STAD DES LEVENS De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem Aantal bezettingsmaatregelen met één jaar verlengd beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" EERSTE KAMER Heringa Wathrich r Kort en bondig WOENSDAG 23 JANUARI 1957 BLIKSEMAFLEIDERS Leden Onderwijsraad bij K.B. benoemd Persraad Faillissementen In- en uitvoer daalden in december Magnetiseuse kreeg ontheffing van het zondagsrijverbod Ook Zwolle wil een universiteit Kerkelijk Nieuws Parlementair commentaar Japanse uitkering aan oud-krijgsgevangenen Een toekomstbeeld Weekstaat NedBank Omzetting van goud in sterke vaiuta Seizoenwerkloosheid in vierde kwartaal 1956 Russische ambassade hekelt uitwijzing Anti-militairistische partij in oprichting Vijftig miljoen schade door wateroverlast Jonge Duitsers te Almelo veroordeeld Communisten uit Alkmaarse 5 mei-vereniging ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER (Van onze Kamerverslaggever) De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag met 49 tegen 11 stemmen een wetsontwerp aangenomen tot verlenging met één jaar van een aantal bezettingsmaatregelen. Tegen stemden de A.R. en van de K.V.P. de heren De Vos van Steenwijk en Van Riel. Het bezwaar van de A.R. ging voorna melijk tegen de samenvoeging van de maatregelen in één wetsontwerp, zodat het niet mogelijk was tegen een onderdeel te stemmen. Dat bezwaar gold voor prof. Molenaar (V.V.D.) vooral wat de commis- sarissenbelasting betreft. Minister Sam kalden zette uiteen, dat door de plaatsing van de te verlengen be zettingsmaatregelen op één lijst de Kamer kon zien in hoeverre vorderingen worden gemaakt met de afschaffing van het bezet tingsrecht. Dit systeem bevordert de af schaffing en het voorkomt, zoals na de Franse bezettingstijd, dat er twijfel rijst over de vraag, of er nog bezettingsmaat regelen van kracht zijn gebleven. Prof. Molenaar diende echter een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd volgend jaar afzonderlijke wetsontwerpen in te dienen betreffende een eventuele ver lenging van het besluit commissarissen- belasting en het algemeen vorderingsbe- sluit. Minister Samkalden kon hieromtrent geen toezegging doen, maar hij wilde het verzoek wel overwegen. Om die reden wil de prof. Molenaar de motie aanhouden tot behandeling van de begroting van Justitie. Dan kan men weten, waartoe de overwe gingen van de minister hebben geleid en ADVERTENTIE HAARLEM Onder hen wethouders D. Geluk en mejuffrouw dr. M. E. Nolte Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot lid van de Onderwijsraad de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de wethouder van Onderwijs van Bloemendaal, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, tevens rectrix van het rooms-katholiek ly ceum „Sancta Maria" te Haarlem, dr. J. P. Boosten, rector van het Veldeke-college te Maastricht, de heer J. H. Schouten, rector van de School voor Taal en Letterkunde te 's-Gravenhage en dr. K. Sprey, conrec tor van het Christelijk Lyceum te Hilver sum. Bovengenoemde nieuwe leden zullen zit ting hebben in de afdeling algemeen vor mend voorbereidend hoger en algemeen vórmënd'middelbaar onderwijs van de On derwijsraad. Voorts zijn bij hetzelfde Koninklijk Be sluit benoemd tot lid van de Onderwijs raad: A. G. J. Deurman, directeur van de Hervormde vormschool voor kleuteronder- wijzeressen te 's-Gravenhage,, mejuffrouw A. M. de Haan (zuster Francisca Maria), directrice van de opleidingsschool voor kleuterleidsters „Sancta Maria" te Amers foort, A. W. Haenen, directeur van het Ge meentelijk Pedagogisch Centrum te 's-Gra venhage, W. van der Jagt, hoofd ener school voor buitengewoon lager onderwijs te Amsterdam, C. Kleywegt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wo- - nende te Nijmegen en J. Th. Schelfhout, hoofd ener school voor uitgebreid lager onderwijs te Breda. Laatstgenoemde zes leden zullen zitting hebben in de