Panda en de olie-magnaat Mooi winterweer Teek ió kat Radicalen leden nederlaag bij verkiezingen in Parijs G.'ïh^antumu Als U keelpijn hebt... Tito feliciteerde Gomoelka met zijn verkiezingszege Positie van Mendès-France als leider der partij begint te wankelen Radio geeft donderdag Nieuwe Poolse ambassadeur in Moskou Wereldnieuws zo De „bommenwerper" van New York na 17 jaar gepakt Critiek op UNO-beleid in de „Tribune de Genève" Toekomst van Europa van kernenergie afhankelijk Kostprijs van klassieke energie loopt steeds op 85 cf HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN Betekenis zwaar water WOENSDAG 23 JANUARI 1957 9 •w (Van onze correspondent in Parijs) Toen Pierre Mendès-France, na de ver vroegde verkiezingen van begin 1956, zijn grote rivaal, de toenmalige premier Edgar Faure, uit de radicale gelederen stootte om daarna een ingrijpende schoonmaak te hou den in de partij, voerden zijn aanhangers ter verdediging aan dat 't radicalisme in de loop der jaren was verwaterd en hoogno dig van rechtse en reactionaire invloeden diende te worden gezuiverd. In naam was de 85-jarige Edouard Herriot, ere-president van de Nationale Vergadering en van tal van andere instituten en verenigingen, nog altijd de erkende leider van alle radicalen, zowel van links als van rechts. Herriot had Mendès-France, die op het dramatische par tijcongres van Parijs toen juist als vice- president was gekozen, echter volmacht gegeven het radicalisme te restaureren. En diens operatie voltrok zich dan ook onder het welgevallig oog en de zwijgende toe stemming van deze invalide grijsaard, die de traditie van het radicalisme in de ogen van het publiek belichaamt. Bij de tussentijdse verkiezingen in Parijs, de stad die Mendès-France steeds als het centrum en de basis van zijn politieke actie had voorgesteld, heeft de radicale kandi daat maar een klein aantal stemmen ge kregen van het totaal waarover de lijst van Mendès-France het vorig jaar nog be schikte. Weliswaar had Mendès-France aan vankelijk een andere kandidaat de jonge en begaafde directeur van het weekblad ..L'Express'', Jean-Jacques Servan-Schrei- ber, naar voren geschoven. Maar de hogere partij-instanties hadden een Corsicaanse en onbekende advocaat boven deze strijdlus tige weekblad-directeur verkozen waarmee werd bewezen dat ook zijn greep op de gezuiverde aanhangei's in korte tijd aan zienlijk was verslapt. Fiasco Mendès-France heeft zijn nederlaag met een lofwaardige openhartigheid een dub bele nederlaag eigenlijk erkend, maar tevens de geruchten tegengesproken dat hij aan de top van de partij het veld zou rui men voor de hoogbejaarde Emile Roche die de eenheid onder alle radicalen wil herstel len. Ook onder zijn volgelingen wordt het fiasco van zijn experiment in groeiende mate toegegeven en zelf L'Express, dat al gemeen als de spreektrompet van Mendès- France wordt beschouwd, kan de teleur stelling over deze gang van zaken niet meer bedwingen. De hoop dat Mendès-France, aan het hoofd van een gedisciplineerde en krachtige radicale partij, de stoot tot een algehele vernieuwing en zuivering van het Franse politieke leven zou geven is voorlo pig in rook vervlogen. De oorzaak van de mislukking lijkt van tweeërlei aard te zijn. De bezielende per soonlijkheid van Mendès-France leent zich beter voor de rol van franc-tireur en van toornend profeet, die de meeste onheilen van Frankrijk al jaren tevoren met scherpe blik had aangekondigd, dan tot partijleider. Een autoritaire inslag, die hij overigens met generaal De Gaulle gemeen heeft is niet vreemd aan zijn karakter, een trek, waar door bij herhaling sterke spanningen ADVERTENTIE DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE DE GIRAFFE. 