Bouw van satellietdorpen in noord-Kennemerland bepleit Landgoed Capocotta en strand Vijftig jaar geleden Sukarno heeft groot gelijk: de revolutie is nog niet voltooid Ook Amerika dringt aan op Israëlisch vertrek uit Sinaï Van dag tot dag Speidel Wrange humor in Djakarta Vrees voor een vacuum houdt het gehavende kabinet op de been UNO-troepen dicht bij Gazastrook gelegerd <:Praatótüsl Uitbreiding van oude woonkernen gaat ten koste van het platteland 3 Japanners in actie tegen Britse kernexplosies Traditie gebroken Britse kroonprins naar gewone school Adres van Nederlanders in Indonesië aan Den Haag Gesprek over N. Guinea met Indonesië hervatten' Londen eist vrijlating der vier Britse studenten Selwyn Lloyd ontkent spionage-opdracht Vijftig dagen in Hongarije €)p de Twee burgemeesters contra Planologische Dienst Aardverschuiving sneed Kasjmir van India af Uit Haarlems Dagblad van 29 januari 1907 DINSDAG 29 JANUARI 1957 De benoeming van de Duitse oorlogs veteraan Speidel tot opperbevelhebber van de centrale sector in het NAVO-defensie- schema heeft in Duitsland geen onverdeel de vreugde gebracht, evenmin als in an dere landen trouwens. Men kan er lang en breed over redeneren en tot diverse con clusies komen - conclusies die lijnrecht tegenover elkander zullen staan en toch houdbaar blijken te zijn. De benoeming van Speidel is namelijk een feit, dat men niet buiten verband met alle andere feiten in de na-oorlogse ontwikkeling moet zien. Doet men dat wel, dan is zij in flagrante tegenspraak met alles wat de voormalige slachtoffers van de Duitse agressie ooit hebben verwacht. Wanneer men de be noeming van Speidel vastplakt aan de af loop van de Tweede Wereldoorlog, zonder in aanmerking te nemen wat er tussen 1945 en nu op het gebied der internationale politiek is gebeurd, krijgt men het huive ringwekkende beeld van de Hitler-strate- gie, die een verlengstuk vindt in de huidige situatie. Want Hitier stelde, dat Duitsland het spits afbeet voor Europa bij het keren van de „barbaarse dreiging uit het Oosten". Hitier wilde Duitsland zien als voorpost en beschermer van West-Europa in de strijd tegen de rode vloedgolf uit Sovjet-Rusland. En thans zal Duitsland, met de benoeming van Speidel, die positie in reële zin krijgen. De Westelijke verdediging zal niet alleen steunen op de Duitse divisies (die er nu nog niet zijn), doch ook op het militaire vernuft van een Duits generaal (die nog tot gene raal moet worden gebombardeerd). Wanneer men echter wel in aanmerking neemt, in welke richting de zaken zich sinds 1945 hebben ontwikkeld, is de benoe ming van Speidel een simpel sluitstuk van de reeks gebeurtenissen die eraan vooraf gingen. De zelfstandigheid van West-Duits- land, het deelgenootschap va~< de Bonds staat in de Westeuropese verdediging, het lidmaatschap van West-Duitsland van de NAVO en het inschakelen van de Duitse herbewapening in de NAVO-verdediging, en tenslotte het instellen van het strate gisch defensieschema op de deelneming van Duitse divisies maakt de benoeming van een Duitser in de centrale sector volkomen logisch. Dat Speidel de man is, die werd uitverkoren, is daarbij nog een gunstige omstandigheid. Het zou immers ook een generaal der vroegere „Wehrmacht" heb ben kunnen zijn, wiens verleden zwaarder was belast met nazi-herinneringen. Te ageren tegen de benoeming van Spei del en de rest te accepteren, lijkt volkomen onlogisch. En te protesteren tegen de rest is zinïbos en te laat. Het falen van de grote, sterke coalitie tegen het Duitse gevaar is de oorzaak van deze, steeds verderschrij- dende stabilisatie van een toestand, die vlak na 1945 niemand - behalve de Deutschfreundlichen - zou hebben gewenst. TOKIO (Reuter). In Japan is een al gemene protestcampagne ontketend tegen het Britse voornemen in het komende voorjaar een reeks proeven te nemen met kernwapens op het Christmas Island ten