Djakarta begint met kwistige hand autonomie uit te delen Nieuwjaarsreceptie dr. M. J. Prinsen Rusland haalde zijn trouwe vazallen in Boedapest bijeen Van dag tot dag J Vijf negertjes Concessies aan roerig Sumatra Zuid-Sumatra mag inkomsten zelf besteden, Djambi wordt eigen baas Misleide Hongaarse arbeiders raken nu overtuigd van hun vergissing" <=Pra.citótoel 3 Frankrijk zal Algerije-debat in de UNO-boycotten Drie Parijse kranten in Algerije verboden Gary Davis beëindigde zijn hongerstaking Nederlands motorschip op de Rijn aan de grond gezet Echtpaar Bouman naar Verenigde Staten Onze Puzzel Autoweg Utrecht-Elten wordt verlengd tot Ruhrgebied Beverwijkse jongen beloond voor moed Amerikaanse handel met Polen wordt uitgebreid VERKOUDEN VLUG... Twee meisjes vermist in gemeente Wormerveer Amsterdam wil nu ook naar het noorden uitbreiden Geen postdienst in Lutherse kerk aan Spui te Amsterdam MAANDAG 7 JANUARI 1957 De ongerustheid, die in Joegoslavië wordt gevoeld en waarschijnlijk wel door Polen wordt gedeeld over de geheimzinnige samenkomst van communistische leiders in Boedapest, is begrijpelijk. Het ligt voor de hand, dat de Joegoslavische en Poolse partijbestuurders, die niets voelen voor Moskou's ideeën van internationale binding der communistische partijen en die ver moedelijk daarom buiten de conferentie van Boedapest zijn gehouden, vrezen dat de daar gemaakte plannen in de eerste plaats tegen hèn zijn gericht. Zij denken natuurlijk aan het precedent van de „Cominform", die destijds voornamelijk in het leven is geroepen om het Titoïsme te bestrijden. Hoe dit ook zij, men kan gerust aan nemen dat de heren in Boedapest uitvoe rig hebben gesproken over maatregelen, die huns inziens moeten worden getroffen om te voorkomen dat. nog andere commu nistisch geregeerde landen de voorbeelden van Joegoslavië en Polen zullen volgen. Allicht is er ook gesproken over de Hon gaarse regeringsverklaring en wat daarin tussen de dreigementen door zou moeten worden beloofd om het Hongaarse volk weer regeerbaar te maken zonder dat men er zulke vergaande concessies aan zou doen als Polen afgedwongen heeft. Kadar's proclamatie draagt daar althans duidelijke sporen van. Intussen zit er voor het Westen wel een lichtpuntje in de conferentie van Boeda pest. Dit was immers een bijeenkomst van het Kremlin en zijn trouwe vazallen. (Een Kremlin, waarin Malenkov nu weer een grote rol schijnt te spelen en dat is op zichzelf een opmerkelijk bewijs van interne Russische onzekerheid.) In dit gezelschap was men nu nog maar met z'n vijven: de Sovjet-Unie zelf, Tsjechoslowakije, Roe menië, Bulgarije en het problematieke Hongarije. Zelfs als men aanneemt, dat de afwezig heid van Albanië geen andere reden had dan dat dit landje niet voor vol wordt aangezien, wordt de inkrimping van het aantal getrouwen hiermee toch wel door Moskou zelf gedemonstreerd. Het Oost- Europese „blok" bestond oorspronkelijk uit acht leden. Door de afvalligheid van Tito slonk dit aantal tot zeven. Nu Polen zich heeft losgewrongen, zijn het er nog maar zes. En in Boedapest waren er vijf kleine negertjesAls de Hongaren voet bij stuk houden, zijn het er weldra nog maar vier! De Bilt is de maandagmorgen opgewekt ingegaan met de mededeling, dat we afge lopen zaterdag de warmste januaridag sinds een eeuw hebben beleefd. De tempe raturen waren in de verschillende waarne mingsgebieden in ons land zodanig, dat hun gemiddelde op iets meer dan 12 graden uit kwam. „Deze temperatuur is normaal voor half mei of begin oktober", voegt De Bilt er droogjes aan toe. Waarmee gezegd wil zijn dat we, ook wat het weer van 1957 be treft, in het abnormale zijn aangeland. We kunnen, uiteraard, De Bilt niet hard vallen om deze abnormaliteit op het ter rein van haar werkzaamheid. Daarin ligt het plezierige verschil tussen weer- en po litieke waarneming. Wanneer Eisenhower