MacMillan polst Sir Winston over portefeuilleverdeling Arbeiders van Csepel koelden hun woede op „volksmilitie" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De stemming is welwillend, doch niet geestdriftig HET WEER Kadar in Moskou Nieuw Brits kabinet waarschijnlijk morgen gereed Russische infanterie moest te hulp komen, twee betogers gedood Eden verdwijnt voorlopig uit de politiek Winter ANTON HUNINK Opklaringen Bloemen uit automaat Drie doden in verkeer, twee zwaar gewonden REEDS 32 DODEN Middenweg Het woord is aan Lloyd exit? Aantal vluchtelingen Hongarije stijgt weer Spoorwegstaking in Canada na tien dagen geëindigd Hulp aan de Hongaren Roofmoord op postbesteller; bakker bekent volledig DEZE WEEK IN ERBIJ Indonesisch kabinet verliest steeds meer steun Aanslag op premier Ali verijdeld? DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 71e JAARGANG No 157 ZATERDAG 12 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 5 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De bodemkundige afdeling van de dienst Wieringermeer en Noordoost polder stelt een onderzoek in naar de bodem van het drooggevallen land van Oost-Flevoland. Met een boor worden de grondlagen naar boven ge bracht en gedeeltelijk ter plaatse on derzocht. Ook trekt men monsters voor laboratoriumonderzoek. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden verdwijnt voorlopig en wellicht voor goed, uit de actieve poli tiek. Hij heeft zijn zetel in het Lagerhuis opgegeven en het gebruikelijke aanbod van het staatshoofd aan aftredende pre miers, die tevens het Lagerhuis verlaten, als graaf in de erfelijke adel te treden, voorshands afgewezen. Het is mogelijk dat hij later, als zijn gezondheid zulks toe laat, toch naar het Hogerhuis zal over gaan. Op het ogenblik wenst hij volledige rust en tijd om over zijn toekomst na te denken. Meer dan 33 jaar is Eden lid geweest van het Lagerhuis, waarin hij als 26- jarige zijn intrede deed. Al die tijd heeft hij het kiesdistrict Warwick en Leaming ton vertegenwoordigd. (Reuter). In een brief aan zijn kiezers verklaart de oud-premier, dat dit belang rijke district vertegenwoordigd dient te worden door iemand die gezond genoeg is om zich volledig aan zijn taak te geven. Het leven in Westminster is in deze dagen zeer vermoeiend. Ik heb er op het ogen blik niet de kracht voor, aldus Eden. In parlementaire kringen veronderstelt men dat Eden wellicht geen grafelijke ti tel wil aanvaax-den, omdat daardoor moge lijk moeilijkheden zouden ontstaan voor de politieke loopbaan van zijn zoon uit zijn eerste huwelijk, Nicholas. Als Eden graaf wordt, zal zijn zoon automatisch uit gesloten zijn van het lidmaatschap van het Lagerhuis. ADVERTENTIE Van onze correspondent in Londen) MACMILLANS BENOEMING tot premier is algemeen welwillend ont vangen, hoewel zonder geestdrift. Men voelt dat de zaken min of meer op de oude voet zullen worden voortgezet en die waren, ook zonder Suez, weinig bevredigend. Nieuw perspectief opent zich nauwelijks. Want hoewel Mac Millan zich als een middenfiguur beschouwt, hopen de conservatieven van de oude stempel in hem een willig werktuig te vinden. Butler hield hen tot nu toe in toom. Er gaan reeds stemmen op om MacMillan terug te houden van zijn schreden op het Europese pad. MacMillan had een niet onbelangrijk aandeel in de Europese beweging en ijvert voor aansluiting van Groot-Brittannië bij de voorgestelde vrijhandelszone. In elk geval zal hij de jonge krachten uit zijn partij grotere kansen moeten geven dan ze onder Eden hadden. Daarop dringt ook de Tory-pers aan. Met alle waardering, die er voor Butler bestaat, is men het er over eens, dat MacMillan op het ogenblik de aangewezen premier is, omdat hij op groter steun in zijn partij kan rekenen dan Butler. Dat Butler zich terstond ter beschikking van MacMillan heeft gesteld, is mede een gevolg van de dringende politieke noodzaak om de gelederen te sluiten en te ver hinderen dat Labour aan de macht komt. Winterkost-weer! Nü zo'n malse sappige Anton Hunink's worst! De lekkerste Gelderse Rook worst; dat proeft u bij de eerste hap! Mmm... zo'n worst ver zoent u met de vinnigste kou! Gauw een kopen... maar let wél op het loodje-met-de-naam; uw garantie voor de lekkerste! Hoe verser boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER ^XXCCOOGOCCOOOKOOOOCOD0003COOCOCOCXXX>CCOrCOrOCX>XCC030 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur; Plaatselijk enkele buien afge wisseld door opklaringen. