Haarlemse raad in principe voor nieuwe bollenbeurs op Houtplein Slechts 8 miljoen om grote werken te financieren Subsidie voor bijbelkennis op openbare lagere scholen Ruime blik VVD stemde tegen, wegens financiële en planologische bezwaren Haarlemse gemeenteraad Wethouder Bakker slaat alarm DONDERDAG 10 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Auditie voor organisten Door auto aangereden en meters meegesleurd Te Stadskanaal overleed honderdtwee jarige vrouw Champs Elysées Groot belang Het scholen-schaaktoernooi in Haarlem Kampioenschap van Haarlem eerste klasse libre Geen proeftuin Burgerlijke Stand van Haarlem DE ZETEL van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur jcan voor Haarlem behouden blijven, dank zij het besluit van de Haarlemse gemeen teraad- volgens hetwelk in principe akkoord gegaan wordt met de vestiging van een nieuwe bollenbeurs aan het (in de toe komst te vergroten) Houtplein. Dit is een verheugende beslissing, die rno- eelijk geworden is door de vooruitziende blik van B. en W., die onderhandelingen hebben geopend met het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, nadat reeds eerder van de kant van deze vereniging plannen waren opgegaan haar zetel naar Hillegom te verplaatsen. Deze voor Haarlem zo fatale plannen waren ontstaan, doordat het toen malige gemeentebestuur verzuimd had tij dig contact met Bloembollencultuur op te nemen, toen bleek, dat het Krelagehuis verouderd was en in de toekomst geen dienst meer zou kunnen doen als zetel van de vereniging. Dat B. en W. thans uit eigen beweging met het hoofdbestuur zijn gaan praten om te trachten Haarlem als centrum van de bloembollencultuur te handhaven, stemt tot des te groter voldoening, nu blijkt, dat deze onderhandelingen hebben geleid tot het in principe aanvaarden van het Frede rikspark als toekomstig bollencentrum. Im mers als in de toekomst het Houtplein door de toenemende verkeersdrukte gereorgani seerd zal moeten worden, kan.het van het grootste belang zijn dit plein af te slui ten met een representatief gebouw, dat door zijn allure een harmonische aanslui ting kan geven aan de nu enigszins chao tische situatie in het Frederikspark. Toch is het begrijpelijk, dat van vele kanten bezwaren zijn geuit. Juist omdat de Dreef als een der mooiste toegangswe gen tot Haarlem een open zijde en passen de begroeiing zal moeten blijven behouden, zullen sommigen met recht kunnen vrezen, dat door de stichting van een nieuw ge bouw niet de benodigde parkeerruimte, de beroemde groengordel om de stad een fu neste inperking zal moeten ondergaan. Er is echter door B. en W. en door sommige sprekers in de raad op gewezen, dat de huizen, die bij realisatie van het voorge legde plan zouden moeten verdwijnen, niet uitmunten door architectonische schoon heid. Bovendien zouden deze huizen toch moeten verdwijnen, als tengevolge van cle eisen van het moderne verkeer het Hout plein vergroot zal moeten worden. Een ander bezwaar, dat naar voren is gebracht, wordt gevormd door de finan ciële consequenties, die het plan voor de gemeente zou kunnen hebben. Ten aanzien hiervan echter behoudt de raad zich het recht voor zijn wensen later nogmaals ken baar te maken. Hetzelfde geldt uiteraard voor cle Ver eniging Bloembollencultuur. Er is nog slechts gesproken met het hoofdbestuur van de vereniging, zodat de leden zelf zich ook nog moeten uitspreken. Wij geloven echter niet, dat er van deze zijde ernstige bezwaren tegen de plaats van vestiging van de bollenbeurs naar voren zullen komen, omdat de voorgestelde plaats van vestiging voor de vereniging welhaast ideaal te noe men is. Bij de verdere besprekingen met Bloem bollencultuur kunnen de wensen, die de gemeente Haarlem heeft ten aanzien van (alrijke punten, zeker naar voren.gebracht v/orden. Deze besprekingen zijn zeker ook nodig opa Haarlem, dat zich bepaalde offers getroost om de zetel van Bloembollencul tuur te behouden, de garantie te geven, dat het nieuwe'g'èh'oüw met zijn omgeving vol komen-zal harmoniëren. Dit