Een gebeurtenis die men niet meer kan missen TAXI 13.300 Holland Festival 1957 onthult zijn plannen Grondige voorbereiding voor directe televisie-uitzending Demonstratie van muzikaliteit Uit en thuis in Minerva-theater Veel goeds, weinig „sensaties" ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INTERSCHOLAIRE BEGONNEN H. Hartman benoemd tot hoofdkampwachter Firma A. E. Ruys viert veertigjarig bestaan UIT STAD EN STREEK "T/l/JtuMeiMfc-- VOLKSWAGENVERKUUR Recital door Netty Bos en Jan Sinning Beëdiging officieren Sober en sterk Knap camerawerk Burgerlijke Stand van Haarlem Avontuurlijk Oerwoudavontuur Te harde feiten ANTIEKE MEUBELEN A musant Prolongaties en reprises Ook Zandvoortse bejaarden in Clarastichting? DC-6 neergestort bij New York: twintig doden Het jaarlijks Interscholair Jeugdtoernooi is een gebeurtenis geworden die uit Haar lem niet meer weg te denken is. Het is de verwerkelijking van een der vele initia tieven die onze Bavo-stad in den lande de faam bezorgd hebben, dat er altijd wat origineels en interessants gebeurt. Men kon zich dan ook voórstellen, dat de Haar lemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, constaterend hoe het Jeugdtoernooi groeit en bloeit en belangstelling wekt, met voldoening en bij- -/onder genoegen vrijdagavond de eerste muziekdemonstratie van dit jaar opende. Behalve een tiental school-ensembles waren r in de Gemeentelijke Concertzaal weer heel wat solistische prestaties en proeven van samenspel te beluisteren, die niet direct met de school te maken heb ben, maar met ere een muzikaal peil aan duiden van enkelingen, die een lichtend voorbeeld zijn voor ouderen. Doch de hoofdzaak van de Interscholaire lijkt mij toch datgene wat in schoolverband tot stand komt in de vorm van orkestjes en zangkoren. De Hartenlustschool bracht dit keer een uitgebreid instrumentaal ensemble op het podium, dat, met ongelijkwaardige elemen ten (strijd-, blaas-, tokkelinstrumenten, plus piano, accordeon en slagwerk) met hartelust een Landler van Beethoven en een deel uit een symfonie van Haydn ten gehore bracht. In dit laatste stuk wist de hoornist zich dapper te onderscheiden. Een paar koperkwartetten maakten ook een goede indruk. Het meisjeskoor van deze school maakte een goede beurt met een liedje van Catharina van Rennes. „Linos" van het Stedelijk Gymnasium zit zo royaal in de dwarsfluiten, dat met bij zonder succes kon worden opgetreden met een paar fragmenten uit een triosonate van Pepusch, aan ieder der beide fluitpar tijen door vijf fluitisten bezet en verder steunend op een continuo van celli en kla vier. Een origineel geval dat een zeer aan vaardbare oplossing bleek voor de hausse in de fluiterij. De Rijkskweekschool presenteerde een voortreffelijk afgerichte blokfluitgroep; in correct samenspel liet het ensemble oud- Duitse muziek horen. Het Coornhertly- ceum combineerde koor en orkest en maakte aldus een opvallende beurt met een tweetal melodieën van Bach. Het optreden van de schoolkoren werd op treffende en deze avond niet overtrof fen wijze ingezet door de meisjeskoren van H.B.S.-A en Meisjes H.B.S., die, na een mooie afzonderlijke prestatie, samen het „Sound the trumpet" van Purcell klank- schoon en raak vertolkten. Wat met onvol groeide jongemannenstemmen te bereiken valt in kwartet- en koorverband, liet ons het koor van C.I.O.S. horen. Verdienste lijk klonk ook een meerstemmig gezette Silezische melodie, gezongen door het koor van de L. de Colignyschool. Wat de meis jes van de Haarlemse Huishoudschool in drie pittig gezongen canons op Neder landse tekst lieten horen, wekte het grootste respect. En tenslotte kon het pu bliek dankbaar genieten van strak gerit meerde liederen, gezongen door het meis jeskoor der