Lama-echtpaar in Haarlemmerhout Nieuw uitbreidingsplan voor bewoners buurtschap Rijk Jaarrede van de burgemeester Helene Oosthoek in Elckerlyc VRIJDAG 11 JANUARI 1957 11 RAAD HAARLEMMERMEER Burger1"ke Stand van Haarlem HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer VIJFHUIZEN Geslaagd Zandvoorts burgemeester spreekt over streekplan Burgerlijke Stand van Zandvoort Edelhert in consternatie over afscheiding gesprongen Lezing over de zending in Centraal Nieuw Guinea Vijfentwintig jaar bij P.W.N. Rotterdamse politie zoekt ontsnapte Haarlemmer Moeilijkheden in Haarlem inherent aan regeling Fraaie natuurfilm voor I.v.A.O. Uitspraken Haarlemse rechtbank Agenda raadsvergadering van Bloemendaal UIT STAD EN STREEK Drie verkeersongevallen in Haarlem-Noord HPC gaat een nieuwe voorzitter kiezen Om het persoonlijk damkampioenschap De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft donderdag tijdens de eerste raadsver gadering in dit jaar een lange agenda afgewerkt. De heer J. Elswout werd als op-'-.-tger van de heer N. Muilwijk (Partij van de Arbeid) geïnstalleerd als raadslid en de burgemeester heeft een jaarrede gehouden, waarin hij zijn visie gaf over de toekomst van de gemeente. Speciale aandacht besteedde hij aan de beperkingen. De vergade ring nam een besluit, waarover de bewoners van Rijk tevreden zuüen zijn. Ecu nieuw uitbreidingsplan werd vastgesteld en als het in de 4oekomst uitgevoerd kan worden zullen de bewoners, die door de uitbreiding van Schiphol hun huizen moeten verlaten, in een nieuwe buurtschap worden ondergebracht. Burgemeester mr. G. C. van Willigen bood de leden en hun gezinnen de beste wensen aan voor 1957 en vervolgde, dat het afgelopen jaar, economisch gezien, voor ons land en voor de gemeente nog steeds het beeld van de hoogconjunctuur ver toont, al heeft het zeer ongunstige zomer weer aan de landbouw en dit zeker ook in belangrijke mate in de polder, zulke slagen toegebracht, dat er van hoogcon junctuur helaas in geen enkel opzicht meer sprake is Ook was 1956 een jaar, dat, bui ten het economisch vlak, aan de gevoelens van recht en redelijkheid zware slagen heeft toegebracht. Sprekende over Haarlemmermeer, zeide de burgemeester, dat een bijdrage van be lang ter vermindering van het leed, dat het woningtekort voor zo vele nog woning- loze Haarlemmermeerders inhoudt, dooi de zeer vele bouwmoeilijkheden niet ge leverd Kan worden, laat staan dat aan de vaak gerechte wensen van de bedrijven ir deze gemeente tot huisvesting van en elders noodzakelijk personeel aan te trek ken personeel ook maar on enigszins be er ruwe olie wordt ingevoerd. Daaruit wordt gas „gekraakt". De vergadering verenigde zich met het voorstel. Uitbreidingplannen De raad stelde in ontwerp een uitbrei dingsplan in onderleden vast voor terrei nen gelegen nabij de Kruisweg en de Aals- meerderdijk (ten behoeve van bewoners uit Rijk), keurde dc wijziging, genaamd „wij ziging 1956 a" van het uitbrc-idingsplai in hoofdzaak goed en betuigde zijn instem ming met de ontwerp-uitbreidingsplannen in onderdelen Badhoevedorp C, D en E. Bij het voorstel tot vaststellen van het uitbreidingsplan nabij de Kruisweg bracht de heer Van den Heuvel het college dank voor het zo spoedig indienen van het ontwerp. De heer Avis (VVD) hoopte, dat de leerlingen van de te bouwen school geen hinder zullen ondervinden van vlieg tuigen en de heer Boogaart (KVP) sprak de wens uit, dat het plan spoedig verwezennlijkt zal worden. Wethouder dr. Brouwer (AR) merkte op, dat reeds gebleken is, dat B. en W. de vredigende wijze voldaan kon worden. On- aangelegenheid met spoed behandelen. Het ontwerp-plan moet vier weken inzage worden gelegd en getiacht zal wor den het in de vergadering van februari aan de orde te stellen, om het definitief vast te stellen. Er is nog geen overleg ge pleegd met de