DE LAATSTE TOAST J .ZWITSAL Haarlems echtpaar slaapt 's nachts in een portiek i Kerk en wereld Tumult in de gemeenteraad van Genemuiden De leerling van Doctor Marciolo Ontploffing in trotylfabriek: een dode en een gewonde Ravage bij dochterfabriek van Rids r~ Kort en bondig Gezonde Babfes KERKELIJK LEVEN „Gezicht op Zutphen" in het Frans Halsmuseum Beschuldigingen tegen wethouders Plaat en taart voor jarige prinses Staking van mijnwerkers in België begint te verlopen Twintigduizend gulden uit brandkast gestolen Oostduitse radiospreker gepakt en weer losgelaten VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOBI "A 44 f POEBffl-ZAW ZEEP-OLIE LOTION Agenda voor Haarlem ZATERDAG 19 JANUARI 1957 Een Haarlems echtpaar, de heer en me vrouw Van Steyn, heeft de afgelopen twee nachten in een winkelportiek doorge bracht. Op een plastic zeil, waarop de man enige dekens heeft gelegd, die hem en zyn echtgenote tegen de koude moeten be schermen, heeft het echtpaar des nachts in een portiek van een winkel in de Grote Houtstraat gezeten. De man verklaarde net zo lang in de portiek te zullen verblyven lot hun een huis zai worden toegewezen. „Het is als demonstratie bedoeld", zo zei de heer Van Steyn. Het echtpaar Van Steyn had reeds 42 nachten onderdak gevonden op het poli tiebureau aan de Smedestraat. Woensdag werd van de zijde van de politie mede gedeeld, dat man en vrouw niet meer op De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft beslist, dat de oprichting en instand houding van een school voor maatschap pelijk werk noodzakelijk is. Hierdoor is de eerste officiële goedkeuring verkregen op de sedert het begin van het vorige jaar be sproken plannen om in Den Haag te ko men tot oprichting van een dergelijke school. Het bestuur van de Hervormde Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid heeft in eerste instantie hierbij een be langrijke rol gespeeld. Van het eerste ogenblik af heeft het doel voor ogen ge staan om aan deze school een zo ruim mo gelijke kerkelijke basis te geven. Op grond van deze overweging werden tot de voor bereidende besprekingen uitgenodigd ver tegenwoordigers van de navolgende ker kelijke gemeenten in Den Haag en omge ving: de Hervormde gemeente, de Doops gezinde gemeente, de Remonstrants-Ge reformeerde gemeente, de Baptisten ge meente, de Evangelisch-Lutherse gemeen te, de Waalse gemeente, de Gereformeerde kerk, de Oud-Katholieke gemeente en het Leger des Heils. Uit de aanwezigheid van al deze kerken blijkt, dat het hier gaat om een vorm van concrete samenwerking van kerken, welke in zeker opzicht de bereikte gespreksge- meenschap in de oecumene nog te boven gaat. Dit laatste is daarom zo belangrijk, omdat hiermede ook wel het diepste mo tief is aangegeven, dat heeft geleid tot de pogingen om een school voor maatschap pelijk werk op te richten. Dit diepste mo tief van de deelnemende kerken kan wor den aangeduid als het streven om. mede door deze school, gestalte te geven aan en de middelen te scheppen voor de reali sering van de mede-verantwoordelijkheid der kerken voor het welzijn van de mens in deze samenleving. In juli 1956 werd de stichting, die de school zal moeten exploiteren, opgericht. Sindsdien nemen de vertegenwoordigers van de kerken, daartoe officieel door hun verantwoordelijke kerkelijke colleges aan gewezen, aan de voorbereidende werk zaamheden deel. De gereformeerde ver tegenwoordigers werken tot nu toe offi cieus mee, doch binnenkort zal ook deze vertegenwoordiging een officieel karakter krijgen. De stichting van deze school op de basis van de oecumene is een waagstuk. Hierbij denke men dan niet aan de levensvatbaar heid van de school, wat het aantal leer lingen betreft, daar thans reeds is geble ken, dat er ruime belangstelling voor deze school verwacht mag worden. Maar ieder zal het eigene in de gezamenlijke verant woordelijkheid