kan alleen als de opdracht tot de bouw aan een alleszins bekwaam architect gegeven wordt, zodat Haarlem niet later tot de ontdekking komt, dat het een stuk fraai natuurschoon heeft opgeofferd voor een gebouw, dat latere ge neraties slechts opvalt door zijn gebrek aan architectonisch schoon. Met de aanvaarding van het voorstel tot vestiging van de bollenbeurs aan het Hout plein heeft de gemeenteraad blijk gegeven over een ruime blik te beschikken en met het betreffende voorstel hebben B. en W. een daad van fors beleid gesteld. Het is in dit verband niet ondienstig op te merken dat dit forse beleid, dat zich ook op andere terreinen openbaart, thans doorkruist woidt door de moeilijkheden naar aanlei ding van de voorgeschreven bestedingsbe perking. ADVERTENTIE De Haarlemse gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van woensdag middag in beginsel uitgesproken voor het verlenen van medewerking fian de stichting van een nieuw gebouw van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het Frederikspark, ten noorden van het gebouw van de provinciale griffie en ten westen en zuiden van het Sportfondsenbad. Alle fracties waren van oordeel, clat het belang van Haarlem met zich meebracht, dat de zetel van Bloembollencultuur voor de Spaarnestad (ook wel bloemenstad genoemd) behouden zou blijven. Slechts de woordvoerder van de VVD, de heer Stoffels, had bezwaren tegen de plaats in het Frederikspark, waardoor naar zijn mening op planologisch gebied te veel verloren zou gaan, als op dat punt een gebouw met parkeerruimte en proeftuin zou verrijzen. Ook van andere zijde waren bezwaren naar voren gekomen, naar de v o o r- zitter mededeelde. De vereniging „Haerlem" had namelijk in een adres tot de gemeenteraad haar teleurstelling uitgesproken over het voorgestelde plan, waardoor het frisse Frederikspark zou verdwijnen om plaats te maken voor een gebouw. Zij wilde eerst nadere gegevens afwachten en noemde het geen daad van vroed beleid, indien de raad in de trant van de oud-testamentische Jacob, het eerstgeboorterecht in de vorm van een fraai park zou verkopen voor een linzeschotel van materieel gewin in de gedaante van een bollenbeurs. Ondanks deze bedenkingen stemde de raad tóch voor het voorstel, waarbij slechts cle drie aanwezige leden van de VVD-fractie geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Voor de aanwijzing van een Nederlandse deelnemer aan de in juli 1957 op. het orgel in de Grote Kerk te Haarlem te houden improvisatiewedstrijd zal op zaterdag 2 maart ten overstaan van een commissie, bestaande uit de heren Piet Kee, Jos de Klerk en Gustav Leonhardt, een auditie worden gehouden. Organisten, niet ouder dan veertig jaar, die de kunst van de improvisatie in de per fectie beheersen en aan deze auditie wen sen deel te nemen, moeten hiervan vóór 15 februari schriftelijk kennis geven aan het secretariaat van de commissie Internatio naal Orgelconcours, stadhuis Haarlem. Toen een fietser woensdagavond om ze ven uur vanaf de Raadhuisstraat te Haar lem de Rijksstraatweg opreed, werd hij door een auto aangereden en een tiental meters meegesleurd. Met een schedelbasis- fractuur is de man in het ziekenhuis St. •loannes de Deo opgenomen. De man had te laat een snel naderbij komende auto opgemerkt, zodat hij deze niet meer kon ontwijken. Te Stadskanaal (gem. Wildervank) is overleden de 102-jarige weduwe G. Trip- Niks. Zij wercl op 3 februari 1854 te Drou- wenermond, in de Drentse gemeente Bor ger, geboren. De laatste tijd woonde cle hoogbejaarde vrouw bij een dochter. De heer Janssen (Arb.) vond het een verheugend teken, dat de Vereniging voor Bloembollencultuur zelf de wens heeft uitgesproken in Haarlem te blijven. Naar zijn mening moest al het mogelijke gedaan worden om aan de verlangens van de ver eniging tegemoet te komen. Als de tram naar Amsterdam wordt opgeheven zal er in de omgeving van de Baan toch het een en ander veranderd moeten worden, zodat, naar zijn mening, op de vraag naar een vestiging van de bollenbeurs daar ter plaatse