TAD DES LEVEN Agenda voor Haarlem Radio-Reparatie De leerling van Doctor Marciolo EEN ROMAN ZONDER MENSEN Van Siegfried E. van Praag De plaats van de bijbel in Oost-Duitsland Litteraire Kanttekeningen De negen Muzen Concert met werken van Dirk Schafer Nieuws voor de moderne jazz-liefhebbers CONS VERVOLGVERHAAL y DOOR JOSEPH L. EilNANiPER y Kort en bondig KERKELIJK LEVEN Geen school H. 7. M A E R T E N S N. V. Familie Bol van het toneel verdwenen Charmant en populair Examen Heringa Wuthrich ZATERDAG 2 FEBRUARI 19 57 EEN DING WIL IK vooropstellen: aan waardering voor het werk van Siegfried E. van Praag heeft het mij nooit ontbroken. Hij is, als hij op z'n best schrijft, een voortreffelijk causeur, met een voorliefde voor de Franse cultuur en de Franse histo rie, en dan voornamelijk voor „de grote tijd": de „grandes dames", de salons, de in triges, de verfijnde elegantie, de „brille" en de tragiek van dat alles. Geen ander Hollands auteur heeft destijds de sociale keerzijde van deze cultus der genotzucht tot een zo bonte, boeiende, levendige romanstof weten te bewerken als hij. In zijn romantiserende biografieën, in „Julie de Lespinasse", „Madame de Pompadour" en het sluitstuk van deze trilogie, „Minnares in ongenade" (de triest-tragische levens loop van de eerste geliefde van Lodewijk XV, Louise de Mailly) kan men bladzijden, soms zelfs fragmenten vinden, die tot het beste van dit genre, van de historische roman, gerekend kunnen worden. Fragmenten, met uitzondering van zijn uitnemende „Saul", aan wiens oud testamentische persoonlijkheid hij zich dooi de stem des bioeds meer dan aan enige andere romanfiguur verbonden moest voe len, kan geen van zijn roimans volkomen geslaagd worden genoemd. Van Praag zoekt bij voorkeur de passies van grootse allure. Hij roept hen op, maar nauwelijks heeft hij hen ontketend of hij bezweert ze tegen wil en dank met het intellect van zijn ra tionalistische geestesgesteldheid. Ze ver dragen eenvoudigwg niet zoveel beredene ring en verdorren onder zijn handen, on danks het romantische coloriet, dat hem, als niet-romanticus, eigenlijk niet kleurt. In een zojuist verschenen publikatie van liet Nederlands Bijbelgenootschap wordt verteld, dat er gedurende veertien dagen in het Bijbelhuis te Amsterdam een geziene gast een studietijd heeft doorgebracht. Dr. Zabel, algemeen secretaris van de bijbel genootschappen in Oost-Duitsland, was na melijk naar ons land gekomen, om zich op de hoogte te stellen van de werkwijze van het Nederlands Bijbelgenootschap. In ruil voor wat hij hier leerde heeft hij allerlei bijzonderheden meegedeeld over de activi teiten en mogelijkheden van de Oost- duitse bijbelgenootschappen. Zijn verhaal is belangwekkend genoeg om er een en an der over te vertellen. Dat valt zo aanstonds niet op in zijn his torische romans, waarin zijn verbeelding kan voortborduren op het bont stramien der feiten. Maar waar de fictie, het „be dachte" verhaal, hem vrij spel laat, tracht hij in een onbewuste neiging om zijn te kort te camoufleren? zichzelf te overbie- den door met behulp van een maximum van „conflictstof" nog gepassioneerde!- te zijn dan de passie. Onherroepelijk wreekt zich deze overmaat. „La Chateleine", zijn jongste roman (ver schenen bij Leopolds Uitg. Mij), draagt van dit overgecompenseerde manco onmisken baar de sporen. Aanvankelijk, onder het lezen van de eerste vijftig bladzijden, heb ik me afgevraagd of Van Praag zich dit maal het binnenpretje had gegund van een parodie op de romantisch-tragisch-aan- doenlijke verwikkelingen van een zoge naamde haatliefde, opgewekt door een „gefrusteerde" jeugd. Louise, de chate laine van „La Chatelaine", van het als aris tocratisch hotel-restaurant herrezen acht- tienüe-eeuwse landgoed, is namelijk in haar meisjesjaren door een mondain heerschap, de latere diplomaat Fernand Colmar, ver leid. Ze was een droomster, deze