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag.Aanvankelijk storm achtige tot krachtige, later ge leidelijk afnemende noordweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. BOEDAPEST (Reuter). Bij betogingen door arbeiders van Boedapest, de protesterenden tegen de slechte economische omstandigheden en het niet nakomen door de regering-Kadar van beloften tot loonsverhoging, zijn twee betogers om het leven gekomen en vier gewond door geweervuur van de communistische militie. De in vrachtauto's aangekomen communistische militie werd door de demonstranten met stenen begroet, waarop zij niet meer in de lucht maar op de menigte vuurde. Toch moesten de communis tische militiemannen spoedig onder een regen van stenen en stukken me taal de wijk nemen. Hoge communistische functionarissen, die uit de ramen van het administratiegebouw van de grote wagonfabriek in Zuid- Oost-Boedapest, waar de betogingen hun oorsprong vonden, naar beneden keken, werden door de menigte, die anti-communistische en tegen de regering-Kadar gerichte leuzen riep, uitgejouwd. De rust keerde pas weer, toen met verscheidene auto's aangevoerde Russische infanterie ter plaatse verscheen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ De ingang tot de wagonfabriek, waar de arbeiders het werk hadden neergelegd na vernomen te hebben dat hun loon slechts 600 forint per maand zou bedragen, in- plaats van de door de regering toegezegde 800 forint, werd door zes Sovjet-tanks en infanterie versperd. De stakers hadden zich in een gedeelte van de fabriek verschanst. Zij waren hier bij aangemoedigd door arbeiders uit nabu rige fabrieken, die eveneens het werk had den neergelegd. De betogers werden aan gevuurd door sprekers, die van de muren af spraken. De toegang tot de stalen brug, die het eiland Csepel waarop zich de grootste fabrieken van Hongarije bevinden met de rechteroever van de Donau verbindt, werd vrijdag door twee Sovjetrussische vechtwagens bewaakt. In de straten van Csepel, die werden ge patrouilleerd door Russische gevechtswa gens, verdrongen de arbeiders zich rondom journalisten uit Westelijke landen, om hen in heftige termen deelgenoot te maken van hun afkeer van de door de Russen gesteun de regering-Kadar. Deze arbeiders ver klaarden dat een andere grief van hen was, dat de regering hun verzoek, om de werkdag van acht tot zes uur te verminde ren, niet wilde inwilligen. Dit verzoek was gedaan om de werkzaamheden meer te spreiden en daardoor het voorgenomen ontslag van 11.000 van de 38.000 arbeiders i de fabrieken van Scepel te voorkomen. Volgens latere berichten van United Press zijn waarschijnlijk ongeveer tien ar beiders van Csepel gedood en tientallen gewond. „Systematisch contact" Uit Moskou is gemeld, dat de Hongaarse premier, Janos Kadar, en zijn minister van Staat Gyoergy Marosan, daar donderdag besprekingen hebben gevoerd met Russi sche en Chinese leiders. Van Russische zijde namen partijsecretaris Kroesjtsjev premier Boelganin, de minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilov en vice-premier Mikojan aan de besprekingen deel. China was vertegenwoordigd door premier Tsjoe En Lai, Wang Tsjia Hsiang en Hau Teh Tsjoeng. In een communiqué, dat „Tas" bekend maakte, wordt gezegd, dat gesproken is over de uitbreiding en versterking van het contact tussen de communistische en ar beiderspartijen van Hongarije, de Sovjet- Unie en communistisch China. Ook werd overleg gepleegd over de belangrijste we reldvraagstukken van het ogenblik. „De Hongaarse, Chinese en Sovjet-lei ders spraken het vaste vertrouwen uit, dat het systematisch contact tussen alle com munistische partijen versterkt en ontwik keld zal w rden op basis van het marxis- tisch-leninisme en de beginselen van het proletarische internationalisme, die de on veranderlijke grondslag van de marxisti sche partijen vormen", aldus het commu niqué. Stalinisme Vrijdag is te Boedapest van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat in de af gelopen drie a vier weken in Hongarije naar schatting vijfhonderd