lm Amiëns staat een hills reumatiek Koning Saoed was lucht voor New Yorks gemeentebestuur rHoe is het ontstaand Van dag tot dagj Woord en daad Frankrijk en Israel bleven weg bij UNO-rede, Britten klapten niet ^Praatótozl WOENSDAG 30 JANUARI 1957 spit in Uw rug "A K EC EUTJES" helpen direct Oostenrijk is het bedelen voor vluchtelingen moe West-Duitsland kan niet meer mensen bergen Prins Charles te laat op school Canberra zeeg kort voor aanval op Egypte ineen Piloot voor krijgsraad: opzet of zenuwen Spaak volgende maand weer naar Washington Denemarken wijst militaire attaché van Rusland uit Duitse jeugd wil graag in het leger dienen Vele jongelieden willen beroepsofficier worden 0p dt Ontploffing op Amerikaan se scheepswerf kost 9 doden Dit woord: MUIL De Oostenrijkse regering heeft de laatste tijd dezelfde ontmoedigende ervaringen opgedaan als wijlen mr. Van Heuven Goed hart, de thans overleden commissaris van het UNO-vluchtelingenwerk, indertijd bij pogingen om de grote landen van de weste lijke coalitie te interesseren voor de nij pende nood der vluchtelingen. De Oostenrijkse regering heeft ruim 170.000 Hongaarse vluchtelingen welkom geheten na de ineenstorting van het Hon gaarse regime Nagy. Zij heeft thans zelf nog voor 65.000 Hongaarse landverhuizers te zorgen - de andere ruim honderdduizend zijn door Amerika, Canada, Australië en West-Europese landen overgenomen. De verhouding tussen het aantal, dat Oosten rijk thans te verzorgen heeft en dat, wat in andere landen is ondergebracht, is uiter aard volkomen wanstaltig. De scherpe be woordingen, waarmee de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, de traagheid en het gebrek aan doortas tende hulp van andere landen hekelde tijdens een zitting van de commissie van het UNO-vluchtelingenfonds, zijn daarom volkomen begrijpelijk. Wanneer ieder land in de „vrije wereld" naar vermogen zou bijspringen, zou een enorme last van de Oostenrijkse schouders worden genomen, een last die dit land vrijwillig en zonder aarzelen op het moment van de hoogste Hongaarse nood heeft aanvaard. De vluch- telingenkwestie is geen Oostenrijkse aan gelegenheid - de uitgewekenen hebben door hun vlucht vertrouwen gesteld in de ganse sector van landen buiten de commu nistische invloedsfeer. Dit vertrouwen is door Oostenrijk, doch niet door alle andere vrije landen, gehonoreerd. Volgens minister Helmer zou Amerika - dat slechts 22.000 Hongaren toegang verleent - gerekend naar de basis waarop Oostenrijk bereid is per manent onderdak te verlenen, z-lfs ruimte moeten geven aan een half miljoen vluch telingen. Daarbij komt nog, dat „De Stem van Amerika" - zich. noemende de „Stem van de vrije wereld" - met vele woorden jarenlang de Hongaarse vrijheidsliefde heeft aangewakkerd en de tegenstelling tussen onderdrukking en westelijke vrij heid in duidelijk zwart-wit heeft voorge steld. De consequenties daarvan moeten niet worden ontdoken, nu de Hongaren in levenden lijve een beroep komen doen op de „goede helft van de wereld". Die „goede helft" heeft haar woord waar te maken,.om te bewijzen dat niet alleen de „Stem", maar ook de gehele instelling en de moraal van de „vrije wereld" van idealen der vrijheid zijn vervuld. NEW YORK (U.P.). Koning Saoed van Saoedi-Arabië is bij zijn aankomst in New York wel door de Amei-ikaanse ma rine, het diplomatieke corps en de auto riteiten van de UNO met grote luister ont vangen, maar daartegenover door het stadsbestuur van New York eenvoudig ge negeerd. De burgemeester, Robert Wagner, heeft die houding daar tevoren aangekondigd en verklaard, door te