zonder meer „ja" gezegd kan wor den. Wel kon bij een principiële bereidver klaring nog geen enkele uitspraak ver wacht worden inzake de uitvoering en vormgeving van het gebouw, de materiaal keuze en de beplanting. Vooral ten aanzien van de toekomstige beplanting toonde de heer Janssen zich bezorgd; al was hij van mening, dat eventuele schade door nieuwe beplanting ongedaan gemaakt kon worden. Ook de heer Schippers (KVP) sprak zijn waardering uit voor het vele voor bereidende werk dat aan het raadsvoorstel voorafgegaan is, maar meende, dat de plaatsing van het beursgebouw in het Frederikspark bij vele rechtgeaarde Haar lemmers op instinctief verzet zou stuiten. Hij vond echter, dat men bij het behoud van het oude niet altijd kan blijven stil staan. Er was daar ter plaatse al veel verknoeid door de bouw indertijd van het Brongebouw, waarvoor later het sportfond senbad in de plaats gekomen is. Dit laatste gebouw vond de heer Schippers ook niet bepaald uitmunten door architectonische schoonheid en hij was van oordeel, dat winst te behalen zou zijn door de meest lelijke gedeelten van het sportfondsenbad te doen afdekken door het niewe beursge bouw. Ook het opofferen van enige huizen achtte de KVP-woord voerder niet zo erg en hij had dan ook tegen een principiële uitspraak geen bezwaar. Wel wilde hij zich uitdrukkelijk losmaken van enige andere aspecten, die op de schetstekening voor kwamen en van een beginselbeslissing over eventuele verkeerswijzigingen. Ook waar schuwde de heer Schippers tegen de finan ciële consequenties, die het voorgstelde beursgebouw met zich mee zou bren gen. Tenslotte bepleitte hij voor de west zijde van het nieuwe gebouw een rooilijn, die in het verlengde zou komen te liggen van die van het gebouw van de provinciale griffie. De heer Stoffels (VVD) zei niet van een principieel besluit als thans van de raad wordt gevraagd, te houden. „Als men eenmaal a gezegd heeft, zal men in vele gevallen ook b en c moeten zeggen, totdat men wel eens tol de conclusie kan komen, dat het gehele plan verder gaal dan men aanvankelijk wilde". Op planologisch gebied gaat naar de mening van de heer Stoffels iets verloren, als hier een gebouw met parkeerruimte en proeftuin komt. De VVD-woordvoerder haalde iemand aan, die eens met een wijde blik naar het buitenland de Dreef had vergeleken met de Champs Elysées. Even als bij deze Parijse allee vormt de open zijde de grootste charme van de Dreef en de heer Stoffels was bevreesd, dat bij de nieuwe plannen de openheid van de oost zijde verloren zou gaan. Hij gaf toe, dat de verkeerssituatie op het Houtplein in de toekomst zeer moei lijk zou worden, maar vond het verkeers- facet niet het belangrijkste onderdeel van eventuele toekomstige plannen. Eerst zou naar zijn mening de ruimte moeten wor den ingedeeld. Hij betreurde het, dat bij het voorstel geen advies van stedebouw- kundige zijde was bijgesloten. Het voor gestelde beursgebouw zou voor de gemeen te en de vereniging voor Bloembollen cultuur belangrijke offers met zich mee brengen. Met het oog hierop zou de heer Stoffels gaarne becijferingen zien, die pre cies nagaan wat er gaat gebeuren. Hij was zelfs van mening, dat het belangrijkste as pect van de zaak op financieel terrein zou liggen en verlangde daarom een betere toelichting op dit punt, met name ten op zichte van hetgeen door de gemeente ge daan zou moeten worden. Een warm voorstander van het plan toonde zich de heer Spek (A.R.), die het contact, dat de gemeente met de Ver eniging voor Bloembollencultuur onder hield van het grootste belang achtte. Hij vond, dat de voorgestelde plaats zich bij zonder voor een bollenbeurs leende, om dat zulk een gebouw niet in het centrum van de stad kon worden neergezet. Wat er eventueel verloren zou gaan aan dc zijde van de Kleine Houtweg vond de heer Spek niet een dergelijke schoonheid bezitten, dat daardoor van het plan zou moeten worden afgestapt. Ten aanzien van de toekomstige verkeerssituatie wilde hij de nadere voorstellen afwachten. ciële