Louise, verknocht aan haar vader en machteloos in de ban van de creatie van deze bemin- nelijk-fantastische, zo niet dichterlijke man: het hotelkasteel „La Chatelaine". Aan dit vadercomplex, vergroeid met de tal rijke jeugdkwetsuren van een vereenzaamd vrouwenhart, en aan de tovermacht van dit landgoed der dromen,ontleent de schrij ver dan één van de motieven want er zijn er vele die tot de dood leiden van de, in gezelschap van een jeugdige echt genote weer opgedoken Colmar, die zicht baar op zijn retour is. Enfin, de knoop is dusdanig gelegd, dat de mondaine Colmar moet sterven: vele honden zijn des hazen Terwijl er in ons land één groot bijbel- dood. En aan dergelijke „honden", aan genootschap is, zijn er in Oost-Duitsland dertien verschillende, waaronder grote, maai- ook kleine. Maar slechts één heeft van de Duitse Democratische Republiek toestemming gekregen om de bijbel te drukken. Dat is de „Evangelische Haupt- Bibelgesellschaft" in Berlijn. Een deel van zijn rechten heeft het echter afgestaan aan het bijbelgenootschap te Altenburg in Thü- ringen, zodat er nu tenminste twee genoot schappen zijn die het land van bijbels voorzien. De moeilijkheid is echter, dat men het zeer dunne papier, dat men voor bijbeluit gaven gebruiken moet, in Oost-Duitsland bijna niet fabriceert. Maar dat krijgt men voor het grootste gedeelte ten geschenke varuandere bijbelgenootschappen, die in de „United Bible Societies" tot een wereld bond verenigd zijn. Dat maakt het mogelijk dat in de nood van sommige bijbelgenoot schappen door onderlinge hulp wordt voor zien. Er wordt in ons land wel eens ge fluisterd, dat er in Oost-Duitsland geen bijbels meer zijn en dat men ze daarheen op alle mogelijke manieren moet toezenden, zelfs door middel van ballonnen. Dit blijkt niet juist te zijn. Iedere Oost-Duitser kan, als hij wil, een bijbel kopen in een goed kope, dure of zelfs luxe-uitgave. Wie fi nancieel niet in staat is om zich een bijbel aan te schaffen kan via zijn predikant van het bijbelgenootschap er een ten geschenke krijgen. Het ware onderscheid van de situatie ginds en hier ligt echter op een ander ter rein. De Oostduitse regering staat op ma terialistische grondslag. In die kringen is men van mening, dat de bijbel op zijn best slechts sagen en legenden, zo niet opzette lijke leugens en vervalsingen bevat. Daar om is er ook geen school, waar de kinderen de bijbelverhalen horen en in bijbelkennis worden onderwezen. Deze taak wordt ge heel aan de kerk overgelaten, die haar zo genaamde „Christenlehre" in aparte uren geeft. De praktijk wijst uit, dat degene die daaraan als kind niet deelneemt als vol wassene niets van de bijbel weet. Het is vooral de taak van de kleine bijbelgenoot schappen, die geen vergunning tot bijbel- druk hebben gekregen, om het godsdienst onderwijs op de scholen te verzorgen en te stimuleren. Dit laatste trachten deze onder meer te doen door tentoonstellingen te organiseren en lezingen te laten houden over het ontstaan, de inhoud, de versprei ding en het gezag van de bijbel. Zelfs op de grote „Leipziger Messe" waren de bij belgenootschappen met een stand aanwezig. In een kleine ruimte was een en ander op gesteld, wat voor de boekhandel van be lang kon zijn. Men kon daar alles rustig be- (doorzichtige) intriges, gecompliceerde menselijke betrekkingen, ontbreekt het niet in deze roman. In tegendeel: ze wor den zo demonstratief tentoongesteld, dat de gedachte aan een parodie voor de hand ligt. Maar, jammer genoeg, blijkt het de auteur ernst te zijn. Zijn boek berust zelfs op een „idee", waarvan hij als het ware de onbetwistbare proef op de som wil geven: dat wie het „leven" verloochent voor de „droom", vroeg of laat door zijn waan zal worden bedrogen. Nu, Louise komt bedro gen uit, ze wordt geofferd en offert op haar beurt. Van Praag heeft, om de deling van zijn proefsom toch vooral „zonder rest" te