afdeling algemeen vormend lager onderwijs, kweekschoolon derwijs en kleuteronderwijs van de Onderwijsraad. Bij Koninklijk Besluit zijn voor een pe riode van twee jaar benoemd in de pers- raad: tot lid-voorzitter M. A. Reinalda te 's-Gravenhage, tot lid-ondervoorzitter J. Meyer te 's-Gravenhage, tot leden: 'W. H. van Baarle te Overveen, mr, F. J. H. Bachg te 's-Gravenhage, H. J. van Balen te Was senaar, A. M. Banda te Kollum, dr. E. Diemer te Rotterdam, mr. H. Dikkers te Zwolle, C. M. Dosker te Roermond. L. S. J. Hanekroot te 's-Gravenhage, H. Korte jr. te Amsterdam, J. G. J. Nieuwenhuis te Rotterdam, drs. W. van Norden te Amster dam, H. M. van Randwijk te Amsterdam, H. de Ruig te Heemstede, L. F. Tymstra te De Bilt en jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen te 's-Gravenhage. De heren Bachg, Dikkers en Van Norden zijn nieuwe leden van de Persraad. De ove rigen zijn herbenoemd. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 22 januari in staat van fail lissement verklaard: A. J. van Holten te Beverwijk, Bogaardlaan 2 b en kantoor- houdende te Velsen, Meervlietstraat 36 a. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. C. Smitshuysen te Haarlem. W. M. Beusenberg te Zaandijk, Meidoorn laan 11. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Zoals gemeld, is bij beschikking van de rechtbank te Haarlem definitief surseance van betaling verleend voor de tijd van een jaar en zes maanden aan De naamloze ven nootschap Colora, fabriek van Teerkleur- stoffen; de naamloze vennootschap Chemi sche Industrie Rids en de naamloze vennoot schap Organisch Chemische Industrie Ossen- drecht, alle drie gevestigd en kantoorhou- dende te Haarlem. Bewindvoerders zijn: mr. B. J. Lambers te Haarlem, en drs. P. F. T. Witmer te Am sterdam, deze laatste in de plaats van mr. G van Hall te Amsterdam. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1956 1.118 miljoen (in nov. 1.280 miljoen), terwijl voor een waarde van 853 miljoen (in nov. 1.008 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 76 (nov.: 78). kan beter over de motie worden beslist. Met dit uitstel van de beslissing over de motie ging de Kamer akkoord. Bij het begin van de vergadering heeft de voorzitter een brief voorgelezen van de griffier, prof. De Block, waarin deze, na het college dertig jaar te hebben gediend, met ingang van 15 februari ontslag vraagt wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Namens de Kamer wenste mr. Jonkman prof. De Block geluk met zijn eervolle be noeming. Op een later tijdstip zal officieel afscheid worden genomen. In de plaats van de heer H. C. Nijkamp is tot lid van de Eerste Kamer benoemd de heer H. Rottinghuis (K.V.P.) uit Groningen. In een volgende vergadering zal hij als lid worden geïnstalleerd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Koopman over het verlenen van een ontheffing van het zondagsrijver bod aan een autobestuurster voor de uit oefening van de paranormale geneeskunst geantwoord, dat aan de autobestuurster, die op 7 januari betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk te Soesterberg, een ontheffing van het zondagsrijverbod was verleend, uitsluitend voor ritten ten behoeve van de uitoefening van haar be roep als magnetiseuse. De ontheffing was verleend, nadat was aangetoond, dat de aanvraagster, die haar beroep regelmatig ook op zondagen in en buiten haar woonplaats uitoefent, daartoe niet van de openbare middelen van ver voer gebruik kan maken. Na Enschedé en Maastricht wil thans ook Zwolle een universiteit. In een medede ling aan de gemeenteraad zeggen burge meester en wethouders van Zwolle dat de bestaande universiteiten en hogescholen in ons land niet meer voldoende in de behoef te aan academisch gevormde personen kunnen voorzien. Aangezien in het oosten van Nederland een instelling van hoger onderwijs ontbreekt, achten zij het redelijk dit tekort thans op te heffen. Zij