Kroesjtsjev noemt Stalin een modelcommunist P WMA fe: Sf OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boelganin zegt dat Amerika in koude oorlog volhardt HET WEER _JmMB MacMillan verdedigt optreden van Eden tegen Egypte Chinees-Russisch verbroederingsfeest in Moskou cfet' MORRIST ««,4/ r 4 W - Ê:wm I Spil „Groot-Brittannië is geen mogendheid van de tweede of de derde rang" 71e JAARGANG No 162 VRIJDAG 18 JANUARI 1957 *ft-2e JAARGANG No 10 f J HANDSCHOENEN met lamsvacht Eerste werk voor het Deltaplan gegund Rustig weer Onbaatzuchtig OEES-oliereserve in goede samenwerking verdeeld Op de brug Hatta heeft andere remedie dan Sukarno Nog geen beslissing over apart ministerie van Overzeese Rijksdelen Tito wordt eind April in Washington verwacht Acht doden in het verkeer; invalide man, kind en twee bejaarden bij slachtoffers REEDS 57 DODEN a Twee kandidaten voor Poolse Sejm geschrapt Het woord is aan Europa en Frankrijk Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev, de leider van de Russische communistische artij, heeft op een receptie voor de Chinese premier Tsjoe En-Lai in Moskou ij het uitbrengen van een heildronk gezegd: „Geve God dat iedere communist in staat zou zijn als Stalin te strijden ter verdediging van de belangen der werkende klasse". De honderden gasten applaudisseerden lang, toen Kroesjtsjev Stalin „een model communist" in de strijd voor de belangen der arbeiders noemde. Tsjoe klapte het hardst. Onder voortdurend applaus verklaarde Kroesjtsjev, dat „het voor ons allen, leden van de communistische partij dei- Sovjet Unie, een erekwestie is even trouw aan het Marxisme-Leninisme te zijn als Sta!in". Dit was de tweede maal binnen drie weken dat Kroesjtsjev Stalin in het openbaar prees. Op nieuwjaarslag verklaarde hij op een receptie in het Kremlin, dat alle Sovjet-leiders Stalinisten zijn in de „klassestrijd" en de „strijd tegen het imperalisme". Voor de communisten is de naam „sta linist" geen scheldnaam, zo vervolgde Kroesjtsjev, doch het betekent „onverzet telijkheid, weigering om compromissen te sluiten en strijd tot het einde voor de over winning van de werkende klasse". „Wij hebben de wil, en de eenheid, om tot het einde toe daarvoor, en voor het marxisme- leninisme, te strijden". Over de strijd tussen het kapitalisme en het communisme verklaarde Kroesjtsjev, dat het sterven van het kapitalisme even onvermijdelijk is als de geboorte die op zwangerschap volgt. Natuurlijk zullen wij zoveel als wij kunnen bijdragen, zo voegde hij hieraan toe. Kroesjtsjev was zijn rede begonnen met te zeggen, dat hij niet hoefde te zeggen dat hij communist is. Premier Boelganin zei glimlachend: „Maar sommigen zeggen dat je stalinist bent". Onmiddellijk zei Kroesjt sjev: „Ik scheid het stalinisme en Stalin niet van het communisme. Wij hebben critiek op Stalin geleverd en wij leveren nog critiek op hem als het nodig is. Maar niet omdat we hem als een slechte commu nist beschouwen voorzover het de be langen van de arbeidersklasse betreft, maar om de fouten, waartegen Lenin ons waarschuwde". Toen Eoelganin op dit punt probeerde Kroesjtsjev te stoppen met de woorden. „Genoeg, genoeg", lachte deze. „Neen, het is nog niet genoeg", zei Kroesjtsjev. Hij beloot: „Dus stel ik een toast voor op de Chinese communisten. Degenen die geen communisten zijn, zonden er goed aan doen ons daarin na te volgen, anders zal het hen worden aangerekend bij het laat ste oordeel daar boven", zo zei hij, veel betekenend naar de hemel wijzend. De weinige westelijke ambassadeurs die aan wezig waren, dronken niet mee. De Joe goslavische ambassadeur, Micoenovic, keek streng en grimmig. Later voerde hij een geanimeerd gesprek met Kroesjtsjev, die herhaaldelijk hem zijn vinger vermanend voorhield. Boelganin heeft de plannen van Eisen- ADVERTENT1E BARTELIORISSTR. HAARLEM - IEL 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM - TEL 717162 Aannemerscombinatie maakt bouwput in Haringvliet voor 17,7 miljoen Het maken van de bouwput voor 't uitwa- teringssluizencomplex in de toekomstige afdamming van het Haringvliet nabij Hel- levoetsluis, een onderdeel van de Deltawer ken, waarvan de aanbesteding geschiedde op 18 december, is gegund aan een com binatie van de aannemingsbedrijven firma Oosterwijk n.v. te Rotterdam, firma R. Bol- tje en Zoon n.v. te Zwolle, firma P. C. Za- nen n.v. te Heemstede en n.v. Rees' Aanne- mings- en Handelmaatschappij te Olden- zaal voor f 17.674.000. Deze combinatie zal voor de uitvoering van dit werk een naamloze vennootschap stichten onder de naam n.v. „Haringvliet". x»ccccccco:ooooooc<»coocc«cccocccodoo3C030oocooocooccoo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met enkele wolken velden en plaatselijk mist, maar ook opklaringen. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. COOOXXXXXXXXOOOCXXXXXXXXXXXXXXXJOOCXOrXXJCXXXXJOOOOOCCOOO: DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S hower voor het Nabije Oosten geken schetst als „een plan van economische en politieke expansie in het Arabische Oos ten", zo meldt radio-Moskou. Boelganin verklaarde op een openbare bijeenkomst ter gelegenheid van de terugkeer van Tsjoe En Lai uit Boedapest en Warschau, dat Amerika de „koude oorlog" niet staakt. De volken van het Nabije Oosten zullen ten volle begrijpen wat deze zogenaamde hulp van de Verenigde Staten voor hen be tekent, zo voegde Boelganin eraan toe. De Russische premier zei voorts, dat in Hongarije de „imperialistische plannen" mislukt zijn. Boelganin zei, de houding van de Chinese vrienden jegens Honga rije zeer te waarderen. Zij komf geheel overeen met die van de Sovjet-Unie. De verklaring van Eisenhower over het communistische en Russische gevaar voor de Arabische volken, is niets anders dan een poging om een agressieve politiek te rechtvaardigen en de volken van de lan den van het Nabije en Midden-Oosten te intimideren, aldus Boelganin. Het voor stel van Eisenhower is een plan van eco nomische en politieke expansie in het Nabije en Midden-Oosten, gegrond op ge wapende macht. Het is een uiting van ko lonialisme in een nieuwe vorm, die de Amerikaanse monopolisten trachten op te leggen naarmate zij erin slagen de Britse en Franse imperialisten te verdringen. Zij trachten de economische moeilijkheden van de Arabische landen uit te buiten en bieden hun hulp aan, aldus de Russische premier. Zes landen, waarbij Nederland, staan eerste toewijzing af voor medeleden PARIJS (Reuter). Voor de eerste tien dagen van februari heeft de oliecommissie van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking 112.000 ton stookolie en 46.500 ton dieselolie uit een door de olie maatschappijen beschikbaar gestelde reser ve toegewezen aan tien Europese landen, die met bijzondere voorzieningsmoeilijkhe den hebben te kampen. De grootste hoe veelheden werden toegewezen aan Italië, Zweden, Frankrijk en Denemarken. Denemarken, waar naar het oordeel der commissie een noodtoestand on het gebied van de voorziening met vloeibare brand stoffen bestaat, ontvangt in totaal ruim 50.000 ton stookolie en 7.000 ton diesel olie. In de nabije toekomst zal Denemarken waarschijnlijk nog meer noodtoewijzingen ontvangen. Italië ontvangt uit de reserve 45.000 ton stookolie, Zweden 27.000 ton stookolie en 10.000 ton dieselolie en Frank rijk 10.000 ton stookolie en 10.000 ton die selolie. Kleinere hoeveelheden ontvangen Noorwegen, Ierland, Griekenland, Turkije, Oostenrijk en Zwitserland. Nederiand, België, Luxemburg, West- Duitsland, Portugal en Engeland hebben verklaard dat zij voor de eerste tien dagen van februari geen aanspraak maken op toewijzing uit de reserve, zulks met het oog op de moeilijke toestand in andere landen. De reserve bevatte voorts 40.000 ton ben zine, maar de oliecommissie kwam tot de