JAN VAN DER PIGGE KENAU DE VERSCHRIKKELIJKE door dr. Kurtz onttroond Subsidie aan Minervatheater in het algemeen belang geacht Heemsteedse gemeenteraad VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beknopte nieuwjaarsrede door de burgemeester Burgerlijke Stand van Haarlem Bijeenkomst N.C.V.B. Bloemendaal Duidelijk antwoord: Geen correctie op huisvestingsbeleid J. A. Busé veertig iaar bij P.T.T. Leeskliniek op wielen gereed gekomen Rioleringswerk in Overveen vordert gestadig Feestavond voor bejaarden D. H. Sieveking veertig jaar bij Belastingen Haarlems stadsarchivaris maakt einde aan aloude legende Gigantisch „vuurwerk" op de zon verfilmd Astronoom Delhaye sprak voor Conférences rang ais es STERK DOOR ...EIGEN MERCK! Twaalf officieren beëdigd Afscheid bij de politie Hoewel er sedert de laatste bijeenkomst van de Heemsteedse gemeenteraad bijna twee maanden verlopen zijn, had men voor de donderdagmiddag gehouden vergadering n0<» geen belangrijke agenda kunnen sa menstellen. Dit werkstuk behelsde slechts tien punten; vaststelling der notulen, in gekomen stukken en de rondvraag inbe grepen. Zelfs de traditionele nieuwjaars rede van de voorzitter: burgemeester mr. A G. A. Ridder van Rappard, was in een ongebruikelijk beknopte vorm gegoten. Bijzondere omstandigheden hadden hem belet een uitvoerige nieuwjaarsrede samen te stellen, zo verklaarde de burgemeester, en bovendien zal hij binnenkort bij de al gemene beschouwingen over de gemeente begroting nog ruimschoots de gelegenheid krijgen om op allerlei bijzondere aspecten van het gemeentelijk leven in te gaan. Daarom volstond spreker in dit geval met een zegenwens voor 1957. Met betrekking tot het verstreken jaar herdacht de bur gemeester het overlijden van wethouder Disselkoen en de commandant van de vrij willige brandweer, de heer J. F. Roest, slagen welke wij nimmer zullen vergeten" en twee leden van het gemeentepersoneel. Voorts richtte de burgemeester een spe ciaal woord tot het gemeentepersoneel. In bet afgelopen jaar werden zowel aan de gemeentelijke administratie als aan de ver schillende diensten en bedrijven en de politie weder hoge eisen gesteld. Spreker betuigde zijn oprechte dank aan de ge meentesecretaris, aan de hoofden van dienst en aan de hoofdinspecteur van poli tie; met het onder hun verantwoording werkende personeel, voor de wijze waarop allen van hoog tot laag hun taak hebben vervuld. De burgemeester besloot: „Een nieuw jaar ligt voor ons. Steeds gecompliceerder wordt de bestuurstaak. Steeds moeilijker worden de problemen, waarvoor het ge meentebestuur zich ziet gesteld. De nood zaak tot investeringsbeperking verzwaart aanmerkelijk uw verantwoordelijkheid. Ook de taak van het college van burge meester en wethouders vergt steeds meer van zijn leden. Meer dan ooit is het zaak dat dit college zich geschraagd weet door uw raad, als hoogste bestuursorgaan van deze gemeente." Volgens gebruik werd deze toespraak hierop beantwoord door de heer R e ij n- ders (Arbeid), als nestor van de raad. Hij wenste de burgemeester namens de raad al het goede voor zich en zijn gezin en daarbij een welwillende, maar goed criti- sche raad. Hierna kon een aanvang worden gemaakt met het afhandelen van de agen da, waarbij de voorzitter onder de in gekomen stukken de raad in kennis stelde van een verzoek van de Centrale Kerke- raad der Hervormde Gemeente te Heem stede en het bestuur van de afdeling Heem- stede-Bennebroek van de Nederlandse Protestanten Bond, om het geven van gods dienstonderwijs op de openbare scholen financieel te steunen. Uiteraard ontving dit verzoek de vol ledige instemming van mr. dr.VanBrug. gen (Prot. Chr.), die een spoedige behan deling vroeg; zo mogelijk reeds tijdens de komende begrotingsvergadering. De voorzitter antwoordde hem, dat hij zou trachten het rapport hierover nog tijdig te verwerven. In ieder geval zou mr. Van Bruggen in de gelegenheid worden gesteld tijdens de behandeling van de be groting zijn zienswijze over dit verzoek kenbaar te maken. Vervolgens stelde de raad de vergoeding aan winkeliers voor de verkoop van