Sinds 1 januari geen klassen meer bij huwelijksvoltrekkingen .Ph.O. met Bernard Michelin Rem of gaspedaal? Trouwen in Haarlems Stadhuis Burgerlijke Stand van Haarlem Van der Linden (Heem stede) in hoofdklasse- toernooi „Maranatha" heropend Drie politici lichten coalitiepolitiek toe „Rozengeur en maneschijn" Suriname-avond in Oud-Schoten HAARLEMMERMEER Unie-avond voor het christelijk onderwijs Bloedafname gaat door HILLEGOM UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Hillegom LISSE In mei wordt speeltuin te Lisse geopend Toneelavond in „Rehoboth" Dokter Duvmaer van Twist kwart eeuw arts in Lisse ZATERDAG 19 JANUARI 1957 j HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE PASSAGE in de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Haarlem tot de ge meenteraad, welke betrekking had op de ontwikkeling van het bevolkingscijfer, houdt veel meer in dan de constatering van een groei of een achteruitgang van het aantal inwoners der gemeente. De vraag doet zich immers voor of de sterk van het landelijk gemiddelde afwijkende loop der bevolking van Haarlem, welke slechts aarzelend toeneemt, als een voor- of als een nadeel moet worden beschouwd, vooral met het oog op de toekomstige posi tie van de stad. Wanneer de woningvoorraad gelijke tred had gehouden met de woningbehoefte had Haarlem thans niet ruim 167.000 maar 175.000 inwoners gehad, zo heeft de bur gemeester verklaard, hetgeen erop wijst, dat er sinds de bevrijding een aanzienlijk vertrekoverschot is gekomen. Het is aan te nemen, dat het hier voor een groot deel jonge mensen betreft, die elders eerder een kans zagen op een woning dan in Haar lem. Het achterblijven van de woningpro- duktie in Haarlem bij het landelijk ge middelde is ongetwijfeld onmiddellijk van invloed geweest op de langzame bevol kingsgroei. Nu geloven wij, dat men er verkeerd aan zou doen bijvoorbaat deze gang van zaken te betreuren. De tijd, dat de stijging van het bevolkingscijfer als een aanwij zing werd beschouwd voor de ontwikkeling en de welvaart van een gemeente, is voor bij. Integendeel v men tegenwoordig eer der geneigd er de goede kanten van te zien: men heeft een geleidelijke ontwikke ling planologisch, stedebouwkundig, eco nomisch, maatschappelijk en cultureel be ter in de hand, men kan een intensiever zorg besteden aan een overzichtelijk ge bleven stad en op die wijze een harmoni sche samenleving bevorderen. In die stem ming kan men er vrede mee hebben, dat sommigen Haarlem met 225.000 inwoners aan de grens van zijn capaciteit gekomen achten en dat dat tijdstip nog lang niet bereikt is. Op grond van de te verwachten natuurlijke aanwas en de geleidelijke over winning van de woningnood kan men voor 1970 op een inwonertal van 190.000 tot 200.000 rekenen. In theorie betekent dit, dat dan reeds nieuwe uitbreidingsmoge lijkheden na Schalwijk gezocht dienen te worden. Want Schalkwijk wordt opgezet als een stad met ongeveer tienduizend wo ningen, waarin globaal veertigduizend mensen gehuisvest zouden kunnen wor den. Wanneer men uitgaat van het thans bestaande woningtekort, dat volgens de uitkomsten van de woningtelling 6500 be draagt, maar wel in verlagende zin ge corrigeerd zal worden, betekent dit. dat de helft van Schalkwijk reeds „gevuld" is met de „inheemse" woningzoekenden. Het be tekent echter ook, dat een min of meer dynamische ontplooiing van Haarlem, in overeenstemming met de ontwikkeling van de Randstad Holland, geremd zal worden door ruimtegebrek. Natuurlijk kan men in een verdere toekomst gaan denken aan een intensievere bebouwing van het Rozen- prieel. de Leidse en de Indische buurten, bijvoorbeeld. En ook worden de stemmen sterker, die een opdeling van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude tussen Amster^m en Haarlem in een min of meer nabij ver schiet zien. Doch er zit aan dit probleem nog veel meer vast. Men kan namelijk wel de illu sie koesteren, dat een langzaam-aan groeiende stad een evenwichtiger beeld aan wonen, werken en recreatie kan op leveren, men ziet dan toch over het hoofd, dat ook het welvaartspeil, uitgedrukt in het gemiddeld inkomen per inwoner, in evenredigheid met de bevolkingstoeneming stijgt. Wanneer Haarlem ook daarin ten achter zou blijven bij de ontwikkeling van de Randstad Holland, zou