slotsom, dat in een groot aantal landen de benzinevoorziening even moeilijk is. Zij be sloot daarom geen speciale toewijzingen uit deze reserve te doen, maar de 40.000 ton weer ter beschikking te stellen van de olie maatschappijen, die de benzine zullen distribueren overeenkomstig de getroffen regeling, welke voorziet in een percentueel gelijke vermindeidng van de leveranties aan alle OEES landen. Met een tevreden gezicht zette kapi tein C. Haagmans gisteren de scheeps- telegraaf van de Statendam op „stop" toen hij zijn trotse nieuwe schip na een driedaagse technische proeftocht weer voor de kade van Wilton-Fijen- oord geloodst had. Meer foto's en bizonderheden over deze fraaie aan winst van onze koopvaardijvloot vindt men op pagina 3. Premier Tsjoe antwoordde, dat het Chi nese volk zich ten volle bewust is, dat al zijn successen niet los te denken zijn van de onbaatzuchtige hulp van de Sovjet- Unie. Hij betuigde zijn diepe dankbaar heid jegens de Sovjet-regering en de partij. Hij noemde de versterking van de eenheid van handelen onder de socialis tische landen onder het leiderschap van de Sovjet-Unie noodzakelijk voor de wereld vrede. „Socialistische landen zijn soeve reine, onafhankelijke, gelijkwaardige lan den. Bij tijden gaat niet alles goed in hun betrekkingen, maar alles is in der minne geschikt", aldus Tsjoe. Tsjoe En Lai antwoordde op de vraag van verslaggevers of hij naar Belgrado zal gaan: „Natuurlijk". Toen hem gevraagd werd, wanneer hij zal gaan, zei hij: „Dat is niet zeker. Ik heb al zoveel steden be zocht". In Chinese kringen werd verklaard, dat Tsjoe in de niet te verre toekomst naar Belgrado zal gaan, maar eerst zou hij naar Peking terugkeren om verslag over zijn reis door Azië en Europa uit te brengen. N, >v*mi LONDEN (Reuter) De nieuwe Britse premier, Harold MacMillan, heeft in een radio- en televisierede verklaard, dat de geschiedenis het Britse optreden in Egypte zal rechtvaardigen. De prijs die Groot- Brittannië nu betaalt, onder meer het olie tekort, zou mogelijk veel hoger zijn ge weest als Londen de zaak op zijn beloop had gelaten. Over de Brits-Amerikaanse betrek kingen zei MacMillan, dat „echt deelge nootschap gebaseerd is op respect. Wij zijn niet van plan van de Amerikanen te schei den en wij willen ook niet hun satellieten zijn. Hoe sterker wij zijn, des te betere deelgenoten zijn wij. De premier zei er op te vertrouwen, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in de loop van de tijd door wederzijds ver trouwen en respect steeds dichter bij el kaar zullen komen. Groot-Brittannië kan zich in materiële zin niet meten met de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie, zo vervolgde MacMillan, maar het heefl partners in het Gemenebest en dan zijn er nog de volken van Europa, in het bijzon der Frankrijk, met wie Groot-Brittannië steeds meer moet samenwerken. De totale kracht en rijkdom van deze gemeenschap pen. het Gemenebest en Europa, zijn zeker niet minder dan die van Amerika en Rus land, aldus MacMillan. Energie Hij bestreed de opvatting, dat Groot- Brittannië een tweede- of derderangsmo- 'gendheid is geworden. Dat is nonsens, zo zei hij. Het land dat de eerste atoomcen trale bouwde hoeft niet bang te zijn voor tijdelijke moeilijkheden. Hij deelde mede, dat vooral gestreefd zal worden naar ont wikkeling van de energiebronnen. Groot- Brittannië zal op de eerste plaats blijven De toestand in Indonesië DJAKARTA (ANP). - Het invloedrijke socialistische dagblad „Pedoman" in Dja karta, heeft vrijdag bericht, dat niet alleen president Sukarno, doch ook de vroegere vice-president Mohammed Hatta een „con ceptie" heeft gehad om de binnenlandse moeilijkheden op te lossen Beide leiders wensen de eenheid van het land te bewa ren, doch zij verschillen van mening ten aanzien van het deelnemen door de com munisten aan een nieuwe regering. Sukarno verlangt, dat de