of Boelganin ons droogjes komt vertellen, dat de politieke barometer op storm staat en dat de abnormale temperaturen in de internationale verhoudingen grote en on aangename, verrassingen moeten doen ver wachten, kunnen wij onmiddellijk deze he ren het een of ander in hun doen of laten verwijten, waardoor zij deze hoge en afwij kende temperaturen mede hebben veroor zaakt. De Bilt gaat echter volkomen vrij uit. Het is belast met een werkzaamheid, die niets anders gedoogt en dus tot niets anders verplicht dan constateren en ver gelijken. De abnormaliteit vaststellen van een warme januaridag is het maximum aan commentaar, dat De Bilt zich kan permit teren en daar valt niet over te discussiëren. Voor de maandag is dat een geruststel lende gedachte. Het is verheugend, een ab normaliteit voor ogen te krijgen die niet. tot actie en protesten dwingt. Een abnor- maliteit, die we kunnen accepteren zonder het gevoel te hebben, dat we tekortschieten door te zwijgen. Het is trouwens de vraag, of het wel een abnormaliteit is. Want vele dingen tus- j sen hemel en aarde, die we hebben onder- gebracht in statistieken en doorsneden, I stellen ons van dag tot dag voor verras- i singen door hun afwijking van hetgeen zij volgens ons moesten zijn. Misschien is onze zin voor normale en dus saaie verschijnselen een blijk van wei nig verbeeldingskracht. Welaan dan, vooruit naar de eerste sneeuw in Juli, die we vorig jaar nèt heb ben gemist. ADVERTENTIE FISCALE STUDIESERIE Ook in de boekhandel DJAKARTA, (ANP). De In- donesische regering heeft maandag bekend gemaakt bereid te zijn ver te gaan in het tegemoetkomen aan de eisen van de provincies buiten Java tot autonomie in bestuurs- en finan ciële aangelegenheden. De minister van Financiën, Jusuf Wibisono, heeft medegedeeld dat een bedrag van 20 miljoen rujfiah naar Midden-Sumatra is overgemaakt en dat Zuid-Sumatra voorlopig zijn inkomsten uit belastin gen en douanerechten mag gebruiken voor de uitvoering van wederopbouw- en ontwikkelingsplannen. Het agent schap van de Bank Indonesia in Pa- dang, de hoofdstad van Midden-Su matra, dat thans onder het gezag staat van een militaire raad, heeft reeds opdracht gekregen, dat het provin ciaal bestuur over de aangevraagde twintig miljoen rupiah kan beschik ken. Voorts verklaarde minister Wibisono dat „in afwachting van een oplossing", Zuid-Sumatra zijn inkom sten in de provincie mag houden, vooropgesteld dat de gelden goed worden beheerd. Het volkscongres van Djambi, dat wat burgerlijk bestuur betreft tot de provincie Midden-Sumatra behoort, doch in militair opzicht onder het militaire commando van Zuid-Sumatra valt, heeft zondag besloten „de residentie van Midden-Sumatra af te scheiden". Twee vertegenwoordigers van het volkscongres van Djambi, die zondag in Djakarta aankwamen, deelden mede, dat Djambi met Midden-Sumatra heeft ge broken, omdat de residentie al zo lang heeft gewacht op een besluit van de centrale re gering, waarbij de status van provincie aan de residentie wordt toegekend, en dat de plaatselijke leiders in verband met de tegenwoordige verwarde situatie het nodig hadden geoordeeld zélf maatregelen te nemen. Djambi zal voorstellen, dat de tegen woordige resident Djamin Gelun Datuk tot gouverneur wordt benoemd. Minister Sunarjo zeide maandag, dat de voorbereidingen voor de instelling van de provincie Djambi reeds enige tijd geleden waren getroffen. Niet alleen Djambi, aldus de minister, maar ook de Riouw-archipel tussen Sumatra en Singapore, zal een autonome provincie worden. Sumatra zal dan uit zes provincies bestaan: Zuid-Su matra, Midden-Sumatra, Djambi, Riouw, Noord-Sumatra en Atjeh. Doch ook in het oostelijk deel van Noord- Sumatra is een comité opgericht, dat auto nomie eist voor het gebied rondom Medan. Voorts werd maandag in Djakarta be kend gemaakt, dat de gouverneur van Borneo, Milono, zijn