SPÜIHG80K I^rouueI) Ook in 1956 nam in Haarlem het aantal bezoekers toe Burgemeester van Bloemendaal beveelt plan-De Ranitz aan Proef met kermis op Parklaan Gebrek aan grote pleinen in centrum van Haarlem voor volksfeesten RADIO Eerste Pinksterdag spande de kroon DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 23 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 VERKEER IN ZUID-KENNEMERLAND Burgerlijke Stand van Haarlem In Europese landbouw stijgen kosten en prijzen Taptoe-unique in mei op de Grote Markt Meisjes-h.b.s. wordt nog niet gebouwd Vijftig mille gevraagd voor herstel zes huizen Tuinbouw en Plantkunde te Bloemendaal UIT STAD EN STREEK J. A. G. Bleeker met pensioen Echtpaar Van Steyn geeft demonstratie op Dr. E. Emmen vertelt over zijn reis naar Hongarije D. H. Sieveking veertig jaar bij Belastingen Vuilnisstortplaats aan Dompvloedslaan verdwenen JAARVERSLAG HAARLEMS BLOEI Geen pensioenverlaging bij Van Herwaarden A.R. Statencentralc Haarlem AMSTERDAM NEW YORK De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, die al in menige bijeenkomst heeft gesproken over het streekplan voor Zuid-Kennemerland, was dinsdagavond de gast van de afdelingen Haarlem en omliggende gemeenten van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in restaurant Brinkman aan het Plein te Haarlem. Hij gaf daar de vele bezoekers een toelichting op het plan-De Ranitz als alternatief voor de weg door Aerden- hout-Noord, die op het provinciaal we genbeheersplan is geplaatst. Over het plan-De Ranitz hebben wij al zo vaak ge schreven, dat wij er slechts aan herinne ren, dat het hierbij gaat om een weg, die van Bentveld (Manége) ten zuiden van Aerdenhout en Heemstede is gedacht met aansluiting op de snelverkeerswegen door de Haarlemmermeerpolder. In zijn inleiding merkte dr. Peereboom Voller op, dat bij Gedeputeerde Staten een groot aantal bezwaarschriften is bin nengekomen tegen het ontwerp-streek- plan, waarbij spreker dat van de Kamer van Koophandel met waardering noemde. De Kamer is namelijk van mening, dat het ontwerp te zeer is getreden in aan ge meenten grondwettelijk voorbehouden functies van autonomie en zelfbestuur, zo als die nader in de gemeentewet zijn ge regeld. De gemeenten moeten voor dit ge luid dankbaar zijn. In het verleden was het zo, dat het maken van uitbreidings plannen uitsluitend aan de gemeenten was voorbehouden. Thans ontwerpt de provin cie streekplannen. Het is te begrijpen, dat een provinciaal bestuur intergemeentelijke problemen in breder verband kan bezien. Als het ontwerp-streekplan goedgekeurd is, hebben de gemeenten de taak de daar in vervatte denkbeelden nader uit te wer ken. Dr. Peereboom Voller merkte op, dat het ontwerp voor Zuid-Kennemerland een beeld geeft van de ontwikkeling van do streek in de komende vijfentwintig jaar. Spreker wees erop, dat een dergelijk vooruitzien slechts betrekkelijk kan zijn, omdat men niet elke ontwikkeling kan voorzien. Dr. Peereboom Voller gaf vervolgens ee uiteenzetting van de wijze waarop streek plannen worden ontworpen. Dat de be voegdheid van de gemeenten wordt be perkt, kan ondei-vangen worden door een 7.o groot mogelijke samenwerking tussen gemeenten en provinciaal bestuur. Bloe mendaal heeft bijvoorbeeld een eigen plan voor de verbinding met Zandvoort gemaakt maar dat betekent niet, dat er van „een strijd" sprake is. Bloemendaal wil door samenwerking trachten een goede oplossing te verkrijgen. De burgemeester zeide, dat als men het ontwerp wil critiseren, men de streek goed moet kennen. Indien men het plan moet goedkeuren is het ook nodig bekend te zijn met de omgeving. De meeste leden van de Provinciale Staten, die binnenkort het ont werp moeten vaststellen, zijn niet in Ken- nemerland woonachtig. Zij gaan bij de be oordeling voor een groot deel af op de toe lichting, maar volgens spreker kwamen zij dan bedrogen uit. De toelichting is op een gevoelige wijze geschreven, maar zij wijkt af van de voorschriften. Men dient goed in