Twee maanden gevangenisstraf voor frauderende Zaandammer aan de redactie gri v.Empelen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VOOR DE HAARLEMSE POLITIERECHTER Opstandige maag? Gestoorde spijsvertering Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk! Burgerlijke Stand van Haarlem I^ezing over katholicisme en litteratuur in V.S. Tweede pauzeconcert door Albert de Klerk Hella Haasse over toekomstlitteratuur Jaarvergadering Kring Haarlem KNZB Jaarvergadering Volksonderwijs Vrijspraak voor veehouder, die rijverbod overtrad Plannen voor christelijk nijverheidsonderwijs Geen sierkersen meer in Camphuysenlaan NU IS HET TIJD Crayenestervaart moet worden verbreed DINSDAG 29 JANUARI 1957 Vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, vonniste de Haarlemse poli tierechter, mr. J. P. Petersen, maandag tegen een 41-jarige vertegenwoordiger uit Zaandam. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, had zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk geëist. Terwijl de Zaandammer achter een volgens bij verscheidene uitgeverijen heeft gewerkt, heeft hij in een paar jaar tijcis steunfraude gepleegd ten nadele van de gemeente Zaandam. Niet minder dan een bedrag van ongeveer vierduizend gul den heeft hij op deze onrechtmatige wijze verkregen. De man heeft intussen een erfenis toegewezen gekregen; de geërfde gelden dient hij nu voor de terugbetaling van de vier mille te bestemmen. Door man en vader mishandeld Nadat een 32-jarige Oostzaanse vrouw op 21 okt. van vorig jaar eerst van haar echtgenoot een pak slaag had ontvangen, werd zij mishandeld door haar vader, een 56-jarige stoker. De vrouw leefde in on min met haar echtgenoot, welke inwoonde bij haar zuster. Voor de deur van de woning, waar de man zijn intrek had ge nomen, waren woorden gevallen tussen de vrouw, haar echtgenoot en haar zuster. De man zou zijn echtgenote bij het haar hebben gegrepen en haar een krachtige duw hebben gegeven, waardoor zijn vrouw achterover zou zijn gevallen, met het gevolg dat zij een hersenschudding zou hebben opgelopen en in een zieken huis moest worden opgenomen. De man verklaarde ter zitting van de politierech ter, dat zijn handelingen waren voortge komen uit „een verkeerde psychologische benadering". „Wel ja", reageerde de offi cier van Justitie scherp, „als u iemand een hersenschudding bezorgt, noemt u dat met grote woorden een verkeerde psycho logische benadering". De echtgenote ver klaarde, dat de man ook reeds de ramen van zijn eigen huis had ingeslagen. Vrij dag zal de man, die thans weer met zijn echtgenote op goede voet leeft, -weer op het matje staan, daar eerst meer getuigen zullen worden gehoord. Wél veroordeeld werd de vader van de betreffende vrouw. Deze had haar dezelfde dag eveneens mishandeld. Naa. zijn me ning had hij zijn dochter slechts al'ge- ADVERTENT1E Medicinaal Norit is een zuivec natuur- geneesmiddel. Door zijn sterk adsorptic- ■vermogen is Norit in staat vele schadelijke bestanddelen onmiddellijk uit de spijsver teringsorganen weg te nemen. Dit is Norit 10.000 maal vergroot onder de elektronen-micros coop. Norit werkt als een spons. Het zuigt direct alle kwade stoffen in zich op. Norit helpt snel en veilig tegen vele maagstoornissen (oprispingen, bran derigheid, maagzuur), darmstoornissen (diarree), slechte spijsvertering („opge blazen gevoel"), onbehaaglijkheid (na overvloedig gebruik van alcoholische dran ken) en voedselvergiftiging (onmiddellijk de dokter waarschuwen). U kunt het elk ogenblik nodig hebben neem het daarom vandaag nog in huis! Haarlem, 28 januari 1957 ONDERTROUWD, 28 jan.: W. J. Stoltcn- borg en D. J. Bouman; J. L. Marcelis