voor dit werk moeten trachten waar te maken, zowel in de op leiding als in de bestuursvorm, zowel in de vorming van de leerlingen als in de door de leiding van de school toe te pas sen didactische methoden. De behoefte aan maatschappelijk werk in zijn vele vormen en soorten neemt voortdurend toe. De vraag naar goedge schoolde maatschappelijke werkers en werksters is zeer groot. Vooral ook de op leiding van krachten ten behoeve van de betreffende kerkelijke organen is urgent- Het is de bedoeling om de Haagse school in september of oktober van dit jaar te openen. Leger des Heils Dezer dagen verscheen in Londen het Jaarboek 1957 van het Leger des Heils In het redactionele gedeelte wordt on der meer aandacht besteed aan bijzondere gebeurtenissen gedurende het afgelopen jaar. Generaal Kitching, de internationale leider van het Leger des Heïls, bracht in 1956 bezoeken aan West-Afrika, de Bel gische Kongo, de Verenigde Staten van Noord-Amerika, Canada, Scandinavië en het Verre Oosten. Overal stelde hij zich persoonlijk op de hoogte van de voortgang van de veldtocht „Voor Christus en de mensen", die door het Leger des Heils over de gehele wereld op 2 juli 1955 werd in gezet. Het informatieve gedeelte geeft een overzicht over de stand van het Leger des Heilsweek in de vijfentachtig territoires (landen). Uit hét overzicht van het werk in Nederland (waar het Heilsleger in 1887 „het vuur opende" en dus dit jaar zijn zeventigjarig bestaan viert) noemen wij onder meer de première van de Leger des Heilsfilm „In opmars" én het gouden jubi leum van de Nederlandse commandant Thykjaer als officier. Uit de cijfers blijkt dat er in ons land 639 officieren in 114 korpsen en 35 buitenposten werken. Het aantal maatschappelijke inrichtingen be draagt 36, reclasseringsbureaus 13. Wat de internationale statistiek betreft: er wordt in 85 landen gewerkt, het Leger verkondigt het evangelie in 103 talen, er zijn 16.831 korpsen en buitenposten en daarnaast 1791 maatschappelijke inrich tingen en instellingen. De dagscholen wor den door bijna 85.000 leerlingen .bezocht. 26 hotels en 163 recreatiecentra staan ter beschikking voor zeelieden, het totaal aantal officieren in het veldwerk bedraagt 23.154 en in 't maatschappelijk werk 3719 De financiële behoeften van het Leger des Heils voor het jaar 1957 vormen mil joenenbedragen: voor het Verre Oosten anderhalf milioen gulden voor Afrika driekwart milioen. voor Zuid-Amerika driehonderd-zestigduizend Uitbreiding in zendingsgebieden en opleiding van offi cieren er voor. zullen ruim een miljoen gulden vragen De bouw van nieuwe zalen en jeugdcentra vergt meer dan vier mil joen gulden. Al met al bevat het Jaarboek 1957 een schat van gegevens betreffende het alom gewaardeerde werk van het Leger des Heils, dat in toenemende mate activiteiten ontplooit. onderdak zouden kunnen rekenen wegens onvoldoende ruimte. De man heeft zich deze week in verbinding gesteld met de wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, die hem echter naar de dienst van Sociale Zaken heeft verwezen. Deze zou een oplossing aan de hand heb ben gedaan, doch de heer Van Steyn wil de hiervan niets weten. De dienst Sociale Zaken is bereid, de twee kleine kinderen van het echtpaar, die thans bij familie leden zijn ondergebracht, tijdelijk in een tehuis te doen opnemen. De vrouw werd een tijdelijk onderdak in een Heemsteeds bejaardentehuis aangeboden. Bij wijze van uitzondering heeft de heer Van Steyn reeds een huurmachtiging ontvangen, die hem de mogelijkheid biedt een leegstaan de woning te betrekken. Verder kan het Huisvestingsbureau niet gaan, daar men dit gezin dan zou bevoordelen ten opzichte van de andere, talloze woningzoekenden. (In Haarlem staan zevenhonderd uiterst spoedeisende gevallen op de lijst van wo ningzoekenden). „De gemeentelijke instan ties zijn zeer met het lot van dit jonge ge zin