Hammarskjoeld wenst UNO-leger in Palestina te handhaven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT è&'MORRISa HET WEER Langs bestandslinie, Gaza en de Golf van Akaba India's inlijving van Kasjmir wekt ernstige spanningen FERDINAND Israëlisch Gaza-voorstel afgewezen Woedende reacties der Pakistani Er is haast bij Norstad naar Washington Engels echtpaar dood aangetroffen in zijn huis Nederland wil permanente luchtvaartovereenkomst met Amerika Vier doden in het verkeer REEDS 80 DODEN i Gemeenten mogen lenen tegen hogere rente Opklaringen Israel klaagt aan DEZE WEEK IN ERBIJ Hongaarse vluchtelingen- jacht wordt intensiever Koning Haakon VII van Noorwegen zou aftreden Drie Russische spionnen in New York gepakt Estafette-uitslag Het woord is aan 71e JAARGANG No 169 ZATERDAG 26 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 17 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (U.P.) De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal Lauris Norstad, gaat morgen naar Washington voor besprekingen. Hij zal overleg plegen met regeringsleiders en de generale staf. Tegen het einde van de vol gende week wordt generaal Norstad terug verwacht in Parijs. Zijn aanwezigheid in Washington valt ten dele samen met die van Duncan Sandys, de Britse minister van Defensie. Het Engelse echtpaar E., sinds kort in Scheemda gevestigd, is levenloos aange troffen in de badkamer van zijn huis. Men vermoedt dat het echtpaar door gasvergif tiging om het leven is gekomen. De 42-ja- rige Ronald E. was directeur van een che misch bedrijf dat sinds half december in Eextra is gevestigd. Zijn echtgenote was 34 jaar. Toen de directeur vrijdag niet op kan toor kwam is een personeelslid naar zijn huis gegaan. Hij vond het echtpaar dood in de badkamer. Aangezien nog niet vast staat, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak is, heeft het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie de zaak in on derzoek. Betrouwbare en onverdachte welinge lichte kringen te Washington delen mede dat de Nederlandse regering een perma nente overeenkomst inzake de burger luchtvaart met Amerika noodzakelijk acht voor men in Den Haag een eventuele uit breiding van het gebruik van Nederlandse luchthavens in overweging kan nemen. Op 18 maart worden de onderhandelin gen in Washington hervat, en men deelt mede dat Amerikaanse experts deze reeds voorbereiden. Men wijst er echter op, dat al deze mededelingen niet officieel zijn. Voor zover bekend heeft de Pan American Airways op dit moment nog geen formeel verzoek bij de Nederlandse regering inge diend om Schiphol op de nieuwe route van Californië, via Canada naar Europa aan te doen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Falcon Wollen Tweedjassen 97.50 Prins Charles en prinses Anne van Engeland zijn onlangs tegen kinder verlamming ingeënt. Toen zij vrijdag van een vakantieverblijf in Schotland terugkeerden in Buckingham Palace vormden zij een dankbaar onderwerp voor de fotografen. Op het kruispunt WijngaardswegRreu- kerweg te Heerlerheide is een per sonenauto tegen een vrachtauto gereden. De personenauto werd bestuurd door de 37-jarige drs. J. Senden uit Hoensbroek, personeelchef van de cokesfabriek Emma te Beek. Na de botsing reed de auto tegen een boom. De bestuurder was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Mevrouw Bronswijk uit de Beuienstraat te Deurne is op de onbewaakte overweg te Zeilberg (gemeente Deurne) door een trein aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat 44 jaar oud was, laat vijf kinderen achter. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is nog niet bekend. Op het rangeerterrein te Gouda is de 59-jarige J. Brands uit die stad in zwaar gewonde toestand langs de lijn aangetrof fen. Men vermoedt dat hij door een trein is aangereden. Het slachtoffer is in het Sint Joseph ziekenhuis overleden. