a Dl Sukarno's remedie voor de verdeeldheid in Indonesië Zwitsaletten Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Davitanion lö <=Pra.atótoel Geen helft-plus-één, maar praten tot men het eens is Boycot in Barcelona is tegen gouverneur Acedo gericht Van dag tot dag Ingewikkeld Plan voor Cyprus De oude „musjawarah"-democratie Moeilijkheden als gevolg van te lage lonen bij stijgende prijzen Sartre hekelt Franse communistische partij V. Examens Roemenen gaan ouderwets stalinistisch stemmen - f Op de Australië aanvaardt nog 5000 vluchtelingen En Joegoslavië kreeg er ongewild 6000 meer Manchester Guardian over „Nederland, een voorbeeld voor Europa" „Bommenwerper" aangehouden in New York Berlijn voorgesteld als de Westduitse hoofdstad ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: POLIS WOENSDAG 23 JANUARI 1957 o ln Amsterdam is een groot aantal auto mobilisten slachtoffer geworden van een man, die misschien niet regelrecht als op lichter is aan te duiden, doch wiens inte griteit toch zeer in twijfel moet worden ge trokken. De rechter zal uitmaken in hoe verre van opzettelijke oplichting sprake was, doch dat is voor het onderwerp van deze beschouwing van minder belang. Het gaat erom, dat deze man cle gelegen heid tot ongeoorloofde praktijken kreeg door een tekortkoming van het ambtelijke apparaat, waarvan hij als verlengstuk (te gen grove betaling) fungeerde. Hij kreeg van de provinciale griffie lijsten van auto mobilisten, wier rijbewijs verlengd moest worden, en verleende dan zijn bemiddeling hij de ambtelijke rompslomp. Zijn schriftelijk aanbod om „de zaak in orde te maken tegen een kleine vergoeding" was natuurlijk zeer verleidelijk voor de genen, die weinig tijd hadden om zelf bu reaus af te lopen en formulieren in te vul len. Doch nu betaalden zij geld voor niets, want de bemiddelaar liet het er bij zitten. Dit vestigt weer eens de aandacht op de betreurenswaardige toestand, dat ambte lijke instanties in ons land vaak niet ge slaagd zijn in het vinden van de meest ef ficiënte en voor het publiek gemakkelijkste weg van afwikkeling en contact. De ver lenging van rijbewijzen is een formaliteit, waarbij de rijvaardigheid of de verkeers- routine van de houder niet wordt gecon troleerd. Slechts wordt van hem een „eigen verklaring" geëist over zijn gezondheids toestand. Als hij tien jaar niet achter het autostuur heeft gezeten, krijgt hij even vlot een rijbewijs als de dagelijkse chauffeur. Een formaliteit, die tegelijk de inning van de legesgelden (in onze provincie vijf gul den per vijf jaar) mogelijk maakt. De verlengingsprocedure is voor de hou der echter ondanks het feit dat het een formaliteit en een incasso van belasting betekent zo ingewikkeld dat hij er een massa tijd aan moet besteden. Vereenvou diging zou in het licht van moderne regi stratiemethoden moeten worden nage streefd. Er is een grote, verwarringwek kende verscheidenheid naar gelang de plaats waar men woont in de soort bu reaus, waar men „zich vervoegen" moet voor verlenging van het rijbewijs. Griffie, politiebureau, gemeentehuis men moet het maar weten. En als bemiddelaars gelijk die deloyale Amsterdammer lijsten kunnen krijgen van deze bureaus met de namen van degenen wier bewijsje verloopt, waar om zouden deze bureaus die gegadigden dan niet rechtstreeks van formulieren kun nen voorzien? Het Centrale Bureau voor de Afgifte van Rijbewijzen is landelijk en metterdaad centraal. Zou het niet mogelijk zijn, om de verlenging en afgifte hier te concentreren? In navolging van het goede voorbeeld van de instantie die de kente kenbewijzen afgeeft en de wegenbelasting int. Want deze heeft door haar recente ver eenvoudigingsmaatregelen een beter be grip voor de heilzame werking van ge makkelijk, snel contact met haar publiek getoond. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken werkt, naar gemeld wordt, aan een nieuw plan voor Cyprus, dat zou neerkomen op tijdelijke plaatsing van het eiland onder het beheer van de Raad van Europa. Deze situatie zou vijf jaar moeten duren, waarna door middel van een volks - stemming de definitieve status van het eiland zou worden bepaald. Dit lijkt ons een goede gedachte. De drie landen, die bij het geschil over Cyprus zijn betrokken Engeland, Griekenland en Turkije zijn alle lid van de Raad van Europa en het geschil is dan ook al enige malen in de Consultatieve Vergadering van de Raad besproken. Het zou dus niet on logisch zijn, die Raad te belasten met het tijdelijke beheer over het omstreden eiland. Maar het plan is om nog een andere reden aantrekkelijk. De Raad van Europa heeft in de afgelopen jaren veel nuttig maar onspectaculair werk gedaan, bij voor beeld op het gebied van de registratie van patenten, de gelijkstelling van diploma's, de afschaffing van visa en dergelijke. Maar de enige spectaculaire taak, waarmee de Raad zich heeft beziggehouden de „euro- peanisatie" van het Saargebied is, niet door zijn schuld, volkomen mislukt Het zou de waarde voor de Europese samenwerking, die de Raad ongetwijfeld heeft maar die nog veel groter zou kun nen worden, enerzijds aanmerkelijk ver sterken en anderzijds meer laten spreken tot de volken van Europa, als de Raad zou worden belast met een taak van zo grote en zo duidelijk zichtbare betekenis als het beheer over Cyprus. Niet alleen het welzijn van het eiland zelf, maar ook de zaak der Europese sa menwerking zou daarmee dus zijn gediend. AMSTERDAM fVrije Universiteit): Ge slaagd voor het kandidaatsexamen genees- kundp de dames K M Pruissen, Hoofddorp, C. S Mungra, Parrmaribo, e" de heren G. p van den Bos, Laren, H. Jonkhof, Haar lem, A. J. Koers, Weesp, L. Kunst Amster dam, F. L. J. Tutuhatunewa, Amsterdam. Geslaagd voor kandidaatsexamen econo mie de heren H. Wesseling, Nieuw Amster dam, P. A. Buikema, Diemen, mr. B. C. de Hie, Den Haag, S. R. Tamin, Utrecht, J. van der Kamp, Aalten en S. D. Eikelboom, Sleeuwijk. Doctoraalexamen economie: A. P. Barten, Haarlem. PARIJS (AFP en Reuter) Er zullen op 3 februari in Roemenië verkiezingen wor den gehouden voor een nieuw parlement. Er zijn ongeveer 11.000.000 stemgerechtig den. Anders dan in Polen is in Roemenië geen nieuwe kieswet ingevoerd. Op de enige lijst, die van het volksdemocratische front, komen evenveel kandidaten voor als er zetels in het parlement zijn. Er bestaat niet de mogelijkheid namen van kandidaten te schrappen, zoals in Polen. Journalisten uit het Westen hebben lot dusver geen toestemming gekregen Roe menië binnen te kómen voor berichtgeving over de verkiezingscampagne. Volgens het Roemeense persbureau Ager- press zijn de kandidaten gekozen op bij eenkomsten van het democratische front in alle kiesdistricten. In Wenen zijn vrijdag berichten uit So fia ontvangen volgens welke vele studen ten van de universiteit van Plovdiv weg gestuurd zijn, merendeels voortgekomen uit de voormalige middenstand of kinde ren van boeren die zich tegen collective- ring hebben verzet. Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij en de Bulgaarse re gering hebben gewaarschuwd, dat bij de uitvoering van het economische plan voor dit jaar met „ernstige financiële moeilijk heden en moeilijkheden met de grondstof fen" rekening gehouden moet worden. ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées '00 0 III fsi HH||10 Ha* Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde mm. mm ORGANON OSS Vrienden (Van onze correspondent in Djakarta) De uitlating van president Sukarno, dat er met de verwezenlijking van zijn concept om Indonesië uit de huidige moeilijkheden te halen, geen tegenstellingen meer zullen bestaan tussen het parlement, het kabinet en de politieke leiders, doet vermoeden dat de president hoopt, door middel van zijn concept, zyn „droom" van het „begraven der politieke partyen" te kunnen verwezenlijken. Afgaande op wat tot dusver reeds over dat concept is uitgelekt, kan men de conclusie trekken, dat de politieke partyen (en hun tegenstellingen) hun „graf" moeten vinden in een kabinet, waarvan de samenstelling is gebaseerd op de sterkteverhoudingen in het parlement. Alle grote partyen - ook de communistische dus - zouden naar rato van hun aantal parlementszetels ministerposten bezetten. Het zou dus geen meerderheidsregering worden en er zou geen mogelijkheid zyn van politieke crises. Met een parlement, dat nóch een kabinet kan laten „vallen", nóch zelf ontbonden kan worden, wordt aldus de politieke godsvrede bereikt. Een opmerkelijk feit in president Sukar no's mededelingen is de tegenspraak, dat de in te stellen raad de naam van „revolu tionaire raad" zou krijgen, gelijk door het dagblad „Merdeka" was gemeld. Overigens berichtte het socialistische blad „Pedoman" dat „Merdeka's bericht over de revolutio nairs raad allerminst onjuist of een proef ballonnetje is geweest. In het oorspronke lijke concept zou wel degelijk van een revolutionaire raad" sprake zijn geweest. Die naam verdween echter, vermoedelijk als gevolg van bezwaren van degenen, die over het concept waren benaderd. Er zouden trouwens meer veranderingen zijn aangebracht. Zo zou aanvankelijk de president de uitvoerende macht van de minister-president hebben gekregen, zou Hatta tot vice-premier worden benoemd en ook de Sultan van Djokjakarta voor een dergelijke post worden gepolst. Hatta en de sultan zijn echter in de laatste versie van het concept niet meer genoemd. Wat de inhoud van het concept betreft, zijn de mededelingen van de president te leurstellend. Slechts een zeer klein tipje van de sluier werd opgelicht. Intussen is er reeds veel over het concept bekend ge worden en dat is niet verwonderlijk, om dat er uiteraard met diverse prominenten besprekingen over zijn gevoerd. En „wat twee weten" pleegt gemakkelijk gemeen goed te worden. Men zal natuurlijk ten aanzien van wat tot dusver gepubliceerd is, het nodige voorbehoud moeten maken. Doch van veel kan men de betrouwbaarheid ervan aflei den uit het standpunt van de president, waaromtrent men zich een beeld heeft kunnen vormen door zijn vele redevoerin gen over de wijze, waarop Indonesië uit haar permanente crisis-toestand moet worden geleid. De aan de president toegeschreven con ceptie van een kabinet, zoals wij hiervoor reeds aanhaalden.,' stemt overeen met zijn vaak verkondigde mening, dat de strijd der partijen een einde moet nemen. De westerse politieke constellatie, met haar meerderheid en minderheid, het „de helft-plus-één-systeem", is zijns inziens niet (of nóg niet) geëigend voor Indonesië, welks democratie reeds eeuwenlang in de desa-gemeenschap geworteld, gebaseerd is op overleg en samenwerking („musjawa- rah" en „gotong rojong"). Met andere woorden: praten tot men het met elkaar eens is! Alle grote partijen zullen dus volgens het plan naar evenredigheid de ministerportefeuilles verdelen. De „klein tjes" zoals de katholieken bijvoorbeeld zouden niet meer aan bod komen. Doch de communisten, thans van de regerings coalitie uitgesloten, zouden met evenveel ministerzetels in het kabinet vertegen woordigd zijn als de mohammedaanse par tij, de Nahdatul Ulama. Schim van het oude „volkscongres" Op deze wijze poogt de president dus te verwezenlijken wat hem bij de vorming van het kabinet-Ali niet is gelukt, name lijk de opneming van communisten in de regering, hetgeen