TAD DES LEVENS Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo 4 J. Diederen Anje Zijlstra Kort en bondig DONDERDAG 31 JANUARI 1957 EXPOSITIES IN DE HOOFDSTAD Huis in twee dagen onder de kap Toepassing van het „paneelsysteem" Oud-Nederlandse SS-er te Aken veroordeeld Examen Een speciaal rijbewijs voor auto-instructeurs? Speel club wordt heropend te Baarle Nassau Kerkelijk Nieuws UIT ANDERE BLADEN Rechtspraak HOOGTEZON H. J. Maertens N.V. Plattelandsjongeren uit Noordholland Magnetiseuse mag op zondag autorijden Invaliden krijgen hulp van de Paashaas Onregelmatigheden in Willemstad Den Haag wist blijkbaar meer dan B. en W. ^©ÜCHLDeTandpasfa van standing Moeilijkheden op tanker in Freetown Schepelingen door Haagse politie bekeurd 8 CONS VERVOLGVERHAAL^ I POOR JOSEPH L. E1NANDE1B y A HY1BEMDE De jonge en talentvolle J. Diederen, die tot 16 februari exposeert in de kunsthan del M. L. de Boer. is een schilder, die wat betreft het bouwen van een schilderij, het gebruik maken van de ruimte van het naar vier zijden begrensde vlak voor het ver tolken van zijn sensaties, denkt als een Cé- zanne. Hij onderscheidt zich van deze meester door een meer dynamische ge richtheid. De statistische verticalen en ho rizontalen zijn hem niet vreemd, wentelen de vormen echter en koene doorsnijdingen daarvan door de begrenzingen van het doek, die herinneren aan Lautrecs werk, domineren in Diederen's Nederlandse, meest Limburgse landschappen. Voor iemand die zich als Diederen wil uitdruk ken, is het Hollandse landschap wel een probleem met zijn meestal lage horizon, rechte wegen, kanalen en sloten, tenzij men in de luchten evenveel belangrijks vindt als op de aarde. Dat Diederen Limburg als onderwerp koos is geen vlucht uit het vlakke land. Hij is daar toevallig thuis. Want Diederen zoekt het ook in de luchten, waarin hij weerspiegeling en voortzetting vindt van hetgeen op aarde gebeurt. Naar kleur en Verf behandeling is ieder landschap een eenheid. Men kan een landschap zien als een verloop van kleuren en vormen van duidelijk tot wazig. Men kan in het gebruik der schilderkunstige middelen echter overal op het doek even positief zijn, zoals Cézanne en nu deze Diederen op zijn ma nier. Dat hij aarde en lucht toch verschil lend ondergaat blijkt duidelijk. Geheel een eenheid is dus niet altijd bereikt al is deze wijze van voordragen een redelij ke poging tot omzetten van gevoelens in schilderijen. De verschillen van sfeer tus sen een landschap bij de mijnen, een zo merlandschap en een lentelandschap, zoals al het werk van Diederen zeer positief van kleur en vormgeving, pleiten voor de le vensvatbaarheid van het streven van Die deren, die mij trouwens in het lenteland schap zijn doel bereikt lijkt te hebben. Een schilderijtje van een zee met rotsen trekt mij persoonlijk door de eenvoud bijzonder aan. Toch is er iets met een uit de horizon komende wolk, waarin voor mijn gevoel iets onechts zit! 't Is voor mij of de schil der zich hier gedwongen zag een esthetisch bevredigende oplossing voor goed te ne men, waarbij door een verder doorwerken om dat schilderij geheel tot iets levends te maken mogelijk het reeds bereikte teniet zou worden gedaan. In interieurs is van problematiek minder of geen sprake omdat de visuele benade ring van de objecten eenvormiger is dan in de landschappen. Diederen heeft zich zelf geen geringe taak gesteld. Zijn vooropstel len van primaire schilderkunstige waarden drijft hem in de richting van abstracte kunst. Door zekerheid van gevoelens is zijn kunst vooralsnog een figuratieve. Ge zien het resultaat van zijn streven in dat lentedoek heeft Diederen de grotere vrij heid van uitdrukken in de abstracte kunst niet nodig. Op het ogenblik wordt allerwegen gezocht naar methoden om de woningbouw sneller en efficiënter te doen geschieden. Deze methoden berusten in hoofdzaak erop, dat men het bouwproces zoveel mogelijk van de bouwplaats naar de fabriek overbrengt. Daar kan men