dit zeker reden tot ernstige bezorgdheid dienen te geven. Dat zou er immers op wijzen, dat de meest vakbekwame, de meest intelligente en de meest ondernemende krachten de stad ver laten. Het zou ook betekenen, dat het reeds hier bestaande „schaarste-eiland" van ar beidskrachten in versterkte mate gepro longeerd zou worden. Dit is ook een zaak van „industrieel klimaat" en wij zouden niet gaarne willen beweren, dat dit, van oudsher, in vergelijking met elders zo gun stig is. Daarop duidt ook het enorme over schot van tienduizend forensen, die in Haarlem wonen en elders werken (volks telling van 1947). Dit wil dus zeggen, dat tienduizend personen meer buiten Haar lem werken, dan er van elders komen om in Haarlem hun brood te verdienen. Een dergelijke situatie kan moeilijk zonder gevolgen blijven voor de preferentie van woon- en werkplaats van de „natuurlijke aanwas" van dit legioen! Men kan dus concluderen tot een zekere relatie tussen de groei van de bevolking en het gehalte daarvan, hetgeen dus ook in de welvaart der stad tot uitdrukking zal komen. De zaken liggen dus aanzienlijk minder eenvoudig dan men op het eerste gezicht zou menen. Want hst min of meer stabiliseren op een laag niveau van de bevolkingsgroei heeft evenzeer voordelen, zoals wij hierboven schreven. Daarom is het van het grootste gewicht, dat het ge meentebestuur de beschikking heefj; over een kleine, maar degelijke staf van weten schappelijke en algemeen gevormde des kundigen, die met gefundeerde gegevens het kiezen van het beleid kunnen verge makkelijken. ADVERTENTIE ERSTE COÖP. ASSOCIATIE R UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.— p jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem, 18 januari BEVALLEN van een zoon, 17 jan.: H. J. DijkmanWegbrands; M. de GierKorthals; W. J. de JongVork; T. E. HanaWeissen- born; T. BonnDolstra; 18 jan. P. M. Uiten- daalDe Groot. BEVALLEN van een dochter, 17 jan.: A. C. C. M. van EsBierings; J. L. van der Wijk —Van Dijk; E. A. M. Meulenbroek—Kaag man; Jkvr. C. C. WeryFeith; 18 jan.: H. M. LemmersVan der Lans; S. Bakker Blaauw; I. K, van RestSpeer. OVERLEDEN, 16 jan.: C. J. van der Steen —Van Berkel, 74 j„ Sparenbergstraat; E. Maier, 65 j., Oranjestraat; 17 jan.: J. van Uden— Geisbers, 80 j., Schoterweg. Trouwen kost geld. Dit is een bekend gezegde en de waarheid hiervan deed zich vóór 1 januari sterker gelden dan daarna, omdat voor die datum het „trouwen op het stadhuis" zich wat betreft de prijzen in drie klassen onderscheidde. Waarbij dan nog kwam het zogenaamde algemene of kosteloze trouwen, dat was ingesteld voor die paren, die het tarief van de huwelijks voltrekking derde klasse te hoog vonden. En ofschoon het oude adagio over het geld kosten bij trouwen ook na de eerste januari nog steeds onverminderd van kracht is gebleven, kan toch geconstateerd worden, dat er iets ten gunste veranderd is. Of misschien kunnen wij beter zeggen, dat het „trouwen op het stadhuis" aange past is aan de eisen van onze democra tische samenleving. Deze aanpassing, die bestaat uit het afschaffen der verschillen de klassen, is eigenlijk iets, dat volkomen in de rede ligt, want wat is democratischer dan trouwen? Iedereen immers kan, als hij de jaren des onderscheids bereikt heeft en de nodige toestemmingen gekregen heeft in het huwelijksbootje stappen. En een onderscheid hierbij in klassen is in een wereld, waar de afstanden tussen de klas sen steeds meer vervagen, enigszins een anachronisme. Dit heeft men in Haarlem ook begrepen en er is, zoals wij destijds gemeld hebben, van de zijde van Burgemeester en Wet houders een voorstel gedaan de huwelijks voltrekkingen meer volgens democratische beginselen te doen plaats hebben. Als echt instrument van een democratisch geregeer de stad heeft de Haarlemse raad zijn taak begrepen en het voorstel aangenomen. Bij de afdeling Burgerlijke Stand op het Haar lems stadhuis moest men echter wachten tot de Koninklijke goedkeuring verkregen was, voordat de nieuwe regeling kon wor den toegepast. Behalve het afschaffen der klassen heb ben sinds 1 januari ook de prijzen een kleine wijziging ondergaan, waardoor het tarief boven dat van een derde klasse huwelijksvoltrekking vroeger, maar be neden de kosten van tweede of eerste klasse voltrekkingen kwam te