3 ..Ik zag in de Zijlstraat een pen van formaat; Ze is wel twee meter en hangt in de straat". Zo sprak de giraffe. .,en 'k weet zeer gewis Dat mijn hals hier een prachtig étuitje voor is En 't is goed dat die pen u naar DANTUMA leidt, Want 'n DANTUMA-pen is van pracht-kwaliteit!" jlstraat 90 Haarlem tel. 11161 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Pla ten. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. huis vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Marie Antoinette, hoorspel. 14.45 Piano recital. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Var. vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 V. d jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Koor zang. 20.15 Concertgebouwork. en sol. 22.20 Platen. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws 23.15 Beursber. uit New York. 23.16 Buiten!, correspondenten. 23.25—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvroud. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.»» Franss chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Instr. octet. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte mu.z 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Negro-spirituals. 13.45 Platen. 14.00 Promenade-ork. en koor. 14.45 V. d, vrouw. 15.15 Kamerork. en solist. 16.00 Bij bellezing. 36.30 Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursber. 17.45 Platen. 18.00 Zuid-Amerika, muz. 18.30 Fries progr. 13.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal pers pectief. 19.30 Platen. 19.55 Het blauwe busje, toespr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar.pr. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Oi*- gelconc. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Platen. TELEVISIE (NTS en NCRV) 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Tele-disco- oarade 20.25 Gezelsr apsdansen v. d. Franse Gouden Eeuw. 21.05 Zwemfeest. 21.50 Dag- •luiting rpc'T 824 !VT 12 00 O-V "'me 12.30 Weerber. 12.34 Ork - inc. 13 00 Nieuws. 13 11 Orgel en piano. 14.15 Oa'en. 14.30 Franse les. 14.45 Knapenkoor. 5.00 Schoolradio. 15 30 Knapenkoor (verv.). 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02. Platen. 16.20 Piano en hobo. 17.00 Nieuws. 17.10 Kin derliedjes 17.15 V. d. kind. 18.15 Platen. 13.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 en 19.45 Platen. 20.10 Idem. 20.40 Verz.progr. 21.30 De vuurdoop. 22.00 Nieuws. 22.11 Int. Radio- Universiteit. 22.30 Gewijde muz. 22.55—23.00 Nieuws. in de partij zijn opgewekt, die hij niet steeds vermocht te bezweren. Maar een even belangrijke omstandigheid is dat de radicalen eigenlijk nooit een werkelijke partij hebben gevormd. De radicale bewe ging is eerder een vergaarbak van plaatse lijke notabelen, waarin zowel links als rechts vertegenwoordigd is, en waarvan de voornaamste functie lijkt te zijn de menig vuldige kabinetsformateurs in Frankrijk zonder moeite aan „ministers" figuren te helpen. Door de rechtervleugel goeddeels af te kappen, heeft Mendès-France ook het traditionele en liberale karakter van de partij aangetast. Nationalistisch Het „Mendesisme" is een politieke filo sofie. om niet te zeggen: levenshouding, waarin een krachtige en oprechte vernieu wingsdrang zich paart aan ontegenzeggelijk nationalistische tendenzen. Vandaar bij voorbeeld de oppositie tegen de Europese integratie. Het lijkt een fundamentele fout van Mendès-France te zijn