Zandvoorts ambtenaar werkt aan gemeentelijk beeld-archief De „Titan" wist met veel moeite de „Tinv" te bergen Verhoging polderlasten van Haarlemmerm eerpolder Percentage op belastbare opbrengst gebouwd gebracht op zes DE BEURS •van gisteren Amsterdamse Beurs VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 Jy. HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Uitvoering Hillegomse Harmoniekapel UIT STAD EN STREEK Twee P.E.N.-jubilarissen Groeiende collectie prenten In maart een concert voor het Rode Kruis Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Hssenlaan in Zwanenburg zal worden verbeterd „Hollandia" wordt verhuurd Burgerliike Stand van Zandvoort Kerkconcert Militair schoot jongetje dood; vonnis luidt twee maanden 11 ij gaat' Hongaren over cle grens Nederland-Duitsland Kroesjtsjev en Boelganin deze lente naar Finland Het werd vervelend Bij best tij Produktschap over de gemeenschappelijke markt AMS'l KR DAM NEW VORK Speelclubeigenaar vraagt in beslag genomene terug In de heden, vrijdagochtend in het Pol derhuis te Hoofddorp gehouden vergade ring van hoofdingelanden van de Haar lemmermeerpolder is de begroting voor het dienstjaar 1957 vastgesteld. De in komsten en uitgaven bedragen f 1.366.617 (vorig jaar f 1.292.716). De begroting begint met een batig saldo van de dienst van 1955 van f 61.288, waar aan nog kan worden toegevoegd een be drag van f 20.000, dat destijds van het ba tig saldo van de rekening 1954 werd ge reserveerd ten behoeve van de dienst 1957. gij de achterstallige inkomsten van vorige diensten is bovendien nog geraamd een bedrag van f 17.300 te weten voor uit kering niet-planwegen over 1955 een be drag van f 14.000 en voor subsidie Hoog heemraadschap van Rijnland voor opho ging ringdijk f 3.300, zodat de dienst 1957 wordt begonnen met in totaal f 98.538 (vo rig jaar f 84.198). Ondanks dit grote beginsaldo konden de lasten niet op hetzelfde bedrag worden gehandhaafd; besloten werd de polder- lasten te brengen op f 35 per ha en het heffingspercentage op de belastbare op brengst gebouwd op 6 percent. Sedert 1953 bedroegen de polderlasten f 31,50 per ha. I)e ontvangsten voor omslag bebouwd be dragen f 617.923 en voor bebouwd f 104.400, of in totaal f 722,323 (vorig jaar 1' 638,993). Opgemerkt wordt, dat de gewone dienst ongunstig beïnvloed wordt, omdat een groot deel van de uitkering uit het wegen fonds op de kapitaaldienst moet worden geboekt. Met deze uitkeringen zullen de kosten van de verbetering van de IJ weg, de Aalsmeerderdijk en de Venneperweg worden bestreden. De raming van de post uitkering uit het Wegenfonds op de ge wone dienst is ongeveer f 32.000 lager ge raamd dan vorig jaar. Wegens de per 1 januari 1957 in te voe ren salarisverhoging, de compensatie van de bijdrage ingevolge de Algemene Ouder domswet en de per 1 juli aanstaande te venvachten huurverhoging, is een post van f 39.000 geraamd. De post wegen moest onder andere we gens de stijging van de prijzen der mate rialen (in het bijzonder asfalt en wegen teer) met ongeveer f 15.000 en de post be maling doo~ verhoging v$n de olieprijs met ongew zesduizend gulden worden verhoogd. Voor onderhoud van vaarten, tochten en sloten is een post van f 13.200 uitgetrokken; een gedeelte van de oever van de Hoofdvaart nabij de Leeghwater zal worden beschoeid. De kapitaaldienst 1957 heeft een nadelig saldo van f 367.706. In het jaar is voor uitkering uit het wegenfonds ten behoeve van de werken aan de IJ weg, Aalsmeer derdijk en de Venneperweg geraamd f 70.677. De aan deze werken verbonden kosten werden destijds geboekt op de ka pitaaldienst en zullen door uitkeringen uit het wegenfonds worden bestreden. Hier door zal het nadelig saldo i' 297.028 wor den. Voor het verbeteren van een gedeelte IJweg tussen de Schipholweg en het Es- doomplein is een bedrag van f 92.000 en voor het maken van een drietal aanleg steigers f 44.000 uitgetrokken. Voor deze bedragen zal getracht worden