Uitgaan in Haarlem DE LAATSTE TOAST r Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo Werk van G. A. Stahl vervolgverhaal DOOR JAKOB JAIKOBI Kort en bondig 1000 BROEKEN VRIJDAG 11 JANUARI 1957 TONEEL EN DANS MUZIEK TENTOONSTELLINGEN Honderdste uitzending Saskia en Jeroen Kunstveiling van „De Tijd" een succes geworden „De Clock" gerestaureerd „Alles Door Oefening" bestaat zestig jaar Avro wijdt uitzending aan verjaardag Henk Badings Tintoretto in Lübeck ontdekt Installatie burgemeester. Van Hall op 1 februari Weduwe te Nieuwland werd niet vermoord A •4 Vrijdag 11 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van het blijspel „Home, zweet home" van Paul Osborn. onder regie van Ank van der Moer, met onder meer Jacqueline RoyaardsSandberg, Mimi Boesnach, Mien Duymaer van Twist,- Mien van KerckhovenKling, Johan Fiolet, Joan Remmelts, Louis van Gasteren en Ko Arnoldi. Deze. voorstelling staat onder auspiciën van „Geloof en Weten schap". Zaterdag 12 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell geeft een uitvoering van „Ginevra" van Walter Gore/Sibelius, de pas-de-trois uit „Het Zwanenmeer" %ran Pepita/Tsjaikofsky, „Tij en ontij" van Rudi van Dantzig/Lex van Delden, „Por trait d'un maudit" (naar een gegeven van Dostojewski) door Peter van Dijk/Martin en „Concerto Barocco" van Balanchine op het Dubbelconcert van Johann Sebastian Bach. Voornaamste solisten: Marianna Hilarides, Linda Manez én Jaap Flier. Zondag 13 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nederlands Ballet geeft een uitvoering van „Sphère" van Sonia Gaskell/Henk Badings. de Pas de Quatre naar Jules-Per- rot door Anton Dplin op muziek van Cesare Pugni. „Le Cercle" van Maurice Béjart op muziek van Johan Sebastian Bach en Pierre Henri, de pas-de-deux uit „De Notenkraker" van Tsjaikofsky/Ivanov en de Polovetser dansen uit. de opera „Prins Igor" van Borodine in de choreo grafie van Michael Fokine. Maandag 14 januari. Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Dundo Maroje's dukaten" van de Joegoslavische schrijver Marin Drzic onder regie van dr. Marko Fotez van het Joegoslavisc' Theater in Belgrado. Medewerkenden zijn onder meer Hetty Beck, Lies Franken, Johan Walhain, Ge rard Hartkamp, Frans van der Lingen, Wim Kouwenhoven en Cruys Voorbergh, Dinsdag 15 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Theater" geeft nogmaals een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" (de bewerking voor toneel door het Amerikaanse echtpaar Frances Goodrich en Albert Hackett van „Het Achterhuis" door Anne Frank) onder regie van Karl Guttman. Medewerkenden zijn Tineke Crefcoeur. Robert de Vries, Jules Croiset, Enny Mols de Leeuwe, Jenny van Maerlant. Bernhard Droog, Hans Tiemeyer. Mia Goossen, Anne-Marie Heyügers en John de Freese. De vertaling is van Antoinette Westerling. De decors werden ontworpen door Boris Aronson. Woensdag 16 januari, Minervatheater. 20.15 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „De dwaze dochter" (La dama boba) van Lope de Vega in de ver taling van Paul Rodenko. Cas Baas heeft de regie. De medewerkenden zijn onder anderen Karin Haage, Tine de Vries. Guus Ver '-aete, Wim van den Heuvel, Egbert van Paridon en de regisseur. De decors en kostuums zijn ontworpen door Noni Lichtveld en Herman van Elteren. Vrijdag 11 januari. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest geeft het derde concert voor de schooljeugd van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort met uitvoeringen van het adagio uit de balletsuile „Die Geschöpfe des Prometheus" van Beet hoven, Concert voor klein orkest van Roussel en de suite „De Doge van Venetië" van Wagenaar. Het concert staat onder leiding van en wordt ingeleid door Mari- nus Adam. Maandag 14 januari. Grote Markt, 15.30 16.30 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon. Dinsdag 15 januari, Concertgebouw, 19.30 u.: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal worden gegeven. Dinsdag 15 januari, Concertgebouw, 20.15 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest van Cees Laseur. Wim Paauw heeft de regie. Woensdag 16 jannari, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor de Friese vereniging „Gysbert Japicx" speelt de toneelvereniging „Troch de tael forboun" (Door de taal verbonden) uit Hoorn „De gouden kouwe" van Hein Cats. Donderdag 17 januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Haarlems Toneel Ensemble geeft een opvoering van „Fluffie neemt de leiding" van George Batson. Vrijdag 18 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „St. Genesius" speelt „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet". Vrijdag 18 januari, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelgroep ,.'t Spectrum" geeft een opvoering van „Geef mij uw hand" van Wim Dumont. „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 14 januari, Brinkmann, 20 uur: Dr. A. L. Constandse houdt de vijfde voor dracht in de cursus „Achtergronden van het wereldgebeuren". Maandag 14 januari, Brinkmann, 21.10 uur: Dr. H. van Waesberghe S.J. (moderator aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen) spreekt voor de eerste keer in de cursus van drie voordrachten over „Sport, spel en psychische gezondheid". VOLKSUNIVERSITEIT onder leiding van Jean Fournet. De mario netten zijn vervaardigd door Joost Brug man en Charles Destrée. De decors en kostuums werden ontworpen door Wim Vesseur. Donderdag 17 januari, Sionskerk, 20 uur: Drs. H H. Frese en dr. G. D. van Wengen verzorgen respectievelijk lezingen over Suriname en de Surinaamse muziek. Er worden tevens twee flims vertoond, ge titeld „Het oerwoud van Suriname" en „De bevolking van Suriname". Ook treedt het Surinaams orkest „Guyana" op. FILMVOORSTELLINGEN RembrandttheatT: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Het verloren continent". Cinema Palace: Zondagochtend 11 uur ver toning van de Deense film „Zo begint het leven". Studiotheater: Zondagochtend II uur ver toning van „Het Glazen muiltje". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de „Forsyte Saga". ANDERE BIJEENKOMSTEN Maandag 14 januari, Concertgebouw, 14.15 u.: Voor de Nederlandse vereniging van huisvrouwen spreekt mevrouw Marijke van Raephorst over het leven van de in 1.953 gestorven Engelse altzangeres Kathleen Ferrier. Dinsdag 15 januari, Minervatheater, 20.15 u.: In de Wereldreizigersserie spreekt dr. J. H. Jagers Gerlings over de Marokkaanse Sahara in een voordracht getiteld „Van bron tot bron". Woensdag 16 januari, Brinkmann, 14.15 uur: Voor de Nederlandse vereniging van huis vrouwen wordt een forum gehouden over de onderwerpen „Hoe maken wij de kïant weer koning?" en „Huisvrouwenvermoeid heid en tijdnood". Donderdag 17 januari, Brinkmann, 20 uur: Voor de studievereniging voor Psychical Research spreekt de heer G. Zorab, para psycholoog in Den Haag, over „Komen er bij dieren paranormale verschijnselen voor?" Donderdag 17 januari, Jacobstraat, 20 uur: In het gebouw van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden spreekt de heer K. R. Junius Ingerman voer het negervraagstuk. De lezing wordt geïllustreerd met een filmvertoning en grammofoonmuziek. Donderdag 17 januari, Zuiderkapel, 20 uur: De zendeling W. Köneman van de Chris tian and Missionary Alliance vertelt over Obano in Nieuw-Guinea en projecteert kleurendia's over het werk aldaar van de zuster Elze Stringer uit Haarlem. Het onderwerp luidt: En toch is Jesus over winnaar ook in Obano". Donderdag 17 