liggen. Bovendien is als stelregel genomen de meeste huwelijken in de Ridderzaal te sluiten, tenzij door het bruidspaar uit drukkelijk gestaan wordt op gebruik van een aparte kamer. Sfeerrijk Vroeger had iedere klasse een eigen ka mer, waardoor het wel voorkwam, dat een huwelijk voltrokken moest worden in de kamer van B. en W. op het ogenblik, dat daar juist een vergadering moest plaats De vijver in de Haarlemmerhout is toegevroren. De eenden begeven zich dapper over een nacht ijs. Aan het kampioenschap van Nederland hoofdklasse driebanden, dat op 28 februari, 1, 2 en 3 maart in café-restaurant „Natio naal" te Arnhem gehouden wordt, zullen de volgende biljarters deelnemen: J. van Dil len (Utrecht), M. J. Heinsman (Den Haag), A. W. C. Jacobs, E. Louwaard en J. H. Rehorst (allen Amsterdam), M. J. Kok (Zeddam), J. van der Linden (Heemstede) en Henk Scholte (Eindhoven). Een herboren „Maranatha", het ver bui ten Santpoort bekende herstellingsoord annex kraaminrichting aan de Duinweg, heeft gisteren zijn poorten heropend. Om te beginnen voor een schare genodigden, onder wie verscheidene feestredenaars bleken te schuilen en daarna zowel voor herstellenden als aanstaande moeders, die in deze voormalige villa hun gezondheid kunnen herwinnen of een nieuwe wereld burger kunnen afwachten. Doordat Velsen te elfder ure reddend is opgetreden en het pand kocht, toen de eigenaar het met de tuin kwijt wilde en de zusters van „Maranatha" dus op straat dreigden te ra ken, was wethouder H. de Boer, zelf nog maar pas hersteld, aanwezig om namens de gemeente lof in ontvangst te nemen en waardering uit te delen. En de toeziend geneesheer, de arts D. Mansholt, heeft in een speech uiteengezet, hoe voortreffelijk het altijd in de inrichting is gegaan. Hij schonk tenslotte een vlag voor de toren van het gebouw, die niet in haar volle om vang ter receptie kon zijn, maar wel als miniatuurtje aan de zusters E. H. Nijs- sink en J. H. v. d. Klooster, directrices van „Maranatha". hebben. In het algemeen is het ook zo, dat de meeste bruidsparen hun huwelijk wil-, len zien voltrekken in de Ridderzaal, die zich daar, door zijn sfeerrijke omgeving, zeer goed toe leent. Voor de trouwlustigen heeft de gemeente Haarlem een aantrekkelijk foldertje doen samenstellen, getiteld „Aan hen, die trou wen gaan een raadgeving vooraf". Deze raadgevingen beperken zich uiter aard alleen tot de van overheidswege ver eiste formaliteiten en tot de uiterlijke ver fraaiingen, die van stadswege aan een huwelijk kunnen worden toegevoegd. Aan deze brochure, die aanstaande bruidsparen op het stadhuis kunnen ver krijgen, ontlenen wij, dat de kosteloze hu welijken op woensdag, voor of om negen uur plaats hebben. Verder is het tarief f 20 voor een voltrekking op woensdag, f 30 voor dinsdag en donderdag, f 40 voor maandag en vrijdag en f 60 voor zaterdag. Deze tarieven zijn alleen voor de morgen uren. Des middags wordt het tarief met tien gulden verhoogd en voor voltrekking in een aparte kamer met vijf gulden. Nog veel meer is uit de handige folder te halen: hoe het precies moet met de officiële stukken, die voor een huwelijk vereist zijn, hoe men deze stukken kan verkrijgen, hoe de ondertrouw geschiedt. Verder staan er de tarieven in van het gebruik van bordes, bordes en loper en het aanbrengen van plantversiering. Ook kun nen belangstellenden vernemen voor welke prijs een huwelijksvoltrekking aan huis kan geschieden en voor welk tarief de ge meente eventueel voor de vereiste getui gen kan zorgen. Als slot raadt men aspirant-bruidsparen aan op het stadhuis steeds op tijd te komen, daar te laat komen tot gevolg kan hebben, „dat de huwelijksvoltrekking moet worden verzet naar een later tijdstip, voor zover daartoe op dezelfde dag nog gelegenheid bestaat". Weekeinde „Woodbrookers" De arbeidersgemeente der Woodbroo kers en de democratisch-socialistische stu dentenvereniging „Politeia" houden op 16 en 17 februari te Bentveld een weekeinde voor jongeren, waarbij politici uit de Christelijk Historische Unie, de Katho lieke Volkspartij en de Partij van de Ar beid de opvattingen van hun partijen over de coalitiepolitiek zullen toelichten. Voor al ten aanzien van de politieke constellatie in Nederland is een dergelijke gedachten- wisseling van groot