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Vanmorgen is te Wagenberg een per sonenauto bij het slippen in een bocht tegen een vrachtauto gebotst, waarbij de bestuurder van de personenauto, de 31- jarige tandarts Crombarch uit Dordrecht om het leven is gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 80 j personen, waarvan 14 kinderen. Het ministerie van Financiën heeft de mogelijkheden voor gemeenten om leningen op te nemen iets verruimd. In principe is weliswaar het percentage van 4'A voor lang lopende leningen als maximum gehand haafd, maar door een bereidstellingsprovi- sie voor achttien maanden van ten hoogste VA percent komt de rente thans op 4y2 percent. Verder is de gemiddelde looptijd, tot nu toe 20 jaar gewijzigd in 15 jaar. Uitgiften beneden pari met een maximaal disagio van 1 percent zijn thans toegestaan. Ten aanzien van de kortlopende lenin gen is verder bepaald, dat voor drie maan den een rente is toegestaan van l/2 per cent, voor zes maanden 2 percent, voor twaalf maanden 2y2 percent en voor ander half jaar 2percent. De bruto vlottende schuld van alle ge meenten gezamenlijk had op 1 januari 1957 een hoogte bereikt van ongeveer 890 mil joen. Het totaal aan uitstaande kasgelden en contante gelden was op die datum ge daald tot ongeveer 145 miljoen. Aan vaste leningen en voorschotten heb ben de gemeenten in het laatste kwartaal van 1956 totaal ongeveer 180 miljoen kun nen opnemen. Het totaal der in 1956 opge nomen vaste leningen en voorschotten steeg daardoor tot circa 885 miljoen, tegen 962 miljoen in 1955. >X*XCODOCCCOOCCOOCOCCCCCCODKCOCOCCO;OCO^a>CCCCCCOOCCCO: VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. >Mcooccococooco:occocooocoocoDcococoocoa»Doaxxxoxooc< NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De secretaris-generaal van de UNO, Ham marskjoeld, heeft voorgesteld het politieleger van de UNO langs de gehele Israëlisch—Egyptische bestandslinie te legeren, met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Hammarskjoelds verslag aan de UNO-Assemblée over de stand van de terug trekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Israel niet volledig gehoor gegeven aan de verzoeken van de UNO-Assemblée om terug trekking. De UNO-Assemblée komt maandag bijeen ter bespreking van de toestand. Waarschijnlijk zal de Afrikaans-Aziatische groep op sancties tegen Israel aandringen, Hammarskjoelds voorstel voorziet ook in het legeren van UNO-troepen aan de Israëlische zijde van de bestandslijn in het gebied van El Audja. Bij de bestandsover eenkomst is bepaald, dat dit gebied gede militariseerd zou worden, maar het wordt thans door Israëlische troepen bezet. Over de herbezetting van de Sinai door Egypti sche strijdkrachten wordt in het rapport gezegd, dat slechts kleine politie-eenheden het gebied zijn binnengetrokken. Deze eenheden worden noodzakelijk geacht voor de ondersteuning van de plaatselijke bur gerlijke autoriteiten. Over de Golf van Akaba wordt gezegd, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 september 1951, waarin er bij Egypte op wordt aangedrongen de beperkingen op de scheepvaart door het Suezkanaal op te heffen, van directe betekenis is voor de scheepvaart in de Golf van Akaba. De UNO kan, aldus het rapport, een verandering in de positie van het gebied van Gaza, zoals vastgelegd in de bestandsovereenkomst, niet erkennen, tenzij de twee partijen er mee akkoord gaan. Om deze redenen kan de UNO een Israëlisch beheer over het ge bied niet aanvaarden, zelfs niet al zou dit van niet-militaire aard zijn. Hammarskjoeld maakte de tekst bekend van een Israëlische nota over de gebieden van Sjarm El Sjeik en Gaza, waarin wordt gezegd, dat de Israëlische benadering van deze en andere vraagstukken in de eerste plaats wordt beïnvloed door de politiek van oorlog, die Egypte nu al verscheidene jaren jegens Israel handhaaft. „De Egyp tische regering heeft niet gereageerd op onze toenaderingspogingen, hetgeen alleen kan betekenen, dat Egypte voornemens is een oorlogspolitiek jegens Israel te voe ren", aldus de nota. Hieraan wordt toege voegd dat Israel bereid is tot een overeen komst ter wederzijdse opheffing van de staat van ooxdog. Het is ook bereid een niet-aanvalsverdrag met Egypte te sluiten. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft te Parijs verklaard dat Hammarskjoelds voorstel UNOtroepen langs de Israelisch-Egyptische bestands lijn te legeren, aanvaardbaar is, „indien althans deze strijdkrachten niet op hel eerste bevel van Egypte kunnen worden teruggetrokken". De burgemeesters van de steden en dorpen in de kuststrook van Gaza, onder wie het hoofd van deze stad, hebben de Israëlische bevelhebber in dit gebied hun dankbaarheid betuigd voor de verbeteringen, die het Israëlische bestuur heeft aangebracht op hygiënisch gebied, de mechanisatie van de landbouw en het te werk stellen van werklozen. „Onder het Israëlische bestuur voelt de bevolking zich veiliger dan onder de Egyptische heer schappij", aldus de gemeentehoofden. Twee Arabische overvallers zijn gedood en een gevangengenomen in een gevecht met een Israëlische patrouille, halverwege tussen de Jordaanse grens en de strook van Gaza, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Waarnemers vermoeden, dat het incident zich heeft afgespeeld op de geheime weg tussen Gaza en Jordanië, waarlangs vele Arabieren illegaal zouden trekken onder geleide van gewapende gidsen. De premier van Syrië, Sabri el Assali, heeft in Damascus verklaard, dat Syrië en andere Arabische staten overleg plegen over „gezamenlijke maatregelen" tegen de .Israëlische uitdaging binnen en buiten de UNO". DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ De eerste foto van prinses Gracia van Monaco en haar dochter, prinses Caroline. (Telefoto ANP). DJAMMOE (KASJMIR) (Reuter en U.P.) De nieuwe grondwet van Kasjmir waarop India èn Pakistan aanspraken doen gelden is vrijdag, te middernacht, van kracht geworden, hetgeen inhoudt dat dit gebied, krachtens een bepaling in deze constitutie by India wordt gevoegd, in stryd met een resolutie in de Veiligheids raad, waarin India werd verzocht de sta tus quo te handhaven. Met het van kracht worden van de grondwet is de grondwetgevende vergade ring van Kasjmir ontbonden. Hiervoor in de plaats komen een tweede en een eerste kamer. De premier van Kasjmir, Baksji Ghoe- lam Mohammed, verklaarde vrijdagavond: „Onze toekomst zal door onszelf worden bepaald, en niet door tien leden van de Veiligheidsraad". De premier, die dit zei op de laatste, mid dernachtelijke bijeenkomst van de grond wetgevende vergadering verklaarde voorts: „De inwoners van Kasjmir zullen zich door geen uitdaging uit het buiten land ervan laten weerhouden een demo cratische orde in hun land te vestigen". Men verwacht vandaag de grootste de monstraties, die in Pakistan ooit gehouden zijn, inzake de kwestie-Kasjmir. Zwarte vlaggen wapperden vrijdag reeds in het gehele land. Transportstakingen en pro testvergaderingen zijn overal georgani seerd, van Lahore tot Dacca. Te Karachi is bekendgemaakt dat een geweldige protestmars naar de bureaus van de UNO zou worden gehouden. Uit Kasjmir komen berichten dat de Azad Kasjmir-stammen van plan zijn de „zaak in eigen handen te nemen". Bron van wrijving De 205.000 vierkante kilometer beslaan de, in het gebied van het Himalaya-ge- bergte gelegen staat van Kasjmir en Djammoe is, sinds Voor-Indië in 1947 werd verdeeld in de staten India en Pakistan, onafgebroken een bron van wrijving ge weest tussen de beide nieuwe landen. Vier-vijfde gedeelte der bevolking bestaat uit Mohammedanen, de twintig percent Hindoe's wonen over het algemeen in Djammoe. In 1947 werd Kasjmir door een Hindoe- vorst bestuurd, die besloot zijn land tot de Indiase Unie te doen toetreden. Hierop trokken Indiase troepen het land binnen, naar werd aangevoerd, om het te verdedi gen tegen leden van stammen uit het noord-westelijke grensgebied. Pakistan erkende het besluit van de Hindoe-vorst niet en er werden gevechten tussen Indiase en Pakistaanse troepen ge leverd. De Hindoe-maharadja trad af, na zijn bevoegdheden te hebben overgedragen aan een regering onder de mohammedaan Sjeik Mohammed Abdoella. Er ontstond echter strijd tussen de nieuwe regering en het bestuur van Azai (vrij) Kasjimir dat bestond uit Mohammedanen, die gekant waren tegen inlijving van hun land bij India. Pakistan zond troepen, om de regering van Azad Kasjmir te steunen. In december 1947 verzocht India de UNO Pakistan als aanvaller te bestempelen. De Veiligheidsraad riep daarop een commis sie voor Kasjmir