wijzen op de centrale ligging van Zwolle, het in tellectuele peil van haar bevolking en de nabijheid van. de in ontwikkeling zijnde IJselmeerpolders. Niet slechts een regio naal, doch ook een landelijk belang zal er mee gediend zijn wanneer de spreiding van universiteiten op rechtvaardiger wijze zal geschieden, menen B. en W. Het zal ook een ongewenste concentratie van de bevolking in het westen tegengaan. B. en W. zullen thans de desbetreffende instan ties van de redelijkheid van de Zwolse wensen trachten te overtuigen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Heerlerheide (toez.) J. Irik te Twisk. Geref. Kerken Beroepen te Tijnje J. D. te Winkel, kand. te Voorthuizen. Aangenomen naar Ommen (vac. P. Hom burg) J. C. Baumfalk te Oostwold (Old.), die bedankte voor Hattem, Heerenveen (vac. J. H. Post), Enschedé (3de pred.pl.), Workum en voor Zwolle (vac. H. A. Munnik). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Niezijl M. v. Veelen, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Sneek H. de Vries. kand. te Hattem, die belankte voor Buitenpost en voor Drogeham. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaamslag G. Blom te Meer kerk. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Hallum in combinatie met Ternaard F. R. v. d. Meulen te Ternaard, die dit beroep ook aannam. Geref. Gemeenten Beroepen te Tholen J. Bel te Krabben- dijke. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Rijssen T. Dorrestein te Op- heusden en H. Ligtenberg te Rotterdam- West. (Van onze parlementaire redacteur) Het was dinsdagmiddag een professoraal debat in de Eerste Kamer tussen enerzijds de professoren Hellema (A.R.) en Molenaar (V.V.D.) en professor Samkalden, minister van Justitie. De Kamer zag zich genood zaakt, tengevolge van het stelsel van de wet „Bezettingsmaatregelen", een op dat gebied geldend verlengingswetje goed te keuren, waardoor nog weer een jaar lan ger een reeks van maatregelen uit de be zettingstijd, vermeld in een tot het ont werp behorende lijst, van kracht blijven. Daarbij waren enige maatregelen, waar over verschillende senatoren wel eens 'n afzonderlijk appeltje met de regering zou den willen schillen. De Tweede Kamer - die hieraan overigens geen behoefte had getoond - kan met behulp van het recht van amendement een of meer van de wet ten, welke op de lijst voorkomen, schrap pen. De Eerste Kamer kan dat niet, want, zij mist het recht van amendement. Dat bleek ook deze keer weer voor meer dan een der leden niet zo gemakkelijk te ver werken te zijn. Doch aldus wil het onze Grondwet. Minister Samkalden toonde be grip te hebben voor de geopperde bezwa ren en nam een zeer welwillende houding tegenover de Eerste Kamer aan. Hoewel hij met deugdelijke argumenten het stelsel van de wet verdedigde, verklaarde hij be reid te zijn te overwegen of er aan enige, met name door prof. Molenaar kenbaar gemaakte wensen tegemoet te komen zou zijn en een volgende keer een tweetal be zettingsregelingen afzonderlijk onder de loep te nemen. Hier sprak een minister, die zich allerminst achter formele uitvluch ten verborg noch er op uit was om de zaak heen te praten. Hier sprak bovendien een minister, die toonde uitstekend te kunnen argumenteren. Zo liep het alles tezamen genomen nog op een werkelijk boeiend debatje uit. Nederlanders, die in Japanse krijgsge vangenschap hebben vertoefd, kunnen van 23 januari af een cheque ten bedrage van 264 gulden tegemoet zien; dit is hun aan deel in de uitkering, die de Japanse rege ring via het Internationale Rode Kruis aan de vroegere krijgsgevangenen heeft ter be schikking gesteld, zo verneemt het A.N.P. van officiële zijde. Ook in het buitenland wonende Neder landers zullen de uitkering krijgen. Zij zullen deze kunnen laten overmaken in de muntsoort van het land, waar zij wonen. De gigantische ontwikkeling op het gebied van de techniek heeft zich na de laatste wereldoorlog