doen opgaan, alle mogelijke roman- rekwiesieten, tot de „thriller"- kunstgrepen toe, gebruikt. Zó klaarblijkelijk gebruikt, dat er geen aardigheid meer aan is, zomin aan het ongewild-parodistische als aan het gewild-ernstige. Wat er gebeurt in dit war net van liefdes- en haatverhoudingen, is te veel van het goede en van het kwade. Ik som op: een moord, een indirecte mede plichtigheid daaraan, vijf sterfgevallen in totaal, enkele diefstallen, vele amourettes, en dan tenslotte een brand, die het einde betekent van „La Chatelaine" als hotel- bedrijf en de gekrenkte Louise eindelijk bevrijdt van de ban en de doem, waaraan zij zich sinds haar prille jeugd heeft prijs gegeven. En dat is dan nog maar een deel van de implicaties, waarin de auteur zijn almeer teleurgestelde lezers betrekt. Het is in dit verhaal dermate eivol ro manfiguren, dat géén de kans krijgt om zich als figuur, laat staan als levende fi guur, te vertonen. Aandachtig heb ik, aan het eind van mijn lectuur gekomen, ge probeerd om mij van deze bonte „tableau de la troupe"' een beeld te vormen. Het is me met de beste wil van de wereld niet gelukt. Van meer dan een dezer betrokke nen weet ik niet meer dan de naam: de „oude schrijver" Eric Méringer zag ik niet Trittico compleet De Londense Volks- opcra Sadler's Wells heeft deze week voor het eerst in de geschiedenis van de opera in dit land Puccini's „Trittico" volledig op gevoerd. Reeds in 1946 begon dit gezel schap, dat alleen opera's in Engelse tekst brengt, met zeer goede uitvoeringen van „II Tabarro" (De Mantel) en in 1949 werd hier „Gianni Schicchi" aan toegevoegd, dat eveneens een uitstekende bezetting kreeg. Thans is „Suor Angelica" als sluitstuk (maar dan in het midden tussen het drama en de komedie) erbij gekomen. Gustave Langenus. Gustave Lan- genus, een clarinettist van internationale bekendheid, is woensdag in zijn woning in New York, op 73-jarige leeftijd over leden. Langenus, Belg van geboorte, kwam in 1910 naar de Verenigde Staten. Hij trad jaren lang op als solist bij het New York City Symfonie Orkest en later bij het New York City Philharmonisch Orkest. Danny Kaye. President Eisenhower heeft donderdag de Amerikaanse filmster Danny Kaye in speciale audiëntie ontvan gen en hem de prijs van de „Grote Broer", die ieder jaar wordt uitgereikt aan iemand, die zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt „voor het kind", overhandigd. Dan ny Kaye heeft vorig jaar een wereldreis gemaakt voor het Kindernoodfonds van de UNO. Expositie. Van 24 februari tot en met 17 maart zal in het Provinciaal Museum in Den Bosch een tentoonstelling worden ge houden, getiteld „Hedendaagse schilders uit Belgisch Limburg". „Spaanse pepers". Van 7 februari af zal in het Leidseplein Theater in Amster dam een reeks opvoeringen worden ge geven van het programma „Spaanse pe pers", bestaande uit voordracht, zang en dans. Tot de optredenden behoren Walter Kous, Marino Murijo, Chiguita Florez en Mario Raminez. ADVERTENTIE de""-* Ac >u *ue d boU<l,,,s N.V Handelsver. A. J. ten Doesschate - Zwolle anders dan „zitten", de dichter Roland Duy vervluchtigde in zijn stille liefde voor Louise gelijk een rose avondwolk in de schemer, de kostschoolsurveillante Suzan ne was in haar tragische aanstotelijkheid enkel te bespieden door het waas van een zich benevelende fantasie en tot op het huidige ogenblik is het mij een raadsel welke functie aan de chef-kok Michel, die door zijn verslaafdheid aan „de vrouw" in het gevang belandt, is toegedacht. Veel, het meeste, blijft trouwens in het onzekere, móést wel in het onzekere blij ven, omdat Van Praag een ware jungle van passies ontkooide, waarop hij op het beslis sende moment niet anders dan de greep kon verliezen oi' hij had een dierentemmer van professie moeten zijn. Hetgeen hij niet is. Daarvoor ontbreekt het hem, zodra hij zijn grenzen overschrijdt, aan