geweest, dat hij heeft getracht deze nieuwe wijn in oude zakken te gieten. De radicale partij heeft daardoor zijn positie van bruggehoofd tus sen links en rechts verloren, terwijl de vele jonge elementen, die Mendès-France voor zijn politieke idealen had gewonnen, door teleurstelling worden bevangen en gevaar lopen zich weer van de publieke zaak te zullen afkeren. Deze betreurenswaardige ontwikkeling wordt in de leiding van de radicale partij op he* ogenblik steeds duidelijker gezien en in de beide kampen van links en rechts lij ken pogingen te worden ondernomen om de eenheid van het radicalisme te herstellen. Zo'n herstel zou de persoonlijke misluk king van Mendès-France's vernieuwings- streven bevestigen, maar tevens nieuwe mo gelijkheden kunnen openen voor de Franse binnenlandse politiek. Een radicale cen trumpartij zou als grondslag voor een ka binet onder de huidige politieke omstandig heden ongetwijfeld van nature beter ge schikt zijn de plaats van de socialisten aan 't hoofd der regering over te nemen. Het is intussen nog niet zover en de persoonlijk heid van Mendès-France in aanmerking ge nomen, ziet het er ook niet naar uit, dat hij zich vrijwillig uit zijn machtspositie zal la ten verdringen. NEW YORK, (Reuter) De 53-jarige werktuigkundige, die bekend heeft de „bommenwerper" te zijn, die in de afge lopen zeventien jaar een dertigtal zelfge maakte bommen op openbare plaatsen in New York en omgeving te hebben gelegd heet George Metesky. Hij werd dinsdag in zijn woning te Waterbury, in de staat Con necticut, gearresteerd. Zijn aanhouding ge schiedde op grond van een onderzoek in het archief van de te New York gevestigde Edison maatschappij, waartegen Metesky een wrok zou koestaren wegens onvoldoen de uilkering na een bedrijfsongeval. Op last van de réchter is Metesky in een ziekenhuis opgenomen voor een psychia trisch onderzoek. GENèVE (United Press) In ongewoon heftige bewoordingen heeft de „Tribune de Genève" critiek geleverd op de houding van de UNO en van secretaris-generaal Hammarskjoeld ten opzichte van de ont ruiming van de landstrook bij Gaza. Onder het opschrift „Wenst Hammarskjoeld oor log?" critiseert het blad de op Israel uit geoefende druk tot ontruiming van het ge bied voordat er een internationale garantie geschapen is. Door erop te staan dat Israel zijn troepen achter de wapenstilstandsgrens terugtrekt en door de Egyptische politie- troepen in het gebied terug te brengen herstelt men in feite de gevaarlijke toe stand, die om te beginnen tot de crisis leidde, aldus het 1 dat verder betoogt, dat men door de oorzaken te herstellen, dezelfde consequenties krijgt. „Indien wij de mogelijkheid niet uit sluiten, dat Nasser zijn voornemen, .Israel van de kaart te vagen', uitvoert een voornemen, dat hij ondanks zijn nederlaag niet heeft opgegeven dan moet de Joodse staat kiezen tussen weggevaagd worden en een derde ronde'. En zijn keuze is niet twijfelachtig". „De verantwoordelijkheid van de UNO voor een hervatting van het conflict, en de waarschijnlijke uitbreiding ervan, is daarom duidelijk aangewezen. Indien, bij gebreke van afdoende, en tijdige, maat regelen, de Israëliërs en de Egyptenaren weer slaags raken, dan zullen de organisa tie van Manhattan en haar secretaris-gene raal het gewild hebben", zo zegt het blad. PARIJS (AFP). Louis Armand, een van de drie wijzen van Euratom, heeft te Parijs medegedeeld, dat terwijl de kost prijs van klassieke energie slechts kan stijgen, die van kernenergie snel zal dalen. Binnen tien jaar zal de kostprijs van kern energie vermoedelijk