de president gemoti veerd acht door het aantal stemmen, dat de communisten bij de verkiezingen ver wierven. Men vindt in deze conceptie ook het beeld terug van het door de president gesteunde maar op een mislukkig uitge lopen volkscongres, waarin eveneens alle partijen hadden moeten worden verenigd. Ook over de samenstelling van do na tionale raad heeft de president desge vraagd geantwoord, dat hij er geen com mentaar op kan geven. Uit wat is gepubli ceerd en ook dit lijkt een grote mate van betrouwbaarheid te hebben komt Sukarno deze raad echter te voorschijn als een soort super-kabinet. Zij wordt gevormd door de president (als voorzitter) ,de chefs van staven, een aantal ministers en ver tegenwoordigers uit alle geledingen der maatschappij. Ook hier zijn de communis ten niet uitgesloten. Als de raad, de „Dewan National" een groots idee wil uitvoeren moet hij zijn plan indienen bij het kabinet, dat 't door stuurt naar het parlement, waarna de volksvertegenwoordigers de wetten goed keuren. In dit schema, dat het „nieuwe democra tische systeem" wordt genoemd, is kenne lijk geen andere beslissing van kabinet en parlement dan „goedkeuring" mogelijk. Er is althans niet vermeld, wat er gebeurt als kabinet en parlement niet instemmen met „de grootse ideeën" van de nationale raad. Naar westerse opvattingen worden ka binet en parlement hiermee een stel ja broers, die uitsluitend goedkeurend mogen knikken, al zullen zij er dan wel lang durig over mogen debatleren (musjawa- rah). Blijkbaar ziet de president geen an- CANBERRA (U.P.)De Australische minister van Immigratie, Athol Townley heeft verklaard, dat nogmaals vijfduizend Hongaarse vluchtelingen zullen worden toe gelaten, waardoor het totaal aantal vluch telingen in Australië tot tienduizend zal stijgen. Vluchtelingen, die familie hebben in Australië zullen het eerst worden toege laten. In de afgelopen 24 uur zijn nog 643 Hon gaarse vluchtelingen de grens naar Joego slavië overgestoken, waardoor het aantal vluchtelingen in Joegoslavië tot 8601 is ge stegen. Het land heeft zondag reeds om „dringende hulp" van de UNO gevraagd om de verzorging van de vluchtelingen, die als gevolg van de strenge controle aan de Oostenrijks-Hongaarse grens in grotere ge tale naai Joegaslavië vluchten, te financie ren. Deze maand zijn reeds 6.000 Hongaren naar Joegoslavië gevlucht. Het Inter-gouvernementeel comité voor de Europese Migratie (I.C.E.M.) heefi zich tot de 27 ledenstaten gewend, met een ver zoek om een bedrag van meer dan zes mil joen dollar bijeen te brengen, zonder het welk de doorzending van Hongaarse vluch telingen uit Oostenrijk naar andere landen zeer grote moeilijkheden zal ondervinden. De I.C.E.M. heeft verklaard vóór 1 febru ari bericht te willen ontvangen. dere weg dan deze om de strijd tussen de politieke partijen voor de eerstvolgende tijd te bedaren en de activiteiten te rich ten op de opbouw van het land, welke on der de gestaag groeiende tegenstellingen te lijden heeft. De vraag is echter of de Indonesische politici niet reeds al te zeer door de westerse opvatting van democra tie zijn „geïnfecteerd" om dit systeem, dat voorlopig het einde der politieke partijen betekent, te aanvaarden. Ernstige bezwaren Zelfs uit de P.N.I., de partij, die presi dent Sukarno politiek het dichtst nabij komt, zijn stemmen gehoord, die elke con ceptie, welke een „begraven" van de par tijen inhoudt, afwijzen. De grootste hin derpaal voor president Sukarno's concept zal echter zijn plan vormen orn de com munisten in de regering op te nemen. De Masjumi bijvoorbeeld is onder geen enkele omstandigheid bereid met de P.K.I. van één kabinet deel uit te maken. De andere grote islamietische groep, de Nahdatul Ulama, is in haar officiële uitspraak