zeer speciaal ge richt op de voortbeweging. De evolutie van het straalvliegtuig en de helicop ter, binnen afzienbare tijd culminerend in het gebruik van atoomenergie bij vliegtuigen, betekent een volledige ver overing en beheersing van het lucht ruim tot aan de grenzen van de damp kring. Ook deze grens zal spoedig over schreden worden en het verkeer tussen de planeten is slechts een kwestie van tijd. Onder water snellen duikboten, aangedreven door atoomenergie, met onvoorstelbare vermogens aan snelheid en capaciteit, van continent naar con tinent. Doch tussen lucht en water ligt het oppervlak der aarde een opper vlak dat in een tempo, hoger dan welke technische ontwikkeling ook, bevolkt y wordt met mensen, bebouwd wordt met huizen, gecultiveerd wordt tot nood zakelijke landbouwgrond, bedekt wordt 8 met vliegvelden, ingenomen wordt door fabrieken en werkplaatsen. Deze opper- vlakte der aarde is van de mensen. Zij 8 moeten er kunnen wonen, werken, maar 8 ook rusten en verpozen, zij moeten er veilig kunnen leven. Het verkeer zal uitgroeien tot een omvang, die niet meer g past op het toch al zo bekrompen aard- oppervlak. Het zal de lucht of het water P inmoeten óf, en dat is de derde moge- lijkheid, die onderwerp vormt van deze toekomstroman, het zal, voorzover het ;j noodzakelijk aan de aarde gebonden is, onder het aardoppervlak moeten ver- 8 dwijnen. De strijd tussen de mens aan 8 de oppervlakte en het verkeer, dat deze P mens tot de dood toe bedreigt en zelfs 8 van de wereld wil verdrijven, heeft stof 8 geleverd voor een verhaal, dat wij hier- P bij aan onze lezers als feuilleton aan- 8 bieden. Voor de derde achtereenvolgende keer In 1957 zijn bankbiljetten van de Neder landse Bank teruggevloeid, ditmaal voor een bedrag van f 40 miljoen, waarmee de chartale geldomloop is gedaald tot f 3820 miljoen. Dit peil is sedert april 1956 niet meer bereikt. Er is zelfs aanzienlijk meer teruggevloeid dan tijdens de zware jaar- ultimo aan biljetten in omloop was ge bracht. In de deviezensituatie is ditmaal geen grote wijziging gekomen. Terwijl enerzijds de goudvoorraad van f 3192 miljoen tot f 3154 miljoen is gedaald, is de netto de viezenreserve met een vrijwel dienover eenkomstig bedrag toegenomen, hetgeen duidt op een omzetting van goud in sterke valuta. Het saldo van de schatkist heeft zich met f 270 miljoen weten te handhaven. Dit is slechts f 6 miljoen minder dan de vorige week. In het vierde kwartaal van 1956 nam aldus het rapport van het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Noordholland het aanbod van arbeidskrachten in Noord holland toe met ruim 2700 personen. Deze toeneming wordt veroorzaakt door de sei zoenwerkloosheid. die mede afhankelijk is van de weersomstandigheden. De toeneming van de arbeidsreserve deed zich vooral voor in december, als gevolg van de kleinere werkgelegenheid in de landbouw en de bouwnijverheid. Over het gehele jaar nam het aanbod af met ongeveer zeshonderd ar beidskrachten. Het aantal openstaande aan vragen om mannelijk personeel nam gedu rende het vierde kwartaal af van 10.584 tot 8.993, hetgeen ondermeer een gevolg is van de seizoeninvloeden. Ondanks het feit, dat enkele honderden land. en tuinbouwers tijdelijk in de industrie konden worden ingeschakeld, is de toene ming van het aanbod van mannelijke arbeids krachten in de landbouw groter dan in het overeenkomstige kwartaal in 1955. De oor zaak hiervan moet worden gezocht in de omstandigheid, dat een kleiner aantal boe renwerken in uitvoering werd genomen. Dankzij de vrij gunstige weersomstandig heden hadden de oogst. najaarswerkzaam heden een bevredigend verloop. Ook in de bouwsector nam het aanbod vrij belangrijk toe. De groep minder-geschiktè arbeidskrachten vertoonde een aanzienlijke vergroting van het aanbod. De oorzaak hier van ligt in het feit, dat deze arbeidskrachten na beëindiging van de seizoenwerkzaamhe den snel worden