lager zijn dan die van klassieke energie. Voor de toepassing van de kernenergie staan talrijke wegen open, maar het comité der wijzen weet nog niet welke weg het snelst naar het doel leidt en op welke wijze kernenergie het goedkoopst kan worden opgewekt. In ieder geval maakt de kernenergie het mo gelijk het dringende energievraagstuk van Europa op te lossen. Alleen met kernener gie kan de economische onafhankelijkheid, van Europa gehandhaafd worden. De drie wijzen zullen hun taak, die be staat in het vaststellen van de hoeveel heden kernenergie, die in een nabije toe komst kunnen worden geproduceerd en het aangeven van de middelen, waarmede dit moet geschieden,niet voor medio maart hebben voltooid. Naar Armand mededeel de vormt de basis, die gelegd is door de conferentie der regeringsdelegaties te Brussel, een werkhypothese, die voldoende is voor het opstellen van een gemeen schappelijk kernenergieprogramma van de zes landen van klein-Europa. De taak der drie wijzen is moeilijk, want zij moeten rekening houden met verschillende landen en verschillende technieken. Volgens Armand zal een fonds van tweehonderd miljoen dollar nodig zijn voor de gemeenschappelijke onderzoekin gen. Armand zette uiteen, dat er bij de ontwikkeling der kernenergie onderscheid moet worden gemaakt tussen de huidige fase en de slotfase, waarin het uranium voor 99 percent nuttig wordt gebruikt. Alle technische middelen moeten worden aangewend' om deze slotfase snel te be reiken. De volgende maand zullen de drie wij zen Groot-Brittannië en Noord-Amerika bezoeken. Maandag zijn zij te Parijs be sprekingen begonnen met de Franse en Italiaanse regerings- en industriële des kundigen. De wijzen hebben het voor nemen te onderzoeken, hoe Noord-Ameri ka bij het Europese programma zou kun nen helpen en in hoeverre het Britse voor beeld kan worden nagevolgd. Na de be sprekingen te Parijs zullen de wijzen in Brussel besprekingen voeren met Paul- Henri Spaak, de leider van de intergoe- vernementele commissie voor de Euratom, en met Belgische en Nederlandse deskun digen. Soortgelijke besprekingen zullen ook te Bonn worden gevoerd, voor de wij zen naar de Verenigde Staten vertrekken. ADVERTENTIE oco>-occocoocooooooccoook>2oooqoooocoqcow>occooocoococck WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OUXOCCOOCCCCCCOSCCOOCOOJO«XX*AJOOK>300COCIUOOOCOOOOOOO(S WARSCHAU (Reuter en U.P.). Uit de eindtelling van de zondag in Polen ge houden verkiezingen blijkt dat 94,14 per cent van de kiezers aan hun stemplicht hebben voldaan, aldus een bericht van het Poolse nieuwsbureau PAP. Van de 17.944.081 stemgerechtigden hebben 16.892.213 hun stem uitgebracht. Volgens PAP bedraagt het aantal stemmen op de kandidaten van het Nationale Eenheids front 16.563.314 of 98,4 percent. Het aantal ongeldige stemmen is 58.897. De nieuw ge kozen Sejm (parlement) zal tussen 15 en 20 februari bijeenkomen. Daar er buiten de lijst van het nationale eenheidsfront geen kandidaten waren, be tekenen deze cijfers dat ongeveer 270.000 kiezers tegen alle voorgestelde kandidaten hebben gestemd. Deze lijst bestond uit de leden van de communistische Verenigde Arbeiderspar tij, de boeren- en democratische partij, die het leiderschap van eerstgenoemde aan vaarden, vertegenwoordigers van grote or ganisaties zoals vakverenigingen en 22 katholieken. Premier Cyrankiewics (294.004 stemmen) en de voorzitter van de raad van staat, Zawadski, kregen minder stemmen dan niet-partijleden, die lager op de kieslijst stonden, in hun respectieve kiesdistricten. Maar de vijfde kandidaat, Stanislav