en Th. A. M. Pelsma; J. J. Leenslag en F. Strijland; M. W. de Haas en C. M. Klaasen. BEVALLEN van een zoon. 26 jan.: H. M. SchoorlBakker; M. R. E. van DansikVer stralen; G. E. Woelinga—Kroese; H. W. Aalbersberg—Lagerweij; J. M. van Eek- Van Eijnclt; W. If. van GalenSomers; W. OudekerkVan Meel; W. A. van Udcn Wijsbek; H. van NordenRingers; 27 jan.: J. E. HendriksPeschar; A. G. Schakols Bekkers; M. J. Schoorl—Nijssen; J. M. Bults Ruigrok; 28 jan.: vf. M. Baanders—Mosch; F. Visser—Hurkmans; G. M. Croese—Mens. BEVALLEN van een dochter, 25 jan.: G. Sjouw—Marwits; 26 jan.: J. Groeneveld— Van der Werf; A. C. van Nierop—Van der Hoort; 27 jan.: M. Th. de Ruiter—Verhagen; H. HabichBenjamins; M. A. C. Tavenier Hendriks; L. A. van LooijVan der Helm; E. GroeneveltWillemze; A. A. Holsappel Teljeur; 28 jan.: J. C. Oldenburg—Vermond; M. J. RoosenRemer; M. SchluterVan Roon. OVERLEDEN, 25 jan.: R. Nieuwenhuis, 61 j., Archipelstraat; J. van der Wilt, 84 j., Hazepaterslaan; 26 jan.: J. Th. Kristel. 81 j., Kenaupark; G. SmitHarlaar, 73 j., Wester- houtpark; 27 jan.: C. J. Zemel, 78 j., Voor helmstraat; M. L. Altman, 7 w., 2e Ernma- straat; P. van Huissteden—Sluiter, 75 jaar, Leidsevaart. weerd, doch haar niet diverse malen op het hoofd gestompt en geslagen. De 56- jarige stoker bleek dan ook in het geheel niet van zijn schuld overtuigd. „Kijk es", zei hij tot de rechter, „als er brand is, dan blus je het vuur in de haard", met welke vergelijkende woorden hij zijn optreden tegenover de dochter wilde rechtvaardigen. Verongelijkt uitte de man in krachtige, dreigende zinnen zijn opmerkingen. „Ik laat me door mijn kinderen niet onder de voet lopen". Zich kerend naar de getuigenbank, waarin de dochter zat: „Zo, ik heb die dame een hersenschudding geslagen? Wat is je vader slecht, hè?" Voor cle politie hebben getuigen ver klaard, dat de man ondermeer had ge schreeuwd: „Ik had je dertig jaar eerder dood moeten slaan". Ter zitting verklaarde hij tegenover de politierechter: „Ik ben me bewust dat ik recht gedaan heb, als ouder zijnde". De officier van Justitie nam de stoker de mishandeling hoogst kwa lijk. Hij eiste een week gevangenisstraf. „Mijn straf krijg ik niet van u, maar van hogerhand", reageerde de verdachte, ter wijl hij met een theatraal gebaar ten he mel zijn opmerking onderstreepte. De rechter vonniste een hogere straf, namelijk tien dagen gevangenis. Voor een bloemetje Vijftig gulden boete, subs, twaalf dagen, een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar vonniste de politierech ter tegen een 42-jarige los-werkman uit Badhoevedorp. De officier van Justitie had een gelijkwaardige boete, echter met twee maanden voorwaardelijk, geëist. De man had in november 1956 onder zijn mede arbeiders op een bouwwerk een inzame ling georganiseerd. Van het ingezamelde geld zouden de arbeiders een geschenk kopen, een boeketje bloemen of een fruit mand, voor de uitvoerder, die als gevolg van een ongeluk het bed moest houden. In totaal werd 25 opgehaald. De uitvoer der heeft echter nooit bloemen of fruit ontvangen, daar de los-werkman het geld in eigen zak stak. De man zou ook te lage bedragen op de intekenlijst hebben ingevuld. De officier noemde het „schun nig" om op een dergelijke wijze zijn mede arbeiders van geld te ontdoen. Een 36-jarige los-werkman heeft in de nacht van 3 op 4 december 1956 bescha digingen aangebraccht in het politiebureau te Velsen. De schade was echter gering, omdat deze werd veroorzaakt in de cel voor dronken lieden, waarin de man zijn roes uitsliep welke cel speciaal op de huisvesting van deze gasten is ingericht. De man is reeds meer met de politie in aanraking