tegenrevolu- tionairen terecht zijn gesteld. De geheime politie der communistische regering-Ka dar is, naar van deze zijde wordt verno men, thans even machtig en actief als in de dagen van het Rakosi-bewind. Zij jaagt op meedogenloze wijze op allen, die aan de opstand hebben deelgenomen. Er worden dagelijks tientallen arrestaties verricht. De Hongaarse regeringspers voegde vrij dag aan de algemen onrust nog een reden tot woede en wanhoop toe: Een jongeman en een twintigjarig meisje waren ter dood veroordeeld door een tribunaal, onder de bepalingen van de staat van beleg. Hun misdaden was deel te hebben genomen aan de contra-revolutionaire opstand in de stad Gyulavar, vlak bij Boedapest. Vijf tien andere jongemensen werden tot ge vangenisstraffen van 515 jaar veroor deeld. Op Schiphol treft men nu ook 'n auto maat voor bloemen aan. Een Aalsmeer- se firma nam het initiatief om de lucht reizigers in de gelegenheid te stellen een boeket mee te nemen, dat in de automaat door een speciaal systeem vers wordt gehouden en al naar gelang de prijzen van het ogenblik met zilve ren guldens te voorschijn kan worden gebracht. Volgens een opinie-onderzoek van een conservatief blad blijkt dat de socialisten op een glansrijke zege mogen rekenen, in dien er thans verkiezingen werden gehou den. Het schijnt gemakkelijker voor de aanzienlijke middengroep der conservatie ven zich met rechts achter MacMillan te scharen, dan het voor de rechtervleugel zou zyn geweest mee te gaan met Butler, die het onvoltooid laten van de actie tegen Nasser wordt aangerekend. Ook zonder doktersattest zou Eden zich onmogelijk hebben kunnen handhaven tegen de dub bele oppositie in zijn party. Dat hij zijn congé niet kreeg, kwam om dat de partij het niet eens kon worden over de opvolging. Daardoor kwam het staats hoofd in een uiterst moeilijk parket. Ko ningin Elizabeth moest niet alleen formeel, maar ook in feite de keus doen, waardoor zij merkwaardigerwijs tevens de nieuwe Jeider der conservatieve partij aanwees. Hetzelfde gebeurde toen Churchill in 1940 met het premierschap belast werd. Volgens de traditie wordt de leider van de grootste partij automatisch tot premier benoemd. Eden trad echter af voordat de partij ge legenheid had een opvolger te kiezen. In deze omstandigheden heeft het verwonde ring gewekt dat koningin Elizabeth Butler niet heeft geraadpleegd, maar zich uitslui tend tot de oudere staatslieden: de markies van Salisbury, de regeringsleider in het Hogerhuis en Churchill die vrijwel op non activiteit staat, heeft gewend. Er bestond geen twijfel dat deze beiden aan MacMillan de voorkeur zouden geven, hoewel het niet vaststond of hij als de komende man kon worden beschouwd. Daar staat echter tegenover dat Lord Salisbury, na afloop van de kabinetsver gadering, waarin Eden zijn aftreden aan kondigde, de leden der regering een voor een bij zich heeft ontboden om hun oor deel te vernemen over de opvolging. Het kabinet sprak zich toen in overweldigende meerderheid ten gunste van MacMillan uit, omdat zijn persoonlijkheid meer bij het ambt van premier past. Lord Salisbury be zocht koningin Elizabeth reeds maandag in Sandringham, een dag voordat Eden het doktersattest ontving. Hij is een afstamme ling van de vermaarde Lord Cecil, de be langrijkste raadgever van de eerste Eliza beth, die haar door elke crisis heen hielp. Soms lijkt het alsof er in Groot-Brittannië niets verandert. Dit neemt niet weg dat MacMillan ter dege rekening zal moeten houden met de In de Van Leijden Gaelstraat te Vlaar- dingen zijn de 42-jarige motorrijder C. J. van H. uit Rotterdam en de 32-jarige bromfietser W. A. M. de B. uit Vlaardin- gen met elkaar in botsing gekomen. Beide personen moesten in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. In de loop van de avond is de bromfietser overleden. Een tweejarig jongetje is door een trein, die onderweg was van Deventer naar En schedé, ter hoogte van B a t h m e n, dood gereden. Het kind was de spoorbaan opge lopen en zat tussen de rails met grint te spelen. De treinbestuurder zag hem pas op het laatste moment, zodat de trein te laat tot stilstand kwam. De trein kreeg een half uur vertraging. In Helmond is een Duitse vrachtauto met aanhangwagen door nog onbekende oorzaak in de Zuid-Willemsvaart