pen ningen voor muntmeters vast op een half percent van de omzet, hetgeen de heer Hopstaken (K.V.P.) de opmerking ont lokte tot zijn genoegen te hebben geconsta teerd, dat de raad wel tegen woekerwin sten waakt. Subsidie Minerva Een schuchter debat ontstond niet eerder dan bij punt zes van de agenda: de door B. en W. gevraagde bijdrage van 5400 in de exploitatie van het Minerva theater. De heer Zeg waart (K.V.P.) verklaarde niet tegen het voorstel te zullen stemmen, maar toch waagde hij het te betwijfelen, dat een dergelijke steun van de overheid een stimulans zou vormen tot een kloppen de exploitatierekening. De heer Verhoeven (K.V.P.) had ech ter geen enkele bedenking tegen de sub sidie; integendeel. In de eerste plaats voor ziet het Minerva theater in alle opzichten in een dringende behoefte en daarbij was hij ervan overtuigd, dat bij de huidige directie wel degelijk de wil aanwezig is, de exploitatie zo gunstig mogelijk te doen zijn. Sprëker meende het echter als een handi cap te mogen beschouwen, dat de directie niet in staat is de nieuwste films te ver tonen, omdat de Haarlemse bioscopen zich van de voorkeur hebben verzekerd. Ook mevrouw Van N i s p e nV a n Wely (V.V.D.) betuigde haar grote inge nomenheid met de manier, waarop het be leid van het theater wordt gevoerd. De Programma's vertonen voortdurend een uiterst beschaafde inslag, zodat spreekster adviseerde alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat het theater in andere handen zou geraken. Op deze wijze werd het wethouder Van Houten al bijzonder gemakkelijk ge maakt het voorstel te verdedigen. Ook hij was van mening dat een eventueel gewij zigde directie voor Heemstede een riskante onderneming zou betekenen. Bovendien vestigde de wethouder er de nadruk op, dat Haarlem, 31 januari 1957 ONDERTROUWD, 31 jan.: A. A. van Huët en G. A. van der Kooij. GEHUWD, 31'jan.: J. W. van Melsen en H. M. Th. Louman; C. A. Hoogeland en E. A. Admiraal; W. H. Zevendak en J. Beus. BEVALLEN van een zoon, 29 jan.: R. B. van Tienen—Renssen; 30 jan.: D. J. Krom houtRevet. BEVALLEN van een dochter, 30 jan.: A. C. GerritsVan der Vlist; B. Vredenduin Kerkhoven, 2 dochters; 31 jan.: H. M. J. Sle per— Krouwels; J. H. van der ReepVer meulen. OVERLEDEN, 29 jan.: A. de Boer, 79 j., Spaarne; J. A. Bulters, 63 j., De Genestet- straat; G. M. Kelder, 68 j., Kamperlaan; 30 jan.: K. Ree, 79 j., Rockaertshof; H. J. van Eden, 60 j„ Weltevredenplein; G. Max, 87 j., Tetterodestraat: S. J. C. P. van Vuren, 74 j., Javastraat; J. E. van den BroekDe Kievit, 63 j„ Julianas'rxat; D. van den Berg—De Groot, 77 j., Bataviastraat; C. P. de Vries Haegele, 57 jaar, Gaelstraat. de afschrijvingen aan de lage kant gehou den zijn,waardoor de aanloopperiode enigs zins is verlengd. Hetgeen echter volledig verantwoord is, wanneer men het belang van het theater voor Heemstede niet uit het oog verliest. De voorzitter bracht op zijn beurt nog even onder de aandacht, dat de directie misschien nieuwe films zou kunnen inhuren, wanneer deze de gehele week in het pro gramma werden opgenomen. Maar doordat het theater ook voor Heemsteedse vereni gingen, concerten en andere culturele avonden ter beschikking wordt gesteld, kan aan deze voorwaarde niet worden voldaan. Hetgeen dus geheel in het belang van Heemstede geschiedt. Het pleit was echter ook vóór deze aan beveling reeds gewonnen, zodat de raad zich verder zonder hoofdelijke stemming met de gevraagde subsidie akkoord ver klaarde. Sierkersen Vervolgens kregen de ten ondergang ge doemde sierkersen in de Camphuysenlaan nog even de aandacht. De heer Brink (V.V.D.) betreurde de voorgenomen rooiing van deze fraaie boompjes en evenals drs. Weyers (K.V. P.) informeerde hij, of reeds een onderzoek was ingesteld naar de reden, waarom deze boompjes niet behouden konden worden. ..Ouderdom", antwoordde wethouder Van Lent, een oorzaak waartegen dus geen enkele remedie bestaat. Maar hij kon de raad volledig gerust stellen met de ver zekering, dat deze laan weer van dezelfde fraaie beplanting zal worden voorzien. Gemeentepersoneel Bij de