geweest. Achtereenvolgens heeft hij in verscheidene gevangenissen verble ven; thans is hij te Arnhem gedetineerd. De man verklaarde ter zitting ongeveer tweemaal per maand dronken te zijn, doch naar zijn mening kan beslist niet van drankmisbruik worden gesproken. De officier eistse een week gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. J. W. Rutgers, vond dat de beschadigingen ver dachte niet al te kwalijk moeten worden genomen, omdat deze zijn gepleegd in een cel, die voor het onderdak van dronken lieden is bestemd. Met het oog' op s mans detinering, vonniste de politierechter drie dagen gevangenisstraf. In een bijeenkomst van leden van „Ge loof en Wetenschap" heeft dr. J. L. Brown, cultureel attaché bij de Amerikaanse am bassade te Brussel, gesproken over Ka tholicisme en Litteratuur in Amerika. De spreker, die bekeerling is, stelde vast, dat liet Katholicisme in Amerika zich uiterlijk onderscheidt van dat in Europa, omdat het aanvankelijk gebonden was aan de ar beidersklasse van Ierse en Italiaanse im migranten, die zichzelf en nun gelooi moesten integreren in een vooral pro testant land met een uitgesproken eigen karakter. Deze integratie kon alleen plaats vinden door strijd en ondernemingslust; van enige kunstuiting was, gezien ook de geestelijke achtergrond der arme immi granten, geen sprake; evenmin van intel lectueel niveau. In twee generaties kwam de integratie in Amerika van het Katholicisme tot stand, maar het droeg' het kenmerk van de strijd, het is een kérk van daden en slechts in zoverre een met een eigen ideeënwereld, als die tot daden leidt. „Geen getheologx- seer", zei dr. Brown, „daden". Een der voornaamste kenmerken van de Katho lieke GeloofsgemeenschaD in Amerika is dan ook zelfstandigheid en volstrekte scheiding van Kerk en Staat. „Een school strijd als in België is voor ons dan ook onbegriineliik", zei dr. Brown. Door het proces van integratie en de sociale achtergrond is het duidelijk, aldus de spreker, dat er van katholieke littera tuur van enige betekenis tot de 20sie eeuw- geen sprake kon zijn, hoew-el in de 19de eeuw reeds enkele schrijvers zich deden gelden, zoals de minor poets father Tabb, ïmoeene Guiney. de romanschrijvers Hen ry Harland en Marion Crawford, de es sayisten Orestes Brownson, H. L. Stoddard en Agnes Reonolïer. Enkele schrijvers, die hun talent niet konden uiten tenzij in con flict met de kerk, die nog in het stadium der integratie was en wars van enige ar tistieke habitus, gaven hun geloof eraan: Dreiser. Hemingway, Farrell, Scott Fitzge rald, O'Hara en Mary Mc.Carthy. Tot het katholiek geloof bekeerde schrijvers zijn Allen Tate, Robert Lowell en Thomas Mer- ton. Na cle tweede wereldoorlog kwam een generatie, die, sociaal „gearriveerd" en kerkelijk geïntegreerd in hun -land, een verfijnder wijze van schrijven en denken heeft onder invloed van onder andere Mauriac, Evelyn Waugh en Greene. De be langrijkste hunner zijn Harry Sylvester, Leo Brady, Robert O'Bowen, Richard Sul livan, Charles Bracelen Ford, Dunstan Thompson, Crawford Powers en J. F. Po wers. De zelfstandigheid der kerk en haar al gemeen erkende positie in Amerika „een priester wordt door iedereen geëerbiedigd; anti-clericalisme is de Amerikaan vreemd" heeft echter het gevaar, dat men van haar een burgergeloof gaat maken, een schier maatschappelijk instituut, dat resul taten moet opleveren als „peace of mind" en „relaxation". Vandaar dat dr. Brown zijn voordracht besloot met te pleiten voor een synthese tussen de verticale neigingen van Europees katholicisme, dat wil zeggen verintellectualisering en gescherm met ideeën, en de horizontale van het Ameri kaanse, dat te sterk