STAD DES LEVEN Protestanten in Hongarije hebben onder communisme leren te kiezen De leerling van Doctor Marciolo Kort en bondig Problemen van de jazz r MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Dr. E. Emmen over de kerk in Hongarije Heringa Wathrich Biljarten Kampioenschap voor H. Ketel Examen „St. Bavo" concerteert met Diocesane koorschool Jubileumgeschenk voor firma A. E. Ruys N.Z.H. heeft vergunning voor garagebouw G. Max overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Geslaagde uitvoering van Concordia Kerkelijk Nieuws ONS VERVOLGVERHAAL v DOOR JOSEPH L. E1NANOER j Elke aansteker een betere aansteker met: De nieuwe R<QM$ÜMQL Agenda voor Haarlem Onder auspiciën van de commissie van het Open Deur-werk der Hervormde Kerk heeft dr. E. Emmen, Nederlands Hervormd predikant en scriba van de Generale Sy node, dezer dagen in de Sionskapel aan de Eksterstraat in Oud-Schoten gespro ken over „De kerkelijke situatie in Hon garije". De bijeenkomst werd geopend met het zingen van de verzen een en zeven van Psalm zevenenzeventig en het uitspreken van een kort gebed. Dr. Emmen zei dat het een merkwaardige samenloop van omstan digheden genoemd kan worden toen de praeses van de Generale Synode en hij kort voor de tragische gebeurtenissen in Hongarije de uitnodiging van de Hongaar se Hervormde Kerk ontvingen een reis door dit land te maken. Dit was de eerste keer in de geschiede nis dat de Hervormde Kerk in Hongarije een dergelijke officiële uitnodiging ver stuurde. Van de negen miljoen inwoners, die Hongarije telt zijn er ongeveer zes mil joen rooms katholiek en drie miljoen pro testant. Van die drie miljoen protestanten behoren er twee en een kwart miljoen tot de Hervormde Kerk. Nadat de communis ten in 1948 volledig de macht in Hongarije in handen hadden genomen ontstond er voor de kerken een moeilijke zo niet een onmogelijke situatie. De spreker gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het kerkelijk leven in Hongarije se dert het christendom in de achtste eeuw daar ingang vond. Door de eeuwen heen is Hongarije aan grote spanningen onderhevig geweest zo wel op politiek als op godsdienstig gebied. Verrassend is de geestverwantschap, welke men in Hongarije met Nederland voelt. Deze verbondenheid met ons land dateert nog uit de zeventiende eeuw onder andere ten tijde van de bevrijding van enige hon derden protestantse Hongaren uit de sla vernij door Michiel de Ruijter. Een ge denkplaat in de Hervormde kerk te Boe dapest herinnert nog aan dit feit. Ook tel de Franeker en daarna Harderwijk en Utrecht in de tijd van de contra-reforma tie vele Hongaarse theologische studenten. Hongarije telt op het ogenblik drie Her vormde kerkprovincies. Aan het hoofd van iedere kerkprovincie staat een bisschop, die met de synode het bestuur van de kerk vormt. Tijdens zijn verblijf in Hongarije heeft de spreker vele contacten kunnen leggen. Op een conferentie van predikan ten in Boedapest was hij de eerste buiten landse theoloog sedert 1948. Men stelde vooral belang in de houding van de Nederlandse kerken tijdens de Duitse bezetting, het gemeentelijk leven in Nederland, de zending en de offerbereid heid van ons volk. Er is helaas onder de Hongaarse predikanten veel verscheiden heid in houding tegenover de machtheb bers. Men treft er krachtige figuren aan maar er zijn ook predikanten, die in het communisme een „betere gerechtigheid" zien. In 1948 werden alle scholen genaast. Bisschoppen die voor de handhaving van de christelijke scholen pleitten werden van hun functie ontheven. Beperkte vrijheid De kerk in Hongarije is vrij en ook weer niet vrij. Vrij is men in het houden van kerkdiensten en catechisatie, maar er is een staatsbureau voor kerkelijke aangele genheden, die de kerkelijke activiteiten on- ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Naarmate het biljarttoernooi in de finales van de hoofdklasse libre om het persoonlijk kampioenschap