zuiden van de Hawaiï-eilandcn in de Stille Oceaan. Vissers en ambtenaren van de dienst voor de volksgezondheid in Japan, die reeds bezorgd zijn over de radio-activiteit tengevolge van Amerikaanse atoomproe- ven in de Stille Oceaan en Russische in Siberië, vrezen, dat vis en te velde staan de gewassen zullen worden besmet met radio-activiteit, die veroorzaakt wordt door de Britse proefontploffingen. De Japanse verenigingen van tonijnvis sers schatten dat de vissers een schade van ongeveer 27.000.000 gulden zullen lij den indien hun schepen in de tijd van de proeven niet in het zeegebied rondom het eiland mogen komen. Ook wordt verwacht, dat door proeven de visprijs zal dalen en dat een deel van de vangst voor consump tie ongeschikt zal moeten worden ver klaard. LONDEN (U.P.) Maandag is de acht jarige kroonprins Charles naar school ge gaan. En daarmee heeft het Engelse ko ninklijke huis met een koninklijke traditie van bijna 1000 jaar gebroken, want nog nooit tevoren is een Britse kroonprins door zijn ouders naar een gewone school gestuurd. Prins Charles stond om acht uur op en om half tien was hij op school, een be roemde lagere school voor jongens, die nog geen 5 minuten van Buckingham Palace af ligt. Hij was al een paar uur op school vóór officieel werd bekendgemaakt dat het Engelse koninklijke huis met de tra ditie had gebroken. Niemand had hem naar school zien gaan. Alles wat over de school bekend werd, is dat deze nog slechts zes jaar bestaat, particulier is en dat alle lichamelijke tuch tiging er verboden is (nog een uitzonde ring in Engeland). Het hoofd van de school is 48 jaar, een bekend atleet, die meehielp de Olympische Spelen van 1948 te organi seren. Tot nu toe werden de Britse ko ningskinderen opgeleid door gouverneurs, tot ze 12 of 13 jaar oud waren en naar Eton werden gestuurd. Reeds in de herfst van het afgelopen jaar had koningin Elizabeth laten merken dat ze het beter vond, dat Charles meer „democratisch" zou worden opgevoed. Ze stuurde hem uit om te gaan spelen met andere schoolkinderen kin deren van dezelfde school waar hij maan dag officieel leerling is geworden. In het gezelschap van zijn kindermeisje had hij ook de hele stad al verkend, op de bus en in de ondergrondse. Hij heeft in Londen gewandeld zonder dat iemand het merkte. (Van onze correspondent in Djakarta) Men zegt in Djakarta: „president Sukar no en niet dr. Hatta heeft gelijk: de Indo nesische revolutie is inderdaad nog niet voltooid!" Men doelt dan op de recente ge beurtenissen op Sumatra en die opmerking houdt aldus een nogal wrange humor in. Want zo bedoelde de president het uiter aard niet, als hij betoogde - en hij deed dit vele malen - dat de revolutionaire periode in de geschiedenis van Indonesië nog geen einde heeft genomen. Toch is er alle reden om wat op Suma tra gebeurt - en wat elders bijvoorbeeld op Celebes, kennelijk eveneens staat te ge beuren een revolutionaire ontwikkeling te. noemen, ook al is daarbij dan geen druppel bloed gevloeid en zal zulks ook niet geschieden. Het strookt echter nu eenmaal niet met de opvattingen over wat in een geordende staat toelaatbaar is, als een reeds op revo lutionaire wijze tot stand gekomen provin ciaal bestuur - de Bantengraad in Midden- Sumatra - buiten de centrale regering om een paar gebieden (Djambi én Riau) tot autonome provincies verklaart. En als - gelijk in Zuid-Sumatra is geschied - een adatcongres weliswaar niet het bestuur der provincie aan zich trekt, doch onder de naam van „Garuda Revolutionaire Raad" een lichaam instelt, dat een schakel zal zijn tussen het provinciaal bestuur en de cen trale regering. Een lichaam, dat, gezien haar taak-omschrijving, veel weg heeft van een controlerend „schaduw-bestuur". Loyaal, maar hoe? De rebellie van kolonel Simbolon ging gepaard met, en werd gevolgd door een reeks gebeurtenissen die aantoonden, dat de ontevredenheid der Sumatranen over de stiefmoederlijke behandeling door de cen trale regering wachtte op een aanleiding om tot uitbarsting te komen. Daar was de vorming van de Bantengraad in Midden- Sumatra door het bestuur van de organisa tie, die de leden van de ex-divisie van die naam omvat. Het verschil met de actie van Simbolon, die de regering-Ali Sastroami- djojo niet langer wenste te erkennen, was, dat de voorzitter van de Bantengraad, luit.