St. Luciaschool. Twee zeer verdienstelijke prestaties op het grote con certorgel'vroegen de aandacht: jonge da- mes-organisten, die zich met succes waag den aan Bach en Boëllman. Verder waren er pianisten die al heel wat in de mars bleken te hebben, hetgeen bleek uit vertol kingen van Fantasie no. 2 van Schumann, Passacaglia van Respoghi, Clair de Lune van Debussy, De Fuji in de regen van Sig- tenhorst Meyer, Sonatine III van Pijper en Slavische Dans van Dvorsjak in zetting voor Met ingang van 1 maart is benoemd tot hoofdkampwachter van het kampeerterrein te Bakkum van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland de heer H. Hartman, hoofdagent-rechercheur van poli tie te Haarlem. In Bakkum zijn dertienhon derdvijftig vakantiehuisjes, waar in de zo mermaanden velen verblijven. Op het ter rein is een woning beschikbaar voor de hoofdkampwachter. In de zomermaanden is hij belast met de leiding van het kamp en in de andere r aanden met de inrichting en het in orde houden ervan. De heer Hartman is een geziene persoon lijkheid in Haarlem. Hij heeft twee jaren de „Muggenronde" voor een aantal jongens voorbereid. De deelnemers brachten onder zijn leiding een prettige week op de Veluwe door. In restaurant-Brinkmann te Haarlem heb ben de heren A. E. Ruys sr en jr. een receptie gehouden ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de firma A. E. Ruys en Co's papiergroothandel te Haarlem. De heer A. E. Ruys sr is de stichter van het bedrijf, dat vroeger te Amsterdam gevestigd is geweest en sedert 1952 te Haarlem. De zoon van de stichter vierde zijn zilveren jubileum. Het bedrijf heeft in binnen- en buitenland zijn relaties en dat kwam op de receptie tot uiting. Een groot aantal vertegenwoordigers uit handel en industrie was naar Haarlem gekomen om de heren Ruys met het jubi leum van het bedrijf en met hun persoonlijk jubileum geluk te wensen. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door de wethouders de heren D. J. A. Geluk en W. F. Happé, de Kamer van Koophandel en fabrieken van Haarlem en omstreken door de voorzitter en secretaris, de heren Ch. E. Visser en mr. A. G. de Blécourt en het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem door de directeur, mr. ir. E. R. Deves-. Op het podium van de Kroonzaal stonden op vele tafels talrijke bloemstukken en fruit manden door zakenrelaties gezonden. Vandaag is het feest voor het personeel. In de loop van de morgen is een geschenk aangeboden, dat in het gebouw aan de Kleine Houtweg is aangebracht. De leden van het personeel zaten aan een lunch in Dreefzicht aan en vanavond brengen zij een bezoek aan Carré te Amsterdam. ADVERTENTIE Nieaws in het kort Jubileum. Op 8 februari zal de heer M. E. den Braber, ploegbaas bij de Neder landse Spoorwegen te Haarlem de dag her denken waarop hij vijfentwintig jaar ge leden bij de spoorwegen in dienst trad. Vereniging „Haerlem". Donderdag avond 14 februari zal de heer J. G. N. Renaud, conservator van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort voor de leden van de vereniging „Haerlem" in restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem spreken over „De glorie van glas, tin en aardewerk". Gespaard. Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand januari ingelegd een bedrag van ƒ117.726,40 en ƒ97.409,53 uitbe taald. Orgelreeital. Donderdagavond 14 febr. zal de organist Joan Krouwels in de Paters kerk aan de Nieuwe Groenmarkt in Haarlem een concert geven. ADVERTENTIE Het koor en orkest van het Coornhert lyceum waagden zich ditkeer aan werk van Bach. Deze foto werd genomen terwijl de dwarsfluitgroep zich inspande om er het beste van te maken. vier handen. Solozang en piano was eer vol vertegenwoordigd met „The Sally Gar dens" van Britten. En de combinatie trom pet en piano manifesteerde zich met een fraaie Sarabande .eveneens op een dege- jk plan. Het genre kamermuziek was vertegen woordigd door een veelbelovend broeder lijk trio, dat muziek van G. Saint George speelde, alsmede door een kwartet (fluit, viool, cello en piano), dat zijn gevorderde techniek en zijn ontwikkelde smaak toon de met de uitvoering van een paar delen uit een der kostelijke kwartetten van Te- lemann. Alles bij elkaar was er deze avond veel schoons te horen, dat op gezonde ba sis steunt en uitstraalt wat er in onze jeugd leeft en ontwikkeld kan worden. Als ge bruikelijk werd de demonstratie besloten met het gezamenlijk zingen van de canon „De klokken van Haarlem" en het Wilhel mus. Deze sportieve schotse hoedjes met bijpassende shawl in Haarlem alléén bij: Grote Houtstraat 79 - Haarlem Jas. de Klerk ADVERTENTIE Garage: Twijnderslaan 35 Het Haarlems Comité voor Kamermuziek organiseert op donderdagavond 14 februari in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum weer een uitvoering van kamer muziek. Netty Bos, sopraan en Jan Sinning, piano, zullen werken ten gehore brengen van Schubert, Fauré, Hugo Wolff, Dvorsjak, Géza Frid en De Falla. Op donderdag 7 februari 's morgens te elf uur zal de commandant van het korps Lucht machtstaf, kolonel P. J. Maters, 38 officieren van de Koninklijke Luchtmacht beëdigen. Onder de te beëdigen officieren bevinden zich de reserve-', -eede-luitenants: M. A. Baars uit Haarlem; J. J. Heemskerk uit Heemstede; It. Dabroek uit Zandvoort en M. A. J. van den Berg uit Santpoort. (Cinema Palace). Hoewel „Alibi" zeer duidelijk op Amerikaans voorbeeld is geïnspireerd mogen wij toch niet nalaten op te merken, dat deze film een detective is van de beste soort. De maker, Alfred Weidemann (tevens de maker van „Cana- ris, de man die te veel wist"), heeft een actueel onderwerp aangesneden: de ver antwoordelijkheid van de rechter tegen over een verdachte, die door alle omstan digheden in het ongelijk wordt gesteld, maar tegen wie een sluitend bewijs van schuld aan een misdaad (in deze film moord) ontbreekt. Kan het ontbreken van een alibi tot veroordeling leiden? Een der gelijke veroordeling brengt in deze film een hele stad aan het denken, nadat een invloedrijk blad er de aandacht op heeft gevestigd. Deze actie leidt tevens tot de ontknoping van een onopgeloste moord zaak. Een sobere knappe film met bij zonder veel vaart. (Studio) De film „Gevaarlyke ont moetingen" beweegt zich om de lotgeval len van een jonge vrouw uit de provincie (Anouk Aimeé), die naar Parijs komt met hoge verwachtingen: zij wil naam maken en beroemd worden. Haar eerste geliefde is een jonge man uit haar geboorteplaats, die in de Franse hoofdstad carrière wil maken als journalist, mislukt en daarna terügkeert naar het platteland. Later ont moet zij een succesrijk krantenmagnaat, die haar naam als schrijfster van mode artikelen vestigt en haar vervolgens in de steek laat. Dan komt de beurt aan een fotograaf, .die op het laatst plaats maakt voor een dokter, die haar met duistere praktijken in moeilijkheden met de politie brengt. Zij wil haar doktersvriend dekken, maar zwicht uiteindelijk voor de harde ondervraagmethoden van een jong po- litie-inspecteur. De film is opgebouwd uit elementen van ff DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWCG 63-. lELEFOO^ 15141(2 LIJNEN) 1'.'-A Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers Rouwkamers Aula en Koffiekamers Haarlem, 1 februari 1957 BEVALLEN van een zoon, 30 jan.: M. C. P- GeeveSengers; 31 jan.: J. M. A. de Jong -OeiTemans; 1 februari: H. E. Reumamn— Hoogstede. BEVALLEN van een dochter, 31 jan.: J. van Kampen—Hartog; H. G. Angenent --Julsing; 1 februari: A. G van Halst— Klokman; W. IT Smit—Koel. OVERLEDEN, 30 jan A. van Kerkhof, 3 maanden, Kamperlaan; H. Piersma, 78 jaar, Jansweg; W. Ruijgrok—Mieog, 83 j„ Timor- straat; H. A. de Ruiter. 