bevoegdheden zal overdragen aan drie waarnemend gouver neurs van de drie nieuwe provincies West-, Zuid- en Oost-Borneo. Voor de, nog in te stellen, provincie Midden-Borneo zal ook nog een gouverneur worden benoemd. Leden van een delegatie van Zuid-Su matra, die in Djakarta besprekingen heb ben gevoerd en thans weer naar Palembang zijn teruggekeerd, verklaarden dat hun reis een succes is geweest. Simbolon: géén aanval Kolonel Maludin Simbolon, de afgezette opstandige territoriale commandant van Noord- en Midden-Sumatra, heeft zondag gezegd geen bevel tot een aanval, op wie ook, te zullen geven. Tegenover een cor respondent van het in Padang verschij nende dagblad „Haluan" zeide Simbolon, dat de troepen, die hem trouw gebleven zijn, goed geoefend zijn. Hij verklaarde, dat deze troepen hem hadden verzocht een aanval te mogen doen op Siantar, doch hij had zijn toestemming daarvoor gewei gerd. „Als ik had gezegd: Ga je gang, dan zou het enige waarvoor ik bang was, zijn gebeurd, namelijk onderling bloedvergie ten". Het blad zelf merkt bij deze verkla ring van kolonel Simbolon op, dat de troe pen van het derde regiment van majoor Samosir, die in Tapanuli zijn gelegerd, sterk genoeg zouden zijn om Siantar aan te vallen. Intussen is uit Medan gemeld, dat Sim bolon bereid zou zijn gehoor te geven aan het bevel van president Sukarno om naar Djakarta te komen, als een vertegenwoor diger van de president met een mandaat van Sukarno naar hem toe zou komen. Volgens andere berichten is majoor Samo sir, de commandant van het derde regi ment, uit Tapanuli naar Djakarta ver trokken om zich te melden bij de president en de chef-staf, generaal-majoor Nasution. Aan het dagblad „Waspada" in Medan, heeft Samosir gezegd, dat hij de regering zou verzoeken om opheffing van de blok kade van de haven van Sibolga, en om op heldering over de oefeningen van leger vliegtuigen boven Tapanuli. In een dag order, uitgezonden door radio-Sibolga, heeft Samosir zijn manschappen opgedra gen gehoorzaam te zijn aan orders van de chef-staf. Een woordvoerder van het leger in Medan heeft intussen de plaatselijke persberichten tegengesproken, als zouden leden van de communistische vakbond „Sarbupri" met wapens zijn uitgerust. PARIJS (Reuter/U.P.) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, heeft verklaard, dat de Franse de legatie de UNO-Assemblée zal verlaten, als dit orgaan er op staat de Franse poli tiek in Algerije te bespreken. De minister zei dit vóór zijn vertrek naar New York, waar hij het Franse standpunt in de UNO zal uiteenzetten. In zijn gezelschap bevindt zich Jacques Soustelle, een voormalige gouverneur-generaal van Algerije. Pineau verklaarde, dat hij de UNO-Assemblée zal meedelen, dat zij in de kwestie-Algerije niet bevoegd is, aangezien deze kwestie een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk is. „Wij gaan naar de UNO als beschuldigers van hen die zich in het Alge rijnse probleem mengen door daar wapens heen te sturen", aldus Pineau. Hij blijft een week in de Verenigde Staten. Op 15 januari wil hij in de Franse Assemblée het debat over de Europese markt bijwonen. De Franse staatssecretaris voor Buiten landse Zaken Maurice Faure is in Rome aangekomen voor besprekingen met Ita liaanse functionarissen. Drie neo-fascisti- sche afgevaardigden hebben in een inter pellatie in het Italiaanse parlement de vraag gesteld, wat de regering ervan denkt, dat Pineau bij zijn jongste bezoek aan Rome zijn Italiaanse collega voorbijgegaan is en onderhandeld heeft met Saragat en Fan- fani over de Italiaanse houding inzake Al gerije. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Martino is het niet eens met de op vattingen van Fanfani, de secretaris der christen-democratische partij, en vice- premier Saragat van de socialistische partij. Op bevel van de resident minister van Algerije Robert Lacoste zijn de zondags edities van drie grote Parijse kranten in Algerije verboden wegens „valse bericht geving en demoralisatie van het leger". France-Soir en Paris-Presse, aldus Lacoste, hebben onvolledige berichten gegeven die aanleiding kunnen geven tot moeilijkheden en verwarring aan de vooravond van het UNO-debat over Algerije. Le Monde heeft Franse parachutisten verantwoordelijk ge steld voor de dood van een achtjarig meisje, tijdens een vergeldingsactie in.een moham medaans stadsdeel. Le Monde schrijft in de inbedaggenomen editie dat dit incident betreurenswaardig is, dat dergelijke ex cessen reeds eerder gebeurd waren, en dat, zoals gewoonlijk, in het leger geen melding wordt gemaakt van disciplinaire maat regelen. Na een onderhoud met de chef van de vreemdelingenpolitie, die hem heeft ge wezen op het nutteloze van zijn actie, heeft wereldburger Gary Davis zijn hongersta king geëindigd. Hij was enkele dagen gele den tot het weigeren van eten overgegaan als protest tegen zijn arrestatie. Hij bevindt zich nog steeds in het arrestantenverblijf van het hoofdbureau van politie te Amster dam in afwachting van de beslissing die het ministerie van Justitie in overleg met de Amerikaanse ambassade zal nemen over zijn vei-blijf of uitwijzing. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Gary Davis geadviseerd bij de Amerikaanse consul te Rotterdam een immigrantenvisum aan te vragen. Voor een immigrantenvisum is geen paspoort nodig. Davis zal dit aanbod echter niet ac cepteren. Het feit, dat de mogelijkheid tot verkrijging van een immigrantenvisum is geboden, verandert aan zijn status in Ne derland, die overigens niet duidelijk is om schreven, niets. Davis blijft op het hoofd bureau van politie gastvrijheid genieten. Na aanvaring van schip kwam ongebluste kalklading onder water Zondagmiddag is het 500 ton metende motorschip „Maja" uit Brakel na een aan varing met twee sleepboten op de Rijn onder Emmerik gezonken. Het schip was met een lading ongebluste kalk stroomaf waarts onderweg naar Nederland. Bij een draai-beweging voor de douane haven van Emmerik kwam de „Maja" in botsing met de 535 ton metende Neder landse sleepboot „Tonni" uit Rotterdam en de 1395 ton metende Duitse sleepboot „Ger- mania", waarbij de „Maja" werd lekgesla gen. Het door dit lek in grote hoeveelheid binnenstromende water kwam daarop in aanraking met de ongebluste kalk, en deed het schip in slechts enkele minuten veran deren in een borrelende, kokende ketel schuim. Tegen dit explosieve geweld van koken de kalk was de bemanning vrijwel machte loos, maar ondanks het gevaar wist de stuurman de „Maja" nog ongeveer 500 meter stroomafwaarts te sturen en daar aan de grond te zetten. De bemanning be gaf zich hierop, met nog enige in allerijl geredde bezittingen met een roeibootje aan land. De bij de botsing eveneens zwaar bescha digde sleepboten konden op eigen kracht een herstellingswerf bereiken. De politie heeft de toedracht van de botsing in onder zoek. MOSKOU (Reuter). De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Kroesjtsjev en de vroegere premier Ma lenkov hebben van 1 tot 4 januari in Boeda pest met leiders uit Hongarije, Tsjecho-Slo- wakije, Bulgarije en Roemenië besprekin gen gevoerd over politieke, economische en partijkwesties. Dit wordt meegedeeld in een officieel communiqué, dat zondag in de Russische pers is gepubliceerd. Polen en Joegoslavië ontbraken in dit geheel. Er is ook over buitenlandse aangelegenheden ge sproken. In dit communiqué wordt tevens gezegd, dat de „Eisenhower-Dulles-leer een inmenging in de zaken van het Midden- Oosten betekent, die kan leiden tot „een nieuwe, ernstige verslechtering van de toe stand in dat gebied". De verantwoordelijkheid voor het slech ter worden van de toestand in het Midden- Oosten, met alle gevolgen vandien, is ge heel voor rekening van