onder gunstiger omstandig heden werken en men kan met toepassing van machines ook in serie werken. De Bouwkas Nederlandse Gemeenten is er na veel voorbereiding in geslaagd een nieuw systeem voor het bouwen van een gezinswoningen op het platteland samen te stellen. Men heeft een „paneelsysteem" voor binnenwanden van huizen ontwikkeld, dat in het begin van 1956 voor het eerst' is toegepast bij een proefwoning te Peize. Door dit paneelsysteem, dat zowel de bin nenmuren als de binnenspouwmuur van de buitenmuren betreft, is het mogelijk ge bleken een woning op een vooraf gereed gemaakte fundering binnen twee dagen onder de kap te brengen. De resterende werkzaamheden kunnen nadien binnen, beschut tegen weersinvloeden, geschieden. Metsel- en stukadoorswerk komen in huizen, volgens dit systeem gebouwd, niet voor. De totale bouwtijd van het huis, bui ten de fundering, is drie weken. Als laat ste van een serie van tien proefwoningen worden thans in Nootdorp een tweetal van dit soort woningen gebouwd. IVegeus doodslag in 1945 op Amerikaanse korporaal De 43-jarige staatloze mijnwerker Hugo Peter is woensdag wegens doodslag op een Amerikaanse korporaal, gepleegd in juli 1945 te Nieuwenhagen in de provincie Limburg, door een rechtbank te Aken tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Peter, die eerst luitenant bij de Waffen- SS is geweest en na zijn desertie sergeant in het Nederlandse leger had weten te worden, schoot de Amerikaanse militair dood in de woning van zijn gescheiden vrouw. De rechtbank hield rekening mei verzachtende omstandigheden (D.P.A.). AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot arts mevrouw W. de Greeff— Motshagen. B. Strebus, Amsterdam, en P. H. W. Sinnige, Schagen. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte: mevrouw C. M. E. GiebesMees, mejuffrouw H. E. Mooy, W. J. Siegel, Amsterdam en W. Huisenga, Pur- merend; voor het kandidaatsexamen klas sieke letteren mejuffrouw E. G. Kruseman Aretz en L. Th. Lehman, Am rdam. LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke taal- en letterkunde J. M. Ch. A. Rotteveel, Den Haag. Kandidaats examen F wis- en natuurkunde: mejuffrouw H. T Kingma, Leiden. Idem K: mejuffrouw G. F. de Vries, Leiden. Idem H: D. E. Vogel. Leiden. Doctoraalexamen geologie: F. W. Vlierboom, Den Haag. Doctoraalexamen sterrenkunde: J. Wolterbeek Muller, Leiden Doctoraalexamen scheikunde: W. F. Knip penberg, Leiden (cum laude). Doctoraal examen natuurkunde: K. J. Damme, Leiden. Het was nog bij Leffelaar, dat de schil deres Anje Zijlstra eigenlijk pas goed de aandacht begon te verwerven, die zij ver dient. Toch was zij al eerder opgetreden en vermocht haar werk zeker respect af te dwingen. Zij was gespecialiseerd op het dier en haar resultaten waren altijd schoon te noemen. In ivoor heeft zij dieren gesne den en deze plastiekjes herinneren aan de beroemde Japanse netsuke's. De toen bij Leffelaar geëxposeerde met een beetje waterverf gewassen tekeningen uit het circus vermochten echter pas een warm enthousiasme op te roepen, 't Was of deze bescheiden en wat verlegen vrouw zich meer durfde te openen. Zij moet gevoeld hebben eindelijk voldoende zekerheid in haar techniek verworven te hebben om zich meer vrijheid te gaan permitteren. Haar vertegenwoordiging, na het optreden bij Leffelaar, op de tentoonstelling van de Hollandse Aquarellistenkring bleek een aanwinst voor deze vereniging. Al hebben haar dan als zodanig aanvaarde aquarellen toch nog steeds iets van gewassen tekenin gen, de kleur heeft wel degelijk een functie in haar werk. Dat blijkt in Santee Land- weers Tuinhuis, waar Anje Zijlstra tot 14 februari nieuw werk uit het circus en nu ook van het ballet laat zien. Hoe roept het oranje-rose van de grond rond een van boven gezien clowntje toch de kleur van het circus op, hoeveel sfeer geeft de vloeiende materie van de waterverf aan weer andere zaken van haar hand. Wat betreft Anje Zijlstra's werk, ge maakt naar het ballet, blijkt het Spaanse voor haar een nog te weinig begrepen ge schiedenis. Men mist iets van de mathema tiek van de Spaanse dans, tot welker vorm zij nog te weinig doordrong. Tezeer ziet zij alleen nog de uiterlijke charme. Zij heeft echter de pech gehad dat, toen haar be langstelling voor dit onderwerp ontwaakte, er op het gebied van Spaanse danskunst hier niet zo bar veel te beleven viel. Het maken van studies op een Spaanse dans- cursus als die van Maria Petrelli kan in haar geval zeer nuttig zijn. 