Aanvoer uit Amerika blijft onder toegezegd quantum r Panda en de olae^maöinaat HOE WERKT DE BEURS? Het zachte weer houdt aan TocU ió het zo r J Onderminister Wormser pleit voor vermindering olieverbruik in V.S. ABDIJSIROOP Radio geeft woensdag Aandelen, obligaties en dividend Wereldnieuws 2 De olievoorziening van West-Europa Positie van Amerikaanse regering zeer moeilijk Jordanië niet uit het Sterlingblok P.T.T. gaat de girodienst automatiseren Handelsbesprekingen Nederland-Duitsland De Nederlands-Indische conversielening 1937 De loongrens voor de sociale verzekering Kas-Associatie 6l/z percent De Caltex in 1956 Soldaat omgekomen onder kantelend kanon GERMAANS RECHT DINSDAG 29 JANUARI 1957 WASHINGTON (Reuter) De democratische senator Joseph O'Mahoney heeft aangekondigd, dat het openbaar gehoor over het feit, dat de noodcommissie voor het Midden-Oosten West-Europa niet voldoende olie heeft geleverd om in zyn be hoeften te voorzien, op 5 februari te Washington zal plaatsvinden. Uit de jongste statistieken van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken is gebleken, dat de export van olie en olieprodukten naar West-Europa, niet het gestelde doel van 500.000 vaten (barrels) per dag heeft bereikt en slechts gemiddeld 275.000 vaten per dag heeft belopen. De onder leiding van O'Mahoney staande commissie zal een onderzoek instellen naar de jongste verhogingen van de prijs van Amerikaanse olie (met inbegrip van benzine) afkomstig van de meerderheid der Amerikaanse olie maatschappijen. Ook het Huis van Afgevaardigden heeft plannen tot het instellen van een onderzoek en voor een openbaar gehoor. De „Financial Times" te Londen schrijft, dat het waarschijnlijk lijkt, dat er aan Ita lië, Zweden en Denemarken in de komen de weken speciale toewijzingen van stook olie gedaan zullen moeten worden, wan neer een rampspoedige vermindering van produktie en werkgelegenheid voorkomen wil worden. Volgens het blad is de stook oliepositie kritiek voor Europa. Een ver mindering van het verbruik van stookolie in geheel Europa is niet te vermijden, zo schrijft het blad. Volgens een toewijzin genstelsel van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking, zal elk land eenzelfde percentage van het aanbod ontvangen, dat het normaal zou hebben gekregen. Het is bekend, dat de stookolie- voorraden in Engeland aanzienlijk groter zijn dan het gemiddelde voor geheel Euro pa, aldus de „Financial Times". Binnenlands gebruik WASHINGTON (U.P.) De Amerikaan se onderminister voor Binnenlandse Za ken, Felix E. Wormser, heeft in een ver klaring, welke hij tot de olie-industrie en de ermee verwante openbare diensten richtte, om meer olie voor Europa ge vraagd. Hij vroeg in dit verband om ver hoging van de export naar Europa, en vermindering van de produktie voor bin nenlands gebruik. Zijn verzoek was een gevolg van een rapport waarin vrijdag verklaard werd dat de Amerikaanse olie leveranties aan Europa ver onder de toege zegde quota vallen. De enige wijze waarop de leveranties van ruwe olie aan Europa kunnen worden vergroot, aldus Wormser, is een verhoging van de Amerikaanse pro duktie. Ook het verminderen van de pro duktie van benzine voor binnenlands ge bruik achtte hij een wenselijke maatre gel, in verband met het feit dat vooral aan ruwe olie stookolie, gasolie in Europa een grote behoefte bestaat. Olie-vete WASHINGTON (AFP) De moeilijk heden bij de uitvoering van het Ameri kaanse plan voor de olievoorziening van West-Eüropa lijken vooral te zijn ont staan door de stille strijd tussen de grote internationale oliemaatschappij en de on afhankelijke Amerikaanse producenten. Deze laatsten hebben de laatste jaren zon der ophouden getracht een beperking van de olie-invoer in de Verenigde Staten door de grote maatschappijen te bewerken. Zij weigeren op het ogenblik haar produktie te vergroten, Texas, de voornaamste producent, heeft sedert november zijn olie winning met slechts 5 percent vermeer derd omdat naar zij zeggen de grote ADVERTENTIE fïfo Een beginnende hoest is voor mij al het sein om keel en luchtwegen te zuiveren met AKKER SIROOP HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 De Ontbijt- club. