ZE VEN DAGEN HAARLEM HUMANISTISCHE JONGEREN „NON-CONFORMISTISCH" Bus en richtingsfilm Lotsverbondenheid met moderne kunst Hillegomse raad bezorgd over financiële positie gemeente Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Kosteloos en kostelijk Boeke(n)rij 11 TERING NAAR NERING ZETTEN Tarieven gas en badhuis verhoogd Zandvoortse collecte bracht meer dan V-/i mille op LISSE Jaarvergadering van „De Bollenstreek" Haarlemse hotels boekten 38.000 overnachtingen Wachtverbod uitgebreid voor Breestraat Burgerlijke Stand van Bloemendaal UIT STAD EN STREEK I VERENIGDE S JEUGD Disco-club Winkeldieveggen veroor deeld tot vijf maanden Burgerlijke Stand van Heemstede DONDERDAG 10 JANUARI 1957 -y. HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor dit jaar heeft de gemeente raad van Hillegom zijn bezorgdheid uitgesproken over de financiële positie, waarin de gemeente verkeert. Uiteraard kwam hierbij de financiële verhouding tussen rijk cn gemeente ter sprake, waarbij gewezen werd op de te lage uitkeringen uit het gemeentefonds. Betreurd werd, dat de begroting moest worden sluitend gemaakt met een bijdrage uit de reserve-saldi. Een zuinig beleid zal wenselijk zyn: de gemeente dienst de tering naar de nering te zetten. Nadat de woordvoerders van diverse fracties Iiun visie op de begroting hadden gegeven en de voorzitter, burgemeester jhr, mr. dr. O.F. A.H. vanNispen tot Pannerden, de vragen en opmerkingen had beant woord, werd de gemeentebegroting met algemene stemmen aangenomen. Aan het begin van de vergadering sprak de voorzitter enige woorden naar aanlei ding van de jaarwisseling, waarna hij de raadsleden dankte voor het medeleven, ondervonden tijdens de ziekte van hem cn zijn echtgenote. De behandeling van de agendapunten, die,aan de bespreking van de begroting voorafgingen, nam nog enige tijd in beslag. Besloten werd, aan de bouw maatschappij „Loosdrecht" een perceel grond te verkopen voor de bouw van 48 woningen. De heer Bakker (K.V.P.) opende de algemene beschouwingen met de opmer king dat de begroting wel wat laat in behandeling kwam. Naar zijn mening baart de financiële toestand van de gemeente zorgen. Er is weinig uitzicht op verbetering en de reserve zal dan ook spoedig zijn uitgeteerd. Een voorzichtig beleid zal nood zakelijk zijn. Nadat spreker de financiële verhouding tussen rijk en gemeente ter sprake had gebracht, bepleitte hij de ver dere bouw van Bouwkaswoningen en een krachtig opruimen van krotten. Hij zou gaarne zien, dat de raadsleden nog eens over het gehele uitbreidingsplan worden voorgelicht. De heer Bakker informeerde tenslotte naar de resultaten met betrekking tot de modernisatie van het burgerlijk armbestuur. Nadat de heer Van Egmond (Prot. Chr.) zijn waardering over de samenstel ling van de begroting had uitgesproken, zei hij het te betreuren, dat deze sluitend moest worden gemaakt met een bijdrage uit de reserve-saldi. „Uit de cijfers en de toelichting daarop blijkt een verstandig en krachtig beleid," zei hij. Helaas moeten, aldus spr., beperkingen worden opgelegd uit een oogpunt van een zo economisch mogelijke bedrijfsvoering. Sprekende over de dienst Openbare Werken, zei hij, dat de huidige bezetting van deze dienst alleen dan verantwoord is, als per jaar minstens 160 woningen worden gebouwd. Bedenkelijk Verhoging van de post burgerlijk arm bestuur met 33.000 achtte de heer Van Egmond bedenkelijk. Hij vroeg zich af, of wat betreft de sociale zorg niet te veel op de overheid wordt gesteund. Naar zijn mening dienen eerst het particulier initia tief en de kerken zich met de armenzorg bezig te houden en dan pas de overheid. Nadat spr. de bouw van het gemeentelijk gymnastieklokaal urgent had genoemd, zei hij het verheugend te achten, dat dit jaar enige sportvelden zullen worden verbeterd. In het belang van het verkeer dient de vernieuwing van stralen en bruggen syste