dressuur, aan de innerlijke zekerheid, die voor zulk een bezwering onmisbaar is. Onvermijde lijk heeft deze weifeling zich ook in zijn stijl en taalgebruik gewroken. Ik citeer al wil ik daarmee volstrekt niet suggere ren, dat Van Praag in deze weliswaar mis lukte roman de deugd van zijn ondeugden ontrouw geworden zou zijn één enkele zin: „Zij ontweek zijn kus niet, en liet die op haar lippen zetten, als een stempel op een brief". Zit men op stijlvolle houten stoelen van de tweede rij niet geriefelijker dan op een dergelijk stempelkussen van de voorste? Ik geloof het en mag hopen, deze boeiende causeur nog eens op zijn praat stoel aan te treffen. C. J. E. Dinaux BALLETLEIDER METROPOLITAN OPERA OVERLEDEN In New York is op vijfenzestigjarige leeftijd overleden de choreograaf Bons Iiomanof. Romanof, die aan de Keizerlijke Balletschool in St. Petersburg studeerde, wat later balletmeester van de keizerlijke Opera aldaar. In 1918 verliet hij Rusland en werd in 1926 balletmeester van de Scala in Milaan. In de Verenigde Staten bekleedde hij de functie van balletleider van de Metropolitan Opera. Uitgesteld herdenkingsconcert van 16 februari 1956 Donderdagavond 21 februari zal in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam het uitgestelde herdenkings concert worden gegeven ter gelegenheid van het feit, dat vijfentwintig jaar geleden de Nederlandse componist Dirk Schafer overleed. Plet programma, dat uiteraard geheel gewijd is aan werk van Schafer, bevat de Sonate Inaugurale en kleinere werken voor piano, de Sonate voor cello en piano en het Strijkkwartet. De uitvoe renden zijn Bram Boelee, piano, het duo Samuel BrillMarinus Flipse (cello en piano) en het Hekster kwartet bestaande uit Jo Hekster, viool, Frits Waterman, viool, Karei Schouten, altviool en Johan de Nobel, violoncel. Dit concert zou reeds op 16 februari 1956 hebben plaats gehad, doch werd uitgesteld wegens het overlijden van de weduwe van Dirk Schafer, die de uit voering zelf had willen organiseren. Er heeft zich nu een erecomité en een alge meen comité gevormd, bestaande uit vrien den en oud-leerlingen van Schafer, com ponisten, uitvoerende musici en musicolo gen. Het concert wordt van overheidswege gesubsidieerd en zal door de Avro recht streeks in zijn geheel worden uitgezonden. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De familie Bol, die zich enige tijd ge leden noodgedwongen op het toneel van een feestzaal te Mijnsherenland had ge vestigd, is nu van dit toneel verwijderd door een deurwaarder, na een uitspraak in een kort geding door de president van de rechtbank te Dordrecht. De boedel van de familie Bol staat nu, afgedekt met dek zeilen, op straat. De kinderen zijn onder gebracht bij een predikant. Maar de ouders moeten op straat overnachten. De gemeente heeft op het ogenblik voor de familie Bol geen andere woonruimte beschikbaar dan twee onbewoonbaar ver klaarde huizen, die de heer Bol zijn aan geboden reeds voor hij zich op het toneel van de feestzaal vestigde, nadat hij zijn oorspronkelijke, in slechte toestand ver kerende woning had verlaten. Mogelijk zal de familie Bol tegen het eind van het jaar een nieuw gebouwd huis ter beschikking kunnen worden gesteld, maar de gemeente wil zich hierop niet vastleggen en pas te gen het gereedkomen van de nieuwe wo ningen beslissen in welke mate de aan vraag om woonruimte van de heer Bol voorrang heeft bij andere aanvragen. Eindelijk meende Lodo, iets gevonden le hebben. Hij zag in één van de boeken een recept staan, dat wel iets kon zijn. Toen ging hij aan het iverk. Uit de kasten in het laboratorium haalde hij allerlei potten en jlessen te voorschijn, en daarmee ging hij wegen, mengen en roeren. Lodo kreeg het er ivarm van; hij moest ook maar alles zo op zijn eentje proberen en erg zeker was hij niet van zijn zaak59-60 Bill Haley, Bud Shank en Bob Cooper naar Nederland Bill Haley