van het district Haarlem en omgeving van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond vorderde, werd het duidelijk dat H. Ketel van de H.B.V. „Groenendaal" de titel practische niet meer kon ontgaan. Hij zou zelfs ongeslagen kampioen geworden zijn, wanneer zondagavond de slotpartij H. KetelB. van der Hoek na een uitermate spannend verloop niet zulk een grote ver rassing had opgeleverd. Want in het begin stevende de favoriet met 187 caramboles; op het moment dat zijn tegenstander er nog slechts 130 had genoteerd, regelrecht op de overwinning af. Maar B. van der Hoek liet zich zelfs bij een stand van 240210 niet in timideren en onder grote spanning wist hij de partij in veertien beurten en met een moyenne van 14.17 in zijn voordeel te beëin digen. Hij vervulde hiermee zijn sportieve plicht de enige in dit toernooi te zijn, die de kampioen een nederlaag wist te bezorgen. Direct na afloop van deze slotpartij in „Het Hof van Heemstede" werd een aanvang ge maakt met de prijsuitreiking en de huldiging van de nieuwe kampioen, die het recht ver kreeg het district te vertegenwoordigen bij. de gewestelijke kampioenswedstrijden, die omstreeks april in Amsterdam zullen worden gespeeld. Doordat de heer Ketel er echter de voorkeur aan geeft in de kaderklasse uit te komen, zal zijn plaats worden ingenomen door nummer twee op de ranglijst: de heer B. van der Hoek van B.C. „Hof van Hol land" uit Haarlem. De nieuwe kampioen werd eerst gecompli menteerd door de heer Jacques van Beem, die het district vertegenwoordigde. De eigenlijke prijsuitreiking geschiedde door de voorzitter van „Groenendaal" de heer W. van der Berg. Hierna overhandigde de heer Van der Berg ook de andere deel nemers hun prijzen. De bijeenkomst werd met het gebruikelijke gezellig samenzijn be sloten. Tenslotte vermelden wij nog de eindstand van het toernooi: I. H. Ketel 1990 170 11.70 92 14 2. B. van der Hoek 1908 190 10.04 91 14 3. M. van der Vaart 1834 231 7.94 66 11 4. H.Oomen 1867 238 7.84 83 11 5. G. Karman 1642 185 8.87 57 11 6. C. Scholte 1678 222 7.55 60 7. B. Bosse 1529 203 7.53 53 8. J. Sakkers 1494 255 5.86 43 9. C. van der Hoek 1540 263 5.85 48 Het algemeen toernooi gemiddelde bedroeg 7.91. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Doctoraalexamen economie: K. G. Oey en J C. van Wierst, beiden te Amsterdam. Doe toraalexamen scheikunde: C. A. Bank, Wor- merveer; met lof: J. C. Post, Amsterdam Bevorderd tot doctor in de economische we tenschappen de heer K. G. de Groot, Jor- werd, op proefschrift getiteld: „De finan ciering van de industrialisatie in Neder land". der controle houdt -en ingrijpt wanneer men meent dat een predikant te veel in vloed op zijn gemeenteleden heeft. Zo zijn vele krachtige predikanten van een grote gemeente naar een dorpje in een afgele gen streek overgeplaatst. Van de vele dia- konale instellingen zijn er nog slechts en kele over, maar deze staan dan ook on der een voortreffelijke leiding. Wat echter de meeste indruk op dr. Emmen heeft ge maakt was het rotsvaste geloof in de kerk van Christus van degenen met wie hij heeft gesproken. „Het gaat er niet om of wij liever bij het westen behoren of dat wij van het communisme afwillen", zo spraken deze mensen, „maar waar 't voor ons op aankomt is dat wij leren kiezen". Recht en gerechtigheid worden niet door onze economische situatie bepaald, aldus dr. Emmen, maar hetgeen de bijbel ons daarover leert. Niet een staatshoofd of een regiem maar Christus maakt de geschiede nis. Willen wij de Hongaren goed beoor delen dan moeten wij zien wat dit zwaar getroffen volk steun in hun geloof geeft. Door ons voorbeeld en door gebed kunnen wij de Hongaren de moed en de kracht ge ven hun beproevingen te doorstaan, aldus besloot dr. Emmen zijn toespraak. De r.