behandeling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel verzocht de heer Zegwaart (K.V.P.) uit het voorstel de clausule te schrappen, waarbij wordt bepaald, dat de uitbetaling der 5,6 °/o zal plaats vinden tot het einde der maand, waarin de betrokkene de 65-jarige leeftijd bereikt. Verder wenste hij de mogelijkheid onderzocht te zien het personeel bij de pensionering een achtste gedeelte van het jaarsalaris uit te betalen, teneinde de perio de te overbruggen tot hun eerste pensioen uitkering. De heer Verhoeven (K.V.P.) wees er zijn fractiegenoot echter op, dat zijn eerste voorstel tot een zekere onbillijkheid zou leiden, omdat de 65-jarigen in gemeente dienst dan een premie zouden ontvangen ter compensatie van een bedrag, dat niet meer behoeft te worden ingehouden. Dit zou dus in feite een loonsverhoging be tekenen, welke tegenover de anderen stel lig niet verantwoord is. Wel verklaarde hij volledig in te stemmen met het denkbeeld van de heer Zegwaart ten opzichte van het achtste gedeelte. Evenals de heer Van Bruggen (Prot. Chr.), waarop de heer Zegwaart on middellijk reageerde door te verklaren, dat hij zich deze bijval ter zijner tijd stellig herinneren zou. Wethouder Van W ij k noemde de be rekening van de heer Verhoeven steekhou dend genoeg, om hieraan verder nog iets toe te voegen. Wel verzekerde hij, dat bij een eventuele loonsverhoging het salaris van deze 65-jarigen zou worden vastgesteld alsof zij de 5,6 °/o nog wel ontvingen. Bij de benoeming van de leden voor de welstandscommissie vestigde de heer Brink (V.V.D.) de aandacht op de zijns inziens vreemde situatie, dat de leden hier van hun eigen werk moeten beoordelen. Ook bij de raadsleden moet immers de schijn vermeden worden, dat zij enig voor deel uit hun lidmaatschap zouden behalen. Wethouder Van Lent wees hem er echter op, dat de commissie een zodanige werkmethode is voorgeschreven, dat een lid zijn eigen plannen wel mag toelichten, doch nimmer aan de verdere besprekingen hierover deelneemt. Het defintieve besluit wordt dus altijd buiten zijn aanwezigheid genomen. De heer Brink bleek met deze ophelde ring tevreden gesteld, zodat vervolgens tot stemming kon worden overgegaan. Met als resultaat de benoeming van de heren H. M. van Kempen, B. J. M. Stevens en H. Kor- ringa. De vacature van plaatsvervangend lid, ontstaan door het bedanken van de heer A. P. Smits, zal door het college nog nader worden bezien. Rondvraag Mevr. Van der Meule n-H o u w e r (Arbeid) had vernomen, dat sommige be jaarden bij de nieuwe regeling een lagere uitkering ontvangen dan voorheen en zij wenste gaarne over de oorzaak te worden ingelicht. Zij verbond hieraan het verzoek de mogelijkheid te onderzoeken, deze even tuele korting weer ongedaan te maken. Wethouder Van W ij k bevestigde de juistheid van haar inlichtingen. De ver klaring is, dat de uitbetaling thans door een andere instantie geschiedt, die bijvoor beeld nu ziekengeld inhoudt, wat door Heemstede nimmer noodzakelijk werd ge acht. Wethouder Van Wijk vezekerde vra genstelster echter, dat er maatregelen ge nomen zullen worden, waardoor deze cate gorie van een dergelijke wijziging niet de dupe wordt. Tenslotte vroeg de heer Zegwaart (K.V.P.), of het Heemsteeds gemeentebe stuur vertegenwoordigd is geweest bij de demonstratie van de Nederlandse Bouw- kas, waarbij men in Den Haag de moge lijkheid heeft aangetoond een complete woning in vijf dagen op te leveren. De voorzitter had zelfs vernomen van twee dagen, mits de fundering dan reeds was gelegd. Heemstede heeft hier voor echter geen uitnodiging ontvangen, zodat de burgemeester geen nadere inlich tingen kon verstrekken. Wel leek het hem een nader onderzoek waard, ofschoon spre ker betwijfelde, dat het systeem voor Heemstede geschikt zou zijn. Donderdagavond heeft de afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond in het Jeughuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal haar maandelijkse bij eenkomst gehouden, waarbij onder meer een bestuursverkiezir^ aan de orde kwam. Na het voorlezen van de jaarverslagen door de secretaresse en de penningmeesteres- se