Zand voor tse brandweer rukte vorig jaar meer uit dan in 1955 B. en W. van Haarlem richten zich met bezwaren tot de minister Lissese raad tegen verbanning NZH-bussen uit dorpskom Uiteenzetting door zoethouder Geluk DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 29 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BENNEBROEK Begrafenis H. Plant LISSE Nieuwe veilinghal in Lisse Verkoopdagen van blindenhuis Wandelrit van motorclub Jeugdige voetballers spelen toneel HILLEGOM Vierde verpakkingsbeurs HAARLEMMERMEER N.Ph.O. met Eduard Biele in Zandvoort Gemeente Zandvoort zal „Hollandia" kopen Mattheus Passion op platen in Zandvoort Burgemeester legt eerste steen administratiegebouw Vergadering bedrijfschap bloembollenhandei Twee knechts poogden kolen te verduisteren Voorlopig geen nieuw proces Van der Lubbe De gemeente en de rijksonderwijsinspectie Wijkzuster R. Verhulst neemt afscheid Drie jubilarissen bij P.E.N. Sigarettenverkoop per automaat Nieuw telefoonnummer voor ziekenvervoer Lisser chauffeur in beroep voor Amsterdams Hof UIT STAD EN STREEK Ds. D. ter Steege enige weken naar Amerika AMSTERDAM NEW YORK De commandant van dc Zandvoortse vrijwillige brandweer deelt in het jaar verslag over 1956 o.a, mee dat het aantal alarmeringen aanzienlijk hoger was dan in ji)55 n.l. 33 tegen 14 in 1955. Er waren 17 duinbranden, (1955: 4), 11 binnenbranden (d), 3 maal uitgerukt voor hulpverlening, 1 schoorsteenbrand (2) en 1 autobrand (2). be belangrijkste brand was een ernstige binnenbrand in perceel Oranjestraat 19 rd i„ december jl., waarbij de brandschade ongeveer f 4000 bedroeg en bij welke brand het grote voordeel van de moderne nevel- blussing' werd gedemonstreerd niet alleen door een snelle bestrijding van de brand maar bovendien door zeer geringe water schade. Op het circuit werd bij 19 evenementen medewerking verleend waarvoor het aan tal man-uren 637 bedroeg. In totaal wer den 24 oefeningen gehouden, waarbij voor al aandacht werd besteed aan het werken met de nieuwe hogedruk-nevelspuit. Om de paraatheid van het korps op het gewenste niveau te brengen en in de toe komst tot een normale functieverdeling te komen is onder leiding van de commandant een cursus begonnen voor het diploma brandwacht le en 2e klasse en bevelvoer der. De commandant is als instructeur ver bonden aan de regionale brandweerschool te Hoofddorp. De aankoop van de zgn. „mistblusser", v.aartoe men dit jaar overging, wordt door de commandant een belangrijke verster king van het materiaal genoemd. Behalve over deze hogedruknevelspuit beschikt het korps thans over een lagedruk autospuit, bouwjaar 1936, een lagedruk motorspuit bouwjaar 1936, een magirus-autoladderwa- gen voor handbediening bouwjaar 1935, een jeep manschappenwagen, tevens trek ker bouwjaar 1942, een commandowagen, tevens manschappen- en materieelwagen bouwjaar 1948 en een handbluswagen. Het aantal brandkranen in Zandvoort bedraagt In de hervormde kerk te Bennebroek is maandagmiddag een rouwdienst gehouden, alvorens het stoffelijk overschot van de heer H. Plant, een bekend dahliakenner en een geziene figuur in hervormt kringen, op de begraafplaats achter de kerk ter rus - te werd gelegd. Ds. H. S. J. Kalf leidde de dienst. Hij las Psalm 84 en zeide, dat er reden is om God te danken, voor hetgeen Hij in de heer Plant gegeven heeft. De her inneringen aan de thans overledene zijn vele. De weduwe kan zeggen, dat haar man flink was in zijn. werk en dat hij haar ge steund heeft in donkere en verdrietige da gen. Ook hebben beiden een gezegend hu welijk gehad. Persoonlijk bewaart ds. Kalf goede herinneringen aan de heer Plant, die hij heeft leren kennen en waarderen als koster, als lid van het kiescollege en als voorzitter van het zangkoor „Soli Deo Glo ria". Bij die functies vocht hij voor de zaak waarvoor hij geroepen was. In zijn arbeid op de kwekerij was hij trouw en zijn ken nis en kunde bij het kweken van dahlia's kwamen dikwijls tot uiting, aldus de pre dikant. De kinderen verliezen veel; hij leefde met hen mee, wees hun de vinger omhoog en wekte hen op trouw