provincie, maar dat zal ge schieden, als het plan definitief is goed gekeurd In antwoord op een vraag van de heer Van Nieuwenhuijzen (AR) deelde wethouder Brouwer mee, dat het plan ontworpen is op een landbouwbedrijf, dat aan één eigenaar behoort. Contact zal worden opgenomen met de eigenaar over aankoop. Het bedrijf van deze zal in stand kunnen blijven. Noodwoning De heer R. L. Krabbendam, Marktplein 8 te Hoofddorp, had vergunning gevraagd tot het verbouwen van de achter zijn wo ning staande garage tot noodwoning. B. en W. hadden echter meegedeeld, dat dit vol gens bepalingen in de bouwverordening niet mogelijk is en daarom moet afwijzend op het verzoek worden beschikt. Verscheidene leden braken een lans ten gunste van de lieer Krabbendam, er bestaat een goede gelegenheid inwoners aan een woning te helpen en de kans mag men niet laten voorbijgaan. Wethouder dr. Bf ou wer zette uiteen, dat hettVerlenen van een vergunning niet mogelijk is. Het verzoek werd voor kennis geving aangenomen en de wethouder zégde toe te trachten iets voor de heer Krabben dam te bereiken, hoewel hij de kans niet groot achtte. De vergadering besloot een duplex-wo- ning aan de Leeghwaterstraat te Hoofddorp voor een deel te bestemmen als bedrijfs ruimte voor een kappersbedrijf, waarvoor een krediet van 13.000 beschikbaar werd gesteld, verleende een subsidie aan de voet balvereniging „Halfweg", stelde een kre diet beschikbaar voor de bouw van zesen twintig woningen te Vijfhuizen en besloot de provinciale fruittuin te Hoofddorp te verpachten aan de heer Bos, die reeds de leiding had op dit bedrijf. der degenen, die in Haarlemmermeer wo nen, hebben zo velen een onderkomen, dat niet overeenkomt met wat de raad en B. en W., als goede volkshuisvesters, onder een woning behoren en ook wensen te verstaan. De scholenbouw gaat langzaam; gereed zijnde plannen werden gestagneerd, nieuwe plannen kwamen niet aan bod. De weg- en waterbouw leefde gelukkig onder een wat gunstiger gesternte, zdoat deze dienst zich onder zijn dynamische chef ir. Mebius wat meer kon uitleven. Het is jammer, dat deze de gemeentedienst gaat verlaten. Voor de naaste toekomst worden beper kingen van de overheidsinvesteringen noodzakelijk geacht. Wat de gemeentelijke uitgaven betreft zal het geraden zijn dat wij niet aarzelen om te besluiten datgene op de begroting te brengen, wat wij me nen dat verantwoord is. Het gemeentelijk voorzieningspeil is een nogal vaag begrip, dat echter aan ieder, die de gemeentelijke bemoeiingen ter harte gaan, appelleert. Dat peil is altijd afhanke lijk van t'jd en plaats. De sociograaf, die binnnenkort zijn taak in de gemeente zal kunnen opnemen, zat B. en W. van grote dienst kunnen zijn on. te helpen in de beoordeling van wat in de gemeente voor nodigs en nuttigs dooi de gemeente verricht dient te worden. Wellicht zal op de duur nog wel vaker gespecialiseerde krachten moeten worden aangetrokken om het gemeentebestuur vol doende voor te lichten en deskundig bij te staan. De gemeente telde op 1 januari 41.518 inwoners. Namens de raadsleden bood de heer Van Nieuwenhuyzen de burgemeester en wet houder de beste wensen aan voor 1957. O nd er w ijs b eslu it en Besloten werd medewerking te verlenen aan de besturen van een aantal bijzondere lagere scholen bij de aanschaffing van een magnetisch verkeersbord. Wethouder Oudheusden (Arb.) deelde mee, dat er plannen beslaan de borden ook aan te schaffen voor het openbaar lager onder wijs. Voorts werd besloten medewerking te verlenen voor het aanschaffen van gym- nastiekmater'aal voor dc r.k. scholen te Hoofddorp, voor het stichten van een tweede protestants-christelijke lagere school te Hoofddorp (de Juliana van Stol - bergschool zal dan tevens worden ver bouwd), voor het stichten van een gebouw voor de neutrale kleuterschool. De verga dering verenigde zich met een voorstel van B. en W de openbare lagere school num mer 8 aan de Bennebroekerweg 953, waar het aantal leerlingen minder is dan vol gens de wet vereist wordt, in stand te houden. LPG-instalIatie op trommelauto Wegens de huidige benzineschaarste achten B. en W. een beperking van het ge bruik van die motorbrandstof ook voor de gemeentediensten noodzakelijk. Zij vroe gen de raad een krediet beschikbaar te stellen om twee roll rommelauto's van de vuilnisophaaldienst zodanig te veranderen, dat het mogelijk is liquified petroleumga.