de materie ingewerkt te zijn om een oor deel te vormen. Uitvoerig behandelde spreker het wegen plan om Haarlem. Nogmaals betoogde hij, dat de ontworpen weg door Aei-denhout- Noord geen oplossing biedt voor het ver keer. Een fraai gedeelte van Bloemendaal zal verloren gaan en ook Haarlem raakt in grote moeilijkheden, als het verkeer door Haarlem-Zuid wordt gevoerd. Bloemendaal heeft daarom aan ir. De Ranitz gevraagd een plan te maken voor een ander tracé 'n Moscatel Zoete, rode Kaapse wijn, waarvan Uw gasten evenveel zullen genieten als Uzelf. Geïmporteerd door OUD-Haarlem Haarlem, 22 januari 1957 ONDERTROUWD, 22 jan.: W. H. Holt- kamp en A. M. Frederiks. GEHUWD, 22 jan.: J. P. van der Himst en J. A Hopman; K. van der Wagen en A. P. Mes. BEVALLEN van een zoon, 20 jan.: L. M. van MilVan der Vooren; 21 jan.: C. H. Sluijter—Verhagen; E. G. van Hamelsveld— Ipenburg; M. W. J. JanssenAckermans, M. G. Vogel—Van Tongeren. BEVALLEN van een dochter, 17 jan.: M. J. Hawkins—Scholberg; 21 jan.: G. Bosker— De Jager; G. WillemsenRoelfsema; A. van NunenBackx; 22 jan.: E. GroskampDe Roode; M. van der KloetVan Staveren. OVERLEDEN, 18 jan.: E. van der Mee Klap, 72 jaar, 2e Hogerwoerddwarsstraat; 19 jan.: M. Schrege1, 54 j., Santpoorterstraat; S. Veeninga, 73 j., Kenaupark; Chr. Witt- kamper, 91 j., Prinsessekade; E. van den Akker—Hennis, 81 j., Leliestraat; 20 jan.: S. Roeland, 58 j„ le Hogerwoerddwarsstraat; A. J. Spoor, 59 j., Kamperlaan; J. van Ton gerenGraalman, 70 j., Hazepaterslaan; E. Wester mannHiibner, 80 j., Westerhout- park; C. Horeman, 65 j., Nobelstraat; A. C. BakkerDe Bruijn, 79 jaar, Middenlann; 21 jan.: P. J. de Wit, 88 j., Westerhoutpark; J- H. Weterman, 64 j., Jan van Galenstraat; D. W. Koopen, 89 j., Kleine Houtweg; L. Kuyt, 83 j., Hagestraat; D. Hofsteede, 77 j., Jansstraal. met goede aansluitingen naar Amsterdam en Den Haag. De weg zou kunnen lopen ten zuiden van het wandelbos Groenendaal en door De Glip, waar een aantal woningen afgebroken moet worden. Bij de beantwoording der vragen merkte dr. Peereboom Voller op, dat de gemeente Heemstede terecht bezwaren heeft gemaakt tegen het leggen van een weg ten zuiden van Groenendaal en door de Glip. Het gaat er echter om het verkeer voor de toekomst doeltreffend te leiden. Op de door de pro vincie voorgestelde wijze is dat niet moge lijk. Toen Bloemendaal de aandacht van Gedeputeerde Staten vestigde op de mo gelijkheid van een snelvex/keersweg via de Glip, antwoox-dden Gedeputeerden, dat deze aangelegenheid bij het streekplan aan de orde kon komen. Het Heemsteedse uit breidingsplan voor De Glip werd goed gekeurd en men is er nu volop aan het bouwen, waardoor de uitvoering van het plan-De Ranitz veel moeilijker is gewor den. In tegenstelling daarmee onthielden Ge deputeerden wél hun goedkeuring aan een Bloemendaals uitbreidingsplan voor de om geving van de Bovenweg, op grond van het feit dat daar de in het streekplan op genomen, door Bloemendaal besti-eden ver binding naar Zandvoox-t is geprojecteex-d! Bloemendaals burgemeester maakte er voorts met voldoening gewag van, dat de denkbeelden van ir. De Ranitz ook in Haarlem weerklank hebben gevonden. Volgens een gemeenschappelijk rapport van de voedsel- en landbouw-organisatie van de UNO en de economische commissie voor Europa zijn in de periode van juli 1955 tot juni 1956 in vrijwel alle Europese lande de producentenprijzen en de produk- tiekosten in de landbouw gestegen. De prijsstijgingen vonden hoofdzakelijk plaats aan het einde van 1955 en in de eerste maanden van 1956. Volgens het rapport is de prijsstijging ten dele een gevolg en ten dele een oorzaak van de hogex-e kosten van levensonderhoud in de Europese landen. De toeneming der economische bedrijvigheid heeft geleid tot een kostenstijging in de landbouw, voorna melijk als gevolg van de stijging van het loonpeil, dat met de grotere bedrijvigheid gepaard ging. In verscheidene gevallen zijn de hogere produktiekosten doorberekend in de prijzen. Andex-ijds