- kolonel Achmad Hussein, loyaal bleef aan Djakarta. In de praktijk maakte dat overi gens weinig uit, want men ging daar in Midden-Sumatra zijn eigen gang en werkte aldus mede aan de devaluatie van het centraal gezag. Djambi, Riau en Oost-Sumatra kwamen in beweging en eisten de status van auto nome provincie. Zuid-Sumatra blokkeerde geldzendingen naar de hoofdstad, aldus - hoewel loyaal blijvend - de centrale rege ring duidelijk makend, dat het er niet langer tevreden mee was, dat de rijke op brengsten van Sumatra naar Djakarta af vloeien. Ondertussen ontvangt de provincie maar een matig deel terug, te weinig voor de provinciale huishouding, zodat wegen en bruggen noodgedwongen moeten worden verwaarloosd, de scholenbouw achterblijft, kortom: de opbouw stagneert. De regering is van dat alles wel ge schrokken. Men wist natuurlijk van de ontevredenheid af. Maar op een dusdanige ontwikkeling had zij niet gerekend. De op richting van de Bantengraad was een ver rassing voor de regering, zei premier Ali, daarmee toegevend, dat „Sumatra" haar uit de hand was gelopen. Extraatje Driehonderd en zeventig miljoen rupiah heeft de regering reeds „in sneltreinvaart" Zuid-Sumatra ter beschikking gesteld voor de financiering van opbouwprojecten. Het provinciaal bestuur heeft echter laten we ten, dat het dit bedrag als een extraatje beschouwt. Het ziet deze subsidie niet als een deel van de 500 miljoen, waarop, vol gens de nieuwe wet op de financiële ver houding tussen staat en daerahs, de begro ting voor Zuid-Sumatra is vastgesteld. Het provinciaal bestuur „behoudt zich het recht voor, dit bedrag van 500 miljoen van de regering te ontvangen", aldus heeft men in Palembang duidelijk gemaakt. Dat zou niet zo dreigend klinken, als Sumatra niet de grote „verdiener" voor In donesië was. Als de inkomsten uit de ex porten van dit eiland zouden wegvallen, dan zit men in Djakarta met een nog slech ter gevulde schatkist dan men nu reeds heeft. De wens van het provinciaal bestuur is dan ook nog maar bescheiden, vergeleken met wat op het Adatcongres werd gehoord. DaaT gingen stemmen op om in het kader- van een vijf-jaren-plan, volledig van de gelden, die Zuid-Sumatra oplevert, ge bruik te maken. „Als het vijf-jaren-plan is verwezenlijkt, dan kan wederom in overweging worden genomen of Java weer met de rijkdom men van Zuid-Sumatra kan worden ge steund", aldus een vooraanstaand Zuid Sumatraan. Het militaire conflict De politieke afwikkelingen van de Suma- traanse moeilijkheden is niet minder moei lijk dan de oplossing van het militair con flict, met andere woorden: hoe krijgt men kolonel Simbolon verblijfplaats onbe kend met zijn aanhangers weer op het rechte pad? Het is wel duidelijk gemaakt, dat geen geweld zal worden gebruikt. Het zou de situatie trouwens slechts vererge ren. De weg van het overleg wordt dus bewandeld. Daarbij schijnt men veel heil te verwachten van een bijeenkomst van alle territoriale regiments- en stadscom- mandanten op Sumatra, welke wordt bijge woond door de chef-staf van. de Land macht, generaal-majoor Nasution. Het overleg en de voorbereiding voor deze con ferentie hebben meer dan twee weken ge duurd, hetgeen er op wijst, dat op het pad naar de militaire afwikkeling vele voet angels en klemmen liggen. Premier Ali Sastroadmidjojo had met zijn verklaring en dat is niet verwonderlijk bij de oppositie niet zo'n goede pers. Maar ook in de regeringspartijen bleek men