Vijf schoolhoofden richten bezwaarschrift tot B. en W. Voorstel tot verhoging jaarwedden van Gedeputeerde Staten Overheidssteun aan kunstenaars begint bij voorlichting publiek EHS bestaat veertig jaar Communistisch spreker Wethouder D. J. A. Geluk voor afdeling Haarlem Ned. Toonkunstenaarsbond woord ontnomen En wil eindelijk eens een eigen veld 10 KERMIS OP PARKLAAN Auto botst tegen gevel P.T.T.-ambtenaar redt kind uit Brouwersvaart Hobbyclubs C.J.M.V. in Bloemendaal gestart „Tussen vulkanen en wilde dieren" Provinciale Staten Noordholland „Heemstede-West" met een thriller KLM-dienst op Boedapest Melkhandelaren hielden zich aan prijsverlaging Opperste Sovjet in Moskou bijeengekomen ZANDVOORT HOOFDDORP LISSE „Jonge kerk" spreekt over synodale oproep Washington wijst opnieuw een Sovjetrus uit Prinses Beatrix bij de bouw van haar jacht Scheepvaart DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wü vernemen hebben de hoofden van vijf scholen uit het Parklaankwarticr te Haarlem een brief geschreven aan Bur- gemeester en Wethouders van Haarlem, waarin zij hun bezwaren uiten tegen de voorgenomen plannen de kermis bij wijze van proef op de Parklaan te houden. Van deze brief is een afschrift gestuurd aan de Haarlemse gemeenteraad. De ondertekena ren van het adres zijn de hoofden van de Tweede Doopsgezinde school in de Ripper- dastraat, van de R.K. Opleidingsschool op de Nieuwe Gracht en van drie gemeente lijke scholen de Th. M. Ketelaarschool aan de Parklaan, de Anslijnschool, eveneens aan de Parklaan en van de Dr. A. van Voorlhuyscnschool op de Friese Varken markt. In het adres worden ernstige bezwaren tegen de voorgenomen proef ingebracht, welke bezwaren gegrond worden op een jarenlange ervaring, die de ondertekena ren met de aanwezigheid van een kermis terrein bij hun scholen hebben gehad. Zij wijzen erop, dat het terrein, waar de kei-mis zal worden gehouden ligt temid den van vijf scholen met bijna duizend leerlingen, voor het grootste gedeelte be horend tot de leeftijdsklasse van zes tot twaalf jaar. Voordat de kermis begint wordt de rust in de omgeving van de scholen een week lang verstoord door het aan- en afrijden van zware wagens, het opbouwen van tenten en kramen en het proberen van geluidsinstallaties. Onderteke naren wijzen er op dat het toezicht bij het aan- en uitgaan van de scholen ten zeer ste wordt bemoeilijkt en dat het te laat komen in de kermisweek veelvuldiger voorkomt dan in normale tijden. Om al deze bezwaren menen adressanten, dat het college van B. en W. een veto moet uitspreken,, nog voor dat de proef geno men wordt. Ook wijzen de ondertekenaren op de de moraliserende uitwerking, die het verwij deren van de hekjes om het plantsoen en het vernielen van de grasmat en de be planting op de leerlingen zal hebben, om dat hen door de leerkrachten steeds wordt ingeprent, dat zij de plantsoenen moeten ontzien. Suggesties Tenslotte doen de adressanten enige sug gesties aan de hand, volgens welke de speelgelegenheid van de kinderen en de parkeerruimte in het Parklaankwartier kunnen worden uitgebreid. Zij wijzen op de reeds bestaande speeltuin Don Bosco en bevelen een onderzoek naar de mogelijk heid van uitbreiding aan. Verder stellen zij, dat er tussen de Phoenixweg en de Phoenixstraat., grenzende aan de Parklaan en de opslagplaats van de Dienst van Hout en Plantsoenen, een terrein ligt van ongeveer 500 vierkante meter, dat mis schien nog niet bestemd is voor industrie vestiging. Op dit terrein zou een rolschaat- senbaan kunnen worden aangelegd, die te vens ingericht zou kunnen worden als bas ketball-terrein. Tegen de aanleg van een parkeerterrein op de Parklaan waarschu wen de vijf schoolhoofden: zij vragen E. en W. de mogelijkheid te willen onderzoe ken of de Gonnetstraat langs de spoorbaan eventueel met aangrenzende straten niet beter als