heeft de gestegen vraag naar bepaalde levensmiddelen, die voortspruit uit de stijging der inkomens in de niet-agrarische sector, bijgedragen tot een stijging van de prijzen van agx-arische produkten. De tekorten aan sommige agra rische produkten, ontstaan door het onge wone weer in het seizoen 1955/56, hebben eveneens enige prijsstijgingen tengevolge gehad, ondex-meer voor aardappelen en groenten. De uitwerking van deze tekorten is slechts tijdelijk, maar een verdergaande algemene economische expansie zal waar schijnlijk tot een verdere stijging van de agi-arische pi-ijzen leiden, zowel als gevolg van de stijgende kosten als van de toene mende waag. De wens der landbouwers een inkomen te verkx-ijgen, dat vergelijkbaar is met de inkomens, die bereikt kunnen worden in andere bedi-ijfstakken, zal een vraagstuk blijven vormen voor de regeringen, die wel bereid zijn mede te werken aan de verho ging van de levensstandaax-d van de land bouwers, maar die streven naar vermijding van prijsstijgingen, welke kunnen bijdragn tot de bestaande inflatoii-e druk, aldus het rapport. Zaterdagmiddag van halfvier tot halfzes zal in gebouw Cultura aan de Jansstraat te Haarlem een repetitie worden gehouden van de vier van de vijf medewerkende mu ziekkorpsen aan de taptoe unique, die op 11 en 18 mei op de Gx-ote Markt onder lei ding van Haarlems Bloei wordt gehouden. De muzikale leiding berust bij Benedict Silberman. Uitstel door invest erin&s- moeilijkheden Zoals B. en W. van Haarlem ook aan de raad hadden toegezegd, lag deze keer by de lyst van ingekomen stukken een op gave van het college ter lezing van de werken, waarvoor de raad indertijd wel een krediet had beschikbaargesteld, maar die door de investeringsbeperking nog niet kunnen worden uitgevoerd. Het lijstje is deze keer nog maar kort en bevat slechts drie objecten, namelyk de voltooiing van het Coornhertlyceum, een dienstgebouwtje voor Hout en Plantsoenen in Haarlem-Oost en het begin van de modernisering van het gebouw van de Meisjes-h.b.s. aan de Tem- peliersstraat. Voor dit laatste werk heeft de x-aad in het midden van het vorige jaar een krediet van 110.000 beschikbaar gesteld. Inmid dels is het hoofd van de bouwkundige af deling van Openbare Werken, ix\ H. A. Bx-euning, gereed gekomen met de opstel ling van een rapport en een plan over de totale vex-bouwing van deze school, waarbij onder andere een aula en een gymnastiek zaal zullen worden gebouwd. Het zal er nu wel op uitdraaien, dat van de uitvoering van de reeds besloten ge deeltelijke modernisering niets meer zal komen, omdat men na het einde van de huidige investeringsmoeilijkheden hoopt over te kunnen gaan tot de x-ealisering van het gehele verbouwingsplan. Voorstel B. en W. Haarlem Als bijdx-age in de kosten van herstel van zes van de 52 woningen van de wo ningbouwvereniging „Spaarnoog" te Haax-- lem stellen B. en W. van Haarlem de raad voor een krediet van f49.500 te verlenen. Deze zes woningen zijn gelegen in de Damaststraat en de Spaarnoogstraat en zouden met nog twee andere woningen in die buurt reeds voor de oorlog hersteld worden. Met de twee laatstgenoemde wo- ingen is dit inderdaad nog het geval ge weest, maar voor de andei-e zes was er, wegens de oorlogsomstandigheden geen gelengenheid meer toe. Ook na de oorlog konden deze zes huizen aanvankelijk niet hersteld worden, omdat met het oog op de heersende woningnood geen onderdak gegeven kon worden aan de bewoners, die de woningen voor de herstelwerkzaamhe den moesten vei'lalen. Thans hebben B. en W. echter een voorstel voor herstel aan deze woningen ingediend, omdat de ver zakkingen daar ter plaatse nog steeds doorgaan. Dinsdagavond hield de afdeling Bloe mendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plankunde in hotel „Rusthoek" haar maandelijke ledenvergadering onder lei ding van mr. E. J. W. Top. Er moesten twee nieuwe bestuux-sleden gekozen wor den wegens het vertrek van de heer E. H. Tenhaeff, orchideeënkweker te Aerden