geldle ningen te sluiten. tocht en do duiker in de Rijksweg-Lisscr- weg wil verkopen voor vijftig cent per centiare. De dijkgraaf deelde mee, dat de opho ging van de gedeelten Hoofdweg nabij de voormalige spoorbrug te Nieuw-Vennep heeft plaats gehad, dat de kosten daarvan f 8.596 hebben bedragen en dat de ge meente Amsterdam het gedeelte Schiphol dijk tussen de Vijfhuizerweg tot ongeveer 650 meter noordwaarts heeft herbestraat. Naar aanleiding van de vraag van jhr. Von Fisenne, inzake het in stand houden van de Geniedijk merkte de dijkgraaf op, dat deze aangelegenheid met de genie en de adviseur van Gedeputeerde Staten voor de wet „Bescherming waterstaatswerken in oorlogstijd" is besproken; de zaak heeft de volle aandacht. De Hillegomse Harmoniekapel zal donder dag 7 februari in de concertzaal Flora in Hil- legom onder leiding van de dirigent J. Zon neveld een uitvoering geven. Na do pauze treedt de conferencier August de Laat op met een aantal medewerkers. De heer Zon neveld is een nieuwe dirigent, die met deze uitvoering zijn eerste zaalconcert in Hille- gom geeft. Nieuwt in het kort Met voet onder lorrie. In de afgelopen nacht is op het emplacement van de spoor wegen in. Haarlem een 42-jarige arbeider tijdens het verrichten van werkzaamheden met zijn rechtervoet onder een rijdende lor rie gekomen. De man is, na in de Deo te zijn behandeld, naar zijn woning vervoerd. Op de aanbeveling. Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondis- semcnts-rechtbank le Rotterdam is door deze rechtbank een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop onder andere voorkomt mr. G. A. M. van Leeuwen, substituut-grif fier bij en rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem. Vanmorgen ziin de heren F. J. Heeres, wo nende Schaepmanlaan 12 te Santnoort-station administratief hoofdambtenaar in algemene dienst, bij het P.E.N. te Bloemendaal, we gens zijn veertigjarig dienstverband bij dit bedrijf en p. de Raadt, wonende le Muider- berg, hoofd-bureel ambtenaar bij het P.E.N.. die vandaag vijfentwintig jaar in overheids dienst is, door de directie van het P.E.N. ontvangen. Beide heren werden toegesproken door de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek. die hun tevens de gebrui kelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur kregen zij een bloemen hulde. De heer Ileeres ontvangt hedenmiddag te zijne huize, waar hij namens de jubileum commissie gecomplimenteerd zal worden door drs. J. Ober. De heer De Raadt zal in hotel „Flora" in Muiderberg recipiëren, waar de heer Ober hem eveneens namens het jubilcumfonds zal gelukwensen. "TC De TM-618 Martin Matador, een nieuw geleid projectiel voor doelen op de grond, waarvan de gegevens pas aan de openbaarheid zijn prijsgegeven. De Amerikaanse luchtmacht. joto toont het wapen op een mobiele laceerinrichting. die op allerlei ter reinomstandigheden berekend is. Het projectiel is ontwikkeld voor de In deze vergadering deelde de dijkgraaf, .ar. K. J. G. baron van Ilardenbroek van Bergambacht mee, dat op 15 april als be stuursleden zullen aftreden de heren B. K. Buurman, A. J. de Wildt en J. Parle- vliet en dat van de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, directie Noordholland, bericht is ontvangen, dat verwacht mag worden, dat de Verlaging van de duikers in cle Rijksweg kruising Lisserweg in 1957 zal worden uitgevoerd. Van Gedeputeerde Staten is een brief ontvangen, waarin de mening wordt ge uit, dat de oorzaak van de vernielingen aan de bestrating van de Aalsmeerderdijk in hoofdzaak is te wijten aan de grote snelheid, waarmee door de autobussen van Maarse en Kroon op die weg gereden wordt; Gedeputeerde Staten hebben de directie van het vervoersbedrijf er op ge wezen, terwijl aan de rijkspolitie is ver zocht te letten op de naleving van de voorwaarden van de door Gedeputeerde Staten verleende ontheffing tot het rijden met de autobussen. De n.v. Landexploitaliemaatschappij .,De