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 S.-hoolradio. 10.20 Platen. 11.30 Gevar.progr. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Pianotrio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. en solist. 13.50 Medische kron. 14.00 Platen. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Platen. 17.15 Lichte muz. 17.40 Pianospel. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U. 19.00 Liedjes v. d. jeugd. 19.10 Toespraak. 19.25 VARA- Varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 „De Muiterij op de Caine", hoorsp. 22.20 Ritm.muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 9.00 V. d. zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Platen. 9.35 Kamermuz. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.10 Gompie neemt de leiding, hoorsp. 12.10 Zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.37 Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Promenade-ork. en solist. 14.00 Platen. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Platen. 16.00 V. d. jeugd. 17.20. Platen. 17.40 Beursber. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Kamer muz. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buiten 1. overz. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Mil.ork. 20.50 Weg en werk der kerkhervor mers, caus. 21.10 Strijkkwart. 21.35 Lichte muz. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Bariton en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Nieuwe nlaten. "ELEVIPTE (VPRO en AVRO) 17.00 V. d. kind. 20.00—22.00 Als 't kindje innenkomt, blijspel. '.RUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. '3.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 14.00 School- -dio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorsp. 21.00 Platen. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Clavecim- belrecital. 22.5523.00 Nieuws. maatschappijen in dc Verenigde Staten olie uit het gebied van de Caraïbische Zee blijven invoeren. Volgens enkele waarne mers zou deze houding ook de wens van de onafhankelijken weerspiegelen, om de ver hoging van 12 percent van de olieprijzen, die sedert drie maanden in de Verenigde Staten ontstond, te consolideren. De grote maatschappijen merken van haar kant op, dat zij verplicht zijn voort te gaan olie in de Verenigde Staten in te voeren, zolang de onaf hankelij ken hun produktie niet hebben vergroot, daar an ders volgens haar schaarste in de Ver enigde Staten zou ontstaan. De positie van de Amerikaanse regering ten opzichte van de olievraagstukken is moeilijk. Zij is niet in staat aan de oliemaatschappijen en de onafhankelijken de wet voor te schrijven, want het plan voor de olievoorziening van Europa berust op een vrijwillige basis. Het is echter niet uitgesloten, dat de Ame rikaanse regering over enige tijd zal be schikken over een wettig middel om druk op de olie-industrie uit te oefenen; dit zal afhangen van het resultaat van het on derzoek, dat de regering begon vast te stellen, of de stijging van de prijzen van olieprodukten. die sedert november in de Verenigde Staten plaatsvond, niet het ge volg is van een in strijd met de antikartel- wetgeving zijnde afspraak tussen bepaalde olieproducenten. AMMAN (Reuter). De Jordaanse re gering heeft verklaard, dat Jordanië zich niet van het sterling-gebied zal afschei den. De hulp, die Jordanië van Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië zal krijgen ter vervanging van de Britse financiële steun, zal in niet-Jordaanse valuta geschieden, die gebruikt zal kunnen worden voor de invoer. Na