Alle Franse verlangens zijn in Brussel niet ingewilligd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Bus, waarvan remmen weigerden, reed op groep wielrijders in: twee doden cfr'M0RRIS"é4 Bijeenkomst van de Grote Drie in maart op Bermuda verwacht Produktschap wil subsidie op consumptiemelk afschaffen Duncan Sandys zou het pad effenen Spaak wordt in Den Haag verwacht Nog geen akkoord over de overzeese gebieden en de buitentarieven Aanzienlijke prijsverhoging zal er het gevolg van zijn 71e JAARGANG No 171 DINSDAG 29 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 19 Dans in Addis Abeba Mr. D. G. W. Spitzen overleden GAAT U VERHUIZEN? I Zacht Vaste band? Parijs voldaan V.S. ontwikkelen A-bom zonder dodende straling Spaak komt zaterdag Het woord is aan*.. Scheepvaartverkeer mijdt Surabaia Sitdownstakingen legden in- en uitvoer lam IN TOTAAL VIER DODEN IN HET VERKEER Speidel wordt bevorderd en gedwarsboomd REEDS 88 DODEN j Thunderstreak neergestort Proefvlucht geslaagd van tweede Friendship- prototype Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie, pruldcerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/U.P./AFP) - Uit ge zaghebbende bron te Washington is verno men, dat Bermuda naar verwachting de plaats zal zijn van voorgenomen besprekin gen in het voorjaar tussen president Eisen hower en de premier van Groot-Brittannië en van Frankrijk. Met de Times aan het hoofd schrijven alle Britse dagbladen over de mogelijkheid van een bijeenkomst tus sen Eisenhower, MacMillan en Mollet. Vol gens de Times zijn „de berichten nu zo tal rijk dat een bijeenkomst waarschijnlijk moet worden geacht." Uit officiële bron is echter geen bevestiging te krijgen. De ontmoeting dient om de breuk in de betrekkingen te helen die ontstaan is door de Brits-Franse invasie in Egypte. De Rus sische manoeuvres in het Nabije Oosten hebben overleg noodzakelijk gemaakt en, naar men in Londen meent, moet in de eerste plaats versterking van de NAVO overwogen worden. Men beschouwt het bezoek van de Britse minister van Defensie Duncan Sandys aan Washington, als een voorbereiding van de conferentie op Bermuda. Bermuda is Brits gebied. Het was in december 1953 het to neel van de „conferentie op hoog niveau" tussen Eisenhower, Churchill en Laniel. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft op het Jan Hoy Medaplein in zijn hoofdstad Addis Abeba, de viering bijgewoond van het „Timket"-feest van de Ethiopische Koptische Kerk. Op de foto ziet men van links naar rechts: de Hertog van Harah, de op ee< na oudste zoon van de keizer; Ras Sijoem, raads man en neef van de vorst; aartsbis schop Basilios, keizer Haile Selassie en geheel rechts de Kroonprins. Het gezel schap kijkt naar een heilige reidans, die Koptische priesters uitvoeren rondom de heilige fontein midden op het plein. Secretaris-generaal en oud-minister van Verkeer en Waterstaat Dinsdagmiddag is op de Nederlands Hervormde begraafplaats te Wassenaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. D. G. W. Spitzen, in leven secretaris generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die zaterdag op 60-jarige leeftijd plotseling is overleden. De heer Spitzen had de wens te kennen gegeven dat aan zijn heengaan geen aandacht zou worden besteed voordat de begrafenis zou zijn geschied en dat de teraardebestelling alleen in aanwezigheid van de familie zou geschieden. Dirk Gerard Willem Spitzen werd op 18 maart 1896 te Wageningen geboren. Hij was de zoon van de voorman van de „Gronin ger Beweging", die onder de schrijvers naam Geert Teis Pzn. schreef. De heer Spitzen studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden rechtswetenschappen en deed daar zijn doctoraal examen. Hij begon zijn loopbaan in rijksdienst als ambtenaar bij het departement van Binnenlandse Zaken en Landbouw. Hij was van 1932 tot 1939 administrateur en chef van de afdeling binnenlands bestuur van het departement van Binnenlandse Zaken, van 1939 tot 1948 secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van 1948 tot 1951 minister van dat departement. Van 1951 tot aan zijn over lijden was hij weer secretaris-generaal van dat ministerie. Mr. Spitzen was beschermheer van de personeelsvereniging van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hij heeft vele malen lezingen gehouden voor de leden der personeelsvereniging