matischer te worden aangepakt. „De situatie van de gemeentelijke finan ciën is niet bemoedigend", zei de heer Key ze r (Arb.). Hij pleitte voor bouw van zoveel mogelijk woningwetwoningen, waar na hij zich afvroeg of de begroting van het gasbedrijf wel juist is afgestemd. De heer Van Lierop (K.V.P.) wees op de behoefte aan parkeergelegenheid, vooral in de onmiddellijke nabijheid van de Hoofdstraat. „Wij zullen moeten trachten het schip van de gemeente door de financiële mist te loodsen", zei de voorzitter aan het begin van zijn uitvoerige beantwoording. Het verheugde spr. dat de woningbouw thans iets vlotter verloopt. Het bouwrijp maken van gronden levert echter moeilijkheden op. Na gesproken te hebben over de bouw van woningwetwoningen, deelde de voor zitter mede, dat over de uitbreidingsplan nen spoedig een praatavond zal worden ge houden. Bij beoordeling van het investe ringsplan, meende spr. dat de dienst Open bare Werken niet topzwaar kan worden genoemd. Voor de bouw van het gemeente lijke gymnastieklokaal is een urgentiever klaring aangevraagd. Ten aanzien van de woningbouw in dit jaar, toonde de voor zitter zich niet erg optimistisch. Het par keerprobleem zal nader worden bekeken. Wat betreft de reorganisatie van het burgerlijk armbestuur, zei de voorzitter, dat er een samenwerkingsorgaan tussen de kerken en de diverse sociale instellingen dient te komen. De moeilijkheden bij de onderhandelingen hierover zijn ontstaan uit een angst, die sommige instellingen tegen een vermeend verliezen van haar zelfstandigheid hebben. Tot op heden is in deze geen oplossing gevonden, zodat nog geen overleg met kerkelijke instellingen zal worden gepleegd. B. en W. zullen blij ven zoeken naar een oplossing, daar een moderner organisatie van de sociale hulp verlening urgent blijft. Jeugdrally hervormde jeugd Woensdagavond werd in „Treslong" te Hil legom een jeugdrally van de hervormde jeugd gehouden onder het motto: door en voor de jeugd. De heer G. van Drunen gaf een bijbelinleiding, waarna de jeugdclub Irene" het lied ,.De wilgen" uitbeeldde. De heer en mevrouw De Gier zongen op ver dienstelijke wijze enige Duitse liederen. Na dat het personeel van de zondagsschool het toneelstuk Eduard wordt mens" had opge voerd, werd een wedstrijd gehouden, waar- hij fouten in verschillene costuums moesten worden aangewezen. Het hoogtepunt van de avond was „De vereniging in vogelvlucht", aan welk programma-onderdeel alle vereni. gingen deelnamen. De heer D. de Gier leidde de massazang. Voor vluchtelingenhulp De Zandvoortse commissie voor hulp aan vluchtelingen deelt mede, dat de op 29 de cember gehouden collecte ten bate van de slachtoffers in Hongarije heeft opgebracht ecn bedrag van f 3.609 62. De opbrengst zal totaal nog hoger worden, daar nog geregeld giften worden gestort op de rekening van de Penningmeester van de commissie bij de rwentsc Bank te Zandvoort. Aan de collectanten, die op 29 december door hun gewaardeerde hulp medehielpen hrengt de commissie hartelijk dank. Na deze toelichting spraken enige leden over het gewenste overleg tussen de sociale instellingen. Tenslotte zei de heer Dege- naars (Arb.) te verwachten, dat een wel standsverlaging op komst is. Een ver zwakking van de financiële positie der gemeente is naar zijn mening nog te ver wachten. De begrotingen werden vervol gens aangenomen. De raad ging akkoord met de verhoging van de tarieven voor het badhuis en de gaslevering. De raad kon de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer geen garantie van tienduizend gulden geven voor de ver siering van het dorp in het bollenseizoen. De V.V.V. zal een subsidie van 3500 ont vangen. De watervoorziening voor de streek dient te worden veilig gesteld, waarmee grote bedragen zijn gemoeid. In principe besloot de raad hiei-aan zijn medewerking te verlenen. Woensdagavond hield de Hen- en Tour vereniging „De Bollenstreek" haar jaar vergadering in de Taveerne in Lisse. Bij ontstentenis van de voorzitter, opende de 2e voorzitter, de heer J. van Es, met een woord van welkom de vergadering. Secre taris J. van Kesteren las na de notulen zijn jaarverslag voor, waaruit bleek, dat 1956 voor deze vereniging een goed jaar geweest was. Hoogtepunten waren: Het clubkampioenschap cyclecross en de Ronde van Sassenheim in september, waarin de „Bollenstreek" een goed resultaat heeft bereikt. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van „De Spartaan", waarin men mededeelde, dat op 20 januari 1957 op Duinhorst te Wassenaar een cyclecross gehouden zal worden. Besloten werd, dat ook „De Bollenstreek" aan deze wedstrij den zal deelnemen. Het financieel verslag van de penningmeester toonde een saldo aan van f 536,23 (vorig jaar was dit f367,22). Na de stemming werden de volgende bestuursleden gekozen: E. A. de Brie, C. M. Alenburg, J. A. van Kesteren, H. Mei- land, H. van 't Iiof, J. van E3 en de heer v. d. Lans. De tweede stemming besliste, dat de heer E. A. de Brie de functie van voorzitter zal vervullen. De overige func ties zullen in onderling overleg door het bestuur worden verdeeld. In de Haarlemse hotels hebben in het af gelopen jaar 16.719 personen overnacht, van wie 10.190 uit het buitenland kwamen. Deze gegevens, die wij aan het weekprogramma van Haarlems Bloei ontlenen, spreken op zich zelf niet van een indrukwekkend aantal overnachtingen, maar moeten bezien worden in het licht van de totale bezetting in de omgeving van Haarlem. Hoe lang de gasten bleven kon niet opge geven worden, omdat alleen de aankomst en vertrekbriefjes geregistreerd zijn. Haarlems Bloei heeft zich echter aan het rekenen gezet, waarbij als uitgangspunt de bedbezetting in Haarlem werd aangenomen, die 32 percent bedraagt. Aan de hand van het aantal beschikbare bedden in Haarlem f326) komt men dan tot ruim 38.000 over nachtingen. Als wij dit aantal vergelijken met de 16.719 geregistreerde personen, komen wij tot een gemiddelde verblijfsduur van 2'j dag. Bij deze cijfers zijn echter ook de pensions begrepen, waardoor het percentage voor de hotels enigszins daalt. Haarlems Bloei vraagt zich af, waar de duizend vreemdelingen, die op de eerste Pinksterdag door haar bij particulieren wa ren ondergebracht, zijn geregistreerd en hoe veel vakantiegangers bij vrienden en ken nissen hebben overnacht, om te eindigen met de verzuchting, dat de statistiek van het vreemdelingenverkeer bijna even moeilijk is als het lezen van Arabisch. Amerikaanse reis uitgesteld De voorgenomen reis naar Amerika van de directeur van het circuit van Zandvoort. de j heer J. Th. Hugenholtz, om van voorlichting te dienen bij de bouw en uitbreiding van De nieuwe voorzitter dankte de leden njeuwe Qf bestaande circuits in de Verenigde voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij staten, die oorspronkelijk was vastgesteld op hoopte op de volle medewerking van be- 8 januari, is uitgesteld tot eind januari'begin stuur en leden om op deze wijze de vere- februari, daar er momenteel op de betrokken niging tot bloei te brengen I plaatsen teveel sneeuw ligt om met succes werkzaam te kunnen zijn. B. en W. van Haarlem hebben besloten het op 31 augustus vastgestelde stopverbod voor de westelijke weghelft van de Spiegelstraat in te trekken, daar inmiddels gebleken is, het verbod ernstige moeilijkheden oplevert voor ter plaatse gevestigde bedrijven. Voorts hebben B. en W. het besluit van 15 december 1955, waarbij een wachtverbod werd vastgesteld voor de noordelijke weghelft van de Breestraat tussen de Tucht huisstraat cn de Lange Bogaardstraat inge trokken en een wachtverbod vastgesteld voor beide weghelften. Gebleken is dat zich tussen de Tuchthuisstraat en de Lange Bogaard straat bij herhaling verkeersopstoppingen voordeden als gevolg van vrijwel bij voort during