consequenties en verder de vorm geving van het nieuwe gebouw. Voorts was hij van mening dat een proeftuin in het Frederikspark een lelijk geval zou worden en vroeg hij zich af, of die niet ergens anders ondergebracht zou kunnen worden. Ten opzichte hiervan zou de ge meente reeds nu vrijhheid van handelen moeten bedingen. Ook de heer Proper (Comm.) toon de zich een voorstander van het voorstel. Hij was van mening, dat aan een zekere mate van verstedelijking toch niet te ont komen zou zijn en herinnerde aan de on rust, die er in de raad geheerst had, toen er sprake van was, dat de bollenbeurs uit Haarlem zou weggaan. Hij meende, dat een nieuwe bollenbeurs in het Frederiks park niet tot culturele verarming behoef de te leiden en achtte het een gunstige mogelijkheid, als de bollenbeurs gecom bineerd zou kunnen worden met het al gemeen culturele belang. ven bestaan. Ten aanzien van de behoef ten van het toekomstige verkeer worden voorzieningen geëist, die meer ruimte vra gen dan thans aanwezig is. Hierover zal de raad zich echter te zijner tijd nog kun nen uitspreken. Het nieuwe gebouw zal aan het, in de toekomst te vergroten, Houtplein komen te liggen en niet aan de Dreef, daarom behoeft de rooilijn niet gelijk ko men te liggen met die van het gebouw van de provinciale griffie. Voorts wees de heer Happé er op, dat van de zijde van de ver eniging voor Bloembollencultuur nog een uitspraak moet komen: er is nog slechts gesproken met het hoofdbestuur van de vereniging. Spreker verzocht de raad zich thans voor een principiële bereidverklaring uit te willen spreken. Daarna kunnen er nieuwe besprekingen geopend worden met de vereniging waarbij ook de punten over financiën en proeftuin nog eens ter sprake zullen worden gebracht. De heer Happé was van mening, dat het Frederikspark al een tc doods aanzien heeft gekregen en bij het nieuwe plan ten aanzien van een vi suele aansluiting bij de Dreef slechts zou kunnen winnen. „Wij kunnen thans geen nadere gegevens afwachten. Wij moeten a zeggen", meende de spreker, die verder opmerkte, dat zelfs bij minimale verkeersvoorzieningen de be staande huizen toch zullen moeten verdwij nen. De heer Happé besloot zijn toespraak met de verwachting uit te spreken, dat er bij juist overleg een oplossing tot stand kan worden gebracht, die de stad een nieuw en beter aanzicht zal kunnen geven. Na deze uitvoerige verdediging kon het voorstel zonder hoofdelijke stemming wor den aangenomen. Slechts de drie aanwe zige leden van dc VVD-fractie verzochten om de aantekening, dat zij geacht wensten ft, te hebben tegengestemd. De uitslagen in het scholen-schaaktoernooi in Haarlem luiden als volgt: Poule 1 (eerste ronde): D. G. Vonk—L. Lin- denberg remise; D. H. J. de JonghP. Rabé 0-1. (Tweede ronde): D. H. J. de JonghD. G. Vonk remise; P. E. RabéL. Lindenberg re mise. Poule 2 (eerste ronde): H. DuisenbergR. Koster 1-0; E. J. PetersmaM. P. v. Over- beeke remise. (Tweede ronde): E. J. PetersmaH. Duisen berg remise; M. P. v. OverbeekeR. Koster 1-0. Poule 3 (eerste ronde): D. v. VuurenH. W. v. Dis 1-0; W. PetersmaF. v. Maanen 1-0. (Tweede ronde): W. F. Petersma—D. v. Vuuren 0-1; F. v. MaanenH. W. v. Dis 1-0. Poule 4 (eerste ronde): W. M. MazeeH. Mostertman 1-0; H. BosschertR. Gisolf 1-0. (Tweede ronde): H. BosscherW. M. Mazee 1-0; R. GisolfH. Mostertman 0-1. Poule 1: F. MissetW. Mijnssen 0-1; L. Ha makerF. Misset 0-1; L. HamakerW. Mijns sen 0-1. De uitslagen in het biljarttoernooi om het kampioenschap van Haarlem eerste klasse libre luidden: Koopman Heiligenberg Koopman Kroon Corver Nassau Engwerda Corver 200 47 23 1 200 47 20 1 200 44 24 2 177 44 20 0 200 37 29 1 200 37 20 1 194 40 18 0 200 40 21 2 Poule 2: D. O WijnandsB. Hylkema 0-1; P. SteenmanD. O. Wijnands 0-1; W. Geu- zebroekP. Steeman 0-1; B. HylkemaW. Geuzebroek 1-0; W. GeuzebroekD. O. Wij nands 1-0; P. Steeman--B. Hylkema 1-0. Poule 3: W. L. de RuiterJ. W. Boland 1-0; J. W. Boland—P. G. Scholtens 0-1; W. L. de RuiterP. C. Scholtens 1-0. Poule 4: E. de JonghR. Vos 0-1; T. Jan