Boekhorst" heeft het polderbestuur bericht, dat zij bereid is de strook grond, die nodig is voor de verbreding van de verbindingssloot gelegen tussen de Lisser- In het Zandvoortse raadhuis heeft de heer G. N. de Heer, chef van de afdeling registratuur, zich sinds enkele maanden met enthousiasme geworpen op een nieu we laak, namelijk het inrichten en samen stellen van een gemeentelijk beeld-archief. Aanleiding hiertoe was het in gemeente lijke overheidskringen groeiende besef, dat in een plaats als Zandvoort, waar de ver anderingen de laatste halve eeuw bijzon der groot zijn, veel waardevol beeldmate riaal uit tijden van vroeger en nu verloren zon gaan, indien dit materiaal niet op'een centraal punt zou ivorden verzameld, ge ordend en gerangschikt. De taak die de heer De Heer op zich nam, was zeer moei ijk, want hij moest be ginnen met niets en geheel op eigen initia tief handelen. Dit had tot gevolg, dat hij aanknopingspunten moest zoeken, waartoe hij zich allereerst in verbinding stelde met oude Zandvoorters en met de „fijne neus", hem eigen, wist hij deze adressen te vin den. Toen deze eerste contacten waren gelegd, vlotte het werk allengs meer. Men verschafte hem nieuwe adressen; de een vertelde het tegen de ander en nu is de heer De Heer dan zover, dat yeel materiaal door hem kan worden teruggegeven, om dat hij dit reeds bezit, of omdat het uit historisch oogpunt niet belangrijk moet worden geacht. Van alle zijden Van alle zijden ontvangt hij thans mate- naai: Oude prentbriefkaarten, - er zijn mr. K. J. G. baron van Ilai d er ^ëlfs bij uit de periode van de eeuw- De onderafdeling Hoofddorp van het Neder landse Rode Kruis handhaaft ook dit jaar de traditie van het massale concert, waarvoor steeds veel belangstelling bestaat, zowel van de zijde van het publiek als van de mede werkende verenigingen. Dit jaar zal het echter geen kerkconccrt worden, maar vindt het optreden plaats in de nieuwe Beurshal. Medewerking verlenen negen koren, een blokfluitensemble en Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior". Het concert is vastgesteld op dinsdag 12 maart. GEBOREN: Pieter, z. v. J. Bouterse en A. Hordijk; Jacques Joannes Franciscus, z. v. N. A. Trompert en J. M. G. Venver: Theo- dorus Wilhelmus Klaas, z. v. K. van Wijk en en R. G. Rijpstra; Meeuwis, z. v. J. Splinter en M Visser; Gezinus Jacobus, z. v. G. J. Kruger on H. A. Exel: Martinus Hendrikus Maria, z. v. J. M. Sessink en G. J. Blokker; Andria Maria, d. v. G. van Es en T. Wiers- ma; Jacob, z. v. H. den Butter en C'. Segers; Mieke Truus Alida. d. v. A. Landman oir M. P. Damman; Kristrina Johanna, d. v. G. M. van Huizen en K. J. van Beek; Jacobus, z. v. G. Worm en J. M. van der Meij. ONDERTROUWD: J. J. Verhoef en J. Ter- louw; P. J. j. Kniep en F. A. Kauffman; R. Remmelts en E. van der Luit; H. Kort hals en J. Plessius; J. Bazuin en M. de Haan; R. N. Bruin en J. Y. Vorst; W. Nugteren en M. W Claij. GEHUWD: Arie de Haas en Johanna van Andel; Jan Hopman en Bastiaantje Geertrui- da Schellingerhout; Cornelis Hoogedam en Trijntje Sjoukje Mantel; Cornelis Masten broek en Jansje van Wirdum; Hendrik Tij- men Bastiaan Rebel en Maria Louisa de Koter. OVERLEDEN: Pctronella Cornelia Elisa beth Boonekamp, 75 j., w. v. A. C. van Leeu wen; Aaltje Maria de Smit, 73 j.. e. v. J. van der Zwaard. wisseling, met afbeeldingen van de oude ..Babbelkoets" nog op het strand. De heer De Heer heeft thans fraaie foto's van de brand in de passage in 1926 en één dei- oudste en interessantste inzijdingen is ze ker de fraai gekleurde prentbriefkaart van de strandweg in 1880, toen hier nog geen enkel huis te bekennen viel. Zo vormt zich de historie van Zandvoort gedurende de laatste eeuw gestalte uit deze preten, waar van de heer De Heer er nu reeds een zeer groot aantal bezit. De collectie is nog lang niet volledig en nog dagelijks wordt deze aangevuld; men krijgt thans reeds een aantrekkelijk en interessant beeld uit het Zandvoort van weleer: de opkomst van de badplaats, de afbraak en wederopbouw, de komst van tram en trein; óók kostelijke tekeningen uit 1902 hebben deze unieke verzameling verreikt. Voor het doen verbeteren van de Essen- laan te Zwanenburg, voor zover gelegen tussen de Wilgenlaan en de Zwanenburger- dijk, vragen B. en W. van Haarlemmer meer aan de gemeenteraad een krediet van 30.000 beschikbaar te stellen. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat de Essenlaan in een zeer slechte staat ver keert. Het wegdek bestaat uit grond en klei en ligt zeer ongelijk. Van een trottoir kan ter plaatse niet worden gesproken en een riolering is in het geheel niet aanwezig Er zal een riolering in het bestaande grindtrottoir naar het stamrjool in de Wilgenlaan worden gelegd. Dit riool zal moeten worden aangebracht ten behoeve van de lozing van faecaliën en huishoude lijk afvalwater van de panden,- gelegen aan de Essenlaan en voor het afvoeren van het oppervlaktewater van de weg en het trottoir. Een nieuw trottoir met een breedte van 2,10 meter zal worden aange bracht. Het bestaande rijdek zal worden opgevuld met steenslag en de breedte wordt viereneenhalve meter. De oprit zal worden opgevuld met funderingsmateriaal; bovendien zal de oprit nabij de Zwanen- burgerdijk op 0.20 meter boven NAP wor den gebracht en voorzien van aansluitin gen naar de Ringdijk, zodat de thans nog aanwezige schotbalksponningen kunnen verdwijnen. De ter plaatse bestaande sloot kan gehandhaafd blijven, maar zal aan de van de weg afgekeerde zijde worden ver breed en van een betuining worden voor zien. Ten slotte merken B. en W. op, dat voor het plan geldt, dat de huidige moeilijk heden wegens de investeringsbeperkingen het tijdstip van uitvoering voorlopig on zeker zullen maken Het verrichten van alle voorbereidende werkzaamheden ver dient evenwel aanbeveling. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben zich tot de inwoners van de gemeente gewend met de mededeling, dat cle voormalige wasserij „Hollandia" aan de Pak- veldstraat vanaf heden wordt beschikbaar gesteld om te worden verhuurd. Op voorbeeldige wijze wordt alles door deze enthousiaste gemeentelijke verzame laar gerangschikt naar het onderwerp en opgeplakt op speciaal daarvoor vervaar digde vellen wit karton. Het is verbazend, hoeveel prachtig en waardevol oud beeld materiaal er thans uit alle hoeken en ga ten te voorschijn komt. Alle schenkers krijgen hun naam vermeld onder hetgeen zij hebben ingezonden en het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur, ver moedelijk in het komende najaar van het bijeengebracht materiaal een tentoonstel ling te houden in het raadhuis. GFBOREN: Gerard, z. v. G. Paap en S. Herfst; Marijan. d. v. P. Paap en J. Huijs- man; Nicolaas Wilhelmus, z. v. M. A. Koper en I. M. Castien; Arie, z. v. A. Paap en E. Willemse; Marijke, d. v. P. Meek en J. G. Zuiderduijn. ONDERTROUWD: N. J. van Dam en D. E. M. Fefferts. GEHUWD: A. F. W. Janssen en P. L. van der Mije. OVERLEDEN: E. Bos. 75 j., echtgenote v. W. van Keulen; J. G. Tom, 90 j.. weduwe v. B. C. Dekker. In de Gereformeerde Kerk in Zandvoort zal donderdag 7 februari een kerkmuziek- avond worden gegeven, waaraan deelge nomen wordt door de organist Feike Asma, de sopraan Nelly Groenevelt en de trom- petist Gerrit Beishuizen. Het programma vermeldt werken van Bach, HSndel, Men delssohn en Jan Zwart. Deze avond wordt georganiseerd door enkele plaatselijke ge reformeerde jeugdverenigingen Het is slechts te betreuren, dat deze uitvoering ge lijktijdig wordt gegeven met het jaarlijkse concert van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest in Zandvoort. Dit was echter onvermijdelijk daar de organist geen andere datum vrij kon maken. (Van een onzer verslaggevers aan boord van de „Tilan") UIT DE STEVIGE BOEIEN der kilometers brede zandbank van Halesands op de Britse kust bij de Humber, is de Groningse kustvaarder „Tiny" gister avond om kwart voor