op de zuidelijke weghelft geparkeerde voertuigen. Daarom achtten B. en W. het gewenst het wachtverbod voor de gehele straat uit te breiden. GETROUWD: A. Stoop en A. Voets, J. B. Kieboom cn C. Dupker, C. E. Hoeke en H. A. M. Meijs, H. R. Schmidt en E. J. M. v. d. Meij. J. R. Wortmann en M. A. C. Coebergh, J. van Werven en C. A. van Amersfoort. J. W. van Eden en C. Römelingh, Th. Hajonides van der Meulen en H. S. Teubcn. BEVALLEN: A. C. van Hall—Cannegieter, z.; A. D. HanekuijkTop, d.: A. M. van HaasterWitsenburg. z.; C. J. Koelman Knijper, d.; M. L. VoetVan Mannekes. d.; Y. P. A. M. de VriesLammers, d.; L. Post- ma—Limborgh, d.; A. J. de Mcy—Rijken, z.; F. J. PetitRotgans, z. OVERLEDEN: Mw. E. E. Wubbels—On- stenk. 69 j.; F. Huisman, 52 j.: Mw. L. B. van der Form, 40 j.; A. de Graaf. 80 j.; wed. PouwerBeenakker, 72 j.; J. E. Nauta, 66 j.; wed. M. C. van HolkPlanteijdt, 89 j. Nieuws in het kort OP EEN Oudejaarsviering van de Humanistishe Jongeren gemeenschap in Haarlem, die bij een van de leden thuis gehouden werd, kwamen clrie zonderling uitgedoste figuren met een kaars in de hand binnen, die mededeelden, dat zij de drie-koningen-met-de-ster waren cn bijzonder zalvend spraken. Men voelde er een reactie in op de zoetelijkheden, waar mee tic Kerstvieringen vaak worden omgeven en die Wim Kan later voor de radio scherp samenvatte met het begrip k alen der-wel behagen". Dit typeert deze jongeren en bun discussies: zij rukken en trekken aan allerlei zaken, die in bun ogen taboe's zijn en ver trouwen dat wat waar en echt is heel zal blijven. Dat laatste maakt bet idealisme uit, dat men deze jongeren bij deze op bet eerste gezicht nogal negatieve werkwijze zeker niet kan ontzeggen. Het brengt hen samen: jongeren uit verschillende maatschappelijke lagen (van arbeiders tot studenten toe) die gemeen hebben, dat zij het met de beginselen en het doel van het Humanistisch Verbond eens zijn. Ook zij willen, zoals het daarin verluidt, „pogen om leven en wereld te verstaan met ecn beroep op menselijke vermogens en zonder uit te gaan van bijzondere openbaring". „Non-conformistische jon geren', zei ons Trims Drie sen, die deel uitmaakt van de Haarlemse gemeenschap en het maandblad van de hu manistische jongeren „De Libertijn" helpt redigeren. De gemeenschap werd in 1952 opgericht cn is later organisatorisch deel gaan uit maken van het Humanistisch Verbond. Ecn ander lid, Tom Pennings, lichtte de term, welke Truus Driesen ge bezigd had, nader toe: „Wij weigeren ook maar enige autoriteit van God of van een omlijnd dogmatisch pro gramma te aanvaarden, om dat die de vrije meningsvor ming in de weg staat En de voorzitter, Cocn Brink, vestigde er de aandacht op, dat, evenals het Humanis tisch Verhond ecn geestelijk tehuis wil zijn voor buiten kerkelijken, omdat onder deze groep vaak een grote geestelijke nood bestaat, deze jongeren gemeenscha)) dat wil zijn voor de niet- kerkelijke jeugd". DIT JEUGDWERK, waarin dc leiding ook geheel cn al bij jongeren berust, heeft vele aspecten met andere jeugd organisaties gemeen: kamp werk in weekends en zomer kampen, vrije expressie in de ontspanningsprogramma's in de vorm van sociodrama en pantomime en dergelijke. Maar kenmerkend voor deze jonge ren, die hun doel „onafhanke lijke meningsvorming" geens zins lichtvaardig opvatten is de ruimte voor discussie, waaraan vaak ecn •gemeenschappelijke waarneming voorafgaat. Zo vertelde de secretarisse, Yvon ne Forterie, ons van een be zoek. dat zij met elkaar aan de Muidense palingboer Lou ge bracht hebben, die zichzelf als de weergekeerde Christus be schouwt. Ze zijn eerst bij de Chinees gaan eten en toen ge zamenlijk onder het gehoor van „Lou" gaan zitten in een van diens samenkomsten met zijn volgelingen bij de Brakke Grond in Amsterdam. En zo zijn er meer verschijnselen, opzichtige, waarvan zij samen gaan kennisnemen, voordat zij erover