belang, omdat het in ons land ondenkbaar is, dat één politieke partij een meerderheidsregering kan vor men. Daarom is politieke samenwerking tussen verscheidene partijen nodig, waar bij de vraag naar voren komt, welke fac toren een dergelijk samenwerken mogelijk maken en wat hierbij de remmende fac toren zijn. Zaterdag 16 februari zal ir. H. Vos van de Partij van de Arbeid een inleiding hou den. Zondag is het woord aan een ver tegenwoordiger van de C.H.U. en de K.V.P. Voor de laatste partij heeft men prof. mr. C. P. M. Romme uitgenodigd. De leiding van het weekeinde berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs en de heer L. Jacobs. Op 9 en 10 februari is op Bentveld een weekeinde gewijd aan het vraagstuk „Is bedrijfsdemocratie mogelijk?" De leiding van dit weekeinde is in handen van dr. A. van Biemen, die zelf ook een inleiding zal houden op 9 februari. Verder zal dr. C. van der Waerden als werkgever spreken en de heer M. 't Lam als werknemer. „De huisvrouw als mens" is het onder werp van een weekcursus voor huisvrou wen, die van 25 februari tot 2 maart op Bentveld onder leiding van mejuffrouw ds. W. H. Buijs zal worden gehouden. Be halve inleidingen over „De verantwoorde lijkheid van de vrouw", „de toekomst van het gezin", „efficiency in de huishouding" en „werken aan jezelf", zullen ook excur sies gehouden worden naar musea en schouwburg en voordrachten gegeven worden over moderne poëzie, schilder kunst en stijlen in de muziek. De medewerking van de Franse cellist Bernard Michelin aan het vijfde vrijdag avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest gaf gelegenheid het Celloconcert in a van Schumann na jaren weer eens in de Haarlemse Concertzaal te horen. Eerlijk gezegd is ons verlangen naar dit opus niet bijzonder groot geweest, want als werk uit de periode van inzin king, die zo katastrofaal moest eindigen, heeft het vrij monotone, om niet te zeg gen zwakke momenten, vooral in het eer ste deel. Hij die eens gezegd heeft, dat Schumann als genie begonnen was doch als talent zijn loopbaan besloot, kan wel mede aan het celloconcert gedacht heb ben. Van de vurige renovator, die met ver bluffende inspiratie de klavierlitteratuur verrijkte, die in zijn beste jaren onvergan kelijke liederen schreef en wiens Concert voor piano en orkest een onbetwist hoog tepunt in het concertrepertoire gebleven is, kan men in het Celloconcert weinig terug vinden. Een romantische melancho lie legt uitzichtsloze schaduwen over het werk, althans over een aanmerkelijk ge deelte ervan. Alleen één ding is zeker: het is voor de cellist, technisch gesproken, een dankbare opgave. Schumann, die in zijn jeugd zelf cello gespeeld had, wist het instrument naar zijn lyrische geaardheid handig aan te wenden. In het middendeel, wanneer de solocellist tezamen met het or kest concerteert, beleeft men een verras send moment van melodische schoonheid, een ommekeer, die de toehoorder uit de doffe sfeer verlost. En werkelijk, het slot deel heeft een vrij briljant verloop, ech ter niet zonder bestendig in een verhelde rende toonsoort te verwijlen. De eigen ca dans, die Schumann inlaste, mag ook een vondst heten en is voor de solist een ef fectrijke passage. Bernard Michelin toonde zich een be schaafde en technisch zeer bekwame ver tolker. Zijn toon en gereserveerde expres sie lijken mij bijzonder geschikt voor het kamermuziekgenre. Het orkest, dat onder leiding van Marinus Adam musiceerde, had de avond geopend met de klankschone en melodieuze muziek, die Gabriël Fauré bij het drama „Pelléas et Mélisande" van Maeterlinck componeerde. Bij deze or kestmuziek is men mijlen verwijderd van de kunst van Debussy, de componist die immers hetzelfde onderwerp als „drame lyrique" behandelde. Fauré's streven was in de eerste plaats het scheppen van een gevoelssfeer in een absoluut muzikale vorm. Maar zo zijn de onderscheidene de len ook juweeltjes van zelfstandige minia tuurkunst geworden. Wij hoorden deze avond ook een uitste kend verzorgde vertolking van het Adagio voor strijkorkest van Guillaume Lekeu, een jonggestorven leerling van César Franck, die reeds op éénentwintigjarige leeftijd de onderscheiding van tweede Prix de Rome van België verwierf. Hij heeft met dit merkwaardige stuk als het ware zijn eigen „Requiem" geschreven. Het is eigenaardig, dat de weliswaar ernstige, doch niet zwaarmoedige Franck verschei dene discipelen had (ik denk ook aan Du- Marionettentheater „La Condola" Het marionettentheater „La Condola", dat de jeugdige Jacques Vernout uit Haar lem zelf heeft gebouwd, mag zich nog immer in een - ook overwegend jeugdige - belangstelling verheugen. De jonge ma rionettenspeler gaf vrijdag ter gelegenheid van zijn verjaardag een opvoering van een nieuw stuk: „Rozengeur en maneschijn". Het verhaal is ongecompliceerd en ver leent mede door de handelingen, die de poppenspeler zijn marionetten laat ver richten, een kinderlijke charme aan het spel. De opvoering is nog niet volmaakt, maar getuigt van veel fantasie en houdt zeer zeker beloften voor de toekomst in. De rommelige entourage van het „thea ter" - het is op een oude zolder onderge bracht - schept een bepaalde sprookjes achtige sfeer, die verhoogd wordt door de lichteffecten, het inlassen van suggestieve muziek tussen de bedrijven door en de dans van drie verlichte kunstmanen. Een oude toverheks heeft het vreemde idee opgevat een aantal kunstmanen te construeren, tot grote schrik van de in woners van een stadje. Enfin, alles komt uiteindelijk tot een oplossing. De toverheks laat de manen weer verdwijnen en de kinderen hebben er weer genoegen aan beleefd. pare en*Chausson) die deze melancholische geaardheid bezaten en zijn chromatische techniek aanwendden om deze uit te drukken. Wat het Adagio van Lekeu be treft, blijft het verbazing wekken, dat een zo jonge man een zo diepzinnig stuk in een zo meesterlijke behandeling van de materie wist te scheppen. Drie jaar later kon men zijn nagedachtenis met de uitvoe ring van deze elegie eren. En iedere ver tolking ervan heeft de betekenis van een „in memoriam" van de veelbelovende componist, die op vierentwintigjarige leef tijd uit het leven werd weggerukt. Het bijzonder muzikanteske Concert voor klein orkest van Albert Roussel ver joeg op briljante wijze de ingetogen en droefgeestige sfeer, die deze muziekavond gewekt had. Adam beheerst dit werk voor treffelijk en het orkest speelt het met een entrain en een muziekgevoeligheid, die lang niet alledaags zijn. Jos. de Klerk Het cultureel comité „Over de brug" in Oud-Schoten, onderafdeling van de Volks universiteit voor Haarlem en omstreken, heeft donderdag in de jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat een ge slaagde Suriname-avond gegeven. Een tweetal sprekers, films en een muziek- ensemble hebben de aanwezigen een in druk gegeven van de topografie, de sa menleving en culturele ontwikkeling van dit onafhankelijke rijksdeel. De eerste inleider, de heer drs. De Free- se, vertelde dat nergens ter wereld zoveel rassen zijn vertegenwoordigd als in Suri name. Op de markt in Paramaribo kan men Javanen, Chinezen, Indiërs, Engelsen, Creolen en Hollanders tegenkomen. Wie men er echter zeer zelden aantreft zijn de oorspronkelijke bewoners van dit land, de Indianen. Diep in het binnenland leven nog ongeveer 3700 Indianen, vrijwel zon der enige relatie met de buitenwereld, in stammen die nog volkomen onbekend zijn. In vroeger tijden waren deze streken dicht met Indianen bevolkt, maar na de komst van de Portugezen, Spanjaarden, Hollanders en Engelsen, die hen op de plantages te werk stelden, voor welke ar beid zij volkomen ongeschikt bleken èn door de aanraking met voor hen vreemde ziekten, liep hun aantal sterk terug. In het begin van de zestiende eeuw werden de eerste negerslaven uit Afrika letterlijk als handelswaar geïmporteerd. Hun slechte behandeling en levensomstandigheden op de plantages waren er de oorzaak van dat vele negers de bossen invluchtten en daar een nieuwe samenleving naar Afrikaans model begonnen. Thans kan men in het Surinaamse oerwoud dezelfde levensge woonten en gebruiken als die van de ne gers in de Afrikaanse jungle aantreffen. De afstammelingen van deze gevluchte negerslaven zijn de huidige bosnegers die ongeveer 2200 in getal zijn. In de loop dei- tijden vermengden zij zich met de blan ken. Suriname telt thans circa 80.000 Creolen, tegenwoordig Surinamers ge noemd. Door hard werken veroverden deze mensen een zelfstandig bestaan. Velen hebben een eigen landbouwbedrijf opge bouwd of behoren tot de middenstand. Al deze