zes Engelse tijd verlost cïoor de sleepboten „Titan"' en ..Hector" van 'Wijsmuller uit IJmuiden. Ondanks de harde zuidwesten wind kwam er al om vier uur een best tij opzetten er lag de „Tiny"' met haar 170 ton stukgoed in het ruim in een grote vijver, die tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags door een bulldozer en een dragline van een Britse firma waren gegraven. Aan boord van de „Tiny", die onder commando staat van kapitein Smit uit Delfzijl, heerste vreugde na do vele dagen van gemartel met sleep trossen, zandstormen en niet-opkomend water. Bureau Wijsmuller beleefde met het vlotbrengen van de „Tiny" een vai. haar nieuwe triomfen. Een goed bewijs van de grootte van deze triomf is er, als men heeft gezien hoe zowel aan bak- als aan stuurboord van de gestrande „Tiny" vier wrakken van in vroeger dagen gestrande en niet té bergen schepen lagen. De krijgsraad te Arnhem heeft cle twintig jarige dienstplichtig soldaat C. P. van V. uit Delft veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf en voorlezing van het vonnis voor de troep. Van V. werd beschuldigd op 19 ok tober 1956 cle achtjarige jongen M. J. V. bij de Menno van Coehoornkazerne in Arnhem te hebben doodgeschoten. Wegens dood door schuld eiste de auditeur een gevangenisstraf van drie maanden en het uitlezen van het vonnis. In zijn requisitoir merkte hij op, dat Van V. op gevaarlijke en roekeloze wijze met het geweer is omgegaan, dat buiten zijn we ten door een collega herladen was, en het domweg op de jongen heeft gericht. Beklaagde's raadsman vroeg zich af of hier wel kon worden gesproken van grove schuld die tot een strafrechtelijke veroor deling zou kunnen leiden. Hij meende van niet en bovendien voerde hij aan dat be klaagde reeds erg gestraft is voor de ellende die hij door deze tragische zaak heeft gehad. Wegens een shock moest hij gedurende en kele weken worden verpleegd in het hospi taal. De raadsman bepleitte tenslotte vrij spraak. subsidiair een clemente bestraffing van de beklaagde, die overigens een blanco straflijst had. VEEMARKT LEIDEN. Leiden, 1 februari: Aanvoer 2 stieren, 45 melkkoeien. 170 vette koeien. 96 varekoeien, 25 vette kalveren. 115 nuchtere kalveren, 60 vette schapen, 1132 vette lammeren, 40 weidelammeren, 32 varkens (zeugenL 383 schrammen, 439 biggen, 8 geiten. Totaal 2567 stuks. Notering: melkkoeien f9701080, vette keoien (schoon) f2.603.15, vare koeien f 600800, vette kalveren f 2.503.20, per kilogram levend gewicht, nuchter" kalveren f 1.20—1.40 per kilogram levend gewicht, vette schapen f80—120, weideschapen f140 170. vette lammeren f90125, drachtige zeugen f275—350. schrammen f65110. big gen f40—35. Handel: voor vette koeien stug, verse en varekoeicn kalm. vette kalveren willig, nuchtere kalveren flauw, vette lammeren stug, vette schapen willig, weide- en fok- lammeren lui, zeugen en schrammen en big gen willig. VIJFTIEN dagen na de stranding, is het werk van de ruim dertig mannen, die de slepers en de „Tiny" bemannen voor de eerste maal bij het springtij beloond. De kustvaarder schoof ruim vijftig meter naar zee en bleef zitten bij de zandbank. Woens dag- en donderdagmorgen was er geen beweging in het schip te krijgen door het lage water. Veel had de bergers van Wijs muller tot dat moment tegengezeten. Wa ren bet in de eerste vier dagen de moei lijkheden met het overbrengen van de sleepdraad, daarna schoot de wind in de verkeerde hoek en donderdagmiddag wak kerde hij zelfs aan tot windkracht zeven uit het zuidwesten, juist op de kop van de „Tiny". Steeds was er echter hoop bij deze groep mannen en werd scherp uitgekeken of het water hoger kwam dan bij het vorige tij Donderdagmorgen waren de drie mannen van Wijsmuller aan boord van de „Tiny" met spuiten begonnen om het achterschip te laten zakken, 's Morgens had men acht voet water gemeten, juist een voet te wei nig om de „Tiny" drijvend te krijgen. Het drietal, bestaande uit Henk Levasier, Ri- nus