zeggen, dat zijn stads bestuur de rijkste monarch van de we reld niet zou verwelkomen, omdat zijn bewind de slavernij aanvaardt, anti-semi- tisch is (de regering van Saoedi Arabië heeft eertijds aan de Verenigde Staten ver zocht onder de Amerikaanse troepen, die in het land gestationeerd liggen geen Jo den op te nemen) en rooms-katholieke priesters in zijn land verhinderd de mis te zeggen. Op de kade was een gestreepte groen witte tent opgericht voor de officiële ont vangst. Toen Saoed van de loopplank stap te werd hij met een handdruk begroet door de Amerikaanse ambassadeur bij de UNO Henry Cabot Lodge jr. Het Is niet alleen ingewijden in zuivel- kringen, doch ook de huisvrouwen wel duidelijk geworden dat de „koelhuisboter- kwestie" een vreemde aangelegenheid is. Er wordt met onze goede „boerenboter" op een merkwaardige wijze gesold en of dat nu een gevolg is van internationale han delscomplicaties of van binnenlandse ver gissingen, een feit blijft het dat een goed Nederlands produkt op deze wijze wordt onthouden aan een groot deel van ons volk, dat bovendien nog via de belastingen bijdraagt in de subsidiëring van de uitvoer. Het is nu niet de tijd om diep in te gaan op de vele ingewikkelde handelsmani pulaties, waaraan de boter wordt onder worpen, doch wel kan worden vastgesteld dat er geen sprake is van een ook maar enigszins vrije binnenlandse handel met dit produkt. De voorzitter van het Produkt- schap voor de Zuivel is ook niet helemaal tevreden over de gang van zaken, al gaan zijn bezwaren blijkbaar tegen het feit dat de koelhuisboter nu zo „goedkoop" van de hand moet worden gedaan, nadat in het verleden kansen op afzet tegen hogere prijzen werden gemist. Intussen is er in het binnenland slechts sporadisch koelhuisboter te krijgen en variëren de prijzen ervan per winkel. Het komt ons voor dat er in regeringskringen eens een hartig woordje over deze vreemde goocheltoeren moet worden gesproken en dat het zin heeft, de ontwikkeling van deze aangelegenheid oplettend te blijven volgen ADVERTENTIE (Vervolg van pag. 1) regering er bezwaar tegen maakt, die prijs te betalen, kunnen wij volkomen begrijpen Evenzeer kunnen wij begrijpen, dat zij na al het Nederlandse ijveren voor de Europese eenheid hoogst ongaarne aan sprakelijk zou worden gesteld voor een eventueel mislukken van het plan. Zij is dan ook alleszins gerechtigd tot het stel len van de vraag: moeten we de Franse Prijs betalen voor de verwezenlijking van dit zeer onvolmaakte plan, in de hoop dat we langs deze bijzonder kronkelige weg toch uiteindelijk het ideaal van de Europe se eenheid bereiken? Of moeten we, door het plan te verwerpen, het ideaal redden maar het misschien tevens voorgoed on bereikbaar maken? Hoe men de vraag ook beantwoordt, het antwoord zal nie^ mand geheel tevreden kunnen stellen. Simon Koster GENèVE (Reuter) De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft te Genève tegenover de uitvoerende commissie van het UNO-vluchtelingenfonds (UNREF) verklaard, dat Oostenrijk „het beu is om elke dollar of om het overnemen van iedere Hongaarse vluchteling te moe ten smeken en bedelen". Hij zei dat zijn land thans 65.000 vluchtelingen herbergt en zelfs vluchtelingen van andere helpende landen had moeten terugnemen. Hij be toogde dat 20.000 vluchtelingen voor een land als Oostenrijk, met een eigen bevol king van zeven miljoen, al een hele opgave zou zijn en dat volgens die verhouding de Verenigde Staten een half miljoen vluch telingen zou moeten opnemen. Helmer deed een beroep op Washington zijn immi gratiebepalingen te herzien. Een waarnemer