-- (LPG) te gebruiken. Binnenkort zullen twee firma's te Hoofddorp een LPG-slation exploiteren. In antwoord op vragen van raadsleden of de installatie al besteld is, of het. ge bruik voordelen oplevert en of de plaat selijke verkopers ingeschakeld zullen wor den, antwoordde wethouder Van Becm (CH), dat hem van bestellen niets bekend is. Zo mogelijk zullen plaatselijke verko pers ingeschakeld worden. Spreker ver moedt, dat de installaties voordelen zul len opleveren; een liter gas kost achttien cent en een liter benzine vijfenveertig cent Schaarste verwachtte spreker niet, zolang ONDERTROUWD, 9 jan.: M. J. van Ame- rom en J. C. van der Meer; 10 jan.: D. H. A. Kooii en C. W. den Hartog. GETROUWD, 10 jan.: A. Koedijk en C. van Zeeland; ,1. Brouwer en C. Mudde; B. J. Coster en E. Kaper; J. M. van Schagen en B. A. Martin; A. Vreenegoor en H. G. van Putten; C. D. Korpershoek en M. Boerwin kel; G. B. de Vries en Th. M. van Putten. BEVALLEN van een Zoon, 8 jan.: H. A. Kroon—Bergman: 9 jan.: H. A. M. Nelis— Van Vliet; 10 jan.: G. DekAndela. BEVALLEN van een Dochter. 9 jan.: M. NoordbruisBouman; 10 jan.: M. A. Kalt- hoffRobach. OVERLEDEN 8 jan.: J. H. Delwei, 32 jaar, KI. Houtstr.; J. Langhout, 56 j., Hazepaters- laan; F. TL Chr. Creemer, 83 j., Leidsevaart; J. H. J. Jansen, 64 j., Hazepaterslaan; J. G. Preijde, 93 j., Tetterodestraat; J. F. Y. Oos- trom, 2 m., Brouwersvaart; 9 jan.: D. J. Is raël, 68 j„ Lorentzkade; G. J. J. Hurkmans, 60 j., Westergracht; Th. A. J. Groeneveld, 16 j„ Badhuisstraat; P. II. Kuijper—Rijnders, 85 j., Kleverparkweg; F. W. BakkerVan Gelderen, 69 j., Schoterweg. VEEMARKT LEIDEN. Aangevoerd: 3 stieren, 40 melkkoeien, 250 vette koeien, 91 varekoeien. 24 vette kalve ren, 58 nuchtere kalveren, 75 vette schapen, 1045 vette lammeren, 25 varkens, zeugen, 3f3 schrammen, 695 biggen, 1 paard, 10 gei ten, totaal 2715. Notering: melkkoeien f9701080; vette koeien geslacht f 260320; varekoeien f 650— 800; vette kalveren levend gewicht f2—2,80; nuchtere kalveren levend gewicht fl,40 1.60; vette schapen f75—120; vette lammeren f80130; drachtige zeugen f275350, schrammen f65105; biggen f4052; geiten f 15—45. Overzicht: vette koeien, handel flauw, later iets toenemend; verse koeien kalm; varekoeien gedrukt; vette kalveren matig; nuchtere kalveren goed; zeugen, schrammen en biggen matig; schapen minder, varkens ruimer. GEBOREN: Willem, z. v. W. Bos en A. Al. Roos: Hans, z. v. H. D. Nijhof en E. Oud heusden; Margaretha Maria, d. v. T. P. War- menhoven en L. A. Scheurwater; Bertha, d. v. Sj. Dijkstra en B. Vink; Cornelis Roelof, z. v. Enthoven en D. Bakker; Simon, z. v. L. Pols en H. Pols; Geertruide Maria, d. v, J. J. Oudshoorn en L. Wesselius; Pieter, z. v. W. van Groningen en A. de Groot; Maaike Bastiaantje, d. v. F. van Duuren en L. W. van der Bijl; Paula, d. v. L. Karman en A. E. Hoffschlag; Janny, d. v. G. J. Buijs en T. van der Meer; Jan. z. v. J. P. Rentenaar en K. Groen; Paulus Bernard, z. v. G. B. Mar cus en M. E. van de Berg; Ydelena Magda- lena Gerdina Maria, d. v. G. Hofstee en A. M. van Triel; Ronald, z. v. P. A. Euwen. en M. C. Klauwers; Anja Anna Maria, d. v. F. van der Tol en J. Al. van Gelderen; Johan nes Cornelis. z. v. J. van Leeuwen en C. W. van de Velde; Cornelia Maria, d. v. J. Gou- driaan en A. Groenewoud; Laurentia Jo hanna Maria, d. v. J. L. Hillaert en L. Nib- bering; Frederik Johan, z. v. F. J. Schroder en J. F. Geradts. ONDERTROUWD: J. A. Mulder en J. C. Duwel; G. Zekveld en G. van der Maarl. GETROUWD: G. Roubos en A. van Nielen; J. Hoogkamer en C. Imanse; N. Honcoop en J. P. Groenveld; P. Ippel en G. Buijs; T. Knol en A. Kerzaan. OVERLEDEN: C. A. Baartman, oud 8 maanden; M. Spaargaren, 66 j., wed. v. P. Maarse; M. Braam, 65 j.. e. v. P. J. Kramer; G. Bogaarts, 58 j., ongeh.; C. L. Stieva. 