communisten zitting zullen hebben zowel in het nieuwe kabinet als in de door hem voorgezeten „adviserende raad". Hatta daarentegen is sterk gekant tegen samenwerking met de communisten. Volgens „Pedoman" heeft Sukarno in zijn ontwerp-oplossing niet voldoende aandacht geschonken aan de belangen van de gebieden buiten Java, terwijl Hatta, die als de voorvechter voor de provinciale autonomie wordt beschouwd, wel opkomt voor de wensen en belangen van de buitengewesten. „Pedoman" merkt op, dat het herstel van de eenheid in het leger alleen kan worden bereikt na een „hereniging" van de beide topleiders, die thans van elkaar zijn vervreemd en op het ogenblik op tal van punten van mening verschillen. Bijna alle dagbladen in Djakarta hebben vrijdag in hoofdartikelen een beroep ge daan op Sukarno en Hatta om weer tot elkaar te komen en de leiding over het land over te nemen uit de handen van de partijpolitici. Maar tot dusver hebben zij elkaar niet meer ontmoet sedert Hatta op 1 december als vice-president is afgetreden. bij de produktie van atoomenergie voor in- dustrieeel gebruik, doch de atoomenergie zal, tenminste voor lange tijd, niet alle problemen oplossen. De toekomst hangl ook af van kolen en olie, zo voegde hij hieraan toe. MacMillan zei niet te geloven, dat de Britten „de zogenaamde gelijkheidsstaat" wensen. Zij wensen ruime kansen, geen kleurloze gelijkheid. Niemand mag tot onder een behoorlijk levenspeil afzakken, maar iedereen moet vrij zijn te stijgen voorzover zijn gaven, zijn werk en zijn waarde dat toelaten. Al mijn collega's geloven in „vooruit strevend conservatisme", aldus de premier. „Het land verwacht leiding, ik zal mijn uiterste best doen leiding te geven. Wij hebben alleen vertrouwen in ons land eri onszelf nodig, zonder defaitistisch gepraat over tweede-rangsmogendheden en toe komstige moeilijkheden. Groot-Brittannië is groot en dat zal het blijven, als wii ons aanaensluiten en aan de slag gaan" De leider der Labour partij, Hugh Gaitskell, die in de Verenigde Staten le zingen hield, is in Londen teruggekeerd Gaitskell heeft zijn bezoekt aan de Ver enigde Staten met het oog op de politieke ontwikkelingen in Londen bekort. Hij zal de oppositie leiden in haar verzet tegen de regering, wanneer het Lagerhuis dinsdag weer bijeen komt. (Van onze Kamerverslaggever) Bij het totstandkomen van het nieuwe kabinet heeft minister-president dr. Drees medegedeeld, dat nog een beslissing moest worden genomen over de vraag of er weel een afzonderlijk ministerie voor Overzeese Rijksdelen zou komen. Na vier maanden is de beslissing echter nog niet gevallen. De meningen in het kabinet zijn nog steeds verdeeld, zoals ook tijdens de formatie de meningen over deze kwestie verdeeld wa ren. Totnutoe heeft de christelijk-histori- sche minister Staf tijdelijk Overzeese Rijksdelen waargenomen. In het vorige kabinet heeft zijn partijgenoot wijlen prof. Kernkamp deze portefeuille beheerd. Mi nister Staf dringt thans steeds sterker aan op een beslissing, waarbij hij dr. Drees aan zijn zijde vindt, die van mening is dat de dubbele functie van minister Staf niet blij vend kan zijn en dat de argumenten voor de handhaving van een afzonderlijk mini sterie voor Overzeese Rijksdelen sterker zijn geworden. Er is volgens dr. Drees over deze zaak echter nog overleg gaande binnen het ka binet en met Suriname en de Nederlandse Antillen. In de ministerraad van maandag hoopt men tot een principiële beslissing te komen, omdat de afdoening van allerlei zaken, die de Overzeese Rijksdelen betref fen, beginnen te dringen en minister Staf geen belangrijke beslissingen wil nemen, waaraan zijn opvolger zou zijn gebonden. WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton wordt van diplomatieke zijde verno men dat de Verenigde Staten en Joego slavië overeen zijn gekomen dat president Tito de Verenigde Staten eind april zal bezoeken. De