begaan, maar dienen niet van de tot nu toe gevolgde gedragslijn af te wijken, daar anderen van deze situatie zouden profiteren", aldus wethouder Happé. Het echtpaar Van Steyn heeft in april 1954 zonder vergunning woonruimte be trokken in een woning aan de Hunze- straat. Hier had men de beschikking over twee kleine kamers. Nadat eerst een kamertje was ontnomen, werd door de hoofdbewo ners ook het gebruik van de keuken ont zegd. Tot november van vorig jaar heeft de familie in de betreffende woning on derdak gehad, maar doordat de verhou ding met de hoofdbewoners steeds slechter was geworden, heeft men uiteindelijk be sloten het huis te verlaten. De vrouw is daarna enige tijd in een ziekenhuis opge nomen geweest, terwijl de man dan hier en dan daar meestal bij vrienden of ken nissen ging slapen. Van 5 december, de dag dat de vrouw uit het ziekenhuis werd ontslagen, heeft het echtpaar zijn toe vlucht gezocht tot het politiebureau. Dezer dagen is het wandtapijt „Gezicht op Zutphen", dat in de Werkplaats tot Her stel van Antiek Textiel in Haarlem in op dracht van de stichting „Het Wijnhuis fonds" in Zutphen werd vervaardigd, ge reed gekomen en vrijdag voor expositie tot 27 januari in het Frans Halsmuseum opge hangen. De directrice van de werkplaats, mevr. E. J. Kalf, en de uitvoerder van de opdracht, de heer F. Visser, gaven vrijdag middag in tegenwoordigheid van burge meester mr. O. P. F. Cremers, de wethou ders D. J. A. Geluk en A. J. M. Angenent en genodigden, waaronder zich uiteraard ook bevonden de beide wevers en de weef sters, die anderhalf jaar aan het tapijt hebben gewerkt, een toelichting. Vorige maand hebben wij reeds uitvoerig bericht over dit tapijt. Wij herinneren er nog even aan, dat het een plaats krijgt in de zes- tiende-eeuwse burgerzaal in het stadhuis van Zutphen. Daar bevond zich vroeger een fresco met de voorstelling als die op het nieuwe wandtapijt. De fresco ging des tijds echter bij restauraties verloren. Men beschikte nog wel over afbeeldingen, die aan de fresco identiek waren of de voor stelling dicht benaderden en met behulp daarvan kon het wandtapijt worden ver vaardigd. De kleuren zijn eveneens ge- inspireèrd op oude prenten. Het tapijt heeft een lengte van zes meter vijfenzeven tig en een breedte van twee meter twintig. Het zal binnenkort aan de gemeente Zut phen ter plaatsing in de burgerzaal wor den overgedragen. De stichting „Het Wijn huisfonds", die sedert 1926 in Zutphen een soortgelijke taak heeft als Monumenten zorg in het hele land, werd gistermiddag vertegenwoordigd door het bestuurslid jhr. mr. M. de Jonge. Mr. de Jonge zei bijzon der verheugd te zijn met het resultaat en sprak zijn dank uit tegenover de uitvoer ders van de opdracht. Ook wethouder An genent, de voorzitter is van de Stichting Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel, sprak zijn waardering uit voor de wijze, waarop de uitvoerder zich van zijn op dracht heeft gekweten en hoopte, zich wen dend tot burgemeester Cremers, dat de werkplaats spoedig over meer ruimte en een betere acccmmodatine zal kunnen be schikken. De vergadering van de gemeenteraad van Genemuiden, die vrijdag de begroting voor 1957 heeft behandeld, is zeer rumoerig ver lopen. De twee wethouders werden van on geoorloofde handelingen beschuldigd en een deel van de raadsleden liep uit de ver gadering weg. Tijdens de algemene beschouwingen over de begroting deden zich reeds incidenten voor toen de C.H. fractieleider, de heer B. K. B., van P.v.d.A.-zijde werd verweten,, dat hij de raadsvergaderingen tot ware heksenketels maakte. De heer B. had de beide wethouders van onrechtmatige han delingen beschuldigd. Er zou voor een grondwerk, waarbij een wethouder als on deraannemer was opgetreden, een niet door de raad goedgekeurde extra-betaling van f 8000 zijn gedaan. De andere wethouder zou een hem toebehorende vrijgekomen woning hebben verkocht om deze aan vor dering te onttrekken en zichzelf te bevoor delen De P.v.d.A.