Eisenhowerleer geldt niet bij Arabische aanval op Israel Dulles: goedmaken wat de Brits-Franse actie bedierf ee Huixixij oeptemm HET WEER Opstandige officieren voegen zich bij Hussein in Padang OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Legering van Sovjettroepen naar Pools model geregeld Toelichting op Amerikaanse plannen Chantage De toestand op Sumatra Russisch-Oostduitse overeenkomst Westelijke luchtco rridor naar West-Berlijn discutabel gesteld V er schil Het woord is aan j REEDS 20 DODEN j cfc' Dames Teddy-gevoerde Auto-coats T oeverlaat Regen en wind Mr. Kolfschoten benoemd in Den Haag Krupp wil dam van Assoean helpen financieren Oostduitsers in Moskou Een dode en zwaargewonde bij verkeersongelukken Langzaamaan-acties in Hongarije 71e JAARGANG No 153 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 8 JANUARI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (Reuter/ANP). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft maandag aan de commissie voor Buiten landse Zaken van het Huis van Afgevaardigden te Washington steun ge vraagd voor Eisenhowers hulpprogramma voor het Nabije Oosten. Dulles zei, dat een communistische doorbraak in het Nabije Oosten de Sovjet leiders zal aanmoedigen overal een agressievere politiek te voeren. Hij verklaarde dat alleen als het Congres snel een einde maakt aan de twijfel, en een afgerond programma voor economische en militaire hulp aan het Nabije Oosten goedkeurt, het alles wat in zijn macht ligt gedaan zal hebben om de vrede en de vrijheid te bewaren. „Het doel van de voorgestelde resolutie aldus Dulles is vrede en niet oorlog". Dulles legde er de nadruk op, dat de Eisenhower-doctrine niet zal gelden als een land van het Nabije Oosten, bijvoorbeeld Israel, zou vragen om hulp omdat het wordt aangevallen door een met Russische wapens uitgerust en door Sovjet technici geïnstrueerd land. „Tenzij de regering (van het aanvallend land) door het internationale communisme wordt beheerst, is de resolutie niet van toepassing". Dulles zei, dat als het Nabije Oosten In de greep van het internationale communis me zou komen, dit voor de landen van dit gebied zowel een politieke als een econo mische en religieuze ramp zou betekenen. Hij voegde hieraan toe, dat de „economieën van vele landen, en speciaal die van de Westeuropese afhangen van het Nabije Oosten en van het vervoer door het Nabije Oosten, terwijl de economie van de gehele vrije wereld hierbij zijdelings betrokken is". De grote offers die de Verenigde Staten hebben gebracht voor het economische her stel en de militaire verdediging van Europa zullen tevergeefs zijn geweest indien het Nabije Oosten onder het internationale communisme komt". Dulles zei voorts, dat een communistische doorbraak in het Nabije Oosten de druk in de Sovjet-wereld voor een liberaler po litiek aanzienlijk zou verminderen. Vol gens de minister zal dit een ernstige slag zijn voor het Hongaarse en Poolse volk die zo moedig streven naar meer onafhanke lijkheid. Dulles zei, dat elk programma rekening moet houden met de mogelijkheid van een openlijke gewapende aanval, on dermijnende activiteit en armoede. Er kan twijfel in de Sovjet-Unie zijn totdat het Congres gesproken heeft, aldus Dulles, die hieraan toevoegde dat, indien wij wachten met een beslissing, in die periode van af wachten de kwetsbaarheid voor zowel een directe als indirecte aanval in hoge mate zal toenemen. Dulles verklaarde, dat Eisen hower een grotere soepelheid in het ver strekken van gelden voor buitenlandse hulp wenst. Hij zei, dat het doel van Eisen hower is „een derde wereldoorlog te be ëindigen voordat hij begonnen is." De republikeinse afgevaardigde Fulton vroeg welke verklaring de Verenigde Sta ten tegenover hun „goede vrienden", En geland en Frankrijk, zouden geven voor het feit, dat zij zich thans inlaten met de toe stand in het Nabije Oosten, nadat Wash ington tevoren critiek had gehad op de Brits-Franse actie in dit gebied. Dulles antwoordde met