L m NIVEA Woningen voor provinciaal personeel aan de Van Dalenlaan te Santpoort WIM STEYN EXPOSEERT Hogere tarieven op Haarlemse stadsbus gaan 1 februari in Voor f 300.000 aan vracht wagens in beslag genomen Voortaan zes ritten voor een gulden T sjaikofsky-cyclus in Heemstede De Hofgeest-affaire neven aan de redactie De negen Muzen WOENSDAG 23 JANUARI 1957 5 Twaalf inbraken opgehelderd VERKOUDEN VLUG... Militairen veroorzaakten dodelijke ongelukken Zustercongregatie gaat lening aan G. v. d. Vuurst bij Wijsmuller uitgetreden Huzaar bevorderd na flink optreden bij brand voorkomt 'n pijnlijke scheerhuid Jean Louis Stuur op in het Vioolconcert Naar wij vernemen heeft (le minister van Verkeer en Waterstaat, na overleg: met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, aan de directie van de N.Z.H. toestemming ver leend met ingang van 1 februari aanstaan de de tarieven voor de stadslijnen in Haar lem en Leiden te verhogen. Zoals wij reeds hebben meegedeeld wordt de enkele rit op een stadslijn verhoogd van vijftien tot twintig cent per rit, het over stapje van twintig cent tot vijfentwintig cent, terwijl voortaan geen zeven, maar zes ritten op een knipkaart van een gulden worden geboden. Ook de weekkaarten en maandabonne menten ondergaan een geringe stijging. De weekkaarten voor één lijn komen van f 1,30 op f 1,45 (jongelieden f 1,00 wordt f 1,10), op een aangesloten traject over twee lijnen van f 1,50 tot f 1,65 (jongelieden f 1,10 tot f 1,20), scholierenkaarten (vijftig ritten per veertien dagen) worden verhoogd van f 2,75 tot f 3,00. In de sector van de maand abonnementen gaan zij voor 1 stadslijn van f 7,60 tot 8,25 omhoog; voor een aaneenge sloten traject over twee lijnen van f 8,00 tot f 8,75, voor twee volledige lijnen van i 8,75 tot f 9,50; voor drie lijnen van tien Dc Velsense recherche heeft thans ook klaarheid gebracht in twaalf Amsterdam se inbraken waaraan de reeds gearresteer de verdachten in de Puttense roofoverval van enige dagen geleden de Amsterdam mer Van der W. en de IJmuidenaar Van den E. samen met een nieuwe arrestant, de IJmuidenaar H., schuldig moeten wor den geacht. Buiten de zes in ÏJmuiden gepleegde in braken en de insluiping in Heemstede heeft deze H. thans bekend betrokken te zijn ge weest bij een serie inbraken in de hoofd stad. Hierbij werden bij melkhandelaren, si garenwinkeliers, slagers en een dansleraar geld en goederen ontvreemd tot een waar de van ruim tienduizend gulden. Onder meer bekende het drietal in een winkel van de coöperatie voor ruim drie duizend gulden te hebben ontvreemd. De IJmuidenaar II., die aanvankelijk stug ontkende, moest zwichten voor de overvloed aan bewijsmateriaal waarmee de Velsense recherche kwam aandragen. Er zijn inmiddels nog twee arrestaties verricht waarmee opnieuw enige inbraken in ÏJmuiden aan het licht Zijn gekomen. De recherche stelde de beide zeelui S. (21 jaar) uit Velsen en De R. (25 jaar) uit Be verwijk in verzekerde bewaring op grond van tegen hen aangevoerd bewijsmateriaal inzake een aantal insluipingen gedurende de laatste maanden in Velsen gepleegd. ADVERTFNTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE op elf gulden en voor het gehele stadsnet van f 11,25 tot f 12,50. De binnen de lokale netten vallende trajecten van interlokale lijnen worden in deze tariefsverhoging be grepen. Ongewijzigd blijft echter de prijs van het overstapje van het stadsnet op lijn 8 met bestemming Velserend en omgekeerd en van het stadsnet op de bus naar De Glip vice versa. Ook de enkele rit op lijn 8 van Haarlem naar Velserend blijft onveranderd. Het kinderkaartje blijft ongewijzigd op tien cent. Deze tariefsverhoging is de eerste sinds 1953. Het tarief van de tramlijn Haarlem (Soendaplein-Heemstede (Sportpark) was zelfs in 1940 al vijftien cent, zodat dit zes tien jaar heeft gegolden voor een lijn, die aan beide zijden aanzienlijk werd verlengd. Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag stond een 20-jarige militaire chauffeur uit Oosterhout terecht, die dooi de krijgsraad te Den Bosch was veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken, een boete van vijftig gulden en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Deze chauffeur had volgens de tenlastelegging in juli op de Bredase- weg bij Tilburg met een militaire vracht wagen niet voldoende rechts gereden, waardoor hij in aanrijding kwam met een .tegemoetkomende auto. De bestuurder van "deze auto kwam daarbij om het leven. De advocaat-fiscaal vorderde thans een hechtenisstraf van veertien dagen en ont zegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar. Voorts stond terecht een 21-jarige mili taire chauffeur uit Wezep, die door de krijgsraad te Ermelo was vrijgesproken. Deze militair was in augustus met een tien- tons vrachtauto nabij Ha vel te, doordat zijn uitzicht door geboomte werd belemmerd, in. botsing gekomen met een personenauto. Een der inzittenden van deze auto werd gedood en twee inzittende kinderen wer den ernstig gewond. De personenauto be vond zich echter op een voor alle burger lijk verkeer afgesloten weg. Van het vrij sprekende vonnis was de auditeur-militair in beroep gegaan. De advocaat-fiscaal eiste tegen deze chauffeur veertien dagen hech tenis, maar geen ontzegging van de rijbe voegdheid. In beide zaken zal het Hoog Militair Ge rechtshof op 5 februari uitspraak doen. Plannen voor scholenbouw in Haarlem en Bennebroek De religieuze congregatie der zusters Franciscanessen van Sint Lucia te Benne broek gaat over tot de uitgifte van f 600.000 5 pet. 30-jarige obligatiën a pari. Reeds is f 100.000 op inschrijvings- voorwaarden geplaatst, zodat ter inschrij ving worden aangeboden f 500.000 obli gatiën (bij de Neder! andsche Crediet bank, de firma Lentjes en Drossaerts, en Arnold Gilissen's bank op woensdag 30 januari). Vanaf 1 februari 1963 wordt gedurende vijf jaren f 20.000 per jaar en vanaf 1 fe bruari 1968 gedurende twintig jaren f 25.000 per jaar a pari afgelost. Vervroeg de gehele of versterkte gedeeltelijke af lossing is voor 1 januari 1963 slechts toe gestaan tegen 101V pet. De congregatie werd gesticht, in 1847. De zusters houden zich bezig in hoofdzaak met het geven van onderwijs en de opvoe ding der jeugd, alsook de verzorging van ouden van dagen. De congregatie telt thans 700 zusters. De financiële positie is gezond en de exploitatieresultaten zijn gunstig. De inkomsten laten een zodanig overschot, dat na toepassing van afschrij vingen op de eigendommen, de verplich tingen ruimschoots kunnen worden na gekomen. Omtrent het doel van de lening zegt het prospectus: de congregatie heeft opdracht gegeven voor de bouw van een klooster te Leidschendam. Voorts werd besloten lot de bouw van een nieuwe kweekschool te Rotterdam. Met de bouw van beide ob jecten werd reeds aangevangen. Voorts zijn plannen uitgewerkt voor de bouw van een nieuwe meisjesschool te Benne broek en worden waarborgsommen ver eist voor scholenbouw te Haarlem. Al deze werken vragen een investering van bijkans f 2.000.000. Voor de financiering van de bouw van de kweekschool in Rot terdam, waarmee alleen reeds f 1.200.000 is gemoeid, meent de congregatie de ver plichtingen te kunnen herhalen op het rijk. Ter financiering van de overige eer ste bouwkosten wordt overgegaan tot de uitgifte van deze lening. Het Handelsregister bevat als wijziging dat als directeur van de scheepvaart-, transport- en zeesleepvaartmaatschappij N.V. Bureau Wijsmuller te ÏJmuiden is uitgetreden de heer G. v. d. Vuurst uit Am sterdam. De heer v. d. Vuurst, zo vernamen we, vaart thans als kapitein op een Indo nesisch