-k. harmonie „St. Bavo" zal onder leiding van de heer J. Wildschut en in sa menwerking van de Diocesane Koorschool onder leiding van dr. A. Kat op donderdag avond 14 februari in het Concertgebouw in Haarlem een uitvoering geven. Er zullen werken ten gehore worden gebracht van Schubert. Boedijn, Menegali, Lemacher, Sa- froni, Delhaye en Ney en bewerkingen van A. de Arend, F. Jakma en J. Wildschut. Mozaïek aangeboden voor gebouw Kleine Houtweg In de hal van het gebouw van de firma A. E. Ruys Papiergroothandel, gevestigd aan de Kleine Houtweg te Haarlem, is za terdagmorgen een mozaïek van Italiaans glas onthuld; het was een geschenk van het personeel aan de heren Ruys ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van het bedrijf. Ontwerper van het mozaïek was de heer Jo van der Glas, werkzaam bij het bedrijf. De ongeveer honderdveertig leden van het personeel kwamen in het gebouw bij een voor de officiële overdracht. De oud ste medewerker van de firma, de heer J. Wilhelmus, die in 1937 zijn intrede in het bedrijf deed, voerde namens het personeel het woord. Hij bracht in herinnering, dat toen de heer Ruys veertig jaar geleden de zaak stichtte, de situatie in ons land niet rooskleurig was. De heer Ruys heeft ech ter laten zien, dat het wel mogelijk was te slagen. Zijn carrière heeft de sombere voorspellingen gelogenstraft. Spreker noemde de heer Ruys een voorbeeld voor alle leden van het personeel, dat gaarne werkt in zijn geest. De heer Ruys dankte en richtte waarde rende woorden tot mevrouw Ruys en de heer A. E. Ruys Jr., die vijfentwintig jaar aan het bedrijf is verbonden. Nadat het mozaïek onthuld en aangebo den was sprak de heer A. E. Ruys Sr. woorden van dank tot de leden van het personeel. In Dreefzicht volgde daarna een lunch en tot besluit van de dag werd een bezoek gebracht aan Theater Carré te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de N.Z.H. rijks goedkeuring ontvangen op het eerste deel van de voorgenomen garagebouw op het terrein van de huidige tramremise aan de Leidsevaart te Haarlem. Dit eerste deel omvat de bouw van een magazijn met twee bovenwoningen, een paar boxen voor dienstauto's en een trans formatorhuis. Het laat zich aanzien, dat ook de goedkeuringen voor de tweede en derde etappe van het project, die uit de bouw van de garageruimten en de werk plaatsen bestaan, spoedig te verwachten zijn. Ten behoeve van de hiervoor genoem de bedrijfsonderdelen zal de houten ga rage op het voorterrein binnenkort worden afgebroken. De plannen worden uitge werkt door een bouwkundig ingenieur van de N.V. Spoorwegopbouw te Utrecht. Voor de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging hield de heer Carel F. Suasso de Lima de Prado uit Hilversum een ver handeling over de blemen van de jazz. Bij zijn beschouwing werd het muzikale element van de jazz op de achtergrond geschoven, terwille van de psychologische uitwerking van daarmee samenhangende vraagstukken en ernstige moeilijkheden. Men heeft een poging gedaan om een definitie van de jazz te vinden, maar de opgebouwde formuleringen zijn onbevre digend gebleken. Het lijkt ondoenlijk om alle Afrikaanse invloeden en Europese muziekfactoren daarin onder te brengen, zodat een duidelijk beeld van de jazz ge vormd kan worden. Daarbij rijzen dan allerlei vragen. Is de waargenomen jazz- ritmiek werkelijk verwant met de oer-oude- Afrikaanse primitieve muziek die de als slaven naar Amerika weggevoerde negers ongeveer driehonderd jaar geleden als een typisch eigen bezit meebrachten? En in welke mate vormen de Europese elemen ten een misschien wel overwegend be standdeel? Tegenover bestaande opvattingen stelde de heer Suasso een persoonlijke mening over de negro-spirituals als typische zang van de Amerikaanse negerslaven. Uitvoe rig stond spreker stil bij de funeste massa begoocheling door doordacht opgezette jazz-uitvoeringen en door commercieel in gestelde grammofoonmaatschappijen, die voor psychische verwoestingen bij tal van jonge mensen onverschillig bleven. En het was niet alleen de muziek, die een derge lijke funeste invloed kon