't Is in Anje Zijlstra's geval slechts een kwestie van meer begrip, want wat betreft het tekenen van de bewegende mens of het ook niet altijd stilzittende dier kan Anje Zijlstra voldoende. Bob Buys De gewestelijk secretaris voor Gelder land van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer, de heer D. Wisselo, heeft in een bijeenkomst in Arnhem verklaard, dat er waarschijn lijk een nieuw rijbewijs voor autorij- instructeurs zal worden ingevoerd, waar voor de examens wellicht onder auspiciën van het Centraal Bureau voor de Afgifte van rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag zullen worden afgenomen. De F.N.O.P. is reeds langer dan tien jaar bezig het de beunhazen op het gebied van autorijscholen moeilijk te maken, omdat slechte instructeurs slechte automobilis ten afleveren. Dat de verkeersonveiligheid nog steeds toeneemt is mede een gevolg van het feit, dat er nog steeds geen wet telijk vastgelegde vestigingseisen voor autorijscholen bestaan. De F.N.O.P. is van mening dat het examen voor hel rijbewijs voor instructeurs niet zwaar genoeg kon zijn. Zeer binnenkort zal een van de drie speelclubs in Baarle-Nassau, die onlangs door de justitie zijn gesloten, weer open gaan. Een Zwitser, een zakenman uit Zürich, heeft het houten gebouwtje van de kleinste speelclub gekocht en is van plan binnenkort weer de roulette te laten draai- en. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling. De heer P. Jansen, vicaris, Prins Hendriklaan 11, Bergen N.H.. is beroepbaar. Gcref. Kerken Aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd G. v. d. Berg, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Heer Hugowaard. Gcref. Gemeenten Bedankt voor Nieuwerkerk-Oosterland H. Rjjksen te Vlaardingen. De Nieuwe Haarlemse Courant schrijft onder de titel: „Incident": Voor de Haar lemse politierechter heeft zich (gisteren) een klein incident afgespeeld, dat op zich zelf misschien niet heel belangrijk is, maar als symptoom toch wel kenmerkend. De officier van Justitie ondervroeg de be klaagde, een dame met een licht Duits ac cent, die ervan beschuldigd werd een buurman met water gegooid te hebben. Toevallig bevond dat water zich in een zogeheten „bevrijdingsbeker". De officier van Justitie achtte het nodig de beklaagde op sarcastische wijze de vraag te stellen, waarom zij nu juist een „bevrijdings beker" had gebruikt. Beklaagde antwoord de daarop, dat zij zes jaar in een concen tratiekamp had gezeten en derhalve ook behoefte had aan een symbool van de vrijheid. De officier in kwestie stapte snel op een andere vraag over en eiste een milde straf. Wie herhaaldelijk de zittingen van de rechtbank of van de politierechter mee maakt, zal moeten toegeven, dat dergelijke opmerkingen een ontsierend onderdeel uitmaken van de houding van verschil lende leden van het Openbaar Ministerie. Herhaaldelijk komt het voor, dat beklaag den hatelijke of sarcastische opmerkingen te horen krijgen, die buiten de feitelijke behandeling van de aanhangige zaak om gaan. Het lijkt of de vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie en soms helaas ook van de zittende magistratuur de beklaagde beschouwen als iemand die reeds veroordeeld is maar zelfs dan nog zou een dergelijke houding misplaatst zijn. Men vergete niet, dat een beklaagde een mens is, en wel een mens die ervan ver dacht wordt een fout begaan te hebben en die derhalve door de rechter ter ver antwoording wordt