en gaf elk jaar een pianorecital voor deze vereniging. Vrijdag had mr. Spitzen voor personeel van de Brabantse Buurtspoorwegen in Breda een pianorecital gegeven. Nadat hij in zijn woning te Wassenaar was terug gekeerd heeft hij 's nachts een hartaanval gehad, die zaterdagmiddag is gevolgd door een tweede, welke een eind maakte aan zijn leven. Mr. Spitzen was sedert 1946, met een onderbreking van 1948 tot 1951 toen hij minister was, gedelegeerd commissaris van de n.v. Nederlandse Spoorwegen. ADVERTENTIE Loop Reen risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 <XOCC0XCOCX>OCX}OOOOCCCCCCOXOCOCC<XXXCCCCCCXiOOCOXCOCCCt 3 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. w •^-^>OOOOOOOOOlXXX*JOÜO-^XXJO(>>C^XX»OOOOOOC.XXX>OOCOOOOOt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S (Van onze correspondenten te Brussel en Parijs) DE EERSTE CONFERENTIE van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die tot taak hadden het ontwerp-verdrag der Europese douane-unie en de Europese ge meenschap voor kernenergie te bestuderen, is gisteren te Val Duchesse besloten, met de afspraak maandag nog enkele belangrijke principiële kwesties te regelen. Men dient er zich rekenschap van te geven, aldus menen de waarnemers en woordvoerders der conferentie, dat een Europese douane-unie van 160 miljoen verbruikers niet in een handomdraai kan worden gesticht en in dat licht was de conferentie een succes. De meest ingewikke'de en politiek-delicate kwesties werden openhartig besproken en de zes ministers hebben vlijtig naar compromis voorstellen gezocht. Het is de bedoeling dat de zes landen in twaalf, desnoods vijftien, jaren, in de Euro pese douane-unie de onderlinge handel vrymaken van douanerechten en tegenover de rest van de wereld tot een gemeen schappelijk douane-tarief komen. In die douane-unie zal vry verkeer zijn van kapi taal, arbeid en bedrijven. Een raad van ministers zal over de problemen der ge meenschappelijke markt en de gemeen schap voor kernenergie beslissen, eenstem mig, of met een gekwalificeerde meerder heid. Een Europese commissie zal de dage lijkse leiding van de Euromarkt hebben. Een assemblée van 225 parlementsleden zal op den duur uitgroeien tot een Europees parlement, verkozen door algemeen stem recht. Een Europese investeringsbank zal de minder ontwikkelde gebieden financieel steunen en de bedrijven helpen, die door de gemeenschappelijke markt in moeilijk heden komen. Ook de werkloos geworden arbeiders zullen worden gesteund. Het loont de moeite voor een dergelijke veel belovende politieke en economische con structie, waarvan de kleine landen veel voordelen kunnen hebben, enkele conces sies te doen. Maandag zullen de zes ministers een nieuw werkdocument over de associatie der overzeese gebiedsdelen met de nieuwe Europese douane-unie bestuderen. Het gaat niet alleen om de Afrikaanse gebieden van België en Frankrijk, maar, zoals minister Luns op een persconferentie zei, ook om de Antillen, Suriname en Nederlands Nieuw Guinea. Het is voornamelijk Frankrijk dat aan investeringen der zes landen in zijn Afrikaanse gebieden een groot politiek be lang hecht. Nederland is principieel niet tegen economisch verantwoorde investerin gen in die Afrikaanse gebieden gekant, maar wel tegen het principe van een vaste band tussen de verplichting om te inves teren en het openstellen van die gebieden voor de produkten van de niet-Franse deelnemers. Minister Spaak, die de conferentie niet over deze kwestie wil zien struikelen, zal hierover deze week te Den Haag met mi nister Luns confereren. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken zal hier over intussen het kabinet hebben geraad pleegd, evenals over de andere, voor Neder land vitale, kwestie van het buitentarief. Het douane-tarief tegenover derde landen mag volgens de Nederlandse delegatie prin cipieel geen protectionistisch tarief zyn. Nederland wordt hierin krachtig gesteund door België, Luxemburg en West-Duits- land. Over het systeem van de minimum prijzen voor landbouwprodukten in Euro pees verband is overeenstemming bereikt. Vrijdag moeten de chefs der delegaties te Val Duchesse nog het vraagstuk van de verkeersintegratie bespreken, waarover de ministers zich maandag moeten beraden. Het kapitaal van de Europese investe ringsbank is bepaald op een miljard dollar, waarvan 