de automatisering van de telefoon en sinds kort ook van de telegraaf wordt bij de P.T.T. thans gewerkt aan de auto matisering van de girodienst. Dit heeft prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, buitenge woon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, medegedeeld in een te Delft gehouden bijeenkomst van het Ne derlands Instituut voor Efficiency. Door de automatisering van de telefoon zijn geen telefonisten werkloos geworden. Integendeel, er ontstond een zodanige toe neming van het telefonisch verkeer, dat het aantal telefonisten nog moest worden uitgebreid. Prof. Oberman zei dat tijdens de oorlog in Amerika en Engeland rekenmachines werden geconsumeerd, die in 48 uren het werk konden doen waar honderd rekenaars een jaar voor no dig zouden hebben. Voor de wetenschap van de kernfysica zijn thans rekenmachi nes nodig, die duizendmaal sneller wer ken. Er wordt ook hard gewerkt aan auto maten. die de ene taal in een andere kun nen overzetten. De technische problemen, die daarbij aan de orde komen, zijn al op gelost en met de toepassing van de vertaal automaten is men thans in het vertalen van het Engels in het Russisch en omge- 1 eerd het verst gevorderd. Ook op het ge bied van de automatisering van het opspo ren van jurisprudentie is men al ver. Zelfs verwacht men dat een automaat in be paalde gevallen een keus kan maken uit twee jurisprudenties en daaruit de beste zal kiezen. In Amerika heeft men al een automati sche piloot geconstrueerd, die een ge vechtsvliegtuig niet alleen kan starten en besturen, doch ook op het juiste moment het vuur opent op vijandelijke vliegtuigen. Prof. Oberman zei tenslotte, dat hij van de automatisering geen werkloosheid ver wacht, doch eerder een kortere werkweek en verhoging van de welvaart. Omscho ling van vaklieden zal echter niet kunnen uitblijven. BONN (D.P.A.) Maandag zijn te Bonn Nederlands-Duitse regeringsbesprekingen over het handels- en betalingsverkeer tus- s:n de beide landen begonnen. De eigen lijke beraadslagingen zullen pas over eni ge dagen aanvangen daar de leiders der beide delegaties nog door de onderhande lingen over de gemeenschappelijke markt te Brussel worden vastgehouden. De on derhandelingen hebben hoofdzakelijk ten doel de goederenlijsten, die voor de handel tussen de beide landen gelden, aan te pas sen aan de huidige omstandigheden. Het ministerie van Financiën deelt mede dat de Nederlandse Staat in verband met zijn garantieverplichting en voor zolang Indonesië zelf niet fondsen heeft bezorgd bij de betaalkantoren aanbiedt, de coupons, vervallende per 1 februari 1957 van de 3°/o Nederlandsch-Indische conversielening 1937, bij de voor deze lening aangewezen Nederlandse betaalkantoren voor zijn re kening over te nemen. Het aanbod is van kracht met ingang van 1 februari 1957. In de Nederlandse Staatscourant van 20 de cember 1956 werd reeds een bekendma king geplaatst ter zake van de betaalbaar stelling per 1 februari 1957 van de per die datum aflosbaar gestelde schuldbewijzen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft geantwoord op de opmerkingen die de Tweede Kamer heeft gemaakt over het wetsontwerp tot verhoging van de loon grens voor de sociale verzekering tot f 6900,Hij merkt op, niet van mening te zijn. dat een eenmaal verzekerde groep nimmer zou mogen worden ingeperkt. De bewindsman herinnert er aan dat de Ionen zich in de jaren 1938/1939 bewogen rond f 1500 per jaar en dat toen een loon grens gold van f 3000 per jaar. Thans ligt het gemiddelde loonpeil rond de f 4000 per jaar. Als loongrens wordt nu f 6900 per jaar voorgesteld. Zou men de mate van welvaart willen vergelijken van iemand, die destijds f 6900 per jaar ver diende met die van iemand, die thans f 6900 per jaar verdient, dan zou men een veelheid van factoren in zijn beschouwing moeten betrekken. Men zou in elk geval