afgestoten, alsmede in het ruimere aanbod van jongere en meer ge schikte krachten. De werkgelegenheid in de metaalnijver heid bleef in het vierde kwartaal zeer groot. Wat het aanbod in het lopende kwartaal be treft, wordt verwacht, dat dit deze maand nog zal stijgen. In februari zal de vraag weer groter worden, hetgeen in maart nog meer het geval zal zijn, als gevolg van het op gang komen van de seizoenwerkzaam heden. De Russische ambassadeur in Den Haag heeft het volgende verklaard: „De ambas sade der Unie van Sovjet-Republieken wijst met beslistheid, als niet in overeen stemming met de werkelijkheid de motie ven en redenen af, op grond waarvan men de heer V. D. Drankov, tweede secretaris van de ambassade, heeft voorgesteld met zijn gezin Nederland te verlaten. Deze daad van de Nederlandse autoriteiten met betrekking tot de heer V. D. Drankov kon niet anders worden beschouwd dan als een nieuwe poging om de vijandige campagne tegen de Sovjet-Unie aan te wakkeren, het geen ongetwijfeld de ontwikkeling der le- laties tussen de Sovjet-Unie en de Neder landen moet beïnvloeden. De ambassade betreurt dat de Nederlandse autoriteiten het mogelijk hebben geacht deze zo weinig gefundeerde daad met betrekking tot de heer Drankov te ondernemen". Een groep, die zich noemt „Actiegroep tot vorming van een partij op anti-militai ristische en socialistische grondslag", houdt zaterdag en zondag een oprichtingscongres in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Tijdens net congres zullen inleidingen over het be ginselprogramma worden gehouden door de heren H. J. Lankhorst, ir. H. J. van Steenis CCOC>DCO»XXX>D^(XC<>C»OOCODCOCODOOOCOaXXO:OOCCC<XXXX>K3Caen ir. P. Schut. Lodo was nog niet bekomen van de schrik, of buiten klonk alweer een hevig lawaai. En wie kwam daar de apotheek binnen?Een man met een giraffekop op een heel lange hals! En die begon al net zo woedend uit te varen tegen Lodo als die andere klant met de ganzekop. „Een schandaal!", riep hij. „We worden hier betoverd! Wat moet ik met dit rare hoofd beginnen? „Waar is doctor Marciolo?", schreeuwde de man met de ganzekop. „Laat de doctor hier komen en ons helpen!" Lodo keek wanhopig van de een naar de ander... 41-42 Thans is de uitslag bekend van het on derzoek, dat minister Mansholt op verzoek van het Landbouwschap heeft laten instel len naar de schade, die op de door de wa teroverlast in de zomer van het afgelopen jaar zwaarst getroffen landbouwbedrijven is geleden. Bij deze registratie werd als norm aangenomen, dat de verliezen door oogstderving of anderzins tengevolge van wateroverlast dertig percent of meer van de normale opbrengst van het bedrijf moesten vormen. Totaal zijn 10.500 bedrijven geregistreerd, die meer dan dertig percent van de nor male produktie-opbrengt hebben gederfd. De normale produktie-opbrengst van deze bedrijven vertegenwoordigt een waarde van 130 miljoen gulden. De geregistreerde schade beloopt een bedrag van ruim 50 miljoen gulden, waarin het aandeel van de zwaarst getroffen provincie, Overijsel, niet minder dan 37 miljoen gulden van onge veer 6000 bedrijven bedraagt. De overige geregistreerde schade is in hoofdzaak ge leden in de zandgebieden van de provin cies Drente, Limburg, Noord-Brabant en Gelderland. De rechtbank te Almelo heeft de 22- jarige schilder E. L. F. uit Borghorst (Duitsland) veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Tegen hem was twee jaar geëist, omdat hij zich schuldig gemaakt zou hebben aan een auto diefstal te Enschedé, een inbraak in die zelfde stad, een gelddiefstal in Apeldoorn en het wegnemen van chocolade uit een kiosk in Wierden. Tegen twee kameraden van F. was anderhalf jaar geëist. De 19- jarige bouwvakarbeider F. A. N. uit Burg- steinfurt kreeg voor zijn aandeel in de autodiefstal, de inbraken in Enschedé, Apeldoorn en wegens heling van sigaretten en chocolade een jaar met aftrek, evenals de 20-jarige