praten. Ecn vrij uitzon derlijk aspect van deze jeugd beweging is haar grote belang stelling voor de moderne kunst - en misschien voelen zij daar wel een zekere verbondenheid mee omdat die evenmin als zij van bepaalde premisses uit gaat. Men kan hen vaak aan treffen op tentoonstellingen van beeldende kunst en tijd schriften als De Nieuwe Stem, Podium en Maatstaf worden door hen druk gelezen en be sproken. Daarnaast bestaat een levendige politieke interesse, waarin specifieke punten, zo- als anti-militairisme, rassen discriminatie en hulp aan on derontwikkelde gebieden een belangrijke plaats innemen. EEN VOORBEELD van de afkeer van deze jongeren van gewoonten en normen, die naar hun inzicht de persoonlijke vrijheid en verantwoordelijk heid belemmeren, was de strijd over een kampreglement,waar om de H.J.G. door het Huma nistisch Verbond met het oog op enige artikelen op de vin gers werd getikt. Alleen reeds het feit, dat een reglement ook zaken als de omgang tussen jongens en meisjes in de kam pen zou regelen, ontmoette al sterke weerstand van velen, die dit een ongewenste inmen ging in de persoonlijke sfeer achtten. Het bestuur van de Humanistische Jongeren Ge meenschap zat min of meer tussen twee vuren met zijn reglement, want het ging het Humanistisch Verbond te ver 3 crnoetxxxxijLxxjj. y r. i.o rorx*> en enige plaatselijke gemeen- ichappen van jongeren niet ver genoeg. Deze gemeenschappen achtten een reglement op zich zelf reeds onjuist, doch wen sten, indien er dan al een zou worden aangenomen, dat het Je verlangde persoonlijke vrij heid duidelijk zou omschrijven. Vooral de gemeenschappen Haarlem en Amsterdam had den hier sterk op aangedron gen. Maar op een algemene vergadering van de H.J.G. werd het reglement zodanig besnoeid, dat het volgens vele humanistische jongeren nu al leen nog maar een fagade is. Men moet uiteraard deze kwestie niet los zien van de volkomen veranderde opvat tingen over de sexualiteit, met name zoals ze belichaamd zijn in de Vereniging voor Sexuele Hervorming, die over het al gemeen onder deze jongeren zeel enthousiaste medestanders vindt. Openheid in dit soort zaken en sloping van alle door hen onwaarachtig bevonden inzettingen en beperkingen waren de redenen, waarom iiet bewust kampreglement zo omstreden werd. Wat daarover naar buiten doordrong (met name in de Bloemendaals© raad) was te weinig om een juist beeld te doen ontstaan. Vooral de discussie over deze kwestie tussen de „ouden" van het Humanistisch Verbond en de „jongen" in het blad „De Libertijn" was bijzonder in teressant, al moet gezegd, dat er bepaald niet zo werd ge piept als er werd gezongen. Zij willen met hart en ziel democraten zijn, deze jongeren. Herhaaldelijk troffen wij in hun lijfblad de spreuk van Voltaire: „Ik ben het volslagen met u oneens, maar ik zal vechten voor uw recht om het te zeggen". Andere jongeren groepen, die nu en dan door hen op een discussie werden uitgenodigd, hebben kunnen srvaren hoe nauwlettend zij vaak op elkaar toezien om te voorkomen dat een hunner te gemakkelijk met een argument van de gesprekspartners om- soringt of „dooddoeners" ge bruikt. „UREN, dagen, maanden, jaren lopen we als dwazen rond", luidde het in een decla- matorium, dat de oudejaars viering van de H.J.G. in Haar lem opluisterde. En verder „we willen alles om ons heen verklaren, met oorzaak, reden, gevolg of grond 't LEVEN IS CAUSAALen abnor maal banaalEen steeds weerkerend motto in dit rijm was: .JZijn er nog mensen, die mensen willen zien? ,,'t kan nog't kan nogmis schien Deze week ontvingen wij een klacht over de stadsbussen. Het was de eerste in zeer lange tijd, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de Haarlemmers in het algemeen wel tevreden zijn met de service welke hen door de N.Z.H. tegen een zacht prijsje wordt geboden. Terecht menen wij, want al had de briefschrijver gelijk, dat