80 j., wedn. v. P. de Regt. De dames Annie Hoogervorst en Rie Wil- lemse te Vijfhuizen, slaagden voor het prak tijkexamen boekhouden. Naar wij vernemen is de burgemeester van Zandvoort, mr. H. AI. van Fenema, door de besturen van de Zandvoortse Han delsvereniging en de rooms-katholieke mid denstandsvereniging „De Hanze" uitgeno digd om op een gezamenlijke bijeenkomst van beide organisaties te spreken over het streekplan voor Zuid-Kennemerland en de daarin opgenomen verbindingen met Zand voort. Uiteraard zal in die vergadering ook het toekomstige eindpunt van de bussen naar Haarlem en Amsterdam ter sprake komen. Burgemeester Van Fenema heeft deze uitnodiging aanvaard. In principe is afgesproken, dat hij zijn lezing op donder dagavond 14 februari zal houden. CrEBOREN: Maria Martha Agnes Cornelia, d. v. J. A. van Dam en D. Al. Houtman; Ro bert Christoffel, z. v. W. Jansen en A. Hoo- eendijk; Jan, z. v. A. den Duijn en S. Wesse lius; Maaike Apollonia Sophia, d. v. C. J. Hüsken en J. M. van Dorp. ONDERTROUWD: A. M. Versteege en G. L. van Huffelen. GETROUWD: G. Kiss en V. M. Ipecksian; J. Jonkman en T. van Dijk. Donderdagmiddag hebben de Haarlemse wethouder voor de plantsoenen, de heer A. J. AI. Angenent, en de directeur van de dienst van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteyn, uit het voormalige dierenpark van mejuffrouw Lia Speel in Bloemendaal een lama echtpaar afgehaald, dat ver volgens met een veewagen naar de hertenkamp in de Haarlemmer Hout werd ge bracht. De aankomst van het on geveer vijfjarige paar, waarvan de vrouwelijke helft Rita en. de mannelijke Willy heet, bracht nogal wat opschudding teweeg in de kringen van de dam- en edelherten. Toen de lama's eens met hun „hoofdbewo ners" wilden kennis maken, toonden zij zich schichtig, welke zenuwachtigheid ten slotte in paniek verkeerde. Alle herten zetten het op een hollen, zodat de herten- baan het schouwspel van een herten-zesdaagse bood. Een edelhert kreeg het zo te pakken, dat het pardoes over de omheining sprong. Tot grote opluchting van wethouder, directeur en overige aanwezigen sprong het onmiddellijk in een sier lijke boog weer terug, toen het bemerkte dat zijn vrouw de vlucht in de vrijheid niet aan dorst. Na dit hachelijke ogenblik keerde de rust ge leidelijk weer en vandaag gedroegen de dieren zich of zij elkaar reeds jaren kenden. De bruin-wit gevlekte lama's vormen een schilder achtige aanvulling van de Haarlemse hertenkamp. Zij zijn bijzonder mak en toon den dit reeds gisteren door bij de heren Dorresteyn en Angenent uit de hand te eten. „Waren de raadsleden maar zo", zal de laatste we] gedacht hebben. Op donderdag 17 januari zal des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuider straat een bijzondere zendingsavond ge houden worden. De zendeling W. Köne- mann, vertegenwoordiger van de Christian and Missionary Alliance zal dan vertellen over het werk onder de primitieve stam men in Centraal Nieuw Guinea, de Moni's, de Dani's en de Kapauku's. Hij zal tevens de toedracht vertellen van de overval op 4 november 1956 door meer dan 1000 Ka pauku's op de zendingspost te Obano, waarbij vijf personen werden vermoord, alle gebouwen werden verbrand en het zendingsvliegtuig met stenen bijlen werd vernield. De heer Könemann koos als titel voor déze lezing, waarbij hij kleurendia's van het zendingswerk zal projecteren: „En tóch is Jezus overwinnaar, óók in Obana!" Er zal een collecte gehouden worden ten bate van het zendingswerk op Nieuw-Guinea. Op vrijdag 18 januari hoopt de heer J. W. P. Valk bij het provinciaal waterlei dingbedrijf van Noordholland te Bloemen daal zijn 25-jarig ambtsjubileum bij de provincie Noordholland te vieren. Op 22- jarige leeftijd kwam de heer Valk in dienst bij het P.E.N.