parkeerterrein kunnen worden ingericht. Verder zou de Ripperdastraat gedeeltelijk tot speelterrein kunnen wor den gemaakt, omdat daar weinig verkeer zou zijn. De bezwaarden eindigen hun adres met de hoop uit te spreken, dat zij voldoende duidelijk hebben gemaakt, dat de Parklaan ongeschikt is voor het houden van een kermis en dat er in de naaste omgeving voldoende gelegenheid is om parkeer- en speelterreinen aan te leggen zodat het stukje natuurschoon in de Parklaan be waard zal kunnen blijven. Onvoorzichtige bromfietser gespaard Maandagavond is een personenauto op de Rijksstraatweg te Haarlem, ter hoogte van de Korteweg, tegen de gevel van een woonhuis gebotst in een poging van de bestuurder om een bromfiets te ontwijken. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur, toen een bromfietser met een passa gier op de duo, die in noordelijke richting reed, plotseling linksaf sloeg om de Korte weg in te rijden. De bestuurder van een hem achteroprijdende auto, een 20-jarige Haarlemmer, remde krachtig en week eveneens naar links uit om een botsing te vermijden. De auto raakte echter het voorwiel van de bromfiets, waarna de autobestuurder de macht over het stuur verloor. De wagen reed het trottoir op, botste tegen de pui van een woonhuis en veerde door de schok weer terug op de rijbaan van de Rijksstraatweg. De pui werd hierbij beschadigd. De auto kreeg ernstige schade en de bromfiets werd licht beschadigd. De autobestuurder kreeg een wond aan het hoofd en is voor behandeling naar de Deo gebracht, van waar hij later weer naar zijn woning kon terugkeren. De andere betrokkenen bij dit ongeval hebben geen letsel opgelopen. Vanmorgen omstreeks kwart over twaalf heeft de 63-jarige opzichter I van de P.T.T. de heer K. J. Preusterink een 9-jarig jon getje uit het water van de Brouwersvaart te Haarlem gehaald. De heer Preusterink. die op weg was naar zijn woning in de Van 't Hoffstraat, zag ter hoogte van het Kre- lagehuis een kind in het water liggen. Hij bedacht zich geen ogenblik en sprong te water zonder zelfs de moeite te nemen zijn overjas uit te doen. Hij moest een paar slagen zwemmen voordat hij het jongetje, dat al een paar keer kopje-onder was ge weest, bereikte. Hij wist het kind naar de kant te brengen, waar omstanders hen beiden uit het water haalden. Het jongetje is naar zijn woning in de Trompstraat ge bracht. Het jongetje reed op zijn fiets met een vriendje achterop en moet daarbij in het water gereden zijn. Maandagavond is in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een van de drie hobbyclubs, die georganiseerd wor den door de afdeling „Bloemendaal" van de Christelijke Jongemaninenvereniging, met zijn activiteiten begonnen. Naar wij van de leiders van deze club. de heren W. L. de Graaf en R. Wieldraaier vernamen, was men over het begin best tevreden, want reeds op de eerste avond meldden zich twaalf tafeltennisspelers uit Bloemen daal, Haarlem en Santpoort aan. Elke maandagavond zal er nu in het Jeugdhuis voor de jongelui gelegenheid zijn deze sport te beoefenen. Er zal in twee ploegen gespeeld worden, van zeven uur tot half negen zullen jongens en meisjes van vijf tien tot achttien jaar kunnen spelen en van half negen tot tien uur de ouderen. Al dadelijk de eerste avond heerste er een pretige sfeer en de leiding koestert dan ook de verwachting, dat de tafelten nisclub tot een succes zal worden. De radiobouwclub onder de belangeloze leiding van de radio-technicus de heer J. Sieswerda uit Bloemendaal, daarbij geas sisteerd door de heren J. M. Vermeer en J. F. Kroone jr., die al enige weken aan de gang is, heeft thans voldoende leden, zodat op het ogenblik geen aspirant-leden meer kunnen worden aangenomen. Deze club komt op vrijdagavond in het Jeugdhuis bij een. Donderdagavond 7 februari gaat de foto- ub starten, eveneens met deskundige 