te zijn in het dienen van God en in het opgaan naai de kerk. De taak van koster heeft de heer Plant op bijzondere wijze vervuld. Hij stond de belangen voor van de plaats, waar gepredikt werd. Tenslotte richtte de pre dikant zich met woorden van troost tot de nabestaanden en wendde zich tot de ge meente, waarbij hij wees op de taak in dit leven. Met orgelspel van Psalm 84 werd de dienst gesloten. Op de begraafplaats sprak de heer W. A. Philippo als oud-kerkvoogd van de Her vormde gemeente te Bennebroek woorden van dank voor de arbeid door de heer Plant voor de kerk verricht. Nadat ds. Kalf het Onze Vader had gebeden dankte de zoon van de overledene voor de blijken van deelneming. Met de bouw van een nieuwe veilinghal voor de H.B.G. zal binnenkort worden be gonnen. De hal zal verrijzen op het pas opgehoogde terrein aan de Gladiolenstraat en zal 68 bij 40 meter groot worden. De bouw wordt uitgevoerd onder leiding van architectenbureau Paardenkooper en Barn- hoom te Lisse. De bouw is gegund aan de fa. Veenman Vink uit Hillegom. Het blindentehuis Sonneheerdt te Ermelo organiseert dinsdag 29 en woensdag 30 ja nuari verkoopdagen van riet- en borstel werken, matten, ontbijtlakens en dergelijke in Rehoboth aan de Achterweg te Lisse. Voor dit doel is het gebouw op dinsdag ge opend van twee uur tot half tien en op woensdag van tien uur 's morgens tot half tien 's avonds. De motorclub „De Bloembollenstreek" belegt vandaag een zgn. wandelrit. De af stand is plm. vijf km en de tocht duurt ongeveer één uur. Het parcours loopt door Lisse Start en finish: „De Duif", Heere weg. Er zijn aardige prijzen beschikbaar, die op de vergadering van 6 februari in >De Nachtegaal" zullen worden uitgereikt. De jeugd van de voetbalvereniging „Lisse" beeft zondagavond in het KAB-gebouw laten zien, dat ze niet alleen op de grasmat maar ook op de planken uitstekend uit de voeten kan. De jongens voerden de klucht. ■Peggie Pigmans Co" op en ze deden dat met vaart. De heer P. Warmerdam, de voor zitter van de jeugdcommissie, heette de ouders en belangstellenden welkom. Hij vond bet belan 'k. dat er stevig contact bestaat tussen de ouders en de jeugdleiders. Zoals gezegd: de jongens zorgden voor een aardige vertolking. Tijdens de pauze speelde de twaalfjarige Piet Warmerdam op zijn mond harmonica bekende schlagers. De heer Tu inhout, de voorzitter der jeugdcommissie van de Ned. Kath. Sportbond, richtte zich in een korte toespraak tot de ouders. Sport, zo meende spr„ is niet louter een vrije tijdsbe steding, maar heeft ook een grote opvoed kundige waarde. Mede daarom behoort de katholieke jeugd in een katholieke vereni ging. Ook de heer Turenhout juichte een nauw contact tussen jeugdleider en ouders van harte toe. Met een verloting werd de avond besloten. 421, de afritten naar het open bluswater kwamen nog niet gereed. In het kader van de Becherming Bevolking verdient het vol gens de commandant aanbeveling, deze ten spoedigste aan te leggen. De tweede alarm-sirene op het vüillaad- station, die wegens een mechanisch defect onbruikbaar is, kan in het sterk uitgebreide Zandvoort niet gemist worden, reden waar om de commandant aandringt op spoedig herstel. Het korps bestaat uit 21 leden, te weten een commandant, een onderbrandmeester (wncl. commandant), een hoofdbrandwacht, drie brandwachten le klas, negen brand wachten 2de klas, vijf chauffeurs-pompbe- dieners en een aspirant-brandwacht. In sympathieke bewoordingen herdenkt de heer Zeepvat zijn voorganger, de heer D. van Noort, die op 28 maart 1956 overleed, na gedurende twintig jaar zich op voorbeel dige wijze aan zijn verantwoordelijke taak bij de brandweer te' hebben gewijd. Op 12 oktober werd de heer J. Zeepvat tot com mandant benoemd en op 15 november werd de heer A. Dorsman tot onderbrandmeester bevorderd. De commandant bespreekt in het ver slag de onhoudbare toestand voor het on derbrengen van het materieel. De huidige brandweergarage is voor zeven voertuigen te klein, zeer kwetsbaar en voldoet boven dien niet aan de algemeen geldende voor schriften. Van de heer Zeepvat vernamen