RANG 4NG ANG Panda en de olie^maönaat Warmste dag sinds ÏOO jaar Nasser stelt voorwaarde aan Frans-Britse doorvaart Egyptische reactie op plan- Eisenhower niet ongunstig Eerst moeten Israëlische troepen de strook van Gaza ontruimd hebben De radio geeft dinsdag Wereldnieuws r~ J 2 is alleen als er op staar Tsjoe En Lai deze week in Moskou en Warschau Nehroe waarschuwt tegen vreemd socialisme Italiaans communisme staat op de helling Sterke tendenzen van Togliatti naar Nenni Huidgenezing litlrS.H Houdt de winter uit handen en voeten. Terray oefent critiek op eerste reddingspoging ^TocA ió Aet zo Conserveren U. MAANDAG 7 JANUARI 1957 CAïRO (Reuter) President Nasser van Egypte heeft verklaard, dat hij niet zal toe staan, dat Britse en Franse schepen het Suezkanaal passeren, zolang Israel zijn troepen niet uit de kuststrook van Gaza zal hebben teruggetrokken, aldus heeft radio- Caïro bekendgemaakt. Nasser zei ook, dat alle schepen, die hel kanaal willen passeren het doorvaartgeld voortaan rechtstreeks aan het Egyptische beheersorgaan voor het kanaal moeten betalen. Egypte heeft snel lere terugtrekking van de Israëlische troe pen uit de Sinaï geëist en bij generaal- majoor Burns, de bevelhebber der UNO- troepen krachtig geprotesteerd tegen de trage terugtrekking van de Israëliërs. De Israëlische UNO-vertegenwoordiger Eban heeft in New York met secretaris generaal Hammarskjoeld gesproken over garanties voor de Israëlische veiligheid. Israel wil een nieuwe blokkade van zijn scheepvaart in de golf van Akaba verhin deren, evenals herstel van de Egyptische militaire basis in de Sinaï en het optreden van Egyptische commando's van uit de strook van Gaza. Israel is bereid vrije doorvaart te garanderen. Volgens het Israëlische leger hebben Jordaanse zelfmoordcommando's zondag morgen een gedeelte van de spoorweg tus- vooi bestaat uit zeven tankbolen - twee Italiaanse, een Russische, een Panamese, twee Noorse en een Liberiaanse boot - en zes vrachtschepen: de 7230 ton metende „Lemsterkerk" van de N.V. Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, twee Liberiaan se, een Italiaanse, een Panamese en een Zweedse boot. Met ingang van morgen zal de scheep vaart in de haven van Port Said hervat worden. Tot nader order mogen schepen tussen 8 uur 's morgens en 3 uur 's middags de haven binnenlopen. Nog meer condities? Het Egyptische blad „Al Ahram" dringt aan op het aftreden van de Britse en Fran se regeringen als voorwaarde voor het houden van rechtstreekse besprekingen met Egypte. United Press verneemt in Washington dat Nasser niet zal toestaan, dat Ham marskjoeld, tegelijk met de Egyptische, Britse en Franse UNO-afvaardigingen on derhandelingen voert over de toekomstige status van het Suezkanaal. Naar verluidt wenst Nasser niet dat Hammarskjoeld zelfs maar indirecte besprekingen over dit on derwerp met de Franse minister van Bui- Israelisch-Jordaanse gemengde bestands commissie heeft Israel veroordeeld wegens een overval in Jordanië, waarbij een .Jor daanse burger werd gedood en een gewond. Ook werd Israel veroordeeld, omdat Israë lische vliegtuigen boven Jordaans gebied hebben gevlogen. De Israëlische delegatie boycot sinds maanden de bijeenkomsten van de commissie. Schepen vertrekken Zeven van de dertien schepen, die in het kanaal zijn opgesloten, hebben zondag negen mijl in de richting van Port Said afgelegd. De overige zes schepen vertrek ken heden in noordelijke richting. Men verwacht, dat de schepen het kanaal van daag of morgen zullen verlaten, nadat twee bergingsvaartuigen nog enige obstakels uit de weg zullen hebben geruimd. Het kon- ADVERTENTIE Hec merk Rang scaat duide lijk op iedere Rangrol, als ook op hec beschermend omhulsel van ieder Ranget je. EEN PRODUCT VAN DE KINGFABRIEKEN HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Militair orkest. 