L. J. W. uit Borghorst, die niet aan de gelddiefstal in Apeldoorn, maar wel aan de andere misdrijven schuldig was. Bovendien werd ieder veroordeeld tot het betalen van 300 schadevergoeding. Met op drie na algemene stemmen heeft de algemene ledenvergadering van de Alk maarse 5-mei-vereniging zich geschaard achter de volgende verklaring, welke door tien van de elf bestuursleden was inge diend: „De ondergetekenden, met afschuw vervuld van het onmenselijke optreden waarmee de communisten in Hongarije het verzet van het Hongaarse volk tegen de communistische dictatuur hebben on derdrukt en waarbij de communisten de rechten van de mens met voeten hebben getreden op een wijze welke slechts met "de terreur van Hitier kan worden vergeleken, stellen de vergadering voor te verklaren dat het lidmaatschap van de 5-mei-Vereni- ging niet open staat voor leden van de CPN, die dit optreden openlijk heeft goedge keurd en zelfs van harte heeft toegejuicht. Leden van de CPN die reeds van de 5-mei- Vereniging lid zijn, worden van het lid maatschap vervallen verklaard." >XCOX>CCCC<*>3XCO»D;C©XXG(XOX>0^0:X<XCCCCCCCC<XCCCCOOCOC<XOOOCCCCCCCCO: 8 INLEIDING 8 x 8 „In West-Europa worden, volgens te Londen ge- 8: 5 publiceerde cijfers, jaarlijks een miljoen mensen op 8 8 de weg gedood of gewond. In 1954 vielen er meer dan 8 8 twaalfduizend doden in West-Duitsland en meer danx 8 vijfduizend in Italië en in Frankrijk. Van 1900 af werden er op de Europese wegen meer personen ge- 8 dood dan in twee Wereldoorlogen tesamen." Dit korte bericht las ik in een Nederlandse krant, nog niet zo 8 0 lang geleden. En in datzelfde blad schreef de corres- i pondent uit Londen: 8 „Het is een ontstellende gedachte dat van elke g honderd babies, die dit jaar op de Britse eilanden 'c 8 worden geboren, er achtendertig bij ongelukken op g 8 de weg zullen worden gedood of verminkt, terwijl zij opgroeien. Deze cijfers zullen toenemen met de 8 veelvuldiger wordende cijfers van de aantallen auto's 8 8 en andere verkeersmiddelen. Het aantal vervoer- middelen zal in de komende tien jaar verdubbelen. Dat betekent, dat dan meer dan de helft der elk c jaar geboren kinderen slachtoffer van verkeers- ongelukken zal worden. En de wegen van Engeland l zijn nog steeds in de toestand, waarin zij verkeerden ten tijde van de diligence Dit alles las ik in die krant en mijn gedachten gingen vooruit, naar die toekomst waarin de helft g van het aantal geborenen zou worden gedood vóór 8 de volwassen leeftijd. Ik vroeg mij af, op welke wijze f de mensheid deze vijand van het leven te lijf zou gaan. En daarbij rees de onheilspellende gedachte bij mij op, of die mensheid wellicht de ogen zou sluiten j; en het rampzalige lijdelijk zou ondergaan, zoals zij ook eeuwenlang de oorlog als een onvermijdelijk c kwaad in haar midden had geduld. Ik kwam tot de 8 conclusie, dat er op zeker moment in die toekomst 8 iemand een halt zou moeten toeroepen aan de verder- 8 schrijdende catastrofe en zo ontstond deze toe- 8 komstfantasie: „Stad des Levens". Zij wil geen voor- j- spelling, doch een waarschuwing zijn. 8 J. Einander 8 OOCO^COOOCOCODOOCOCOC>OOCOCOOCOOCOCOCOCOCODCCOOOCOC<XOCOC>DOCOOOCCCOCCOCOOC HOOFDSTUK I 1 Het was voor het eerst in zijn leven, dat George Richardson de Oude Wereld bezocht en hij trachtte er dan ook gedurende zijn korte zakenreis zoveel moge lijk van te zien. Er waren momenten tijdens deze veer tien dagen, dat hij zich met enige ergernis afvroeg, of hij eigenlijk niet beter als Europeaan geboren had kunnen worden zozeer voelde hij zich gegrepen door de typische sfeer van de oude Europese steden, waar het leven gezapiger en zinvoller scheen voort te vloeien dan in New York. Hij was teveel gehecht aan zijn houten villaatje in Bronx, waar hij sinds zijn huwelijk met Elsie gewoond had en waar zijn dochtertje Susan geboren was, om in ernst te verlangen naar een werkkring in Europa in Londen