wij, dat het van belang is een nieuwe brandweer kazerne te bouwen, waar elk voertuig di rect uit kan starten, zonder dat daarvoor eerst andere voertuigen moeten worden weggereden. Deze kazerne zal bij voorkeur op een ruim terrein moeten staan in het dorpscentrum. „De toestand van heden", aldus de commandant, „is absoluut onver antwoordelijk en een plaats als Zandvoort onwaardig. Het is te hopen, dat de gemeen teraad dit mag gaan inzien vóór het. tot ongelukken gaat leiden". De vierde internationale verpakkings beurs, die van 14 tot en met 21 mei in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt ge houden, staat in het teken van de mechani satie en de automatisering van het verpak kingsproces. Steeds meer bedrijven in de verpakkingsindustrie gaan zich bedienen van foto-elektrische controle en elektro nische besturing, zo deelt de leiding van de beurs mee. Een permanente kwaliteits- en efi'iciëncy-controle tijdens de verpakkings handeling doet verpakking noch materiaal verloren gaan. De beurs begon in 1951 met 106 inzen dingen. Ze telt dit jaar ruim 400 inzen dingen uit België, Frankrijk, Italië, West- Duitsland, Oost-Duitsland, Denemarken Zweden, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije. Oostenrijk, Canada en Nederland. VETTE VARKENSMARKT. LEIDEN. 29 jan.: Aanvoer 125 vette var kens. Notering in centen per kg levend ge wicht: lichte 176—180; slagersvarkens 183— 188; zeuge. 158163. Handel: vlot. Prima soort boven notering. Voorts 3 nuchtere kal veren, geen notering. Het jaarlijkse concert in Zandvoort door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest zal dit jaar wederom onder auspiciën van de stichting „Culturele kring 't Helm" plaats hebben in theater Monopole op don derdag 7 februari Het orkest zal musiceren onder leiding van Marinus Adam. Als solist zal optreden Eduard Biele met het Cello concert. van Saint Saëns. Het orkest zal ver der werken uitvoeren van Fauré, Dukas, Haydn en Ravel. Een dezer dagen heeft het gemeentebe stuur van Zandvoort vernomen, dat het college van Gedeputeerde Staten zijn goed keuring heeft gehecht aan de aankoop door de gemeente van de voormalige stoomwasserij „Hollandia" aan de Pak- veldstraat te Zandvoort. De opstallen wa ren te koop in verband met de opheffing van het bedi'ijf. Binnenkort zal de het aanzien van het dorp ontsierende fa brieksschoorsteen, worden afgebroken. De gebouwen zullen voorlopig nog niet wor den gesloopt, omdat deze voorlopig als op slagruimte zullen worden gebruikt. Wan neer het saneringsplan voor de dorpskern wordt uitgevoerd, zullen deze gebouwen echter ook verdwijnen. Op initiatief van Ds. R. H. Oldeman be reidt men een uitvoering van de Mattheus Passion van Johannes Sebastiaan Bach voor in de Hervormde kerk in Zandvoort op een nog nader vast te stellen datum in April. Deze uitvoering zal dan gegeven worden op grammofoonplaten, waartoe reeds bespre kingen gaande zijn met de heer J. Gebe, eigenaar van Discotaria in Zandvoort. Met het kerkconcert op grammofoonplaten, en kele maanden geleden gegeven, werden na melijk zulke goede resultaten bereikt en de uitvoering ervan trok zoveel belangstelling, dat men de weergave van deze passiemuziek thans een proef wil gaan nemen. Arbeidsinrichting in Schalkwijk Maandag 4 februari zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de eerste steen leggen voor het administratie gebouw van de centrale arbeidsinrichting van de Nazorg aan de Schalkwijkerweg in Haarlem. Zoals wij reeds uitvoerig, bericht ten is het paviljoen, waar lichamelijk ge handicapten tewerk zijn gesteld, enige tijd geleden niet officieel in gebruik gesteld. Na de steenlegging wordt de genodigden de gelegenheid geboden een kijkje te nemen in het paviljoen, waarbij de staf van de arbeidsinrichting een toelichting zal geven. Als men de bouw van het administratie gebouw, hopelijk in juni, heeft voltooid, zal waarschijnlijk het paviljoen officieel wor den geopend. Het bestuur van het bedrijfschap voor de bloembolienhandel zal op vrijdag 15 febru ari in restaurant Brinkmann te Haarlem een openbare