11.30 Pianovoordracht. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Volta, hoorspel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viola d' amore en klavecimbel. 16.00 Zigeunermuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Nieuwe platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.15 De Antwoord man. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.15 Journaal en New York calling. 23.3523.55 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 3.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerorkest. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmu ziek. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Voor de vrouwen van het plat teland. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regerings- uitzen.ding: Rijksdelen overzee: Iets over de Surinaamse gulden. 18.00 lachte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 2030 Actuali teiten. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankbeeld. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.4522.15 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M, 12.00 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Tuinbouwkroniek. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 De jeugd, musiceert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 De Zandloper. 21.00 Platen. 21.30 Omroep-orkest 22.00 Nieuws. 22,11 Het Plagiaat, 22.5523.00 Nieuws. sen Jeruzalem en Tel Aviv opgeblazen. De tenlandse Zaken voert. Het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft er, naar aanleiding van deze berichten, bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken op aangedrongen geen onderscheid tussen Frankrijk en Groot-Brittannië toe te staan. Hammarskjoeld zou overwegen naar Caïro te vliegen om Nasser te bewegen toestem ming te geven tot besprekingen tussen Egypte, Groot-Brittannië en Frankrijk on der zijn auspiciën. MOSKOU (AFP/UP/Reuter) De Chi nese minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, wordt vandaag te Moskou verwacht, aldus het de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, te Moskou meegedeeld. Tsjoe zal drie dagen in Moskou blijven en zich dan naar Warschau begeven. Van daar komt hij naar Moskou terug. Tsjoe zal ook een bezoek brengen aan Hongarije. Volgens diplomatieke kringen in Londen zal de aarzelende houding van India tus sen Oost en West, een van de belangrijk ste punten van bespreking vormen. Het Kremlin heeft toenemende ongerustheid laten blijken over de politiek van Nehroe. i die onlangs een bezoek aan Eisenhower heeft gebracht Het bezoek dat maarschalk Zjoekov deze maand aan Nieuw Delhi zal brengen kan in dezelfde richting wijzen. Zjoekov zal op deze tocht voor het eerst sinds de oorlog alleen zijn land in het buitenland vertegenwoordigen. Premier Nehroe heeft zijn congrespartij op een bestuursvergadering in Indore ge waarschuwd tegen het opleggen van een vreemd socialisme aan het land. De partij zal moeten streven naar een socialisme dat in overeenstemming is met de Indiase mentaliteit en geschikt voor de verhou dingen in dit land, aldus Nehroe. Het bestuur van de congrespartij heeft een resolutie aangenomen, waarin instem ming wordt betuigd met de terugtrekking van de Brits-Franse strijdkrachten uit Egypte en de hoop wordt uitgesproken dat „de buitenlandse strijdkrachten in Honga rije ook zullen worden teruggetrokken en het volk van