januari. Concertgebouw, 20 u.: Voor de Nederlandse Reisvereniging zal de auteur A. den Doolaard een lezing houden onder de titel „Griekenland met en zonder zuilen". Vrijdag 18 januari. Kokstraat, 13.20 uur: Voor de Bond van Oud-Illegale Werkers spreekt de heer M. A. Ph. H. M. Janssen over „Radio-omroep en zijn geheimen". De lezing wordt met lichtbeelden geïllus treerd. Vrijdag 18 januari, Minerva Theater, 20 uur: Onder auspiciën van een Heemsteedse fotohandel zal de heer A. van der Nieu- wenhuizen in de bovenzaal een groot aan tal Kodachrome dia's vertonen over „De kleine wonderen der natuur". Huis Van Looy: Ter gelegenheid van de Willem Bilderdijkhsrdenking worden van 12 tot en met 30 januari boeken, hand schriften, portretten en curiosa uit de na latenschap van Bilderdijk tentoongesteld. De expositie is dagelijks geopend van 10 12.30 en van 13.30—17 uur. 's Zondags van 14—17 uur. Op maandag 14 januari zendt de N.C. R.V. voor de honderdste keer de beleve nissen van Saskia en Jeroen, de beken de radiotweeling, uit. Dit betekent, dat er een mijlpaal is bereikt in de geschie denis van één van de merkwaardigste seriehoorspelen van de omroepvereni ging. Jaap ter Haar, destijds in dienst van de YVereldomroep, kreeg van Wim Paauw het verzoek een plan in te zen den voor een jeugdhoorspel met twee leuke Hollandse kinderen. Jaap ter Haar "had daar wel oren naar en kwam op het idee zijn eigen kinderen als on derwerp van zijn verhaal te kiezen. Hij was namelijk van mening, dat een hoor spelserie alleen levensecht kan zijn, wanneer de avonturen en gesprekken zo natuurlijk en onopgesmukt mogelijk worden opgediend. Iiij kon de vierjarige Saskia en Jeroen in hun onmiddellijke Illlit»! mmMM if De échte tweeling thuis omgeving bestuderen. En zo is de be faamd geworden hoorspelserie Saskia en Jeroen ontstaan. Het grappige is dat Saskia en Jeroen weliswaar twee echte, levende kinderen zijn, maar dat zij nooit zelf hebben meegespeeld daar zijn immers de leden van de hoorspelkern voor. Uit de vele brieven, die bij de om roepvereniging binnenstroomden, blijkt echter bij de jeugdige luisteraars een hecht geloof in de echtheid van de twee ling te bestaan. Jaap ter Haar heeft er gelukkig altijd voor gewaakt, dat zijn kinderen niet verwaand zijn geworden tengevolge van de grote belangstelling, die men voor hen koestert. De honderdste uitzending' zal geen bijzonder feestelijk karakter dragen. Maar Saskia en Jeroen hebben wel het plan opgevat om op een heel speciale manier een doofstom kind te verrassen, dat bij hen in de buurt woont. Dit is beter, dan dat zij zelf in het zonnetje worden gezet. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum. Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholtliuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Met museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—22 en van 14—16 uur. Cruquiusmuseum. Heemstede: Wegens hcr- stelüngswerkzaamheden tot 17 januari ge sloten. Galerie Espace: Tot 21 januari exposeert de Israëlische schilderes Lea Nikel ruim twintig van haar werken. Dagelijks ge- i opend van 11 tot 17 uur. Ruim veertienduizend gulden voor Hongaarse kinderen De kunstveiling ten bate van Hongaarse kinderen, die door het dagblad „De Tijd" is georganiseerd, is woensdag gesloten. Van de in totaal negenenzeventig ter veiling aangeboden werken werden er zevenen zeventig verkocht. Zij werden ingezet op een bedrag van ruim zeven en een half duizend gulden (minimum opbrengst) en hebben in totaal ruim veertienduizend gul den opgebracht. De gouache van Oscar Ko- koschka, ingezet op driehonderdvijftig gul den, werd tenslotte als duurste stuk ver kocht voor dertienhonderdvijftig gulden. Een aquarel van Delvaux steeg het hoogst boven de