hebben; ook met teksten van het bedenkelijkste allooi wordt een geestelijk bederf in de hand gewerkt, waarvoor men op zijn hoede moet zijn. In de leeftijd van zevenentachtig jaar is te Haarlem overleden de heer G. Max, oud- hoofd van een lagere school en oud-leraar van onderwijsipstelingen. De heer Max was in onderwijskringen een geziene figuur. De thans overledene is op 26 juni 1869 te Spaarndam geboren en begon daar op 1 juni 1889 zijn loopbaan bij het onderwijs. Op 16 september 1891 vertrok hij naar Haarlem, waar hij onderwijzer werd. Op 1 juli 1909 werd hij benoemd tot hoofd van de lagere school aan het Leidseplein, waar hij een groot aantal jaren werkzaam is geweest. Wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd verliet hij op 1 augustus 1934 het onderwijs. De heer Max is van 1 september 1913 tot 1 augustus 1934 leraar geweest aan de Han delsavondschool en ook was hij leraar van de vroegere Noormaallessen voor opleiding van onderwijzers (essen) te Haarlem. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte begraven. Haarlem, 2 februari 1957 ONDERTROUWD. 2 febr.: A. H. J. Jong man en D. van der Pligt. GEHUWD, 2 febr.: J. de Jong en H. Th. de Kuyper. BEVALLEN van oen zoon: 1 febr.: M. H. de GraafPrins; W. A. SonneveldBlaak- meer; M. F. van DrunenMantel. BEVALLEN, van een dochter, 31 januari: W. van EldikVan der Weide; 1 febr.: C. BakkerVan Pol; H. H. PiekeLeising; M. G. HuibertsVan der Veek; A. van Straaten Binnenmars. OVERLEDEN, 31 januari: L. van der Eijk, 65 j., Middenweg; J. Rosenhart, 74 j., Rol landstraat; 1 febr.: B. de Groot, 61 j., Canine- fatenstraat; F. Boots, Dr. Schaepmanstraat; J. W. G. SteenborgSchaeffer, 75 jaar, Ver- spronckweg. ADVERTENTIE Maar eindelijk had Lodo een drank samengesteld, en nu moest hij dan maar zien, wat die uitwerkte! Voorzichtig droeg hij het schaaltje met de geheimzinnig uit ziende drank naar de slaapkamer, waar de muis nog steeds over het bed heen en weer trippelde. Lodo zette het schaaltje op het bed. „Hier, muisjedrink daar maar 'es van!", zei hij. De muis ging werkelijk op de drank af en dronk61-62 De circa vijfhonderd jonge en oudere ad- spiranten, die aan de jeugduitvoering van Concordia hebben deelgenomen, zullen niet ontevreden zijn geweest over de bijval, die zij van de in zeer grote getale opgekomen belangstellenden hebben ondervonden. Door een besluit, om zoveel mogelijk ad- spiranten de gelegenheid te geven aan deze demonstratie deel te nemen, beperkte het programma zich tot zes nummers in klassi kaal verband: een volksdansje van de meisjes van 8/9 jaar. de oefening met klimpalen van de jongens 10/12 jaar, brug met ongelijk ge stelde leggers voor de oudste meisjes, een vrije oefening van de meisjes noord 10/11 jaar, rekstok van de jongens noord 10/12 jaar en evenwichtsbalk meisjes 8/9 jaar. Het volksdansje en de vrije oefening van de meis jes werden correct uitgevoerd en imponeer den door het grote aantal deelneemsters. Dit laatste was ook het geval met brug ongelijk, waaraan ruim 60 oudste meisjes aan drie toe stellen tien zeer gevarieerde oefeningen lie ten zien. De jongens maakten met hun paal-oefening en klassikaal rek eveneens een goede beurt, vooral de goede lichaamshouding tijdens en na de oefening viel op. De evenwichtsbalk vonden wij minder geslaagd, doordat de oefeningen op muziek werden uitgevoerd. Het bokspringen van de jongens 8/9 jaar en het paardspringen van de meisjes 12/13 jaar was correct. Oefeningen op de lange mat zagen wij van de jongens 6/8 jaar en van de oudste jongens, vooral deze laatste lieten mooi werk zien. Er werd verder nog ge sprongen over kast, bok en springtafel, res pectievelijk door jongens 8/9 jaar, meisjes 8/9 jaar en door de oefencorpsen meisjes en jongens. Vooral het tafelspringen was van goed gehalte en werd zeer vlot afgewerkt. De combinatie bank-kast van de meisjes 10/ 11 jaar kon ons niet bekoren, daarentegen wel hun voorbereidende vormen voor grond- gymnastiek. Het individuele toestelturnen werd ver zorgd door de oefenkorpsen; ringenzwaaien, brug ongelijk en evenwichtsbalk door de meisjes en ringen stil door de jongens. Met dergelijke aankomende krachten kan Con cordia de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Rest nog te vermelden, dat dé opmars van alle deelnemers (sters) begeleid werd door gedeelte Van het tamboerkorps en dat het programma geopend werd door een vrije les van de kleinste meisjes, dat als steeds zeer in de smaak viel. Concordia kan met genoegen op deze ge slaagde middag terugzien. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Santpoort (2de pred.pl.) (toez.) G. H. van Willenswaard te Domburg. Aangenomen naar Berkhout J. A. Labrie te Oostwoud-Midwoud (N.H.) Aangenomen de benoeming tot vicaris te Berlijn (Ned. Gemeente) A. Hofman, kand. te Arnhem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Amsterdam-West (voor evang. pred.) H. W. Eerland te Lisse en S. van Zwoll te Kampen. Geref. Gemeenten Bedankt voor IJsselmonde H. van Gilst te Dirksland. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen M. Baan te Dor drecht en J. Keuning te Barendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Zeist W. Hage te Nunspeet. te Rotterdam-C. (2e maal) A. Vergunst te Corsica (USA). 1 j Zijn diep-religieuze aard deed hem bidden zonder woorden tot hij in zijn kinderlijke gemoed ein delijk de woorden vond: ik moet offeren, dacht hij. Ik moet iets beloven aan de hemel, opdat ik geholpen worde. En met de impulsiviteit van zijn simpele ziel, die noch door zijn succes, noch door zijn zakelijke beslommeringen de oorspronkelijke eenvoud verloren had, bad hij: ik zal mijn ganse bezit in dienst van de mensen stellen, als Susan gezond wordt. Het was waarlijk een gebed, geen heilig dreigement. Want het was meer dan angst of wanhoop, die hem dit deed beloven. Het was een' uit geheimzinnige verten tot hem gekomen besef, dat hij een roeping had. „Zij zal genezen," zei hij plotseling en hij luisterde met verbazing naar zijn eigen stem. „Zij zal genezen. Ik ben er zeker van." Dokter Malloway keek verbaasd naar hem. Het was alsof er in deze onbeheerste, ongelukkige Zuid-Ameri kaan iets veranderd was. Vanwaar kwam die onomstote lijke zekerheid in deze man, die kort tevoren nog vol twijfel en angst geweest was? Het stond voor de dokter nog geenszins vast, dat hij Susan zou kunnen behouden. Zijn woorden naar aanleiding van de boodschap van zuster Katrony waren voorzichtig en vol voorbehoud ge weest. „Wees niet te optimistisch," zei hii ernstig. „Het is. „Zij zal genezen," zei Galotti nog eens, hard en scherp. „Maar haar genezing zal voor ons beiden grote conse quenties hebben." De dokter legde een hand op Galotti's arm. „M'n beste meneer Galotti," zei hij. „Ik raad u aan naar huis en naar bed te gaan. U hebt rust en slaap nodig. Ik zal u morgenochtend opbellen. Zet alles uit uw hoofd en ga slapen. We kunnen nu toch niets doen." Galotti stond op en reikte hem de hand. „Natuurlijk ga ik," zei hij vriendelijk. „U zult uw rust ook hard genoeg nodig hebben. Doch u hoeft mij niet te bellen. Ik zal er namelijk niet zijn." En voordat dokter Malloway van zijn verbazing be komen was, reed Galotti reeds de straat uit, het duister van de New Yorkse nacht in. HOOFDSTUK III Zuster Hepburn vouwde de sprei op het bed in een net vierkant en streek over het laken, waarboven het witte gezichtje in het smetteloze verband roerloos naar het plafond gekeerd was. Zij zag de starende ogen van Susan Richardson, wijd-open, met de angst van een niet te begrijpen onheil strak omhoogkijkend. „Arme kleint meid", zei ze zacht. „Je weet niet hoe dicht je bij je dood geweest bent." Je behoeft niet bang te zijn," zei ze luid en nadrukkelijk. „Je wordt weeT gauw beter. En nu mogen je mammie en pappie even bij je." Ze ging naar de deur en wenkte door een kier. Twee mensen naderden onhoorbaar. George