Hongarije de vrijheid wordt gegeven op vreedzame wijze zijn toekomst te bepalen". Nehroe deelde mee met Eisenhower te hebben gesproken over de toestand in het Midden-Oosten, de kwestie-Suez, de vrij making van het Suezkanaal, de toestand in Hongarije, het tweede Indiase vijfjaren plan, de toestand in Indochina en de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China. De voornaamste onderwerpen van Nehroes besprekingen met Tsjoe En Lai, zijn de Hongaarse kwestie en de toestand in Tibet geweest. In Londen verluidt, dat Nehroe en Eisen hower een stilzwijgende overeenkomst hebben, volgens welke de Verenigde Sta ten een belangrijke bijdrage zullen leveren tot de financiering van het tweede vijf jarenplan van India. ROME (AFP/United Press) De crisis in de boezem van de Italiaanse communis tische partij, die men in de afgelopen weken meende te kunnen waarnemen, zou toege spitst zijn door de uitzetting uit de partij van Eugenio Reale, voormalig onderstaats secretaris Aan Buitenlandse Zaken en oud ambassadeur van Italië te Warschau. Reale heeft nu in een vraaggesprek met het weekblad „Espresso" scherpe kritiek geleverd op Togliatti, de leider der partij, cïie hij als stalinist brandmerkt en verant woordelijk stelt voor de crisis in de partij. Volgens Reale moet de partij autonoom zijn, onder handhaving van nauwe vriendschaps banden met het Sovjet-Russische volk. Een aantal communistische persoonlijk heden uit de provincie Benevento heeft tegen de uitzetting van Reale geprotesteerd en „een moedig en democratisch debat voor de verdediging van de belangen van de arbeiders" geëist. Reale en zijn vrienden, zowel binnen als buiten de communistische partij, hebben hun definitieve plannen nog niet bekend gemaakt. Men verwacht, dat zijn aan hangers in de partij Togliatti ten val zul len pogen te brengen en de partij van bin nenuit zullen trachten over te nemen. Vol gens welingelichte zegslieden is dit de reden waarom Reale vele van zijn vrienden ver zocht heeft de partij niet te verlaten. Als deze poging mislukt dan is er geen twijfel aan, dat nog een groter aantal leden hun lidmaatschap van de grootste communistische partij in de vrije wereld zal opzeggen. De revolte tegen Togliatti is veel ern stiger dan die van Aldo Cucchi en Valdo Magnani in 1951. Wat de aanhangers van Reale eisen komt neer op het doorschrap pen van de gronddogma's van het commu nisme, waardoor de kloof tussen hen en de socialisten overbrugd zou worden. Onder deze omstandigheden heeft Nenni. een oude revolutionair met een glorieus verleden en een georganiseerde partij ach ter zich, grote aantrekkingskracht op de rebellen. Nenni, die nog aan het onderhandelen is over een fusie met de sociaal-democraten van Guiseppe Saragat., zal zich geplaatst zien in het centrum van een machtig libe raal. linksgeoriënteerd blok. rechts ge flankeerd door de sociaal-democraten en links door de anti-Moskou communisten, een combinatie die hem een meerderheid bij welke verkiezingen dan ook zou kunnen be zorgen. Palmiro Togliatti, secretaris van de Ita liaanse communistische partij, heeft van daag tegenover een redacteur van het blad ..Paese-Sera" verklaai-d. dat „de vraag stukken met betrekking tot de nolitieke lijn van de Italiaanse communistische partij en haar taken door het jongste partij congres rechtvaardig geregeld zijn". CAïRO (Reuter-AFP) De eerste reac tie in Egyptische officiële kringen op Eisen howers plan voor het Midden-Oosten is dat het niets Jbevat, dat voor Egypte onaan vaardbaar zou zyn. Van gezaghebbende zijde te Caïro werd hieraan toegevoegd dat een Amerikaanse economische