geroepen. De beklaag de heeft zijn eigen rechten, ook al worden die door de omstandigheden waarin hij zich bevindt weliswaar niet met opzet, maar toch in feite om gevoelsredenen be knot. De rechter heeft onder meer tot taak, de menselijke rechten van de be klaagde te beschermen tegen iedere aan tasting daarvan, juist omdat een ver dachte zo kwetsbaar is. Het Openbaar Mi nisterie klaagt aan, draagt de beschuldi ging voor en tracht die waar te maken, maar behoort niet in de fout te vervallen, de beklaagde opzettelijk en zonder rede lijke motieven in een ongunstig daglicht te plaatsen. Te vaak krijgt men ter terechtzitting de indruk, dat behalve het Openbaar Mi nisterie ook de rechtbank zelf aanklaagt. De beklaagde staat te vaak tegenover een reeds bij voorbaat vijandige rechter. Een duidelijker scheiding van aanklager en rechter zou hierin al verbetering kunnen brengen. Het Openbaar Ministerie neemt niet geheel terecht aan dezelfde zijde van het beruchte hekje plaats als de rechter, zij het dat hij een afzonderlijk tafeltje heeft, dat echter weer tegen de groene ta fel van de rechtbank is geschoven. Hij komt veelal samen met de rechtbank bin nen uit dezelfde raadskamer. Dit werkt verwarrend voor de verdachte. Het doet hem al bij voorbaat twijfelen aan de ob jectiviteit van de rechtbank. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR NASSAUSTRAAT 5 - TELEFOON 15220 Op woensdag 6 februari zullen de Chris telijke Plattelandsmeisjesbond en de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders organisatie hun jaarvergaderingen en een gecombineerde bondsdag houden in ge bouw „Cultura" te Haarlem. Voor de dames spreekt des morgens Mia van Oostveen en voor de jongens behandelt dr. ir. L. J. van Dijk de planologische ontwikkeling van Noordholland. De bondsdag is gewijd aan ontspanning. De Amsterdamse architect publicist A. Ingwersen spreekt over „Mo derne jeugd en toch Christelijk. De Dia bellis zorgen voor het muzikale gedeelte. Ds. Joh. Bronsgeest spreekt een slotwoord over „Gezegende verhoudingen". Betekent dat een erkenning, vraagt Kamerlid Onlangs is gebleken dat aan een magne tiseuse ontheffing was verleend van het zondagsrijverbod. Het Tweede Kamerlid de heer Lamberts heeft nu aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of uit het verlenen van deze ontheffing gecon cludeerd mak worden, dat de minister een magneteuse, dus iemand, die onbevoegd is om de geneeskunde uit te oefenen, dezelfde rijbevoegdheid verleent als huisartsen, art sen-specialisten en verloskundigen. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, betekent dit dan, dat de over heid door de ontheffing te verlenen in fei te het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde sanctioneert en zelfs bevordert en is de minister niet van mening, dat deze ontheffing niet verleend had moeten wor den? zo vraagt de heer Lamberts. Vertegenwoordigers van het Algemene Nederlandse Invalidenwagenfonds zullen Prinses Beatrix een chocolade paashaas van een halve meter aanbieden, ter in leiding van een actie, die het fonds wil voeren om ieder gezin van Nederland een kleinere, niet in eetbaar materiaal uitge voerde paashaas te doen bezorgen, die men voor f 0,85 van het fonds kan kopen. De opbrengst zal worden bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. „Iedere in valide een eigen wagen", is de leus van de stichting. Er zullen 5000 wagens, waarvan de kosten op ongeveer twee miljoen gul den worden geraamd, nodig zijn om dit doel te kunnen verwezenlijken. Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Van Lienden aan de ministers van Financiën en van Justitie gevraagd of het juist is dat na een in 1954 in de gemeente Willemstad door de centrale accountants dienst van het ministerie van Financiën ingesteld onderzoek is gebleken, dat door een aannemer, belast met werkzaamheden naar aanleiding van de stormvloedschade, onregelmatigheden ten nadele van het rijk zijn gepleegd. De ministers hebben daar onder meer op geantwoord, dat bij de justitie de in druk bestaat, dat de omvang van de ver moedelijk gepleegde fraude beperkt had kunnen worden door betere controle van gemeentewege. Een raadslid heeft thans over deze zaak inlichtingen aan B. en W. van Willemstad gevraagd. Het college heeft geantwoord, dat zijner zijds niets bekend was omtrent vermoede lijk gepleegde fraude. Na de watersnoodramp heeft het college, om het herstel en opruimingswerk onmid dellijk ter hand te doen nemen, aan twee firma's opdracht gegeven het werk te or ganiseren en daarmede direct te beginnen. Daar de gemeente niet beschikte over een dienst openbare werken, heeft het college van B. en W. de directie over het werk opgedragen aan de n.v. Grontmij te Zwolle. B. en W. verklaren, dat zij nimmer de claraties betaalbaar hebben gesteld zonder dat deze eerst door de n.v. Grontmij. deug delijk waren verklaard. Voor deze directievoering heeft de ge meente enige tienduizenden guldens be taald. Het college meent, dat een betere con trole niet denkbaar was. Het heeft de n.v. Grontmij aansprakelijk gesteld voor het financieel nadeel dat aan de gemeente be rokkend werd. Tenslotte delen B. en W. mede, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat in Den Haag reeds in 1953 iets bekend was om trent vermoedelijke onregelmatigheden. In juli 1954 heeft de rijksaccountantsdienst zich voor het eerst bij het gemeentebestuur gemeld. Het daarna ingestelde onderzoek heeft zoveel tijd gevergd, dat het college van B. en W. thans nog steeds niet in staat is de gemeenteraad volledig in te lichten. ADVERTENTIE Tube 35-70ct Met grote ogen staarde Lodo naar de muis, die op het laken van doctor Marciolo's bed rondsprong. Goeie grutjes... wat had hij nu weer fout gedaan?.' Hij strekte zijn hand uit en de muis sprong erop; daar zat het diertje rechtop en bewoog zijn pootjes. Het leek wel, of hij iels zeggen wou. Maar xoat, dat begreep Lodo niet. Hulpeloos keek hij naar het diertje. 55-56 De Haagse politie heeft zich bezig ge houden met een geval van insubordinatie aan boord van de Nederlandse tanker „Theobaldius". De moeilijkheden deden zich op 25 november voor in de haven van Freetown, Zuid-Afrika. De scheepsverkla- ring, die daar is opgemaakt door de Neder landse consul en de kapitein van de tanker, is naar de Haagse politie gezonden, omdat de tankers van Shell-Nederland Den Haag formeel tot thuishaven hebben. Op 25 november van het vorig jaar meerde de „Theobaldius", die, komende uit Iran, om de Kaap was gevaren, aan de steiger in Freetown. Door omstandigheden kon de bemanning geen gelegenheid tot passagieren worden gegeven, hetgeen niet in goede aarde viel, omdat deze beman ning ook in Djiboeti niet in de gelegenheid was gesteld van boord te gaan. De kapitein gaf de mannen verlof zich wat op de stei ger te vertreden. E-n zestal ging deson danks de stad in. Toen het schip zou ver trekken, waren deze mannen nog niet te rug, waarop een signaal met de stoomfluit werd gegeven. Op een draf kwamen de mannen aanlopen en drie slaagden er in op het schip te springen, waarvan de tros van de voorsteven reeds was losgemaakt. De vierde sprong mis en viel in het water. De stuurman gaf echter bevel ook de ach terste tros los te maken, omdat het schip niet langer aan de steiger mocht blijven liggen. De bemanning meende toen, dat de laatkomers zouden worden achtergelaten en pleegden verzet, waarbij kapitein en officieren werden bedreigd. Twee mannen sprongen van boord om de drenkeling op te pikken, hetgeen hun gelukte. Plet machinekamerpersoneel weigerde aan de orders te gehoorzamen. Vier schepelingen bleven tenslotte op de steiger achter. Zij werden door een sleepboot opgehaald, maar toen eiste de bemanning van de tanker, dat er eerst ter plaatse een scheepsver- klaring zou worden opgemaakt, hetgeen geschiedde. Toen de „Theobaldius" in Hamburg meerde, monsterde de bemanning vrijwel geheel af, met uitzondering