gereden. De bestuurder, de 27-jarige G. E. Mölmann uit Duisburg, verdronk. Op de Haagseweg bij de Sloterweg te Amsterdam is de 36-jarige autobe stuurder A. van der G. uit Amsterdam met zijn wagen tegen een uit de tegenoverge stelde richting komende vrachtauto ge botst. Hij werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. De heer G. wilde bij een opgebroken weggedeelte uitwijken en kwam daarbij op de linkerweghelft. Tengevolge van verkeersonge- j vallen in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 32 j personen, waarvan acht kinderen. Butler-groep. De „Times" waarschuwt MacMillan, dat hij een vooruitsrevende koers zal moeten volgen, wil het conserva tisme nog een kans maken, al moet het zich van Labour blijven onderscheiden. Beide partijen hebben de moderne staat van het maatschappelijke welzijn welfare state) voortgebracht, (een filisofie welke wederzijds in grote lijnen aanvaard wordt), maar de nieuwe premier zal op zijn hoede moeten zijn voor degenen die teveel ach terwaarts kijken. Ook daarover is men het eens. De Britten zijn niet bereid sociale afbraak als prijs te betalen voor een al gemeen herstel. MacMillan heeft voor de oorlog zijn denk beelden neergelegd in een boek dat „De middenweg" heet. In deze tijd moet elke Britse regering de middenweg bewandelen, al bestaan er verschillende variaties op dit thema. De termen „links" en „rechts tussen de partijen, en in de partijen zelf, Heraclitus: 's Mensen karakter is zijn lot. MacMillan hebben hun volstrekte betekenis verloren en geven slechts accenten aan, die echter van het grootste belang zijn, wil de demo cratie de noodzakelijke dynamiek behou den. (Reuter, AFP) MacMillan heeft vrij dag in Lond gedineerd met Churchill, naar men vermoedt om diens advies in te winnen over de bezetting van posten als die van minister van Buitenlandse Zaken. De lijst van de nieuwe ministers zal waar schijnlijk zondag, na aan de koningin ter goedkeuring voorgelegd te zijn, worden gepubliceerd. MacMillan ontving onder an deren ook de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Na afloop van het onderhoud was de lach van diens gezicht verdwenen en reageerde hij nogal kortaf. Butler bezocht MacMillan vrijdag twee keer. Hoewel het zeker is dat hij vice-pre- mier zal blijven (zo niet officieel, dan toch officieus), blijft de grote vraag voor Lon- lense politieke kringen welke functie hij zal krijgen. Men betwijfelt of MacMillan Selwyn Lloyd zal handhaven. Llyod volgde Mac Millan ruim een jaar geleden op als mi nister van Buitenlandse Zaken. Men vermoedt, dat het bezoek dat Eden dit jaar aan Moskou zou brengen, geheel van de baan is. Volgens politieke waarne mers was het streven naar goede betrek kingen met Stalins opvolgers in grote mate een persoonlijk streven van Eden, waar mee Llyod nauw verbonden was. Men ver wacht niet dat MacMillan zelf het initiatief voor de reis naar Moskou zal nemen. WENEN (Reuter en United Press). In de nacht van donderdag op vrijdag zijn ruim 350 Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk aangekomen, waarmee een totaal van 163.863 is bereikt. West-Duitsland, dat 12.000 Hongaarse vluchtelingen heeft op genomen, heeft dit quantum met 3000 ver hoogd. Een Hongaarse meisje is door een Hon gaarse grenswacht voor de ogen van haar vader doodgeschoten, toen beiden nog maar enkéle honderden meters van de Oostenrijkse grens waren. OTTAWA (Reuter/AFP). De staking van stokers bij de Canadian Pacific Rail way is geëindigd. Premier Louis St. Lau rent, deelde in het parlement mee, dat be sloten is de geschilpunten voor te leggen aan een commissie van drie leden. Het voornaamste geschilpunt is de kwestie van tewerkstelling van stokers op diesel- treinen. De diensten zijn vandaag hervat. De staking heeft tien dagen geduurd. De commissie van drie leden moet voor ok tober verslag uitbrengen over haar be vindingen. De stand van het tot vandaag op girore kening 777 van het Nederlandse Rode Krui? gestorte geld voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen is f 4.483.582,33 Vrijdagavond heeft de 27-jarige bakkers patroon J. P. uit de buurtschap Miste een roofmoord gepleegd op de 59-jarige post besteller J. G. Hesselink uit die buurtschap. P. is later gearresteerd. Hij heeft bekend