delegatie in Egypte welkom zou zijn, doch dat „Egypte zelf aan niemand hulp vraagt". Zonder de Verenigde Staten met name te noemen verklaarde een woordvoerder, dat Egypte „een bepaald land" gevraagd heeft om een jaarlijkse levering van tarwe. Egypte wilde ervoor betalen, doch het verzoek werd af geslagen. Volgens de correspondent van Belga heb ben politieke kringen in Caïro hun teleur stelling erover geuit, dat het plan-Eisen- hower alleen voorziet in het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten in geval van een aanval van een door de Sovjet-Unie gesteund land. Zij vragen zich af wat er gebeurt bij een eventuele aanval van Israel of van NAVO-landen. Deze kringen zouden de economische hulp van de Verenigde Staten op prijs stellen, mits daaraan geen enkele politieke voorwaarde verbonden is. In buitenlandse diplomatieke kringen in Caïro meent men, dat de toon van de Egyp tische pers ten aanzien van Eisenhowers plannen „gereserveerd is, met een onder toon van vijandigheid". Radio-Damascus heeft zich zondag tegen Eisenhowers plan uitgesproken. Het station meent, dat de president „zich niet op feiten baseerde, toen hij sprak over een commu nistisch gevaar in het Midden-Oosten". Syrische stem Het Syrische blad „Alnoer" schrijft: „Eisen howers verklaring moet worden beschouwd als een bedreiging, dat het Midden-Oosten mogelijk opnieuw gewapenderhand zal worden aangevallen, zulks om zijn volken in slavernij te brengen en hen van hun rijkdommen te beroven". In Syrische poli tieke kringen is men van mening dat elke in de Amerikaanse president zich uitspreekt voor de onafhankelijkheid van de staten in het Midden-Oosten en waarin hij er de nadruk op legt dat voor verdedigingsdoel einden gesloten bondgenootschappen geen bedreiging voor de Sovjet-Unie vormen." De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, zei: „Behalve een toe treden tot het pact van Bagdad is er niets beters, dat de Verenigde Staten hadden kunnen doen. De Amerikaanse stap zal een zeer bemoedigende uitwerking op Perzië, Turkije en Pakistan hebben." Japanse autoriteiten en bladen hebben het plan van Eisenhower voor hulpver lening aan het Midden-Oosten toegejuicht. Aan de militaire aspecten van het plan werd echter slechts weinig aandacht ge schonken. In gezaghebbende Westeuropese kringen is het plan gunstig ontvangen. De Britse Labourleider Hugh Gaitskell, die in Californië vertoeft, verklaarde dat Eisenhowers verzoek aan het Congres „zeer moedig en zeer wijs" is. Ik ben er zeker van, aldus Gaitskell, dat de bevoegdheden waarom hij vraagt een waardevolle bij drage zullen vormen voor de vrede in het Midden-Oosten. In de omgeving van het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken is het plan-Eisenhower met teleurstelling ontvan gen. Het plan lijkt, zo zegt men, geen be trekking te hebben op het Arabisch-Israe- lische probleem. Wel acht men het moge lijk, dat het plan een gunstige invloed zal hebben op de Arabisch-Israelische betrek kingen, daar het de Russische invloed wil tegengaan. Nehroe waarschuwt Premier Nehroe van India heeft op de bijeenkomst, die de Indiase congres (rege- rings) partij te" Indore, in Midden-India, houdt, verklaard dat „elke poging van een buiten het Midden-Oosten gelegen mo gendheid, om het aldaar ontstane lucht- Arabische regeringen daarin zijn gekend, vrede met zich brengt Nehroe waar" tot mislukken is gedoemd. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Malik, heeft in Beiroet verklaard, dat Libanon zal „trachten samen te wer ken" met het Amerikaanse plan, doch de Libanese onafhankelijkheid mag niet ge schonden worden. Volgens Malik is de Amerikaanse actie „belangrijk" en komt zij „op het juiste ogenblik". De Turkse premier, Adnan Menderes, verklaarde volledig tevreden te zijn „over de vorm van Eisenhowers plan". Volgens hem zou toetreding van de Verenigde Sta ten tot het pact van Bagdad het allerbeste middel zijn. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Darlan, zei bijzonder ingenomen te zijn met Eisenhowers verklaring. Wij onderschrijven speciaal die passages, waar- ADVERTENTIE _Huidzuiverheid- Huidgezondheid In de nacht van zaterdag op zondag be- een depressie van ongeveer 960 millibar, reikte het koufront van een nu boven de die in noordoostelijke richting beweegt, ter- Finse Golf gelegen depressie ons land. wijl een nabij de Azoren gelegen lagedruk- De aanvoer, van warrpe .subtropische lucht gebied naar het zeegebied ten westen van werd hiermee onderbroken, nadat zaterdag Ierland koerst. Deze ontwikkeling heeft tot in De Bilt een gemiddelde etmaal-tempera- gevolg, dat de Britse eilanden, het Noord- tuur was bereikt van 12.1 graden Celsius, zeegebied en ook ons land in hoofdzaak een waarde die normaal is voor half mei onder invloed van een zuidwestelijke stro- of voor begin oktober. Nog nooit was het ming zullen blijven, zodat terugkeer van in de meer dan honderdjarige reeks waar- subtropische lucht kan worden verwacht, nemingen in De Bilt voorgekomen dat de Dit zal vrij veel bewolking met zich mee- gemiddelde temperatuur van een dag in brengen, terwijl er plaatselijk een beetje januari zo hoog was. Tot nu toe was de regen of motregen kan vallen, warmste januaridag 10 januari 1936 ge weest. De gemiddelde temperatuur was toen 11,3 graden Celsius. Achter het koufront, dat in Twente nog 13 mm regen bracht, drong minder zachte en belangrijk drogere lucht van polaire oor sprong Nederland binnen. Hierin kwamen flinke opklaringen voor, die zich ook de afgelopen nacht wisten te handhaven .en waardoor de temperatuur in het binnen land tussen 1 en 4 graden daalde. In de polaire lucht kwam een gebied van hoge druk tot ontwikkeling, dat vanoch tend met een hoogste barometerstand van 1041 millibar boven Frankrijk lag en zich in de richting van de Alpen verplaatste. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich WEERRAPPORTEN 8 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.50 uur. Maan op 11.21 uur, onder 00.00 uur. Maanstanden 9 jan. 16 jan. 22 jan. 30 jan. 8.06 uur 7.21 uur 22.48 uur 22.24 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 januari Hoog water: 7.21 en 19.39 uur. Laag water: 2.54 en 15.13 uur. Dinsdag 8 januari Hoog water: 8.03 en 20.23 uur. Laag water: 3.27 en 15.50 uur. (De temperatuur is van w EJ) hedenmorgen 7 uur. de A neerslag van de laatste ■a-S d iü'e 24 uur.) 3 O O Z.£ Stockholm onbewolkt nw -1 3 Oslo onbewolkt wzw 3 4 Kopenhagen licht bew. wnw 5 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 4 0 Dublin geheel bew. zzw 9 0,1 Londen mist windst. 2 0 Brussel onbewolkt zw 4 2 Parijs mist windst. 3 2 Bordeaux nevel windst. 10 3 Grenoble onbewolkt nno 9 0,7 Nice onbewolkt nw 6 0 Berlijn zwaar bew. wnw 6 3 Frankfort licht bew. w 4 3 München onbewolkt w 3 3 Zürich mist windst. -0 7 Genève mist windst. 1 1 Locarno onbewolkt w 14 0 Wenen zwaar bew. nw 7 4 Innsbruck half bew. O 1 6 Rome weerlicht 110 8 0 Mallorca onbewolkt n 5 0 Amsterdam onbewolkt wzw 2 0,3 Den Helder onbewolkt w 6 0 Ypenburg onbewolkt w 3 0 Vlissingen onbewolkt zw 4 0 Eelde onbewolkt wzw 3 0 De Bilt onbewolkt w 4 0 Twente onbewolkt wzw 3 4 Eindhoven onbewolkt wzw 1 3 Vlv. Z.