nog niet zo positief geweest, maar het ligt voor de hand, dat zij zich, evenals de klei nere islamietische partijen, bij het Mas- jumi-standpunt zal aansluiten. Daarmee is dan Sukarno's concept ten dode opgeschreven. Want het is niet al leen zo, dat zonder het islamietische deel der bevolking van een algehele samen werking de gotong rojong geen sprake kan zijn, als de islamieten buiten de deur van nationale raad en kabinet blijven staan, zal dat de rust in het land zeker niet bevorderen, integendeel, de kans op chaos vergroten. En dat is natuurlijk juist wat het presi dentiële concept niet beoogt. Het Britse liberale blad „Manchester Guardian" heeft dinsdag een speciaal bij blad van zes pagina's uitgegeven, dat onder de titel „Nederland een voorbeeld voor Europa" een overzicht geeft van het na oorlogse economische herstel van ons land. De bijlage bevat een boodschap van de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, en artikelen over sociale en economische vraagstukken van prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het mi nisterie van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van So ciale Zaken en ir. A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. In het blad zijn onder andere opgenomen een overzicht van de architectonische we deropbouw van Rotterdam, een essay over de Nederlandse aard door de Londense cor respondent van de N.R.C. Theo Joekes en een pagina gewijd aan cultuur en toerisme. In een inleiding prijst de „Manchester Guardian" de „rustige vastberadenheid en kalme doelmatigheid" waarmee de Neder landers de wederopbouw na de oorlog heb ben aangepakt. De resultaten hiervan om vatten een verdubbeling van de vooroor logse industriële produktie, de Zuiderzee werken, modernisering van het vervoer en de bouw van een half miljoen huizen sinds 1945. ADVERTENTIE Maak van uw regenjas een winterjas Inkncvopvoering 20.23.50, 32.30 Voering gratis inzetten. Gen. Cronjéstr. 40-44, H'lem, Tel. 15438 (Van onze correspondent) BARCELONA. Al dagen lang slaan de huisvrouwen van Barcelona, voor zover de magere portemonnaies het toestaan, le vensmiddelen in. Hamsteren voorspelt na righeid en Barcelona is daarop geen uit zondering. Al anderhalve week is de stad in een staat van onrust, naar aanleiding van de stijging van het tarief voor de open bare vervoermiddelen in de stad. Na een nieuwe algemene loonsverhoging deed de regering alle moeite stijging van de prijzen te voorkomen, maar zij voerde zelf prijs verhogingen in voor benzine, lucifers en de vervoermiddelen. Dat laatste was voor de gemeente Bar celona geen luxe. Op trams, bussen en on dergrondse werd jaarlijks een verlies ge leden van vele tientallen miljoenen pese ta's. De prijs voor een ritje bleef deson danks nog geen vijf cent. De tarieven zijn nu gebracht op 80 centimos en de veront waardiging is algemeen. Het was de aan leiding voor een „tram-oproer", evenals in 1951. Toen werden de tarieven gebracht op 70 centimos. Die verhoging werd toen ge halveerd, nadat de bewoners van Barcelona vijf dagen lang hadden geweigerd per tram naar hun werk te gaan. De gebeurtenissen van thans leken op die van toen. In de stad werden vlugschriften uitgedeeld, ge typte of gestencilde blaadjes, zonder on dertekening, die opwekten tot een nieuwe tram-boycot. Vorige week maandag maak te niemand van de trams gebruik en tegen het einde van de week reden de trams nog steeds leeg door de straten, terwijl de ar beiders zich lopend van en naar het werk spoedden en beter gesitueerden vochten om een taxi. Geen staking Even als in 1951 volgde ook nu op de tram-boycot een mysterieuze oproep voor een algemene staking. Ook ditmaal had die weinig succes. De arbeiders ontbreekt het aan leiding en bovendien verdienen ze