van de Hongaarse rege ring drong er bij de UNREF op aan, geld te verschaffen voor de repatriëring van de vluchtelingen. Hiervoor zouden de 150.000 dollar kunnen worden gebruikt, die de UNREF bestemd heeft voor de integratie van de uitgewekenen in het Westen. Hij beschuldigde het Westen ervan, dat het welbewust de terugkeer van vluchtelingen, in het bijzonder jongeren, verhindert. Hij deelde mede, dat de Hongaarse regering een amnestie heeft uitgevaardigd voor alle vluchtelingen die vóór 31 maart zijn terug gekeerd. Zij zullen niet vervolgd worden wegens het illegaal overschrijden van de grens of voor „gewapende deelneming aan de opstand". De Oostenrijker Reichmann deelde mee, dat slechts tweeduizend van de 170.000 vluchtelingen, die in Oostenrijk zijn aan gekomen, een stuk hebben getekend, waar in zij verzoeken naar Hongarije terug te keren. Tot 20 januari zijn 1626 vluchtelin gen uit Oostenrijk, 22 uit Zwitserland en 125 uit Frankrijk naar Hongarije terug gekeerd. De terugkeer van 250 vluchtelin gen uit West-Duitsland wordt door maat regelen van de Hongaarse regering bemoei lijkt, aldus het Oostenrijkse antwoord. De leider van de Oostenrijkse delegatie stelde voor, dat de landen van de vrije wereld een per mille van hun bevolkingsaantal aan Hongaarse vluchtelingen opnemen. De Westduitser Middelmann zei, dat er zich in de bondsrepubliek nog 392.000 vluchtelingen in kampen bevinden. Het Westduitse ministerie voor vluchtelingen zaken heeft meegedeeld, dat tot nader or der geen Hongaarse vluchtelingen meer in de bondsrepubliek worden toegelaten. Er zijn 15.000 Hongaren in West-Duitsland toe gelaten. Het aantal Hongaren, dat naar Joego-Slavië is uitgeweken, bedraagt thans 13.593, zo is in Belgrado medegedeeld. Gis teren kwamen 528 vluchtelingen de grens over. Ongeveer 150 gedelegeerden en functio narissen van de UNO, journalisten, foto grafen en cameramensen waren bij de aankomst yan de koning aanwezig. Na een inspectie van de marine-wacht begaf de koning zich naar een hele batterij van microfoons en zei zachtjes, dat zijn bezoek de gelegenheid zou verschaffen voor een directe uitwisseling van gedachten over kwesties, die de beide landen betreffen en het gebied van het Midden-Oosten in het algemeen. „De omstandigheden, waarin het Mid den-Oosten zich op het ogenblik bevindt, vereisen, dat alle mensen van goeden wille zich vast voornemen om hun po gingen te verenigen in het belang van de algemene vrede en ernaar te streven om de oorzaken van de spanning weg te ne men en een nieuw tijdperk in te luiden van hartelijkheid en goede verstandhou dingen tussen alle volkeren". Rede in de UNO Juist voordat hij in een limousine zou stappen, die hem naar het Waldorf-Astoria hotel moest brengen, werd de koning een grote Algerijnse nationale vlag overhan digd, waarop met gouden letters stond ge schreven: „Het vrije Algerije groet zijn verdediger, koning Saoed". Mevrouw Gol- da Meir, Israëlisch minister van Buiten landse Zaken heeft een uitnodiging van Hammarskjoeld om met koning Saoed te lunchen van de hand gewezen. De Franse en Israëlische delegatie wa ren afwezig toen de koning door de Alge mene Vergadering van de UNO werd ont vangen. Hij hield een rede waarin hij zeide, dat de politiek van overheersing door geweld verouderd en onvruchtbaar is. „Deze politiek", zo zei hij, „heeft zekere landen er toe gedreven, methoden te ge bruiken, die niets positiefs hebben ge bracht, en zij is de voornaamste oorzaak van de spanning en de onstabiliteit, waar aan de wereld lijdt". „Wij moeten ons laten leiden door het feit, dat de volkeren