-Limb.onbewolkt z 2 6 14. Panda was niet weinig verrast toen plotseling Joris Goedbloed op hem toetrad onder het vriendelijk uiten van de woor den: „Wel, wel, baasje! Hoe aardig u hier te treffen! Het gaat u toch wèl, naar ik hoop?" „Nee - het gaat me helemaal niet wèl", zei Panda bitter. „Er zijn allemaal nare dingen gebeurd! Graaf Isen Grim heeft de auto van mijn baas gestolen!" „Ei, ei!", kreet Joris afkeurend. „Dat was een kras staaltje van deze booswicht! Het moge u evenwel troosten, dat het erger had ge kund; ik heb namelijk uit goede bron ver- I „Maarmaar stotterde hij tenslot- nomen, dat de betreffende automobiel slechts een huurwagen was, zodat uw broodheer door deze roof niet ernstig ge dupeerd zal zijn. Maar zeg mij eens, ven tje - hoe kwam de snode Isen Grim tot deze daad?" „O - hij wilde ineens naar zijn landgoed, omdat hij van de kranten jongens hoorde dat er daar in de buurt olie was gevondenop Malpertus maar hier zweeg Panda plotseling, terwijl hij Joris bevreemd aankeek. Er was hem iets merkwaardigs le binnen geschoten! te. „Malpertusis dat niet jóuw land goed, Joris?" „Inderdaad, inderdaad", gaj Joris minzaam toe, terwijl hij achteloos een stofje van zijn mouw tikte. „Maar laat u door zo'n kleinigheid niet uit het veld slaan! Het maakt voor onze vriendschap geen verschil, dat ik intussen olie-magnaat ben geworden. Ondanks het enorme for tuin, dat mij te wachten staat, ben ik de zelfde eenvoudige, trouwhartige vriend ge bleven schuwde tegen de gevolgen van het aan wenden van buitenlandse strijdkrachten in het Midden-Oosten. Sovjet-stem In de Russische pers is een officiële mededeling gepubliceerd, waarin wordt ge zegd dat de Russische, Bulgaarse, Roe meense en Hongaarse partijleiders, die in de afgelopen week in Boedapest bijeen wa ren, Eisenhowers voorstel beschouwen als een „groots opgezette maatregel, om de volken van het Midden-Oosten tot slaver nij te brengen". Volgens het Russische persbureau Tass wil Eisenhower van het Midden-Oosten een militair protectoraat maken. Het Amerikaanse plan heeft vol gens Tass een agressief karakter. liet drama op Mont Blanc De bekende alpinistLionel Terray, die de leiding had van de eerste vergeefse po ging om de twee studenten op de Mout Blanc te voet te bereiken, heeft verklaard, dat de slachtoffers hadden kunnen worden gered ais er tijdig een expeditie te voet was uitgezonden. Hyzelf was op de dag dat alarm werd ge slagen niet in Chamonix. Toen hij daar op 29 december aankwam, was hij verbaasd dat er nog geen reddingsploeg was vertrok ken, omdat men een hefschroefvliegtuig als de enige reddingsmogelijkheid beschouwde. Hij had diezélfde dag een reddingsploeg willen samenstellen maar kreeg geen ver gunning omdat het ie gevaarlijk werd ge acht. Terray is van mening dat de studenten drie dagen voor zijn eigen (mislukte) red dingspoging zonder al te veel gevaar had den kunnen worden gered. De voorzitter van de Franse gidsen, Mar cel Bozon, heeft verklaard dat men niet eerder heeft getracht de verongelukten te bereiken, omdat van hen een poging werd verwacht zelf naar beneden te komen. Terray heeft bedankt voor het lidmaat schap van de gidsenvereniging van Cha monix. Hij wil pas weer toetreden als de vereniging erkent een technische beoor delingsfout te hebben gemaakt en hem haar verontschuldigingen aanbiedt. Ontevredenheid. Een officier van de RAF, Anthony Wraight, die op 3 december van Engeland naar Berlijn reisde en daar verdween, heeft asiel gevraagd in Oost-Duitsland, aldus de Oostduitse radio. Er werd een verklaring van Wraight voorgelezen, waarin deze zijn ontevredenheid over de Engelse buiten landse en