stemverheffing: „Er is een verschil van dag en nacht tussen een ge welddadige aanval op een land, die met bombardementen gepaard gaat, en het te hulp snellen van een staat, die vraagt ge holpen te worden, om n i e t te worden ge bombardeerd". De Sovjet-Unie beschikt over bijkans onuitputtelijke voorraden van verouderde wapens en zij zal waarschijnlijk voortgaan met het weggeven hiervan, om de weg vrij te maken voor Russische technici, zo zei hij. In antwoord op een vraag, of Eisen howers plan ook Amerikaanse hulp aan Israel zou kunnen inhouden, antwoordde Dulles: „Dat is zeer wel mogelijk, doch het is de politiek der Verenigde Staten geen belangrijke leverancier van wapens aan Israel en zijn buurstaten te worden". tie tegen Egypte) hun toeverlaat In sterke mate bij het Verenigd Koninkrijk zochten". Desgevraagd verklaarde Dulles, dat de „leer van Eisenhower" niet is ontworpen in overleg met Engeland of Frankrijk. De Ver enigde Staten hebben met betrekking tot het Nabije Oosten niet eerder stappen ge daan omdat zulks geleid zou kunnen heb ben tot „een botsing met vrienden die hun eigen meningen hadden". De opvattingen van de Verenigde Staten zijn thans even wel toepasselijker geworden. De formulering „ter beveiliging en ver dediging" van landen met strijdkrachten is opzettelijk gekozen en is te vergelijken met de resolutie over Formosa. Zij betekent dat de Verenigde Staten zich niet beperken tot de eigenlijke verdediging van een gebied, maar zich tot het uiterste zullen beperken om hun doel te bereiken. De „beveiliging" van dat gebied zou echter optreden daar buiten kunnen betekenen, zoals aanvallen op verbindingen en bases. Dulles voegde hieraan toe niet de mogelijkheid te voor zien van een grootscheepse aanval op de Sovjet-Unie, tenzij de Verenigde Staten het begin van een derde wereldoorlog zou den kunnen waarnemen. De minister verklaarde, dat de Verenig de Staten geen inlichtingen hebben die er op wijzen, dat de Sovjet-Unie een aanval in het Midden-Oosten beraamt. De Sovjet- Unie heeft evenwel de macht en dit is de verleiding. De Sovjet-Unie kent geen rem ming van morele of rechtelijke aard. Dulles zei van oordeel te zijn, dat Egyp te, Syrië noch Jordanië zich in de macht van het internationale communisme be vindt. Hij is van gevoelen, dat er een rede lijke kans is, dat deze landen hun medwer- king zullen verlenen bij de uitvoering van het program van Eisenhower indien zij de ware bedoeling ervan zullen begrijpen. De minister verklaarde niet te menen dat er in de Arabische wereld een uit Arabieren bestaande communistische rege ring zou kunnen worden gevormd, zonder dat hieraan Russische bedreiging met ge weld vooraf was gegaan. Dulles heeft later, met gesloten deuren, nog meer bijzonderheden over Eisenhowers voorstel meegedeeld. Anonymus Humor is een vluchtige liefkozing tus sen tegenstrijdigheden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 20 personen, waarvan 7 kinderen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 In antwoord op een vraag of het de Ame rikaanse regering bekend is dat enig land in het Midden-Oosten in gevaar verkeert, antwoordde de minister: „Het gevaar is vooral toegenomen voor die landen, die te voren (voor de Brits-Frans-Israelische ac- XXOC030CCCOCO©XOC>CC030CCOCCCODCCOOCCCCOCOOCCOCO(XCOTOO! VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind Zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Bü koninklijk besluit van 7 januari 1957 is de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, met ingang van 10 februari benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage. (Zie verder pagina 7). DUSSELDORP (AFP) Krupp zou be reid zijn deel te nemen aan financiering van de dam van Assoean op particuliere basis, ook indien deze deelneming niet zou worden gegarandeerd door de regering van de Duitse bondsrepubliek, aldus wordt ver nomen in economische kringen te Dussel- dorp. Volgens deze kringen zou Krupp be reid zijn aanzienlijke bedragen voor