mensen van verschillend ras, godsdienst en cultuur leven in Suriname in de beste verstandhouding naast elkaar. Hoewel Suriname staatkundig zelfstandig is, economisch onafhankelijk is het nog lang niet. Nederland heeft een lening op gunstige voorwaarden verstrekt uit welke gelden het zogenaamde Welvaartsfonds is gevormd. Hieruit zullen in een periode van tien jaar de landwinning uit zee, de wegenaanleg, de kredieten aan de boeren en de landontginning worden gefinan cierd. Plet gebrek aan arbeidskrachten is en blijft er echter voorlopig nog het groot ste probleem, aldus besloot de heer De Freese zijn inleiding. Hiqrna werden een tweetal filmpjes over het oerwoud en de bevolking van Suriname vertoond. De heer Dr. Van Wen- gen hield vervolgens een interessante in leiding over de Surinaamse volksmuziek. Hiervan gaven de leden van het Suri naamse orkest „Guyana", dat tot besluit van de avond enkele nummers ten gehore bracht, in ruimte mate blijk. Zij hadden met hun typische Surinaamse muziekspel en zang veel succes. Bijeenkomst in „De Beurs" te Hoofddorp Voor de Unie-avond van het christelijk onderwijs die de scholenkring Haarlem mermeer had voorbereid, bestond vrijdag avond in hotel „De Beurs" te Hoofddorp grote belangstelling. De heer C. P. Rijper uit Badhoevedorp opende de bijeenkomst met gebed en hield een korte inleiding, waarin hij bijzondere aandacht vroeg voor het christelijk onderwijs. Daarbij merkte h'_' op, dat de tegenwoordige ouders het gemakkelijker hebben dan hun voor ouders. Dezen hebben een moeilijke strijd moeten voeren. Plet huidige geslacht dient het werk voort te zetten en daarbij be sprak de heer Rijper het doopformulier. De ouders dienen hun kinderen een chris telijke opvoeding te geven en de christe lijke school is daarbij van belang. De heer A. Algra uit Leeuwarden hield een inleiding over „De weg der historie in onze nabijheid". Eerst herinnerde hij aan het christelijk onderwijs omstreeks 1620 naar aanleiding van een brief van de scriba van de kerkeraad van Batavia aan de classis Walcheren. De kerk en de school vormden toen een eenheid. Later is de school bij de kerk op de achtergrond ge raakt, maar evenals toen moeten thans „jonge plantjes" opgekweekt worden. Deze historische inleiding bracht spreker in verband met zijn onderwerp, dat over het geven van onderwijs in de geschiedenis ging. Volgens hem bedreigen drie gevaren dit soort onderwijs. Er schijnt niet meer voldoende tijd op school beschikbaar te zijn om les te geven in geschiedenis: ook in huis wordt te weinig aan gesch-'-^nis gedaan. Spreker memoreerde d-'*' ger tijdens het schemeruur de huismoeders verhalen vertelden die voor de geschiede nis van belang waren. Er worden tegen woordig geen schemeruurtjes meer gehou den omdat andere zaken de belangstelling opeisen. Verder houden moeders van op ruimen en gooien brieven en boeken weg die voor de toekomst waarde kunnen heb ben. Dan had spreker bezwaren tegen het feit, dat de geschiedenis dikwijls als een sprookje wordt behandeld. Het verhalen van de geschiedenis uit eigen omgeving achtte spreker van groot» belang. Voorts merkte de heer Algra op, dat men tegen woordig de fout maakt alle aandacht te besteden aan grote figuren, die betekenis hebben gehad. Natuurlijk mogen die niet overgeslagen worden, maar er zijn nog vele personen, die in de historie betekenis hebben gehad en waarover weinig gespro ken wordt. Vooral in lokaal belang dient men de jeugd te vertellen, speciaal over hen die geleefd hebben uit het geloof. Dr. G. P. van Itterzon, hervormd predi kant te 's-Gravenhage, sprak over „Wijde uitzichten" en vroeg de belangstelling voor de strijd van de ouders uit de tweede helft van de vorige eeuw. Jezus heeft gezegd „Laat de kinderen tot Mij komen" en „Weidt Mijne lammeren". Beide zijn voor het christelijk onderwijs van groot be lang. Enkele eeuwen geleden hebben zij die het doopformulier hebben opgesteld, niet gedroomd dat er aandacht gevraagd moest worden voor het christelijk onder wijs. De bijbel was toen altijd in school. Na de bloeitijd van de kerk volgde een tijd van ongeloof en revolutie, zoals Groen van Prinsterer die periode genoemd heeft. Vorige eeuw is er echter een verzet tegen het ongeloof ontstaan, welk verzet tot ge volg heeft gehad het