12 jaar, Esdoorn straat; 31 jan.: A. Visser, 60 jaar, Oranje straat; I. de Reus—De Frel, 80 jaar. Craye- nesterlaan. De televisie-uitzending die vanavond door de N.C.R.V. in het Minerva-theater wordt verzorgd, krijgt voor Heemstede on getwijfeld een extra attractief karakter, omdat aan het familiespel „Uit en Thuis" ook door een Heemsteeds gezin medewer king zal ivorden verleend. Wie deze uitver korenen zijn tracht men zo lang mogelijk geheim te houden; niet alleen om het ver rassingselement te bewaren, maar vooral om de betrokken familie haar televisie debuut niet al te moeilijk te maken. Uiter- aard moesten de leden daarvan aan enige voorwaarden voldoen. De familie moest in de eerste plaats binnen een straal van driehonderd meter van het Minerva- theater wonen en verder uit vier personen bestaan, die over voldoende intelligentie beschikken om aan een dergelijk spel i deel te nemen. 1 De duur van de wedstrijd is voor de uit- zending vastgesteld op vijfendertig minu- ten, maar de voorbereidingen hebben vrij dag in het Minerva-theater vrijwel de ge hele middag in beslag genomen. Ten einde het spel vanavond zo vlot mogelijk te doen verlopen en tevens een juiste camera-in stelling op de avond te garanderen, heelt men het gehele verloop toen namelijk zorgvuldig gerepeteerd. Alleen werden de deelnemers vervangen door remplacanten enige dames en heren vrijwilligers uit Haarlem, die men bij een filmopname dus stand-ins" z&b noemen. De deelnemers moeten de betekenis ra den van enige pantomimes, die hen door bueno de Mesquita op een bijzonder grap- pig-suggestieve wijze worden voorge speeld. Kostelijk is bij voorbeeld de ma nier, waarop deze parodist met komische manualen de handgrepen van enige nijvere vaklieden weet aan te geven. Beurtelings moeten de families „Uit", twee echt paren uit Den Haag en Monster en de familie „Thuis" het betreffende Heem- steedse gezin hun visie op deze panto mime geven, waarbij de juiste antwoor den door de jury met een puntenaantal worden gewaardeerd. Deze jury bestaat uit mevrouw Phé Wijnbeek uit Rotterdam, schrijfster en journaliste; mr. P. Driel, burgemeester van Huizen en de heer H. P. Dreier, secretaris van de C.J.M.V. uit Den Haag. Spelleider is Goos Kamphuys Ten einde de Heemsteedse familie in staat te stellen van het spelverloop op de hoogte te blijven, zal in hun huiskamer een televisietoestel worden opgesteld; ter wijl enige apparaten in de zaal het pu bliek in de gelegenheid stellen kennis te nemen van hun reacties. Een entourage, welke ongetwijfeld een attractie program- ma-onderdeel garandeert. Ook moest vrijdag de nodige aandacht worden besteed aan het changement voor het optreden van Ulfi, de Zweedse draad artiest. Deze heeft zich reeds de nodige bekendheid verworven bij circus Strass- bourger, waar hij zijn vermaarde „onefin- ger trie" ten uitvoer bracht: het met twee vingers balanceren op het slappe koord. Deze toer zal hij zaterdag ook voor de televisie-camera vertonen. Voor een vlot verloop van het programma kan voor het opstellen van zijn toestel niet meer dan vijfenveertig seconden worden uit getrokken. zodat het plaatsen hiervan aan de hand van een chronometer werd ge controleerd. Men is bij de televisie echter voor geen kleintje vervaard en de kijkers zullen straks op hun beeldscherm in de huiskamer kunnen constateren, dat het technisch personeel ook deze moeilijke op gave heeft geklaard. het verhoor en de herinneringen, die dit bij de jonge vrouw oproept en de over gangen zijn met bijzonder geraffineerd camerawerk op een oorspronkelijke