en is opgesloten. De postbesteller begaf zich gisteravond omstreeks vijf uur met het die dag voor de posterijen geïnde geld naar Winterswijk om dat bedrag, groot circa f 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dra gen. Op de Misterweg bood de 27-jarige bakkerspatroon J. P., die daar met een be stelauto reed, hem een lift naar Winters wijk aan. Samen reden ze over de Dennen- dijk in Winterswijk, waar P. stopte omdat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Terwijl Hesselink uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neerviel. Uit het onderzoek is gebleken dat de bak kerspatroon het stoffelijk overschot in de auto heeft gelegd en via Groenlo, Vragen- der en Corle naar de buurtschap de Haart, gemeente Aalten is gereden. Daar heeft hij het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de portefeuille van het slachtoffer f 300 had genomen, Daarna begaf P. zich naar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. Vervolgens reed hij naar een firma te Aal ten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaalde. P. is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het lijk lag met de bedoeling om dit ergens anders te begra ven. Daartoe had hij een schop meegeno men. Nadat hij het stoffelijk overschot weer in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rijden werd hij door twee surveillerende douane-ambtenaren aange houden. die de wagen aan een controle wensten te onderwerpen. Zij ontdekten het lijk. De rijkspolitie te Aalten werd gewaar schuwd die P. in hechtenis nam. Hij legde een volledige bekentenis af. P. is thans op gesloten in het politiebureau te Winters wijk en zal naar het Huis van Bewaring te Zutphen worden overgebracht. :C<XOOCCC<XXCO^SCOCO^XCCCOC'DOCCOOOCOMCCCCCCOCCCCCa»3C< blz. Panorama van het toneelleven in de Franse hoofdstad door Frank Onnen 2 Op bezoek bij Oom Rick, de kluize naar van de Pietersberg 4 De groei van Canberra; het tweede reisverslag van onze correspondent in Australië 3 Volledige uitslag van de grote prijs vraag „Speurtocht naar schilderyen" 1 Verder onder meer de rubrieken: Onze Namen. In de caravan. Voor de micro foon. Onze puzzel en de wekelijkse af deling voor de jeugd. »CCCOOCOC>X<»CX»DCOCCCOXOC<X>COCOaX>OCC>OMCOCX>SOCCCCCCC< DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president zal op 21 januari aan staande voor het parlement een verklaring afleggen over de gebeurtenissen in Suma tra. Op die dag zal het parlement na een reces van dertig dagen zijn normale ver gaderingen weer hervatten. Dit is zaterdag medegedeeld door de voorzitter van het parlement dr. Sartono, die zeide dat de commissie van overleg van het parlement het niet noodzakelijk heeft geoordeeld het parlement in bijzondere zitting bijeen te roepen na de gebeurtenissen op Sumatra. Hierop was wel door verschillende poli tieke leiders en door verschillende gebieden van Sumatra aangedrongen. Politieke waarnemers waren niet bereid zich te wagen aan een voorspelling over de politieke situatie vandaag over negen dagen, maar zij zeiden er bijna zeker van te zijn, dat tegen die tijd de twee ministers van de christelijke partij, de Parkindo, het voorbeeld van de Masjumi zullen hebben gevolgd en zich uit de coalitieregering zul len hebben teruggetrokken. Naar men aan neemt, zal de christelijke partij dit week einde haar standpunt terzake definitief vaststellen. Mocht deze partij tot uittreden komen, dan zal, naar wordt verwacht, ook de katholieke partij tot terugtrekking van haar ministers besluiten. De verschillende waarnemers in Djakarta zijn het er over eens, dat de regering op het ogenblik nog op een sterke meerder heid in het parlement kan rekenen. DJAKARTA (ANP) De politie van Djakarta heeft zaterdag een jongeman ge arresteerd, die gewapend mei een mes het kantoor van premier Ali Sastroamidjojo trachtte binnen te dringen. Hij zou van Noord-Sumatra afkomstig zijn. Het is niet bekend, of de jongen van plan was de minister-president iets te doen. Volgens de portier van het gebouw, zag hij er woedend uit, toen hij binnen kwam. Toen de politie hem wegvoerde, raakte hij buiten bewustzijn. ADVERTENTIE BARTEIIÖRISSTR HAARLEM m 13439; FERO: B01STR. 48 A DAM TEL 717162

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1