werd in de plaats van mevrouw G. W. van de Toorn-Hoogenraad uit Haarlem, die aan de beurt van aftreden was, mevrouw A. Wig man-Steen, wonende Blekerspad 3 te Bloe mendaal. tot bestuurslid gekozen. Na de pauze heeft de presidente, mevrouw A. van der Vlugt-Kruit een en ander over het bondswerk verteld. De avond werd door veertig dames bijgewoond. De heer R eij n d e r s (Arbeid) heeft in de donderdagmiddag gehouden vergade ring van de Heemsteedse raad een verkla ring van Burgemeester en Wethouders uit gelokt, waaruit andermaal bleek, dat de scherpe critiek, welke er enige maanden geleden op het huisvestigingsbeleid in Heemstede onder meer door de raadsleden Scheer (V.V.D.) en Verhoeven (K.V.P.) werd uitgeoefend, misplaatst is. De heer Reijnders. herinnerde eraan, dat de heer Scheer toen zelfs het woord „terreur" had gebruikt en dat de raad toen als re sultaat van een besloten vergadering in een motie zijn vertrouwen in het door B. en W. gevoerde beleid had uitgesproken. De heer Reijnders stelde nu de volgende vragen: „Hebben B. en W. aanleiding kunnen vinden de huisvestingscommissie te corrigeren?", „Hebben B. en W. aanlei ding gevonden de betrokken ambtenaar te corrigeren?" en „Indien deze beide vragen ontkennend kunnen worden beantwoord, is het dan niet billijk tegenover de betrok ken commissie en de betreffende ambte naar, dat B. en W. hiervan in het openbaar mededeling doen? In eerste 'instantie meende de voorzit ter het te moeten betreuren, dat de heer Reijnders zijn vragen niet schriftelijk heeft ingediend, opdat hij zich op een antwoord had kunnen voorbereiden. Nu stelde spre ker hem immers voor een voldongen feit. Doch na een kort overleg met de drie wethouders, wilde de burgemeester de twee eerste vragen toch wel direct met een volledige ontkenning beantwoorden. Wat de derde vraag betreft leek het hem juister hierop bij de begroting nader terug te komen, waartegen de heer Reijnders uiteraard geen enkel bezwaar had: de ge vraagde openbare erkening is nu immers een feit. De heer J. A. Busé, besteller eerste klasse bij de P.T.T. in Haarlem, heeft vandaag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden bij het bedrijf in dienst trad. De heer Busé begon zijn loopbaan als hulp besteller in Bloemendaal en werd toen over geplaatst naar Haarlem, waar hij in 1920 zijn aanstelling kreeg als besteller. In 1947 werd de heer Busé bevorderd tot besteller eerste klasse. In de woning van de jubilaris aan.de Godfried van Bouillonstraat heeft de ad junct-directeur van hèt postdistrict Haarlem, de heer L. W. M. van Beek, de jubilaris toe gesproken en hem de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst benevens een geschenk in de vorm van een gratificatie overhandigd. De heer H. Kruk, chef-besteler aan de Bal juwslaan prees de rustige evenwichtige na tuur van de jubilaris en bracht de jubilaris dank voor het vele werk, dat hij in de loop van de jaren voor de PTT heeft verricht. De heer P. Koomen. voorzitter van het jubi leumfonds, overhandigde de heer Busé een schilderij. De echtgenote van de jubilaris werd ook niet vergeten en kreeg een boeket bloemen. Tot slot feliciteerde de heer J. Re geling de jubilaris met het heuglijke feit. De chef van het postgebouw Baljuwslaan, de heer C. PI. A. L. Trommelen en de heer F. Smit, oud-directeur van het Postkantoor Haarlem, bevonden zich onder de :.vple aan wezigen. Op 12 oktober 1955 besloot de Haarlemse gemeenteraad tot de oprichting van een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, terwijl tevens in prin cipe werd besloten tot de aanschaffing en inrichting van een verplaatsbare kliniek voor leesblinde kinderen. Deze leeskliniek, welke is ingericht in een verbouwde auto bus, is thans gereed gekomen en zal maan dagmorgen 4 februari officieel in gebruik worden genomen op de speelplaats van de Floraschool aan het Florapark. De rioleringswerkzaamheden aan de Ju- lianalaan in Overveen verkeren thans in een vergevorderd stadium, waardoor het nu mogelijk is geworden dat buslijn 4 op deze weg weer in de richtingen Haarlem en Over veen kan