-Noordholland als laborato riumassistent. Hierna ging hij over naar het P.W.N., waar hij opklom tot technisch hoofdambtenaar A. Daar de heer Valk in het bedrijf en ook daarbuiten een geziene persoonlijkheid is zal hij op zijn zilveren feestdag ongetwij feld van vele zijden blijken van belang stelling en vriendschap ondervinden. De recherche van het hoofdbureau van politie te Rotterdam zoekt de 22-jarige 3. de J. uit Haarlem, die op nieuwjaarsdag uit de Rekkense inrichtingen is ontsnapt. In Amsterdam was hij op twee januari in contact gekomen met een 23-jarige agent van een naamloze vennootschap, die wel een auto, maar geen rijbewijs had. De J. zou gezegd hebben beroepsmilitair bij de zeemacht te zijn en wel een rijbewijs ie hebben. Hij kon de wagen wel besturen zo lang hij inschepingsverlof had. De agent ging daarop in en nam de man in huis. Op een van hun autoritten echter, jongstleden dinsdagmorgen zou hij in de Charlotte de Bourbonlaan te Rotterdam even ergens voor zaken binnen zijn geweest en tot de ontdekking zijn gekomen dat zijn auto met bestuurder was verdwenen. In de wagen lagen twee boeken met postzegels en een hoeveelheid tafelbestek, samen voor een waarde van ongeveer drieduizend gulden. De auto is een kastanje-bruine volks wagen met het kenteken NP 8846. Voor talrijke leden van de culturele kring 't Helm in Zandvoort heeft Helene Oosthoek donderdagavond in Theater Alonopole de middeleeuwse moraliteit „Eckerlyc" solistisch als maskerspel ten to nele gebracht. Dit drama van de stervende mens, die zich alles ziet ontvallen waarin hij in het leven waarde hee.ft gehecht, tot dat hij door inkeer en boetedoening zijn verwaarloosde deugd voldoende heeft ge sterkt om met vertrouwen zijn rekening op aarde af te sluiten, wordt sinds vele jaren iedere zomer (eerst door Comedia, nu door de Nederlandse Comedie) op binnen plaatsen in de openlucht te Delft opge voerd. Over deze traditionele gebeurtenis in het Holland Festival is reeds zo vaak geschreven, dat een nieuwe of herhaalde analyse van deze in alle eenvoud treffende schepping - van de monnik Petrus Dor- land van Diest waarschijnlijk - uit het ein de der vijftiende eeuw overbodig geacht mag worden. Over de voordracht door Helene Oost hoek, die aandachtig werd aangehoord, na een voortreffelijke inleiding, moet echter wel iets te berde worden gebracht. In het programma voor deze gelegenheid staat te lezen: „De juiste vorm om dit spel te spe len is door één persoon, omdat de tot per sonen gemaakte begrippen facetten zijn van het eigen wezen. Om te voorkomen, dat alle zinnebeelden door één en hetzelfde gezicht zouden worden weergegeven, maakt zij (Helene Oosthoek dus) gebruik van twaalf maskers, die de aspecten van de ziel zuiver suggereren". De tekst luidt dan ver der: „Dus - zoals eens bij de Grieken - symbolisch karakteriserend. Dit impliceert de vólkomen verinnerlijking, de zuivere uitbeelding van de eigenschappen van de mens". Nu wil ik niemand het recht ontzeggen (al heb ik er zelden of nooit de noodzaak van ingezien) om een toneelstuk geheel alleen op te voeren en deze economisch aantrekkelijke voorkeur met argumenten te motiveren. Alaar de hier geciteerde pas sages uit de gedrukte toelichting behelzen naar mijn mening pure onzin, zoals trou wens het optreden van Helene Oosthoek van niet geringe zelfoverschatting getuig de. Men kreeg - zonder aan de ernst van de voordrachtgeefster te twijfelen - bo