sen—H. Boon 0-1; T. JansenE. de Jongh 0-1; H. Boon—R. Vos 0-1; R. Vos—T. Jansen 1-0; E. de JonghH. Boon 0-1. Drie televisieomroepsters zullen zaterdagavond in België de jury vormen bij een goochelwedstrijd lussen Engelse en Nederlandse goochelaars. De drie leden van deze - charmante - jury zijn (v.l.n.r.) Marianne Lecenne uit Frankrijk; Eve Hafeli uit Zwitserland en Marisa Borroni uit Italië. De heer Wensing (C.H.U.) zou, on danks de bezwaren, die hij tegen de voor gestelde plaats had, toch het voorstel steu nen, omdat hij het behoud van het bollen centrum voor Haarlem van het grootste belang achtte. Ten opzichte van enige punten wilde de heer Wensing zich vrij houden, zoals in de eerste plaats de finan- Wethouder Happé stelde in zijn ver dediging van het voorstel allereerst het grote belang, dat Haarlem heeft bij het behoud van de zetel van de Vereniging voor Bloembollencultuur en vond het be grijpelijk, dat er bezwaren tegen het plan zijn, vooral ook van de zijde van de ver eniging „Haerlem", die krachtens haar taak zoveel mogelijk moet behouden, waf ons uit het verleden is overgeleverd. „Wij aks gemeentebestuur moeten ons echter ook met de toekomst bezighouden". In tegenstelling tot de opvatting van ds heer Stoffels was wethouder Happé van mening, dat ook bij de verwezenlijking van het plan tot stichting van een nieuwe bollenbeurs de gordel groen om de stad behouden kan blijven. Daarom ook heb ben B. en W. voorgesteld de nieuwe zuide lijke randweg zuidelijker te projectereh; zodat de groengordel slechts van één kant (het noorden) iets zou worden terugge- drongen door de nieuwe bollenbeurs. Ver der zou hij echter ongerept kunnen blij- Dc Haarlemse gemeenteraad is woensdagmiddag in grote meerderheid akkoord gegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om een subsidie toe te kennen aan de Haarlemse vereniging tot verspreiding van bijbelkennis, onder wier auspiciën onderwijs in dat vak gegeven zal worden aan de leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere scholen. Algemeen zag men het belang in voor de algemene vorming en ontwikkeling van de kennis van de bijbel. Dat twee humanis tische leden van de fractie van de Partij van de Arbeid desondanks tegen het voorstel stemden, vloeide voort uit de omstandigheid dat zij minder vertrouwen hadden in het resultaat dan in de bedoelingen van degenen die het initiatief tot deze vorm van uitbreiding van het leerplan der lagere scholen hadden genomen. Dat waren onder meer de raadsleden Voogd (Arbeid), Wensing (C.H.U.), Bettink (V.V.D.) en Spek (A.R.); uit gepaste be scheidenheid zwegen zij bij de behande ling van het voorstel en slechts de heer Wensing verstrekte in tweede instantie een aanvullende toelichting. Als eerste spreekster wees mevrouw Van der W a 11-D uyvendak (Arbeid) erop, dat de in Haarlem gévonden organi satievorm voor het onderwijs in bijbel kennis uniek moet worden genoemd, om dat zoveel richtingen, organisaties en par ticulieren elkander in dit gezamenlijk stre- Wethouder Bakker heeft woensdagmiddag in de Haarlemse raad een korte toe lichting gegeven op de aard van de huidige financiële moeilijkheden der gemeente. Toen het rijk namelijk het disconto wel verhoogde, maar het rentegamma niet, werd het voor de gemeenten onmogelijk geld op lange termijn te lenen. Gelukkig had Haarlem zijn vlottende schuld op dat ogenblik juist geconsolideerd, zodat men de crisis op het nulpunt inging. Men moet nu alle uitgaven met kort geld financieren, waarvoor men slechts tot 25 n/u van het totale budget (inclusief kapitaaldienst) mag lenen. Dat wil zeggen, dat Haarlem voor de financiering van de kapitaaldienst zeventien miljoen ter beschikking heeft. Op 31 december bedroeg evenwel dc vlot tende schuld der gemeente acht miljoen, zodat men een speling van slechts acht miljoen over heeft. Dit wil zeggen, dat van de kapitaalsinvesteringen alleen de woningbouw voortgang zal vinden. Het door wethouder Happé opgestelde woning bouwprogramma zal dit jaar in totaal ongeveer 13 miljoen gulden