zo weinig dat ze, zonder stakingskassen, wel aan het werk moeten blijven. Slechts hier en daar werd aan de oproep gevolg gege ven. De ontevredenheid richt zich op de bekendste gezagsdrager: de gouveneur van Barcelona, generaal Acedo. In 1951 slaagde men er in het ontslag te bewerkstelligen van de burgemeester en de gouverneur. Generaal Acedo regeert met harde hand. Hij had het consigne gegeven stevig tegen prijsopdrijvers op te treden en het regende boetes en winkelsluitingen. Volgens de win keliers kunnen prijsverhogingen echter niet uitblijven, omdat veel duurder moet wor den ingekocht. De achtergrond is stijgende prijzen en te lage lonen. Men koelde zijn woede in de tramboycot, maar protesteert tevens tegen de moeilijke levensomstandigheden. Dat gebeurt over het algemeen met op merkelijke rust. De bijna twee miljoen in woners van de stad uitzonderingen daar gelaten blijven kalm en zij vinden tegen over zich politiemannen, die zich vastbe raden gedragen. Er zijn tot nu toe weinig botsingen voorgekomen. Wel zijn enkele studenten, die bij dit soort acties vooraan staan en tramwagens poogden te vernielen, gearresteerd. In officiële kringen mompelt men over provocateurs, opgeleid in Frankrijk, maar dat is een veronderstelling, die niet opgaat. Gaandeweg zullen linkse groeperingen wel trachten de actie over te nemen, maar in beginsel was het een demonstratie van de bevolking. Wanneer de universiteit wordt heropend, zal afhangen van het verloop van de acties. Elders in het land is het nog steeds rus tig gebleven. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Een 54-jarige man die in Waterbury (Connecticut) door de politie is aangehou den, heeft bekend de „bommenwerper" van New York te zijn, zo heeft de New Yorkse politie bekendgemaakt. De „krankzinnige bommenwerper" is volgens de politie ver antwoordelijk voor tenminste 34 aanslagen met zelf gemaakte bommen op openbare gebouwen in New York sinds 1940. Ver scheidene van deze zelf gemaakte bommen waren ontploft. Bij elkaar zijn vijftien mensen door deze aanslagen gewond. Een van de grootste euvelen van en in het dagelijks spraakgebruik is - naar mijn overtuiging en ergernis - de gemakkelijke manier waarop de ene man de andere „vriend" noemt. Zelfs de allergrootste jongens doen daar aan mee; juist bij hen, die beroepshalve reeds moesten weten hoe zeldzaam de vriendschap en hoe uiterst kostbaar hel begrip „vriend" is, liggen die woorden vóór in de mond bestorven. Nog onlangs sprak de heer Eisenhower over „mijn goede vriend Eden", terwijl er geen enkel argument aanwezig leek, dat- deze kenschetsing kon rechtvaardigen. Het zijn bovendien de glanzende blabla- makers, de jongens die het bést- gaat in de wereld, de knapen van de sleeën, de witte overhemden, de lichtblariwe pakken en de zilvergrijze dassen, het vlotte stel van de kreeftencocktails, de schouderklop pen, de mevrouwtje-zus en mevrouwtje-zo knapen, die iedereen, waarmee ze eens zakelijk of in de „amusements-sector" een paar uur samen geweest zijn, met „mijn vriend", „mijn goede vriend", „mijn beste vriend" betitelen. Ik wens het hun geenszins toe, maar als het hun eens niet meer naar den vleze zou gaan, als zij eens niet meer de blikken deurtjes van hun wagen achter zich dicht zouden patsen en niet meer met alle ouwe jongens-onder-mekaar hun luide maal tijden zouden kunnen houden - dan zou den zij naargeestig ervaren wat al die „vrienden" voor vrienden zijn. Ik acht dit vriendengedoe een slechte belegging op lange termijn- Want bij hen is het niet meer dan een waardeloos spelletje, met een woord waar van zij de zin en de betekenis niet ver staan. Ze leuteren maar wat. De wereld heeft er niet de minste schade bij. Maar wanneer de staatslieden, de leiders der mensheid, zo