zich in de spitsuren nogal eens on regelmatigheden voordoen in de dienstuitvoering, men kan de directie van de N.Z.H. daar moeilijk een verwijt van ma ken. omdat deze vertragingen samenhangen met de toene mende verkeersopstoppingen in de binnenstad. Er zijn echter maar weinig met Haarlem ver gelijkbare gemeenten, waar op het stadsnet zo'n hoge frequen tie wordt onderhouden. Boven dien heeft Haarlem nimmer behoeven bij te passen in de tekorten, zoals in vele plaatsen het geval is. Dat neemt niet weg, dat er nog wel enkele wensen te ver vullen zijn. Maar die betreffen ccn paar schoonheidsfouten in de wijze waarop eindpunten en routes worden aangeduid. We beginnen nu maar niet over de routekaartjes in de bussen, want daar wordt elk jaar door de raad ai naar gevraagd en elk jaar weer ziet de N.Z.H. daartegen onoverkomelijke practische bezwaren. Een en ander zou kunnen worden on dervangen door een apart gids je voor het stadsnet, met een kaartje, dat de realiteit beter benadert dan een lijnenschema en een opgaaf van de halte plaatsen. Utrecht bijvoorbeeld doet dat tegenwoordig voor treffelijk en het kost maar een dubbeltje. Maar ook op de eindpuntenaanduiding, op de richtingsfilms en op de halte borden valt wel het een en ander af te dingen. Termen als „Haarlem-Noord", „Haar lem-Noordwest" en „Haarlem- Zuidwest" (soms in afkortin gen) zijn natuurlijk voor de vervoerdienst wel gemakke lijk, omdat bij wijziging van het eindpunt der richtingsfilm dikwijls onveranderd kan blij ven, maar zowel stadgenoot als vreemdeling zeggen dergelijke algemeenheden weinig. Dc ver warring wordt nog groter, wanneer men bedenkt dat twee- lijnen met hetzelfde eindpunt toch elk een andere aanduiding voeren. Lijn 4 gaat immers naar „Overvecn", lijn 6 naar „Haarlem-zuidwest", maar ze eindigen beide aan de Rol landslaan. Het omgekeerde komt ook voor: lijn 6 eindigt aan de Spaarnhovenstraat, de lijnen 1 en 5 aan de Vondel- weg, ze voeren echteT alle drie als opschrift: „Haarlem-Noord". De halteborden van lijn 3 voe ren bijna allemaal nog als be stemming „Heemstede-Aerden- bout". Afgezien van het feit, dat zulks verwarring wekt, omdat die bus zelfs niet in Aerdenhout komt (maar tot oktober was het te vergeven, omdat de lijn de spoorweghalte Heemsrede-Aerrienhout p a ?- seer de), doet de N.Z.H. zo afbreuk aan haar eigen voor treffelijke gedachte om lijn 3 tot het Valkenburgerplein door te trekken. Gezien het feit, dat het lang duurt tol een nieuwe route is ingeburgerd, zou men toch mogen verwachten, dat de maatschappij zelf alles doet om het het publiek zo gemak kelijk mogelijk te maken. Maar voor het overige: alle lof. N.Z.H. Zei burgemeester Crcmers niet vorig jaar bij het jubileum: „U doet het perfect"? Om de balans weer in even wicht te brengen, zullen we de volgende week de feilen van de reizigers eens tonen. Als een goed vriend. Op 3 januari is de Disco club „Haarlem" opgericht. De club stelt zich ten doel op vas te avonden platen te draaien van de leden, gevolgd door discussie. Zij houdt zich voor lopig bezig met klassieke mu ziek. Eventuele belangstel lenden kunnen zich in verbin ding stellen met de volgende adressen: M. Stol, Zijlvest 35. (tel. 10011) en L. Eek, Popu lierstraat 25. Wij hoorden nu reeds een verheugend nieuwtje over de vijftiende Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de Vrouw, welke van donderdag 28 fe bruari tot en met vrijdag 8 maart in het Krelagehuis wordt gehouden. Er wordt naar gestreefd te rug te keren tot het vooroor logse karakter van dergelijke beurzen, welke hun aantrek kelijkheid voor de bezoeksters (en bezoekers) voor een groot deel ontleenden aan de „ca deau-artikelen", welke de standhouders aanbieden. Ook de modeshow wordt vernieuwd, zij zal langer du ren en met een cultuur-histo risch tintje worden ingeleid, namelijk met enige fraaie kle derdrachten uit de tijd van de oude