-léden en een Staatkun dig Gereformeerd raadslid verlieten de monstratief de raadszaal en gaven hun A.R.-collega, die van de heer B. de raad gekregen had de hand in eigen boezem te steken, het advies „geen parelen voor de zwijnen te werpen". Het A.R.-raadslid was namelijk in woede ontstoken toen de heer B. zijn rede besloot met het uitspreken van de hoop „dat het zuivere woord nog eens in de raadszaal van Genemuiden zou wor den gehoord, als er in 1957 zekere veran deringen hadden plaats gehad". Het leek er af en toe op dat het debat op een handge meen zou uitlopen. Ook van Staatkundig Gereformeerde zijde werden fiolen van toorn uitgestort over het hoofd van de heer B„ die later namens zijn fractie bezwaar maakte tegen een salarispost voor 'n typist, omdat de gemeentesecretaris gezegd zou hebben dat deze geen volle dagtaak had. de secretaris heette dat echter liegen. Toen de heer B. de opmerking daarna aan een der wethouders toeschreef, ontstond opnieuw groot tumult. Een Staatkundig Gereformeerd raadslid noemde-de heer B. „ontoerekenbaar". De voorzitter verweet de C.H.-fractieleider, dat deze hem onlangs telefonisch de raad had gegeven maar ont slag als burgemeester te nemen. „Dat is toch wel verregaand brutaal", aldus de voorzitter. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting kalmeerden de gemoederen enigszins. ADVERTENTIE Gedeponeerd handelsmerk Prinses Margriet viert vandaag haar veertiende verjaardag. De eerste geschen ken ontving zij reeds gistermiddag, name lijk een grammofoonplaat met balletmuziek van Tsjaikofski en een grote taart, aange boden door het Prinses Margrietfonds aan het petekind der Nederlandse koopvaardij. De taart is vervaardigd door koks van de „Willem Ruys". Zij werd overhandigd door de 17-jarige Cor Gramsma en de 16- jarige Anton Nellen, zoons van tijdens de oorlog omgekomen Nederlandse zeelieden. De huiselijke viering van de verjaardag in de kring van de koninklijke familie is wegens het feit, dat vandaag zowel de Ko ningin als de Prins naar het buitenland vertrekken, uitgesteld tot 31 januari, de dag waarop ook Prinses Beatrix jarig zal zijn. Vandaag is Prinses Margriet gewoon ter school gegaan. De viering bleef beperkt tot een kinderpartijtje in het paleis, waar voor de prinses haar vriendinnen had uit genodigd. Zo leerde Lodo veel van doctor Marciolo, de knappe geleerde. Maar op een dag gebeurde er iets vervelends Lodo moest iaat flessen en potjes uit het magazijn halen en om dat zo gauw mogelijk te kunnen doen zocht hij een kistje op; daarin zette hij de flessen. Zo droeg hij ze het magazijn uit en de gang door naar de apotheek. Maar toen hij weer met een kistje vol door de gang liep, struikelde Lodo Hij viel voorover en het kistje kwam met een smak naast hem op de vloer terecht. 35-36 VRIJDAGAVOND OMSTREEKS TIEN UUR is de zuidwesthoek van Noord- Brabant opgeschrikt door een hevige knal. Onmiddellijk daarna kwamen er uit het plaatsje Ossendrecht alarmsignalen: er had een ontploffing plaats gehad in een ketel van de trotylfabriek Organisch Chemische Industrie Ossendrecht (OCIO), welke gevolgd werd door een felle brand in dc vijfentwintig meter hoge destillatie- toren. Nadat de brandweren van Ossendrecht, Putte, Hoogerheide en Bergen op Zoom alsmede die van de naburige vliegbasis Woensdrecht het vuur omstreeks half één hadden bedwongen, kwam men tot de trieste ontdekking, dat één der arbeiders, die op het ogenblik van de ontploffing in de destillatietoren werkte, in de vlammen was omgekomen. Zyn verkoolde lichaam werd beneden in het trappenhuis gevonden. Een opzichter, die eveneens in de toren werkte, wist onmiddellijk na de ontploffing door de vlammen heen te springen en kon, zy het met ernstige brandwonden, in veiligheid worden gebracht. Hy is naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De omgekomen arbeider laat een vrouw en een kind achter. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets met zekerheid bekend. Gisteravond vermoedde men, dat in de ketel een zwakke plek had gezeten. De explosie was tot in Bergen op Zoom, vijftien kilometer verder te horen. Het blussingswerk ging moeizaam omdat men nog meer explosies vreesde. De OCIO is een dochteronderneming van de chemische fabriek Rids te Haarlem. Zoals wij onlangs uitvoerig hebben be richt zal de Haarlemse rechtbank binnen kort beslissen over het verlenen van sur séance aan de drie naamloze vennoot schappen van het concern. In de OCIO wordt met een kleine ploeg gewerkt onder leiding van een scheikundig ingenieur. De destillatie-afdeling was sinds kort weer in gebruik genomen voor het uitvoeren van BRUSSEL (Reuter). Ongeveer 5.000 Belgische mijnwerkers zijn gisteren weer aan 't werk gegaan. Bijna 40.000 mijnwer kers staken nog voor betere arbeids- en pensioenvoorwaarden. De dagelijkse steen- koolproduktie van 100.000 ton is sedert maandag, toen de staking begon, met veer tig percent afgenomen. Aan de staking ne men alleen rooms-katholieke mijnwerkers van de centrale der „vrije mijnwerkers" aangesloten bij het algemeen christelijk vakverbond, deel. Vandaag zal in een gemengde commissie van arbeiders, werkgevers en regerings vertegenwoordigers over de eisen der sta kers gesproken worden. De eisen omvat ten: hogere pensioenen, vergroting van de veiligheid in de mijnen, achttien dagen in plaats van acht dagen vakantie per jaar en hogere uitkeringen bij ziekte en invali diteit. Inbrekers hebben in Arnhem kans gezien uit de brandkast van een aannemingsbe drijf twintigduizend gulden te stelen. Dit bedrag was in de brandkast aanwezig, om dat vrijdag de lonen worden uitbetaald. De daders zijn nog voortvluchtig. een paar kleine orders Het onderhoud en beheer van de fabriek geschiedt in nauw overleg met het ministerie van Oorlog Zoals wij hebben gemeld is de staat voor ongeveer vijf miljoen bij de OCIO ge ïnteresseerd De kansen op overneming van het bedrijf door één of meer buiten landse ondernemingen worden op het ogen blik niet ongunstig beoordeeld. BERLIJN (United Press) De Westber- lijnse politie heeft de hoofdcommentator van de Oostduitse radio, Karl Eduard von Schnitzler, gearresteerd. De Oostduitse autoriteiten hebben hierop gedreigd, het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland stop te zetten. Spoedig daarna werd bekend gemaakt, dat de verdenking, waarop hij gearresteerd was, reden gaf om hem vast te houden. Schnitzler wordt beschuldigd van het plegen van meineed in het Oostduitse pro ces tegen een Westberlijnse studen', na de opstand van 17 juni 1953. Schitzler werd op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof, waar hij op het punt stond naar Keulen te vliegen, gearresteerd. De Westberlijnse student, Wolfgang Gott- schling, was tot zes jaar veroordeeld doch na drie jaar vrijgelaten. Hij was er van beschuldigd een groe^. opstandelingen te hebben aangevoerd. Na zijn terugkeer ver klaarde hij, dat Schnitzler onder ede had verklaard, dat het Westberlijnse radiosta tion Rias hem als een van zi;'n agenten ge bruikte. De Oostduitse commentator, bekend om zijn fel-anti-westel jke houding, zou van daag voor een Westberlijnse rechtbank verschijnen, maar op last van de West- 1 'iji se procureur-generaal is hij vrijdag avond opeens vrijgelaten. Verbetering. In ons blad van vrijdag avond berichtten wij, dat „Het dagboek van Anne Frank", de bewerking voor toneel van „Het Achterhuis" van het in een concentra tiekamp omgekomen Joodse meisje Anne Frank, nu ook in Israel zal worden gespeeld, met een aparte voorstelling voor de Israë lische president. Wij noemden abusievelijk Chaim Weizmann. De huidige president van Israel is Ben Zwi. Daar