vergen; bovendien moet men rekening houden met de termijnbetalingen voor de in uitvoering zijnde grote werken, als de Prinsenbrug en de ophoging van Parkwijk. Nu zullen B. en W. hun voorstellen nor maal voorbereiden en bij de raad indienen om pas na de goedkeuring door Gedepu teerden te beslissen of men tot uitvoering zal overgaan of niet. De wethouder voegde er dadelijk bij, dat de beslissing in de meeste gevallen wel negatief zal uitpakken. De raad zal op de hoogte worden gehouden van alle zaken, die niet worden uitgevoerd. Men volgt deze methode om geen stagnatie in de voorbereidingen van verschillende projecten te veroorzaken, zodat men on middellijk tot uitvoering kan overgaan, wanneer de financiële beperkingen niet meer gelden. B. en W. zullen dus met de raad een „wijze zelfbeperking" in acht dienen te nemen, zoals ook al door de nestor, me vrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) in haar antwoord op de nieuwjaarsrede van de burgemeester werd opgemerkt. Deze uitvoerige toelichting werd uitge lokt door de heer W e n s i n g (C.H.U.) naar aanleiding van het voorstel om drie vleu gels aan te schaffen voor het muziekonder wijs in het Stedelijk gymnasium. H.B.S. B en de meisjes-H.B.S., waarvoor een totaal krediet van ruim 25 mille werd gevraagd. Ook mevrouw Scheltema en de heer Schippers (K.V.P.) hadden het voorstel critisch bekeken: de laatste vroeg zich af of men niet met een. laag model piano's kon volstaan en ook mevrouw Scheltema merkte op, dat het toch niet per se con certvleugels behoefden te zijn. De heer Schippers had zich blijkbaar terdege georiënteerd, want hij deed uit de doeken, dat een nieuwe vleugel niet duurder dan 4500 gulden, een nieuwe piano niet meer dan 2300 gulden behoefde te kosten. Hetgeen wethouder Geluk beaamde: B. en W. zijn ook niet van plan het gehele bedrag uit te geven. Intussen zal pas tot aankoop besloten worden nadat een kleine commissie van deskundigen het college zal hebben geadviseerd. Het voorstel van het college om ongeveer vijfduizend gulden beschikbaar te stellen voor een taperecorder, een platenspeler, een radio en enige platen voor het muziek onderwijs op de gemeentelijke uloscholen, werd zonder discussie aangenomen. Het voorstel tot toevoeging van de vroe gere dienstwoning aan het gebouw van het gemeentelijk bejaardentehuis aan de Scho tersingel werd ook al aanleiding tot een wat diepgaander behandeling, omdat, na dat mevrouw Kerkho f f-P e t (Arbeid) eens te meer had aangedrongen op een radicaler voorziening door eerst een ander kinderhuis te stichten, de heer Vissers (K.V.P.) erop wees, dat, evenals dat bij de ziekenhuizen het geval is, het aanbeveling zoü verdienen dat ook voor de bejaarden zorg een zekere coördinatie met particu liere plannen werd bereikt. Hij zou ook gaarne de behoefte gemeten willen zien. Wethouder Bakker, die de hartekreet van mevrouw Kerkhoff best begreep, vond dat dat laatste wel uit de gehouden en quête zou blijken. Overigens zijn de voor bereidingen voor een nieuw bejaardente huis al enige jaren aan de gang. Men heeft in verschillende plaatsen daartoe een on derzoek ingesteld. Een en ander hangt ook samen met de bouw van een nieuw zieken huis, omdat van rijkszijde men er ook prijs op stelt te weten, wat er met het bestaande St. Elisabeths gasthuis gebeurt.Voorts moet rekening gehouden worden met de huis vesting van geestelijk gestoorde en chro nisch verpleging behoevende bejaarden. De wethouder vroeg zich af of men met de oplossing van al deze vraagstukken zou moeten wachten tot er een nieuw zieken huis is. Intussen gaat dezer dagen de com missie bejaardenzorg en de pas in functie getreden geriater aan het werk, zodat men voor de definitieve plannen het resultaat daarvan moet afwachten. De overige voorstellen werden zonder of na korte discussie aanvaard, even zo ver liepen de benoemingen conform de voor drachten van B. en W. ven hadden gevonden. Daardoor ook wordt de waarborg geschapen, dat hier geen sprake kan zijn van godsdienstonderwijs in leerstellige