ontstaan der tegen woordige christelijke scholen. De oor sprong van deze scholen moet gezocht worden in het Réveil. Spreker memoreer de daarbij de moeilijkheden van de voor ouders en vestigde de aandacht op de taak die de tegenwoordige ouders hebben te verrichten. Deze avond verleende het Christelijk Gemengd koor te Hoofddorp medewerking. Vrijdagavond is het onder-afdelingsbe stuur van het Rode Kruis bijeengeweest met functionarissen van het centraal be stuur ter bespreking van de plannen om ingaande dit jaar in het dorp Vijfhuizen bloed te gaan afnemen. Gezien het feit, dat dit de eerste keer is, dat een dergelijke afname-avond in het dorp geschiedt, is de organisatie met zorg opgezet. De heer J. D. Unlandt, hoofd vari de bloedtransfusiedienst in de Haarlem mermeer, gaf een uiteenzetting van de wij ze, waarop men te werk dient te gaan. Hierna werd de openbare school bezich tigd, waar de afname zal geschieden. Bij de inspectie bleek, dat het ge bouw zich hiervoor uitstekend leent: het kleine lokaal wordt wachtkamer, het grote afnamezaal met tien afname-brancards, terwijl in de ruime gymnastiekzaal twintig rustbedden zullen worden geplaatst. Hier zal ook de eindcontrole geschieden. Als datum voor de afname werd vrijdag 1 maart aanstaande genomen, in de avond uren. Voor veraf wonende bloedgeefsters en -gevers zal een gratis vervoergelegen- heid beschikbaar zijn. Ook kwam de Rode Kruis Dag nog ter sprake. De datum hiervoor is bepaald op zaterdag 27 april. Op deze dag is er des namiddags een bijeenkomst voor de kinde ren en in de avonduren voor volwassenen. Zendingsavond op 22 januari Uitgaande van de gemeentelijke zen dingscommissie der Nederlands Hervormde Gemeente te Hillegom zal dinsdag 22 janu ari in gebouw Weltevreden te Hillegom een zendingsavond gegeven worden. Ver toond zal worden de kleurenfilm „Onder wijs in het oerwoud en problemen in Oost- Afrika". Tevens zal afscheid genomen wor den van ds. F. van Nieuwpoort. die als studentenpredikant naar Djakarta ver trekt. Tentoonstelling van door blinden gemaakte voorwerpen Het blindentehuis „Sonneheerdt" zal woensdag 23 en donderdag 24 januari in gebouw „Weltevreden" te Hillegom een tentoonstelling houden van voorwerpen, die door de blinden vervaardigd zijn. Deze voorwerpen kunnen worden gekocht of besteld. De tentoonstelling is woensdag geopend van twee uur tot half tien en donderdag van tien uur 's morgens tot halftien. Autobus tegen lantaarnpaal Tengevolge van het gladde wegdek is vrijdagmorgen een N.Z.H.-bus bij de halte Patrimonium te Hillegom geslipt, waardoor hij met de achterkant tegen een lantaarn paal botste. De paal werd ontzet en de bus werd vrij ernstig aan de rechterachterzijde beschadigd. Nieutvs in het kort VARA-feestavond. Woensdag 23 januari houdt de afdeling Heemstede van de VARA een propaganda-feestavond in het iinerva- theater te Heemstede. Het gezelschap van Cees de Lange treedt op in een programma „Hallóó goej'n-daag", waaraan onder meer ook Rijk de Gooijer meewerkt. Rechtvaardige verdeling welvaart. Woensdag 6 februari zal de heer W. Hessel, dirceteur van het Wetenschappelijk Bureau van het N.V.V., voor de bestuurdersbond Haarlem van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen in het Wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht, iets vertellen over het onderwerp: „Om de rechtvaardige ver deling van de nationale welvaart". Christelijk overheidspersoneel. De af deling Haarlem van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel zal op vrijdag 8 februari haar tienjarig bestaan vieren met een feestelijke bijeenkomst in gebouw Sint Bavo te Haarlem. De bonds voorzitter, de heer P. Kapinga, en de op richter van de afdeling Haarlem van de bond, de heer P. Spek, thans te Hilversum woonachtig, zullen het woord voeren. Het gezelschap „De Pompadours" zal het pro gramma verzorgen. „Laat de bijbel tot u spreken". In het gebouw va" de Protestantenbond te Heem stede houdt de afdeling van het Nederlandse Bijbelgenootschap een bijeenkomst onder het motto „Laat de bijbel tot u spreken". Willem Berkhemer uit Arnhem zal bijbel gedeelten declameren en de heer E, J. Brug man, adjunct-secretaris van het N.B.G., zal hte woord voerc: Kathleen Ferrier. Miss Winnfred Fer- rier zal op dinsdag 29 januari in café-res