hij in het bezit was van Albertz' sleutels, was het doodeenvoudig voor hem geweest om de geldkist te openen. Ik overwoog toen het volgende: Waarom had Albertz uitgerekend deze foto voor zó waardevol gehouden, dat hij haar in zijn geldkist had opgeborgen, temeer omdat hij althans met één uitzondering geen foto's van zijn talrijke vriendinnen bewaarde? En toen viel mij iets in, dat, zoals ik al gezegd heb, de sleutel voor de hele affaire bleek te zijn. Erika von Stach. die operatiezuster is bij professor Nathusius, had hem. goedgelovig en op Albertz verliefd, méér verteld, dan zij eigenlijk wel mocht: Albertz wist van dat moment af. dat de uitgever Werdohl ten dode opge schreven was. en dat u, mevrouw, binnen afzienbare tijd een rijke erfgename zou worden. Muck onderbrak even zijn verhaal. Hij had met grote nadruk gesproken. Hoe is het mogelijk!, zei Amthor zachtjes. Dorothea Werdohl was nóg bleker geworden dan ze al was. Na even gewacht te hebben, ging de commissaris verder. Ik speel nu de rol van Albertz. Hij rook zijn kans; hij wist, hoe gemakkelijk de vrouwen op hem verliefd werden, en hij vatte het plan op moeite te doen om mevrouw Werdohl te veroveren. Eerst liet hij zonder meer Erika von Stach vallen. Bij zijn plannen kon hij haar niet gebruiken en het interesseerde hem niet in het minst, in welke toestand zij verkeerde. Hij won zelfs bij dr Faber inlichtingen in over de ziekte, waaraan mijn heer Werdohl heeft geleden, want bij dit alles kwam nog, dat hij financieel volkomen aan de grond zat Iemand, die eenmaal lichtzinnig genoeg was geweest om zich met hem in te laten, en die hij zonder welke scrupules dan ook afperste, was zich gaan verweren en had niet meer betaald. Muck haalde diep adem. Ik wil mij nu tot Albertz bepalen en zijn plannen uit elkaar rafelen Hij had dus het voornemen opgevat om met mevrouw Werdohl te trouwen En dat bereidde hij zó zorgvuldig voor, dat hij eerst naging, wie hem in zijn plannen zou kunnen dwarsbomen. Bij deze gelegen heid kwam hij te weten hij móét het geweten hebben en hij heeft er later ook over gesproken maar dat hoort u zo dadelijk wel dat u, mevrouw Werdohl, vroeger mijnheer Wittekindt niet helemaal onverschillig Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" bent geweest. Daar dat echter al lang geleden was, hechtte hij er voorlopig geen betekenis aan. Het kwam er bij hem op aan precies op het goede ogenblik ter plaatse te zijn. Ik weet niet, of u dat opgevallen is, mevrouw. Nu pas wordt mij een heleboel duidelijk, antwoord de mevrouw Werdohl volkomen kalm. Albertz kwam in die tijd enkele malen bij ons theedrinken. Maar ik heb daar toen niets bijzonders achter gezocht. Ik zal verder gaan, zei Muck. Nu komt de 18de februari Albertz heeft u de gehele avond gadegeslagen, mevrouw Werdohl. Hij was daarin blijkbaar zeer be dreven hij drong zich bij wijze van spreken onopvallend op. Om twaalf uur werd de champagne rondgedeeld om één uur werd het stoffelijk overschot van Irmgard Christensen gevonden, die gedood was door het vergif, dames en heren, dat voor Albertz bestemd was. Ja, maar, waagde Amthor Muck te onderbreken, wie heeft dan Muck maakte een afwerend gebaar. Dat zal ik nog wel vertellen. Voorlopig blijf ik bij de kwestie-Albertz. Albertz was de enige in ieder geval op dat moment die van uw verloving destijds met mijnheer Wittekindt op de hoogte was, mevrouw Werdohl. En hij trok daaruit dezelfde conclusies, als ik heb gedaan. Alleen u, mevrouw Werdohl. had een motief om in de kring van de 18de februari iemand te vermoorden, en wel Irene Wittstock. Verder had hij de ring gezien en wist hij, dat u in de cliché-afdeling van de uitgeverij cyaannatrium kon verkrijgen alles heeft hij nauw keurig overwogen, precies zoals ik dat heb gedaan. Later ging hij naar de keuken dat heeft uw werkvrouw mij verteld, mevrouw Amthor en vroeg wie er