komt naar Nederland. De ver afgode koning van de „Rock and roll" zal op 9 maart in de Houtrusthallen in Den Haag en de Apollohal in Amsterdam be luisterd kunnen worden. Het voor 2 en 3 maart aangekondigde optreden van Ella Fitzgerald zal waarschijnlijk geen doorgang vinden tengevolge van een operatie die deze jazz-zangeres dezer dagen heeft moe ten ondergaan. Nadere mededelingen vol gen hierover in de loop van de volgende week. In hetzelfde weekeinde dat Bill Haley in Den Haag komt, zal op zondag 10 maart in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen de West-Coast jazz van Bud Shank en Bob Cooper klinken. Bud Shank (alt-saxo foon en fluit) en Bob Cooper (tenor-saxo foon, hobo en Engelse hoorn) zullen bege leid worden door het Wessel Ilcken Combo met Rudi en Pin Jacobs. In hetzelfde pro gramma treden op het moderne kwartet van Peter Schilperoort en het Kees Kuyt Combo, dat speelt in de stijl van het Mo dern Jazz Quartet. Er is een kleine moge lijkheid dat ook Rita Reys in dit program ma zal zingen. Bud Shank en Bob Cooper zullen tevens voor de Swing Society Zaan streek op 13 maart optreden en verder op 15 maart in het Amsterdamse Concertge bouw en op 16 maart in de Rivièrahal in Rotterdam. Tevens zal in Brussel, Ant werpen en Luik een concert worden ge geven. Geen spreekuur. De Heemsteedse wet houder van Sociale Zaken, Gemeentebedrij ven en Personeelszaken, mr. O. H. van Wijk, zal woensdag 6 februari geen spreekuur houden. ADVERTENTIE in hoge mate populair, zowel bij haar volk, als buiten de grenzen* van haar land, dat is koningin Frederika van Griekenland stellig. De Oostenrijkse journaliste Inge Santner, die in het gevolg van de vorstin een reis door Griekenland maakte, heeft dat ervaren. Zij was van zeer nabij getuige van de liefde die vooral de arbeiders en de boeren hun koningin toedragen. Beter dan door een kort gesprek heeft zij gedurende die reis de char mante, populaire Frederika in de geliefde vorstin omgang met haar volk leren kennen. Uit de onvergetelijke indrukken wel ke zij tijdens de tocht opdeed, stelde zij een uitermate boeiende levens schets op, waarvan Libelle de exclu sieve publikatierechten voor Neder land heeft kunnen verwerven. In het nummer van 9 februari verschijnt reeds de eerste aflevering van dit rijk geïllustreerde relaas, dat onder de titel „Frederika, een populaire koningin" in de komende weken sterk de aandacht zal trekken. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem lf\ üalotti keek hem weifelend aan. „Opsluiten?" vroeg hij. „Zou dat. Malloway glimlachte. Hij greep in zijn paperassen. Toen zei hij: „Ik heb hier een exemplaar van een krant uit het jaar kijken en bestellingen doen. Het Neder- 1 1955. Dat was het jaar, waarin een Amerikaans minister lands Bijbelgenootschap heeft een vaste j van Buitenlandse Zaken te kennen gaf „dat het gevaar kring van leden, die hun jaarlijkse bijdrage voor een wereldoorlog niet is toegenomen." Daaruit leveren en geregeld op de hoogte gehouden 1 blijkt, hoe oud die krant is en hoeveel er op de wereld worden van het werk. Dit is in Oost-Duits- j sindsdien is veranderd. Doch ik wil het niet over de land niet toegestaan. Daar kan men slechts destijdse opvattingen ten aanzien van oorlogsgevaar heb- aan de plaatselijke predikanten vragen om ben. Ik citeer uit dit blad iets heel anders. Luister. Een de bijbelvoorziening in hun gemeente goed artikel over een nieuw model auto, dat door een onzer te organiseren. Daarbij is het ideaal, dat grootste automobielfabrieken uit die jaren zou worden niet alleen ieder gezin, maar ieder vol- uitgebracht, begint aldus: Het pionierswerk, dat de wassen Christen zijn eigen bijbel bezit. Amerikaanse zo-en-zo-fabrieken hebben verricht en nog verrichten om de auto veiliger te maken voor de inzit- D CWCVkiïlg tenden, moet ons met grote waardering vervullen. Het is een zeer belangrijke