het bouwen van de dam te lenen, maar als tegenprestatie eisen, dat de uitvoering van de werken uitsluitend aan Krupp zou wor den toegekend. Men meent te weten, dat de Demag, de AEG en Siemens op dezelfde voorwaarden bereid zouden zijn tot finan ciering van de dam. Oostduitse leiders hebben besprekingen gevoerd in het Kremlin met Russische topfiguren: links Sjepilov (Buiten landse Zaken) en Boelganin (premier); rechts van de tafel v.r.n.l. Grotewolh (premier), Ulbricht (partijsecretaris), Lothar Bolz (Buitenlandse Zaken); Otto Nuschke (vice-premier) en Hans Loch (vice-premier). De 40-jarige Engelse lerares mej. Eliza beth Harrison uit Ryhope (Engeland) is op de rijksweg t ussen Roermond en Horn verongelukt. Zij raakte met haar auto die zij zelf bestuurde, bij een poging tussen twee vrachtautoês door te glippen, be klemd. Zij was op slag dood. Haar wagen werd totaal vernield. Een van de vracht auto's was met stenen, de andere met dak pannen geladen. Vermoedelijk heeft de En gelse, door haar plaats aan het stuur rechts in de wagen, de tegenligger te laat opge merkt. Maandagavond omstreeks kwart voor acht is op de onbewaakte overweg tussen Barneveld en Stroe een personenauto aan gereden door een trein, die uit Amersfoort in de richting Apeldoorn was vertrokken. In de auto bevond zich het gezin Jager uit de Harskamp, bestaande uit vader, moeder en dochter. De moeder werd ernstig ge wond. De vader en dochter werden licht gewond. De auto werd geheel vernield. Een uit de richting Den Haag komende auto is maandag ter hoogte van het viaduct bij Oegstgeest op de rijksweg nr. 4 geslipt. De auto schoof door de afscheidingsheg het weggedeelte voor het tegemoetkomend verkeer op, waar hij tegen een wagen uit de richting Amsterdam botste. Deze laatste auto werd door de afscheidingsheg langs de afgaande weg voor het lokale verkeer gedrukt, waarbij de wagen van het talud kantelde en op zijn linkerzijde liggende in brand vloog. De onfortuin lijke bestuurder werd door de bestuur der van de geslipte auto door het rechterportier in veiligheid gebracht, maar enkele waardevolle bezittingen gingen met de wagen verloren. De pogingen van de Oegstgeester brand weer om, met behulp van water uit een sloot langs de weg, het vuur te blussen faalden omdat er slechts mod der uit de slangen kwam. Een passe rende automobilist uit Overveen maak te deze suggestieve foto van de brandende auto. DJAKARTA (ANP) Dinsdag waren zowel de militaire, als de politieke situatie in Djakarta nog steeds onoverzichtelijk. Uit Medan werd gemeld, dat kolonel Sim- bolon en de commandant van het derde regiment, majoor Samosir, van Tapanuli naar Padang, de hoofdstad van Midden- Sumatra, waren vertrokken, waar luite nant-kolonel Achmad Hussein en zijn mi litaire raad op 20 december jongstleden hei gezag in handen hebben genomen. Uit Bangkalis en de Riouw-archipel is reeds een groep burgerlijke en militaire BERLIJN (Reuter en AFP) De Sovjet- Unie en Oost-Duitsland hebben maandag te Moskou een overeenkomst inzake de legering van Russische troepen in Oost- Duitsland getekend, zo heeft radio-Oost- Berlyn bekendgemaakt. Ook werd een nieuw handelsakkoord getekend, dat voor ziet in een uitbreiding van de handel tus sen beide landen. De overeenkomsten wer den in het Kremlin door de Sovjet-premier maarschalk Boelganin, en diens Oostduitse ambtgenoot Otto Grotewohl ondertekend. Volgens de Oostduitse radio is volledige overeenstemming bereikt over de Oost duitse soevereiniteit in de lucht. Het ak koord inzake de Russische troepen betreft de kosten van hun onderhoud, de jurisdic tie over deze militairen, hun legering en faciliteiten voor de reparatie van Russisch materieel. Voorts is er een overeenkomst gesloten over het verblijf van Duitse specialisten in de Sovjet-Unie en van Sovjet-specialisten in Oost-Duitsland. De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard, „in een geest van vriendschap en begrip" de Duitse onder danen. die in de Sovjet-Unie wonen, desge