inzetprijs. Met een eindbedrag van driehonderd vijf entachtig gulden be haalde het meer dan zeven en een half maal de inzet. Van de Nederlandse inzen dingen bleken Cephas Stauthamer en Char les Eyck het meest in trek. De opbrengst wordt via de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp in Den Haag afgedragen voor een door de vertegenwoordigers in Oostenrijk van de hoge commissaris der UNO voor vluchtelingen, dr. V. A. M. Beer- mann, te bepalen doel. Ten behoeve van de Stichting Amstelkring De restauratie van het in 1955 door de Stichting Amstelkring aangekochte huis in de Heintje Hoeksteeg 26 in Amsterdam, dat de laatste tijd als pakhuis in gebruik was, is thans inwendig zowel als uitwendig ge heel voltooid. Dit pand, dat uit het begin van de zeventiende eeuw dateert en vroe ger „De Clock" heette, vormt, na ruim drie en een halve eeuw, als bezit weer één ge heel met de drie daarnaast gelegen panden, beter bekend als „Ons' lieve Heer op sol- der", waar het Museum Amstelkring is ge huisvest. Op de bovenste verdiepingen van de drie huizen werd in 1663 een schuilkerk, genaamd het Haantje, ingericht, waar de gelovigen ruim tweehonderd jaar, tot 1887, ter kerke zijn gegaan. Ook thans worden er op vastgestelde tijden nog kerkdiensten ge houden. Van het gerestaureerde pand „De Clock", dat ouder is dan het complex, waarin zich de schuilkerk bevindt, is de trapgevel ge reconstrueerd, de pui in haar oorspronke lijke vorm hersteld en een groot gedeelte van het inwendige zoveel mogelijk in de originele staat terug gebracht. Van de schilder G. A. Stahl, wiens werk tot 19 januari in de kunstzaal van Mag'da- lena Sothmann te Amsterdam geëxposeerd wordt, mocht ik zo'n twintig jaar geleden al eens werk zien. Menigeen zal het in die tijd als abstract of bijna abstract voor gekomen zijn. Stahl verwerkte zijn onder werp tot de allereenvoudigste vormen, ont deed het van het hem overbodige, zocht naar het voor hem essentiële van een mooi schilderij. Dit is zo gebleven, al is Stahl niet blijven stil staan. Zijn schilde rijen zijn rijker van kleur geworden, een kleur die afgestemd bleek op grijzen, een voorkeur die hij vroeger ook al vertoonde. Ik zou zeggen dat er in Stahl een grotere lust tot behagen is dan voorheen. Daar is niets tegen, mits hij daarbij niet in vor melijkheden vervalt. En daarvan is Stahl niet vrij. Verscheidene landschappen, met zich herhalende boom vormen en soms enige menselijke figuurtjes gestoffeerd, zijn zeker aangename schilderijen te noemen, maar het een doet mij niet anders aan dan het ander. Eerlijk gezegd doen ze me weinig. Stahl wil geen abstracte schilderijen maken, maar zijn onderwerpen blijven toch veel meer een aanleiding tot een weliswaar vaak schoon kleurenspel dan tot een menselijk reageren. Men kan in enkele landschappen een gedroomde wereld zien als men wil, maar in deze kan een abstract schilder ons ten minste even veel doen. Stahls verfbehandeling is ook niet geheel zonder gemanierdheid, vaak van te zeer gelijke aard over het gehele vlak, waardoor het mogelijk plastische effect van een verfbehandeling niet be reikt werd. Toch doet dit werk niet onsympathiek aan. Welgemanierdheid is te prefereren boven nodeloze grofheid. Stahl forceert zich niet. Ik acht hem ook geen opportu nist want anders was hij wel een paar jaar eerder voor de dag gekomen, toen we meer werk in deze geest zagen, zoals dat van sommige uit reactie tegen abstracte en experimentele kunst zich „Realisten" noemenden, wier lust tot sieren hen ook wel buiten de realiteit plaatste. Bob Buys „Loclo! Kom onmiddellijk hier!", riep doctor Marciolo boos. Toen hij nog geen antwoord kreeg, zocht de doctor overal; en eindelijk vond hij zijn leerlingangstig weggekropen in een