vergadering houden. Op de agenda staat de vaststelling van drie verordeningen, namelijk over de bijdrage aan het personeel inzake de compensatie van de premie algemene ouderdomsvoorziening, over de verkoops-, leverings- en betalings voorwaarden bloembolienhandel en de ad ministratie- en controle- voorschriften voor de bloembolienhandel. De dienst van Hout en Plantsoenen rooit op het ogenblik de laatste monu mentale populieren in de Crayenester- en Willem de Zwijgerlaan in het Haar lemse Zuiderhoutpark. Wat wij zater dag reeds schreven gaat het hier niet om zieke bomen. De popxdieren van de Willem de Zwijgerlaan sneuvelen met het oog op de voorgenomen asfaltering van deze laan, die in de Crayenester- laan om de omwonenden wat meer licht te gunnen. Heide mannen zijn ingesloten De Haarlemse politie heeft twee kolen- knechts aangehouden, die worden verdacht van een poging tot verduistering ten nadele van de kolenhandelaar, bij wie zij in dienst zijn. De twee knechts, een 35-jarige en een 41- jarige man, hebben bij het lossen van kolen op de losplaats aan de Westergracht een aan tal zakken antraciet apart gezet. Het was de bedoeling, dat zij deze kolen na afloop van het werk zouden ophalen om ze buiten mede weten van de patroon te verkopen. De man nen hebben de poging tot verduistering be kend. Bij huiszoeking vond de politie bij een van hen een hoeveelheid cokes van on geveer drie mud. De man heeft bekend, deze eveneens te hebben verduisterd. Voorts werd een aantal kolenzakken aangetroffen. Beide mannen zijn ingesloten en zullen voor de officier van Justitie worden geleid. BERLIJN, (DPA) Er zal de eerstko mende tijd geen herziening plaatsvinden van het proces tegen de Nederlander Ma rinus van der Lubbe, die in 1933 in Duits land werd veroordeeld en terechtgesteld omdat hij het Rijksdaggebouw in brand zou hebben gestoken. Reeds in september 1953 heeft de broer- van de terechtgestelde bij de Berlijnse ar rondissementsrechtbank een verzoek inge diend de onschuld van Marinus van der Lubbe vast te stellen en een schadevergoe ding toe te kennen, maar het verzoek kan nog niet ingewilligd worden. De pogingen van het Openbaar Ministerie om het ver loop van het proces ook maar enigszins te reconstrueren, zijn tot nu toe mislukt. Men beschikt tot nu toe nog niet over de uiterst belangrijke schriftelijke motivering van het vonnis. Een verzoek om eerherstel en schadevergoeding zou overigens in besloten zitting behandeld moeten worden. DE GEMEENTERAAD van Lisse heeft er in zyn vergadering van maandagavond geen twyfel over laten bestaan, hoe hy denkt over de plannen van de N.Z.II.V.M. om de busroutes naar de zogenaamde randweg te verleggen. Nadat de raad bijna twee uur over deze verbanning van de N.Z.H.-bussen uit de Lissese dorpskom had vergaderd, sprak een grote meerder heid van de raad, twaalf van de vijftien leden, zich uit voor een gedeeltelijke om legging. De raad was er voorstander van de bussen vanuit Haarlem naar Leiden het huidige traject via de nauwe Heereweg te doen volgen en de bussen vanuit Leiden in de richting Haarlem via de randweg te laten gaan. De mening van de raad zal worden overgebracht aan de directie van de N.Z.L.V.M. en de Ryksverkeersinspec- tie. De burgemeester meende echter, dat de kansen zeer klein syn, dat aan de wen sen van de raad zal worden voldaan. Voor deze raadsvergadering bestond een zeer grote belangstelling. In tijden was de p- blieke tribune niet zo goed bezet: stoe len moesten worden aangedragen en nog konden alle belangstellenden geen zit plaats krijgen. De voorzitter deelde mede, dat een tele gram was binnengekomen ondertekend als volgt: „Voorlopig 56 middenstanders" Voorts was een brief van de r.k. Bond van Caféhouders ontvangen, waarin de invoe ring van éénrichtingsverkeer voor de Heereweg en het handhaven van de tegen woordige route voor de bus Haarlem-Lei den werd bepleit. Eveneens was een brief binnengekomen van de r.k. Middenstands vereniging St. Josef, waarin voor dezelfde oplossing een lans wordt gebroken. De winkeliersvereniging Lisse en omstreken heeft haar mening