de Verenigde Staten aldus het communiqué. Wil de vrede ge handhaafd blijven, dan mag er geen „in menging van buitenaf zijn in de binnen- j landse aangelegenheden" van de landen I van dat gebied. De delegaties van de Sovjet-Unie, Tsje- i cho-Slowakije, Bulgarije en Roemenië heb ben de Hongaarse regering en partij „veel zijdige hulp en steun" toegezegd voor „ver sterking van de volksdemocratie en verze- l kering van de onafhankelijkheid en veilig heid", van Hongarije. Er is „vriendschappelijk gesproken over het partijleven, en over een aantal politieke en economische kwesties, die van gemeen schappelijk belang zijn". Ook hebben de delegaties over de internationale toestand Waarschijnlijk zullen de heer en mevrouw Bouman op uitnodiging van de Orde van Advocaten een reis van ongeveer twee maanden door Amerika maken en daar lezingen houden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en echtgenote, hebben zaterdagmiddag in het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem een nieuwjaarsreceptie gehouden, waarop velen de beste wensen voor 1957 hebben aangeboden. Onder hen waren de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, talloze burgemeesters, wethouders en secretarissen uit de provincie, leden van het corps con sulaire, leden van Gedeputeerde Staten, directeuren van provinciale diensten en bedrijven, vertegenwoordigers van de rech terlijke macht, pöMtie-autoriteiten, afge vaardigden uit handel en nijverheid en van vele verenigingen en instellingen uit de provincie. Een foto van de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en diens echtgenote, die hun opwachting maken bij de commissaris der Koningin In de opgave der dominostenen (j.I. zater dag in ERBIJ is een zetfout geslopen. De opgave maakt gewag van een aantal do minostenen, waarbij die van bet getal 3-3. Deze moet echter zyn: 3-2. De totale opgave luidt daardoor: 6-5, 6-4, 6-3, 6-0, 5-5, 5-3, 5-0, 3-2, 3-1, 3-0, 2-2. Van Duitse zijde is aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat dit voorjaar een begin zal worden ge maakt met de aanleg van een autoweg, die van Elten af naar het Ruhrgebied zal lopen. Dit is de door het bedrijfsleven zo vurig begeerde verlenging van het „Haze- I pad", de autoweg van Utrecht naar ArnhemElten. In de komende jaren zal eerst de verbinding over het Lippe-zijkanaal en Wezel-Dinslaken wor den gemaakt, waarna aansluiting op de weg naar Oberhausen zal volgen. Na vijf jaar hoopt men dan ook het deel Elten— Wezel gereed te hebben, waarna de aan- I sluiting Arnhem—Ruhrgebied een feit zal zijn. Horloge en reis naar buitenland Op zondag 10 juni van het vorige jaar had op het Alkmaarder meer onder Uit geest een tragisch ongeval plaats, waarbij vier jongemannen uit Langedijk, die met vier anderen in een bootje waren gaan spe levaren, verdronken. De vier geredden hadden hun leven te danken aan het moe dige optreden van een dertienjarige Be verwijkse jongen, H. Y. Klein, die hen in zijn kleine boot naar de oever, bracht. Za terdagavond heeft de burgemeester van Beverwijk, de heer J. Bruinsma, namens het Carnegie Heldenfonds aan deze jonge man een horloge met inscriptie aangebo den. De commissie voor hel weldadigheid's- fonds „De Daad", een onderdeel van del den zullen zijn. Volgens het blad moet Nederlandse Reisvereniging, heeft hem een' Polen iedere hulp weigeren, die het karak. reis naar het buitenland toegezegd. ter van liefdadigheid draagt. gesproken en „inlichtingen uitgewisseld over de toestand in haar landen en par tijen". De Hongaarse opstand was georganiseerd „door binnenlandse contra-revolutionaire en agressieve imperialistische kringen", doch de Hongaarse arbeiders, die „misleid waren door demagogische en nationalisti sche contra-revolutionaire leuzen, raken nu overtuigd van hun vergissing". De deelnemende delegaties zijn ervan overtuigd, dat de