Stomma (een katholieke socioloog en bio loog, die onlangs mede de nieuwe natio nale club van katholieke vooruitstrevende intelligentsia oprichtte) kreeg 298.070 stemmen. Een andere partijloze kandidaat en een communistisch kandidaat sloegen Cyrankiewics met ruim 2000 stemmen. Een onofficiële en voorlopige bereke ning van de verkiezingsuitslag geeft het volgende beeld: Verenigde arbeiderspartij236 zetels Verenigde boerenpartij 116 zetels Democratische partij 39 zetels Katholieken 20 zetels Onafhankelijken 47 zetels 458 zetels Omtrent de resterende éne zetel moet opnieuw gestemd worden omdat de kandi- De laatste vierentwintig uur is de lucht- activiteit vertoond, worden de neerslag- druk in de omgeving van Ierland sterk ge- kansen klein geacht. De wind blijft over- daald, hetgeen samenhing met de nadering wegend tussen zuid en zuidoost, zodat van een kleine depressie, die van de Azo- vooral in de oostelijke helft van het land ren is gekomen. Ook breidden de, met vannacht opnieuw op lichte vorst moet een tussen Groenland en IJsland gelegen depressie samenhangend, dalingen zich in de richting van de Britse eilanden uit. Het boven zuidoost-Europa gelegen gebied van hoge druk nam verder in betekenis af, ter wijl in het westelijk deel van de Middel landse Zee een uit de Sahara gekomen de pressie arriveerde. Tengevolge van deze veranderingen in de drukverdeling ging bij ons de wind langzaam krimpen, van zuidzuidwest naar zuidzuidoost. Er werd drogere lucht aan gevoerd, waarin vrijwel geen bewolking voorkwam. In bijna het gehel land daalde de temperatuur tot onder het vriespunt, maar tengevolge van de overwegend ma tige wind kwam nei*gens meer dan lichte vorst voor. Morgen komt een van de fronten van het bij Ierland gelegen depressie-systeem dicht bij ons land. Aangezien het niet veel 24 januari Zon op 8.34 uur, onder 17.15 uur. Maan op 3.11 uur, onder 12.05 uur. Maanstanden 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 januari Hoog water: 9.04 en 21.35 uur. Laag water: 4.34 en 17.03 uur. Donderdag 24 januari Hoog water: 10.07 en 22.46 uur. Laag water: 5.27 en 18.03 uur. worden gerekend. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hl hu hedenmorgen 7 uur, de s neerslag van de laatste -5 c. s 24 uur.) .Sö O O •- O -r-» d.3 Stockholm onbewolkt w 0 4 Oslo mist windst. -4 0,1 Kopenhagen nevel zw 2 4 Aberdeen motregen z 7 5 Dublin motregen z 8 0,5 Londen onbewolkt zo 3 0 Brussel onbewolkt z' -1 0 Parijs onbewolkt zo -4 0 Bordeaux onbewolkt ozo -2 0 Grenoble nevel windst. -8 0 Nice geheel bew. O 11 0 Berlijn onbewolkt z -4 0 Frankfort nevel no -8 0 München mist windst. -16 0 Zürich mist vei*and. -11 0 Genève nevel windst. -5 0,2 Locamo onbewolkt ozo -6 2 Wenen sneeuw z -10 Innsbruck licht bew. windst. -12 Rome geheel bew. ono 8 1 Mallorca regen nnw 9 13 Amsterdam onbewolkt zzo -1 0 Den Helder onbewolkt z -1 0 Ypenburg onbewolkt z 0 0 Vlissingen onbewolkt z 0 0 Eelde onbewolkt z -1 0 De Bilt onbewolkt zzo -2 0 Twente onbewolkt z 0 0 Eindhoven onbewolkt zo -2 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z -0 0 26. Toen de nieuwe spuitende oliebron iets Ahamaar gij hebt er verstandig aan van zijn eerste kracht verloor, nam Joris Goedbloed de moeite, er een vaatje onder te zetten „Zo ziet gij, hoe ik thans het welverdiende loon ontvang voor mijn nimmer-aflatende oppassendheid! De rijk dommen vloeien mij op eenvoudige wijze toe!", zo sprak hij intussen op onderrich tende toon tot Graaf Isen Grim, die droop en klappertandde van de olie. „En toch geloof ik je niet!", riep deze