vrachtschip. Onmiddellijk na de brand van vrijdag in de manschappenbarak van legerplaats „De Boskamp" te Amersfoort is huzaar G. Koetje uit Oostwolde bevorderd tot huzaar eerste klasse. Huzaar Koetje -week niet van zijn plaats, toen hij tot taak kreeg een aan de vuurzee grenzende barak nat te houden. In de barak bevonden zich kost bare medische instrumenten. Huzaar Koetje wilde niet van aflossen weten en liet zich tegen het vuur beschermen met natte dekens, die over hem heen werden geworpen. Hij bleef tot het gevaar ge weken was zijn taak als spuitgast ver vullen. ADVERTENTIE X- Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingmiddel voor de huid De gemeenteraad van Velsen zal een voorstel van B. en W. behandelen om aan het bestuur der woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" te Bloemendaal grond te verkopen, ter grootte van 5956 m2, liggende aan de Van Dalenlaan te Santpoort. Het doel is achtenzeventig woningen te bouwen, die voor een deel bestemd zullen worden voor personeelsleden van provinciale diensten. Zesendertig woningen zul len aan Velsen ter bewoning beschikbaar worden gesteld aan door de gemeente aan te wijzen gegadigden. De prijs van de terreinen is bepaald op 25 per m2. Voorts dient de woningbouwvereniging een bedrag van 5000 te voldoen als bijdrage in de kosten van aanleg van het bij de bouw betrokken gedeelte van de Van Dalen laan en als bijdrage in het fonds stadsaanleg. Door een samenloop van omstandigheden kreeg Henri Arends op de dag van zijn be noeming tot eerste dirigent van het Noord hollands Philharmonisch Orkest als op volger van Toon Verhey het eerste abon nementsconcert in Minerva-Theater, dat gegeven werd in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring, als gast te lei den. Het begin van deze cyclus, aan werk van Tsjaikofsky gewijd, bestond uit de Zesde Symfonie de Pathétique en het Vioolconcert in D, met de jeugdige vir tuoos Jean Louis Stuurop als solist. Na alles wat we over Arends inzichten in het interview in onze krant van giste ren gelezen hadden, bestond er reden te over om met bijzondere belangstelling de interpretaties te beluisteren van twee re- pertoirewerken, die onder Verhey en ook onder Adam herhaalde malen schit terend vertolkt zijn. Gunstig was het uiteraard niet, dat Arends voor een orkest stond, dat door het af dempende gordijn decor zijn natuurlijke klankgehalte niet kon produceren, zodat over de zuivere verhoudingen en zelfs over de intensiteit j waartoe de bezetting in staat was, niet te oordelen was. Het zal zaak zijn met een nader oordeel te wachten tot Arends weer eens in de Haarlemse Concertzaal, met haar verraderlijke maar dankbare akoes tiek, een concert dirigeert. Wat wel mee viel was het reageren van het ensemble op de bezielde en suggestieve directie van Henri Arends, die aan de „Pathétique" hier en daar een te waarderen persoonlijke wending wist te geven. Een minder geluk kige indruk maakte de al te plotselinge overgang van het uitbundige derde naar het tragische vierde deel. Was de dirigent misschien bang dat het publiek zou gaan applaudisseren na III? Tsjaikofsky's Vioolconcert was een uiterst dankbare opgave voor de twintig jarige Stuurop, die de voornamen draagt van wijlen Jean Louis Pisuisse, de ver maarde cabaretier, die zich in zijn roem rijke jaren aan de vleugel liet begeleiden door de vader van de jeugdige violist, wel ke toen nog moest worden geboren. Men neme deze kanttekening als curiositeit voor wat zij waard is. Maar wat bijzonder veel betekent, is dat de^e Jean Louis Stuurop een vioolvirtuoos is van het zui verste ras. Zijn fenomenale vertolking van het veeleisende Concert van Tsjaikofsky deed deze Heemsteedse avond stijgen naar het sublieme. En dit te meer daar Arends met het orkest het solospel omgaf op waarlijk