rijden via de Julianalaan, Prins Hendriklaan, Oranje Nassaulaan en J. W. Frisolaan. Wegens de werkzaamheden tussen de Wal deck Pyrmontlaan en de J. W. Frisolaan zal nu ook de doorgang van de Vrijburglaan naar de Prins Hcndriklaan voor het verkeer worden afgesloten. Via de zijwegen van de Julianalaan zal het verkeer worden omge leid. Hierdoor is een wachtverbod van kracht géworden aan weerszijden van de J. W. Frisolaan en aan de zuidzijde van de Prins Hendriklaan en de Oranje Nassaulaan. De bomen aan het einde van de Julianalaan zijn dezer dagen gerooid ten behoeve van het aanbrengen van rioleringsbuizen. Het ver keer naar Over\ een wordt thans omgeleid via de Prins Maurit9laan, Willem de Zwij gerlaan en Dompvloedslaan. De afdeling van de katholieke bond voor bejaarden en gepensioneerden heeft haar le den donderdagavond in gebouw St Bavo een gezellige avond aangeboden. Vpor een goed- bezette zaal voerde een gezelschap, bestaan de uit personeelsleden van Vermaat's bak kerijen, een programma op van sketches, liedjes en muziek nummers. De bejaarden hebben zich om het gebodene zeer vermaakt. In de pauze werd een tractatie aangeboden Zoals reeds bericht, zal woensdag de nieuwe r. k. jongensschool aan de Mariastraat te Hillegom officieel in gebruik worden genomen. De jongens hebben reeds enige tijd les in het nieuwe gebouw ontvangen. Daar geen ruimte kon worden gevonden om de leerlingen tijdelijk onder te brengen, vonden de bouw van de nieuwe school en de afbraak van de oude gelijkertijd plaats. Het gebouw bestaat uit tien klassen, vijf gelijkvloers en vijf op de eerste verdieping, die alle op hel zuiden liggen, zodat de schoolkinderen van alle zonneschijn kunnen profiteren. Aan de noordzijde ligt de hoofdingang, die toegang geeft tot een ruime hall. In een van de lokalen zal de mogelijk heid voor het projecteren van school- films worden geschapen. De frisse, zonnige lokalen zijn gemeubileerd met praktische, moderne banken. De foto toont een gedeelte van de ruime hall. De heer D. H. Sieveking heeft vandaag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden bij de belastingen in dienst trad. Momenteel is de heer Sieveking werkzaam als adjunct commies bij de tweede inspectie van de Rijksbelastigen aan de Linnaeuslaan te Haar lem. In de loop van de morgen is de jubila ris op het kantoor van de inspectie gehul digd en toegesproken door de hoofdinspec teur J. C. Bus. In enige gloedvolle woorden schetste de hoofdinspecteur de vele goede kwaliteiten van de heer Sieveking en prees het feit, dat hij altijd onder alle omstandig heden een uitstekende samenwerking van hem heeft ondervonden. Ook bracht hij de jubilaris dank voor zijn verantwoordelijk heidsgevoel dat hij tentoonspreidde. Tot slot overhandigde hij de jubilaris een geschenk in de vorm van een gratificatie en. namens het personeel, een vulpenhouder. Des middags maakten velen van de ge legenheid gebruik de heer Sieveking in zijn woning aan de Jacob van Campenstraat in Heemstede geluk te wensen. Wijkcomité Spaarndam. Het wijk- comité Spaarndam belegt op dinsdag 5 februari in de 'hulpsêëretarie aldaar een openbare vergadering. HONDERD JAAR geleden schonk de Haarlemse katoenfabrikant Thomas Wil son - wiens naam nog voortleeft in het Wilsonsplein - zijn stad een schilderij, dat een bijzonder bloederige episode uit het beleg van Haarlem moest voorstellen. De makers van dit „kunstwerk"de schilders Egenberger en Wijnveld, hadden opdracht gekregen, „een zo realistisch mogelijke voorstelling" te geven van de strijd der dappere vrouwen van Haarlem tegen de Spanjaarden. Zij kweten zich daarvan zeer gewetensvol. Drie bij vier meter schilderslinnen hadden zij nodig voor de uitbeelding van een kluwen man wijven, dat als woedende furiëri de vijand telijf ging met pieken, hellebaarden en kokende olie. Dit centrale motief, druipend van het bloed, werd bekroond door een ogenrollende Kenau, wier aanblik voldoen de was om de beschouwer nachtmerries te bezorgen. Niettemin werd het schilderij „in grootev dank" aanvaard. Het kreeg zelfs een ere plaats in de Ridderzaal van het