naar een maatschap pelijke deugclengemeenschap neigt. Woensdag zal de organist Albert de Klerk in het Concertgebouw in Haarlem opnieuw een pauzeconcert geven. Dit con cert begint om 12.30 uur en eindigt om 13.15 uur. Albert de Klerk zal spelen Toc cata en fuga in d van Johann Sebastian Bach, twee koraalbewerkingen: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en „Werde mun ter, mein Gemüthe" van Johann Sebastian Bach, Andante K.V. 616 van Mozart en Troisième Choral van César Franck. IJumonistisch Verbond ADVERTENTIE Zondagmorgen hield dc gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond een bijeenkomst in restaurant Brinkmann te Haarlem, waar de schrijfster Hella S. Haasse een inleiding hield over „Het beeld van mens en maatschappij in de zoge naamde toekomstlitteratuur". De spreekster schetste de toekomstroman, die gestalte geeft aan de ontwikkeling van dc maatschappij en de mens in een zich reeds aftekenende toekomst, als een nog vrij nieuw verschijnsel. De romanschrij vende kunstenaar reageert op deze ontwik keling op de gevoeligste en volledigste wijze en roept daarvan het helderste beeld op. De schrijvers worden vervuld door be wondering en tevens angst voor de tech niek. Zij leven tussen hoop en vrees ten aanzien van de gevolgen van mechanisatie, rationalisatie, massificatie en automatise ring. Het is voor hen de vraag, of de mens heerser kan blijven over zijn eigen tech niek, of er van afhankelijk zal worden. f Hella Haasse besprak op heldere en boeiende wijze een aantal boeken uit de toekomstlitteratuur, onder meer „Erewhon" van S. Butler, „Collected short stories" van E. M. Forster, „Brave new world" van A. Huxley, „1984" van G. Orwell en één van R. Bradbury's novellen. Butlers satirieke fantasie houdt niet alleen critiek op de laat-victoriaanse maatschappij in, maar wijst op de kans, dat de machine zich tot een parasiet op de mens ontwikkelt en de ontmenselijking van de maatschappij als gevolg daarvan; Forster beschrijft de ver enging van het door de techniek al te zeer vergemakkelijkte leven, Huxley in het bij zonder het dreigend verlies aan persoon lijkheid in een noodzakelijkerwijs uit ster ke kasten opgebouwde samenleving, Orwell op de onderwerping van het individu aan een onontkoombare politieke organisatie, die zelf tot een machine wordt en op het verlies van persoonlijke moraal, Bradbury ten slotte op het verloren gaan van zede lijk bewustzijn. In de meeste van deze romans komen rebellen-figuren voor, die zich tegen de ge schetste ontwikkelingen verzetten doch veelal zonder succes. In een korte samenvatting kwam Hella Haasse tot enige gevolgtrekkingen in het bijzonder voor hen, die geen kerkelijk ge loof aanhangen. Zij benaderde de dreigen de ontwikkeling' als een overheersing van de materie over de geest, maar bepleitte in dit verband wel het afzien van hoop op bovenmenselijke uitkomst, die deze kloof nog verder dreigt te verwijden. Zij riep op tot waakzaamheid tegen het ondermense lij ke en tot een streven naar evenwicht lussen beide genoemde elementen, tot leven en handelen op grond van een vol ledig mens-zijn en persoonlijkheid-zijn. Na de goed bezochte bijeenkomst had nog in een kleinei-e kring van bezoekers een levendige gedachtenwisseling met de inleid- ster plaats. Vertegenwoordigers van verenigingen in de Kring Haarlem der Koninklijke Neder landse Zwembond zijn zaterdagmiddag in de bovenzaal van restaurant Munniks in Haarlem onder voorzitterschap van de heer G. Voogd in vergadering bijeen ge weest ter behandeling van dc agenda voor de buitengewone algemene Bondsvergade ring die op 2 februari in Utrecht zal wor den gehouden. De