Joegoslavische president zal eerst het Witte Huis als gast van president Eisen hower bezoeken, waarna hij een reis van ongeveer twee weken door de Verenigde Staten zal maken. Jongste foto van Prinses Margriet die morgen haar veertiende verjaardag viert. (Foto Meyboom) Op de Zuiderzeestraatweg te W e z e p is de bestuurder van een in de richting Zwolle rijdende militaire jeep gedood toen hij, na het inhalen van een melkauto nog op de linker weghelft rijdend, tegen een militaire tegenligger botste. De 22-jarige chauffeur van de jeep H. F. Noorbergen van het vierde technische dienst bataljon te Assen, overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis te Zwolle. Hij woonde te Amsterdam en was gehuwd; hij had geen kinderen. Vanmorgen is tussen Leiderdorp en Leiden een personenauto op de weg langs de Oude Rijn. vermoedelijk door slippen, tegen een boom gereden en vervolgens om gekeerd in het water terecht gekomen. De twee inzittenden, de boeren G. van Leeu wen (61 jaar) en L. van Leeuwen (27 jaar) uit Warmond, beiden op weg naar de vee markt te Leiden, konden de wagen niet verlaten en verdronken. Een uur na het ongeval werden de stoffelijke overschotten geborgen. Tijdens de vrij dichte mist van donder dagavond heeft op de Meppelerweg te Z u i d w o 1 d e (Drente) een ongeval plaats gevonden, waarbij de 26-jarige invalide E. Kuik dodelijk werd getroffen. Het slacht offer dat zich in een onverlicht invalide wagentje naar huis begaf, werd door een hem achterop komende vrachtauto geschept en overleed ter plaatse. De heer Kuik was gehuwd; hij had geen kinderen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is aan de gevolgen van een haar overkomen ongeval overleden de 72-jarige mevrouw E. de Boer-De Vries. Mevrouw De Boer werd donderdagavond op de Ad miraal de Ruyterweg bij de Willem de Zwijgerlaan door een vrachtauto aange reden. Met een bloedende hoofdwond en een gebroken rechterbeen werd zij in het ziekenhuis opgenomen. Op 80-jarige leeftijd is te Woerden overleden de heer J. Zon, oud-wethouder ter plaatse en van 1928 tot 1943 voorzitter van de Nederlandse Drogistenbond. De heer Zon is overleden als gevolg van een ver keersongeluk, dat hem dinsdag is over komen. Het 13-jarig meisje W. Janssen uit Eur- singe is in haar woonplaats door een motor van de Wegenwacht aangereden. Het meisje is in het ziekenhuis te Assen over leden. De 59-jarige wielrijder W. B. uit Ooster beek is te a r n h e m op de Amsterdamse- weg door een Duitse personenauto aange reden en gedood. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 57 personen, waarvan 10 kinderen. WARSCHAU (Reuter) De kandidaat Jerzy Krezel uit Krakau is van de kandi datenlijst van het „Nationale eenheids front" voor de Poolse verkiezingen, die zondag gehouden worden, geschrapt. Hij wordt beschuldigd van het uiten van on ware beschuldigingen tegen andere kandi daten en partijleden. Bovendien zou hij beloften hebben gedaan, die niet vervuld kunnen worden, om zich populair te maken. Woensdag meldde radio-Warschau, dat de Poolse oud-premier Osobka-Morawski van de lijst is afgevoerd. Hij is van huis uit een sociaal-democraat en eerst in ok tober tot de communistische partij toege treden. Confusius: Pas dan wanneer men zichzelf ontdekt, constateert men dat men met velen is. Naast het probleem van de verhouding tot Engeland, dat zich bij de vorming van een Gemeenschappelijke Markt der zes West-Europese landen voordoet en waarop wij gisteren de aandacht hebben geves tigd, is de vraag van Frankrijk's toetre ding tot en zijn rol in een dergelijke ge meenschap ook nog altijd van groot en actueel belang. Over deze k /estie is sedert dinsdag in de Franse Nationale Vergadering gedebat teerd en premier Guy Mollet, die jaren lang tot de voorvechters van Europese in tegratie heeft behoord, zal het voortbe staan van zijn regering afhankelijk stel len