wenst bij hun repatriëring te helpen. De Sovjet-Unie heeft Oost-Duitsland een krediet op lange termijn toegestaan, dat gedeeltelijk zal bestaan uit goud en buiten landse betaalmiddelen. Hierdoor zal Oost- Duitsland in westelijke landen aankopen kunnen doen en zijn produktie kunnen moderniseren en vergroten. De nieuwe handelsovereenkomst zal Oost-Duitsland in staat stellen, een volledig gebruik te maken van zijn economische capaciteiten, aldus de Oostduitse radio. Het land zal hierdoor met West-Duitsland kunnen wedijveren en in- dustrieprodukten van eerste kwaliteit aan het buitenland kunnen leveren. In vergelijking met het vorige jaar zul len de Russische leveranties aan Oost- Duitsland dit jaar met dertig procent toe nemen. Met name zullen de Russen cokes, staalplaten, zaaghout en dergelijke zenden. Oost-Duitsland zal machinerieën en ver- bruiksgoederen leveren. Het krediet dat de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland zal ver strekken omvat 340 miljoen roebel. Volgens het communiqué komt het ak koord betreffende de legering van de Rus sische strijdkrachten overeen met de over eenkomst, die kortgeleden tussen de Sovjet-Unie en Polen is gesloten. Beperkt bewapende zone In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland voorstanders zijn van een geleidelijke ont wapening, waarbij in de twee delen van Duitsland een „zone met beperkte bewape ning" zou moeten worden gevormd. Oost en West-Duitsland zouden het recht moeten hebben, de uitvoering van de maatregelen op dit gebied door de landen met troepen in Duitsland te controleren. De Russische en de Oostduitse regering zjjn het er over eens, dat de bestaande vier-mogendhedenovereenkomsten inzake het gebruik van luchtcorridors tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn door Ame rikaanse, Britse en Franse vliegtuigen een voorlopig en beperkt karakter dragen, waarbij de soevereiniteit van Oost-Duits land in zyn luchtruim is betrokken. De Russische en Oostduitse regering zijn, aldus de gemeenschappelijke verklaring, bereid een algehele uitbreiding van de samenwerking op handelsgebied met de landen van het Nabije en Midden-Oosten te bevorderen, waarbij geen voorwaarden zullen worden gesteld, die inbreuk maken op de soevereiniteit van de partijen. De twee regeringen steunen de eisen van de Egyptische regering betreffende de bestraf fing van „de aanvallers" en de schadeloos stelling van het Egyptische volk. Na de ondertekening van de overeen komst werd een receptie gehouden, die is bijgewoond door een duizendtal personen, onder wie partijleider Kroesjtsjev, presi dent Worosjilov, Malenkov, Molotov, Sje pilov, Kaganowitsj en Mikojan. Ook pre mier Tsjoe En Lai van communistisch China, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, was aanwezig. gezaghebbend en in Padang aangekomen, die naar werd verklaard de actie van Hus sein ten volle zouden steunen. Een woord voerder van deze delegatie heeft verklaard, dat de bevolking van de Riouw-archipel en Bangkalis bereid is de nodige stappen te nemen tot het breken van de blokkade te gen Midden-Sumatra, indien in de bespre kingen tussen de militaire raad van overste Hussein en de centrale regering geen vor deringen mochten worden gemaakt. In dat geval zou de bevolking van Riouw gebruik maken van de „ervaring, die zij tijdens de onafhankelijkheidsstrijd heeft opgedaan". In Atjeh heeft de commandant van het daar gelegerde eerste regiment bekend ge maakt, dat de naam van zijn commando thans is gewijzigd in „commando militair district Atjeh". Twee van de drie commissies van onder zoek, welke de vorige week door het par lement naar Zuid-, Midden- en Noord-Su- matra werden afgevaardigd, zijn weer in Djakarta teruggekeerd. De missie naar Midden-Sumatra heeft verzocht nog tot het einde van deze week in Padang te mo gen blijven. De woordvoerder van het leger in Dja karta heeft dinsdag berichten, als zouden in Noord-Sumatra burgers zijn bewapend, „overdreven" genoemd. Hij legde