hout, naar Luxemburg en van de heer .1. H. Barnhoorn, die aan de beurt van af- ti-eden was. De voorzitter bracht de af tredenden dank voor de goede diensten aan de vereniging bewezen. De heren A. Jonker en T. Harkema werden bij accla matie tot bestuursleden gekozen. De heer W. Beunder hield een inleiding over „Het gebruik van coniferen in parti- culiere tuinen". Spreker heeft zijn sporen op het gebied van tuinaanleg in de ge meente Bloemendaal, waar hij nu al zes enveertig jaar woont, verdiend. Hij merk te op, dat willen coniferen het goed doen, hetzij in een gx-ote of in een kleine tuin, de ligging van de tuin daarbij een voor name rol speelt. Vei'der is de geaardheid van de grond ook belangrijk en de koper moet een behoorlijke materialenkennis be zitten. Uitei'aard kwamen in dit woonge bied vooral die pinus-soorten ter spx-ake, die goed tegen de zeewind bestand zijn. De conifeer geeft ook in de winter nog wat warmte en kleur aan de tuin. De heer Beunder vertoonde een aantal licht beelden. Nieuws in het kort Naar wij vernemen zullen de kermisver- makelykheden van het centrumcomité „Koninginnedag" en van de stichting „Haarlems Bloei" dit jaar bij wyze van proef een plaats krygen op het gedeelte van de Parklaan ten oosten van de Jans- tveg en, voor zover mogclyk en noodza kelijk, in enige omliggende straten. Het betreft hier uitdrukkelijk een proefneming. In het najaar zullen B. en W. beslissen of ook in de toekomst de volks feesten op de Parklaan zullen worden ge houden en welke verdere bestemming aan het middengedeelte van de Parklaan kan worden gegeven. Men zou by voorbeeld kunnen denken aan een rolschaatsbaan of een parkeerterrein. Al enige jaren heex-st er in de Haaidemse binnenstad een nijpend gebrek aan vol doende ruimte om volksfeesten, kermisyer- makelijkheden, openluchtbijeenkomsten en dergelijke te kunnen houden. Aanvanke lijk had men daartoe de beschikking over het Phoenixterrein, maar dit wordt gelei delijk bebouwd. Daarna heeft men zijn toevlucht gezocht op de Nassaulaan, het geen niet zonder protesten gepaard is ge gaan. Van de zijde der aan de Nassaulaan gevestigde bedrijven en kantoren werd veel bezwaar gemaakt tegen de gevolgen van de kermis, die zich hetzij als een kater na het feest openbax-en in bevuilde en beschadigde gevels, hetzij als een be lemmering van de bedrijfsuitoefening om dat de toegangswegen voor vrachtauto's en dergelijke versperd plegen te zijn. Een na ander eist nu nog dringender voor ziening, omdat de Nassaulaan na de re-or ganisatie deel is gaan uitmaken van de binnenste verkeersgordel om het centrum en daardoor moeilijk meer kan worden af gesloten. Bovendien is door de gewijzigde profielindeling de opstelling der kramen en tenten moeilijker geworden. De op de Parklaan beschikbare opper vlakte zou ongeveer met die van de Nas saulaan ovex-eenkomen. De „kermisdeskun- digen" van het centrumcomité „Koningin nedag", dat als eerste van de nieuwe mogelijk zal profiteren, zijn daarover niet pessimistisch. De hekjes om het gazon zullen natuurlijk moeten worden weggeno men, terwijl waax-schijnlijk ook wel enige heesters en struiken het veld zullen moeten ruimen. Het is te verwachten, dat dit ook wel weer een aantal pi'otesten van de om wonenden zal opleveren, waarvoor men in dex-daad begx-ip moet hebben. Aan de an dere kant is het ook zo, dat volksfeesten en dex-gelijke een natuurlijk verschijnsel in de samenleving zijn, zodat men had mo gen verwachten, dat aan het vraagstuk wat meer aandacht was besteed dan het geval schijnt te zijn. Wel heeft men enige jaren geleden het terrein tussen de Garen- kokerskade, de Delft, de Verspronckweg en de spoorlijn aangekocht, waax-bij die plaats als kermisterrein werd genoemd, maar van dat plan heeft men maar afgezien. Men is spoedig tot de ontdekking gekomen dat die plaats te uitmiddelpuntig was gele gen om in trek te komen. Ook de Parklaan zal als vooi-lopige oplossing aanvaax-d- baar lijken. Het verkeersplan voor Haax-- lem voorziet