mogelijkheden voor ver betering van de betrekkingen tussen de landen en het verzekeren van een echte veiligheid verre van uitgeput zijn. Zij vra gen om practische stappen om te komen tot vermindering van bewapening en strijd krachten, verbod van atoom- en waterstof wapens en oprichting van Europees veilig heidsstelsel. In het communiqué wordt voorts de overtuiging uitgesproken, dat „alle socia listische landen zich nauwer aan een zullen sluiten, hun overbrekelijke eenheid zullen verdedigen en alle pogingen om het socia listische kamp te verzwakken, zullen af slaan". De afwezigen (United Press) De bijeenkomst in Boedapest van partijleiders uit Rusland en vier Oosteuropese landen wordt in diplo matieke kringen in Moskou gezien als de wedergeboorte van de kominform, zo niet in naam dan toch in de geest. Aan waarnemers viel onmiddellijk de afwezigheid op van de Joegoslavische pre sident Tito en van de Poolse partijleider Gomoelka. De afwezigheid van Tito was geen grote verrassing: deze is scherp aan gevallen wegens het voortbestaan van „na tionaal communisme". Maar Gomoelka leek zich toch goed gedragen te hebben tijdens zijn recente bezoek aan Moskou. Waarne mers zien de banden tussen Tito en Go moelka sterker worden en noemen als voor beeld het recente bezoek van Joegoslavi sche communisten aan Warschau. „Poolse en Joegoslavische atoomdeskun digen zijn overeengekomen voortaan samen te werken op het terrein van de kernener gie", aldus een zaterdag te Belgrado uitge geven bekendmaking. Een Poolse afvaardiging onder leiding van de regeringscommissaris voor kern energie, Bilig, heeft twaalf dagen lang te Belgrado besprekingen gevoerd. De delega tie is zaterdag naar Polen teruggekeerd. Een groep Joegoslavische atoomgeleerden zal in maart een bezoek aan Polen brengen. WASHINGTON (UP). De Verenigde Sla- ten hebben de verbodsbepalingen op han del met Polen verzacht. Amerikaanse ex porteurs mogen overtollige landbouwpro- dukten tegen wereldmarktprijzen en tegen betaling in dollars naar Polen uitvoeren. De Amerikaanse minister van Handel Sin clair Weeks heeft verklaard dat dergelijke maatregelen kunnen worden getroffen ten aanzien van communistische landen, die groter onafhankelijkheid van Moskou heb ben verkregen. Er is nog geen beslissing geriomen over andere Amerikaanse econo mische hulp aan Polen Informele bespre kingen hierover zijn tussen beide landen gevoerd. Volgens het blad van de Poolse verbon den arbeiderspartij, de Tryboena Loedoe, heeft Polen zich bereid verklaard onder handelingen te beginnen over een aanbod van Eisenhower economische hulp aan Po len te verstrekken, op voorwaarde, dat geen politieke voorwaarden aan de hulp verbon- de Melk Alkmaar heeft, melden ons de couranten, een halve dag zonder water gezeten. Wie de Alkmaarders kent zoals ik, die er ge boren en getogen ben, kan zich voorstellen hoe de stad op die ramp heeft gereageerd, een ramp die de inwoners juist op een vrijdag moest treffen. Dit is namelijk de dag waarop met een enorme waterverspil ling de Alkmaarse stoepen worden „ge daan", een bedrijf dat mét de Alkmaarse kaasmarkt de verbazing van alle buiten landers pleegt te wekken om de zware emmers die daarbij over het wegdek wor den uitgegoten en de monsterachtige be zems,waarmee alle onreinheid van stoep en straat wordt verwijderd. Wanneer op deze plaats het Alkmaarse watergebrek nogmaals wordt gereleveerd, is dat evenwel om een andere reden. Het bericht in de couranten van zaterdag be helsde namelijk een bijzonderheid en wel deze: Een melkinrichting moest om het b edr ij f gaande te h ouden met een tank 5000 liter water uit Hoorn aanvoeren. Ziet u, daartegen kom ik in opstand. Dat kan ik als Alkmaarse kaaskop niet nemen. Dat gaat te ver. Vijfduizend liter! Wij we ten allemaalnou ja maar vijfdui zend liter in één melkinrichting op één dagdaar verzet ik mij