zin. De vereniging wil ook niet de taak der kerken overnemen, maar het onderwijs heeft het belang ingezien van dit vak. Op de vraag van het Huma nistisch Verbond of de invoering van dit vak in overeenstemming kon zijn met de taak van het openbaar lager onderwijs, antwoordde zij volmondig bevestigend. Het Humanistisch Verbond had trouwens in zijn in ons blad van gisteren vermeld adres aan de raad zelf ook gesteld, dat het de noodzaak van bijbelkennis voor buiten kerkelijken onderschrijft. Uiteraard kan de overheid moeilijk waarborgen, dat een vak in een bepaalde geest wordt gedoceerd: dat kan zij bijvoorbeeld bij geschiedenis ook niet. Maar hoewel zij er oog voor had, dat de klasse-onderwijzer uit een oogpunt van didactiek en pedagogie het beste het nieuwe vak zou kunnen geven, vond me vrouw Van der Wall het anderzijds een voordeel, dat de speciaal daartoe opge richte vereniging haar eigen leerkrachten zou kunnen doordringen van de uitgangs punten voor dit bijbelonderwijs. Daarbij was het zeker niet de bedoeling, dat uit sluitend belijdende christenen dit vak zou den kunnen doceren: humanisten zouden dit even goed kunnen, zoals dc praktijk trouwens heeft bewezen. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.), die in de commissie nog tegen' het voorstel was ge weest, bleek thans haar stem er wel aan te willen geven, al wenste zij wel zeker heid, dat inderdaad bijbelonderwijs ge geven zou worden - het raadsvoorstel sprak verwarrend steeds van godsdienst onderwijs - en dat ook andere, niet bij de vereniging aangesloten kerkgenootschap pen, op grond van de in de wet gegeven bevoegdheden, toegang tot de school zou den kunnen behouden. Geen formalisme Mevr. Scheltem a-C o n r a d i (V.V.D.) grondde haar instemming ook op het groot gebrek aan kennis van de bijbel, dat valt op te merken. In het buitenland is dat vak een vanzelfsprekend onderdeel van het leerplan. Ook zij vond het niet nodig als eis aan de leerkrachten te stellen, dat zij belijdend godsdienstig moeten zijn, omdat het hier niet om catechese gaat. Over de formele kanten van de zaak wilde me vrouw Scheltema deze keer heenstappen, al wenste zij wel, dat de raad, die immers door middel van de subsidie een vinger in de pap houdt, van jaar tot jaar vrij blijft om op zijn beslissing terug te komen. De vierde Haarlemse vroede vrouw die over dit voorstel het woord voerde, bleek haar bezwaren niet opzij te kunnen zetten: mevrouw Kerkhoff-Pet (Arbeid), die geloofde, dat het voor een godsdienstige leerkracht onmogelijk zou zijn bijbelkennis te onderwijzen „buiten zijn eigen geloofs overtuiging om". Zij zou er echter wel voor voelen om bijvoorbeeld de klasse-onder- wijzer op te leiden door iemand als ds. Van Gelder, die immers met zoveel succes dit vak op de middelbare scholen doceert. De heer DeLandmeter (C.H.U.) ver trouwde, dat bij voldoende animo ook de klasse-onderwijzers er wel toe zouden komen bijbelkennis te willen onderwijzen, al zouden de leerkrachten waarschijnlijk in het algemeen de tijd niet kunnen vin den om daartoe een speciale cursus te vol gen. Ook hij juichte het voorstel toe, onder meer ook als middel tot meer taalbegrip, hoopte dat in de toekomst ook lagere klas sen van de regeling zouden profiteren en wees er op, dat de gemeente een curator benoemt en daardoor invloed op de gang van zaken behoudt. Positief antwoord De heer Hennevelt (C.P.N.) vroeg of er gegevens omtrent de behoefte bestonden. Wanneer de deelneming aan deze lessen te gering zou zijn, zou dit onderwijs tot een paskwil worden. Evenals mevrouw Kerk hoff legde hij er de nadruk op, dat een positief antwoord van de ouders verlangd moest worden, dat zij dit vak inderdaad voor hun kinderen wensen: niet op de manier van „geen antwoord is ja". Maar wat dat aanging vonden zy me vrouw Van der Wall en wethouder Geluk aan hun zyde. De eerste had reeds betoogd, dat de ouders keuze moeten doen en de wethouder bleek dezelfde mening toegedaan. De wethouder wees er in zijn antwoord op, dat kennis van de bijbel voor