van de wereld op grond van het beginsel van zelfbeschik king recht hebben op hun vrijheid en on afhankelijkheid. Het is gelukkig voor de mensheid, dat wij in de loop van de laat ste jaren binnen de UNO zich een streven hebben zien ontwikkelen, dat nieuwe kracht geeft aan de aspiraties van de vol keren en hun vertrouwen heeft gegeven. Ongetwijfeld is Dag .Hammarskjoeld in zijn prijzenswaardig streven geslaagd om een ..belangrijke stap in de richting van dit verheven ideaal te doen en wij zijn hem hiervoor erkentelijk", aldus koning Saoed. Toen de koning zijn rede uitgesproken had, stonden alle afgevaardigden weer op en applaudiseerden zij. Britse vertegen woordigers onthielden zich van bijvalsbe tuigingen. Kompas voor gebeden Koning Saoed heeft aan boord van de „Constitution", waarmee hij met een ge volg van 70 personen de reis naar Ameri ka maakte, aan het personeel fooien tot een bedrag van meer dan 20.000 dollar ge geven. De personeelsleden kregen fooien, schommelend tussen de 100 en 400 dollar per persoon. Ook kregen zij een gouden horloge. Tijdens de overtocht was een van de salons ingericht als „troonzaal" voor de vorst. Hierin was een magnetische kom pas geplaatst, waardoor koning Saoed voor zijn gebeden de richting naar Mekka kon bepalen. Ook heeft koning Saoed aan boord een speciaal diner gegeven voor alle passagiers en bemanningsleden, in totaal meer dan 1700 mensen. Na de aankomst in New York heeft een woordvoerder van de koning verklaart, dat deze zich geen zorgen maakt om de koele ontvangst. Hij voegde hieraan toe, dat het hoofddoel van de koning is presi dent Eisenhower te ontmoeten en de in ternationale vraagstukken te bespreken. Reeds op zijn tweede schooldag kwam de kleine prins Charles te laat op school. Maar hij behoefde geen straf te vrezen, want achter zijn uit blijven stak de be doeling om de twin tig fotografen en journalisten, die voor de school in Knights- bridge samendrom den, te ontlopen. Hun werd medegedeeld, dat de prins deze dag de school niet zou be zoeken en een deel van de wachtenden ging teleurgesteld heen. Maar de blij vers hadden gelijk, want een half uur later reed een grote paleisauto voor, die prins Charles keurig voor de ingang afle verde. En de school jongen, op wie zich zoveel belangstelling concentreerde, stapte kordaat door het flik kerlicht van de flits lampen, dat hij in zijn leven nog wel eens meer zal moeten doorstaan. Erepromoties. De erepromotie van jhr. mr. A. W. L. van Starkenborg Stachou- wer in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de universiteit te Groningen, is vastgesteld op 20 maart. De erepromotie van mevrouw BoumanVan den Berg in de faculteit der rechtsgeleerdheid is vastgesteld op 6 mei. NICOSIA (Reuter/AFP). - Voor een krijgsraad in Nicosia op Cyprus is maan dag het proces begonnen tegen de luite nant-vlieger Dennis Kenyon, wie ten laste wordt gelegd dat hij in november zijn „Canberra" straalbommenwerper onklaar heeft gemaakt om geen vlucht naar Egypte behoeven te maken. De raad moet uitma ken of er opzet dan wel nalatigheid in het spel is. Vlak vóór het opstijgen is het met bommen geladen toestel door zijn landings gestel gezakt. De beklaagde zou kort te voren te kennen hebben gegeven, dat hij het niet eens was met de Britse actie tegen Egypte. Kenyon verklaarde niet schuldig te zijn aan opzettelijke beschadiging of beschadi ging door nalatigheid van het vliegtuig. Hij zei tot zijn rechters, dat hij in de stuur hut een verkeerde handgreep heeft uitge voerd, waardoor de wielen werden inge trokken, toen het toestel zich nog op het