niet onverdeeld tevreden te zijn. Men vond, dat de premier de kern van de kwestie niet had geraakt en geen oplossing voor de moeilijkheden had gegeven. Hoe het parle ment er in het algemeen over denkt, zal blijken nu de algemene beschouwingen over de regeringsverklaring beginnen. Maar ook al zal men het de premier niet gemakkelijk maken, gezien de algemene onvoldaanheid over het bewind, er is, ge tuige de aarzeling in partijkringen, wei nig „belustheid" om het door uittreding van zes ministers reeds zwaar gehavende kabinet, ten val te brengen. De vrees voor „het vacuum" zal het op de been houden. DJAKARTA (A.N.P.) Het in Djakarta, in de Nederlandse taal verschijnende dag blad „Nieuwsgier", dat thans in Indonesi sche handen is, heeft maandag de tekst ge publiceerd van een adres, dat aan het Ne derlandse parlement zal worden aangebo den en waarin er bij de Nederlandse rege ring op wordt aangedrongen om uitdruk king te geven aan haar bereidheid tot be sprekingen met Indonesië over de status van Nederlands Nieuw-Guinea. Dit adres is opgesteld door professor D. Drost, hoog leraar in het constitutioneel recht aan de Universiteit van Indonesië, die hiervoor werd benaderd door de Nederlandse jour nalist Willem Oltmans, die op het ogenblik een rondreis door Indonesië maakt. In een maandag door de pers uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat „er in de Nederlandse gemeenschap in Indonesië een toenemende ontevredenheid bestaat over de politiek van de Nederlandse regering met betrekking tot Nieuw-Guinea, waar door de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië worden verstoord". Met het oog op dit feit is de gedachte gerezen, aldus de verklaring, voor het opstellen van dit adres, namens de Nederlanders tegenover de Nederlandse autoriteiten uitdrukking te geven aan hun gemeenschappelijk ooi-deel Te dien einde heeft Oltmans zich, zo gaat de verklaring verder, met professor Drost in verbinding gesteld. Alle Nederlanders in Indonesië worden uitgenodigd schriftelijk van hun instem ming daarmee te doen blijken, dan wel een lijst op het kantoor van „De Nieuwsgier" te tekenen. Tot degenen, die tot dusver hun hand tekening hebben geplaatst, behoren prof. di-. R. F. Beerling, prof. dr. A. Kraal, en de Nederlandse arts Wielinga in Djakarta. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft de onmiddellijke vrijlating van de door Hongarije gearres teerde vier Britse studenten geëist. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het Lagerhuis ontkend, dat studenten een spionage-opdracht van de Britse regering zouden hebben. In Londen acht men de kans gering, dat de Hongaarse regering aan de Britse wensen zal voldoen en de studenten een eerlijk proces zal toe staan. De vrees bestaat, dat de studenten zullen worden gebruikt als bewijs voor westelijke interventie in de Hongaarse op stand. Aneurin Bevan, die de minister, na mens de oppositie, over de zaak het ge ïnterpelleerd, zei het hoogst onwaarschijn lijk te achten, dat de studenten spionnen zijn, omdat ze hun route uit Joegoslavië naar Hongarije van te voren bekend ge maakt hadden. Op de publieke tribune zat de zoon van wijlen Sir Stafford Cripps, John Cripps, wiens negentienjarige dochter Judith tot de gearresteerden behoort. John Cripps is be reid naar Boedapest te gaan, als dat kan helpen, maar men heeft hem dit van Britse zijde ontraden. Selwyn Lloyd zei, dat de Britse gezant in Boedapest herhaaldelijk verzoeken had ingediend tot de studenten te worden toegelaten en ook had verzocht dat hen Britse rechtskundige hulp zou wor den toegestaan. Deze verzoeken waren tot dusver niet ingewilligd. Onmogelijk Lloyd zei, dat een der jongemannen toen hij zijn dienstplicht vervulde, een cursus volgde in de Russische taal, die door de inlichtingendienst werd gegeven. De ander kreeg de gebruikelijke opleiding van de veiligheidsdienst te