in het leven en in juli 1947, werd overeenstemming bereikt over een staken van het vuren en een wapen stilstandslinie. blz. Helma Wolf-Catz schrijft over „de koning van Corsica" 4 Merkwaardige Japanse gewoonten bij de aanleg van tuinen 3 Beschouwing over het werk van de schilder Paul Citroen 5 Onze correspondent in Australië ver telt over de hartstocht voor poker machines 6 Verder onder meer de rubrieken: Onze namen. In de caravan. Voor de micro foon. Onze puzzel en de afdeling voor de jeugd. XCCCCCCOOOOCOODXOCO WENEN (Reuter/A.F.P.). Er komen steeds minder Hongaarse vluchtelingen over de Oostenrijkse grens. Vrijdag over dag slaagden slechts dertig vluchtelingen er in de grens te overschrijden, in de nacht van vrijdag op zaterdag arriveerden slechts 28 Hongaren op Oostenrijks gebied. Dit is een gevolg van de steeds hardere maatregelen die op Hongaars gebied tegen de vluchtelingen genomen worden. In het grensgebied opereren nu eenheden met bloedhonden. De grenswachten hebben be vel gekregen zonder waarschuwing op iedere vluchteling te schieten en bovendien is een beloning van ongeveerd honderd gulden uitgeloofd voor elke vluchteling, die dood of levend wordt gepakt. Radio-Boedapest meldde zaterdag, dat de speciale politie die de treinreizigers contro leert, vier man van het spoorwegpersoneel heeft aangehouden wegens hulpverlening aan vluchtelingen. Een nieuwe verschijning: Wij introduceren bij onze lezers van daag een figuur, die van maandag aan staande af dagelijks op een van onze advertentiepagina's zal verschijnen en wiens avonturen onderwerp van een dagelijks beeldverhaal zullen zijn: Fer dinand, familienaam onbekend, zwer vend door het leven, modelmens met alle goede en kwade eigenschapen die een mens hebben kan, pechvogel, bof fer, slachtoffer van het toeval en lieve ling van het noodlot bij afwisseling; kortom symbool van de mens zoals hij in velerlei gestalten de aarde bevolkt, en gezien door de humoristische bril van een vaardig tekenaar. De geestelijke en tegelijk stoffelijke vader van Ferdinand is de jonge Deen se tekenaar Dal Mikkelsen, die in Hol lywood werkt. Zijn foto geven wij hier Wij hopen dat de belevenissen van Ferdinand onze lezers dagelijks een weldadige verpozing zullen bezorgen. KOPENHAGEN (U.P.) In Noor wegen doen geruchten de ronde, dat de 84-jarige koning Haakon zal aftreden. Deze geruchten zijn openbaar gemaakt door de socialistische afgevaardigde Ing- vad Kajlin in 't te Tromsoe in Noord-Noor- wegen verschijnende blad „Nordlyset" (Noorderlicht). Sinds koning Haakon in juni 1955 bij een val een been brak, is kroonprins Olav als regent opgetreden. Van officiële zijde is geen commentaar op deze geruchten gegeven. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse federale bureau van onderzoek heeft in New York drie mensen aangehou den, verdacht van spionage voor de Sovjet- Unie. Het zijn Jack Soble, zijn 52-jarige vrouw Myra en de 64-jarige Jacob Albam, allen inwoners van de stad New York. Zij zijn geïdentificeerd als gevolg van een on derzoek, dat dertien jaar lang is ingesteld naar de klandestiene activiteit van Vassili Zoebilin, een derde secretaris van de Rus sische ambassade in Washington, die in 1944 naar de Sovjet-Unie terugkeerde. Volgens de directeur van het FBI (Fe deral Bureau of Investigation), Herbert Hoover Jr., werd Soble aangehouden toen hij plannen maakte om het land te verla ten. De 53-jarige Soble is afkomstig uit Litouwen. In 1941 immigreerde hij en in 1947 werd hij genaturaliseerd. Eens zou hij het toezicht over andere Russische agenten in Amerika hebben gehad. Op pagina 5 vindt men de oplossingen en namen van prijswinnaars van onze Estafette-puzzelwedstrijd. Laurence Sterne De eenzaamheid is de voedster wijsheid. der Het Streekplan Zuidkennemerland houdt nu al maandenlang de gemoederen bezig van allen die het goed menen met - of belang hebben bij - de toekomstige ont wikkeling van dit gebied. Bezwaarschriften legio zijn er ingediend en de oppositie heeft zelfs, wat de verkeers-aspecten be treft, een „tegenkandidaat" gesteld in de vorm van het Plan-De Ranitz. Over voor- en nadelen van beide plannen wordt