van de toestemming van het parlement om het ontwerp-verdrag voor de Ge meenschappelijke Markt door die regering te laten ondertekenen. (Hetgeen overigens, zoals we bij de mislukking van de Euro pese Defensie-Gemeenschap hebben ge zien, nrg geen garantie biedt voor de rati ficatie door het parlement zelf.) Maar daarbij rijst de vraag: hoe zal dat ontwerp-verdrag er uitzien? De zes regeringsdelegaties, die belast zijn met het ontwerpen van de verdragsteksten, hebben hun taak weliswaar bijna, maar toch nog niet geheel voltooid en de zes ministers van buitenlandse zaken, die eind volgende week in Brussel bijeenko men, zullen dan ook nog niets te onder tekenen if te paraferen hebben. Het is best mogelijk en het heeft er zelfs alle schijn van dat zij op die bijeenkomst zullen worden geconfronteerd met nieuwe Franse voorwaarden, die Mollet moet stel len om zijn verplichtingen jegens het Franse parlement na te komen. Waarschijnlijk zullen Frankrijk's voor waarden, wat de kern ervan betreft, niet nieuw zijn (namelijk voor zo ver het om deelneming van overzeese gebieden aan d-. Gemeenschappelijke Markt gaat) maar bij de gedetailleerde uitwerking ervan kunnen nog allerlei nieuwe elementen worden geïntroduceerd. Frankrijk daar bij tot op zekere hoogte gesteund door België met betrekking tot de Kongo hecht grote betekenis aan de opneming der overzeese gebieden in het plan. Die gebieden, voornamelijk Noord-, West- en Midden-Afrika, zouden dan worden open gesteld voor de export der andere deelne mende landen, maar daar dit de Franse export naar die gebieden (een-derde van Frankrijk's totale uitvoer) zou benadelen, zouden die andere landen daar iets tegen over moeten stellen, namelijk investerin gen in de overzeese gebieden. Die investe ringen zouden niet alleen bestemd moeten zijn voor de vestiging van nieuwe indu strieën, maar ook voor de aanleg van we gen, spoorwegen, elektrische centrales, waterwerken en soortgelijke projecten, die dus niet rechtstreeks winstgevend zijn. Via een Europees Fonds zouden de andere vijf landen met Frankrijk deze kosten van „economische infra-structuur" moeten delen, maar Frankrijk alléén zou aanspra kelijk blijven voor wat het noemt „de in vesteringen der soevereiniteit", dat wil zeggen de militaire installaties. Over de wenselijkheid, dit Europese Fonds te vormen, is reeds lang overeen stemming bereikt, maar niet over de vraag, hoe het precies moet functioneren. Schijnbaar past het Europese Fonds vrij aardig in de politiek van economische hulp aan minder-ontwikkelde gebieden, waarvan ook Nederland een warm voor stander is. Maar die hulp mag natuurlijk niet het karakter aannemen van hulp aan Frankrijk bij het gewapenderhand vast houden aan zijn soevereiniteit over gebie den, welker bevolking ernaar streeft zich van het moederland los te maken. De na oorlogse geschiedenis heeft wel geleerd dat economische samenwerking niet met bajonetten kan worden afgedwongen. De wijze, waarop Frankrijk's partners in de Gemeenschappelijke Markt c' elnemen aan het tot economische ontwikkeling bren gen van de overzeese gebieden, zou dus duidelijk het karakter moeten hebben van aanmoediging ook van de politieke ont wikkeling der betrokken volken in de richting van uiteindelijke zelfstandigheid. Niets zou minder gewenst zijn dan dat de andere West-Europese lanuen zich, ter- wille van de integratie, voor het karretje van de Franse koloniale politiek zouden laten spannen. Opneming van de overzeese gebieden in de Gemeenschappelijke Markt zou danook alleen vruchtdragend en verantwoord kunnen zijn als de moederlanden zich zouden verplichten, hun politiek betref fende die gebieden te onderwerpen aan de goedkeuring van een supranationaal orgaan der gemeenschap Maar wij vre zen, dat dat niet precies in het voornemen van Mollet en het Franse parlement ligt. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1