stadhuis, waar het gelukkig nogal donker was, zo dat de gruwzame détails niet ogenblikke lijk in het oog sprongen. Later verhuisde het doek naar het Frans Halsmuseum, waar het vele bezoekers de stuipen op het lijf joeg, totdat de Juddige museumdirec teur het als te afgrijselijk voor openbare vertoning naar de zolder verwees. Dat was niet slechts een verstandige, maar in zekere zin ook een symbolische daad. Want omstreeks diezelfde tijd ver huisde Kenau Simonsdochter Hasselaer ook in overdrachtelijke zin naar de rom melzolder. Reeds in Wilsons tijd was er trouwens twijfel gerezen aan de helden daden van Haarlems dappere „maninne", die eeuwenlang bewierookt en bezongen was als het zinnebeeld van de vrijheids strijd. Zij had model gestaan voor ontel bare boeken, romans, toneelstukken en an dere kunstwerken. De naapx Kenau, Ken- nowe, Kenu en hoe men haar verder ge noemd heeft, was een begrip geworden in binnen - en buitenland. Kort voor het ein de van de vorige eeuw evenwel begon men de bronnen wat critischer te bezien en toen bleek alras, dat er voor heel de Kenau-legende nauwelijks één betrouw baar bewijsstuk te vinden was. De Haar lemse stadsarchieven uit de periode van het beleg zijn, waarschijnlijk kort voor de val van de stad, vernietigd; de overige stukken vermelden niets, dat Kenau's rol als Spanjolendoder en aanvoerdster der vechtende vrouwen kan boekstaven. Niet één tijdgenoot, die de situatie in Haarlem ten tijde van de belegering gekend heeft, rept over haar als over iemand, die actief aan de strijd deelnam en dus moet men tenslotte wel tot de conclusie komen, dat hier iets niet klopte. Geruime tijd is de figuur van Kenau daar na het middelpunt geweest van menings verschillen tussen twee groepen historici. De ouderen onder hen hielden vol, dat zij wel degelijk de leidster van een vrouwen bataljon was, dat de vijand mét pekkkransen en kokende olie bestookte en zelfs aan de uitvallen tegen de belegeraars deelnam. De latere geschiedschrijvers echter be weerden, dat haar activiteiten zich wel be perkt zouden hebben tot het helpen ver sterken der stadswallen en misschien wachtlopen. Maar zelfs de meest critische vertegenwoordigers van deze laatste groep, zoals dr. Ekama, waren ervan overtuigd, dat Kenau Simonsdochter zich bij het be leg „op de een of andere wijze bijzonder verdienstelijk gemaakt moet hebben". De wave Kenau In een voortreffelijk gedocumenteerde studie van honderd pagina's „Kenu Sy- monsdochter van Haerlem" komt de stads archivaris van Haarlem, mej. dr. G. H. Kurtz, thans aan alle twijfel een einde maken. Zij heeft alle binnen- en buiten landse bronnen bestudeerd en vergeleken, een werk dat vele jaren gevergd heeft en dat definitief afrekent met de legende van Kenau de Verschrikkelijke. Deze Kenau concludeex-t mej. Kurtz, heeft nooit be staan; zij was het produkt van de win zucht van contemporaine buitenlandse uitgevers en de idolatrie van het nage slacht, die tezamen een doodgewone bur gervrouw het aureool van het heldendom aanmaten. Maar de echte Kenau, die dr. Kurtz er voor in de plaats stelt, is stellig niet min-r der belangwekkend. Zij wordt ons ge tekend als een gewiekste, ietwat recalci trante koopvrouw, die altijd met iedereen „in proces lag" en zwaar op de penning was. Reeds jong weduwe geworden, nam zij de leiding van de scheepswerf van haar overleden echtgenoot aan de Hout markt over en bracht deze tot grote bloei, terwijl zij bovendien met een eigen schip 'n levendige handel dreef op Scandinavië. Het lijdt geen twijfel, of zij heeft tijdens het beleg van haar stad geholpen bij het ophogen der wallen, zoals ook de andere Haarlemse vrouwen uit alle lagen der burgerij dat deden. Maar gevochten als een leeuwin, dat heeft zij alleen tegen haar echte en beweerde schuldenaars en schuldeisers, met wie zij blijkens de „bur- gerrollen" van het gerecht vrijwel heel haar leven overhoop lag. Typerend voor haar karakter is, dat zij zelfs midden on der het beleg alle mogelijke moeite deed, om een van de mensen die haar geld schuldig waren, in dc gijzeling te brengen. Natuurlijk gaf Kenau's positie als han delsvrouw en eigenares van vaste goe deren veel aanleiding tot rechtszaken, maar ook buiten de „negocie" om proce deerde zij veel en graag, zoals een door dr. Kurtz opgedoken acte van 1578 uit het .