25 percent door de zes staten in goud, dollars of Zwitserse francs (omwis- selbare deviezen) moet worden gestort en 75 percent in nationale valuta. West-Duits- land en Frankrijk verschaffen ieder 300 miljoen dollar, Italië 240 miljoen, België 86,5 miljoen, Nederland 71,5 miljoen en Luxemburg 2 miljoen dollar. Ministers van de zes landen zullen in de raad van de bank de functie van gouverneur krijgen. De voorlopige resultaten van de confe rentie in Brussel worden in Franse rege ringskringen zo groot geacht, dat men, na de bange voorspellingen, die op de jongste parlementsdebatten over dat onderwerp zijn gevolgd, weer moed schept voor de Europese toekomst. De Franse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, de jonge Maurice Faure, die in Brussel minister Pineau vervangen heeft, liet zich waar derend uit over het begrip voor de speciale Franse problemen, dat hij vooral van de Belgen en Duitsers moet hebben onder vonden. Tegen de verwachting in. zo mer ken van hun kant sommige Franse kran ten op, was het niet Frankrijk, maar eer der Nederland, dat met zijn bezwaren tegen bepaalde dirigische maatregelen, die voor de Europese markt werden over wogen, het vlotte verloop van de confe rentie enigszins belemmerd heeft. Ter bespreking van het vraagstuk van WASHINGTON (Reuter). Harold Stassen, Eisenhowers speciale adviseur voor ontwapeningskwesties, heeft zondag in Washington voor de televisie verklaard dat Amerika tracht een kleine atoombom te maken, die geen radio-actieve uitstra ling van enige betekenis zal veroorzaken. Alleen al om deze reden moet Amerika de proeven met kernwapens voortzetten. de Europese investeringen in de Franse overzeese gebieden heeft premier Guy Mollet zijn vijf collega's op 12 februari in Parijs uitgenodigd. Bij die gelegenheid kunnen dan ook de oprichting van een Europese fabriek voor uraniumwinning, en de Franse reserves ten aanzien van het verbod van de fabricage van kernwapens besproken worden. Onze parlementaire redacteur verneemt dat de Belgische minister van Buitenland Zaken, Paul-Henri Spaak, zaterdag naar Den Haag komt voor besprekingen met minister Luns, over de vraagstukken met betrekking tot de gemeenschappelijke Europese markt en Euratom. De beide ministers hebben daarover maandag in Brussel gesproken. La Rochefoucauld: Het menselijk geluk steunt op twee zuilen: Wijsheid en Gezondheid. Een Gloster „Javelin F (AW) 4"-straal jager raast in verticale vlucht op de aarde aan. Het toestel is speciaal ont worpen voor supersonische vluchten op grote hoogten en bestand tegen de enorme weerstanden, die ontstaan, wanneer duiksnelheden, waarvan de bovenstaande foto een indruk geeft, door wendingen worden gevolgd. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel wil de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening adviseren de subsidie voor consumptiemelk geheel af te schaffen en de hieruit voortvloeiende prijs verhoging niet in gedeelten, maar ineens te doen geschieden. Het bestuur acht 1 juli daarvoor het geschiktste tijdstip, omdat dan toch wegens de huurverhoging de kwestie van looncompensatie aan de orde zal komen. Het bestuur verklaart, zich ervan bewust te zyn, dat een aanzienlijke prijs verhoging tot een grote daling van het ver bruik zal kunnen leiden. Het concept-advies aan de minister zal morgen in de openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel behandeld worden. De prijsstijging van de consumptiemelk zal, meent het bestuur van het produkt schap, van een ongekende omvang zijn, als deze stijging zowel de te verwachten ver hoging van de verrekenprijs omvat, alsook het afschaffen van de subsidie. Toch moet deze prijsstijging in één keer geschieden, aldus het concept-advies, want een prijs verhoging in etappen zal iedere keer een omzetvermindering tot gevolg hebben, waardoor steeds een herziening van de des betreffende kostenmarges noodzakelijk zal zijn. Dit zou bijdragen tot een instabiel prijspeil, waar de afzet van consumptie melk zeer zeker niet bij gebaat zou zijn. Bij algehele afschaffing van de subsidie dient volgens het concept-advies ook de extra-subsidie van 0,75 per 100 liter con sumptiemelk voor het westen van Neder land te vervallen en de extra-subsidie van gemiddeld 5 per 100 liter consmptiemelk in de volle melk-gebieden in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Het is redelijk, aldus het bestuur, dat de consument het hogere percentage melkvet ook betaalt. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de conferentie in maart zal beginnen. Mac Millan zou meer voelen voor een twee- dan voor een drie-mogendhedenconferen- tie. Eisenhower zou een dergelijke mening zijn toegedaan, hoewel hij Mollet meteen na zijn onderhoud met MacMillan zou wil len ontmoeten. Oorlog voorkomen De Britse minister van Binnenlandse Zaken, R. A. Butler, heeft namens Mac Millan in het Lagerhuis verklaard dat de Britse regering instemt met de plannen van president Eisenhower voor het Nabije en Midden-Oosten. Hij wees een socialisti sche eis dat Amerikaanse troepen zich uit Groot-Britannië moesten terugtrekken om dat hun aanwezigheid het gevaar voor een vergelding met kernwapens zou kunnen uitlokken wanneer er in het Nabije Oosten een conflict zou ontstaan, van de hand. Butler verklaarde dat de Amerikaanse troepen dienen om een oorlog te voorko men, zoals het plan van Eisenhower dient om een conflict in het Nabije Oosten te voorkomen. Woensdagavond vertrekt Duncan San dys, na een bespreking met minister Dul les, naar Ottawa, vanwaar hij donderdag avond naar Washington zal terugkeren. Het bestuur van het Britse vakverbond heeft in een brief aan de minister van Ar beid verzocht, er toe bij te dragen, dat de militaire diensttijd van twee tot anderhalf jaar wordt verkort, in afwachting van een zo spoedig mogelijke algehele afschaffing van de dienstplicht in Groot-Brittannië. De Britse militaire leiders voelen meer voor het oproepen van minder dienstplich tigen, die dan wel twee jaar onder de wa pens zouden blijven. DJAKARTA (ANP).. Het scheep vaartverkeer in de haven van Surabaia is sinds maandag volkomen stilgelegd, als gevolg van een instructie van de Vereni ging van Scheepvaartmaatschappijen en -Agenten aan hun schepen om deze haven niet meer aan te doen. De vereniging was, naar zij dinsdag mededeelde, verplicht tot deze stap over te gaan als gevblg van de voortdurende sitdown-stakingen in de haven, in strijd met een beslissing van de commissie tot beslechting van arbeidsge schillen. De interinsulaire verbindingen werden dinsdag alleen nog door de schepen van enkele Indonesische scheepvaartmaat schappijen onderhouden, doch de invoer uit en de uitvoer naar het buitenland ligt volkomen stil. Van deskundige zijde van de scheep vaartmaatschappijen vernam de corre spondent van het ANP in Djakarta, dat de verliezen voor im- en exporteurs „on berekenbaar" zijn, maar in de miljoenen lopen. De vakbonden van havenpersoneel, die de stakingen hebben georganiseerd, zijn voor het grootste deel communistisch ge oriënteerd. De Vereniging van Scheepvaartmaat schappijen en -Agenten zal haar beslissing alleen dan herzien, als zij krachtige garan ties krijgt, dat de arbeid in de haven ver der normaal zal verlopen. Dinsdag werden uit Tandjong Priok, de haven van Dja karta, ook sitdown-stakingen gemeld. Op het kruispunt PleinwegWolphaerts- bocht te Rotterdam is vanmorgen om 7 uur een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee mensen het leven hebben verloren en één persoon zwaar werd ge wond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een personeelsbus uit Wouw (N.Br.) waar van de remmen weigerden. Om ongeveer vijf minuten over zeven naderde de bus uit de richting Dordrecht. Hij was met tweeëndertig arbeiders op weg naar de aannemingsmaatschappij Dura aan de Waalhaven. De chauffeur-eigenaar A. Loos, wilde de bus aan de rechterzijde op stellen om na het vrijgeven van de weg naar links af te kunnen slaan. Op dat moment weigerden de remmen en om een aanrijding met andere auto's te voorko men, stuurde de chauffeur de bus naar rechts. Deze manoeuvre had echter tot ge volg, dat de bus op een rij wielrijders in reed, die voor de stopstreep stonden opge steld. De chauffeur riep nog: „Mijn rem men" en ook voetgangers schreeuwden uit alle macht maar een aanrijding was niet meer te voorkomen. De bus reed enige van de wielrijders aan en sleepte die, al slingerend, meer dan 25 meter mee. Hierdoor werd de 46- jarige scheepstimmerman J. Meerkerk ge heel onder de bus getrokken, waarby hy op slag werd gedood. Twee andere slacht offers, de 55-jarige sluiswachter M. Spon- selee en de 22-jarige timmerman P. Mol, werden zwaar gewond naar het