'o en voorts onder leiding van de heren 'ranenburg en D. van Beem. Lode van Gent. voor N.R.V. De wereldreiziger Lode van Gent heeft maandag in het concertgebouw te Haar lem voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging een kleuren film vertoond, die werd opgenomen in de binnenlanden van de Belgische Kongo. De heer Van Gent lichtte de film „Tus sen vulkanen en wilde dieren" toe met wetenswaardige bijzonderheden over de verschillende dieren, die de binnenlanden van Afrika bevolken. Ieder jaar verblijft de heer Van Gent enige tijd tussen de inboorlingen, waar hij wetenschappelijke onderzoekingen ver richt. Met zestig dragers, die ieder een last van dertig tot veertig kilo met zich torsen, trekt hij door de uitgestrekte savannen, beklimt de hellingen van de vulkanen in de omgeving van het Kivumeer en bestu deert de gedragingen van de vogels en dieren, die hij met, zijn camera weet te be naderen. De films van de heer Van Gent gaven de aanwezigen een uitstekende indruk van de woeste ongerepte schoonheid van dit Afri kaanse land met zijn grillige bergketens, uitgestrekte savannen en schier ondoor dringbare bossen. De aanwezigen kregen voorts een beeld van de uiterst moderne stad temidden van de wildernis: Leopoldstad. Tot slot van deze serie films kreeg men een suggestieve opname te zien van een in werking zijnde vulkaan. Een oude opvatting is dat kunst in ar moede tot stand moet komen. Er zit, zoals in ieder gezegde meestal wel het geval is, in dit adagium een kern van waarheid, omdat de kunstenaar, die in armoede leeft, noodzakelijkerwijs in onmin met de wereld verkeert en uit dit gevoel vaak waar achtige kunstwerken kunnen voortkomen, waarbij de kunst zich vrij kan ontplooien. De tegenwoordige opvatting kent echter aan de kunstenaar een bepaalde taak toe in de samenleving, omdat hij (noodgedwon gen) deel uitmaakt van die samenleving. Om de kunstenaar in staat te stellen deze taak te vervullen, zal de overheid vaak onmisbaar zijn. Op welke wijze de over heid, zonder de kunst geweld aan te doen en aan banden te leggen, de kunstenaar kan steunen was het onderwerp van een voordracht, die de Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, maandagavond in hotel Lion d'Or te Haarlem voor een aantal leden van de afdeling Haarlem van de Neder landse Toonkunstenaarsbond heeft ge houden. Dat de overheid zeker geen regelende taak op het gebied van de kunst zelf heeft, stelde de heer Geluk aan het begin van zijn toespraak voorop. Aan de andere kant kan de overheid de kunstenaar die in be hoeftige omstandigheden verkeert niet in de steek laten, juist met het oog op be houd van de kunst, omdat een in materiële zorgen verkerende kunstenaar werken gaat scheppen, die bij het publiek gewild zijn, waardoor aan de kunst zelf vaak geweld wordt gedaaan. „Een mens kan zonder kunst niet leven" stelde de heer Geluk, „omdat hij anders vermaterialiseert". De moeilijkheid bij dit alles is, dat de maat schappij van de kunstenaar een prestatie vraagt, waardoor kans bestaat op een con flict, omdat vaak iets geschapen wordt, dat de gewone mens niet kan waarderen. De spreker gaf vijf richtlijnen aan, vol gens welke zich de bemoeiingen van de Ruurd Feenstra, wiens thriller „Als de klok waarschuwt" een groot succes voor het amateurtoneel is geworden, zodat het stuk door de dilettanten vele honderden keren werd gespeeld, heeft in dit genre thans een nieuw toneelspel geschreven, da- zaterdag door „Heemstede-West" in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem met een be vredigend succes voor het voetlicht werd gebracht. Het is „Pimmetje", een vrolijke thriller, die echter een enigszins geforceer de intrige bevat, waardoor het verhaal een logische ontleding moeilijk verdragen kan. Het betreft hier namelijk de misdadige es capades van een vrouwelijke Al Capone, een