rekening moeten houden met de grote ver anderingen in de behoeften, maar boven al zou moeten worden vergeleken tegen welke bedragen iemand destijds in staat was het ziekterisico van zich en de zijnen te dekken en welke bedragen daarmede thans gemoeid zijn. De kosten van de me dische behandeling ten gevolge van het toepassen van kostbaarder hulpmiddelen zijn zeer sterk gestegen. De staatssecretaris merkt op, dat tot dusverre steeds de ontwikkeling van het loonpeil is gevolgd, ook na 1 januari 1955, toen de loonsverhoging ten dele verband hield met de gestegen welvaart. Bezwaar lijk kan thans op een betrekkelijk wille keurig ogenblik het prijspeil tot uitgangs punt voor de bepaling van de hoogte der loongrenzen worden genomen. Tenslotte deelt hij mede, dat de Sociale Verzekeringsraad als zijn oordeel heeft uitgesproken, dat vervanging van de loon grens voor de verplichte verzekering door een inkomengrens bij de huidige wijze van premie-inning niet mogelijk is. In een vorig artikeltje schreven wij over het aandeel als kapitaaldeelneming in de naamloze vennootschap. Aandeelhouders zijn tezamen de eigenaren van de vennoot schap en zij hebben dus recht op de baten van de activiteiten van het bedrijf, waarin zij deelhebber zijn. Resulteren deze in een verlies, dan zij hét vanzelfsprekend ook de aandeelhouders, die dit gezamenlijk moeten dragen. Dit verlies kan voor aandeelhou ders echter niet verder gaan dan het bedrag dat hun aandeel nominaal groot is. Met an dere woorden, de aandelen kunnen even tueel waardeloos worden, maar meer ook niet. Op zich zelf genomen is dit natuurlijk al erg genoeg, maar wij bedoelen te zeggen dat aandeelhouders met hun verdere ver mogen niet aansprakelijk zijn voor verlie zen, welke boven het geplaatst aandelen kapitaal uitgaan. Moet een vennootschap meer kapitaal gebruiken dan zij tot haar beschikking heeft en wenst (of kan) zij om diverse redenen niet tot kapitaalsuitbrei ding over te gaan, dan kan zij geld opne men bij derden tegen een vaste rente. Dit kan geschieden in grote bedragen ineens, b.v. bij een levensverzekeringmaat schappij, een pensioenfonds of een andere grote vergaarbak van kapitalen, maar ook in de vorm van een obligatielening, onder- nauwste samen met de grootte van de winst en voorts met de bepalingen, die daarover in de'statuten zijn vastgelegd (winstverde ling). De meeste statuten speken van een primair dividend en van een dividend uit de overwinst, superdividend geheten. Zij komen bijna altijd op één tijdstip tot uit kering. Het betekent, dat uit de winst, na aftrek van afschrijvingen en belastingen, allereerst een vastgesteld percentage van het geplaatst kapitaal voor aandeelhouders terzijde wordt gesteld. Dit percentage be draagt veelal 4 percent en beduidt een soort rentevergoeding te zijn op het ter beschikking gestelde kapitaal, hoewel het met rente zoals bij obligaties, natuurlijk niets te maken heeft. Vervolgens wordt de resterende winst, de overwinst, verder volgens de statuten verdeeld, waarbij reservering en uitkerin gen een directie en commissarissen (ten- tièmes) aan de orde komen. Uit hetgeen daarna ter beschikking van aandeelhouders komt, stellen deze een aanvullende uitke ring vast, het superdividend. De som van primair en superdividend vormt dan de uit kering, zoals zij in de zakken van aandeel houders terecht komt. Het kan voorkomen dat men om de een of andere reden minder dividend uitkeert of ook mag uitkeren dan de winst toelaat; er kan dan een dividend reserve gevormd worden, waaruit men eventueel in minder gunstige jaren kan putten om het dividend niet aan te veel schommelingen onderhevig te maken. Men deeld in stukken van v.v. 1000, 500 of j kan aan de dividendreserve evenwel onge- 100, of in coupures tot andere bedragen. Deze stukken, obligaties geheten, genieten m het algemeen een vaste rente, die op vaste