van de officie ren en het civiele personeel. De Haagse politie heeft de achterblijven- den daar gehoord en later in Den Haag drie van de afgemonsterde schepelingen aangehouden. Tegen tien schepelingen is thans proces-verbaal opgemaakt, wegens opzettelijke ongehoorzaamheid, insubordi natie, opruiing en bedreiging. KEGELINGSCOMMISIE VOOR STAATSEXAMENS MUZIEK Bij beschikking van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is inge. steld de „Regelingscommissie voor de staats examens voor muziek 1957". In deze com missie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: mr. J. Daniskas, in specteur voor het muziekonderwijs te Rotter dam; tot lid: prof. H. F. Andriessen, directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek, te 's-Gravenhage; W. C. N. Andries sen, oud-directeur van het Amsterdams Con servatorium te Amsterdam, K. van Baaren, directeur van het Utrechts Toonkunstenaars conservatorium te Bilthoven; J. A. Crolla, directeur van het Stedelijk Muzieklyceum, te Maastricht: S. Dresden, oud-directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage; W. Goedhart, directeur van het Brabant Conservatorium, te Tilburg; J. Odé, directeur van het Amsterdams Conser vatorium, te Amsterdam; prof. dr. A. A. Srnijers. Hij zuchtte. „Dit is een wetenschappelijk vraagstuk voor psychologen, technici en philosofen," dacht hij. „Wij medici moeten afwachten en proberen, stukgereden mensenlichamen op te lappen." Hij zag een rood licht voor zich opflitsen en remde krachtig. „En we moeten vooral onze positieven bij elkaar te houden, als we achter het stuur zitten," voegde hij er half-luid aantoe. Francesco Galotti kon geen rust vinden. Hij had al zijn zakelijke besprekingen door zijn secretaresse laten afzeg gen en zat met een somber gezicht voor zich uit te staren in een diepe fauteuil in zijn flat, omringd door de pom peuze pracht, die hij met zijn potsierlijke smaak voor helle, vloekende kleuren en blinkende voorwerpen in de vier vertrekken van zijn vrijgezellenwoning had ver gaard. Zijn stemming was na zijn bezoek aan de Richard- sons omgeslagen van vertwijfelde angst tot grimmige woede: woede, die zich richtte tot een man, aan wie hij in deze uren een meedogenloze hekel had. Deze man was Francesco Galotti. Galotti was in zijn jeugd een zachtaardige, enigszins schuchtere jongeman geweest, wiens karakter neigde tot bespiegelingen en die zijn tengere schouders belastte met een overvloed van humane idealen. Hij had de kans van zijn leven gekregen toen zijn oud-oom stierf, die vlak bij Scranton aan de Susquehanna, ver ten zuiden van New York, een fabriek van plastic-artikelen had gesticht. Plastic was in die tijd zijn tocht door de wereld begonnen als het nieuwe wondermateriaal in duizenden variaties, waarvan gezegd werd dat het staal, glas en hout zou wegvagen uit de produktie. Het plastic prikkelde de fantasie van Francesco Galotti en zijn onverwachte directeurschap van de kleine fabrieR in Scranton gaf hem de mogelijkheid, naar hartelust te experimenteren Tot zijn eigen verbazing was hij eer uitstekend zakenman en het bedrijf groeide in een tempo dat hijzelf nauwelijks kon volgen. De onophoudelijk* uitbreidingen van 't oorspronkelijk bescheiden fabrieks complex aan de rand van Scranton stelden hem voort durend in het middelpunt van een heksenketel van zor gen, die hij met zijn onblusbare activiteit grommend en bloeddorstig telijf ging Zijn levendige aard en zijn brui send bloed deden hem als een weefspoel heen en weer schieten tussen zijn zakelijke beslommeringen en relaties, doch evenals een weefspoel deed hij het patroon van zijn levenswerk groeien tot een compleet dessin van een levenskrachtig, bloeiend bedrijf, dat in ongelofelijk korte tijd enkele duizenden mensen van brood en arbeid voor zag. „All Plastic Company" stond nu op het punt, een doch teronderneming te stichten in de buurt van Pemmican in Virginia. De makelaar Hunter was belast met de aankoop van