bijdrage tot verhoogde verkeers- Om dit te bereiken is het noodzakelijk, veiligheid. Na langdurige proeven zijn thans modellen dat de bijbel uitgegeven wordt in heden- j in de maak die een schokopvangend stuurwiel hebben, daags Duits. Men is reeds geruime tijd een veiligheidsriemen-stelsel voor de personen op de bezig om de Luther-vertaling te herzien, te zuiveren van ouderwetse woorden en uit drukkingen, te lange zinnen in kortere te verdelen en in de tekst de resultaten van het hedendaags onderzoek naar de grond tekst te verwerken. Deze arbeid heeft on geveer dertien jaar geduurd en nu kan om streeks kerstfeest het herziene Nieuwe Tes tament gereed zijn. Aan het Oude Testa ment moet nog drie tot vier jaar worden gewerkt. Toch is mede naar het voor beeld van de Nederlandse nieuwe verta ling in Oost-Duitsland het plan opge komen om de vertaling van Luther geheel en al los te laten en de bijbel opnieuw te vertalen uit de grondtekst. Om daarnaar een onderzoek in te stellen was een van de belangrijkste redenen waarom dr. Zabel zijn uitvoerig bezoek aan het bijbelhuis in Amsterdam heeft gebracht. Hij heeft er zich van op de hoogte gesteld hoe de Ne derlandse vertaalcommissi es hun werk de den. voorbank en een plastic-schuim bescherming van instru mentenbord en zonnekleppen, zodat bij een eventuele botsing de gevolgen minder fataal zullen zijn voor de inzittenden. Wat het uiterlijk van het nieuwe model betreft, moeten we ook enthousiast zijn. Een fraai voor front van onverwoestbaar chroomstaai, mei een oer sterke, van dikke stoolnokken voorziene bumper, geeft de auto het aanzien van een hypermodern vervoermid del, dat tegen een stootje kan en aldus volkomen be rekend is op aanrakingen tengevolge van zijn grote snel heid. De tegenstander bij eventuele botsingen zal er slechter afkomen dan deze stevige nieuwe auto En als de inzittenden dan zeker kunnen zijn van grotere veilig heid, staat deze snelheid niets meer in de weg. De auto mobielfabrikanten gaan blijkbaar steeds meer beseffen dat zij hun produkten moeten aanpassen aan de omstan digheden en niet meer kunnen volstaan met fraaie ver sieringen, doch ook alle eventualiteiten moeten bereke nen de verkeersintensiteit noopt daartoe. Vandaar dat we dit nieuwe model van harte toejuichen." Malloway zweeg. Hij vouwde het vergeelde exemplaar van de historische krant weer op en borg het zorgvuldig in de map terug. „Vindt u niet, meneer Galotti, dat de consequenties van deze opvattingen thans in volle omvang op de hoof den van ons tegenwoordig geslacht neerkomen? Destijds heeft men met ongelofelijke domheid vergeten dat der gelijke op alles berekende vervoermiddelen moord wapens zouden worden. Zij waren het trouwens toen al, getuige de cijfers van verkeersdoden uit die jaren. Men heeft toen uit het oog verloren, dat men op datzelfde moment verplicht was deze soort vervoermiddelen een eigen, afgesloten, bewaakte en verzegelde verkeersbaan te geven. Men heeft dat niet gedaan. Het is zoals ik zeg. Men heeft vergeten het monster op te sluiten." Galotti staarde hem nog steeds aan, en de dokter lachte. Het was de korte, goedmoedige lach van iemand, die het zijn toehoorders niet kwalijk neemt wanneer deze zijn woorden met bevreemding ontvangt. „Het monster opsluiten," herhaalde hij, terwijl hij langzaam knikte. „Er is in de geschiedenis nóg eens zo'n monster opgetreden, doch merkwaardig genoeg hebben onze voorouders indertijd aangevoeld hoe gevaarlijk het zou worden, wanneer men het vrij liet rondlopen. Zij hebben er maatregelen tegen genomen, die later de spot lust van hun kleinkinderen opwekten. Weet u het nog? Een man met een rode vlag, afgepaalde rijbanen, ovcr- wegbomen „De trein," zei Galotti verrast. „U hebt gelijk. Spoor dijken, afrasteringen. Een opgesloten monster. Inderdaad. Maar hoe ter wereld kunnen wij „Juist." De dokter stond op, en ijsbeerde door het