„Dingboek" van Leiden bewijst. Op die dag wijzen schepenen van de Sleutelstad namelijk vonnis in een zaak tussen haar en een zekere Margriete Pietersdochter, waarbij de laatste veroordeeld wordt tot een boete van zes pond Vlaams omdat zij Kenau tot tweemaal toe „aen de visch- marct binnen deser stede geslaegen hadde De bekende Franse astronoom Jean Del haye, die geruime tijd in Stockholm en Leiden gewex-kt heeft, doch thans verbon den is aan het observatorium van Parijs, heeft donderdag in het Stedelijk Gymna sium voor de leden van Les Conféx-ences Frangaises een boeiende voordracht gehou den over de ontwikkeling der sterrekunde en over het aandeel dat de Franse weten schap en techniek daarin gehad hebben. Hoogtepunt van de avond was de vertoning van de rolprent „Flammes et Soleil", de eerste film die ooit gemaakt is van de ge weldige erupties van gassen op de zon, die als „protuberansen" bekend staan. Norma liter zijn deze protuberansen, die dikwijls tweehonderdduizend tot een half mil joen kilometer boven het oppexwlak van de zon uitstijgen, alleen te zien, wanneer dat hemellichaam door de maan verduisterd is. Kunstmatige zonsverduistering Maar omdat zulke zonsverduisteringen slechts zelden vooi'komen en bovendien zeer kort duren, construeerde de Franse astronoom Bernhax'd Lyot een speciale kij ker, waarin hij tussen objectief en oculair een cirkelvormig, ondoorzichtig schijfje plaatste, dat als het ware als een minia tuur kunstmaan fungeert. Door deze kij ker ziet de waarnemer, precies als bij een echte zonsverduistering, alleen de corona van de zon en dan worden dus ook de pro tuberansen zichtbaar. Lyot heeft met dit vernuftige instrument in 1935 duizenden meters film van zulke „energiestormen" opgenomen. Deze unieke opnamen, in vijf tot zeshonderdmaal versnelde px-ojectie op het bioscoopscherm gebracht, maken een overweldigende indruk: een gigantisch he- melvuurwerk, vergeleken waarbij een atoombomexplosie slechts kinderspel is. De heer Delhaye gaf verder een schets van de ontwikkeling der astronomie in Frankrijk sedert de stichting van het eer ste observatorium in Parijs, nu drie eeuwen geleden. Hij herinnerde eraan hoe daar, te beginnen met Huygens, ook vele Nederlanders gewerkt en gestudeerd heb ben en vestigde voorts de aandacht op de figuur van Leverrier, de geniale negen tiende eeuwse directeur van dit instituut, die onder meer de ontdekking van de „ont brekende" planeet Neptunus mogelijk heeft gemaakt en die tevens profeet en wegbereider geweest is van de moderne astronomie. Mede dank zij hem werd Pa- rijs het internationale sterrekundige stu diecentrum, dat het thans nog is, terwijl Leverrier bovendien de basis legde voor de „astronomie der posities", waaruit onder andere weer de beroemde Parijse precisie- tijdmetingsdienst voortkwam. Thans werkt deze dienst met instrumenten die zelfs tijdsverschillen van duizendste delen van een seconde per etmaal (dat is per as- omwenteling van de aarde) feilloos re gistreren. Electronische. telescoop Ook het werk van de overige Franse ob servatoria, zoals die op de drieduizend me ter hoge Pic du Midi in de Pyreneeën, het astrofysisch laboratorium bij Versailles en de radiotelescopenbatterij-in-aanbouw te Sologne, werd uitvoerig besproken en met dia's toegelicht. Het laatste nieuwtje is een „electronische telescoop" van Frans fabri- gaat die inplaats van lichtindx-ukken elec tronische impulsen registreert op speciale fotografische platen, welke ongeveer hon derd maal gevoeliger zijn dan het snelste conventionele foto-materiaal. Met de mededeling dat Frankrijk nog dit jaar een telescoop met een spiegel van twee meter doorsnee de grootste van Europa zal bezitten, besloot de heer Del haye zijn vooi-dracht, die ook voor leken gemakkelijk te volgen en ongemeen inte ressant was. De erepresident van de Con férences Frangaises, dr. E. baron