vendien de indruk, dat de theorie der ver sobering (maar het middeleeuwse geeste lijke toneel was knap realistisch!) voorna melijk moet dienen ter rechtvaardiging van een onderneming met uiterst beperkte middelen. Als er deze avond één ding bewezen werd, dan is het wel dat een duidelijke stem en een heldere intelligentie niet vol doende zijn om tot een bevredigende to neelprestatie te komen. Helene Oosthoek beschikt over een zeer beperkte scala van expressiemogelijkheden. Speciaal haar vocale middelen laten weinig speling toe. Vandaar dat zij naar het mij dunkt haar toevlucht heeft genomen tot gevarieerde verlengstukken van haar verschijning: de maskers. Dat is haar goed recht, maar ik moet eerlijk zeggen dat het voortdurende heen en weer geloop om deze attributen tussen de coulissen vandaan te halen op hinderlijke wijze afbreuk deed aan de dra matische geloofwaardigheid. „Elckerlyc" werd nu een nogal eentonige preek met illustraties in plaats van een aanschouwe lijke levensles. De vrome Petrus van Diest, of wie ook de dichter geweest mag zijn, heeft stellig deze uit innige overtuiging geboren alle gorie voor vertoning met alle aanwezige hulpmiddelen van het toneel door een gezelschap geschreven. Dat de manier van Helene Oosthoek geschikt is voor de tele visie (zij trad er in Amerika voor de NBC mee op) lijkt mij aan geen twijfel onder hevig. Overgiens moet gezegd worden, dat de maskers van de beeldhouwer Hans Afelis en de kunstschilder Jan Valentijn aan hun functionele taak beantwoorden. ADVERTENTIE OPGERICHT 1714 Sociale Kunstopdracht commissie Naar aanleiding van het artikel over de contraprestatieregeling voor kunstenaars in ons blad van woensdag heeft de voor zitter van de Haarlemse commissie voor sociale kunstopdrachten, de heer H. P. Baard, ons enige aanvullende en waar nodig corrigerende mededelingen doen toe komen. Zo heeft deze commissie op 21 maart 1956 op het stadhuis te Haarlem een gesprek gehad met de centrale commissie van revi sie inzake kunstopdrachten, welk gesprek onder voorzitterschap van de Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, werd gehouden. Aanlei ding tot deze bijeenkomst gaven de ver meende moeilijkheden in Haarlem met be trekking tot het beoordelingsbeleid van door kunstenaars vervaardigde kunstwer ken. Het resultaat van dit gesprek was, dat men tot de conclusie kwam, dat de moei lijkheden niet specifiek Haarlems waren, maar, voor zover zij bestonden, inherent waren met de contraprestatieregeling zelf. De heer Baard juichte het overigens toe, dat de Haarlemse commissie voor sociale kunstopdrachten, waartoe, behalve de door ons in ons artikel van woensdag genoemde heren, ook de heren dr. ir. Al. J. van Tus senbroek en P. Leffelaar zitting hebben, zal worden aangevuld met twee vertegen woordigers van de beroepsorganisaties van kunstenaars. Deze beide vertegenwoordi gers zullen het sociale beoordelingsgedeelte van de commissie versterken, waartoe ook de heren D. H. Suerink, directeur van de gemeentelijke dienst 'van Sociale Zaken en H. L. C. Kruse, adjunct-consulent voor Noordholland van het ministerie van So ciale Zaken behoren. De andere commissie leden houden zich alléén bezig met het estetische beoordelingsbeleid, waarbij zij echter ook rekening houden met de sociale achtergrond. Voor de groep Haarlem-Noord van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is donderdagavond in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten de Duitse na tuurfilm „Symfonie der seizoenen" ver toond. Deze geluidsfilm werd indertijd door het Instituut aangekocht en in Nederland se na-synchronisatie uitgebracht. Alejuf- frouw Gré van de Baan en de heer Jaap van Dijk, wetenschappelijk medewerker bij de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, verzorgden de Neder landse bewerking terwijl de voormalige