wijze geslaagd. Trouwens voor het camerawerk in het algemeen moet „Gevaarlijke ont moetingen" lof worden toegezwaaid: met behulp van zeer knappe opstellingen weet men boeiende speelscènes vanuit een on verwachte hoek magnifiek op te nemen. Na deze woorden van waardering passen echter wel enige critische opmerkingen over het verhaal: dit is van een traagheid, die de filmkunst maar nauwelijks heeft kunnen ondervangen. (Lid o) Naar de roman van Jules Ver ne is in Frans-Italiaanse samenwerking onder regie van Carmene Gallone een film gemaakt over „Michael Strogoff, de koe rier van de tsaar". Curd Jürgens speelt de hoofdrol. De film brengt de strijd in beeld van de tsaar tegen de Tartaren. Omstreeks de veertiende eeuw beheersten de Tarta ren een groot deel van Rusland. Wel werd aan hun heerschappij een einde gemaakt, maar hier en daar bleven zich groepen op standelingen tegen de heerschappij van de tsaar verzetten. Michael Strogoff moet nu trachten contact tot stand te brengen tus sen de tsaar en diens broer, die door Tar taren is ingesloten. Zijn avonturen vormen de boeiende stof voor de film, die ons Stro goff laat kennen als een energiek strijder, voor geen gevaar beducht en precies de held, die hij in onze verbeelding was. Vooral de jeugd zal hem „in levende lijve" weten te waarderen. (Roxy) „Terug naar de natuur" is de leuze van Tarzan en zoals men dat gewend is van zijn andere filmavonturen slingertl hij zich in „Tarzan en de duivelin" van liaan tot liaan, duikt in de peilloze diepte van mysterieuze meren en spoedt zich door het uitgestrekte oerwoud. Een stel ivoor jagers, onder leiding van een ondernemen de vrouw, heeft het snode plan opgevat een hele kudde olifanten uit te roeien. Omdat zij niet genoeg mensen hebben voor hun expeditie, nemen zij alle mannen van een oerwoudstam verraderlijk gevangen. Dit is niet naar de zin van Tarzan en dank zij zijn buitengewone capaciteiten weet hij èn de mannen van de stam èn de olifanten van een. algehele ondergang te redden. Het kwaad wordt gestraft en het recht zege viert als de vijanden van Tarzan tot slot worden verpletterd onder de zware poten van de olifanten. (Frans Hals) De weinig opwek kende geschiedenis, welke in „Een nacht van duizend angsten" wordt verteld moet zijn gebaseerd op de werkelijkheid. Men kan zich afvragen of die werkelijkheid al niet erg genoeg is en haar in beeld brengen geen speculatie op de zucht naar sensatie is. Wat deze film ons verhaalt is het ver schrikkelijk avontuur van een jonge man, die een lifter meeneemt en dan plotseling de loop van een revolver op zich ziet ge richt. De lifter maakt deel uit van een bende van drie man. Wanneer blijkt dat hun slachtoffer nauwelijks geld op zak heeft, willen ze hem eerst vermoorden. Dan besluiten ze hem zijn auto te laten ver kopen en brengen de nacht in zijn huis door, wanneer die verkoop minder vlot gaat. Op die manier worden ook vrouw en kinderen van de ongelukkige onder clruk gezet. De nacht gaat voorbij, maar de el lende blijkt nog. lang niet ten einde. De bandieten houden hun slachtoffer als gij zelaar gevangen en voeren hem overal met zich mee; zijn vader zal een losprijs moeten betalen om hem vrij te krijgen. Gelukkig wordt de politie nu op het spoor van het gespuis gezet. Men begrijpt het: de afloop is goed. Maar de moordende spanning houdt op gezond te zijn wanneer men zo lang wordt geconfronteerd met minachting voor menselijk geluk, voor menselijke waardigheid en mededogen. Het documen tair karakter dat de film tegen het einde krijgt, kan het vertonen van zoveel sadisme niet rechtvaardigen. Tenzij men graag har de feiten onder de ogen wil zien om als koel (Van een onzer redacteuren) In een bespreking met de kunstredacteu ren van pers