geraffineerde wijze, zodat er een ideale samenwerking ontstond. Het opgetogen publiek kreeg, als dank voor zijn gul applaus, als toegift nog te beluisteren het Andante uit de derde solo- sonate van Bach Jos. de Klerk Het onderzoek in de fraudeleuze hande lingen van het Velsense financieringskan toor Hofgeest, waarover wy reeds uitvoe rig berichtten duurt onverminderd voort. De Rijksaceountantsdienst begint deze week aan een overzicht van de financiële situatie teneinde de Velsense recherche een overzicht te kunnen geven van de om vang der fraude. Inmiddels heeft de po litie niet alleen een nieuwe arrestatie ver richt maar ook dertien vrachtwagens in beslag genomen, waaronder vele nieuwe, waarvan niet vaststaat of zy juist gefinan cierd zyn of wellicht gediend hebben om via een gefingeerde financiering de strop pen in de kasmiddelen van de „Hofgeest" te dekken. In Haarlem werd de mede-vennoot van een middelgroot expeditiebedrijf gearres teerd die er van verdacht wordt valsheid in geschrifte te hebben gepleegd, zulks in samenwerking' met het Velsense financie- ringsbedrijf. De expeditiefirma had kort achter el kaar drie vrachtwagens laten financieren, waarvoor van de beide vennoten handte keningen vereist waren. De signatuur van de mede-vennoot werd evenwel in samen werking met de Velsense financierders vervalst. De dader is daarop in het hoofd bureau van de Velsense politie ingesloten. Vervolgens kon de politie in een opslag plaats te Haarlem de dertien vrachtauto's tot een gezamenlijke waarde van f 300.000, achterhalen en in beslag nemen, welke auto's deels al waren gefinancierd maar nog niet afgeleverd, deels door de impor teur in consignatie aan de garagehouder waren gegeven. De tussenhandel had enige dezer auto's op papier al verkocht en laten financieren, maar de klanten wer den aan het lijntje gehouden wat de afle vering betrof omdat men vertelde dat er nog allerlei wijzigingen moesten worden aangebracht. Op het vermoeden van verduistering het geld was meermalen al afgedragen aan de „Hofgeest" terwijl de wagens waren teruggestuurd aan de importeur wordt een nader onderzoek naar de manipulaties van enige tussenhandelaren ingesteld. Uit de gehele gecompliceerde situatie blijkt volgens de Velsense recherche dat de moeilijkheden zich de afgelopen maanden bij de „Hofgeest" moeten hebben toegespitst, als gevolg waarvan verschei dene gefingeerde financieringen nodig wa ren om de gaten te stoppen. Plet onderzoek duurt onverminderd voort. Personeelsleden van de provinciale dien sten in Noordholland hebben zich reeds in 1950 beraden over plannen om het woon probleem voor de provinciale ambtenaren op de een of andere wijze op te lossen. Daartoe werd contact opgenomen met de Woningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord", ten einde in samenwerking met deze vereniging tot de stichting van wo ningen te komen. Voorzitter van deze wo ningbouwvereniging, de heer D. Roos be kleedde tevens een functie bij het P.E.N. te Bloemendaal. Verscheidene plannen voor woningbouw kwamen ter sprake, maar werden helaas te elfder ure niet uitgevoerd, omdat zij afsprongen door be zwaren van de grondeigenaren, die deze gronden voor andere doeleinden hadden bestemd. Over de medewerking van het gemeentebestuur had men echter niets dan lof. Plannen voor open beschouwing aan de Van Ewijvkweg en de Schroder v.d. Kolkweg werden onder meer gemaakt, maar zij kwamen niet tot uitvoering. De onderhandelingen tussen de provin ciale bedrijven en de Woningbouwvereni ging „Bloemendaal-Noord" leidden ten slotte tot aankoop van grond aan de Van Dalenlaan, waar reeds een vijftigtal flat woningen bewoond is. Er werd op 14 de cember 1953 met de bouw van deze vijf tig begonnen en in het voorjaar van 1955 waren zij voor bewoning gereed. Vijfen veertig