echter in een paar stevige doorbraken, waarbij vooral aan parkeer ruimten is gedacht. Het wordt evenwel hoog tijd, dat, in samenhang met krotop ruiming en sanering, ook aandacht wordt besteed aan de zo broodnodige recreatieve ruimten. De heer J. A. C. Bleeker, hoofd van de Vondelschool te Aerdenhout, zal op 1 sep tember 1957 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs verlaten. Ter vervulling in de vacature hebben zich vijfentwintig sollicitanten aangemeld. Tijdrede. Ds. J. van de Schors zal don derdag 31 januari in de Zuiderkapel te Haarlem een tijdrede houden over het onderwerp: „De crisis in het Midden-Oosten in het licht van de Bijbel". Geloof en politieke keuze. De ARJOS, de anti-revolutionaire jongeren organisatie, en de Nieuw Koers, de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, zullen 30 januari in het gebouw van de V.C.J.C. op de Gedempte Oude Gracht te Haarlem bij eenkomen. Mr. W. Glastra zal een inleiding houden over het onderwerp: „Geloof en politieke keuze". Vrouwenmiddag. De vrouwengroep van de Nederlandse Protestantenbond, af deling Zandvoort, houdt 31 januari in het gebouw Brugstraat 15, een „vrouwenmid dag". De heer W. J. de Haan zal spreken over het onderwerp: „De sterrenhemel". Door tram meegesleurd. Een 25-jarige kantoorbediende uit Haarlem wilde dinsdag morgen omstreeks acht uur bij de halte Nagtzaamstraat te Haarlem op een x-ijdende tram springen. Hij kwam daarbij te vallen en wex-d door de tram enige meters meege- sleui-d. Met een hoofdwond en klachten over pijn in de rug is de man naar de Maria- stichting gebracht, vanwaar hij, na genees kundig onderzoek, weer naar zijn woning kon terugkeren. Denemarken. De heer K. L. Otsen uit Amsterdam zal aan de hand van lichtbeel den in „De Olijftak" aan de Dreef te Haar lem voor de Doopsgezinde Kring Heemstede iets vertellen over Denemarken. Pi-of. dr. mr. A. J. Oosterbaan zal 27 januari en ds. C. P. Hoekema op 10 februari de kerkdienst leiden. Lezing over Kaj Munk. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond zal 25 januari in het gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan in Overveen haar maandelijkese bijeenkomst houden. Ds. D. ter Steege zal iets vertellen over het on derwerp: „Kansel en Toneel", waarbij spr. het leven en werk van de Deense predikant toneelschrijver Kaj Munk zal belichten. De moord op de vriendin. Het bestuur van de Werkgroep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap Voor Westelijk Nederland zal 28 januari in café restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem een bijeer komst houden. De heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort, zal een lezing houden, getiteld: „De moor op de vriendin". De lezing zal met lichtbeelden worden togee- licht. Bomen gerooid. Aan de Donkei-elaan te Bloemendaal zijn acht zieke en dode bo men gerooid, die aan de iepziekte lijden. De Donkerelaan zal herbeplant worden met eiken, iepen en esdoorns. ADVERTENTIE Koninginneweg 6 - Haarlem Tel. 14024 Het echtpaar Van Steyn heeft zijn de monstratie opgegeven en besloten niet meer de nacht in de portiek door te brengen. Mevrouw Van Steyn zal, tot het tijdstip, dat zij en haar man een woning hebben gevonden, met haar kinderen bij haar vader slapen. Haar echtgenoot zal trachten bij familie onderdak te vinden. In tegenstelling met wat wij reeds eerder berichtten als zou het huisvestingsbureau de gx-ootste moeite doen het echtpaar aan een woning te helpen, deelt men ons mee, dat het huisvestingsbureau niet bemidde lend optreedt in deze zaak. Zodra de heer Van Steyn echter zelf een bereidverklaring voor een hem passende woonruimte zal hebben verkregen zal deze hem zeer zeker niet worden geweigerd. De Commissie van het Bijzonder Kerke- werk te Spaarndam zal donderdag in de Sionskerk te Haarlem een bijzondere bij eenkomst houden. Dr. E. Emmen, secreta ris van de Hervormde Synode en voor heen predikant in Haarlem, zal vertellen over zijn reis naar Hongarije, waar hij