en radio hebben de organisa toren van het Holland Festival vrijdag hun plannen voor dit jaar bekend gemaakt, die echter voor het grootste deel nog zeer voor lopig genoemd moeten worden. Alleen wat betreft de bijdrage van de Nederlandse Opera staat het programma reeds vast. Als belangrijkste evenement, en als hommage aan Strawinsky, die in juni 75 jaar wordt, prijkt hierop dc uitvoering van diens opera „The rake's progress" onder directie van Erich Leinsdorf en geregisseerd door Peter Potter. De hoofdrollen worden gezongen door Grazieila Sciutti, Mimi Aarden, Ha- kar Kraus, Guus Hoekman en Frans Vroons; costuums en decors worden ont worpen door Kenneth Green. Rafael Kubelik zal vijf uitvoeringen (waarvan drie in Amsterdam) dirigeren van Verdi's Otello, waaraan ook het Con certgebouworkest zal meewerken. De regie voert Herbert Graf; Gré Brouwenstein ver tolkt de Desdemona. De overige solisten zijn Annie Delorie, Ramon Vinay, Otakar Kraus en Chris Scheffer. Het derde en laatste muziekdrama in het Festival 1957 is de „Don Pasquale", waarin Eugenia Ratti, Guus Hoekman, Nicola Monti en Scipio Colombo de hoofdrollen vertolken. Wolf Pieter Ludwig regisseert Donizetti's opera; de jonge, veelbelovende Italiaanse maestro Bruno Bartoletti voert de directie. Ballet Wat de clans betreft staat alleen nog de kunst van het Londense Royal Ballet, zoals de nieuwe naam van The Sadler's Wells Theatre Ballet luidt, vast. Het Rotterdams PhiLharmonisch Orkest werkt aan deze uit voeringen, die onder meer het ballet The rake's progress omvatten zullen, mee. Met andere buitenlandse balletgezelschappen wordt nog onderhandeld. Het Nederlands Ballet en dat van de Nederlandse Opera zullen waarschijnlijk in diverse steden weer een aantal min of meer experimen tele uitvoeringen geven. Toneel Een experiment is ook de bijdrage van het Nederlandse toneel aan het Holland Festival; een collectieve bijdrage ditmaal, waarin alle grote gezelschappen deel zullen hebben en waartoe zelfs een soort overkoe pelend orgaan de Stichting Nederlandse Toneelmanifestatie 1957 in het leven is geroepen. „Na vee] vijven en zessen", zo vertelde ons gisteren Ton Lutz, die als re gisseur van deze gecombineerde kracht inspanning optreedt, is de keu3 gevallen op een der minder bekende stukken van Bre- dero getiteld „Moortje", dat op even repre sentatieve als sappige wijze de sfeer van het Amsterdam der Gouden Eeuw en in het bizonder het rosse leven van de Burgwal len schildert. Myra Ward zal de kleurige rol van Mooi Aal, een juffrouw van ple zier, vertolken, daarbij geassisteerd door Nell Koppen, Lies Francken, Paul Steen bergen, Coen Flinck, Luc Lutz, Ko van Dijk, Guus Hermus, Johan Walham en di verse andere acteurs en actrices van onze grote toneelgezelschappen. Het. Wiener Burgtheater komt met een zeer sterke bezetting Hugo von Hoff- mannsthals „Der Unbestechliche" opvoe ren onder regie van Ernst Lothar. Met an dere buitenlandse gezelschappen wordt nog onderhandeld. De bekende Engelse acteur John Gielgud zal enkele voordrachts avonden geven over het werk en de bete kenis van Shakespeare. Monologen en dia logen uit Griekse tragedies zullen gezegd worden door Elsa Verghis en een Griekse acteur. Concerten Het Concertgebouworkest zal onder Ra fael Kubelik en Eduard van Beinum Mahler's Derde Symphonie ten gehore brengen in Scheveningen en in Amster dam. In het Kurhaus geeft het Residentie orkest vier concerten. Carlo Giulini zal er ADVERTENTIE Restaureren - Verkoop - Inkoop. Oude Ma honie ronde tafels ook uittrekbaar, stoelen fauteuils, kleine meubelen. Meubelen, welke beschadigd zijn en u niet wilt laten restau reren kopen wij van n. - Antiek-inrichting „DE HERTEKOP", Groot Heiligland 64, Gasthuisvest 45. - A. M. MUDDE, Tel. 