van deze flatwoningen werden be schikbaar gesteld voor ambtenaren van de provinciale bedrijven en aangezien het hier woningwetwoningen betreft, moest tien percent van deze vijftig woningen (acht woningen in vier verdiepingen en zes woningen in drie verdiepingen) aan het rijk worden afgestaan voor rijksvoorkeur. Deze vijf woningen werden door het rijk toegewezen aan personeelsleden van het Marine hospitaal te Overveen. Eenmaal op gang zijnde met de bouw van woningen aan de Van Dalenlaan, werd llfj -M'-X v lü b As- --A 4fe ■-■■■-t - - lÉÉi ÏÉS r .X'A Tot 14 februari exposeert de in Bentveld wonende schilder Wim Steyn tekeningen in de Amsterdamse kunsthandel Martinet en Michels, waar hij ook vertegenwoordigd was indertijd bij de heropening. Steyn is echter nog veel te weinig bekend in de hoofdstad en het is te hopen dat deze ten toonstelling van zo bescheiden werk de aandacht krijgt die ze verdient. Tentoon stellingen van deze kwaliteit zijn wij hier dit seizoen nog niet vaak tegen gekomen. De concentratie, bij dit werk aan de dag gelegd, de doorwerktheid dezer tekeningen, de veelal Hollandse landschappen, de be heersing van het vak, de smaakvolle ver werking van het materiaal en ook nog' het duidelijk van deze tijd zijn, al deze factoren Een maquette van de toestand die in de toekomst in de omgeving van de Van Dalenlaan te Santpoort zal ont staan. De op de foto aangegeven huizen op de voorgrond, zowel aan de linker als aan de rechterzijde zijn reeds be woond. De in het midden aangegeven weg is de Van Dalenlaan. ernaar gestreefd deze laan door te trek ken, zodat zij op de duur zal uitkomen op de Bloemendaalsestraatweg vlak voor het Stationskoffiehuis te Santpoort-Sta tion. Ook op het onbebouwde gedeelte van deze laan zullen nog woningwetwoningen verrijzen, namelijk ach teenzeventig in ge tal, te weten dertien groepen (elk portiek vormt een groep) van zes flatwoningen in drie woonlagen over vier blokken verdeeld, waarvan er drie diagonaalsgewijze komen te staan met het oog op de zon." Op 4 fe bruari a.s. zal met de bouw van deze achtenzeventig woningen een aanvang worden gemaakt. Evenals van de reeds bestaande vijftig woningen zal de heer W. J. H. Hoosemans uit Santpoort-dorp de architect zijn. Aan nemer van de eerste vijftig woningen was het bouwbedrijf „Twaalf Provinciën" uit ÏJmuiden Van de nog te bouwen achten zeventig woningwetwoningen is de heer H. M. Koning uit Santpoort de aannemer. Twee woningblokken zullen, bestemd worden voor personeel van de provinciale bedrijven en de twee resterende blokken zullen aan leden van de Woningbouwvere niging „Bloemendaal-Noord" worden toe gewezen, die in Velsen woonachtig zijn of die aan Velsen economisch gebonden zijn. Bij het nieuwe bouwplan heeft men zowel van de provincie als van het gemeente bestuur van Velsen veel medewerking on dervonden. Elke flatwoning zal vier kamers be vatten (een suite en nog twee kamers), een douche, een ruime hal en een betegelde keuken met coloritvloer. In het souster- rain bevindt zich voor elke flatwoning een zeer ruime bergplaats. De gemeenschap pelijke tuin is reeds aangelegd onder lei ding van de heer A. van Dompselaar, be stuurslid van de Woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord". De heer W. Gerrets, reeds vijfentwintig jaar bestuurslid van deze woningbouw vereniging, heeft een fraaie maquette ver vaardigd van de bebouwing van de Van Dalenlaan, welke eerstdaags te zien zal zijn bij boekhandel Broeze aan de Bloe mendaalsestraatweg 129 te Santpoort- Sta tion. Volgens het bestek moet het eerste blok na tweehonderdvijftig werkbare werkda gen, dus begin 1958 opgeleverd worden, het tweede na driehonderd, het derde na driehonderdvijftig en het vierde blok na vierhonderd werkdagen- Hierbij spelen de weersomstandigheden natuurlijk