Zuiderzie kenhuis gebracht, waar de heer Sponselee by aankomst reeds bleek te zyn over leden. Twee andere wielrijders werden licht gewond maar konden hun weg vervolgen. De chauffeur, die als zeer bekwaam be kend staat, kreeg een shock en is, evenals de overige slachtoffers, naar het Zuider ziekenhuis vervoerd. De bus is in beslag HAMBURG (Reuter/U.P.). De West- duitse minister van Defensie, Strauss, heeft verklaard, dat benoeming van gene raal Speidel een hoge positie in de NAVO een voordeel zal betekenen voor iedereen in de NAVO. De minister wees er in een vraaggesprek voor de televisie op, dat ge neraal Speidel ervaring heeft zowel aan het westelijk als aan het oostelijk front. Srauss zei, dat de regering een generaal heeft voorgedragen voor de positie van NAVO-bevelhebber in de centrale sector van Europa omdat dit de wens was van de bondgenoten en niet omdat de regering een Duits officier op een belangrijke posi tie in de NAVO wilde hebben. Speidel zal, voordat hij zijn NAVO- commando aanvaardt, bevorderd worden tot generaal, en de vier sterren krijgen die voor die rang bij zijn distinctieven ho ren. De voormalige stafchef van veld maarschalk Rommel zal twee andere Duit se generaals naast zich krijgen, een in specteur-generaal voor het Westduitse le ger, waarschijnlijk generaal Wenck, en luitenant-generaal Adolf Heusinger, voor zitter van het Westduitse comité van staf chefs. Men verwacht in diplomatieke krin gen te Bonn dat Heusinger benoemd zal worden tot Westduits afgevaardigde naar de „standing group" van de NAVO in Washington. Negentien Labour-afgevaardigden heb ben in het Britse Lagerhuis een motie ingediend waarin een benoeming van Speidel wordt betreurd. Tot de indieners behoren de vroegere minister van Defen sie Shinwell en de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Chuter Ede. Een delegatie van de Franse bond van verzets strijders zal premier Mollet vragen zich tegen een benoeming van Speidel te ver zetten. genomen en voor onderzoek naar het bu reau Oostervantstraat overgebracht. De 42-jarige G. J. L. Lubberink uit Veldmaat (Haaksbergen) is bij het oversteken van de Enschedéstraat aldaar met zijn bromfiets onder een personen auto geraakt.- Hij overleed ter plaatse. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen nabij het dorp W e 11 e r 1 o o i is, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van de weg, een personenauto geslipt en met grote snelheid tegen een boom gebotst. De be stuurder W. Bouman uit Venlo werd daar bij vrijwel op slag gedood. De jeugdige mede-inzittende Rensoever uit Vinkeveen werd zeer ernstig gewond naar het zieken huis te Venlo gebracht. i Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 88 personen, waarvan 14 kinderen. i Piloot redde zich met schietstoel Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf is een „Thunderstreak" van de Ko ninklijke Luchtmacht neergestort in de omgeving van het legerkamp Oirscliot. De piloot, reserve luitenant 2e klasse A. M. E. de Vries, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden en bleef ongedeerd. Het vliegtuig, dat geheel werd vernield, heeft geen schade aangericht. Het had als thuis basis Eindhoven. De vlieger heeft door tot nu toe onbeken de moeilijkheden zijn toestel moeten ver laten. Er is een commissie van onderzoek benoemd. Volgens ooggetuigen stopte de motor van het toestel, toen het boven de legerplaats Oirschot vloog. Er zou een vlam zijn uitgeschoten. Het vliegtuig kwam on geveer vijftig meter buiten het hek van de legerplaats op de grond; de schietstoel kwam tegen de hoofdingangspoort aan, op vier meter afstand van de schildwacht. De piloot kwam anderhalve kilometer van de legerplaats met zijn valscherm op de grond. ADVERTENTIE Wollen waterdichte Tweedjassen Vanochtend heeft het tweede prototype van de Fokker F 27 Friendship met suc ces zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel dat bestuurd werd door de chef- invlieger van de fokkerfabrieken, de heer H. V. B. Burgerhout, bleef ruim vijftig minuten in de lucht. Deze tweede Friend ship, die volledig is uitgerust met druk- cabine en ontijzingsinstallatie heeft een 90 cm langere romp dan het eerste proto type dat op 24 november 1955 zijn eerste vlucht maakte. De PTste Frionship heeft thans circa 350 u n

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1