donker hoekje achter het fornuis van het laboratorium. „Kom voor de dag!", zei doctor Marciolo streng. „Ik weet al, wat je hebt gedaan!" Bevend en schreiend kwam Lobo uit zijn hoekje. „Zo, zo", zei doctor Marciolo. „Ik zie, dat je al gestraft bent voor je ongehoorzaam heid!" 21-22 Jubileumvoorstelling met een stuk van Carlo Gozzi Ter gelegenheid van haar zestigjarig be staan zal de amateur toneelvereniging A.D.O. (Alles Door Oefening) op 2 februari in de schouwburgzaal van „Amicitia" in Den Haag een opvoering geven van „Ko ning Hert" van de Italiaanse schrijver Carlo Gozzi uit de achttiende eeuw. Het stuk zal worden gespeeld in een Neder landse bewerking naar de Franse ver taling van Pierre Barbier. De regie is in handen van dr. De Vletter. Verscheidene leden der vereniging von den de weg naar het beroepstoneel, zoals Jacques Reule, Louis Gimberg, Erna Bal- ledux, Johan Schmitz, Bert Dijkstra, Adel- heid van der Most, Annie Leenders, Hans en Jules Croiset. Op 17 januari viert de componist Henk Badings zijn vijftigs-te verjaardag. In de avond van die dag zendt de Avro een klankbeeld uit in de vorm van een inter view, waarin enkele fragmenten uit zijn composities verwerkt zullen zijn. Daarna wordt door het Radio Philharmonisch Or kest onder leiding van Willem van Otter- loo een uitvoering gegeven van de Psau- mensymfonie voor groot koor en orkest, Badings zesde symfonie, met medewerking van het omroepkoor. Radio Saarbrücken, 211 meter, zal ook enkele van Badings werken ter gelegenheid van zijn verjaar dag uitzenden. In de Katherinakerk in Lübeck is een schilderij van de beroemde Venetiaanse schilder Tintoretto ontdekt. Het schilderij heeft een afmeting van 3.60 bij 2.35 meter. Het stelt voor de opwekking van Lazarus en was vroeger aan een leerling van Tinto retto toegeschreven, doch bij een grondige schoonmaak zijn de naam van de meester met het jaartal 1576 tevoorschijn gekomen. Op vrijdag 1 februari 1957, 's middags te half vier, zal in een bijzondere raadszit ting in het Amsterdamse stadhuis de in stallatie plaats vinden van de- nieuwe burgemeester mr. G. van Hall. Op zaterdag 2 februari 1957, 's avonds te negen uur, zullen de burgemeester en mevrouw Van Hall-Nijhoff in het Stedelijk Museum een receptie voor de burgerij houden. De districtscommandant van de rijkspoli tie in Zeeland, majoor Van Ballegooyen de Jong heeft medegedeeld dat het onderzoek in de zaak van de dood aangetroffen wedu we te Nieuwland in een zodanig stadium is gekomen dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat niet aan moord behoeft te worden gedacht. Omdat de vrouw door wurging om het le ven is gekomen moet worden aangenomen, dat zij zich het leven heeft benomen. Theo Bruins is dinsdag solist in het Vijfde pianoconcert van Beethoven, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest als deel van een Beethoven- programma uitvoert. verzorgt onder leiding van Marinus Adam een concert met werken van Beethoven. Uitgevoerd worden de Ouverture Egmond, het Vijfde Pianoconcert (solist is Theo Bruins)en de Zevende Symfonie. Woensdag 16 januari, Concertgebouw. 12.30 13.15 uur: De organist Albert de Klerk geeft het eerste concert van een serie pauzeconcerten met werken van Handel, César Franck, Liszt, Robert Schumann en Leon •Boëllmann. Vrijdag 18 januari, Concertgebouw, 19.30 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een uitvoering van de suite „Péléas et Méli- sande" van Gabriel Fauré, het Cellocon cert van Robert Schumann, met solistische medewerking van Bernard Michelin, het Adagio voor Strijkers van Lekeu en „Pini di Roma" van Respighi. DIVERSEN AMATEURTONEEL Zaterdag 12 januari, „De Leeuwerik", 20 u.: De toneel- en cabaretgroep van de Neder landse Reisvereniging