vliegveld bevond. Hij was zeer nerveus geweest. Het ongeluk had hem zó in de war ge bracht, dat hij gezegd had het niet eens te zijn met de Britse actie tegen Egypte. Thans zei de officier geen politieke of godsdienstige overtuiging te hebben. Luitenant Kenyon gaf toe na het onge luk tot zijn commandant, majoor Hartley te hebben gezegd, dat hij het toestel op zettelijk had beschadigd. Samenhangend denken was hem in de eerste tijd na het ongeluk echter niet -mogelijk geweest. Majoor-vlieger Hartley deelde de rech ters mee, dat luitenant Kenyon 600 vlieg uren op de „Canberra" achter de rug heeft. De krijgsraad achtte Kenyon schuldig aan het opzettelijk onklaar maken van de bommenwerper en veroordeelde hem dins dag tot een jaar gevangenisstraf en ontslag uit de R.A.F. BRUSSEL (AFP) De Belgische mi- niser van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal in de eerste twee weken van februari naar Washington gaan. Spaak zal met de Ame rikaanse regering overleg plegen over het Belgisch-Amerikaanse uranium-akkoord met het oog op het ontworpen Euratoom- verdrag. KOPENHAGEN (U.P.) De Russische militaire attaché in Denemarken Rogov is gisteren wegens spionage uitgewezen. In goed ingelichte kringen wordt bericht, dat hij getracht heeft hoge Deense offi cieren uit te horen, en dat op door deze officieren verstrekte inlichtingen ten slotte tot zijn uitwijzing is overgegaan. Volgens het conservatieve Deense blad „Berlingske Tidende" toonde Rogov in het bijzonder belangstelling voor geheime in stallaties van de Deense luchtverdediging. Volgens goed ingelichte kringen heeft Rogov geen inlichtingen van wezenlijk be lang hierover gekregen, aldus het blad. (Van onze correspondent in Bonn) In het ministerie van Verdediging in Bonn en in Westduitse militaire kringen is men verbaasd dat zoveel meer jonge Duitsers soldaat willen worden dan men had kunnen hopen. Nadat de nieuwe minister van Verdediging, Franz Joseph Strauss, zijn nieuwe ambt had aan vaard, liet hij weten dat men dit jaar wel met de keuringen zou beginnen, maar dat men voorlopig niet meer dan tien- tot vijf tienduizend dienstplichtigen onder de wa pens zou roepen. Er zijn nog niet voldoen de kazernes en oefenterreinen beschikbaar omdat de legers van de westelijke mogend heden zoveel in beslag hebben genomen. Minister Strauss wilde alleen maar die genen oproepen die graag soldaat wilden worden. Hij nam aan, dat er niet zo veel zouden zijn maar daarin heeft hij zich ver gist. Deze maand zijn de keuringen begonnen. De bevolking heeft op het televisiescherm kunnen zien, hoe de keuringen in hun werk gaan. De meeste dienstplichtigen, die voor de keuringscommissie kwamen, willen in het komende voorjaar onder de wapens komen. Vele jongelui antwoordden op de vraag waarom zij zo'n haast hadden, dat zij hun militaire tijd het liefst zo gauw mo gelijk achter de rug wilden hebben. Men weet niet, waar men al die dienstwilligen moet onderbrengen. Men verbaast zich er ook over, dat de meeste jongelui, die een opleiding tot officier begeren, voorgoed als officier willen dienen. Er is gebrek aan muzikanten en die maken een grote kans spoedig in het nieuwe leger te worden op genomen. De naam Amiens heeft niet meer dezelfde klank als en kele tientallen jaren geleden. Toen was de stad het cen trum, vanwaar vooral Ameri kaanse toeristen een bezoek brachten aan de reusachtige, troosteloze soldatenkerkhoven van Noord-Frankrijk. De ver wanten van hen, die in de eerste wereldoorlog waren ge vallen, zijn deels gestorven, deels te oud geworden voor lange reizen. Maar een be langrijker element