van der Zee en Klaas Vuil zat er met de spuit bij om te trachten het schip twee voet te laten zakken. Er werd ge werkt in een smerig-koude storm en ia- ter striemde de regen fel over het dek heen. hieuwen van de draad eventueel een hand je te helpen. Naar het schijnt heeft Nederland voor de Hongaarse vluchtelingen, die in Bo- cholt in Duitsland (nabü de Nederlandse grens) zfjn ondergebracht, nogal aantrek kingskracht. Geregeld proberen dan ook groepjes Hongaren uit Bocholt over de Ne derlandse grens te komen oni te zien of het in Nederland beter is dan in Duitsland. Dit blijkt wel eens tegen te vallen en dan zoeken de vluchtelingen Duitsland weer op. Af en toe worden deze vluchtelingen door Nederlandse of Duitse grensbewakers aan gehouden en dan worden zij weer naar het kamp gevoerd waar zij waren onder gebracht. Zo werden woensdagnacht bij voorbeeld eenentwintig uil Bocholt afkom stige Hongaren in de Gelderse achterhoek aangehouden en overgegeven aan de Duit se politie, die, de mensen weer naar Bo cholt bracht. Dinsdag, zo bericht D.P.A., hebben ongeveer twintig Hongaren ge tracht zonder spoorkaartjes van Bocholt per trein naar Hongarije terug te reizen. MOSKOU (Reuter) De Russische par tijsecretaris. Kroesjtsjev, en premier Boel ganin hebben een uitnodiging aangenomen van de Finse premier. Fagerholm, voor een bezoek aan Finland, waarschijnlijk in de lente. Boelganin zei de uitnodiging „met genoegen" te aanvaarden en voegde eraan toe, dat hij en Kroesjtsjev bereid zijn te allen tijde naar Finland te gaan. Kroesjt sjev zei, dat de lente de beste tijd van het jaar is, omdat dan „de liefde op haar hevigst is". Het leven aan boord van de „Tiny" ging zijn gewone gang. Het dek lag be zaaid met blokken, met staaldraad en trossen en om het dekhuis was de vier cn een half duims dikke sleepdraad van de „Titan" vastgemaakt. Het begon de man nen van de „Tiny" op de negentiende dag van de stranding danig te vervelen. Eerste stuurman Schoonebeek hield de matrozen bezig met schoon schip maken, voor zover dat nog mogelijk was. In de machineka mer hadden de machinisten in deze da gen op hét strand de gelegenheid waarge nomen om het carter van de hoofdma chine schoon te maken. De kok Jos Kamp uit Purmerend, was als enige aan boord geheel in zijn vaste dienst. Sinds de dag van de stranding streepte hij de data op de kalender niet meer met een kruisje af, maar vol ergenis werd elk hokje zwart ge maakt. Aardappelen en andere levensmiddelen werden van land af aangevoerd door be middeling van het Britse RAF vliegkamp Northcoates. dat slechts was uitgerust met een helicopter. De manschappen oefenden met deze helgele libelle en de comman dant van het vliegkamp zag een uitste kend oefenobject in de gestrande „Tiny". Daar aan boord van de „Tiny" het. groot ste gebrek aan drinkwater bestond, lieten de vliegers vaten water uit de helicopter op het dek van de kustvaarder zakken en wanneer het weer te slecht was om te vliegen brachten zij kolen, groenten en vaten water per jeep. TOEN WERD het donderdagmiddag vier uur: „We krijgen een best tij" zei kapitein M. de Koe, die op dt in 1953 gebouwde „Tiny" de leiding heeft bij het bergings werk, tot kapitein Smit in de radiohut van de „Tiny": „Als dat wrak naast ons nu maar helemaal onder water verdwijnt, hebben we voldoende water: tien voet" Het schietloodje, dat kapitein De Koe bij zijn komst op de „Tiny" zestien dagen geleden, had bevestigd, slingerde al heen en terug van stuur- naar bakboord. Het was een teken, dat er toen al, twee uur voor hoog water, beweging in de „Tiny" zat. „We gaan trekken, op de vloed houden, op het lichtschip Buil aan", werd van de „Tiny" aan kapitein A. Broek van de sle per „Titan" en A. van der Wiele van de „Hector" gemeld. Terwijl aller ogen aan boord van de „Tiny" waren gericht op de zwart houten klomp van het vlakbij lig gende wrak, werd van beide sleepboten het anker scheepgehaald en glimpten de drie sleepvuren