koloniale politiek uitspreekt. Hij wil cinematografie in Moskou gaan studeren. Warmste nacht. Engeland heeft zijn warm ste januari-nacht gehad sinds de afge lopen honderd jaar. De meteorologen hebben voorspeld, dat de warmte zal aanhouden. Een temperatuur van 53,5 graden Fahrenheit is sinds 1871 niet meer geregistreerd. Faroekjcs. De fabrikanten van kleine cho- colaadjes, die „Faroeks" heten, zullen zich verdedigen in een civiele proce dure, welke tegen hen is aanhangig gemaakt door ex-koning Faroek van Egypte. De voormalige vorst heeft be zwaar gemaakt tegen het misbruik ma ken van zijn naam. De chocoladefabriek te Milaan stelt daartegenover, dat de naam „Faroek" een veel voorkomende voornaam is in Egypte en dat de ex- koning helemaal geen Faroek heet, doch Foead. Marx en Engels. Een communistisch blad te Hongkong heeft meegedeeld, dat de communistisch Chinese partijsecretaris Mao-Tse-Toeng reeds enige tijd bezig is Engels te leren. Dit zou premier Tsjoe En Lai op 18 december in Birma hebben verklaard, erbij voegend dat Mao harder opschoot dan hijzelf Tocht. De 34-jarige Hamburgse arts Han nes Lindemann heeft West-Indië be reikt na een tocht van elf weken in een kano over de Atlantische Oceaan. De dokter, die op 20 oktober heimelijk uit Las Palmas op de Kanarische eilanden was vertrokken, had telegrafisch van Sint Thomas, een van de Westindische Maagdeneilanden, gemeld, dat hij be houden was aangekomen. Hij was op zijn reis voor het eerst opgemerkt door het Nederlandse schip „Blitar" op 28 november. Verschillend. In Penang, een haven van Malakka, hebben zich sinds woensdag botsingen tussen leden van verschillen de rassen voorgedaan, die aan drie per sonen het leven hebben gekost en waar bij er 62 werden gewond. Er is een uit gaansverbod afgekondigd. Alles anders. Het Poolse leger zal binnen kort nieuwe uniformen krijgen. Alle gelijkenis met de Sovjet-uniformen zal voortaan verdwijnen. De nieuwe kledij is geheel in overeenstemming met de nationale militaire traditie. Moord. De Amerikaan John Gilbert Gra ham zal volgende week in de gaskamer ter dood worden gebracht wegens moord op 44 personen, onder wie zijn moeder, aan boord van een vliegtuig, al dus is zaterdag uit Cannon City in Colo rado bekend gemaakt, Graham liet het vliegtuig, een Douglas D.C.-6 van de „United Airlines", in november 1955 verongelukken door middel van een tijdbom. Uitnodiging. De Japanse regering heeft koning Saoed van Saoedi Arabië uit genodigd om op zijn reis door Zuidoost- Azië ook een bezoek te brengen aan Japan. Dit zal, indien koning Saoed hierin toestemt, na april plaats kunnen hebben. Raketten. Howard Beale, de Australische minister van bevoorrading, heeft zon dag meegedeeld, dat Groot-Brittannië dit jaar in het gebied van Woomera in Centraal-Australië twee raketten de ruimte zal insturen. De éne raket, die wetenschappelijke instrumenten mee krijgt, moet een afstand van meer dan 160 km bereiken. De andere maakt deel uit van proefnemingen met geleide pro jectielen voor oorlogsdoeleinden. Twee tegen twee. De schipper van een Poolse viskotter en één van zijn drie bemanningsleden hebben te Nexö op het Deense eiland Bornholm om politiek asiel verzocht. De kotter was de haven van Nexö vrijdagavond binnengelopen. De beide overige opvarenden van het vaartuig zijn naar Polen vertrokken. Uitvindingen. Bijna 800.000 afschriften van patenten van onderling zeer verschil lend type, die in het Koninklijke Schot se Museum te Edinburgh bewaard wer den, zijn door Rusland en communis tisch China opgekocht. DE DECLARATION of Independence, of Onafhankelijkheidsverklaring, is