de nodige terreinen en Galotti zou hem in New York hebben ontmoet, wanneer het noodlot de kleine Susan Richardson niet voor de wielen van zijn auto had gevoerd. Hunter had hem opgebeld, nadat hij uren na de afge sproken tijd Galotti's telegram had ontvangen, waarin de afspraak werd afgezegd. „Meneer Galotti," zei Hunter door de telefoon op de verongelijkte toon van iemand, wiens goede diensten niet gewaardeerd worden, „u moet het natuurlijk zelf weten, maar dit is een kans die u niet iedere dag krijgt. Ik heb nu nog de eerste keus op die terreinen. Morgen is er misschien niets goeds meer te krijgen. Iedereen wil daar bouwen. Ik heb bijvoorbeeld al gehoord dat „Het kan me niets schelen wat je gehoord hebt!" snauwde Galotti woedend. „Je hangt me de keel uit, be grijp je? Wiens geld is het, waarmee je grond koopt? Voor wie koop je die grond? En mag ik misschien zo vrij zijn om niet te kopen, als ik daar geen zin meer in heb?" Hunter zuchtte hoorbaar. „Ik zeg al dat u het zelf moet weten," zei hij zacht zinnig. „Ik wil u alleen maar een goede raad geven. Bij Pemmican schiet vandaag of morgen een nieuwe stad uit de grond! Een grote stad, met wolkenkrabbers en xutowegen en alles wat erbij hoort. De grondprijzen /liegen omhoog „Vlieg zelf omhoog!" brulde Galotti en hing de hoorn >p. Hij kalmeerde een beetje na deze uitbarsting er /oelde tegelijkertijd de spanning over de vraag van leven en dood, die thans in het University Hospital werd beslist, weer in hem opstijgen Zijn bruisend karaktei en zijn actieve geest konden dit wachten niet langer verdragen. Hij greep het telefoonboek en zocht de naam van dokter Malloway. Hij vloekte binnensmonds, toen hij de letter niet snel genoeg kon vinden en draaide ten slotte het nummer met vliegensvlugge bewegingen van zijn bruine hand. Een diepe, klankrijke stem aan de andere kant zei: „Dokter Malloway." „U spreekt met Galotti. Galotti! Man, verspil geen woorden over de vraag hoe mijn naam gespeld wordt. Ik heb een kind overreden. Susan Richardson. Ze is door u behandeld. U kent mij toch. Ze „Een ogenblikje." Het was even stil, terwijl dokter Malloway iets mompelde tegen iemand anders in de kamer. Dan kwam zijn stem weer: „Natuurlijk ken ik u. Waar kan ik u mee van dienst zijn?" Francesco Galotti aarzelde. Wat had hij willen vx-agen? Het leek hem nu belachelijk en stompzinnig, de dokter te verzoeken zijn uitex-ste best voor de kleine te doen. Natuurlijk deed hij zijn uiterste best. En hij wist waar schijnlijk ook niet, hoe zijn patiënte het op dit moment maakte. De man zat immers thuis, in zijn familiekring en het geval-Richardson was voor hem een van de vele, die zich dagelijks onder zijn ogen en handen vol trokken. „Ik moest u opbellen," zei Galotti moeilijk. „U weet niet hoe ik over dat ongeluk in-zit. Het is heel belangrijk voor mij, te weten of ikof zijhij zweeg en slikte. „Ik weet het," zei dokter Malloway vriendelijk. Het was even stil. „Zou het u kunnen helpen als ik u vroeg, even bij mij te komen?" „Ik kom," zei Francesco Galotti en hing de hoorn op zonder zich verder nog te bekommeren over de vraag, of dokter Malloway er nog iets aan wilde toevoegen. Het was weldadig, te vertoeven in de kalmerende, stemmige sfeer van dokter Malloway's studeerkamer Galotti voelde de rust in zijn hart weerkeren, toen hij tegenover de ernstige, bedaarde man zat die hem pein- '.end aankeek en zonder om te zien de bureaulamp zo draaide, dat het licht zijn bezoeker niet hinderde. „Misschien kan het u een troost zijn," zei dokter Mal- oway langzaam terwijl hij zijn bril afnam en de glazen oppoetste met zijn zakdoek, „dat dit ongeluk mij - om het woord maar eens te gebruiken fascineert. Er is iets, dat mij bijzonder getroffen heeft bij deze zaak. Ik weet niet wèt." (Wordt vervolgd). Stciiensmyterü. De rechtbank te 's-Gra venhage heeft een 17-jarige HBS'er uit 's-Gravenhage conform de eis van de offi cier van Justitie veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat hij op zondag vier november 's avonds in een rel naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Hongarije bij de Sovjetambassade in Den Haag een agent van politie een steen naar het hoofd had gegooid. De scholier had ontkend met een steen geworpen te hebben. Twee agenten van politie hadden als getuigen verklaard dat de jongen stenen in zijn broekzak had, toen hij werd aangehouden. Proef voor Denemarken. De Deense regering heeft plannen, om de noordelijke punt van Jutland, die indertijd van het vas teland is gescheiden, door middel van een dam weer een verbinding met het schier eiland te geven. Prof. ir. J. Th. Thijsse, direc teur van het Waterloopkundig laboratorium te Delft, zal hiertoe modelproeven nemen op een terrein in de Noordoostpolder. Geen vervolging. Van een strafvervol ging tegen de in december te Rotterdam aangehouden 46-jarige rijksambtenaar moet worden afgezien. Hij werd ervan verdacht sleutelgeld geïncasseerd te hebben bij de verhuur van winkels in Pendrecht, die eigendom waren van een woningbouwver eniging, waarvan hij secretaris-penningmees ter was. Het gerechtelijk vooronderzoek heeft geen bewijs van het plegen van een strafbaar feit opgeleverd. Autofiat. In Papendrecht gaat men een autoflat bouwen, die ongeveer veertig boxen zal tellen en ook een garage zal be vatten voor wagens van de gemeentelijke reinigingsdienst. Een aantal boxen is op een verdieping geprojecteerd. Zij zullen te be reiken zijn via een oprit, die van de straat af naar bow loopt. Verkeerd verkeer. Br zijn in 1956 in Rotterdam 17954 verkeersongevallen gebeurd, tegen 16.222 in 1955. Het aantal doden be droeg 79 (71), het aantal gevallen van ern stig letsel 1570 (1489). Er werden 145 be- schonkenen achter het stuur aangetroffen, tegen 140 het jaar tevoi'en. Na drie eeuwen. De zoutziederij voor heen J. de Bondt te Zwijndrecht, een bedrijf dat in de zeventiende eeuw werd opgericht, wordt opgeheven. Deze zoutziederij, die hoofdzakelijk grofzout produceerde' voor grote vleesconservenfabrieken, werkte niet meer renderend. Men werkte nog altijd vol gens de eeuwenoude produktiemethodo. namelijk indamping in zoutpunnen. Voor de 40 man p rsoneel wordt ander emplooi ge zocht. C'iebron. De Nederlandse Aardolie Maatschappij deel* mede dat haar tweede boring nabij IJselmonde bij het Feijenoord- stadion te Rotterdam een bevredigende olie- produktie heeft opgeleverd. Het aantal olie- producei-ende outten in het westen van Ne derland is thans 26. Organisatie kermisexploitanten. Op 't derde Europees congres van kex-mi-' edrijf- houders, dat in Krasnapolsky te Amstei'dam werd gehouden, is besloten tot oprichting van een Europese organisatie ter oplossing van de vele internationale problemen. zoals de uitwisselingen, de investeringen en het wegverkeer. Aan het congx-es namen onge veer dertig afgevaardigden uit verschilleixde Europese landen deel. ADVERTENTIE DUBBELE KLARE per literfles f 8 35 'oxc'usto *tnlleoe'd) DONDERDAG 31 JANUARI Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morden zal ik huilen", 18 jaar, 6.-X5 uur; „I Vitelloni" voor Haar lemse Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 jaar, 8 uur. Lido: „De onbekende soldaat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Three coins in the foun tain", alle leeft., 7 en 9.15 uux\ Roxy: „Wereld zonder einde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Con certgebouw: Orgelconcert door Piet Kee, 8 uur. Zuiderkapel: Tijdrede door ds. J. v. d. Schors, „De crisis in het Midden-Oosten in het licht van de bijbel", 8 uur. Ged. Dnde Gracht 47: „Het koninkrijk", Gemeente van Christus, 8 uur. VRIJDAG 1 FEBRUARI Minerva: „Mens, durf te leven", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Gevaarlijke ontmoetingen',' 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Michael Strogoff", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Alibi" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6