aan de masten in de al vallende duisternis aan. Achttienhonderd paardekrachten lagen even later, het was inmiddels kwart over vier, aan de sleep draad te sjorren. Op de „Tiny" stonden de mannen in de zware oliekleding klaar bij de winch om de sleepboten door het; in-, Er bleef' beweging zitten in de coaster Hel voorschip was vlot en op het kompas was al af te lezen hoe het schip af en toe een paar streken verschoof. Om half vijf werd de 670 pk. motor van de kustvaarder op halve kracht vooruit gezet, zodat ten gevolge van de stuwing een meer achter de „Tiny" ontstond. In de brug liepen de kapiteins de Koe en Smit van bak- naar stuurboord en weer terug. Naar elke kant werden de vuurtjes aan de wal in het oog gehouden om een eventuele verplaatsing van het schip vast te stellen. Klokslag vijf uur verdwgen het zwarte wrak naast de „Tiny" geheel onder water; de wind schoot snel aan uit het zuid-westen, het schiet lood richtte zich millimeter voor millime ter naar het centrum van het diagram. „Hij gaat, hij gaat", was om v: over vijf de kreet aan boord van de „Tiny". Via de radiotelefonie meldde kapitein De Koe aan de sleepboten: ,Hij komt zachtjes aan achteruit". Korte commando's werden aan de mannen bij de winch en op de sleep boten gegeven. „Zo blijven trekken", klonk het om tien over vijf, terwijl de „Tiny langzaam verder schoof. Het was tien voor half zes, toen de „Titan" en „Hector" be gonnen flink bakboord-uit te trekken. Veertien voet water werd naast de „Tiny" gepeild. Het kon nu niet anders meer: het schip moest vlot komen. En het kwam vlot. Niet met een geweldige schuiver, maar langzaam. De ankerdraad lief men slippen en om kwart voor zes klonk voor de sleepboten het laatste bevel bij deze berging: „Zach tjes aan nu. hij is vlot". De kok van de „Tiny" wreef zich in de handen: een van de vele weddenschappen om tien shilling eindelijk gewonnen! De sleepboten trokken de „Tiny" inmid dels naar dieper water en er was nu even gelegenheid om elkaar de hand te drukken. De „Hector" gooide de tros los en op de ..Titan" begon men met het zware werk van het inhieuwen der duizend meter lange sleepdraad. De „Tiny" kwam voor anker op de Humber en het ligt nu in de bedoeling om het schip door de „Titan" naar het droogdok in het Alexander-dok te laten brengen. De „Hector" zal morgen de ankers die bij de Halesands zijn ach tergebleven. ophalen. „Gevreesd wordt dat onder de drang van politieke desiderata te snel principiële be slissingen zullen worden genomen, waar door voor overweging van gerechtvaar digde wensen van specifieke bedrijfstak ken de tijd zal ontbreken". Aldus heeft de onlangs door het produktschap voor Mar garine, Vetten en Oliën ingestelde be stuurscommissie voor de Westeuropese in tegratie, namens het bestuur van het pro duktschap, medegedeeld in een brief aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. 1-Iet bestuur van het produktschap heeft het noodzakelijk ge acht dat een commissie uit dat bestuur alle met de integratieplannen samenhan gende aspecten in het algemeen en de voor de sector margarine, vetten en oliën daar uit voortvloeiende consequenties in het bijzonder, nader zou bestuderen. Het was goed te merken in de Philips- hoek dat de dag van inschrijving op de converteerbare obligatielening nadert. Vandaag is de laatste dag van de claim- handel en zal deze eerste sensatie van het Damrak in 1957 weer voorbij zijn. Verge leken met donderdagochtend viel de aan delenkoers erg tegen. Toen was nog 254 gedaan, maar donderdagmiddag liepen de aandelen terug tot 247, een gevolg van de verminderde belangstelling van Londen, nu men daar kennelijk verzadigd is. Zoals bekend, heeft Londen tijdens de claim- handel grote belangstelling voor Philips- aandelen aan de dag- gelegd. Er kwam donderdag bij dat het publiek de ruilingen van aandelen in claims voortzette, zodat voor claims Philips een vaste stemming bleef bestaan en op f 28.20 zelfs een nieuwe