kenbaar gemaakt, dat het omleggen van de busroutes een grote schadepost voor de winkeliers in het cen trum zal betekenen. Tenslotte was er een brief van dezelfde strekking, ondertekend door 89 inwoners. De voorzitter voegde niet zonder enig sarcasme aan zijn mede delingen toe, dat dc laatgenoemde brief ondermeer was ondertekend door twee tandartsen. De argumenten, die de raadsleden tegen de plannen van de vervoersmaatschappij te berde brachten, kwamen eveneens voor het grootste gedeelte neer op de nadelige financiële consequenties van de busomleg ging voor een gedeelte van de Lissese mid denstanders. „Deze argumenten gelden echter niet voor de vervoersmaatschappij", aldus de voorzitter, mr. D e G r a a fDe directie van deze maatschappij dient te streven naar de meest efficiënte wijze van vervoer. Vermoedelijk zal ook de Rijks verkeersinspectie in deze richting denken. De heer D e V r i e s (C.H.) vroeg zich af, of het omleggen van de routes wel een winstpunt betekent. Hij zag het kruispunt Kanaalstraat—Gladiolenstraat, waar reeds enige ernstige ongelukken zijn gebeurd, als een bezwaar voor de nieuwe busroute. Spr. pleitte voor het handhaven van de huidige route voor de bussen vanuit Haarlem. Dan zou tegemoet worden gekomen aan de wensen van verscheidene winkeliers. De heer Steenwinkel (A.R.) stelde zich achter het standpunt van de heer De Vries. De heer Mesman (K.V.P.) echter vroeg zich af, wat voor de gemeente het zwaarst moet wegen: de belangen van enige mid- i denstanders of een vlotter vervoer. De heer Van der Berg (K.V.P.) wees erop, dat de bewoners van de buurtschap De Engel, die thans hun inkopen' in Lisse doen, na de omlegging met hun koop verlangens naar de Sassenheimse midden stand zouden kunnen gaan, een mening die door zijn fractiegenoot R o m ij n werd gedeeld. Ook wethouder T i b b o e 1 was van oor deel, dat de maatregelen van de vervoer maatschappij financiële stroppen voor de middenstanders tot gevolg zouden hebben. „De tijd is nog niet rijp voor deze om legging," zei de heer Barnhoorn (K.V. P.), die erop wees, dat het Vierkant als dorpscentrum moet worden gehandhaafd. De voorzitter maakte duidelijk, dat de gemeente zelf in de Heereweg een één- richtingverkeer wenst. Minstens de helft van het aantal inwoners woont dichter bij het kruispunt KanaalstraatGladiolen straat, waar de nieuwe halte voor beide richtingen zal worden aangelegd, dan bij het Vierkant. Spr. ontkende niet, dat aandacht moet worden geschonken aan de belangen van de middenstanders. De randweg dient als omleidingsweg in gebruik te worden geno men, temeer daar nog altijd het rijksplan voor de aanleg van een omleidingsweg ten westen van Lisse dreigt. By verwezen lijking van dit plan zou kostbare bollen- grond moeten worden opgeofferd. Na ampele bespreking werden de menin gen van de raadsleden gepeild: drie van hen bleken voorstander van omlegging via de randweg van het busverkeer in beide richtingen, namelijk de heren VanLeeu- w e n (Arb.), Van 't Wout (Arb.) en Aangeenbrug (S.G.P.). Het gemeentebestuur zal zowel de argu menten vóór als tegen de omlegging aan de bevoegde instanties en de directie van de vervoermaatschappij bekend maken. Be twijfeld wordt echter, of de argumenten van een deel der middenstanders van door slaggevende betekenis zullen zijn. EVANGELISATIESAMENKOMST V/oensdag 30 januari wordt in „De Witte Zwaan" te Lisse een evangelisatiesamen komst belegd. Evangelist Th. Dikkes uit Leiden zal spreken over „Het profetisch Woord". In het O.K.K.-gebouw aan de Lisserdijk te Lisserbroek zal donderdag 31 januari een evangelisatiesamenkomst worden ge houden. Sprekers zijn ds. N. W. Eerland en de heer J. Noort. ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag 30 januari komt de Nederlandse Chris*ol ij ke Landarbeidersbond (afdeling Lisserdijk) in café Van Dijk bijeen om het zilveren jubileum van de afdeling te vieren. In de raadsvergadering van de vorige week woensdag kwam een voorstel aan de orde tot aanschaffing van de magnetische verkeersborden ten dienste van het ver- keersonderwijs op de Haarlemse scholen, waarover nogal enige discussie ontstond. Daarbij kwam ook het advies van de rijks inspectie in het geding, waarop de wet houder van onderwijs, zoals wij schreven, antwoordde, dat meer dan eens gebleken was, dat de adviezen van rijksinspecteurs minder steekhoudend zijn dan die van de eigen mensen. Hij had persoonlijk onder vonden, dat bezwaren van rijksinspecteurs later moesten worden ingetrokken, maar dan een bepaalde maatregel reeds erg ver traagd hadden. Naar aanleiding van de verslagen in de pers in het algemeen heeft de wethouder thans een nadere uiteenzetting van zijn woorden gegeven. Daarbij heeft hij opge merkt, dat hij de onze, uiteraard sterk verkorte, weergeving van zijn betoog, niet onjuist achtte. Terwille van het belang van deze zaak voldoen wij evenwel gaarne aan zijn verzoek een nadere omschrijving van zijn uiteenzetting op te nemen. De wethouder van Onderwijs schrijft met name: „In de discussie omtrent de aanschaf fing van verkeersborden voor de Haar lemse scholen voor lager onderwijs, werd er door enkele raadsleden bij het college van burgemeester en wethouders op aan gedrongen dit voorstel aan te houden in verband met de bezwaren die bij verschil lende rijksinspecteurs bestonden omtrent de praktische bruikbaarheid van dit leer middel en omtrent de deugdelijkheid van het materiaal. Namens het college van burgemeester en wethouders heb ik daarbij gesteld, dat aangezien de gemeentelijke adviseurs, te weten de gemeentelijke inspecteur en de gezamenlijke hoofden van de openbare la gere scholen van mening waren, dat dit leermiddel goed bruikbaar en deugdelijk is, er geen enkele reden tot uitstel bestond. Ik heb daarbij gezegd, dat natuurlijk om trent het gebruik van een bepaald mate riaal verschillen van mening onder des- Dertig jaar actief geweest in Kleverpark Op 31 januari hoopt zuster R. Verhulst wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid te nemen van Wijkgemeente III der Hervormde Gemeen te te Haarlem, waar zij als wijkverpleeg ster bij het Zusterfonds, afdeling van het Oranje Groene Kruis te Haarlem, werk zaam is. Meer dan dertig jaren heeft zij haar beste krachten gegeven aan het werk der wijkverpleging in wijk III en zich door haar nauwgezetheid en hulpvaardigheid zeer vele vrienden verworven. Dit moge blijken uit het feit dat haar vrienden patiënten en oud-patiënten, haar op die dag een passend geschenk zullen aanbie den als uiting van hun dankbaarheid en waardering voor al datgene wat zij in de loop der jaren heeft verricht. Het geschenk zal haar worden overhan digd tijdens de afscheidsbijeenkomst op 31 lanuari des avonds 8 uur, in de Noorder- kerk aan de Velserstx-aat, en het zal die avond zeker niet aan belangstelling ont breken. Zuster Verhulst zal zich vestigen in hef vriendelijke dorpje Alnxen oxn daax-, naar velen haar toewensen, nog talrijke jaren van een welverdiende rust te genieten. Op vrijdag 1 februari zal de heer F. J. Heeres, wonende te Bloemendaal, admini- sti-atief hoofdambtenaar in algemene dienst bij het PEN te Bloemendaal de dag her denken waarop hij voor veertig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Op dezelfde datum hoopt de heer P. de Raadt, wonende te Muidei-berg. hoofd-bu- reel ambtenaar bij het PEN het feit te her denken dat hij vijfentwintig jaar in over heidsdienst is. De derde jubilaris bij het PEN deze week is de heer N. H. Creemers, wonende te Santpoort-Station, hoofdinspecteur bij ge noemd bedrijf, die op zatex-dag' 2 februari veertig jaar in overheidsdienst is. kundigen kan bestaan, maar dat er voor burgemeester en wethouders geen enkele reden was om hier de deskundigheid van de ï-ijksinspecteurs hoger te stellen dan die van de gemeentelijke adviseurs. Niet gegeneraliseerd Nadrukkelijk heb ik daax-bij gesteld, dat men uiteraard zonder te generaliseren zelfs stellen kan, dat meermalen de advie zen van de rijksinspectie omtrent de deug delijkheid van materiaal weinig steekhou dend gebleken zijn en dat bij het gemeen tebestuur de ervaring bestaat, dat vooral bij de bouw van scholen meermalen door de