in opdx-acht van de Hervormde Synode een bezoek heeft gebracht aan de Kerk en met haar leiding heeft gesproken. Ook zal hij iets vertellen over de ervaringen, die hij in het contact met de bevolking Ixeei't opgedaan. De heer D. H. Sieveking, Jacob van Campenstraat 33 te Heemstede, adjunct- commies bij de tweede inspectie van de Rijksbelastingen te Haarlem (kantoor Lin- naeuslaan) zal 1 febi'uari veertig jaar bij de belastingen in dienst zijn. In de loop van de morgen zal de jubila ris op het kantoor van de inspectie gehul digd worden. Des middags bestaat er ge legenheid de heer Sieveking te zijnen huize geluk te wensen. De vuilnisstortplaats aan de Dompvloeds- laan-Willem de Zwijgerlaan te Overveen is voor het publiek gesloten en afgerasterd. Het is voor het publiek verboden daar voortaan vuil te storten. Alleen voor in de gemeente Bloemen daal werkzame hoveniers zal de gelegen heid bestaan in de onmiddellijke omgeving hun tuinvuil te storten. Deze vuilnisbelt zal door beplanting aan het oog onttrokken worden. De hoveniersvei-eniging beheert deze stortplaats. Op bepaalde uren kunnen de hoveniers daar tegen betaling hun tuin vuil bezorgen. De structuur van de stichting Haarlems Bloei is geheel anders geworden-, al zijn de doeleinden dezelfde gebleven. Deze zin le zen wij in het jaarverslag van de stich ting, die ieder jaar weer opnieuw zoveel doet om Haarlems bekendheid bij toeris ten en andere bezoekers te vergroten. Waar deze structurele verandering van de stichting in is gelegen wordt ver klaard uit de omstandigheid, dat tegen woordig van een langdurig verblijf in welke stad dan ook geen sprake meer is. Deze verandering heeft zich geleidelijk voltrokken, -mede dank zij de snelle ver voersmogelijkheden. De dagjesmens, zo zegt het jaarverslag, is tegenwoordig ook de buitenlander en het is nu maar de taak om deze dagjesmens te trekken binnen de cirkel van Kennemerland. Hieraan verbindt Haarlems Bloei dan een pleidooi voor de bcruw van een mo dern eersteklas hotel in Haarlem. Bij ver wezenlijking van de plannen van de stich ting van een moderne bollenbeurs op het Houtplein zal aan de bouw van zulk een hotel tochc niet meer te ontkomen zijn. Bovendien is de afstand Amsterdam-Haar lem voor de hotel zoekende vreemdeling of congressist zo klein geworden, d-at een redelijke bezetting van zulk een mo dern hotel via Amsterdam zeker wel te verwezenlijken zal zijn. Overigens is Haarlems Bloei er in het afgelopen jaar wel weer in geslaagd de vreemdeling „te trekken in de kring van Kennemerland" en zeker in de nauwere kring van de stad Haarlem. Enige cijfers uit het jaarverslag mogen deze constatering bevestigen. De vervoermaatschappijen boekten in 1956 vijftien tot achttien percent meer bezoekers naar Haarlem dan in het jaar tevoren. Er wei-den door de informatrices van Haarlems Bloei ruim 72.000 inlichtingen verschaft aan buiten- en binnenlandse be zoekers van Haarlem. Een derde deel hiervan werd gegeven aan buitenlanders. Ter vergelijking vei*melden wij hier, dat in 1946 ruim 17.700 inlichtingen werden verstx-ekt en in 1936 ruim 12.600. De ge meentelijke subsidie in 1956 bedroeg ƒ50.000 en uit particuliere bron ontving de stichting 20.000. De topdag van het bezoek aan Haar lem was eerste Pinksterdag, toen assisten tie van de politie gevraagd moest wor den om orde rond het verkeershuis op het Stationsplein te scheppen. De drukte was de zaterdag voor Pinksteren reeds begonnen en op de dag zelf is er met acht personeelsleden tot half twee 's nachts gewerkt. Duitsers het meest Van de buitenlandse bezoekers bestond het merendeel uit Duitsers, daarna volg den Britten, Amerikanen en Fransen. Merkwaardig is dat de Zweden en Bel gen gelijke tred hielden. De Zweden vroe gen bij voorkeur naar particuliere adres sen, waarbij opgemerkt moet worden, dat een georganiseerde uitwisseling in eerste aanleg mislukte. Van de ruim 72.000 in lichtingen had 75 percent betx-ekking op vragen over stad en sti-eek en ongeveer 25 