echter met hernieuwde woede uit. „Het KAN niet! Ik heb urenlang met mijn degen in mijn land lopen prikken, en er is niets gebeurd! Geen druppel olie! Het maakt me kwaad!" gedaan door met uw bezwaren tot een ervaren deskundige te komen! Ik zie al, wat er schort aan uw wijze van oliewin ning", glimlachte Joris minzaam. „Gij hebt niet goed opgelet! Ziet ge mij soms met een rapier in de bodem steken? Neen im mers! De wandelstok is het hiertoe geëi gende instrument! En wat zien wij thans? Gij HEBT geen wandelstok en dus zijn uw olieplannen tot mislukking gedoemd! Sta mij dus toe, u als goed buurman te hulp te komen! Wanneer gij dat dreigend wa pen een ogenblikje uit de vuist legt, wil ik u toestaan om van mijn wandelstok ge bruik te maken!" Dit liet de hebberige graaf zich geen tweemaal zeggen. Hij gris te Joris onmiddellijk de wandelstok uit de hand en bekommerde zich er niet om. dat deze daardoor meester werd over het rapiermaar reeds het volgende ogen blik begon hij de ruil te betreuren. Joris zwaaide namelijk het wapen rakelings langs zijn hoofd, terwijl hij kreet: „En thans zal ik u leren te verdwijnen! Genoeg heb ik van uw pottenkijker ij! Veni, vidi, voetsjie zij uw devies!" En voor de thans ontwapende graaf zat er werkelijk niets anders op dan het zoeken van een goed heenkomen. daat der Verenigde Poolse arbeiderspartij daar nog geen 50 percent van de geldige stemmen gehaald heeft. President Tito van Joegoslavië heeft de leider van de Poolse communistische par ty, Gomoelka telegrafisch gelukgewenst met zijn overwinning in de Poolsever kiezingen en verklaard, dat de eenheid van het volk, de eenheid van het nationale front en de eenheid van de Poolse verenig de arbeiderspartij „de verdere en nog machtiger ontwikkeling van het socialis me in de volksrepubliek Polen overtuigend verzekert". Maarschalk Tito De Poolse ambassadeur in de Sovjet- Unie, Waclawa Lewikowski, is vervangen door de voormalige vice-premier Tadeusz Gede, aldus is officieel in Warschau be kendgemaakt. Deze benoeming heeft in politieke kringen in Warschau verwonde ring gewekt. Hoewel Gede geenszins be hoort tot de meer conservatieve stroming in de partij, wordt hij ook niet bepaald als liberaal beschouwd. Het is echter be kend, dat Gomoelka meer waarde hecht aan de vraag, of een partijlid zijn tegen woordige programma steunt, dan hoe zijn opvattingen in het verleden waren. De keuze van een ambassadeur in de Sovjet- Unie, die- Gomoelka volkomen moet kun nen vertrouwen, zal niet eenvoudig zijn geweest. Repatriëring Radio-Warschau heeft gemeld, dat een Poolse regeringsdelegatie binnenkort naar Moskou zal reizen, teneinde een „defini tieve overeenkomst" met de Sovjet- regering te sluiten over de terugkeer naar hun vaderland van verscheidene tiendui zenden Polen. Volgens radio-Warschau zijn in do eer ste drie weken van 1957 meer dan 3.800 Polen uit de Sovjet-Unie naar hun land teruggekeerd, terwijl er in het komende voorjaar nieuwe, grote transporten van terugkerende Polen worden verwacht. De Oostduitse communisten hebben ge tracht de verkiezingsoverwinning van Go moelka te interpreteren als een nederlaag voor het nationale communisme. Volgens het officiële partijblad „Neues Deutsch- land" rekenden de kiezers af met „de theorieën van de revisionisten en de op portunisten en hun leuzen als: een derde weg, een nieuwe revolutie en humaan so cialisme". ADVERTENTIE Voorzitter. Meade Alcorn is dinsdag ge kozen tot voox-zitter van de Ameri kaanse republikeinse partij. Hij volgt als zodanig Leonard Hall op. Alcorn is de persoonlijke