is, dat de verschrikkingen van 1914-1918 radicaal zijn overspoeld door de ellende van een totale oor log, waarvan de herinnering in geen van ons is gedoofd. Amiens verdient het niet in het vergeetboek te raken, want de oude hoofdstad van Picardië blijft een bezoek overwaard. En niet alleen om de majestueuze, dertiende eeuwse kathedraal te bezich tigen, maar ook om met stom me verbazing te kijken naar het hoogste woongebouw van Frankrijk, men mag gerust zeggen de enige wolkenkrab ber, die het land rijk is. Twee bouwwerken, elk een ver uit eengelegen cultuur vertegen woordigend. De kathedraal, onovertroffen in grootte onder de Gothische kerken, heeft de middeleeuwse handwerkslie den een halve eeuw van ar beid gekost: van 1220 tot 1270. De wolkenkrabber, wiens top toch altijd nog ruim acht me ter onder de honderdveertien meter van de kerktorenspits blijft, werd in tien jaar ge bouwd. Wanneer we nu, onbe vooroordeeld, vergelijkingen trekken, dan vallen deze zon der de minste twijfel in het voordeel van de middeleeu- Vergelijkingen van onze tijd met het verleden vallen lang niet altijd in ons voordeel uit. Dat gevoel kregen wij heel sterk, toen wij de Noord-Franse stad Amiens bezochten en, lichtelijk verbijsterd, de geschiedenis te horen kregen van de enige wolkenkrabber in Frankrijk, de Tour Perret. wers uit, ondanks de niet ge ringe vooruitgang van de techniek in vijf eeuwen. Laten we het maar ronduit zeggen: de Tour Perret, vol tooid in 1952 en momenteel nog steeds niet in gebruik ge nomen of hoogstens voor een zeer klein gedeelte, is een op merkelijk staaltje van ondes kundige planning. Notre Dame d'Amiens, met liefde en vak manschap opgetrokken voor een verheven doel, zal de meerst critische beschouwer nog eeuwen lang verrukken door zijn sierlijke lijnen, waardoor het massale gebouw zich presenteert met de gratie van een kapelletje. De wol kenkrabber, die een moderne versie bedoelt te zijn van de karakteristieke Vlaamse en Noord-Franse belforts, is op zichzelf niet lelijk, toegegeven, maar een gevoel van verbijs tering is nog wel het minst, dat zich aan ons opdringt, wanneer we dit dertig verdie pingen tellende huis een ogen blik naar zijn bestemming be oordelen. De redenen, die het ministe rie van Wederopbouw ertoe hebben gebracht juist in Amiens dit kostbare experi ment te ondernemen, zijn ons helaas duister gebleven. De stad heeft ongeveer de omvang en het bevolkingstal van Lei den. Nu de trek ingrijpend is verminderd, zijn er voldoende hotels. Veel handel en nijver heid is er niet en als de plan nenmakers thans beweren, dat zij de toren bestemd hadden voor de huisvesting van kan toren en magazijnen, dan hecht geen zinnig mens ge loof aan dit argument. Een forse bijdrage tot oplossing van de ook hier bestaande wo ningnood? Niet vol te houden er is in het ding niet te wo nen. De meest aanvaardbare lezing is, dat de architect Auguste Perret, een man van een zekere reputatie, die de voltooiing van zijn schepping niet meer heeft "beleefd, de her haaldelijk door oorlogen ge schonden stad een onvergan kelijk monument heeft willen schenken. Maar dan had hij toch dienen te bedenken, dat een nutteloos gedenkteken van tweehonderd miljoen francs („Doe er maar gerust vijftig miljoen bij", mopperde een in woner van Amiens) toch altijd in het niet moet vallen bij het monument, dat de naam van de stad over de hele wereld bekend heeft gemaakt, de kathedraal. Hoe het ook zij noch wo ningzoekenden, noch winke liers, noch handels- of indus triële ondernemingen, noch zelfs rijks.