gravin, die zich op haar (uiteraard) geheimzinnig kasteel onledig houdt met het vervaardigen van vals bankpapier en de leverantie van blanke slavinnen aan losbandige huizen in het buitenland. Op zekere avond krijgt deze menslievende da me ongewenst bezoek van de passagiers van een gestrande autobus, waarmee dan tevens de poppen aan het dansen worden gebracht. Een paar moorden, geheimzinni ge lichtseinen en revolverschoten zijn dan de gebruikelijke incidenten, waarmee het publiek in de gewenste griezelsfeer moet worden gebracht. Een volmaakt pretentie loze thriller dus. die niet in staat is geble ken de werkende leden van „Heemstede- West" onoverkomelijke moeilijkheden te bezorgen. Het stuk stelde zelfs Cor Hunik in de gelegenheid een rake typering te ge ven van dokter Hieronimus Roosje, die rustig, trefzeker en met een vermakelijk Gronings accent de best gespeelde rol van de avond werd. Na hem verdient dan Lien Wijnstroom te worden genoemd, voor de onverstoorbare kalmte, waarmee zij de misdadige gravin heeft uitgebeeld. Theo Visser was Pimmetje, de titelheld. De niet met name genoemde regisseur had zijn animo tot chargeren stellig moeten beper ken, waardoor het eerste gedeelte van zijn optreden in een onverantwoorde clownerie ontaardde. Als de gedecideerde politieman nam hij later evenwel volledig revanche. Joke van der Veldt, Ans Visser, Annie Jel- tema, Herman Foks, Anton Jansen en Jan net Foks waren de overige spelers, die aan het slot een dankbaar applaus in ontvangst mochten nemen van een publiek, dat zich kennelijk uitstekend had geamuseerd. De K.L.M. zal de dienst op Boedapest, in. oktober van het vorig jaar tijdens de opstand in de Hongaarse hoofdstad ge staakt, op donderdag 7 februari hervatten via Frankfort. Eindbestemming is Cairo via Istanbul. De volgende dag keert het vliegtuig langs dezelfde route terug. Deze dienst wordt eenmaal per week uitgevoerd. overheid kunnen ontplooien. In de eerste plaats moet worden uitgegaan van het stre ven, dat ieder mens een behoorlijk en menswaardig bestaan moet kunnen leiden, verder moet de overheid ten aanzien van de kunst conserverend te werk gaan; in de derde plaats kan de overheid meewerken door het verstrekken van kunstopdrachten, zonder daarmee de kunstenaar te zeer te binden, voorts moet de kunst voor ieder bereikbaar gemaakt worden en tenslotte moet het publiek opgevoed worden tot het genieten van kunst, waarbij vooral aan dacht aan de jeugd moet worden ge schonken. De sperker herinnerde aan het. verschil tussen de scheppende en uitvoerende kun stenaars. Bij de laatste groep komen de minste moeilijkheden voor, omdat daarbij de overheid door een subsidiëringspolitiek de kunstenaar een normale plaats in de samenleving kan geven. Bij de scheppende kunstenaars ligt de situatie iets anders, omdat het publiek hun werken meestal niet betalen kan. Hier kan de overheid tot aankopen overgaan volgens de sociale contraprestatieregeling, waarover wij on langs zeer uitvoerig hebben geschreven. Een bezwaar hierbij L. dat men met vele kunstwerken blijft zitten, waarvoor geen plaats is. Om een oplossing te vinden, meende de heer Geluk, dat toch móest worden overgegaan tot een of andere vorm van subsidiëring. Spreker haalde het voorbeeld aan van de gemeente Alkmaar, die subsidies verstrekte bij werken, die door het publiek op een tentoonstelling werden aangekocht. Een andere mogelijk heid is meer over te gaan tot het geven van kunstwerken bij huwelijken en jubilea. De belangrijkste voorwaarde is, volgens de heer Geluk, echter het publiek goed voor te lichten over kunst, waarvoor een organisatie in het leven zou moeten worden geroepen. De opvoeding van het publiek tot het genieten van kunst achtte de wet houder een van de belangrijkste taken van de overheid. Als men hier al bij de kleu ter- en lagere scholen mee