tijdstippen wordt betaald, en zijn ge bonden aan vaste vooraf overeengekomen aflossingsvoorwaarden, zodat men als obli gatiehouder steeds weet waar men aan toe is. Obligaties zijn dus schuldbrieven, die de gezamenlijke aandeelhouders (de vennoot schap) hebben uitgegeven en waar zij met hun vennootschappelijk kapitaal aanspra kelijk voor zijn. Als vennootschap, en niet als personen. Kan de venootschap wegens slechte zaken of door ovennacht geen rente of aflossing, of geen van beide betalen, dan kan men de aandeelhouders afzonderlijk hiervoor niet aanspreken. In zoverre schuilt in schuldbrieven van vennootschap pen dus wel degelijk risico. Obligaties of schuldbrieven kunnen ook worden uitge geven door andere lichamen als staten, pro vincies, gemeenten, kerken, scholen, con gregaties e.d. Ook daarmede heeft men wel slechte ervaringen opgedaan, voornamelijk rnet buitenlandse obligaties (Rusland, Duitsland, Zuid-Amerika etc.). Het is dan ook niet mogelijk bij geldbelleging in welke voim ook, risico's uit te sluiten. Trouwens, men kan dit van het leven in al zijn geledingeji wel zeggen. Eens per jaar brengt naar wettelijke plicht het bestuur der vennootschap di rectie en commissarissen verslag uit over de gang van zaken en publiceert het de balans- en verlies- en winstrekening. Deze worden aan de vergadering van aandeel houders ter goedkeuring voorgelegd en deze vergadering stelt ook het dividend vast. Zijn er geen bijzonderheden dan ver loopt dit alles glad en volgens de voorstel len van het bestuur. Is er echter wel iets aan de hand, dan kan het op de aandeel- houdersvei-gaderingen geducht spoken. Meestal geldt ook hier het spreekwoord: Lege kisten maken twisten. Het. dividend, dat men de beloning voor het beschikbaar stellen van het kapitaal zou kunnen noemen, hangt natuurlijk ten WEERRAPPORTEN (Dc temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, dc neerslag van de laatste 24 uur.) regen .3 "O 3 O Ons land bevond zich de afgelopen 24 uur aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich van Spanje naai de Alpen verplaatste. Boven Engeland ar riveerde het front van een diepe depressie ten noorden van IJsland. Dit front werd echter belangrijk vertraagd door een sto- Stockholm ring die achter het front voorkwam. Gis- Oslo geheel bew teravond drong wel vochtige lucht met wat Kopenhagen re<mn zzw motregen tot het westen, midden en noor- JSerdeen ?efln den van het land door, maar in de loop Dublin van de nacht werd deze door een draaiing Londen van de wind naar het zuiden weer groten- Brussel deels verdreven. Daardoor kwamen van- parjVs morgen weer opklaringen voor tijdens Bordeaux welke de temperatuur hier en daar tot pirp 'u,, dicht bij het vriespunt daalde. Het eerder Nico genoemde front komt over Engeland nog Berlijn langzaam dichter bij, zodat de kans op wat Frankfort lichte regen morgen aanwezig blijft. Het München zachte weer zal daarbij aanhouden. 30 januari Zon op 8.26 uur, onder 17.26 uur. Maan op 7.44 uur, onder 17.29 uur. 30 jan. Maanstanden 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 januari Hoog water: 3.06 en 15.17 uur. Laag water: 11.02 en 23.18 uur. Woensdag 30 januari Hoog water: 3.44 en 15.54 uur. Laag water: 11.41 en 23.57 uur. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zzw geheel bew. wnw geheel bew. zzw onbewolkt zzw nevel mist onbewolkt onbewolkt regen mist onbewolkt mist nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt windst. zo windst. nnw zzw windst. z windst. windst. windst. wnw w nno windst. 