velde. Mét spionage hebben deze diensttakken niets te maken. Beiden waren gewoon soldaat. Zondag is de Amerikaanse fotografe mevrouw Georgette Mayer-Chapelle, die vijftig dagen in Hongaarse gevan genschap heeft doorgebracht, veilig en wel in Wenen teruggekeerd, na uitge wezen te zijn door de Hongaarse auto riteiten. Op 4 december ging zij Hongarije binnen en daags daarop werd zij gearresteerd en te Gyoer op gesloten. Later werd zij naar Boedapest overgebracht, waar zij wegens illegale grensoverschrijding werd veroordeeld tot een gevangenisstrafdie gelijk was aan de tijd die zij in voorarrest had gezeten. Deze foto werd gemaakt te Nickelsdorf aan de Oostenrijks-Hon gaarse grens, waar zij door collega's journalisten werd geïnterviewd. NEW YORK (U.P.). De Verenigde Staten hebben heden om de terugtrekking van Israëlische troepen uit Egyptische grondgebied gevraagd „zonder verder uit stel". Aan dit verzoek werd echter toege voegd, dat de strijdkrachten van de UNO onmiddellijk na de ontruiming de betrok ken gebieden van Gaza, El Antja en de Golf van Akaba zullen binnen trekken. De Amerikaanse afgevaardigde Cabct Lodge, die dit meedeelde, noemde het rap port van Hammarskjoeld „eerlijk en uit voerbaar". In betrouwbare kringen in Cairo Is maandag vernomen, dat tweederden van de UNO-troepen in Egypte nu in de buurt van de strook van Gaza zijn gelegerd, in afwachting van een verder terugtrekken van de Israëliërs. Generaal Burns voert in Beiroet bespre kingen met vertegenwoordigers van de UNO-organisatie voor hulp aan de Pa lestijnse vluchtelingen. In het gebied van Gaza vertoeven 250.000 Arabische vluchte lingen. De Algemene Vergadering der UNO be gon Maandag met het debat over het ver slag van secretariS-generaal Hammarsk joeld over Egypte. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mahgoeb, pleitte voor krachtige strafmaatregelen tegen Is rael wegens het negeren van de eis der UNO om Egypte geheel te ontruimen. De Ceylonese afgevaardigde, Goenewar- dene, verklaarde, dat Hammarskjoelds voorstel om de UNO-troepen langs de ge hele Egyptisch-Israelische bestandslijn en ook in het gebied van Gaza en de Golf van Akaba te legeren, slechts kan volgen op Israëlische terugtrekking en na onderhan delingen met Egypte. De Israëlische afgevaardigde, Abba Eban, vroeg om bezetting van het gebied langs de golf van Akaba door UNO-troe pen, in afwachting van een internationale overeenkomst, die vrije vaart door de golf verzekert. Ook wenste hij bezetting van de strook van Gaza door de UNO-troepen. Het gebied zou echter onder Israëlisch burgerlijk bestuur moeten blijven tot er een definitieve politieke regeling getrof fen is, die ook het vluchtelingenvraagstuk regelt. Direct contact Eban zei verder, dat Israel bereid is on middellijk een overeenkomst met Egypte te sluiten, waarbij beide landen beloven elkaar niet aan te vallen. Israel wil hier door slechts verzekeren, dat de eerbiedi ging van de Egyptische rechten door Israel vergezeld zal gaan van een zelfde eerbie diging van Israels rechten door Egypte. Hij sprak de mening uit, dat de meeste kwesties slechts kunnen worden opgelost door direct contact tussen de regeringen van Israel en Egypte. De afgevaardigde van Saoedi-Arabië, Aouney Wafa Dejany zeide, dat veel afge vaardigden vertrouwen hadden gehad in Israel. „Zij geloofden niet, dat Israel de resolu ties, die met een overweldigende meer derheid werden aanvaard, terzijde zou leggen. Maar de Israëlische aide-meroire is een arrogante uitdaging aan de autori teit van de UNO", zo zei hij. Hij besloot zijn betoog met te zeggen, dat de Assemblée nu handelend moest op treden en de agressor geen enkele faciliteit meer moest verlenen. Het debat wordt he den om half vijf (Nederlandse tijd) hervat en dan zal koning Saoed van Saoedi Ara- bië de Assemblée toespreken. Eenzijdige voeding Bij de kapper hadden ze 't over de