loszinnig met vriend omspringen is het erger, omdat de leugen er zo dik en suikerzoet omheen ligt, dat ieder mens met een beetje verstand en een schijntje gevoel voor menselijke verhou dingen, er zich met weerzin van afkeert, wetende dat niets in de weg staat om „mijn grote vriend" morgen reeds, als de omstandigheden dit zakelijk noodzakelijk maken, los te laten, te verguizen, of zelfs tot vijand nummero één te doen metamor foseren. Wie, ambtshalve, de trouw die door dik en dun blijken moet, nooit kan handhaven, moest het woord vriend liever niet gebrui ken. Hij is er zelf de oorzaak van dat de mens-van-goede-wil er misselijk en ziek van wordt. Elios De linkse Franse schrijver Jean-Paul Sartre heeft in zijn blad „Les temps mo- dernes" zijn stilzwijgen sedert hij het Rus sische optreden in Hongarije veroordeelde, verbroken en een vernietigend oordeel uit gesproken over de Franse communisten leiders. „Deze hebben", zo schreef hij, „zich besmeurd met bloed, dat zij niet eens zelf vergoten hebben". Sartre brak in november met de Franse communistische partij, Na dien is zijn maandblad tweemaal niet ver schenen. Na rijp beraad heeft hij nu zijn stand punt vastgesteld in een artikel van 120 pagina's onder de titel „De geest van Stalin", dat gepubliceerd is in een drie voudig nummer van zijn blad. Sartre is geen lid van de Franse communistische partij geweest, maar hij stond in de eerste rij van intellectuele „meelopers". In zijn artikel zegt hij, dat hij zijn communistische sympathieën niet verloren heeft en dat hij nog steeds hoopt op een volksfront in Frankrijk. Maar hij zegt er bij, dat deze hoop nutteloos is zolang de Franse commu nistische partij haar isolement niet ver breekt. De partij heeft zich met haar idiote leugens" voor heel Frankrijk be lachelijk gemaakt, zo meent hij. Sartre heeft ook critiek op de leiders van de Fran se socialistische partij, die hij beschuldigt van „verraad" in de kwesties Suez en Algerië Volgens Sartre moet een intellec tueel streven naar destalinisatie van de Franse communistische partij. „Ons pro gramma is duidelijk", zo schrijft hij. „On danks honderden tegenstrijdigheden, inter ne worstelingen en massale slachtingen, is de destalinisatie onderweg. Het is op het ogenblik de enige doelmatige politiek om het socialisme, de vrede en het tot elkaar komen van de arbeiderspartijen in Frank rijk te dienen". Reuter tekent hierbij nog aan, dat Sartres' verklaring bijzondere be tekenis heeft na de tussentijdse verkiezing van afgelopen zondag' op de linkeroever van de Seine in Parijs, waarbij de commu nisten duizenden stemmen verloren hebben. BONN (DPA) De Westduitse parle mentscommissie voor zaken Berlijn en ge heel Duitsland betreffend wil de vroegere rijkshoofdstad officieel tot de hoofdstad van West-Duitsland verklaard zien. De so ciaal-democraten, de vrije democraten en de vluchtelingenpartij zijn hier voorstan ders van. De bondsregering wordt verzocht maatregelen te treffen om de ministeries en andere instellingen naar Berlijn te ver plaatsen. Nieuw op te richten overheids instanties zouden dadelijk in Berlijn ge vestigd moeten worden. Ons woord polis is overgenomen uit het Franse: police en dit komt van het Italiaanse polizza, dat teruggaat op een Grieks woord apodeixis, dat betekent: ie publicatie iet bewijs. In deze ruime oetekenis komt hei woord polis thans niet meer voor Wij "era taan er onder: het bewijsstuk ener bepaalde verzeke ring. Vroeger sprak men van een polis van assurantie, waaruit blijkt dat polis in het algemeen: overeenkomst beteken de. Met het Griekse woord polis dat: stad betekent, heeft ons woord niets te maken. Dat vindt men terug in onze woorden politie en politiek.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5