keuze van president Eisenhower. Tussen de rails. Een Griekse emigrante, die op weg was naar haar man in Bel gië, is dinsdag bevallen in een rijdende trein in Italië. Zij werd naar een lege eerste klascoupé overgebracht en een dokter, die in dé trein zat, assisteerde. De baby, een jongen, werd geboren toen de trein het station van Piacenza binnenreed. Stimulerend. Hotelhoudei*s van het Japanse dorp Koerajosji, in de nabijheid van uraniummijnen gelegen, maken gebruik van gruis uit de afval van uraniumerts. In zakjes doet dit'gruis dienst als bad zout. Het „badzout" schijnt een buiten gewoon stimulerende uitwerking te hebben. Van medische zijde is hier even wel tegen gewaarschuwd. Verraad. Het vooronderzoek tegen 156 per sonen. die beschuldigd worden van ver raad, is dinsdag in Johannesburg voort gezet. Als bewijsmateriaal werden docu menten getoond van verscheidene orga nisaties, waarbij verscheidene i*assen zijn aangesloten. In één van deze documen ten wordt gevraagd om 50.000 vrijwilli gers, die als „stoottroepen" in een „geen geweld gebruikend vrijheidsleger" moe ten optreden. Goede wil. De eerste ministers van com munistisch China en Afghanistan heb ben gemeenschappelijk de wens geuit om de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen op de grondslag van wederzijdse goede wil verder te verstevigen, zo wordt gezegd in een dinsdag te Kaboel uitgegeven gemeenschappelijk communiqué. De Chinese remier Tsjoe En Lai en vice- premier Ho Loeng bevinden zich thans in Afghanistan. Zetel. De Oostenrijkse regex*ing heeft het internationale gezagsorgaan voor kern energie uitgenodigd zijn eex*ste algemene conferentie te Wenen te houden, zo deelde de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken dinsdag mede. Er worden onderhandelingen gevoei'd om Wenen tot de permanente zetel van het gezagsorgaan te maken. Cultureel. Dinsdag is een Tsjechoslowaak- se culturele delegatie onder leiding van de minister van Onderwijs en Cultuur, Kahuda, in Belgrado aangekomen voor onderhandelingen over het sluiten van een overeenkomst voor culturele en wetenschappelijke samenwerking tussen Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Minder. Uit de door het Engelse ministerie van Handel gepubliceerde cijfers blijkt, dat de produktie een export van Engelse motorvoertuigen in 1956 sterk is ver minderd. Verleden jaar werden 189.966 personenauto's en 42.579 vrachtauto's minder geproduceerd dan in 1955. De export verminderde met 55.089 perso nen- en 12.689 vrachtauto's. Tuinbommen. Twee jonge mannen hebben woensdag twee bommen geworpen in de tuin van het Britse ambassadege bouw te Bagdad. De bommen ontploften, zonder slachtoffers te veroox*zaken. Ze werden over een muur om de tuin gewoi'pen, waarna de aanslagplegers op rijwielen wisten te ontkomen. Guerilla. Na afloop van een vergadering van de beweging voor de „Franse aan wezigheid in Algerije" te Parijs, is een lid van deze organisatie, de 31-jarige Jean-Pierre Salabelle, op straat dood geschoten. Hij werd getroffen door een salvo machinegeweervuur van uit een taxi. Deze auto kon spoedig worden opgespoord. De politie heeft een Noord- Afx-ikaan voor ondervraging aangehouden. Positie. Vertegenwoordigers van de joodse gemeenschappen in Ax*gentinië, Austra lië, Canada, Duitsland, Engeland, Frank rijk, de V. S. en Zuid-Afrika, die te New York bijeen zijn, hebben een be roep op de UNO gedaan, de positie van de joden in Egypte te onderzoeken en het i*esultaat hiervan ter kennis van de Algemene Vergadering te brengen. Gewelddadig. In het proces te Dublin