beschrijvingsbrief voor deze ver gadering bevatte te weinig toelichting, zo dat besloten werd, om alvorens een stand punt vast te stellen, de verschillende toe lichtingen tijdens de bondsvergadering af te wachten. Het belangrijkste punt van de bonds- agenda was wel, de machtiging die door het bonasbestuur wordt gevraagd, om met terugwerkende kracht tot 1 januari 1957 de bondscontributie en de administratieve heffingen te mogen verhogen, teneinde een over 1956 te verwachten tekort van f 16.000 te kunnen dekken. De afgevaardigden van de Watervriendenverenigingen waren hier tegen, terwijl de overige afgevaardigden zich van de noodzakelijkheid bewust waren. Het door het Kringbestuur aan de ver gadering voorgelegde voorstel om over te gaan tot het instellen van een reisfonds, werd na enige redactionele wijzigingen goedgekeurd. Medegedeeld werd, dal op zondag 17 en 24 februari in het Sportfondsenbad Oost in Amsterdam, onder leiding van dc heer Kuyper, een selectie training voor jeug dige waterpolospelers zal worden gehou den. Als maximum-leeftijd is hiervoor achttien jaar gesteld. Opgaven hiervoor kunnen via hot vcr- enigingssecretariaat bij het kringsecreta riaat worden gedaan. Verkort weergegeven) Haast. Inderdaad, er is haast bij. Vrijdagmiddag, zo 'tussen 4 uur en half vijf, heb ik een kopje thee gedronken in een restaurant in de Grote Houtstraat, bij de Grote Markt, te Haarlem. Onafgebroken dreunde en denderde het verkeer voorbij. Auto's, motoren, scooters, bromfietsen en stadsbussen raasden het plein op. Waarbij, ter afwisseling blijkbaar, donkere vrachtauto's, met aanhangwagens. Meest zwaar gebladen, met zwarte zeilen afgedekt. We leven niet meer in 1900 of omstreeks die tijd. Een dwaas, die zou trachten de huidige ontwikkeling tegen te houden. Doch er zijn grenzen, 't Wil mij voorko men, dat we ten aanzien van het verkeer in de binnenstad van Haarlem die grenzen overschreden hebben en steeds meer zul len gaan overschrijden, tenzij.... Tenzij een oplossing gevonden wordt om het snelverkeer uit de binnenstad te verwijderen. En niet een oplossing-op-lan- gen-termijn, maar een oplossing-vandaag- oi'-morgen. Maatregelen dus, welke de binnenstad van het doorgaande verkeer ontheffen. Want er is haast bij. Waarom er haast bij is? De hoofdredac tie van het H. D. heeft dat Zaterdag zo duidelijk gezegd, dat elke nieuwe formu lering een herhaling zijn zou en dus over bodig. We zijn 't er allen over eens, er moet het nodige gedaan worden. Heel veel. Hoe? Nog meer commissies? Het plan bestaat om uit de leden van het departement Haarlem van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel een commissie te benoemen, die zich met de plannen inzake de verkeerswegen in het streekplan Zuid-Kennemerland zal bezig houden. Prachtig, zo'n commissie. Mits er hard gewerkt wordt, zal die commissie over enkele maanden rapport uitbrengen. Dan gaat men er over praten en dan verlopen er weer een paar maan den. Zonder iets aan de waarde van zulk een rapport af te doen, daar schieten we niets mee op. Daar wordt de Haarlemse binnenstad niet mee geholpen. We moeten een oplossing-op-korte-termijn hebben, al leen die geeft baat. Het H. D. heeft de alarmbel geluid. Er zijn genoeg woorden gewisseld. Nu moet de daad volgen. Betrokken autori teiten moeten in actie komen door een sterk tot uiting gebracht verlangen. Eex'st de mens, dan de techniek. Het no dige moet worden gedaan om aan dat ver langen uiting en vorm te geven. Hoe? Kan er niet met lijsten gewex-kt worden? Of iets dergelijks? Als er maar iets gedaan wordt. De dringende, waai-schuwende stem van II. D. mag niet zijn die van de bekende roepende in de