heer Dufkamp en ik volgde het gesprek met gespannen aandacht, niet omdat ik de heer Dufkamp ooit had ontmoet of zelfs maar wist wie het was, maar omdat alles, tot in de fijnste bijzonderheden me nu onthuld werd. Een fenomenaal man, deze Dufkamp, en het speet me dan ook dat hij overleden was. Dat overlijden vormde namelijk de grondslag van het gesprek. Een krachtige kerel was Dufkamp ge weest, een kerel zoals je er in deze ver waterde tijd weinig meer vindt. Hij kon altijd goed uit de voeten en was nooit een dag ziek. Een zogenaamd ijzeren gestel. Hij rookte zijn sigaartje en zijn pijpje, dronk zijn glaasje bier en zijn borreltje, slapte kranig langs de weg en zag daarbij tegen een kilometertje meer of minder niet op. Alleen het zwemmen had hij sinds enige tijd opgegeven. Ze hadden hem allemaal goed gekend en er werd dan ook menige sappige anec dote verteld, menige kernachtige herinne ring opgehaald, menig aardig trekje aan gesneden. „Weet je nog van die keer toen ze zo'n baal niet op de wagen konden tillen?". Ze knikten allemaal ernstig, dat ze 't nog drommels goed wisten, maar een der aan wezigen vertelde het voor alle zekerheid toch nog maar eens. „Tjonge, tjonge", zei een derde, „daar sta ik nou toch van te kijken". Want hij had het nieuws ook pas vernomen, net als ik. De anderen knikten trots, omdat ze er eerder bij geweest waren. „Wie had dat kunnen denken", vervolg de de laatste spreker. Nooit een dag ziek. Je had hem zó nog tien jaar gegeven". Wel twintig", riep een andere man, kennelijk door het dolle heen. „En dan zo ineens weg", zei de eerste weer. „Het zat 'm in de voeding", verklaarde de kapper met inzicht. Ze keken er allemaal belangstellend van op. „Hoe dat?", vroeg er een. „Te eenzijdig", zei de kapper. „Het enige wat ie at, waren een paar aarpels. Groente, ho maar. Die rommel liLst ik niet, zei hij altijd. Een stukkie vlees, ho maar. Daar mot ik niks van hebben, zei hij altijd. Een stukkie vis, hetzij gebakken, hetzij aekookt, ho maar. Voor mij geen vis, was het altijd. Fruit, een gezond stukkie fruit, dat was er niet bij. Dat vond ie varkens voer. Kijk, zoiets gaat wel éven goed, maar op den duur wreekt dat z'n eigen". „Allicht", vonden de anderen. „Vitami nen moet je hebben, daar staat het lichaam naar. Vitaminen en eiwitten. Aarpels is niks, allemaal water. Hoeivel ik graag een aarpel lust, daar niet van". Ze knikten geestdriftig. „Ik ook", zei de kapper„Zonder aarpels heb i k niet gegeten. Maar er hoort wat bij. Eenzijdige voeding wreekt z'n ei gen". „Zo is het", zeiden ze. „Hoe oud was hij eigenlijk precies?", informeerde een der mannen. „Drie en negentig", zei de kapper. Jac. van der Ster Deze opname toont het landgoed Capo- cotta en het strand van Torvajanico,waar het lichaam gevon den werd van Wilma Montesi, wier dood heeft geleid tot het proces-Montesi, dat op het ogenblik in Venetië wordt ge voerd. Het proces is vrijdag tot woensdag verdaagd, nadat een houtvester van het landgoed had ver klaard, dat de advo caat van een der drie hoofdverdachten, de markies Ugo Montag- na, de eigenaar van het landgoed, hem zou hebben gevraagd de schuld aan de dood van Wilma Montesi op zich te nemen. Voorts las de open bare aanklager een brief voor van een waarzegger uit Mi laan, die beweert dat Montagna, Piccioni, een andere hoofdver dachte, Wilma Mon tesi en de voornaam ste getuige, Anna Ma ria MonetaCaglio, hem gezamenlijk had- den bezocht. Piccioni, die ervan wordt be schuldigd de dood van Wilma Montesi te hebben veroorzaakt, heeft verklaard het meisje niet te hebben gekend. Betreffende de aanstaande ontsluiting van Noord-Kennemerland door de Velser- tunnel en de nieuwe rijkswegen een ontsluiting, die naar schatting 150.000 forensen naar dat gebied zal doen trekken hebben de burgemeesters van Bergen en Heiloo een nota naar alle gemeentebestuurders in dit gebied gestuurd. Hierin wordt