Grieken en Egyptenaren. De kapsels der mannequins zullen daarbij worden aange past. Uiteraard zal ook de Pa- rijse voorjaarsmode van 1957 op de show niet ontbreken. Anders dan vorige jaren zal de modeshow overdag gratis toegankelijk zijn. In verband met de bijzondere drukte in de avonduren zal 's avonds de toegangsprijs gehandhaafd blijven. Lijst van boeken, aangeschaft door de Stadsbibliotheek. Romans: Jacobs, Verdorie; van Maancn, Al lang geleden: Roelants. Gebed om een goed einde; Vest dijk, Keerpunten: van Vlaenderen. Allemaal echt gebeurd: Weinreo, De Babloniërs; Thelen. Der schwar- ze Herr Bahszetup; Jameson. The other side: Shecan, Lily; Marceau, Les élans du coeur. Populair wetenschappelijke boe ken: de Graaff, Het Europese nihi lisme; Mens en arbeid: Bördewijk, Geachte confrère; Baruch, De op voeding in nieuwe banen; Carrig- har, Bevroren zomer; Schrader, De dood overwonnen; Vlot. Speel gezellig; Mann. Het laatste jaar van Thomas Mann; Sartre. Nekrassov; Dubois, Letterkunde; Poort, Een kleine dag voor mijzelf; de Har- tog, Dc dood van een rat; Smit, Jan van Riebeek (gedichten); Hit- lier, Hokusai; Poisson, La femme dans la peinture frangaise moder ite; Delen, De grafische kunsten door dc eeuwen heen; van Gelder, Glas en ceramiek; von Hosaln, Orientteppich-Brevier; Seifert. Auto und Kamera; Kammerer, Landschaftsphotos; Olkhovsky. Music under the Soviets; vor. Schmid, Die Zauberflöte, beschou wingen over Mozarts opera; Dis- selhoff, Geschichte der altamerlka- nischen Kuituren; den Doolaard. Joegoslavië; Harz (gids); Couperus. Verzamelde werken, dl. 1; Gids voor het Rijksmuseum Kröller- Müller. T" Van ladder gevallen. Woensdagochtend om negen uur is een vijftigjarige Amster dammer in de Anthoniestraat in Haarlem van ecn hoogte van anderhalve meter van een ladder gevallen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat hij een hoofdwond en vermoedelijk een zware hersenschudding opliep. De man verrichtte werkzaamheden en verloor op een gegeven ogenblik het evenwicht, waardoor hij viel. Hij is in de Maraistichting opgenomen. Rookkast overwerkt. De eigenaar van een slagerij aan de Spaarnwouderstraat in Haarlem rook woensdag tot zijn grote schrik een sterke rooklucht, die afkomstig bleek uit zijn rookkast. De knecht had vergeten de gaskraan af te sluiten met het noodlot tige gevolg, dat de kast oververhit raakte, waardoor een hoeveelheid van ruim hon derdzestig kilo vleeswaren ongeschikt werd voor de consumptie. De brandweer heeft het brandje met een schuimblusser geblust. Spaarnwouderstraatvereniging. Het be stuur van de Spoarnwouderstraatvereniging heeft voor 21 januari een feestavond in voor bereiding in het Concertgebouw te Haarlem voor de klanten. Een cabaretprogramma zal worden afgewerkt. Het bestuur der vereni ging heeft de leden een dezer dagen ver tegenwoordigd op dc receptie van de adju dant van politie W. H. Prins, die de ge meentedienst met pensioen heeft verlaten. Hem werd een boekenbon aangeboden. „Achter yesloten deuren". De afdeling Haarlem-centrum van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal maandag 14 januari haar maandelijkse ledenvergadering in het Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem houden. Ds. A. J. van Rhijn zal spreken over het onderwerp: „Achter ge sloten deuren". Verbetering. In het verslag van de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hebben wij de heer Visser laten zeggen, dat de Nederlandse be talingsbalans een tekort vertoont van hon derdduizend miljoen gulden. Zo erg is het gelukkig niet, zoals men waarschijnlijk wel begrepen zal hebben. Er had moeten staan: honderd miljoen gulden. Niet op verkeer gelet en aangereden. Ecn achtjarige jongen is woensdag omstreeks twee uur zonder voldoende op het verkeer te letten de Vondelweg in Haarlem overge stoken en door een militaire auto aangereden. Hij werd tegen het