woestijn. Al sinds jaar en dag is van Alkmaar de victorie uitgegaan, toen de zon van onze vrijheid opging. Waarom zou iix 1957 van Haax-lem niet het zelfde getuigd kunnen wox-den? Waarbij 't dan zal gaan om een hogere doelstelling. Wie ixeemt het initiatief? Zandvoort. RUGAART Scheepsbouw. In uw rubriek „Vaix dag tot dag" in uw nummer van 24 januari, schenkt u aandacht aan de positie der Ne derlandse scheepsbouwindustrie in vex-ge- lijking met die van andere landen. In 'absolute zin is er geen sprake van teruggang van de produktie der Neder landse scheepbouw, maar van toename, zij het in geringere mate dan momenteel ivx Japan, Duitsland en Italië het geval is. Dat de expansie van onze scheepsbouw- produktie geen gelijke tred houdt mot die in genoemde landen, vindt zijn oorzaak hoofzakelijk in een aanzienlijke onderbe zetting van werfpersoneel, zelfs bij het reeds aanwezige industriële apparaat. De totale werf capaciteit kan en dit is reeds verscheidene jaren zo niet vol ledig worden benut, daar de scheepsbouw als arbeidsintensief bedrijf bij de lxuidige schaarste op de ax-beidsmax-kt hier te lande niet in staat is zijn totale produktie op hel ogenblik noemenswaai'd meer op te voex-en. In de door u genoemde landen is het omgekeerde het geval. Het alarmerende is, dat te weinig Nederlanders beseffen, dat hun toekomst bij de waterkant liet. G. P. S. Compliment. Vanmiddag stond ik met mijn man en zoontje op de vluchtheuvel van de Schoterweg hoek Pijnboomstraat te wachten op de passerende auto's. Toen ex- plotseling een automobilist voor ons stopte en ons wenkte om over te steken. Daarna stopten ook de andere auto's. Maar wij wisten op het moment niet boe wij het hadden. Ik kan niet anders zeggen: dit was nu eens een heer in het verkeer. Het is te hopen dat dit een voox-beeld is voor ande- x*en. Dan zou het heel wat veiliger zijn. J. DE JONG. Rijverbod. Er zijn twee groepen gedu peerden: de caféhouders en de auto-ver- huurdex-s. Maar vergeet men de derde groep niet, die schade lijdt, wanneer er een dag geen snelverkeer is: de begrai'enis- ondernemers! C. N.Ph.O. Naar aanleiding van de benoe ming van de heer Henri Arends tot dirigent en de verklaring in uw blad van deze dirigent wilde ik gaarne enige opmerkin gen maken. Volgens mij en ik denk dat vele concertbezoekers dat met mij eens zijn had er wel wat meer waardering tot uiting mogen komen voor de beide dirigenten Toon Verhey en Marinus Adam. Maar ook voor het gehele orkest. De kwa liteit van deze hardwerkende musici zijn voldoende bekend door de mooie concer ten. Zo herinner ik mij bij voorbeeld van de moderne werken de Vierde Symfonie van Albert Roussel onder leiding van Toon Verhey en „La cx-éation du monde" van Darius Milhaud onder leiding van Max-i- nus Adam. E.H. Dezer dagen hield de afdeling Haarlem van de Vereniging Volksonderwijs haar jaar lijkse ledenvex-gadering. De voox-zitter opende met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen en sprak er zijn vreugde over uit, dat in het afgelopen jaar, ondanks vele onvervuld gebleven wensen op onderwijsgebied, in de vereni ging gx-ote activiteit was ontplooid. Het aantal leden overtrof bij het negentigja rig bestaan verre de 150.000 en voor het jubileumfonds werd f 370.000 bijeen ge bracht. Hiermee hebben de voorstanders van Openbaar Ondex-wijs blijk gegeven, dat zij bereid zijn tot het brengen van een of fer voor hun school. De afdeling Haarlem sloeg met een bijdrage van f 2300 en 2200 vex-kochte loten geen slecht figuur. Het vex-slag van de afdelingssecretaris noemde een ledental van ruim duizend. De verwachting werd uitgesproken, dat dit in het komende jaar door het