gepleit voor de bouw van kleine satellietdorpen met flatgebouwen van tenminste tien etages. Door de bouw van deze dorpen te midden van de natuur van het platte land zal worden voorkomen, dat Noord-Kennemerland zich als een olievlek uitbreidt en vastgroeit aan de IJmond. Met dit veelomvattende plan doorkruisen beide burge meesters de plannen van de planologische dienst. Deze dienst heeft een streekplan in voorbereiding, waarin wordt aangedrongen op concentratie van de woongebieden aan de periferie der oude woonkernen. In de nota wordt gezegd, dat over de vraag „waar moet de mens wonen" de ge meentebesturen een eigen mening dienen te hebben en dat deze ook de plicht heb ben zich te verdiepen in de verschillende mogelijkheden. De burgemeesters voegen de daad bij het woord en geven als hun mening over het woonruimteprobleem van de te verwachten menigte forensen er zullen 50.000 huizen nodig zijn dat de nieuwe, na grondige studie ontworpen en gesitueerde woonconcentraties op minder waardige terreinen op het platteland, de voorkeur verdient boven de eindeloze uit breiding van de bestaande steden en dor pen. De burgemeesters hebben als een schrikbeeld voor ogen de „olievlekachtige uitbreiding" van de IJ-mond en de omge ving van Den Haag en Rotterdam. Boven dien moet, volgens de beide burgemeesters de voorkeur gegeven worden aan de bouw van flatgebouwen van meer dan tien etage, omdat bij deze geconcentreerde hoogbouw 1200 tot 1500 mensen kunnen sa menwonen op een relatief klein grondop pervlak. Het zal mogelijk worden de mensen naar het platteland te trekken, zonder dat hel platteland zelf geheel wordt volgebouwd. Ook kan bij deze bouw de wooncultuur hoog worden opgevoerd door de flats van alle gemakken te voorzien. De burgemees ters spreken in hun nota over liften, cen trale verwarming, warm-watervoorziening, afvalkokers, drooginstallaties, telefooncel len en radio-en televisieaansluitingen. Het is noodzakelijk, aldus in de nota, dat een ver doorgevoerde industrialisatie van de bouwnijverheid plaats vindt. Daar door zal het mogelijk worden, dat men „woningwetflats" gaat bouwen, waarin men veel geriefelijker zal wonen dan in de tegenwoordige vier-etagewoningen. Bo vendien zijn de burgemeesters van mening, dat bij de superhoogbouw aanzienlijke be sparingen kunnen worden verkregen. Aan het slot van de nota vragen zij de gemeentebesturen van Alkmaar, Akersloot., Uitgeest, Castricum, Limmen, Heiloo, Eg- mond Binnen. Egmond aan Zee, Bergen, Schoorl, Koedijk en Oudorp een totaalkre diet van f 15.000. Dit bedrag zal besteed worden om prof. ir. J. H. v. d. Broek en J. B. Bakema, architecten in Rotterdam een globaal plan te laten maken. (ANP). SRINAGAR (Kasjmir). Een aardver schuiving heeft de nieuwe tunnel door de bergen in de enige weg van Kasjmir naar India geblokkeerd, waardoor dit gebied thans geheel van India is afgesneden. De aardverschuiving heeft vier per sonen het leven gekost. Een gedeelte van de weg en de werkplaats van de Duitse ingenieurs, die de tunnel hadden gebouwd, is meegesleurd. LONDEN. Jamaica is geteisterd door een zeer hevige aardbeving. Door drie schokken, met een tusschenruimte van drie minuten, scheen de stad King ston onderst boven te worden gekeerd. Gebouwen vielen in elkaar als kaar tenhuizen en in de huizen langs de haven ontstond een brand, die zich snel voortplantte, daar de brandweer on machtig stond door vernieling der waterbuizen. Het standbeeld van Koningin Victoria verdween in een aardspleet. De politie heeft verklaard dat er wel duizend menschen onder het puin der ingestorte huizen bedolven moeten liggen. Het stoomschip „Prins Waldemar" van de HamburgAmerika- lijn, dat juist tijdens de aardbeving kwam binnenvaren, ging verloren, door dat het aan den grond liep en kapseis de. Men meent dat alle opvarenden zijn gered

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5