percent op vragen over de rest van Ne- dex-land. Velen vroegen naar de Schipholbus, waaruit Haarlems Bloei de conclusie trekt, dat een meer frequente dienstregeling voor deze bus in het seizoen wenselijk zou zijn. Parallel met de aantal bezoekex-s uit het buitenland loopt het aantal keren, dat vreemd geld gewisseld is. Ook hier de zelfde volgorde naar aantallen van Duit sers, Britten, Amerikanen, Fransen, Bel gen en Zweden. Behalve de werkzaamheden, die ten dienste van het vreemdelingenverkeer staan, fungeerde het vex-keershuis van Haarlems Bloei ook nog als agentschap van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. De omzetten hiervoor namen in het afgelopen jaar met twintig percent toe. Er werden 2400 grensdocumenten afgege ven, de verstrekking van nieuwe kamp- kaarten en de verlenging daarvan ge schiedde 7630 keer. Veel aanvragen voor kaarten voor de Kennemerduinen, voor het gebied van de waterleiding en voor de uitvoeringen in het openluchttheater werden eveneens door de informatrices van Haarlems Bloei behandeld. Volgend jaar zal de A.N.W.B. een bijkantoor in Haarlem oprichten, zo dat dan een belangrijk deel van de werk zaamheden voor de mensen op het ver keershuis zal worden weggenomen. Vex-heugend is, dat het aantal begunsti gers van Haarlems Bloei gestegen is tot 1387. In 1956 waren het er 1237. De rondritten van de N.Z.H. door Ken nemerland wei-den gemaakt door 7639 pei-- sonen (vorig jaar 7029). De Kennemer duinen werden door een kwart miljoen mensen bezocht en het Cruquiusmuseum boekte 11.000 bezoekers. Glimlach Het bestuur van Haarlems Bloei heeft in 1956 een bezoek gebracht aan dat van de V.V.V. te Amsterdam en beide besturen overwegen begin maart een excursie naar het met leaarsen verlichte Frans Hals museum te brengen. De voorzitter van Amsterdams V.V.V. maakte tijdens de be sprekingen de opmerking, dat Haarlem naar zijn mening een attractie van Am sterdam was, welke „speelse opmerking" naar het jaarverslag zegt „met een glim lach door ons aanvaard werd". Niet onvenneld mag blijven, dat lezing van het jaax-vex-slag weer eens de herin nering oproept aan de talrijke activitei ten, waaraan Haarlems Bloei in het afgelo pen jaar zijn medewerking heeft verleend, zoals de bloemenmeisjesactie, de koffie- week, de lichtvaart en vele andere evene menten. Er rest ons nu nog slechts de hoop uit te spreken, dat in Ixet reeds begonnen jaar 1957 het in cijfers uitgedrukte initiatief van Haarlems Bloei opnieuw een stijgen de lijn zal vertonen. Dit verslag werd op de dinsdagavond gehouden vergadering van het algemeen bestuur goedgekeurd. In het dagelijks be stuur hadden een paar mutaties plaats. In de vacature van de heer A. Rauwerda werd de heer A W. Kortst j ens bij acclamatie ge kozen. De voorzitter, wethouder D. J. A. Geluk memoreerde nogmaals de vex-dien- sten welke de heer Rauwerda gedurende twintig jaar voor Haarlems Bloei heeft gehad. In diens plaats werd nu jhr. dr. J. C. Mollerus als secreatris benoemd. Het bestuur van het pensioen- en onder steuningsfonds van Van Herwaarden's kalkzandsteenfabrieken n.v. te Hillegom heeft, door de raad van beheer van de vennootschap daartoe in de gelegenheid gesteld, besloten de pensioenen van de werknemers niet te vex-lagen, ofschoon dit krachtens een ax-tikel in het pensioenregle ment mogelijk was met het oog op de 1 januari 1957 in wex-king getx-eden wet op de algemene ouderdomsverzekering. De reeds lopende en in de toekomst uit te betalen pensioenen van het personeel van Van Herwaax-den's kalkzandsteenfa brieken, zullen dus geheel boven het alge meen pensioen uitgekeerd worden. Dinsdagavond hield de A.R. Statencen- trale Haarlem in x-estaux-ant Brinkmann haar jaarvergadex-ing, onder leiding van mr. A. Bruch. De secretaris, de heer D. A. J. Spek en de penningmeester, mr. J. C. C. W. Hijszeler brachten hun jaarversla gen uit. Wegens de reorganisatie van de Anti Revolutionaire Partij, die ook voor de werkwijze en de samenstelling van het be stuur