deze ver klaring af na de berichten in enkele dag bladen in Medan, dat in Siantar een aan tal ondernemingsarbeiders, aangesloten bij de communistische vakbond „Sarbupri". van wapens zouden zijn voorzien. BOEDAPEST (Reuter). Te Boedapest zijn, naar verluidt, fabrieksarbeiders een „langzaam-aan-actie" begonnen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de regeringsverklaring van zondag, waarin werd aangekondigd, dat het communisti sche bewind in Hongarije zal worden ver sterkt. Er werd echter geen melding ge maakt van incidenten. Vele Hongaren heb ben maandag openlijk in fabrieken en kan toren hun teleurstelling geuit over de reeds lang verwachte verklaring. Men had ver wacht, dat er een einde zou komen aan het bewind van één partij, maar uit de plannen van de regering blijkt, dat, zo er al niet-communisten in het kabinet zullen worden opgenomen, deze ministers de lei ding van de communistische partij zullen moeten aanvaarden. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zou Kadar contact willen opnemen met de partij van klein- grondbezitters en de boerenpartij. Weste lijke waarnemers zijn evenwel van mening, dat premier Kadar moeilijk niet-communis ten bereid zal kunnen vinden om op de in de regeringsverklaring gestelde voorwaar den tot de regering toe te treden. Intussen zijn speciale regeringscommis sies begonnen met de uitwerking van re geringsplannen voor liberalisering van de handel, de landbouw en het onderwijs. Vol gens het blad „Esti Hirlap" zijn er deskun digen van allerlei schakeringen in de com- sies opgenomen. Hun voorstellen zullen worden ingediend bij de commissies van het parlement. Tenslotte zullen de plannen door het parlement als geheel worden behan deld, maar hiervoor is nog geen datum vastgesteld. Parlementscommissies gaan na, welke afgevaardigden naar het westen zijn uitgeweken en wie van de achtergeble venen wegens zijn gedragingen van de laatste maanden van zijn mandaat verval len moet worden verklaard. Dit laatste geldt, volgens „Esti Hirlap", voor de vroe gere partijleider Matyas Rakosi, diens op volger Emoe Geroe en Andras Hegedues, die premier was tot de opstand begon, als mede anderen, die deze afgezette leiders hebben gesteund. President Nasser van Egypte heeft alle reden om de Amerikaanse regering dank baar te zijn, niet alleen voor de hulp die zij hem heeft verleend ten tijde van de Brits-Franse actie tegen zijn land, maar nu ook om de steun die hij uit de zoge naamde „Eisenhower-doctrine" kan putten. Want het moet iedereen zijn opgevallen, dat noch de kwestie van het Suezkanaal, noch die van het Arabisch-Israelische con flict, in Eisenhower's verklaring over het Nabije Oosten ook maar zijn genoemd. De Amerikaanse president houdt zich in die verklaring uitsluitend bezig met het - stel lig allesbehalve denkbeeldige - gevaar van communistische penetratie in het gebied rondom de Middellandse Zee. Dat de vrede in dit gebied echter niet alleen door die penetratie verstoord kan worden, maar reeds is en wordt verstoord door de twee andere kwesties, heeft hij nergens aangestipt. De Amerikaanse regering is trouwens nog verder gegaan: bij monde van minister Dulles heeft zij in de toelichting op Eisen hower's voorstellen nadrukkelijk ver klaard, dat de „Eisenhower-doctrine" niet voorziet in Amerikaanse hulpverlening aan een slachtoffer van agressie, „bijvoorbeeld Israel", als dat land door een Arabisch land zou worden aangevallen, zelfs niet als daar bij gebruik zou worden gemaakt van wa pens uit communistische landen. Misschien heeft Dulles he*- niet precies zo bedoeld (het is bij hem al meer voorgekomen, dat hij zijn woorden achteraf heeft moeten corrigeren), maar voor de niet zo bijster geletterde Egyptische massa komt zijn ver klaring practisch neer op een blanco vol macht voor de voortzetting der Arabische overvallen op Israel. Men kan er van uitgaan dat Dulles, toen hij zijn uiteenzetting van Eisenhower's voorstellen gaf, zich strikt tot de inhoud van die