rijksinspecteurs talrijke bezwaren tegen materialen en inrichting worden naar vo ren gebracht, die achteraf niet houdbaar blijken te zijn. Aangezien hierdoor de bouw van scho len onnodig veel tijdrovende arbeid ver richt moet worden en vertraging optreedt, hebben burgemeester en wethouders naar aanleiding van een zich dezer dagen voor doend geval besloten bij de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen hiertegen bezwaar te maken. Zij worden helaas dikwijls meer ingege ven door een neiging tot bezuinigen, dan tot het behartigeii van de onderwijsbe- langen". Raad behandelt voorstel op woensdag 13 februari In de op woensdag 13 februari te houden vergadering van de gemeenteraad van Haax-lem zal een voox-stel van B. en W. aan de orde komen om het plaatsen van siga retten-automaten aan de openbare weg mogelijk te maken. Volgens de huidige al gemene politieverordening is het verboden automaten voor de verkoop van sigaretten te plaatsen. Sedert geruime tijd is in Haax-- lem een actie gaande om de mogelijkheid van plaatsen der automaten open te stellen Ongeveer een jaar geleden heeft de ge meenteraad van Haarlem een motie aan genomen, waarin B. en \V. gevraagd werd een ondei-zoek in te stellen. Het resultaat van het onderzoek is het vooi-stel van B. en W., dat binnenkort behandeld zal wor den. Met ingang van donderdag wordt het telefoonnummer van het ziekenvervoer van de Gemeentelijke Geneeskundige dienst te Haax-lem veranderd. Het oude nummer is 22222 en het nieuwe nummer 1 2 2 3 3. Ook kan men bij ongevallen, waarbij een ziekenauto nodig is, het num mer 14 14 1 opbellen. Op 7 maart van het vorig jaar werd een gehuwde wielrijdster bij het Wetering circuit te Amsterdam door een rijdend kanon (officieel een zeswielige auto met aanhangende vuux-mond) overreden. Zi: kreeg het rechterwiel van het kanon over zich heen en overleed de volgende dag aan haar wonden. In oktober legde de rechtbank de bur ger-chauffeur van het veertien metei lange gevaarte, de 56-jarige F. V. uit Lisse wegens achteloos en ondeskundig rijden 14 dagen voorwaardelijke hechtenis op maar maandag heeft de procureur-gene raal bij he gerechtshof te Amsterdam vrij spraak gerequix-eerd. De chauffeur was in hoger beroep ge komen, omdat hij zich niet schuldig achtte Hij stond op de bewuste dag dicht lang' het trottoir voor een stoplicht en reed langzaam weg, toen het licht groen werd Daai'bij kwam de wielrijdster onder he? vechter achterwiel. Volgens getuigen was zij later komen aanrijden en was tussen de lange wagen en het trottoir gaan staan hoewel daar nauwelijks ruimte voor was Niet kwam vast te staan, dat de wagen bi-' de flauwe bocht naar rechts, die de wee ter plaatse na het stoplicht maakt, het ach terwiel van de vuurmond over het trottoir zou hebben getrokken. De px-ocureur meende wel, dat de chauf feur onvoldoende ruimte heeft gelaten maar dit was niet ten laste gelegd. Het Hof zal op 11 februari uitspraak doen. Nieuws in het kort Lezing dr. A. F. J. Portielje. Dr. A. F. J. Portielje zal vanavond in de grote zaal van „De Leeuwerik" in Haax-lem voor de leden van de Vereniging tegen het Mishan delen van Dieren, voor Haarlem en omstre ken, een wetenschappelijke lezing met licht beelden houden over: „Omgang met dieren". Met deze lezing wil dr. Portielje aantonen hoe men de dieren moet bezien. Meisje kocht eigen boek. Proces-ver baal is opgemaakt tegen een 41-jax-ige Haar- 'emse boekhandelaai-, die een tweede-hands boek niet in zijn register had ingeschreven. Toen een zeventienjarig meisje dit boek had gekocht, bleek het het boek te zijn, dat zij géruime tijd geleden op onverklaarbare wijze was kwijtgeraakt. Hersenschudding. Een 21-jarige Haar lemse hovenier gaf maandagmorgen, toen hij vanaf het Houtplc-in de Dx-eef wilde oprij den, onvoldoende richting aan. De man werd door een personenauto aangereden en enkele meters meegesleurd. Hij liep een her senschudding op. Na voor ondexzoek naar het St. Elisabethsgasthuis te zijn overge bracht, is de jongeman naar zijn woning vervoerd. Opbrengst „Draagt Elkanders Lasten". De opbren - over 1956 van de vereniging „Di-aagt Elkandei-s Lasten" bedraagt in Lisse f528.60 en in Lisserdijk 131,30. Jaarvergadering Woensdagavond houdt de Lissese brandweer in „De Taveerne" te Lisse haar jaarvergadering. Ds. D. ter Steege, Nederlands Hervormd predikant tc Santpoort, zal op dinsdag 12 februai-i als boordpredikant met het emi grantenschip de „Zuiderkruis" gedurende drie weken een reis naar Amerika maken, met als einddoel New Yox-k. Een groot deel van de zeshonderdvijftig emigranten aan boord van dit schip is de reis naar Ame rika mogelijk gemaakt door bemiddeling van de Amerikaanse kerken. In het algemeen gaf de beurs blijk van een apathische houding. Bijzondere ge beurtenissen hebben zich in het weekend niet vooi-gedaan, stimulerend nieuws ont breekt en het verloop van Wallstreet gaf eerder aanleiding tot voorzichtigheid. Be paald dx-uk kon de markt dan ook niet worden genoemd maar dankzij de affaire in claims Philips was er spx-ake van rede lijke bedrijvigheid. Evenals vorige week was het ook thans de Philipshoek, die vrijwel alle belangstel ling tot zich trok. Er heerste echter een op- mex-kelijke tegenstelling in de ontwikkeling van aandelen en claims. Terwijl aandelen 12 punten lager openden op 236 wisten de claims na enige aarzeling weer vrij spoe dig het niveau van vrijdag te benaderen, al bleven zij nog beneden de topprijs van f 25 die vxrijdag eenmaal is genoteerd. Het bleek dat aandelen Philips tegen midden koers waren aangeboden uit hoofd van rui lingen van aandelen in claims. Vandaar de opmerkelijk lagere openingsnotering waar op pas in de tweede helft van de markt een herstel volgde tot 243. Het slotniveau van vrijdag kon wel niet worden behaald maar de koers ging toch sterk die richting uit. De claims klommen op tot f 24,30 en hadden wederom een levendige hoek. Trouwens Philips heeft verreweg het leeu wenaandeel van de omzet. Vrijdag is totaal in aandelen verhandeld voor ruim f 2 mil joen, waarvan niet minder dan f 612.000 in aandelen Philips. Overigens viel van de markt weinig te vex-tellen. Internationale fondsen waren over de gehele linie gedrukt, vooral Uni lever. Scheepvaart nauwelijks prijshou dend, cultures konden zich moeilijk hand haven. Staatsfondsen openden hoopvol, maar zakten weldra in zodat de staffel lening weer tot 84% inzakte. Prolongatie 3percent. A.N.P.). Voor de dertiende maal tijdens de ne gentien beursdagen sedert het begin van dit jaar zakten gisteren de aandelenkoer sen. Hoewel onlangs nog sterke fondsen tot zelfs meer dan twee dollar moesten prijs geven. was er geen sprake van een ver kooprace. Er werden slechts 1.700.000 aan- delen^ omgezet tegen 2.010.000 op vrijdag. Het was de lichtste handel sinds 12 no vember. De Dow Jones gemiddelden van de in dustriefondsen daalden met 3.75 tot 474,59. die van de spoorwegen met 1,38 tot 147,53 en die van de openbare nutsbedrijven met 0,06 tot 70.62. De markt werd ongunstig beïnvloed door vele produktie-inkrimpingen tengevolge van afgenomen vraag, nieuwe eisen van spoorwegarbeiders, het gestadig lager wor den van schrootprijzen en de nog steeds stijgende productiekosten. Van de 1151 verhandelde fondsen sloten er 680 lager, 227 hoger, 244 onveranderd; er werden twee nieuwe hoogtepunten be reikt en dertig nieuwe laagtepunten. Slotkoers Hed gisteren 13.45 3-3% Nederl/47 85 85 3% Neril. 1962/64 90a/io 90% A. K. U 203% 202% Calvé Delft 294 294 Van Gelder Zonen 199 197 K. N. Hoogovens 281 280 Nederl. Ford 318 318 N. Kabelfabriek. 274 275 gew.Philips Gloeil 243%; 242 Claims Philips 24,20 24,00 pref.Philips Gloeil. 141 141 Unilever 340% 336 Wilton Fijenoord 219 Dordtsche Petrol. 794% 788 Konkl. Petroleum 158,30 157,20 'dam Rubber 79 79% Holl. Amer. Lijn 180 176 N. Scheepv. Unie 170% 171 Phs. v. Ommeren '281% 281% H. V A 97 97 Verg. Deli Mijen 103% 103% Amsterd Bank 221 221 Ned. Handel Mij. 168 168% Rotterd Bank 186 186 Twenlsche Bank 189% 189% Anaconda Copper 71 71% Bethlehem Steel 180% 178 U. S. Steel 64% 63 General Motors.. 41 40% Shell Union 79% 77% 35% 34

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3