recordprijs werd behaald. Philips vormde dan ook weer hel hoofdbestanddeel van de markt en da averige hoeken bleven op de achtergrond. De vaste houding van Wall Street had hier geen markante uitwerking meer aan gezien Amsterdam woensdag reeds op een hogere Amerikaanse markt was vooruit gelopen na het bekend worden van het ver hoogde kwartaaldividend U.S. Steel. Wel waren internationale fondsen over de ge hele linie hoger maar de stijging was be perkt en de affaire van zeer kleine om vang. Overigens was het beeld van de beurs donderdag onbelangrijk. Scheepvaart kon zich slechts met moeite handhaven; Indo nesische fondsen verlaten en nauwelijks prijshoudend. Op de staats fondsenmark t was de stemming wederom iets vriende lijker, hoewel niet uitgesproken beter dan gisteren. Spoorweglening bleef juist boven pari. Prolongatie 3 3/4 percent. (A.N.P.) De koersen liepen donderdag terug onder invloed van verkoop, waarbij vooral staal en metaal het spit afbeten. Na een twee daags marktherstel, waarbij de aandelen- waarde der genoteerde fondsen ongeveer twee miljard dollar steeg, kon de gunstige ontwikkeling zich niet handhaven bij een onzekere stemming over de uitslag van de Bethlehem Steel-vergadering, waarin besloten zou worden hoe hoog het dividend van dat fonds zal zijn. Bethlehem, dat woensdag vier dollar opliep en donderdag tijdens de eerste markturen nóg een dollar moest twee dollar prijsgeven toen de ver gadering begon, waarin de Bethlemdirectie een dividend vaststelde van 2,40 per aan deel tegen 2,50 dollar in hetzelfde kwar taal in 1956. De andere staalfondsen deelden in de teleurstelling en de verkoop sloeg op an dere groepen over. Onder invloed van een dalende prijsontwikkeling van koper was de belangstelling voor dit metaal zeer flauw Anaconda en Cerro en Pasco daal den elk bijna twee dollar en Phelps Dodge moest bijna één dollar prijsgeven. Chrysler stond tijdelijk een dollar hoger genoteerd, maar sloot met een klein verlies, evenals General Motors, dat invloed ondervond van levendige handel. De olies reageerden op het nieuws van Socony Mobil, dat bijna twee dollar ver loor door het bericht van een offerte van gewone aandelen, met een waarde van 199 miljoen dollar, aan de huidige fondsbezit- ters. Seaboard Oil verloor twee dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor indus trie daalde met 1,37 tot 479,16; dat voor spoorwegen met 0,80 tot 148,79; dat voor openbare nutsbedrijven sloot op 70,93. Van de 1.115 verhandelde fondsen slo ten er 448 lager, 423 hoger en 244 onver anderd. De omzet bedroeg 1.920.000 aan delen; er werden 10 nieuwe hoogtepunten en 24 nieuwe laagtepunten bereikt. De om zet van woensdag bedroeg 1 950.000 (U.P.). Namens de eigenaar van de Woodside' speelclub in Baarle-Nassau heeft mr. P. van 't Hoff Stolk advocaat te 's-Gravenhage. een verzoekschrift bij de rechtbank te Breda in gediend waarin teruggave van de in deze club beslag genomen gelden en het speel materiaal wordt gevraagd, op grond van de overweging, dat de officier van Justitie geen recht had op het betwiste gebied op te tre den. Dit verzoekschrift berust op artikel 103 van het Wetboek van Strafvordering, dat de indiening van bezwaarschriften tegen inbe slagneming behandelt. 3-3^ °/o Nederl'47 3 n/n Nedl 1962/64 A K U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N Kabel fabriek gew Phil ins Gloeil Claims Philips pref PhflipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Oordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs v Ommeren H V A '•'erg Dolt M'ier Vmsterd Rank Ned Handel Mij 'totterd Rank Twenlsche Rank Xnaconda Popper Bethlehem Steei U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86 W 913/i« 203 >5 296 198 'A 282 315 278 246 28,20 140 347 219/4 791 '/j f 158,30 79'A 178 169% 280 95'/, 101 '4 221 169 185H 189 70,3'ia 185 65/5 417/n 79% 35 Voorbeurs- koersen 203 245 f 27.80 344 157,65

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7