1 5 2 4 6 7 2 -1 2 -4 5 2 -2 -2 -8 -6 -2 -1 -10 2 -2g tfi O 0,1 4 0,1 9 1 0,1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0,1 0,2 0 0 onbewolkt z geheel bew. zzw onbewolkt zzw onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z zzw z zzw z z 33. De honderdduizend ducaten (in bank biljetten) van de heer Goudkraker werden door Joris op behendige wijze in zijn ver schillende binnenzakken gestopt, waarbij Panda vol belangstelling toekeek. De heer Goudkraker scheen intussen bijzonder in genomen te zijn met de zaak, die hij zojuist had afgesloten en hij riep op vrolijke toon: „Ziezo, mijn beste! Dat is dan afgesproken! Vanaf dit ogenblik ben ik de eigenaar van dit olieveld en niemand anders! Mooi zo! Ik ga binnenkort met de boringen begin nen! Goeden dag!" „Het genoegen is geheel aan mijn kant!", sprak Joris bescheiden, terwijl hij de zakenman hartelijk de hand schudde. „Ik wens u veel succes met uw boringen, waarde heer! U zult maar zelden zoiets interessants kopen!" Hij floot zacht en beschaafd een klein wijsje, terwijl hij de zich verwijderende petroleumkoning na-oogde - maar nu werd Panda de op winding te machtig. „Zeg, Joris!", riep hij. „Nu zit je helemaal vol met geld! Wij zijn ineens rijk!! En nu hoef ik fijn geen olie meer in die vervelende pijpleiding te gooien„Tut, tut..spreek geen over ijlde woorden, baasje!", vermaande Joris hierop. „Non erat demonstrandum, spreken reeds onze klassieke leermeesters wanneer zij ons tegen voorbarige gevolgtrekkingen willen waarschuwen! Uw belangrijke ar beid aan de pijpleiding zal zich nog enige tijd voortzettenwant zien wij daar niet opnieuw een belangstellend bezoeker na deren? Wij mogen toch deze heer niet de boeiende aanblik van een olieveld in vol bedrijf onthouden, nietwaar?" En inder daad - daar vaderde met grote stappen een woest-gekleed heer, die op rauwe toon uitriep: „I-Iee - daar! Ik kom zaken doen!" straft een andere bestemming geven. Behalve primair- en superdividend, kent men ook de benamingen interimdividend en slotdividend. Een interimdividend is een tussentijdse uitkering, in afwachting van het later vast te stellen totale dividend. Het aanvullend dividend noemt men dan het slotdividend. Een stockdividend is een uitkering niet in contanten, maar in aandelen. De ven nootschap die het geld in het bedrijf wenst te houden, stelt b.v. een stockdividend van 10 percent vast (een combinatie van con tant en stockdividend is ook mogelijk) en geeft aandeelhouders gelegenheid tegen in levering van een bêpaald dividendbewijs, dat zich aan de stukken bevindt, een on deraandeel van 100 in ontvangst .te ne men, dan wel door samenvoeging van tien dividendbewijzen, zonodig door bijkoop ter beurze (want stockdividenden worden ver handeld), een heel aandeel van 1000 te verkrijgen. De consequentie van deze uitkering is, dat het geplaatste aandelenkapitaal met het percentage van het stockdividend wordt uitgebreid. Over de vraag of een stockdividend wel of niet een echt di vidend is, zijn de meningen verschillend en wij zullen dit onderwerp daarom hier maar verder laten rusten., Wel even dit: de fiscus belast het stockdividend naar zijn nomi nale waarde, dus in het bovenstaand voor beeld naar 100, ongeacht de verkoop waarde van het stockdividend, welke uiter aard verband houdt met de beurskoers van de aandelen. Daarover later meer. Er zijn in de loop der tijden in aandelen en obligaties tal van variaties ontstaan, die wij in een volgend artikel zullen be spreken. Naar. het A.N.P.. verneemt, zal aan.de al gemene vergadering der aandeelhouders van de Kas-Associatie ri.v., te houden op 7 maart, worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1956 vast te stellen op 6'/2 percent. Vorig jaar werd 7 percent uitgekeerd. De omzetten van de Caltex Groep in 1956 bedroegen in totaal het equivalent van 218.000.000 barrels ruwe aardolie. Dit was tien percent meer dan de omzet over het voorafgaande jaar. De maatschappij bouwde voorts twee nieuwe raffinaderijen in Australië en Japan en bracht belang rijke verbeteringen aan de installaties in Nederland (Pernis) en Frankrijk aan. Men besteedde een bedrag van 80 mil joen voor aankoop van nieuw materiaal, waarvan 75 