voor de burgers van de Verenigde Staten een zo belangrijk document, dat ze niet zullen nalaten haar met hoofdletters te schrijven. Zij behelst de beslissing van de afgevaar digden der 13 Noord-Amerikaanse kolo niën die in opstand waren tegen het En gelse getag en zich onafhankelijk ver klaarden. In het algemeen wilden de kolo niën nog niet zo ver gaan toen een com missie werd aangewezen om een nadere beslissing te nemen, maar toen het document eenmaal was op gesteld, werd het door alle sta ten aanvaard, met uitzonde ring van Nexo York, dat zich enkele dagen later bij de anderen voegde, zodat op 4 juli 1776 de onafhankelijkheid kon worden geproclameerd. Nti weten we wel, dat de onafhankelijk heidsverklaring aanvangt met een formu lering van algemeen menselijke rechten, en ook zal niemand ontkennen .dat daar van in de praktijk niet veel terecht kwam (en na bijna twee eeuwen nog steeds niet veel van terecht gekomen is), maar het tekortschieten van de samenleving in het streven naar een ideaal doet aan de zvaar- de van een dergelijk ideaal niets af, vooral niet, wanneer de leer van aller gelijkheid in het Amerikaanse denken blijkt te wer ken als zuurdeeg in ongerezen brood. Op allerlei gronden die we ten volle naar waarde kunnen schatten, is het de Amerikanen er veel aan gelegen hun ori- afhankelijkheidsverklaring tot in lengte van eeuwen te bewaren. Tevens dient het document echter zichtbaar te blijven voor een ieder die er belang in stelt. Loden trommels in kluizen bieden dus geen op lossing. De onafhankelijkheidsverklaring is ge lukkig op perkament geschreven en niet op het slechte papier dat op het einde van de 18de eeuw veelvuldig in de Amerikaan se koloniën werd gebruikt. Maar perka ment staat ook aan vele gevaren bloot. Het kan worden aangetast door zuurstof1 (Nadruk verboden uit de lucht, stofdeeltjes, inwerking van het steeds voorkomende zwaveldioxyde, enz. Daarom wordt het document bewaard in een inert gas, t.w. helium dat met een zuiverheid van meer dan 99,99 pet. kan worden verkregen. De onzuiverheid van dit gas bestaat dan bovendien nog uit stik stof, dat eveneens inert is. Het helium dient bovendien een bepaal de vochtigheidsgraad te bezitten bij een bepaalde temperatuur, welke eisen alleen te vervullen zijn, indien het document xvordt ingesloten in een om hulsel dat luchtdicht is, transparant, chemisch inert en niet breekbaar, terwijl bo- vendien als controle op het binnenstromen van lucht „lek- verklikkers" dienen te zijn in gebouwd. Om aan al deze voorwaarden te voldoen, werd een platte doos geconstrueerd, waarvan boven- en onderzijde uit een speciale taaie glassoort bestaan; de vier zijwanden wor den gevormd door een loden strip, die op een speciale manier aan het glas werd vastgesoldeerd(l), In deze doos bevindt zich nu een laag zuiver cellulosepapier, dat door een speciaal dekglas wordt vlak- gehouden, terwijl dunne platina-spiraal tjes, omgeven door een koperen buis, als lek-v er klikkers dienst doen, zodra er zwakstroom doorheen wordt gevoerd. Schadelijke stralingen worden bovendien door speciale glassoorten geweerd, zodat niet ontkend kan worden, dat vernuft, noch moeite zijn gespaard om de onaf hankelijkheidsverklaring te behoeden en te bewaren. En indien de verklaring van de gelijkheid der menselijke rechten nu niet bij papier blijft, kunnen we werkelijk zeggen, dat alle moeite niet vergeefs is geweest. Nu we toch in de V.S. zijn beland, moet u eens trachten na te gaan, of Eisenhower de 33ste of 34ste president van de V.S. is. Daarover morgen. II. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2