- en gemeentedien sten hebben ook maar de min ste belangstelling getoond voor de vreemde toren. Om nu niet tot het bittere einde negatief te blijven, moeten we er nog bij vertellen, dat een exploi tatiemaatschappij van onroe rende goederen verleden jaar heeft onderhandeld over de aankoop van de wolkenkrab ber. „Ze hebben er een krats voor geboden", kankerde de kastelein, die ons een vin rouge inschonk, „en mijn kop eraf, als ze het niet krijgen ook". De eerste tien verdie pingen zouden dan als hotel worden ingericht, maar zo als gezegd: wat moet men er mee in Amiens? De Tour Perret vormt aan de basis een vierkant met een lengte en breedte van onge veer vijftien meter. Na zestien etages volgt een inspringend, achthoekig gedeelte van vijf verdiepingen en het geheel wordt bekroond door een weer wat minder volumineus recht hoekig blok. Dat er beneden nu zo heel veel ruimte is voor kantoren of winkels kan men moeilijk volhouden, wanneer men in aanmerking neemt, dat er nogal wat plaats wordt ingenomen door twee liften, een voor personen- en een voor goederenvervoer, door een trap, twee steunpilaren en een netwerk van water- en verwarmingspijpen. De per sonenlift zou bij volle bezet ting van het gebouw ontoerei kend zijn, de trap is weinig breder dan die in een normale woning. Bij brand moet men maar met behulp van een pa rachute van het bovenste plat form springen: aan beveili ging door een noodtrap bui tenom is men niet toegeko men. En welke plannen er ook ontworpen zijn om de hoogste verdiepingen van water en warmte te voorzien, verwezen lijkt is er geen! Laten we dan, na een nare smaak te hebben weggespoeld met een glas onvolprezen land- wijn, nog even terugkeren naar de kathedraal, die glim- lachend de ridicule pogingen van de heer Perret heeft gade- geslagen. Dit meesterstuk van Gothiek bergt in zich zoveel schatten, waarvan er vele in de eeuwen na de voleindiging van het gebouw zijn toege- voegd, dat weken niet vol- doende zijn om er de schoon- heid van in zich op te nemen. De kerk zelf welk een won- der van constructie! Notre Dame d'Amiens heeft een lengte van honderdtwintig me- ter en het middenschip is ruim drie en veertig meter hoog, slechts zes meter minder dan dat van de kathedraal van Beauvais, die voor de hoogste van de wereld doorgaat. Maar afmetingen betekenen niets, wanneer daar niet bijkomt een joyeuse indruk van ijlheid gratie, harmonie en homoge- niteit. De bezoeker dwaalt van de dertiende eeuwse bronzen tomben van de eerste aartsbis- schoppen der stad naar de kunstige hekken uit de acht- tiende eeuw, van de groepen merkwaardige anecdotische sculpturen rondom het koor en de drieduizend Bijbelse figu- ren, gesneden in de koorban- ken naar het bekende beeld van Blasset, de Wenende En- gel. Wanneer men dan buiten komt en de top van de Tour Perret boven de huizen uit ziet steken, heeft de ergenis plaats gemaakt voor een gevoel van schouders ophalen over zo- veel dwaasheid. J. F. Kemming Menselijker Gisteren was het een mooie dag voor mij. Ik liep als een pauw over straat. Als een pauw met een schone lei: de inkom stenbelasting, voorlopige aanslag jaar 1056, was afbetaald. Een mens zott alleen al belastingaanslagen willen ontvangen om dit heerlijk-voldane gevoel. Prettig, je plicht tegenover Vaderland en gemeen schap te hebben vervuld. Ik heb er een klein feestje van gemaakt: een borrel, zuurkool-met-alles en een bios- coopje toe. De borrel en de zuurkool waren uitstekend. De film was met Bing Crosby, 't Zal best een aardige man wezen, maar ik vind er niks an. Zo'n dood-visse-gezicht. Vindikke. Zal Bing zich niets van aan trekken. Hij zal er