percent ten goede kwam aan de economie der 67 landen van het ooste lijk halfrond, waar Caltex is vertegen woordigd. (Voor de koersen van gisteren en vandaag verwijzen wij naar pag. 9) Uitnodiging. De Finse premier Karl- August Fagerholm wordt vandaag in Moskou verwacht voor een bezoek van acht dagen op uitnodiging van de Sovjet-regering. Weigering. Burgemeester Wagner van New York heeft geweigerd koning Saoed van Saoedi-Arabië officieel te ontvangen. Bezoek. De Turkse premier Adnan Men- deres is voor een officieel bezoek in Libië aangekomen. Hij werd begroet door zijn Libische ambtsgenoot Ben Halim en het Libische kabinet. Vondst. Op het jachtreservaat Capocotta, aan de Italiaanse kust, dat we gens de zaak Wilma Montesi in het middelpunt van de belangstelling staat, hebben arbeiders bij grondwerk zaamheden drie skeletten ontdekt. Het zijn overblijfselen van lijken die daar tientallen jaren geleden begraven moe ten zijn. Wedstrijd. In Oosl-Berlijn zijn twee con ducteurs veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens opzettelijke vernieling van ruiten van gebouwen waar zij met hun trein langs reden. Volgens getuigen hadden zij een wed strijd gehouden om te zien wie de meeste ruiten kon laten springen. Versterkend. Onder de geschenken voor prinses Gracia in Monaco is ook een krat bier van een Nederlandse brou werij aangekomen. De prinses moet vol gens haar artsen bier drinken om aan te sterken. Prinses Caroline zal op 3 mei worden gedoopt. Ongewenst. Een studentenvereniging van de Florida State University heeft een student die regelmatig naar integratie bijeenkomsten gaat en op een kerstfuif drie negers meebracht, verzocht uit de vereniging te treden. Geschonden. Het Amerikaanse hoge ge rechtshof in Washington heeft de ver oordeling van de vroegere vakvereni gingsleider Gold, die in 1954 drie jaar gevangenisstraf kreeg omdat hij valse lijk verklaard zou hebben dat hij geen verbindingen met communisten onder hield, ongedaan'gemaakt en een nieuw proces gelast, omdat „van officiële zijde onopzettelijk de afzondering der jury" geschonden was. Meningsverschillen. De rector van de uni versiteit van Moskou, Petrovski, heeft in een radiorede buitenlandse persbe richten tegengesproken waarin sprake was van ongeregeldheden, schorsing en arrestaties van studenten der Moskouse universiteit. Ook de studenten van Moskou kunnen wel eens meningsver schillen hebben, aldus de rector. Daling. Het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken in Groot-Brittannië is in januari, de eerste gehele maand van de benzinerantsoenering, vergeleken met december 1956, gedaald met bijna een derde. In januari verloren 492 men sen het leven bij verkeersongelukken, 238 minder dan in december. Wereldcentra. Dr. J. Wallace Joyce, hoofd van de Amerikaanse wetenschappelijke organisatie voor het geofysische jaar heeft plannen bekend gemaakt voor de oprichting van drie „wereld-gegevens- centra". Een in de Verenigde Staten, een in de Sovjet-Unie en het derde zou wor den verdeeld tussen West-Europa en Japan voor het verstrekken van inlich tingen aan geleerden gedurende het in ternationale geofysische jaar. Uitgewezen. Naar verluidt is een secretaris van de Sovjet-ambassade te Washing ton, Vaili Molev, uitgewezen uit de Verenigde Staten naar aanleiding van de arrestatie van drie personen, die van spionage ten behoeve van de Sovjet- Unie zijn beschuldigd. Een militaire attaché, majoor Krylov, is reeds per sona non grata vex-klaard vanwege zijn aandeel in het spionagekomplot. Op de hoek van Alkemadelaan-Oude Waalsdorperweg bij de nieuwe Alexander- kazerae in Den Haag is de twintigjarige, uit Alkemade afkomstige dienstplichtige soldaat E. P. van Klink onder een omslaand kanon geraakt en orn het leven gekomen. Van Klink, die diende bij de 939 afdeling lichte luchtdoelartillerie territoriaal, zat op het door een