nog steeds zwaar gediscussieerd. Uit die discussies is één ding duidelijk gebleken: namelijk, dat zowel voor- als tegenstanders van elk der beide plannen zich ernstige zorgen maken over een mo gelijk nog lang voortduren van de bestaan de toestand, voor zo ver die met het ver keer en de verbindingswegen in Zuidken nemerland te maken heeft. Er moet in dat opzicht radicaal worden ingegrepen. De verbinding van Zandvoort met oostelijk Nederland en met ons achterland roept al lang om verbetering; maar dat vraagstuk zal slechts een peuleschilletje zijn verge leken met de problemen, die zich straks gaan voordoen als de voltooide Velser tun nel een nieuwe stimulans zal vormen voor het noord-zuid-verkeer door Haarlem en de rest van Kennemerland. Burgemeester Cremers heeft de aanval, die het moderne verkeer op Haarlem doet, gisteren vergeleken met de aanval van de Spanjaarden, die de stad in 1572 te ver duren heeft gehad. Hij had geen treffender beeld kunnen kiezen. Want ook deze keer is het een kwestie van er-op of er-onder. O f wij worden het verkeer de baas, o f het verkeer wordt ons en onze stad de baas. In het laatste geval zullen de vele prach tige historische plekjes in de binnenstad één voor één verdwijnen omdat de oude gevels in puin zullen vallen door het on ophoudelijke gedreun en gedaver van auto's, vrachtwagens en bussen, en de nog overgebleven bomen zullen aan verstikking door benzinedampen overlijden. Destijds hebben de Spanjaarden tenminste alléén maar de Haarlemmer Hout omgehakt Iedereen is het er dan ook over eens, dat de aanval van het snelverkeer op de bin nenstad krachtig moet worden afgeslagen. Er moet een oostelijke en - volgens som migen, maar niet volgens allen - een wes telijke randweg komen ter kanalisering van de stromen van doorgaand verkeer noord-zuid. En er moet - voegen wij daar bij - een randweg komen, hetzij die van De Ranitz of een andere, waarover het verkeer tussen Zandvoort en het oosten buiten de stad om kan worden geleid; want het zou, uit een oogpunt van stadsschoon, zelfmoord zijn, de onvergelijkelijk mooie Spanjaardslaan ten offer te brengen aan de motor-moloch, die het geboomte in een minimum van tijd ten gronde zou richten. Zolang die randwegen er nog niet zijn en al het verkeer, het plaatselijke zowel als het doorgaande, dus door de smalle straten van de binnenstad wordt geperst, zijn ingrijpende verkeersmaatregelen ab soluut onmisbaar. Dat kan ons inziens zelfs niet afhankelijk worden gesteld van de vraag, of het verkeer zal blijven toe nemen in dezelfde mate als tot dusver het geval is geweest. Want de verkeersintensi teit van nu is al ruim voldoende om der gelijke maatregelen, met inbegrip van snel heidsbeperking zodra dat wettelijk moge lijk is, te rechtvaardigen. Het spot met alle opvattingen van een menswaardige samenleving, dat bijvoor beeld vrachtauto's, liefst nog met aanhang wagens, op weg tussen het Zuiden en Vel- sen of noordelijk Noordholland, hun route door smalle, drukke winkelstraten als de Grote Houtstraat en de Barteljorisstraat nemen, en dat soms in een tempo alsof zij over een autobaan rijden. Dit verkeer zal moeten worden omgeleid, niet pas wanneer (over hoeveel jaar?) de randwegen zijn aangelegd, maar zonder uitstel, zodat het wandelende en winkelende publiek in de binnenstad weer zal kunnen wandelen en winkelen zonder door loeiende claxons te worden verjaagd. In buitenlandse steden wordt het vrachtverkeer, voorzover het geen plaatselijke bestemming heeft, een bepaalde route buiten het centrum om voorgeschreven; waarom zou datzelfde niet ook hier kunnen gebeuren? Burgemeester Cremers heeft gisteren een beroep gedaan op de medewerking der Haarlemmers zelf bij het zoeken naar op lossingen voor de dagelijks moeilijker wor dende verkeersproblemen Laat ons ervoor zorgen, dat het gemeentebestuur die mede werking krijgt on dat dit ook elders in Zuidkennemerland geschiedt. Want zelfs het allerbeste streekplan kan ons alleen de oplossingen van morgen bieden. Wat wij allereerst nodig hebben, zijn oplos singen van nu voor de dringendste pro blemen van nu. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1