12223 observator op de ergste dingen in het leven vooi'bereid te zijn. (Rembrandt) Het Operabal in Wenen schijnt zo'n dertig, veertig jaar ge leden voor de mannelijke inwoners van de Oostenrijkse hoofdstad de gelegenheid ge weest te zijn om zijpaden op het amoureuze terrein te gaan bewandelen, welke wande lingen uiteraard op spitsvondige manier voor de respectieve echtgenoten verborgen dienden te blijven. Welnu, in Rembrandt kan men aanschouwen, hoe dat in zijn werk ging en wat er allemaal verkeerd kan lopen als Theo Lingen en Hans Moser zich met deze dingen gaan bemoeien Dan komen er, volgens het aloude en beproefde recept van de persoonsverwisseling, aller lei verrassende verwikkelingen met even zovele verrassende ontknopingen, waarvan het lachsucces al bij voorbaat verzekerd is. Dat is des te meer het geval nu men» in deze amusante geschiedenis vrijwel alle Duitse filmprominenten heeft laten mee spelen die op het terrein van de operette humor hun sporen ruimschoots verdiend hebben. Uiteraard is voor muziek en zang een ruime plaats ingeruimd en men kan de makers van deze in fraaie kleuren uitge voerde film ook nog een compliment ma ken voor de nauwgezetheid waarmee de cors en costuums in overeenstemming zijn gebracht met de romantische tijd in het Wenen van omstreeks de eeuwwisseling, toen het operabal dè gebeurtenis van het jaar was. (Lux or) Opnieuw is „Trapeze" ge prolongeerd. Men kan Carol Reed dus nog in de nok van het circus aan het werk zien, waar hij het duizelingwekkend werk aan de trapeze observeert. (Minerva) De film „Mens, durf te leven" veroverde bij haar beschrijving de bijval van allen. Deze blijmoedige film kan men zondag nog eens gaan zien. Dinsdag en woensdag volgt een herhaling van „Summer Madness", waarin het vaak even zeer -vrolijk toegaat. Verdi's Messa Da Requiem, met Gré Brou wenstein en drie Italianen als solisten, di rigeren. Clifford Curzon speelt met het or kest Beethovens vierde pianoconcert (di rigent Willem van Otterloo); Arthur Gru- miaux vertolkt er het vioolconcert van Strawinsky onder leiding van Pierre Mon- teux. De pianiste Rosalyn Tureck sluit de rij met Bachs pianoconcert in d klein, waarbij Bernhard Haitink de directie voert. In Amsterdam leidt dezelfde dirigent het Radio Philharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor in een concert dat onder an dere Orff's Carmina Burana vermeldt. De Maasstad krijgt een festival-concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest; het Gelders Orkest en het Nijmeegse Toon kunstkoor onder Jan Out zullen in Nijme gen de wereldpremière geven van een Ne derlands werk: Monnikendams „Noé ou la destruction du premier monde". Het U.S.O. hoopt in Utrecht de première te kunnen geven van Carl Orff's „Triumf van Afro- dite", wanneer de componist althans dit werk dat hij onlangs voor enkele wijzi gingen teruggenomen heeft tijdig gereed zal hebben. Op het programma staan voorts nog Honnegers „Jeanne d'Arc au bücher" door Omroeporkest en groot Omroepkoor in Scheveningen, Rossini's „Stabat Mater" door dezelfde executanten voor Utrecht: de Kreuzstab-cantate door het koor van de Nederlandse Bachvereniging en de bariton Dietrich Fischer-Dieskau voor Gouda. Is- kar Aribo zal in Leiden met het Leids Toonkunst koor en een nog nader te bepa len orkest Carissimi's Jephta en de Mis van Bruckner uitvoeren. Concertgebouworkest en Bachvereni- gingskoor zullen tenslotte in Naarden weer dè Hohe Messe van Bach vertolken. Kamermuziek Het Kamei-muziekprogramma vermeldt uitvoeringen van het Nederlands Kamer koor in Amsterdam (onder andere van Martin's „Le vin herbé"), het Nederlands Kamerorkest, dat met solisten werken van Handel, Haydn, Mozart, Strawinsky en Bartók en tevens een