Richardson en zijn vrouw hadden die morgen het ochtendgloren begroet als een verlossing, na een sla peloze nacht van verlammende angsten en wanhopige gedachten, afgewisseld door korte, inhoudsloze gesprek ken zonder wederzijdse troost. In de vroegte had dokter Malloway opgebeld. Zijn mededelingen hadden hun nieuwe, stralende hoop gegeven, al was het een wanke- lijke verwachting die Malloway met de grootst mogelijke voorzichtigheid tot uitdrukking bracht; het feit alleen al dat hun dochtertje nog in leven was, dat zij tot bewust zijn was gekomen en dat zij het kind mochten bezoeken was een drieledige boodschap van vreugde, die maakte dat er verder niets belangrijks meer in het leven bestond voor hen dan dat ene: dat witte bed, dat bleke kind, dat glinsterend sprankje leven in de starende ogen van Susan. Het kind bewoog zich niet. George en Elsie bogen zich ieder aan een kant van het bed voorzichtig over haar heen en zij zagen de van vrees vervulde ogen, die zich nauwelijks afwendden van het ene punt op het plafond, waarheen zij al die tijd gestaard hadden. „Shock," fluisterde zuster Hepburn. „Dat betert wel. Ik weet zeker dat zij u herkent. Maar ze is de ontzetting nog niet te boven. Het is die ene seconde waarin het gebeurt. Die wordt vastgehouden. Daar kan alleen de tijd overheen helpen. Kom. U moet nu weer weggaan." Zij gingen weer weg. Op de gang wachtte dokter Mal loway. „Ik zou u willen verzoeken meneer Galotti op te bel len," zei hij vriendelijk. „Hij zal het zeer appreciëren wanneer u hem inlicht over de verbetering in haar toe stand. Zeg hem dat er alle hoop is „Hij kan zelf opbellen," zei George stroef. „We mogen toch verw „Hij heeft vannacht in mijn huis gewacht tot ik be richt van de nachtzuster kreeg," merkte de dokter op. „Misschien treft u hem niet eens thuis. Hij zei iets van. „Ik zal hem opbellen," zei Elsie. „Het spijt me, mevrouw," zei Harry Watkins door de telefoon, „maar meneer Galotti is niet te bereiken. Hij is niet in de stad. Ik kan u verder geen inlichtingen geven." Watkins had reeds een tiental telefoontjes op deze manier beantwoord die morgen, doch hij bleef on verstoorbaar beleefd en vriendelijk. Galotti had een model-privé-secretaris aan hem daar waren zowel Galotti als hijzelf volkomen van overtuigd. „Ik heb de opdracht u te vragen, de boodschap aan mij door te geven", zei Watkins tot Elsie. „Ik veronder stel dat het over de toestand van uw dochtertje gaat." Hij greep een potlood en schoof een blocnote binnen zijn bereik. „O, juist. Ik wens u geluk, mevrouw. Ik hoop dat alles zich verder gunstig mag ontwikkelen." Hij schreef neer wat Elsie hem vertelde en belde daarna zonder dralen het telegraafkantoor op. Nadat hij een tamelijk uitvoerig telegram had opge geven, rinkelde opnieuw de telefoon. Watkins luisterde en zuchtte. „Meneer Hunter," zei hij vriendelijk doch beslist, „ik heb mijn instructies. De heer Galotti wenst niet met zaken te worden lastiggevallen. Hij is onbereikbaar. Dat vertel ik u nu voor de derde maal vanmorgen. Kunt u mij niet op mijn woord geloven?" Hunter hijgde van opwinding. „Man, ik zeg niet dat ik je niet geloof. Maar begrijp je dan niet dat het erop of eronder is? Galotti weet niet wat er aan de hand is. Hij móét gewaarschuwd worden. Het is de kans van zijn leven. Vandaag kan hij voor lage prijs nog zoveel grond kopen als hij wil op de meest ideale plek van de Verenigde Staten. Morgen is er geen meter meer te krijgen. Bedenk wat je doet, Watkins. Het komt op jouw hoofd neer. Geef me het adres en je bent van de verantwoordelijkheid af. Ik telegrafeer hem en „Geen denken aan, meneer Hunter. „Watkins bleef uiterlijk volkomen kalm, doch er parelden zweetdrup pels op zijn hoge voorhoofd. „De opdrachten van meneer Galotti zijn voor mij onoverkomelijk. Ik hoop dat u mij begrijpt." (Wordt vervolgd). Naar Amerika. De „Zuiderkruis" zal op 12 februari naar Amerika vertrekken me<t 650 emigranten. Voor een groot