voorstellen heeft willen beperken en er daarom niet aan heeft herinnerd, dat Amerikaanse hulp aan Israel uit anderen hoofde mogelijk zou zijn. Maar zelfs dan moet men het betreuren dat Dulles niet van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om een woord van protest te laten horen tegen de voortgezette Arabische agressie, die zich nog geen dag tevoren had geuit in het opblazen van de spoorweg tussen Jeru zalem en Tel Aviv. Het uitblijven van een dergelijk protest - en trouwens van enig protest tegen de 19 Arabische overvallen van de laatste twee maanden - kan de Arabieren slechts sterken in hun voor nemen, voort te gaan op de ingeslagen weg van moord en doodslag tegen Israel. De Amerikaanse houding kan ook niet nalaten, Nasser nog verder het hoofd op hol te brengen. De strafexpeditie der Is raëliërs, die in de eerste plaats bedoeld was om een eind te maken aan Egypte's agressie-in-'t-klein en aan zijn voorberei ding van agressie-in-'t-groot, is door Ame rikaans ingrijpen geannuleerd zonder dat Washington enigerlei garanties voor het staken der Egyptische vijandelijkheden heeft geëist. Het kan dan ook weinig ver wondering baren, dat de grootheidswaan zin van de Egyptische dictator hierdoor nog is toegenomen en dat hij zich nu zelfs permitteert, openlijk allerlei voorwaarden te stellen voor het gebruik van het Suez kanaal door buitenlandse schepen, dit met volkomen verwaarlozing van zijn eigen „belofte", slechts enkele weken geleden aan Hammarskjoeld gedaan, inzake vrije internationale doorvaart. Nasser's eis, dat Israel de strook van Gaza moet hebben ontruimd voordat Fran se en Britse schepen het Suezkanaal mogen passeren, demonstreert ten duidelijkste de gegrondheid van de West-Europese vrees dat Egypte het kanaal, na de nationalisatie ervan, zou gaan gebruiken als een instru ment voor het verwezenlijken van poli tieke doeleinden. Engeland en Frankrijk hebben - zij het op een onhandige en on doordachte wijze getracht, dit te voor komen door „herovering" van het kanaal. Nu dit, mede door het ingrijpen van de Verenigde Staten, mislukt is, heeft de wereld niet lang behoeven te wachten voordat Nasser het kanaal ging gebruiken voor het plegen van chantage op de West- Europese mogendheden. Wij dienen ons te realiseren, dat het Suezkanaal een van '6 werelds belangrijk ste internationale waterwegen is en dat de vrije doorvaart door dat kanaal ook voor Nederland van het grootste belang is. De chantage, die nu door Egypte op Engeland en Frankrijk wordt gepleegd, zou bij een volgende gelegenheid ook óns kunnen tref fen. Een aanwijzing daarvan hebben wij al kunnen vinden in Nasser's veto (gemoti veerd door de Egyptisch-Indonesische vriendschap) tegen het Nederlandse aan bod tot deelneming aan de strijdkrachten van de Verenigde Naties. Reeds de aanspraken van Egypte op het schiereiland Sinaï zijn tamelijk vaag; histo risch beschouwd zouden er veel meer re denen zijn om dat gebied aan Israel toe te wijzen dan aan Egypte. Maar ten aanzien van de strook van Gaza kan Egypte in 't geheel geen aanspraken laten gelden. Het heeft die strook met wapengeweld in be slag genomen toen het de vorming van de staat Israel poogde te voorkomen en het heeft die strook nu ten gevolge van wapen geweld weer verloren. Er is geen enkele reden waarom het resultaat van het Egyp tische wapengeweld blijvender zou moeten zijn dan dat van het Israëlische, èls men zulke resultaten al wil erkennen. Nasser heeft dan ook stellig geen rechts grond voor zijn eis tot ontruiming van Gaza. En, volkomen los daarvan, heeft hij ook geen rechtsgrond voor het verbinden van voorwaarden, welke dan ook, aan het gebruik van het Suezkanaal. „Vrije door vaart" kan namelijk nooit betekenen door vaart op bepaalde condities, maar enkel en alleen v r ij e doorvaart! Het wachten is nu op de Amerikaanse regering om. tegenover de chantage-pogin- gen van Nasser, dit principe met alle scherpte te stellen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1