bijvoorbeeld, of in Parijs, of in Amsterdam. Doch hij voelde intuïtief de bekoring van Europa's culturele verleden, dat in alles van het Europese heden vervloch ten bleek en hij nam zich voor bij de eerste de beste gelegenheid met Elsie een vakantiereisje naar Europa te maken om haar reacties op deze gans andere wereld waar te nemen. Het zou een proef op de som zijn van hun geestelijke verbondenheid op hun merkwaardige psychische overeenkomsten, die hen, naast al het andere waarin zij elkander aanspraken, deze negen jaren van hun huwelijk bijna volmaakt gelukkig hadden doen zijn. En dan was er Susan. George Richardson dacht met warme vreugde aan de kleine wijsneus, die honderd-uit te vragen zou hebben als hij weer thuis zou zijn. Met haar acht jaren was Susan een uitzonderlijk intelligent kind, dat hem onophoudelijk met trots en vaak met zorg vervulde. Elsie beweerde altijd, dat Susan de kinderen van haar leeftijd verstandelijk ver vooruit was. Hij kon dat niet beoordelen, omdat hij het moeilijk vond verge lijkingen te trekken doch hij geloofde het onvoor waardelijk en juist dat was voor hem wel eens een bron van bezorgdheid, als hij dacht aan de vele eigenwijze, hyper-zelfstandige meisjes en vrouwen, die hij in zijn omgeving waarnam en die hem meestal met enige afkeer en ergernis vervulden. Hij wenste dat Susan een ongekunsteld, lief en char mant meisje zou worden. Een meisje als Elsie, die van het Amerikaanse platteland kwam en in geen enkel opzicht leek op die door de wol geverfde, scherpgenagel de en onaantastbare jonge vrouwen, zoals er in New York massa's rondliepen vooral in de zakencentra. Intelli gentie is aardig, dacht hij vaak, doch een intelligente vrouw heeft vaak een of meer van haar echte vrouwe lijke eigenschappen in ruil moeten geven voor haar verstandelijke gaven. En Susan was nu nog zo'n echt, door en door vrouwelijk meisje, dat kon huilen om an dermans leed en kon juichen om de minste, kleinste verrassing of vreugde. Hij had talloze prentbriefkaarten gekocht van Parijs, Londen, Liverpool, Amsterdam en Brussel, die hij prach tig zou kunnen gebruiken als illustratiemateriaal bij zijn verhalen aan Elsie en Susan. Terwijl hij op Engelse bodem de aankomst van het vliegtuig uit Scandinavië afwachtte, dat hem naar huis terug zou brengen, stelde hij zich de gezichten en gestalten van zijn vrouw en kind voor, zoals zij op het New Yorkse vliegveld naar hem zouden uitkijken. Helmann zou er natuurlijk ook zijn. Niet omdat hij zo'n groot persoonlijk verlangen naar de terugkerende reiziger zou hebben, doch omdat hij zijn nieuwsgierigheid naar de zakelijke resultaten niet zou kunnen bedwingen tot het moment, waarop Richardson zich op zijn kantoor zou melden. Helmann was een im pulsieve man. Als werkgever niet ongeschikt, wanneer men althans op de hoogte was van zijn hebbelijkheden en zijn onmetelijke stal stokpaarden. George Richardson was al jaren zijn assistent en had zich met de kuren van de heer Helmann aardig vertrouwd gemaakt. Een betrouwbare basis voor zijn samenwerking met Helmann was het tweeledige feit, dat Helmann prima zeep maakte en George Richardson de verkoop daarvan vakkundig wist te leiden en te stimuleren. George dacht met grote voldoening aan de prachtige transactie, die hij in Amsterdam tot stand had kunnen brengen. Het had hem even moeite gekost, te wennen aan de omslachtige, aarzelend lijkende manier van zakendoen der Hollanders, die altijd enigszins schichtig leken als het op grote beslissingen aankwam. Doch hij had later gemerkt, dat het slechts een uiterlijk kenmerk van hen was. Zij bleken doortastende, vlotte lieden zodra zij over de drempel van hun weloverwogen voorzichtig heid heen waren. (Wordt vervolgd). Veroordeeld. De rechtbank te Zwolle heeft een 44-jarige arts, die verbonden is ge weest aan een sanatorium te Zwollerkerspel, wegens verduistering veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De