chel'-omroeper van de VARA, de heer Evert Garretsen, het gesproken woord voor zijn rekening nam. Aan de voltooiing van de film zijn twee jaren van scherpe waarne ming en geduldig camerawerk voorafge gaan. Het resultaat is dan ook een reeks fraaie interessante opnamen van nabij van het leven der dieren in een reusachtig na tuurreservaat. De toeschouwer krijgt een uitstekende indruk van de strijd om het bestaan van herten, wilde zwijnen, vossen, slangen, wisenten en talrijke soorten zang en roofvogels gedurende de kringloop van de jaargetijden. Een bijzonder boeiend schouwspel leverde de voorjaarstrek van duizenden en nog eens duizenden wilde zwanen naar het hoge noorden op. Verder was in deze film goed getroffen de sfeer in de natuur en de gedragingen van de die ren, welke met de wisseling van de seizoe nen gepaard gaan. Jammer was het dat de acoustiek in de Sionskerk een goede geluidsweergave be lemmerde waardoor vooral van de toelich ting veel verloren ging. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een negentienjarige timmermansknecht uit Velsen, die verleden jaar zomer een serie diefstallen zou hebben gepleegd. Overeen komstig het advies van de raadsman, mr. W. G. J. Veenhoven, zal de jongeman wor den gezonden naar de kliniek van profes sor Baan te Utrecht. De officier van Justi tie had twee jaar jeugdgevangenis geëist. Tegen een achttienjarige inpakster uit Velsen, die van het gestolene had gepro fiteerd en tegen wie vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaren, was geëist, zal een nader onderzoek worden ingesteld. Conform de eis werd een 24-jarige bank werker uit Beverwijk wegens medeplich tigheid veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorlopige hechtenis. De zaak tegen een vijftigjarige Amster damse classificeerder aan wie flessentrek kerij ten laste was gelegd en tegen wie de officier van Justitie acht maanden ge vangenisstraf met aftrek had geëist, werd aangehouden, in afwachting van een rap port van de districtspsychiater. Donderdagmiddag 17 januari komt de gemeenteraad van Bloemendaal in ver gadering bijeen. De slechts tien punten omvattende agen da vermeldt onder meer vaststelling van drie suppletoire begrotingen en de benoe ming van leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ingekomen zijn adressen van bewoners van het Kin- heimplein, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het inrichten van een kinderspeel plaats op genoemd plein. Voorgesteld wordt de adressen ter af- Nieatvs in het kort Amusement. In de omroeptoumée's geeft de V.A.R.A. voor de Heemsteedse leden woensdag 23 januari een amusementsavond in het Minerva Theater. In dit programma treden op Cees de Lange, Rijk de Gooijer, de Annabella's en Co., de drie Chico's, Miep Last, Roland Wagter jr., Co van der Heide, Weima en Simon Sint. Edam en Edamse geslachten. De afde ling Haarlem van de Nederlandse Genealo gische Vereniging zal op woensdag 16 januari in café-i-estaurant Brinkman aan de Grote Markt haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar beleggen. Mr. D. F. Pont zal iets vertellen over Edam en Edamse geslachten. Huishoudelijke vergadering. De afde ling Haarlem-noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op dinsdag 15 januc in het Hervormde Jeugdhuis aan de Schoterweg in Haarlem haar jaarlijkse huis houdelijke vergadering houden. Sluismeester. Tot sluismeester van Rijnland te Spaarndam is benoemd de heer W. Wagenaar, die als sluisknecht is begon nen. De functie van sluismeester heeft in Spaarndam niet bestaan. Religieuze kring Aerdenhout. Alaan- dag 14 januari zal dr. P. Jonges in het ge bouw van de Religieuze Kring Aerdenhout aan de Eikenlaan een voordracht houden over „Dromen en hun betekenis". Evenwicht verloren. Een zesenvijftig- jarige bewoonster van een woning aan de Teylerstraat in Haarlem-oost