de West- europese mens van uitzonderlijk gewicht is, omdat de bijbel nu eenmaal een van de grondslagen van onze cultuur vormt. De reikwijdte van dit onderwijs beperkt zich trouwens niet tot de buitenkerkelijke ge zinnen. Ook in vele wel godsdienstige ge zinnen komt men aan de vorming van de kinderen op dit punt niet of in niet vol doende mate toe. De behoefte is weliswaar niet in een enquête gemeten, maar bij de regeling onder auspiciën van het inter kerkelijk overleg in schoolzaken waren er klassen, die deze lessen in haar geheel volgden. Het Humanistisch Verbond er kent wat dat aangaat trouwens de behoefte ook. Omslachtig De thans gevolgde procedure door middel van een speciaal opgerichte vereniging lijkt wat omslachtig, maar vormt de beste weg om het doel te bereiken. Het leerplan biedt namelijk geen wettelijke uitbreidingsmoge lijkheid, maar godsdienstonderwijs vanwege particulieren wordt, met subsidiemogelijk heid, wel toegelaten. De heer Wensing vulde het betoog van de wethouder op dit punt nog aan met de 'opmerking, dat „bijbelkennis" een on derdeel van godsdienstonderwijs is. De term „godsdienstonderwijs" moet dus ge bruikt worden om in het spoor van de lager-onderwijswet te blijven. Bovendien heeft de term godsdienstonderwijs wel een leerstellige bedoeling gehad, maar die is in de wet nergens neergelegd. Daarom is de catechese door de kerken hiermee niet overbodig geworden en het onderscheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs blijft even essentieel als het was. Bij het laatste is immers het gehele onderwijs doortrokken van de levensbeschouwelijke opvatting der leerkrachten. Dat men het vak bijbelkennis niet objectief zou kunnen doceren, zoals mevrouw Kerkhoff had be weerd, bestreed spreker met een voorbeeld uit de praktijk. Mejuffrouw Bolsius kreeg de door haar gevraagde verzekering, dat ook niet bij de vereniging aangesloten kerkgenootschappen van haar bevoegdheid ingevolge artikel 26 van de l.o.-wet gebruik mochten maken en wat de invloed van de gemeente aangaat: de gemeentelijk inspec teur voor het lager onderwijs zal ten allen tijde de lessen kunnen bijwonen. De heer Wensing wees er voorts nog op, dat de statuten van de vereniging de garantie behelzen, dat het onderwijs de perken van de zuivere bijbelkennis niet te buiten zal gaan. Wethouder Happé motiveerde als hu manist nog zijn stem. Hij stemde voor, om dat hij overtuigd was van de grote geeste lijke en culturele betekenis van de bijbel, al kon hij zich de aarzeling van zijn huma nistische medeleden indenken, die vrees den, dat bij dit onderwijs het voor de leerkrachten moeilijk zal zijn altijd de juiste grens te trekken tussen hun liefde voor hun geloof en hun lust om te getuigen. Mevrouw Kerkhoff-Pet en mevrouw Smitz-Peper (beiden Arbeid) bleken hun partijgenoot hierin niet te kunnen volgen en stemden tegen. ONDERTROUWD, 9 jan.: J. Smit en Th. M. van der Hoorn; C. M. Lagerweij en A. van Roterdam; J. E. Bruinzeel en S. E. van Doorn; J. de Haan en E. G. Bel; S. P. J. Bakker en F. Adelaar; H. Korevaar en M. Verbeeten: G. J. van den Berg en J. H. S van den Nouwland; C. van der Holst en T. Spit; A. G. Schreurs en C. Spruit; H. Ver kerk en J. H. Stolte; C. Ligthart en A. J. Hilterman; B. Breems en C. M. Hetem: Th. J. M. van Galen en P. R. Schemmekes; F. H. Heeremans en J. J. Nijssen; P. C. van Dolen en I. M. Rooijers. GETROUWD 9 jan.: R. Hommes en G. C. Berkhout, J. Langeveld en J. Chr. Eulink. H. Gon en G. M. de Groot, J. M. van Til en F. S. Neugartner. BEVALLEN van een Zoon, 7 jan.: H. M. MenseBulters; 8 jan.: A. H. E. Holleboom 1Andriessen; R. Gottmer—Groeneveld; 9 jan.: J. de GrootHeemskerk. BEVALLEN van een Dochter, 8 jan.: C. E. Woning—Hoefsmit; 9 jan.: C. J. Bakker- Van der Drift. OVERLEDEN, 7 jan.: A. S. van Rooden, 86 j., Goetzeestraat; T. Breeuwer—Schutte, 78 j„ Burgemeester Sandbergslraat; 8 jan.: K. Kolk, 61 j.. Schotersingel: H. Snippe Koster, 71 j., Houtmarkt; C. H. G. van Sta verenLaan, 60 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13