zal een opvoering geven van het blijspel „Vogel vlieg de wereld in" van A. P. Dearsley in de ver taling van Jan Teulings. Woensdag 16 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft voor de letterkundige vereniging „J. J. Cremer" een opvoering in de wedstrijd van het Nationale Landjuweel van „Het meisje van buiten" van Clifford Odets in de vertaling Woensdag 16 januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Openingsavond van de Volksuniver siteit met een uitvoering door Bert Brug- mans Marionettentheater op muziek van de opera „De parelvissers" van Bizet, uit gevoerd door Les Concerts Lamoureux o-7 Wel, ik belde. De butler deed open. Ik wilde hem juist de foto's geven, toen juffrouw Van Alsum ver scheen u weet wel, zij is geloof ik de huishoudster. Zij nam de foto's aan en bekeek ze even, bedankte mij en verdween toen. Dat is alles. Zo, dat is dus alles! Muck haalde eens diep adem. Heeft u nog een afdruk van die foto? Nee, helaas niet. Kunt u er nog één voor mij maken? Ja, dat zal wel gaan. Ik bewaar mijn negatieven altijd. Een half uur later gaf Faszbender Muck een foto, waarop Termühlen en juffrouw Wittstock voorkwamen. Ze waren in avondkleding en keken elkaar lachend aan. De derde foto voor mijn verzameling, dacht Muck. De derde maal ook, dat ik in het kruiswoordraadsel voor „t'ot" iets vind. Maar wat zou nu passen? Muck verliet Faszbender's woning en reed naar de Graudenzerlaan Het was intussen al volkomen donker geworden. Het grote huis van Werdohl lag in de scha duw. Achter één raam brandde nog licht. Muck wachtte even. Plotseling liep iemand op hem toe. En?, vroeg Muck, iets bijzonders? Nee, antwoordde de man, Termühlen is er nog steeds. Mooi, antwoordde Muck, als hij naar buiten komt, moet hij ogenblikkelijk een taxi nemen en naar ons stam-café'tje komen. Ik wacht daar op hem. Muck zat al bijna een uur achter zijn glas bier, toen Termühlen binnenkwam. Amthors assistent schudde lachend het hoofd. U heeft blijkbaar heel wat mensen aan het werk gezet, zei hij, ik word tenminste van stap tot stap bewaakt. U niet alleen, antwoordde Muck, maar dat be hoort tot onze plicht. Heel wat recherche-werk heefi niets met romantiek te maken. Heeft u bij uw vriendin een prettige avond gehad, mijnheer Termühlen? Weest u toch niet zo cynisch!, zei Termühlen enigs zins nijdig en ging zitten. Kunt u persoonlijke gevoe lens niet iets meer ontzien? Het spijt me, antwoordde Muck, maar ik heb iets voor u meegebracht Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Géuève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Hij haalde de foto, die hij van Faszbender gekregen had, te voorschijn en liet deze aan Termühlen zien. Vindt u het geen goede foto?, vroeg hij. U staat er goed op en u kunt het klaarblijkelijk heel goed met juffrouw Wittstock vinden. Termühlen keek lachend naar de foto. Ja, zij is heel goed. Waar heeft u die foto vandaan gehaald? Dat gaat u niets aan. Plotseling sloeg Muck een ernstige toon aan. Vertelt u mij eens, mijn waarde Termühlen, en weest nu eens heel eerlijk: kent u soms een vrouw, die zó jaloers is dat ze haar gal zou uitspuwen als zij deze foto te zien kreeg? Ik bedoel hoe heet toch die secre taresse van Amthor? O ja, juffrouw Schrage. Belachelijk! antwoordde Termühlen. Met juf frouw Schrage heb ik niets te maken. Ik zou niet weten, wie dat zou moeten zijn, in ieder geval op het ogenblik niet. Zozo, zei Muck. mevrouw Werdohl komt zeker ook nauwelijks in aanmerking? Termühlen begon weer nijdig te worden. Uw veronderstellingen zijn vaak uitgesproken belachelijk, wilde u dat soms zeggen?, zei Muck, Termühlen in de rede vallend. Nu ja, dat is best mogelijk. Mijnheer Termühlen Muck nam een grote slok bier ik geloof, dat ik langzaam