na twaalf uur geweest waren. Het stond toen voor hem vast, dat alléén u, mevrouw Werdohl, door middel van die speciale ring de vlak naast u staande Irene Wittstock u ziet het uit onze opstelling uit de weg had kunnen ruimen. Albertz besloot deze kennis ten eigen bate uit te buiten. Dorothea keek Muck enigszins onzeker aan. Ik zou u zeer dankbaar zijn, zei Muck nadrukkelijk, als u uw eigen gevoelens niet spaart. Ik geef toe, zei Dorothea Werdohl, dat ik op dat moment begreep, dat ik nog steeds voor mijnheer Witte kindt sterke sympathieën koesterde. En dat heeft u ook tegenover juffrouw Van Alsum laten blijken? Dat is best mogelijk. Zover ik het mij herinner, heb ik er inderdaad met enkele woorden iets over gezegd. In ieder geval beschouwde uw tante die enkele woorden van u als een geheime en stille wens. Ja, als uw diepste verlangen. In haar ziekelijke zorg, in haar laat ik zeggen neurotische liefde voor u, besloot juf frouw Van Alsum het lot te helpen. En daar komt nog dit bij: Ook juffrouw Van Alsum wist. dat het niet meer lang goed kon gaan met uw man Dat had zij van mijnheer Werdohl zélf gehoord, die haar zijn toestand had uitgelegd en haar had verzocht er met geen woord over te reppen. Uw man en juffrouw Van Alsum wilden u zo lang mogelijk sparen. Maar na het wederzien met mijnheer Wittekindt meende juffrouw Van Alsum de dingen in een ander licht te moeten zien. Toen mijnheer Termühlen en juffrouw Wittstock samen naar de opera gingen, stuurde zij een fotograaf achter hen aan en zond de foto naar mijnheer Wittekindt in Marburg. Wat?, riep Irene Wittstock uit, daarvan heeft Günther mij nooit iets over geschreven! Misschien vond hij het helemaal niet zo belangrijk en zocht hij er niets achter, antwoordde Muck. Dit was in ieder geval de eerste stap van juffrouw Van Alsum om de verhouding tussen u en uw verloofde te ondermijnen. De post, zo ging Muck verder, bracht op een bepaalde morgen mijnheer Werdohl was inmiddels overleden een brief voor mevrouw Werdohl. Daar juffrouw Van Alsum steeds alle post opent, ook die voor mevrouw Werdohl. las zij vol ontzetting die brief, die afkomstig was van Albertz Daarin stond - Muck haal de uit zijn actentas een brief Zeer geachte mevrouw' Het is thans de gelegenheid u mede te delen, dat ik reeds sedert enige tijd weet. dat wij beiden verwante zielen zijn. Dit feit zal voor u de volgende stap gemakkelijk maken. Men moet in het leven onverbiddellijk zijn Ik had het geluk op de feestdag van de Amthors te kunnen vaststellen, dat ook u, zeer geachte mevrouw, zich uw levensgeluk door een passende scrupuleusheid wilt be vechten, namelijk toen uit uw grote ring een of andere witte stof in een champagneglas viel. Wordt vervolgd). Bezoek. Op haar reis naar de Neder landse Antillen heeft Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" woensdag een bezoek ge- bracht aan de Canarische Eilanden. Het pro vinciale bestuur van Gran Cana- '■- bood 150 opvarenden een bustocht aan over 't eiland Een aantal Spaanse autoriteiten was tijdens een lunch te gast aan boord. De Spaanse admiraal te Las Palmas hield een ontvangst voor de commandant van het smaldeel, commandeur L. Brouwer, die de reis van „De Zeven Provinciën" meemaakt, de com mandant, kapitein-ter-zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, en enige officieren van het schip Onbewaakte overweg. Op de onbe- waakte overweg met automatische knioper- lichten tussen Raalte en Nijverdal is een auto aangereden door een reizigerstrein. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De auto werd zwaar en de trein licht bescha digd Volgens de Nederlandse C\>oorwegen werkten de knipperlichten normaal. De rijks politie te Raalte heeft de zaak in onder, zoek De trein had een half uur vertraging. Meisje in brand geraakt. Koosje Stul- venberg, een 13-jarig Bilthovens meisje, dat vrijdag 11 januari tijdens de generale repe- titie voor een kinderoperette in het Her* vormd Centrum in De Bilt ernstig gewond raakte, doordat haar kleding in brand vloog, is in het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht overleden. Bemiddelaar. Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken is mr. J. Heusdens, burgemeester van V ardingen, benoemd tot lid van het College van Rijks- bemiddelaars. Stadhuis. Het uit 1390 daterende stad huis van Brielle is vrijdag na zijn verbou wing en modernisering door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heropend. De buitenkant van het stadhuis is niet veranderd. Mr. Klaasesz ontsloot de raadzaal, waarna deze werd ingewijd met het voltrekken van een bruiloft in de stijl, zoals dit voor de eerste maal geschied moet zijn in 1812. Ook de vroegere gevangenis aan de achterzijde van het stadhuis is nu ingericht als museum. Belastingontduiking. De rechtbank te Dordrecht heeft een Sliedrechtse handelaar in oude metalen, die dertigduizend gulden voor de belastingen verzwegen had, veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Tij dens de terechtzitting werd geconstateerd, dat er in de handel in oude metalen soms enorme sommen gelds omgaan, niet alleen boven, maar ook ond'r dc tafel. Alleen al het feit, dat de verdachte zich niet met zijn zaak had kunen bemoeien omdat hij in voor arrest zat, had hem een in de tonnen lopend verlies opgeleverd. Diplomatieke vrouwen. Mejuffrouw mr. M. L. Boekelman zal binnenkort als am bassade-attaché aan de Nederlandse ambas sade te Bonn worden tewerkgesteld. Zij zal daar jkvr. A A baronesse De Vos van Steen- wijk vervangen Deze zal worden overge plaatst naar de Nederlandse ambassade te Washington. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten ZATERDAG 19 JANUARI Minerva: „Blackboard Jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordend lood", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlim- men", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studi»; „Ger- vaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Trapeze'alle leeft., 7 en 9.15 uur. LUxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De parvenu", 8 uur. ZONDAG 20 JANUARI Minerva: „Hans en Grietje", poppenfilm. alle leeftijden, 2 en 4.15 uur; „Blackboard Jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tra pezealle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeftijden, 11 uur; apeze", 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 jaar, 10.30 uur; ,,"Jigh society", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Moordend lood", 14 jaar, 2, 4.15, 7 e. 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeftijden, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido; „Forsyte Sagen", 18 jaar, 11 uur; „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Das Land des Lachelens", alle leeft., 11 uur; „Gervaise\ 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen", 8 uur. Concertgebouw: Kindercircus Tijl Uilen spiegel, 2.30 uur. Nieuwe Kerksplein: Bij zonder Kerkewerk, ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek, 7 uur. Zuiderkapel: Ed. W. Pera, 10 en 5 uur Jeugdsamenkomst, 8uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia" onderwerp: „Spiritistische levensover tuiging", 10.30 uur. Bakenessergraclit no. 63: Wijdingsdienst van het Rozekruizersgenoot- ■hap, 10.30 uur. MAANDAG 21 TANUARI Minerva: „Sous le ciel de Paris", 18 jaar, 8 15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze" alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, -ock, rock", alle leeftijden, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaar, 230, 7 en 9.15 uur. Ge bouw „Zang en Vriendschap": Bijeenkomst geestelijk 'entrum „De grotere wereld", 8 u. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst, 8 uur. Zangdienst van. 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6