taurant Brinkman aan het Houtplein can lezing houden over haar zuster, de enige jaren terug overleden zangeres Kathleen Ferrier. Deze lezing gaat uit van het Genoot schap NederlandEngeland. Het gesprokene wordt door middel van grammofoonplaten toegelicht. I Vitelloni Donderdagavond 31 januari wordt in Cinema Palace voor de Volksuni versiteit, waarin opgenomen de Haarlemse Kunstgemeenschap, de vertoning gegeven van de Italiaanse film „I Vitelloni" van Fre- derico Fellini, eveneens de maker van „La Strada". De film behandelt het probleem van de ongrijpbare jeugd. In het voorpro gramma wordt een filmpje over El Greco en een tekenfilmpje van Norman McLaren ver toond De voorstelling is alleen toegankelijk voor leden van de V.U.. de H.K.G., de socië teit „Teisterbant" en „Kunst zij ons doel". Hervormde gemeente Bloemendaal. Jonkheer H. de Ranitz, arts voor psycho therapie in Den Haag, zal woensdag 23 januari in de kapel aan de Leeuwerikken- laan in Bloemendaal voor de Hervormde ge meente Bloemendaal een inleiding houden over: „Het geloof in verband met de rijp wording van de mens". GEBOREN: Margaretha Helena, d. v. Th. Schniedewind en M. Faas; Robertus Johan nes Maria, z. v J. A. Seijsener en M. O. A. v. Hameren; Jacobus Cornelis, z. v. G. C. v. Haaster en W. de Jong; Carla, d. v. J. N. J. Waasdorp en J. P. Holleman. ONDERTROUWD: J. G. van Leeuwen en C. J. de Groot; F. Verkerk en E. A. v. Beem; J. M. v. d. Weijden en A. C. J. v. Veen; C. J. Veenman en Th. P. B. Hulsebosch. GETROUWD: C. W. v. d. Lans en M. E. M. Meekel; W. Heijns en J. Verveer, Speeltuinvereniging doet beroep op vrijwilligers Na een uiterst trage en moeizame voor geschiedenis zal de speeltuinvereniging „Marijke" te Lisse in mei, of uiterlijk juni, haar speeltuin achter de Gladiolenstraat openstellen. Dit deelde de voorzitter van de vereniging, de heer C. Spaargaren, mede op de vrijdagavond in „De Witte Zwaan" gehouden ledenvergadering. Het in 1952 gekozen bestuur heeft met veel moeilijkheden te kampen gehad. Eerst kreeg het een gedeelte van het terrein Blokhuis toegewezen, doch de gemeente trok die toezegging later weer in. Daarna kon men beschikken over een gunstig gelegen terrein aan de Gladiolenstraat; de gemeente stelde het terrein beschikbaar, benevens een subsidie van tienduizend gulden voor afrastering, dempen van een vijver en het opruimen van de vuilnisbelt, die daar in de loop der jaren was ontstaan. Het gemeente bestuur stelde echter als eis, dat de leden van de vereniging de handen uit de mou wen zouden steken. De grootste gedeelte van de leden is het bestuur niet bijgesprongen, zodat een lange tijd met de werkzaamheden was gemoeid. Baldadige jongens braken trouwens in één avond af, wat de bestuursleden in weken hadden opgebouwd. Door de trage gang van zaken bedankten steeds meer leden, zodat van de vierhonderd leden, die aanvankelijk waren ingeschreven, er nog slechts 25 over zijn. Het bestuur zal thans trachten op de oud-leden een beroep te doen, zich weer als lid aan te melden. Voorts zullen nieuwe leden worden gewonnen. Als een aantal vrijwilligers het bestuur bij de werkzaam heden tot steun is, zal het werk snel kun nen worden uitgevoerd. De schommels twaalf voor de grote kinderen en zes voor de kleintjes zullen spoedig gereed zijn, de stenen voor de zandbakken liggen klaar, bouwmaterialen voor toiletten en een huis je zijn voorhanden. De voorzitter deelde mede. dat de vere niging mogelijk binnenkort de beschikking krijgt over een tweede terrein, namelijk het terrein achter de Koningsstraat, dat de heer Goedbloed momenteel in gebruik heeft. Degenen, die het werk van de speel tuinvereniging willen steunen, kunnen zich opgeven bij de heer C. Spaargaren, Beatrix- straat 2a, te Lisse. De toneelclub „Willen is kunnen" zal hedenavond in gebouw „Rehoboth" in Lisse een opvoering geven van de klucht „De dochters van mijn baas". Dokter A. J. Duymaer van Twist uit Lisse zal in maart zijn zilveren jubileum vieren. Vijfentwintig jaar geleden vestig de de heer Duymaer van Twist zich als nrts in Lisse. Hoewel de toekomstige jubilaris dit fees; het liefst onopgemerkt voorbij zou willen laten gaan, worden er al voorbereidingen getroffen om een huldigingscomité samen te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9