der Statencentrale verandering mee brengt, is een nieuw reglement vastgesteld. Krachtens dit i-eglement trad het oude bestuur af en werd een nieuw gekozen. Na verkiezing en verdeling der functies is het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: mr. A. Bruch, Haarlem, voorzitter; W. J. Scheltens, Aerdenhout, secretai-is; D. J. Coumou, Heemstede, penningmeester; B. A. J. Spek, Haarlem, 2e voorzitter; alge-' meen adjunct D. van Heun, Haarlem en als leden P. Brüne, Zandvoort; A. Elgers- ma, Bennebroek. De heer Van Heun heeft in het bestuu* zitting namens de ARJOS, de Anti-Revo* lutionaire jongeren clubs, in Haarlem eö omgeving. ADVERTENTIE Het blijft de Phiïipshoek waarop zich de grootste aandacht van de markt concen treert en die ook voor de nodige vai-iatie weet te zorgen. Nadat maandag de aande len van het Eindhovense concern 5 pun ten waren ingezakt ontstond gisteren een belangrijk herstel waarbij de koex-s opliep tot 231 en dus nog boven het niveau van vrijdag uitkwam. Deze stijging moet voor al worden toegeschreven aan kooplust van Londen. Voor de claims vte1 de stemming erg mee hoewel de verbetering van de prijs bescheiden bleef. De claims werden ver handeld van f 15,50f 15,90 en bleven zich binnen deze marge bewegen. De rest van de markt viel niet tegen. De affaire was echter gering. Opmerkelijk was hoe Kon Olie een herstel liet zien, in weex-wil van het verloop van Wallstreet. dat aanvankelijk allesbehalve opwekkend was. AKU kan nog moeilijk meekomen evenals Unilever. De Indonesische fondsen lieten zeer wei nig van zich merken. Men was het er nog niet over eens hoe het bericht uit Djakar ta te interpreteren inzake de deblokkering der roepiah-rekeningen van buitenlandse bedx-ijven werkzaam in Indonesië. De scheepvaart bleef in zeer rustig vaarwater. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Claims Rotterdamse Scheepshypotheek- bank kwam in de notering uit hoofde van de uitgifte van f 2.250.000 aandelen op naam tegen 130. pet. De claims werden ver nomen op f 16 a f 17. Omtrent het i-esul- taat van de uitgifte van f 5 miljoen 4?i pet 10-jarige obligaties tegen 99Va van de maatschappij voor middellang krediet viel nog niet veel te zeggen. De markt sloot zeer x-ustig. Prolongatie 3% pet. (A.N.P.). Voor de vierde maal sedert het begin van dit jaar sloot de beui-s winsthoudend, al kwam het einde juist op tijd, want na een periode van flinke stijging had zich een langzame maar zekere terugval ingezet, waarbij het industriegemiddelde slechts 1,59 punt kon handhaven, spoorwegen 0,05 punt en openbare nutsbedrijven 0,24 punt. De koopjesjagerij- en termijndekkingen, waardoor maandag Iaatbeurs een opleving ontstond, bleken geen reële vraag te ver tegenwoordigen en de koersen begonnen gisteren dan ook terug te lopen, nadat in verschillende groepen nog individuele koerswinsten geboekt waren van twee dol lar of meer. Er werden 1.920.000 aandelen verhandeld, het kleinste aantal sinds 23 november. Enkele groepen en fondsen handhaafden zich onafhankelijk van het beursverloop, vooral de scheepsbouw, die zeer gunstige vooruitzichten schijnt te hebben. Autofond sen bewogen zich binnen nauwe grenzen. Van de 1.156 verhandelde aandelen sloten 606 hoger, 310 lager, 240 onveranderd; er waren 17 nieuwe hoogtepunten en 19 Iaagtepunten voor het jaar. 3-3 NederL'47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. géw.Philips Gloeil. px-ef.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Peti-oleum A'dam Rubber Holl. Amex\ Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank. Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater Claims Philips 16 Slotkoers gisteren 83% 89-/18 195 302 194 269 305 268 230% 141 344 203 796% 158,90 80 180% 169% 269 95% 102% 224 165% 189% 189 68% 184% 65% 40% 82% 36 80 Heden 13.45 uur 84% 89% 196% 302 196 270 306 270 239 141 349 218 799 159,50 80 181 169% 269 95 102% 224 165% 189% 189 69 184 65 40% 82% 36

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11