maar zeker dich ter bij de oplossing kom. Misschien ben ik er zelfs al héél dicht bij, maar ik kan daar tot mijn spijt momen teel niet meer over vertellen. Heeft u die lijst voor mij meegenomen? Welke lijst? Dat weet u toch wel? Die lijst van WerdohFs ver zameling. U zou die vandaag toch krijgen? Ja, dat was de bedoeling, antwoordde Termühlen, maar ik heb haar helaas niet gekregen. Die lijst was plotseling verdwenen. Dat had ik wel gedacht, zei Muck doodkalm, nu zij zo nadrukkelijk aangekondigd was. Muck zette het glaasje jenever aan de lippen. Als het bier té sterk gekoeld was, nam hij er tussendoor steeds een slokje jenever. Ja, zei Termühlen, mevrouw Werdohl keek daar ook nogal vex-baasd van op. Ze heeft mij nog verteld, dat zij twee nummers geschrapt had. Eén of andere vreemde ring uit Bolzano of Milaan of weet-ik-veel van waar, en een maleise kris. Muck zette het glas neer en keek Termühlen hoogst eigenaardig aan. Zijn ogen vielen bij wijze van spreken uit zijn hoofd. Hij was kennelijk erg geschrokken. Datzei hij stotterend, datheeft me vrouw Werdohl u verteld? Natuurlijk. Waarom niet? Herhaalt u dat nog eens, Termühlen, zei Muck, terwijl hij zich voorover boog, ik wil er geen woord van missen. Ik wil het ook wel opschrijven, als u het zo belang rijk vindt,' mijnheer Muck, zei Termühlen. Maar ik zie niet in, waarom u daar zo opgewonden van moet zijn Mevrouw Werdohl mist dus een ring en een kris?, vroeg Muck. Weet u eigenlijk wel wat een kris is? Natuux'lijk. Een speciaal soort dolk. Plotseling schrok ook Termühlen. Zou het mogelijk zijn, dat daarmee Albertz .werd vermoord? Waarom niet? Het is helemaal niet uitgesloten. Maar laten we niet afdwalen. Mevrouw Werdohl heeft u dus, zonder die lijst te geven, gezegd, dat zij die beide voorwerpen miste? Verdikkeme, dat hèb ik u toch al gezegd? Wat zit u daar toch op te hameren! Dat is dan óf ongelooflijk dom geweest, maar dat kan ik mij nauwelijks voorstellen, óf verbazend geraffi neerd. Termühlen boog zich over het tafeltje heen. In zijn binnenste welden gevoelens op, waar hij nog geen weg mee wist. Er begon zich bij hem een gedachte te vormen, waar hij zich met alle kracht tegen verzette, doch de aanwijzingen waren ontstellend duidelijk. Denkt u soms dat mevrouw Werdohl iets met deze moorden te maken heeft? Muck staarde naar het gloeiende puntje van zijn sigaar. Hij begreep direct, wat de jonge man, die tegen over hem zat, bewoog. Muck had hem tot nu toe steeds gebruikt als een onschuldige waarnemer, die hij, bij wijze van spreken, in het nog onontdekte land vooruitge- stuurd had, zodat hij uit zijn verhalen en gesprekken van de sfeer rond bepaalde personen op de hoogte kwam Wordt vervolgd). Naar Amerika. De staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moor man, zal in februari een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen als gast van de Ame rikaanse staatssecretaris van Marine. Hij zal worden vergezeld door de hoofd-vloot- predikant, ds. J. H. Sillevis Smitt en door de Amerikaanse marine-attaché te 's-Graven- hage. Vice-admiraal Moorman zal de basis te Quantico van het Amerikaanse korps mariniers, de marinebasis te Norfolk en het marine-laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek bezoeken. Nieuwe brug. Als er geen vorststag- natie komt, zal de nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Venlo begin maart in gebruik kunnen worden genomen. Wegens de hui dige geldschaarste zullen de feestelijkheden tot 1958 worden uitgesteld. Het nieuwe Ven- lose station zal in december 1957 klaar komen, maar de nieuwe perrons worden eerder in gebruik genomen. Vrouwelijke agenten. In Den Haag zijn de eerste zeven vrouwelijke politieagenten beëdigd. Beier maar duurder. In Groningen