werken van de pi-opagandacommissie belangx-ijk opge- voex-d zou kunnen worden. De afdeling hoopt daax-bij de steun te krijgen van heel veel ouders van leex-lingen van de open bare scholen. Er is in Haarlem nog veel te doen voor het onderwijs. In samenwerking met de Nedei'landse Onderwijzers Vex-eni- ging', de Haax-lemse Oudex-raad en de Ver eniging van Lei-aren bij het M.O. en V.H. M.O. zal de afdeling, ondanks vele moei lijkheden voox-al ook weer door de beste dingsbeperking, krachtig blijven werken voor snellere bouw van nieuwe scholen, gymnastieklokalen, sportterreinen en zwembaden, en voor verbeteringen en uit breidingen van de bestaande sclxolen. De heer J. J. Voogd, had te kennen gege ven, dat hij de voorzittei-splaats graag door een ander ingenomen wilde zien, om dat hij door zijn drukke werkzaamheden overdag steeds en 's avonds heel vaak bui ten Haarlem moet zijn. Namens de aanwezigen werd hem dank gebracht voor het vele en belangrijke werk dat hij als voorzitter heeft gedaan. De af deling stelt het op pi-ijs, dat hij lid van het bestuur wil blijven. In zijn plaats werd ge kozen de heer J. M. Thierry. Mevrouw P. Noorlander-Timmer, Vosmaerstraat 9, zal nu het secretax-iaat op zich nemen. Uitvoerig werd gesproken over de te voeren propaganda, de commissie van ad vies en het contact met B. en W., de taak van de vex-eniging tot het geven van bijbel kennis op de openbare scholen, waarin de afdeling haar vertegenwoordigers heeft, en de taak van Volksondex-wijs in 1957. De nieuwe voorzitter sloot de vergade ring met een speciaal woord van dank aan de heer J. Gelijns, die Haax-lem gaat ver laten door zijn benoeming tot inspecteur Economische politierechter Een 53-jarige veehouder uit Ooslzaan stond maandagmiddag voor de Haarlemse economische' politierechter terecht, omdat hij op zondag 25 novem" er met een bestel- j auto had gex-eden, zonder in het bezit van een ontheffing van het zondagsrijverbod te zijn Hij had echter een goed excuus; want hij had van te voren contact opgeno men met een rijkscontroleur voor het ver keer, die hem gezegd zou hebben, dat hij voor zijn bedrijf geen ontheffing nodig had, mits hij de wagen dan ook voor het bedrijf gebx-uikte. Die zondag was de veehouder 's mor gens met zijn auto met melkbussen naai zijn bedrijf in Héilo ,ereden om de koeien te melken. Vervolgens had hij de melk naar Alkmaar gebracht en in de avond was hij naar zijn huis in Oostzaan terug gekeerd met drie lege melkbussen in zijn wagen. Bij die gelegenheid was hij aangehou den en toen bleek, dat de politie geen genoegen nam met zijn vex-klaring, dat hij voor zijn bedidjf op pad was. Ook de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, was van oordeel, dat de veehou der, aangezien hij op weg naar huis was, daarvoor een ontheffing diende te heb ben. „U mocht, na het beëindigen van uw werk niet per auto naar huis gaan. U had dan wel een bromfiets of taxi kunnen nemen, als een reis met de trein te be zwaarlijk is", meende mr. Wiardi. De rijkscontroleur, die als getuige ge- hooi-d werd, achtte de rit van werk naar huis geoox-loofd, maar mr. Wiardi zei, dat als iedereen deze opvatting huldigde, het voldoende zou zijn voor elke Nederlander om zondags met lege melkbussen in zijn auto te gaan rijden, om op die maniei de bepalingen van het zondagsrijverbod te ontduiken. Hij eiste met het oog op een formele toepassing van de wet een geld boete van vijftien gulden, subsidiair drie dagen hechtenis. De economische politierechtei', mr. J. D Vink, overwoog bij zijn uitspraak echter, dat de veehouder geen schuld trof, omdat hij verkeerd was ingelicht en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Stichting