ver trek, alsof hij college gaf. Hij keek beurtelings naar het plafond en naar Galotti, en koos zijn woorden zorgvuldig. „Hoe ter wereld kunnen wij het snelverkeer nog op- opsluiten, nu het al bezit genomen heeft van al onze wegen en straten, van onze pleinen, van onze levens ruimte. Vergeet niet dat de weg voor iedereen is. Het is 3en afgezaagd argument, dat meestal gebruikt wordt als twee weggebruikers ruzie hebben. Maar het is zo. De weg is voor iedereen. En als we dat vastgesteld hebben, moeten we consequent zijn en zeggen: de weg is voor iedereen, dus het moet voor iedereen een veilige weg zijn. De veiligheid is echter verdwenen. Zij komt niet meer terug. Denk aan SusanZij meende in haar argeloos heid dat zij op de weg geduld zou worden, al was het maar even. Zij werd er niet geduld, zij werd wegge vaagd Galotti kreunde en hief de hand op. „Het spijt me," zei dokter Malloway. „Ik had dat niet moeten zeggen. Doch het feit dat u niet uit woeste heers zucht, doch tengevolge van een volkomen getolereerde handeling de kleine Susan wegvaagde, betekent dat de gemeenschap heden ten dage iets tolereert, dat dat niet tolereren mocht. Er is iets fout, dat ik u toch al?" Op dit moment rinkelde de telefoon. Galotti schrok zichtbaar en keek in bange verwachting naar de dokter, die kalm naar de telefoon ging en de hoorn opnam. „Ja, zuster Katrony?" zei hij zacht. Hij luisterde even en Galotti hoorde een hoge vrouwenstem snel spreken. Het gezicht van de dokter bleef onbewogen. Nu en dan mompelde hij een bevestiging. „Juist, zuster. Ik dank u," zei hij tenslotte. „Ik zal haar morgenochtend zelf behandelen. Houd haar zo rustig mogelijk metu weet het. Dag zuster Katrony." Hij hing de hoorn op en wendde zich tot Galotti. „Een merkwaardig verloop," zei hij peinzend. „Susan is veel eerder dan verwacht mocht wox-den bij kennis gekomen. Ze is onrustig, maar de pols en de temperatuur zijn tamelijk geruststellend. Dit belooft een goede kans op behoud. Ik had het niet dux-ven hopen." Galotti herademde. Er was een denkbeeld in zijn geest opgekomen, dat hem niet meer losliet. Zijn zuidelijke temperament, dat hem onophoudelijk de diépste diepten der gemoedsbewegingen van hoop, vertwijfeling, dank baarheid, verdriet en vx-eugde deed kennen, voerde hem in deze ogenblikken tot de toppen zijner activiteit. Nu hij op directe wijze niets voor Susan kon doen, drong alles in hem tot een daad die tenminste in verband zou staan met datgene, wat hem thans meer dan wat ook bezighield: het leven van Susan Richardson was plotse ling zo nauw met het zijne verbonden geworden, dat haar doodsgevaar het zijne was. Galotti vocht voor zijn eigen leven hij vocht echter met de enige wapenen, die hem gegeven waren: hoop, angst, vertwijfeling. Hij dacht aan zijn rijkdommen en vervloekte ze. Doch tege lijk flitste het door zijn brein, dat dit bezit wellicht op de een of andere manier dienst zou kunnen doen om zijn strijd te steunen. Hij dacht na. (Wordt vervolgd). Nationaal Comité. Het nationaal comilé Hulpverlening Hongaarse Volk te Amster dam heeft uit de middelen, bijeengebracht op giro 999, een bedrag van ƒ900.000 toegewe zen aan c° Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp. Dit bedx*ag is bestemd ter dekking van de kosten verbonden aan de ontvangst en verzorging van de drieduizend in ons land opgenomen Hongai*en. In totaal heeft het nationaal comité thans twee mil joen gulden voor dit doel aan de federatie ter beschikking gesteld. Zilveren lr-oodmand. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvooi-ziening, dx\ S. L. Mansholt, zal op 14 februai'i in 's-Gravenhage de eerste „zilveren brood- mand" in ontvangst nemen van de Neder landse Vereniging van Meelfabi*ikanten, die deze onderscheiding onlangs heeft ingesteld voor Nederlanders, die bijzondere verdien sten hebben bewezen op het gebied van de voedselvoorziening. Nieuw watrrsportccntruni. Aangezien binnen afzienbare tijd ten gevolge van de Zuiderzeewerkzaamheden het Veluwemeer zal ontstaan, heeft men in Putten een ver eniging ter bevoi-dering van de watei*sport opgex*icht. Het doel is te trachten van Putten een watersportcentrum te maken. Men zal probei*en een jachthaventje te vestigen aan het Veluwemeer, In Duitsland veroordeeld. Een recht bank te Flensburg in West-Duitsland heeft de 28-jarige havenai*beider F. S. uit Eind hoven wegens oplichting tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. S. had in verschei dene Weslduitse steden geld los weten te krijgen van mensen, die hij wijsmaakte dat hij hoofd van de Nederlandse padvinderij was en een internationale jeugduitwisseling voox*bereidde. Een van de bedx*ogenen was een geestelijke. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Doc toraalexamen rechten: M de Klei*k, BUssum; H. Hellema, Amsterdam; M. C. A. A. v. Op pen, Heemstede. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: G. P. Hekstra, Leeuwarden. Doctoraalexamen scheikunde: J. J. F. Steen man, Amstexdam; J. Nagel, Muiderbei'g. Kan didaatsexamen wis- en natuurkunde: M. J. Vliegenthai't, Hilversum; S. H Bousma, Heerenvecn; C. J. Leeuwerik, Zaandam. LEIDEN: Doctox*aalexamen rechten: H. F. Menko, Rotterdam; J. W. Schorex*, Arnhem. Doctoraalexamen godgeleerdheid: J. Bal- kenstein, Arnhem. Doctox*aalexamen phar- macie: mejuffrouw Tja Lo Gwat Nio. Oegst- geest; mejuffrouw J. W. Brevet, Leiden. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 2 FEBRUARI Minerva: Televisie-uilzending NCRV, mu ziek, zang en variété, 8.15 uur. Studio: „Ge vaarlijke ontmoetingen", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Lido: „Michael Strogoff", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cax*naval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uux*. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 7 en 9.15 uux*. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Fi*ank", 8 uui*. Cultura: Voor leden K.N.T.V. en „Kunst zij ons doel". Lezing door musicus Carel Suasso de Lima de Prado over „Pro blemen van de jazz", 8.15 uur. ZOND,* G 3 FEBRUARI Minerva: „Mens, durft te leven", alle leeft.. 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Palace: „Zo be gint het leven", 18 jaar, 10.30 uur; „Alibi". 18 jaax*, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft., 11 uur; „Cax*naval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Hongaarse Rhapsodie", 18 jaai*, 11 uur; „Michaël Stro goff", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Das Land des Lacholns", alle leeft., 11 uur; „Gevaarlijke ontmoetingen", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van duizend angsten", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uux*. Stadsschouwburg: „tiet dagboek van Anne Frank", van toneelgroep Theater. 8 uur. Zuiderkapel: Th. Dikkes. 10 en 5 uur: Jeugdsamonkomst. 8 uur. Cultura: W'jdings- morgen Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia", 10.30 uur. Sionskerk: Bijzond .re kerkdienst P. W. Spruyt uit Amsterdam over „Wees eerlijk tegc -tover uzelf", 7 uur. Spruitenbosstraat 9: Bijbellezing „Waarom ik geloof, dat de bijbel het woord Gods is". Spreker B. Richardson voor Gemeente van Chi-istus, 8 uur. MAANDAG 4 FEBRUARI Studio: „Gevaarlijke ontmoetingen", 18 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michaël Strogoff", alle leeft., 2, 4.15, 7 9.15 uur. Luxor: „Tra peze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Cax-naval in Wien", 14 jaax*, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 ang sten", 18 .iaar, 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bengazi", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Be gijnhofkapel: Interkei-kelijk Evangelisatie comité. Orc' xrwerp: „Het wonder der godde lijke genezing". 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6