wordt de calorische waarde van het stadsgas met 10 percent verhoogd. Door deze ver- hoging zal ook de gasberging en de produk- ti apaciteit met 10 percent worden ver hoogd. Daar het warmtevermogen van het afgeleverde gas 10 percent meer zal bedra- gen, achten B. en W. het redelijk dat de gas- tarieven met 2,5 cent per kubieke meter worden verhoogd. Christelijke U.T.S. Op 1 september zal in Apeldoorn worden begonnen met de les sen aan de nieuwe chi-istelijke uitgebreide technische school, die de eerste U.T.S. op christelijke grondslag in Nederland zal zijn. De school zal voorlopig worden onderge bracht in een grote hal, die later dienst zal kunnen doen voor industriële doeleinden. Vreemd bedrijfsongeval. In de con structiewerkplaats van de firma B. Sneep te Schiedam was gistermiddag een 28-jarige elektrische lasser bezig met lassen. Hij ge bruikte als werkbank een leeg vat. Plotse ling vloog het deksel met een enorme klap van het vat en trof de lasser, die op - slag werd gedood. Het vat vloog door het da,k van de weideplaats. Door de ontploffing werd een aantal ruiten vernield. Het ongeval ge beurde op de eerste dag dat de lasser in dienst van de firma was, evenals zijn schoon vader, die het ongeval zag gebeuren. Voor militairen. Op 17 januari zal ds staatssecretaris van Ooi-log en Marine, mr. J. Kranenbui-g, de eerste steen leggen voor de bouw van 110 woningen, die te Rilland zullen worden gebouwd voor het militaire personeel van de vliegbasis Woensdrecht en hun gezinnen. Het inwonertal van deze kleine Zuid-Bevelandse gemeente, die door de watex-snoodramp zwaar werd getroffen, zal door de komst van de militaire gezinnen met 35 percent toenemen. Horloges. De Belgische douane heeft een inval gedaan in een huis te Antwex-pen en 6000 Zwitserse hox-loges, die naar België warén gesmokkeld, in beslag genomen. Er wei-den zes personen aangehouden, waarbij twee Nederlanders, inwoners van Eindhoven, en enige horlogemakers, die het huis juist voor de inval hadden verlaten met een ak- tentas vol uurwerken, die zij hadden ge kocht. Hondsdolheid. De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat in alle gevallen van op neming in een ziekenhuis ter zake van hondsdolheid de ziekenhuiskosten tot ten hoogste 70 dagen ten laste van de -erplichte verzekering komen. Aangezien de behande ling alleen kan geschieden in het Stads- en Academisch Z:ekenhuis te Utrecht zullen de ziekenfondsen zowel bij opneming als bij poliklinische behandeling de kosten van vervoer naar en van Utrecht volledig ver goeden. ADVERTENTIE Keus uit méér dan Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 VRIJDAG 11 JANUARI Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „High society", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zoon vai de wre ker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ger- vaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Folir Bergère", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „BandT'o", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder'V alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Home sweet home". 8 uur. Concertgebouw: 3e Jeugdconcert door N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 19.30 uur. ZATERDAG 12 JANUARI Minerva: „Hans en Grietje", poppenfilm, alle leeft., 2.30 uur. „Summer madness". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zoon van de wreker", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar 2 15 7 en 9.15 uur. Frans Hals- „Het salvo der dap- P£T o4 j?ar'„ 2'30' 7 en 915 uur. Lido: 18 j" 2' 4'15' 7 en 9-15 uur. "®andldr° 14 L 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", hul h/'w1!' 7 en 9.15 UUr. Sladsschouw- rTiLn Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6