wegdek gesmakt. Met een hersenschudding is hij in de Deo opgenomen. Uitspraken rechtbank Twee Haarlemse huisvrouwen werden vanmorgen door de Haarlemse rechtbank wegens diefstal van goederen uit winkels veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. Veertien dagen geleden was tegen ieder een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk geëist. Aan de jongste verdachte was ten laste gelegd, dat zij in de week van 15 tot 20 oktober uit een warenhuis te Haarlem twee mantels, een regenjas en een mantelpakje, ter waar de van zeshonderd gulden had weggenomen en op andere tijdstippen uit winkels een scheerapparaat en kinderkleding, de an dere vrouw vergezelde haar enige malen op de rooftochten en deze hield de tas open, als haar vriendin er goederen in stopte. Platina-ring gestolen Een zevenendertigjarige buffetjuffrouw uit Amsterdam, wie diefstal van een platina-ring, bezet met diamanten ten laste was gelegd en die ook verdacht wordt van diefstal van ringen te Amsterdam, werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan drie voorwaardelijk. (Eis: zeven maanden, waarvan drie voorwaarde lijk). Op 21 september had zij in een winkel aan de Kruisstraat te Haarlem enkele rin gen gepast en meegedeeld geen keuze te kunnen maken. Toen zij vertrokken was merkte de verkoopster, dat een ring ver dwenen was. Zij volgde de vrouw, die bij de ingang van het station door een inmid dels gewaarschuwde agent van politie werd aangehouden. Zij was in het bezit van de ring. Oplichting De Haarlemse rechtbank veroordeelde een negenenveertigjarige houder van ecn informatiebureau uit Utrecht, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens oplich ting, tot een gevangenisstraf van vier maanden, conform de eis en met aftrek van voorarrest. Hij werd er van verdacht: door oplichting in het bezit te zijn ge komen van een bedrag van zeshonderd gulden door aan een dame te Aerdenhout. voor wier dochter de verdachte een onder zoek instelde naar de gedragingen van de echtgenoot van deze' laatst, mededelingen te hebben verstrekt, die op haar de indruk vestigden dat ze zeer belangrijk waren voor de dochter. Verduistering Wegens verduistering van een bedrag van vierhonderddertig gulden, welk bedrag hij in opdracht van de bedrijfsleider naar het postkantoor moest brengen, werd een eenentwintigjarige expeditieknecht veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis te Zulfen. In plaats van naar het postkantoor te rijden met een motor van het bedrijf, ondernam hij ecn tocht naar Amsterdam en Utrecht, waar het geld spoedig uil- gegeven was. Diefstal Een Haarlemmer, die terecht heeft ge staan wegens diefstal van geld uit een lade, een potje en een blikje, ten nadele van een pensionhouder, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Schipper haalde meisje uit Spaarne Woensdag is een vierjarig meisje ter hoogte van de Kloppersingel in Haarlem tijdens het spelen in het Spaarne gevallen. Een 42-jarige pontschipper hoorde hulpge roep en zag het meisje in het water spartelen Hij bedacht zich geen ogenblik, sprong ge kleed te water en smaakte de voldoening de kleine te redden. Het meisje heeft geen na delige gevolgen van haar onvrijwillig bad ondervonden. ONDERTROT" D: C. A. W. Huizinga en N. J. Ziere, Q. We.jtrs en W. M. Meijer, J. A. L. Laarhoven en M. C. M. /an Seggelen. GETROUWD: P. A J. Link en A. van Kampen. F. G. M. Nederkoorn en A. M. F. Willemse GEBOREN: Marieke, d. v. H. J. van der Kaay en M van Luin; Albert Menno, z. v A. Zwart en G. J. Scheffer; Catharina Chris tina, d. v G. Vós en J. H. Belksma; Jan Pie- ter Coen. z. v. C. M. Roozen en A. Stoel. OVERLEDEN: J. Dobber, 62 jwed. A. C. Vcrbraeck—Eberstein. 86 j.; wed. E. Kinders Nieuwbuurt, 64 j.; P. F. Sernee, 72 j.; P. Commandeur, 79 j.; A. A. Luyt, 63 j.; A. J. J. M. van der Horst, 72 j.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7