een be langrijke rol. tezamen ontmoet men nogal zelden. Steyns vaak heel kleine tekeningen hebben iets groots. Ze blijven op een afstand duidelijk herkenbaar, omdat Steyn helder concipieert Het is niet alleen door het onderwerp dat Steyn in enkele zaken even aan Rembrandt of andere oude meesters herinnert. Door zijn visie op zijn onderwerp en het ver mogen zijn bedoelingen waar te maken, komen Steyns tekeningen boven het tijde lijke uit. Hij zag in het landschap eeuwige waarden. Zó is dit landschap en zo zal het altijd zijn, als onze steden het niet over woekeren. Het nergens behaagzuchtig zijn, een zekere stugheid zelfs, maakt ook dat we soms even aan Van Gogh denken. Steyns toonschakeringen hebben dan ook een echte gevoeligheid en zijn niet het gevolg van een weifelend tasten dat wel een op gevoeligheid lijkend effect kan op leveren. Toch schroomt Steyn niet sommige tekeningen wat kleur toe te voegen met het penseel, waardoor zijn zaken dan nog win nen aan sfeer. Bob Buys (Verkort weergegeven) Boter. Laten wij liever, voordat we ter stembus gaan ons nog eens ernstig bera den wie, en waarvoor we kandidaten die onze regering vormen, kiezen. Het regeren zal niet makkelijk zijn, maar om ons zand in de ogen te strooien is ook niet moeilijk. Ik ben 30 jaar nu en gehuwd, maar heb mij nog nooit de weelde kunnen veroorlo ven om roomboter op mijn brood te eten. Ja toch. Als kleine jongen voor de oorlog herinner ik mij eens een half ons roombo ter voor moeder te hebben gehaald, dan kregen wij alle acht (dat was ons gezin) een boterhammetje met roomboter en sui ker, bij wijze van traktatie. Maar nu het buitenland onze 15 miljoen kilo boter niet meer wil kopen (want zij hebben liever vers) zijn wij onderdanen nog goed genoeg om dat beetje even gauw op te maken tegen een, let op, gereduceer de prijs van 75 cent per pakje. Nu, ik voor mij, weet niet wat roomboter is, dus blijf bij m'n margarine, waarmee ik maar zeg gen wil, allen die margarine dagelijks moeten eten, hcuen zo! Laat onze regering zelf de koelhuisboter opmaken, voor 75 cent per pakje. P. J., Velsen Verlengd. De tentoonstelling van „Aanwinsten 1950-1956" in het maritiem museum „Prin3 Hendrik" in Rotterdam zal worden verlengd tot 1 april. Kunstprys In Den Bosch heeft zater dagmiddag de commissaris der Koningin in Brabant, dr. J. E. de Quay, de Noord brabantse prijs voor schone kunsten uit gereikt. De prijs voor de toegepaste kunst is toegekend aan rector Egbert Dekkers in Moergestel en voor de amateurs-vrije kunst aan Peter Bust uit Nuenen. Eervolle vermeldingen verwierven voor de toege paste kunst de glazenier Marius de Leeuw uit Den Bosch en de schilder Jacques Fren- ken uit Vught. Justinus van Nassau. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, gerekend van 1 januari 1957, de naam van het ethnografisch mu seum in Breda gewijzigd in volkenkundig museum „Justinus van Nassau", rijksmu seum voor volkenkunde, afdeling Breda. John Minton. Een van de bekendste Britse kunstschilders van de jongere gene ratie, John Minton, is in Londen overleden. Vorig jaar schonk hij zijn schilderijen weg en deelde hij mee niet meer te zullen schilderen. „Ik ben mij er plotseling be wust van geworden, dat het met de schil derkunst is afgelopen. Na Matisse en Pi casso is er niets meer te doen", aldus mo tiveerde hij een jaar geleden zijn besluit. Taalweek. De Belgische Vereniging voor Beschaafde Omgangstaal organiseert in het begin van februari „een week van het algemeen beschaafd Nederlands". Op maandag 4 februari om 17 uur zal op het Stadhuis in Brussel een receptie worden gehouden, tijdens welke onder meer zal worden gesproken door de letterkundige Herman Teirlinck. Woensdag 6 februari zal prof. W. F. J. M. Krul voorzitter van de Centrale Taalcommissie voor de Tech niek en buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, in Brussel een voordracht houden over „taal en tech niek". Op donderdag 7 februari spreekt prof. Krul in Antwerpen. Volwassenen en jeugd worden verder in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan opstelwedstrij den, waarvoor de V.B.O. prijzen beschik baar stelt. Benoeming De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft be noemd tot lid van de dagelijkse raad van de raad voor de kunst de heer Ben Groe- nier in Amsterdam. Nieuwe dirigent. Het Koninklijk 's Hertogenbosch' Mannenkoor heeft tot di rigent benoemd de heer Piet v. d. Goor uit Eindhoven, reeds bekend als dirigent van het koninklijk mannenkoor „La bonne es- pérance" aldaar en door zijn jaarlijkse uit voeringen van Beethovens Negende Sym- phonie in Eindhoven. De heer Van der Goor volgt bij het Bossche mannenkoor de Haarlemse organist Albert de Klerk op, die wegens drukke werkzaamheden voor deze dirigentenfunctie heeft moeten be danken. Staking. Het museumpersoneel van alle Italiaanse musea is in staking ge gaan om aan hun eisen voor hogere pen sioenen kracht bij te zetten. Ook het per soneel werkzaam bij de archeologische vind plaatsen, en de kunstgalerijen heeft zich bij de staking aangesloten. De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, die de wens te kennen had gegeven een enkel museum te bezichtigen kon pas na veel moeite toegang worden verschaft. Vocalistenconcours. Van 15 tot en met 18 september zal in Den Bosch het vierde Internationaal Vocalistenconcours worden gehouden. Deelneming aan het concours staat open voor zangers en zangeressen, geboren na 31 december 1923. Leerlingen van officiële muziekinstellingen en conser vatoria, die nog geen eindexamen hebben afgelegd, kunnen aan het concours slechts deelnemen met toestemming van de direc teur van hun instelling. De inschrijvingen staan open tot 1 augustus 1957. Het secre tariaat van het concours is gevestigd in het stadhuis van Den Bosch. Culturele uitwisseling. In Peking is vrijdag een Chinees-Russisch cultureel verdrag getekend, dat voorziet in een groto uitbreiding van de culturele betrekkingen tussen beide landen in dit jaar. Er zullen meer dan vijftig delegaties, bij elkaar ruim duizend mensen, uitgewisseld worden. Ook de uitwisseling van films en boeken zal vergroot worden. Hongaars ballet. Het Parijse publiek heeft het Hongaarse Nationale Ballet, dat vrijdagavond in het Alhambra Theater voor het eerst sedert twee jaar in Frank rijk optrad, enthousiast toegejuicht, nadat het ballet onaangekondigd een scène, geti teld „De moord op Hongarije", had inge last. Toen het gordijn opging, danste er een solodanser, gekleed als tamboer. Hij roerde zijn trom, kennelijk in een bede om hulp voor zijn land. De noodkreet was te vergeefs en de tamboer werd doodgescho ten. Het Hongaarse Nationale Ballet is woensdag uit Boedapest in Parijs aange komen. Chopin-avond De Poolse pianist An- drzej Tsjaikofsky zal vrijdag 15 februari in het Amsterdamse Concertgebouw een programma van werken van C'nopin ver zorgen. Andrzej Tsjaikofsky werd in 1956 prijswinnaar op het Internationale Konin gin Elisabeth Concours. Helène Ludolph. De Haarlemse zange res Helène Ludolph heeft onlangs met be geleiding van Haakon Stotijn. Leo van der Lek, hobo en Albert de Klerk, orgel, en kele opnamen gemaakt voor Telefunken Nederland met liederen van Bach en Handel. Beurzen voor danskunst. Bij beschik king van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van beurzen op het gebied van de dans kunst in 1957. In deze commissie zijn be noemd: tot lid en voorzitter Indra Kamad- jojo in Amsterdam, tot lid en secretaresse Paula Balma in Amsterdam, en tot lid Sonia Gaskell in Amsterdam en Corrie Hartong in Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3