Nederlands toon dicht per concert ten gehore zal bren gen onder leiding van Szymon Goldberg. Voorts treden op het Hongaars Strijk kwartet met Bartók-avonden in Amster dam en Scheveningen, en de pianisten Hans Henkemans met werken van Debus sy en Rosalyn Tureck mt Bachs Goldberg Variaties. In de experimentele sector zijn, behalve de reeds genoemde Nederlandse ballet manifestaties geprojecteerd een avond electronische muziek en een optreden van het Theatre d'aujourd'hui uit Parijs met Ionesco's „Les chaises" en „La legon". V olksv o or stellingen Traditiegetrouw zullen ook tijdens het festival 1957 weer populaire balletuitvoe ringen, toneelvoorstellingen en concerten gegeven worden voor de minder draag- krachtigen. Het aantal van deze goedkope uitvoeringen zal helaas niet veel groter kunnen zijn dan vorige jaren. Evenmin bleek het mogelijk de inderdaad vrij hoge entreeprijzen voor de overige manifestaties te verlagen, omdat het organiseren van zulke evenementen nu eenmaal een uiterst kostbare geschiedenis is. Het bestuur van het Holland Festival betreurt dit uiteraard ten zeerste, maar wijst er in dit verband tevens op, dat de meeste buitenlandse fes tivals a) geen volksvoorstellingen geven en b) veelal nog hogere entreeprijzen heffen dan de hier gebruikelijke. Exposities Ook aan de beeldende Kunst zal in het komende festival extra aandacht besteed worden. Het Haagse Gemeentemuseum ex poseert een deel van de befaamde collectie Guggenheimer uit New York, het Stedelijk Museum Amsterdam gaat een tentoonstel ling inrichten, gewijd aan het vooral in schilderkunstig opzicht zeer belangrijke jaar 1907, terwij] het Museum Boymans in Rotterdam een keurcollectie moderne beeldhouwkunst bijeen zal brengen. Naar wij vernemen zal het Zandvoortse gemeentebestuur trachten de Clarastichting aan de Kostverlorenstraat. thans nog leeg staande doch voorbestemd om te worden ingericht voor Haarlemse bejaarden, ook te doen openstellen voor liet huisvesten van een aantal Zandvoortse ouden van dagen, die momenteel nog in het verzorgingshuis aan het Gasthuisplein zijn ondergebracht. Dit verzorgingshuis is namelijk ver ouderd en voldoet niet meer aan de eisen, die aan bejaarden zorg moeten worden ge steld. Zandvoorts burgemeester zal hier over op 11 februari een onderhoud hebben met wethouder W. C. Bakker te Haarlem. Mocht men hierover tot overeenstem ming komen, dan zal aan het verzorgings huis te Zandvoort indien dit althans ge heel ontruimd kan worden een andere bestemming worden gegeven, waarbij wordt gedacht aan een doorgangshuis voor woningzoekenden, die direct dienen te worden geholpen. NE'V Yr R" (Reuter) - Een viermotorige hC-J van de Amerikaanse „Northeast Air lines", vrijdagavond, '-ort na het op stijgen var het New Yorkse vliegveld La '"uardia neergestort. Volgens de politie zijn twintig van de 93 inzittenden om het leven gekomen. E? zijn 37 gewonden. Het toes.rf was op weg naar Miami in Florida. Het was in een sneeuwstorm opgestegen. Twee gebouwen op het e:land Rikets in de East River geraakten in brand, maar niemai van de duizend gevangenen van een nabijgelegen gevangenis liep lrtsel op. Er bevonden zich 88 passagier* aan boord en vijf bemanningsleden. De eersten die hulp boden waren v ngenen. De piloot is vijf iaar geleden met een vliegtuig in 'e East River gestort. De 33 inzittenden werden gered. D-- piloot neeft het tweede ongein 1 oyo^eens overleefd Str aalbommenwerper Een vb'egtuig, naar men aanneemt een ermisti Amerikaanse bommenwerper, is vrijd gavond ij kust van Massachu setts brandend in zee gestort De lucht macht had eer - meegedeeld, dat een zes- motorige B-47 straalbomme"werper met vier ma. aan boord over tijd was.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3