wilde donder dagmiddag wasgoed ophangen op een platje zonder hek. Zij verloor het evenwicht en viel van een hoogte van drieënhalve meter op een tegelpad in de achtertuin. Alet een polsfractuur en een lichte hersenschudding is zij naar ht. Grote Gasthuis overgebracht. Veertigjarig jubileum. De heer A. J. de Witte zal op 1 februari het feit herden ken, dat hij veertig jaar geleden op achttien jarige leeftijd in dienst trad als hulpschrij ver bij het Haarlemse kantongerecht. AIo- menteel is hij werkzaam als ambtenaar B I. op het oarket van het kantongerecht aan de Jansstraat. David Koning doening in handen le stellen van B. en W. liejaarde voetganger werd ernstig gewond Donderdagmiddag omstreeks drie uur wilde de eenentachtigjarige heer G. H. van Broekhuizen, wonende in Haarlem-Noord, de Rijksstraatweg ter hoogte van de Zaa- nenlaan oversteken van west naar oost. Hij liet eerst een scooter passeren en heeft mo gelijk niet gezien, dat er een gevangenen- auto van het departement van Justitie, be stuurd door een Hagenaar, volgde. De heer Van B. werd aangereden en is in zeer ern stige toestand naar het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo overgebracht. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat te Haarlem, voor het verstrekken van inlich tingen. Om tien minuten voor drie is op de hoek van de Vergierdeweg en Vondelweg in Oud- Schoten een botsing ontstaan tussen een militaire auto en een auto. Laatstgenoemd voertuig werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. De bestuurder van de auto werd licht gewond en een mede-inzit tende moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hij klaagde over pijn in de rug. Op de hoek van het Batavierenplantsoen en de Romeinenstraat in Haarlem-Noord is een eenentwintigjarige Haarlemse steiger bouwer, die per bromfiets reed, tegen een motor gebotst. De bromfietser brak zijn rechterenkel en is naar het ziekenhuis de Deo overgebracht. De Heemsteedse zwem- n poloclub „HPC" houdt woensdag 23 januari haar jaarlijkse- algemene ledenvergadering in de tuinzaal van de Cafetaria aan de Binnenweg in Heem stede. De agenda vermeldt hiervoor onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris cn penningmeester; de uitreiking van de beste prestatiebekers en de benoe ming van diverse commissies en een ere-lid. Verder blijkt uit de agenda dat in het be stuur belangrijke mutaties zullen plaats vin den. Van de periodiek aftredende bestuurs leden hebben namelijk de heer C. A. Schip pér (voorzitter) en A. M. Heerkens Thijs- sen (secretaris) zich niet meer herkiesbaar gesteld, evenmin als de heren M. Th. Mau ri tz, J. J. Wensing en E. Vrugt. Herkiesbaar z slechts mejuffrouw A. Balk en de heer P. van Egmond. Voor de mutaties zijn door het bestuur kandidaat gesteld de heren J. M. Bakker, D. C. Grimmon en R. Termeer. Reeds bij de eerst- ronde om het persoon lijk damkampioenschap van Kennemerland werd fel om de volle winst gestreden. In het algemeen stonden de partijen op hoog peil en werd met veel ondernemingslust gespeeld. In de hoofdklasse, groep A, koos H. v. Berk in zijn partij tegen W. v. Leuffen de Roo- zcnburg-opstelling, welke hem na 30 zetten de gelegenheid gaf met een damcombinatie de partij te winnen. N. Blom en A. Douma speelden een positie-partij, welke moest worden afgebi-oken in een stand, die ver moedelijk remise zal opleveren. De flankspelpartij tussen Warmerdam en J. Draaijer liep remise. L. Foj. verraste J. Krr-on i;. het eindspel en haalde de /olie winst binnen. De partij P. HollenbergP. Mul werd afgebroken in een stelling welke winst voor P. Mul waarschijnlijk maakt. Eers*e klasse B. H. SchuringaJ. Janus 11: C. Schelfaut W. Persoon 02: H. OudhofR. Smit 20 en W. RoestB. Beliën afgebroken in een zekere winststand voor laatstgenoemde.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7