geen dollar minder om verdienen. Maar goed ook. Ik houd niet van broodroof. Maar niettemin en eerlijk: ik vónd er niets aan. Mijnheer Max van Praag ontroert mij veel meer. En ik vind het gelaat van minister Hofstra heel wat pittiger dan dat van Bing. Het enige wat ik verder vind, is, dat minister Hofstra mij wel eens mag bedan ken. Ik heb zo nogal wat voor hem over gehad. Ik heb in vijf maanden een bedrag betaald, waarvoor ik levenslang croquetten had kunnen eten met iedere week nog een ons droptoffees en iedere maand, om de geestelijke mens niet te laten verslonzen, een Simenonnetje en een Vestdijkje. Zou het nu niet aardig zijn als je daarvoor een bedankje kreeg, persoonlijk door de minis ter ondertekend? Desnoods in facsimile, of gedrukt. Dat zou nóg meer voldoening geven. Een mens is maar een mens. Wat ik ook leuk zou vinden is, te weten wat er allemaal voor mijn geld gedaan is. Dat zou de band tussen staatsburger en Staat versterken. Er zou iets van die „human touch" in zijn die - vraagt u het maar aan al die „public relations officers" - belangrijker is dan wat ook. Als de minister nu eens onder zo'n kaart zou krabbelen: „we hebben er boeken voor de Universiteitsbibliotheek te Leiden voor gekocht" of „dankzij uw goede zorgen heb ben de families Van Lankeren te Uithoorn, Te Droes te Medemblik en Tuninga te Appingedam hun kindertoeslag kunnen toucheren". Dat zou toch aardig zijn? Of „u hebt het salaris van onderwijzer Udema te Munster-Geleen betaald; de heer Udema verzoekt u daarvoor zijn dank te willen aanvaarden". Het kon allemaal best een beetje mense lijker, aardiger, moderner. Trouwens, de lieden achter de loketten in de postkan toren of bij de ontvanger, die mijn cheque of baar geld in ontvangst nemen, kunnen ook best wat vriendelijker zijn. Als ik u nu zeg, dat ik er niet eens door kan wintersporten... Elias ^'iiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinininiiiiiiiniiiiiiiiiiiiNiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDii^ ADVERTENTIE Endocil, de HORMOONcrême van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. De huid wordt zacht en soepelrimpels en ongaaf heden verdwijnen. De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-up. 'Ontsluier uw schoonheid met hormooncrême van Organon-Oss per tube f2,90 Negen arbeiders kwam om het leven en veertig werden gewond bij explosies aan boord van de Tanker Jeanny (10.000 ton), gisteren in het Amerikaanse plaatsje Alameda, Californië, waar de tanker op de werf stond. Men heeft de oorzaak der ontploffing nog niet kunnen vaststellen. De Jeanny zou worden ingezet voor kolentransport naar Europa. Het bovengedeelte van de tankboot werd door drie ontploffingen van het schip los gescheurd. Er ontstond brand op het schip en op de werf. De brandweerlieden konden pas na twee uur aan boord van het schip komen om de ingeslotenen te bevrijden. Er zijn allerlei muilen: in de eerste plaats: pantoffels, ontleend aan het Frans: mule. In de tweede plaats: bek, in het bijzonder van grote, verscheuren de dieren. Samenstellingen met dit woord muil zijn: muilband, muilkorf, muilpeer een woord dat te vergelij ken is met oorvijg en meesmuilen. Vroeger kende men ook samenstellingen als: zuurmuil, botmuil, dikmuil en lo- genmuil, maar die zijn alle verouderd. Het derde woord muil is ontleend aan het Latijnse woord mulus: ezel. In la tere taal is dit woord vervangen door: muildier en: muilezel, die veelvuldig door elkaar worden gebruikt en te ver gelijken zijn met woorden als: koebeest en dergelijke.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5