legen. Dat kan niet waar zijn. Ik heb de Alkmaarse melk te lief dan dat ik dit over mijn kant kan laten gaan. Na de moedermelk vormde zij jarenlang mijn dagelijks voedsel, maar dat heb ik er nooit in geproefd. Wij mogen dan een handelsvolk zijn, maar wij kennen de grenzen. Dat een melkinrichting en dan nog een Alkmaarse, die zó ver zou hebben overschreden, is eenvoxidig ondenkbaar. Dat is een verdachtmaking. Bij zo'n be richt trekt een Alkmaarse jongen z'n jasje uit. Als hier niet ingegrepen wordt, halen ze straks de Alkmaarse kaas door het slijk en besmeuren de Alkmaarse boter. Ik doe een hartstochtelijk beroep op het Alkmaarse gemeentebestuur, op de stads reiniging en op de keuringsdienst voor waren. Zij moeten het blazoen mijner ge boortestad hooghouden. Van Alkmaar is eens de victorie begonnen. Die mag niet verwateren, zomin als haar melk. P. II. Schroder ADVERTENTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE De rijkspolitie te Wormerveer zoekt sinds zondagavond naar de verblijfplaats van twee Wormerveerse meisjes, de 13-jarige Nellie Wezel en de 14-jarige Nellie Fontijn, beiden woonachtig aan de Mariastraat al daar, die gisteravond na een bezoek aan een bioscoop in hun gemeente, niet zijn thuisgekomen. Tot vanochtend was de po litie de meisjes nog niet op het spoor. De afdeling Stadsontwikkeling van de gemeente Amsterdam is thans bezig aan het opstellen van een uitbreidingsplan voor het noordelijke stadsdeel aan de overzijde van het IJ. Aanvankelijk had men de uitbreiding van de hoofdstad alleen naar oostelijke en voor al naar westelijke richting geprojecteerd: Slotermeer en Slotervaart in westelijke, Frankendael en Diemen in oostelijke rich ting. Maar de critiek van de zware in dustrie in Amsterdam, die overwegend be noorden het IJ is gelegen, heeft tot gevolg gehad, dat men thans aan haar verlangens tegemoet wil komen. Er wordt nu eei^ plan uitgewerkt voor een belangrijke stadsuit breiding aan de overkant van het IJ, waar bij voor tienduizenden gezinnen woon ruimte moet worden gecreëerd. Men gaat ei*van uit, dat in Noord het landelijk ka rakter zoveel mogelijk moet worden be houden. Hèt ligt in de bedoeling het uit breidingsplan-noord nog vóór het zomer- recès van de Amsterdamse gemeenteraad gereed te hebben. De industrie aan de overkant van het IJ kampt met personeelsmoeilijkheden als ge volg van het woningprobleem. Nu geschool de industrie-arbeiders overal werk kunnen krijgen, nemen zij geen betrekking aan, waarbij zij een uur per dag moeten „reizen", al is hot binnen de gemeente. De industrie ën en de scheepsbouw aan de overzijde van het IJ hebben in sommige gevallen gedreigd met overplaatsing van deze industrieën naar elders, wanneer het aantal arbeiders woningen niet belangrijk werd uitgebreid. De gemeente is hiervoor gezwicht en te ruggekomen op haar aanvankelijk plan, niet tot uitbreiding van de woonkom in Amsterdam-Noord over te gaan. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft er bezwaar tegen ge maakt, dat in de uit 1619 daterende Lu therse kerk aan het Spui te Amsterdam door de P.T.T. in gebruik zal worden ge nomen om er de afdeling briefpostbestel lingen van het hoofdpostkanoor te Amster dam onder te brengen. De kerkeraad van de Evangelisch Lu therse Gemeente te Amsterdam heeft nu besloten het gebouw voorlopig voor de eredienst te handhaven, ondanks het ge ringe wekelijkse bezoek aan dit ruim 2000 zitplaatsen tellende gebouw. Ook de onderhandelingen met de ge meentelijke universiteit over het onder brengen van een deel van de boeken uit de naast de kerk overbelaste universiteits bibliotheek zijn thans van de baan. De directie van het hoofdpostk.inloor probeert nu een ander gebouw le verkrij gen ter ontlasting van de in het hoofdpost kantoor ondergebrachte afdeling briefpost bestellingen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5