in Haarlem werd vereniging De in het voorjaar van 1955 opgerichte Stichting voor christelijk nijverheidsonder wijs te Haarlem is bij notarleele akte om gezet in een Vereniging voor christelijk nij verheidsonderwijs te Haarlem. Op de statuten der vereniging is de Ko ninklijke goedkeuring verkregen. Deze vrij snelle procediu-e is mede te danken aan het zeer voortvax-end optreden van notairis mr. M. R. Krans. De nieuwe, rechtspersoonlijkheid bezit tende, vereniging is de wettige voortzetting van de vroegere stichting en tevens de erf gename van de x-eeds door deze stichting verkregen rechten en voorrechten, waar onder de noodzakelijkheidsverklai-ing van de raad der gemeente Haarlem en de plaat sing op de subsidielijst der rijksbegroting 1957. Wel telt de vereniging een aantal leden, maar het is noodzakelijk dat dit getal nog aanmei-kelijk wordt uitgebreid, vooral met leden uit de omgeving van Haarlem, aldus deelt het bestuur ons mee. Secretaris der vereniging is de heer J. C. Allard, Tal- mastraat 21 te Haarlem. Het bestuur hoopt in de nabije toekomst op dezelfde mede werking te kunnen rekenen, zodat binnen niet al te lange tijd, een chxistelijke lagere technische school te Haarlem ten behoeve van geheel Zuid-Kennemerland kan wor den gerealiseerd. Burgemeester en Wethouders van Heem stede stellen de raad voor de 29 sierkers- bomen in de Camphuysenlaan te rooien. Dit is nodig, omdat reeds twaalf bomen zijn doodgegaan en het geen bevi-edigend resultaat zou geven, als 'n deel van de bo men gerooid zou worden en vervangen zou wox-den door jonge aanplant. Hierdoor zou namelijk een ongelijke beplanting ont staan en de vx-ees gewettigd zijn dat de aldus gespaarde bomen toch binnen enige jaren eveneens verwijderd zouden moeten worden. Het gaat B. en W. ter harte, zoals zij in de toelichting tot het bewuste raadsvoor stel zeggen, dat het mooie aanzicht van de Camphuysenlaan, dat door de beplanting vooral in het voorjaar een schilderachtig aspect biedt, en waar menige treinreiziger bij het stoppen aan de halte Iieemstede- Aerdenhout naar keek, verloren zal gaan. Na deskundige voorlichting is het col lege echter tot de slotsom gekomen, dat de enige juiste maatregel is, dat alle thans aanwezige bomen gerooid worden en ver vangen door een geheel nieuwe gelijksoor tige beplanting, waarvoor men jonge bo men wil nemen, die op een hoogte van 2.25 meter vertakken en mogelijk nog deze zomer kunnen bloeien. De kosten van aan koop van deze bomen kunnen worden be- sti-eden uit de opbrengst van de te rooien bomen. ADVERTENTIE om met VAN EMPELEN te praten over aanleg of verandering van uw tuin TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Om de bouw van een vijftal woningen op een terrein tussen de Crayenestervaart en de Bronsteeweg te Heemstede mogelijk te maken, moet de Crayenestersingel, die tot dusverre ter plaatse onderbroken is, wox-den doorgetrokken en moet de Craye nestervaart worden verbreed. De heer C. Th. Hilhorst uit Hilversum, die voornemens is de vijf huizen ter plaat se te bouwen en die eigenaar is van de bedoelde grond, heeft zich bereid ver klaard aan de gemeente Heemstede een stuk grond van ongeveer 77Ü vierkante meter gratis over te dragen en voor de wegaanleg een bedrag van f9400 aan.de gemeente te betalen. Daar staat tegenover, dat de gemeente Heemstede de kosten van de vaartverbreding en de aanleg van een beschoeiing voor haar rekening neemt. Hiermee zal een bedrag van f4900 gemoeid zijn. Burgemeester en Wethouders van Heem stede hebben een daartoe strekkend voor stel aan de gemeenteraad doen toekomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9