tegen vijf leden van het „Iex*se republi keinse leger", dat vereniging van Eire met het noorden des lands (Brits), Ulster voorstaat en dit doel met gewelddadige aanslagen poogt te verwezenlijken, zijn documenten overgelegd, waaruit blijkt dat verenigingen van Amerikaanse staatsburgers van Ierse afkomst de ver boden organisatie financieel steunen. Zo werd in de loop van 1956 17.000 dollar verstrekt. NA DE OORLOG is de term „ketting reactie" gemeengoed geworden. In kran ten- en tijdschriftartikelen paradeerde de kettingreactie plotseling als een volslagen nieuw fenomeen, waardoor de kernsplit sing mogelijk was geworden, en niemand mag er zich over verbazen dat bij sommi gen daardoor de gedachte rijpte, dat een volslagen nieuw verschijnsel zich aan de wereld had geopen baard. Nu is het inderdaad waar, dat er zonder kettingreactie geen sprake kan zijn van een kernsplitsingsproces van enige betekenis, hetgeen met een ge fingeerd voorbeeld gemakke lijk kan worden aangetoond. We behoeven daarbij slechts van de veronderstelling uit te gaan, dat 35 percent van de getroffen atoomkernen door de daarop afgeschoten neutronen tot splijting worden gebracht en dat bij elke splijting 2 neutronen vrij komen. Van de 100 afgeschoten neutronen, bereiken dus 35 het gestelde doel, waar door 2 maal 35, of 70 neutronen voor de voortgang van het proces kunnen zorgen. Deze 70 zullen een volgend nageslacht van 40 neutronen leveren, kortom, elke volgen de generatie van neutronen is 0,7 van het voorgeslacht, zodat het hele neutronenge slacht spoedig zal zijn uitgestorven. Of in andere woorden, het op gang gebrachte splijtingsproces zal doodlopen omdat steeds minder neutronen vrijkomen die de reac tie kunnen voortzetten. We kunnen echter met evenveel recht veronderstellen, dat 70 percent van de ge troffen atoomkernen tot splijting worden gebracht en dat bij elke splijting eveneens 2 neutronen vrijkomen, die het splijtings proces kunnen voortzetten. In dat geval bereiken van de 100 aanstormende neu tronen 70 hun doel, waardoor 140 nieuwe neutronen worden vrijgemaakt, die op hun beurt weer een volgende generatie va.n 296' leden leveren. In dat geval zal de kern splijting zich wél kunnen voortzetten en kan met goed recht van een kettingreactie worden gesproken. Onder kettingreactie kunnen we dus verstaan een proces dat, bij één deeltje beginnend, zich daarna als een sneeuwbalsysteem door de hele hoeveelheid van de stof kan voortplanten. De voorwaarde voor het ontstaan van zulk een ketting reactie is, dat de energie die bij de reactie van het eer- ste deeltje vrijkomt, zó groot is, dat hierdoor minstens een ander nieuw deeltje tot reactie kan worden gebracht. Alleen in dat geval is voortplanting van liet proces gewuarborgd. Dat is natuurlijk allemaal wel erg inte ressant, maar iedereen begrijpt, dat bij elke ontploffing óók aan deze voorwaarde wordt voldaan. Niemand zal er zich dan ook over verbazen, dat de term ketting reactie reeds xoerd gebruikt bij de proe ven van de Duitse fysico-chemicus W. II- Nernst met chloorknalgas, welke reactie explosief plaats vind bij belichting. An dere kettingreacties zijn de polymerisatie, de verbranding van koolwaterstoffen, de oxydatie en veelal ook katalylische reac ties, zodat er niet de minste aanleiding is de kettingreactie met. de atoombom te associëren. En dan wil een lezer wetenhoe een ketting uit houten schakels kan bestaan, terwijl het hout toch nergens een opening of een gelijmd tussenstuk vertoont. Daarover morgen. If. Pélillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2