deel van hen is de reis mogelijk gemaakt door bemid deling van kerken in Amerika. Ds. D. ter Stoege. Nederlands Hervormd predikant te Santpoort, ma:.kt als geestelijk verzorger de reis mee. Burgemeester. Burgemeester Ph. van der Most van Diepenveen heeft per 1 mei ontsla? gevraagd. De gezondheidstoestand van zijn echtgenote heeft hem tot deze stap, twee jaar voor de afloop van zijn ambts periode, genoopt. l-oningin en Prins terug. De Koning in is zaterdagmiddag, vergezeld door Prins Bernhard, van haar wintervakantie in Arosa teruggekeerd. Hofleverancier. De Koningin heeft het predicaat hofleverancier verleend aan het levensmid/'-'^nbedrijf J. Zijlstra Hz. n.v. ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan als naamloze vennootschap. Sparen. Bij de rijkspostspaarbank is in januari ingelegd ƒ63,3 miljoen en terug betaald 49.9 miljoen, zodat het spaarsaldo 13,4 miljoen bedroeg. In januari 1956 was het spaaroverschot 32,2 miljoen en in december 1956 ƒ0,2 miljoen. Onderwijzersopleiding. Het aantal leer lingen bij de normale kweekschoolopleiding voor de onderwijzersakte is gestegen van 13.478 in 1955 tto 14.140 in 1956 (stijging vijf procent). Uet aantal uitgereikte onderwij zersakten aan de kweekscholen bedroeg 4.898 (waarvan 1.823 van de in 1955 ingestel de spoedopleiding). Er gingen 2.048 geslaag den de opleiding tot volledig onderwijzer volgen. tank opgelicht. In Milaan is een 36- jarige Italiaan gearresteerd, die zich in ok tober van het vorig jaar ruim ƒ31.000 liet uitbetalen door ee~ bankinstelling te Nij megen tegen over.egging van traveller- cheques. Later bleek dat de cheques in New York waren gestolen. Huur opgezegd. Aan 270 huurders van het Berger Hof te Alkmaar een wonin gencomplex van een Amsterdams bouwbe drijf is per 3 maart de huurovereenkomst opgezegd Tegelijkertijd is hun een nieuw contract toegezonden met nieuwe voorwaar den. De waarborgsom wordt van 10 tot 100 gulden verhoogd, op de daken mogen geen televisiemasten worden geplaatst, in de wo ningen mogen geen rijwielen meer worden geplaatst, tijdens de weekends mag geen was worden gedroogd, zonneschermen mogen slechts van een uniform type zijn en het aan brengen van telefoonaansluitingen wordt bemoeilijkt. Vijfdaagse werkweek. In de jaarver gadering van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond te Heerlen heeft de voor zitter medegedeeld, dat waarschijnlijk op 1 april wordt begonnen met één vijfdaagse werkweek per maand, in afwachting van het over de verkorting van de werktijd door de S.E.R. uit te brengen rapport. Ziekenhuis. Te Deventer is zaterdag het eerste na de oorlog gereedgekomen rooms-katholieke ziekenhuis door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, in gezegend en officieel in gebruik gesteld. ADVERTENTIE de zuiverste, de zuinigste aanstekerbenzine in fles of bus f 1.20 Een Ronson produkt MAANDAG 4 FEBRUARI Studio: „Gevaarlijke ontmoetingen", 18 j-, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michaël Strogoff", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 8 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Bengazi", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Begijn hofkapelI-terkerkelijk Evangelisatiecomi té. Onderwerp: „Het wonder der goddelijke genezing", 8 uur. DINSDAG 5 FEBRUARI Minerva: „Summer Madness", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Gevaarlijke ontmoetingen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michaël Stro goff". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, '1.15, 7 en 9.15 ui r. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: „Alibi". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: .^engazi", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Stadsschouwburg„Nieuw Jeugdtoneel" speelt voor lagere scholen „De Reis naar Bombola", 10.30 en 2 uur. Concertgebouw: KRO-revue: „Revue-rrrenu voor u", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8