arts was teil laste gelegd dat hij gelden uit een patiënten fonds, die door collecten en giften waren bijeengebracht, ten eigen bate had gebruikt, Domeinen benadeeld. In 's Hertogen bosch is een 30-jarige ambtenaar gearres teerd, die ervan wordt verdacht de inspectie der domeinen voor duizenden guldens te hebben benadeeld. Hij bezocht boeren en tuinders, die door het rijk onteigende gron den tijdelijk in gebruik hebben. Bij die be zoeken nam hij, om vertrouwen te wekken, de desbetreffende dossiers van het bureau mee en stelde voor, de verschuldigde ver goedingen maar meteen te incasseren. Het geld droeg hij echter niet af. Bij het onder zoek kwam aan het licht, dat hij ook een postwissel van een valse handtekening voor zien en geïnd had. Bezitsvorming. Tot hoofd van de af deling bezitsvorming en economische aan- gelegenheden bij het departement van Bin nenlandse Zaken is benoemd drs. L. A, Ph. van der Leij, thans plaatsvervangend hoofd van de directie algemene economische poli tiek bij het departement van Economische Zaken. Niet schuldig. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is van mening dat het Nederlandse s.s. „Blommersdijk" niet schuldig is aan de 'aanvaring met het Turkse s.s. „Sapanca" op 28 februari 1956 in het Nauw van Bat. Bij deze aanvaring zonk de „Sapanca" vrijwel onmiddellijk. De raad prees de maatregelen die aan boord van de „Blommersdijk" en op het in de nabijheid varende Nederlandse s.s. „Osiris" zijn ge- nomen, waardoor bij deze scheepsramp geen mensenlevens verloren zijn gegaan. Coöperatie. Over het boekjaar 1956 had de totale externe groothandelsomzet van de Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties een waarde van 128.440.000,—; (in 1955 ƒ117.900.000,hetgeen een omzet stijging uitmaakt van 9 procent (in 1955 5 procent). Het totale indexcijfer Van de verkoopprijzen der verhandelde goederen kon worden gehandhaafd, waarbij prijs stijgingen compensatie vonden in prijsver lagingen in andere artikelgroepen. Het aan deel van de eigen coöperatieve produktie- bedrijven in de totale omzet bleef met ruim 38 procent ongewijzigd. Opgemaakt. Een 36-jarige vertegen woordiger uit Maastricht moest in opdracht van een particulier een auto verkopen in Amsterdam. De wagen móest 1400,op brengen. De vertegenwoordiger beweerde echter, dat hij er slechts ƒ600,voor had gekregen. Toen hij in Maastricht terugkwam had hij nog 3,over. Hij heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Spiegel. Bij de poort van een kunst zijdefabriek te Ede stond dezer dagen een houten kast, waarin zich enkele kijkgaten bevonden. Een opschrift vermeldde, dat men, zo men door een van die gaten keek, het gezicht zou zien van de man, die verant woordelijk was voor de veiligheid bij het werk in de fabriek. Er waren heel wat nieuwsgierigen, die wilden weten, wie dat was. Ieder, die een blik wierp in het inwen dige van de kast zagzijn spiegelbeeld. ADVERTENTIE Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. WOENSDAG 23 JANUARI Minerva: „Hallóó - Goej'daag", VARA- tournee, 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft, 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Opera „Forum" met „La Bohème", 8 uur. Ged. Oude Gracht 104, Ned. Vereniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Experimentenavond, 8 uur. Brinkmann: Lezing over propaangas, 8 uur. Jansstraat 23: ds. C. P. de Ruiter, pred. der Adventskerk, over: „En de gehele aarde verwonderde zich8 uur. Concertge- l juw: Het Nederlands Studentenorkes't, 8 u. DONDERDAG 24 JANUARI Minerva: „Come back little Sheba", 18 j-, 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapéze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 13 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaai-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Chai-lotte Kohier met „Frasquita", 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6