autotrekker voortgetrok ken kanon, waarop hij de functie van rich ter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. De omgekomene was ongehuwd. IN VELE landen is het gebruikelijk de terechtstellingen van veroordeelden bij zonsopgang te doen plaats vinden. Een strenge regel is dit zeer zeker niet, want talloze uitzonderingen kunnen zonder veel moeite worden aangewezen in de kranten berichten waarin na de oorlog van execu ties xverden melding gemaakt. Aan de vrij algemene verspreiding van het gebruik dat de executies bij zonsopgang worden vol trokken doen deze afwijkingen echter niets af. Ter beantwoording van de vraag, waar aan dit gebruik zijn oorsprong in onze streken ontleent, zullen we ver in de geschiedenis te rug moeten, t.w. naar de tijden toen hier het germaanse recht gold, dus een ruwe 2000 jaar geleden. Toen was men minder kleingeestig met allerlei over tredingen dan tegenwoordig. Kan men thans voor allerlei wissewasjes met de rechter in aanraking komen, de Germanen hadden een bredere kijk op de samenleving en trokken er zich weinig van aan wanneer iemand zonder vesti gingsvergunning een nering op touw had gezet of zich in kennelijke staat op de openbare weg vertoonde. Bovendien deden zij allerlei zaken, waarvoor wij 't hele rech telijke apparaat benevens een politiemacht in het geweer roepen, ondershands af. Manslag werd dus eenvoudig met manslag beantwoord en belediging werd eveneens door de beledigde partij gewroken. Dat waren zulke gewone en dagelijkse zaken, dat niemand het nodig achtte de gemeen schap daarmee lastig te vallen. Maar voor strijders die het gevechtster rein ontijdig hadden verlaten, naar de vijand waren overgelopen, verraad hadden gepleegd, kortom., daden hadden begaan die niet de afzonderlijke families aangin gen, maar op de gehele stam betrekking hadden, stond een aparte rechtspleging open die van de gemeenschap uitging. Het ging er dafi niet alleen om, de dader te bestraffen door een zekere wraak op hem te jilegen, maar er werd van de gedachte uitgegaan dat de goden met de begane wandaad verzoend zouden kunnen worden indien hun het leven van de dader geof ferd werd. De doodstraf had bij de Ger manen dus niet alleen een vergeldend, maar tevens een sakraal karakter. Een voorbeeld hiervan is te vinden in de Lex Frisionum, ivaarin uitdrukkelijk gesproken wordt van de dader die aan de goden moet worden geofferd (in dit geval de goden, wier tempel hij geschonden mocht hebben). Voor dit sakrale karakter van de dood straf pleit ook het feit, dat de priester in een dergelijk rechtsgeding het hoogste woord voerde. Volgens Tacitus lag de strafrechtsple ging in het germaanse leger in handen van de priester, niet van de aanvoerder. De priester had voorts de bevoegdheid stil te in de volksvergadering te eisen en hij had de bevoegd heid de rustverstoorders te bestraffen. Houden we dus het sakrale karakter van de doodstraf in het oog, evenals het feit, dat het leven van de veroordeelde moest dienen om de betrokken god te verzoenen, dan is ook het gebruik vele executies bij zonsopgang te voltrekken verklaarbaar. Immers, verraders en overlopers werden aan bomen opgehangen en werden aan Wodan of Odin gewijd, dus aan de god in wiens handen het lot van de kosmos rustte, de god die het leven der mensen bestierde, maar tevens heerser over de onderwereld icas. Wat is in dit verband begrijpelijker, dan dat het offer in zijn rijk moest zijn binnengegaan vóór de nieuwe dag was aangebroken, dus vóór de zon geheel bo ven de kim was verschenen, zodat de nieu we dag met een gedelgde schuld Icon wor den aangevangen? Na deze straffen, die in wezen tot de mensenoffers moeten worden gerekend, zullen we toch ook eens spreken over en kele milde straffen die in het verleden werden uitgesproken. Daarover morgen. II. Pótillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2