de Vos van Steenwijk zelf een amateur-sterre- kundige van reputatie sprak dan ook wel uit aller naam, toen hij de inleider van harte dank zegde voor diens boeiende „as tronomische Tour de France". Onder het niet zeer talrijke gehoor be vond zich ook burgemeester Cremers. mit een beesemstock" en haar daarna „int aensicht gegrepen, seggende: waer is nu u hes?, en diex-gelijcke woorden, vileynich ende smadelijc spreekende". Uit de archivalia, zo zegt dr. Kurtz in haar boek, is tot dusver niets gebleken omtrent Kenau's roemruchte bedrevenheid in het pekslingeren en in de wapenhandel. Slechts in een opzicht heeft zij in de pe riode van het beleg iets bijzonders voor het „gemeen belang" gedaan, namelijk door het leveren van een voorraad best scheepshout dat Burgemeesteren en Kapi- teinen van Haarlem nodig hadden voor de bouw van enkele galeien die de di'eigende isolatie van de stad aan de kant van het Haarlemmermeer moesten verhindex-en. Voor deze prestatie beloofde het stadsbe stuur haar de inlossing van een „rente brief" ad tweehonderdvijftig gulden die Kenau nog schuldig was aan de „Cappel- meestei-en van de Langebrug", maar daar mee liep het niet zo vlot. Veertien jaar na het beleg had Kenau haar rentebrief nog steeds niet teruggekregen en moest zij in een x-equest aan de stadsregering nogmaals om inlossing verzoeken, erop wijzend hoe zij „als een goet patriot deser stadt Haei'lem heeft helpen houden totten leste toe, dat de stadt met accoort over- gegaen is aan de gemeene vianden (God betert)". Door piraten vermoord Lang na Kenau's tragisch einde zij maakte in 1588 op haar eigen karveel een handelsreis naar Noox-wegen, waar het schip naar men aanneemt door zeerovers ovexwallen en uitgemoord werd proce deerden haar dochters nog altijd over die vordering totdat men eindelijk in 1596 tot een akkoord kwam. Als Kenau werkelijk de x-oemx'uchte vi-ijheidsheldin geweest was, die de legende ons voorschotelt, dan hadden Haarlem en de Haarlemmers haar stellig met eei'bewijzen ovei'laden en zeker niet zolang gechicaneerd over een bedrag van enkele honderden guldens, is een der conclusies in van dr. Kurtz' belangwek kende, dikwijls boeiende boek, dat in een keurige, rijk-geïllustreerde uitvoering bij Van Gorcum en Comp. te Assen versche nen is. Men vindt er tevens een critische analyse in van vrijwel alle lofzangen op de legendarische Kenau en een hoofd stuk gewijd aan haar nazaten, van wie velen vooraanstaande regenten werden. H. C. ADVERTENTIE Let op onze fantastisch lage prijzen voor goede sigaren. Een greep uit onze collectie: TIPS (Senoritas) 8'/2 cent PERFECT 11 cent CORONA ROYAL 16 cent Verpakking: dozen van 10 stuks. Exclusieve Sigarenhandel GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM Gevestigd: Ao. 1800. Op het voorterrein van de Ripperdakazer- ne zijn vanmorgen 12 kornetten van 't korps zware luchtdoelartillerie voor het front van de troep tot reserve-tweede luitenant be ëdigd. In handen van de garnizoenscomman dant, luitenant-kolonel F. van der Mey, leg den de nieuw-benoemde officieren, waarvan er acht afkomstig zijn van het garnizoen Bussum, de eed van trouw aan de Koningin af. De namen van de beëdigde officieren luiden. R. Adoma, G. J. Bos, W. C. Blok, M. A. Spruit, C. C. Kuiken, Lens, C. P. de Vries, II. J. Lubbers, W. H. Kam, W. F. ten Ilove, P. J. Deinum en J. Lodders. De Koninklijke Militaire Kapel verleende medewerking. Familieleden en officieren hebben de nieuwe officieren gecomplimenteerd, waar na een parade werd gehouden. Wegens zijn aanstaand vertrek naar Sidney en wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd hebben de heren J. van Eek, brigadier en H. W. A. E. de Vries, hoofdagent, donderdag afscheid genomen van de Haarlemse politie. Zij zijn ontvangen door de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne. Van het korpsfonds ontvin gen zij een aandenken. De laatste jaren wa ren zij verbonden aan de verkeerspolitie en op deze afdeling hebben zij speciaal afscheid genomen, waarbij hartelijke woorden zijn gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13