begint, dan zal op de duur het Nederlandse volk inzien, dat de kunstenaar een taak heeft in de ge meenschap en dan zal mét het begrip de waardering voor de kunstenaar en zijn scheppingen groeien. Na de pauze maakten verscheidene aan wezigen van de gelegenheid gebruik de in leider vragen te stellen. Tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1957 van de provincie Noord holland in de hedenmorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten, heeft mr. A. d e R o o s (Arbeid) twee voorstellen ingediend. Gedeputeerde Staten hadden gebruik gemaakt van de machtiging de salarisverhoging van zes percent voor het provinciaal personeel in te laten gaan op 1 september 1956. Mr. De Roos stelde voor de verhoging op 1 juli 1956 te doen ingaan. Voorts diende mr. De Roos een voorstel in, om de jaarwedden van Gedeputeerde Staten met ingang van 1 januari 1957 te verhogen van 12.000 (ingevoerd op 1 juli 1955) tot. 15.000. Spreker zeide aan te nemen, dat er dan een stilstand in de be weging der jaarwedden is gekomen. De voorstellen werden mede ondertekend door vertegenwoordigers van andere frac ties, behalve de fractie der communisten. Mr. De Roos merkte namens vier frac ties op, dat de Communistische partij in haar houding volhardt, hetgeen na de ge beurtenissen in Hongarije is gebleken. De communisten zullen zelf de politieke gevol gen dienen te dragen en behoren niet thuis in commissies. Sprekende over de begroting der provin cie zeide spreker, dat zijn fractie zich met het beleid van Gedeputeerde Staten kan verenigen. Men zou de begroting pessimis tisch kunnen noemen en zich kunnen af vragen of men aan de j.uistheid der bedra gen moet twijfelen. Spreker stelde vast, dat in de afgelopen jaren de rekeningen een gunstiger beeld gaven dan de begrotingen en wenste Gedeputeerde Staten toe, dat zij voor 1957 opnieuw gunstige resultaten zul len boeken. Voorts hield mr. De Roos een beschouwing over het subsidiebeleid en hij vroeg Gedeputeerde Staten hieraan bijzon dere aandacht te besteden, eventueel in overleg met. het rijk en andere provincies. De heer J a c. Groen (K.V.P.) sloot zich aan bij de opmerkingen van mr. De Roos over de Communistische partij en sprak zijn tevredenheid uit over het beleid van Controleurs van de Algemene Inspectie dienst hebben maandag een onderzoek in gesteld naar de naleving van de melkprijs verlaging door de Haarlemse melkhande laren. Zoals wij zaterdag aankondigden, is de melkprijs als gevolg van de sanering der bezorging met ingang van maandag j.l. met een cent per liter verlaagd. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat de melkhande laren zich aan deze prijsverlaging hebben gehouden, wat ook niemand heeft betwij feld. MOSKOU (Reuter) In het Kremlin is vanochtend de Opperste Sovjet, de Russi sche volksvertegenwoordiging, bestaande uit de raad van Nationaliteiten en dé raad van de Unie, bijeengekomen. Het is de eerste zitting sinds de opstand in Honga rije. De zitting begon met een korte bijeen komst van de raad van Nationaliteiten. De afgevaardigden keurden een uit acht pun ten bestaande agenda goed. De agenda om vat. onder meer een verklaring over de buitenlandse politiek, bespreking en goed keuring van de begroting en het staatsplan voor 1957 en verscheidene kwesties van organisatie en bestuur. Waarschijnlijk zal de verklaring over de buitenlandse politiek worden afgelegd door minister Sjepilov, die voor het eerst sinds zijn ziekte weer in het openbaar ver scheen. Voorts waren aanwezig president Vorosjilov, premier Boelganin, de eerste vice-premier Mikojan en vice-president Sjvernik. Na een kwartier ging de raad van Natio naliteiten uiteen. Later op de dag zou er een gemeenschappelijke zitting van de beide raden worden gehouden. Dezer dagen bestaat de Haarlemse voet balvereniging EHS veertig jaar. En dat is voor de voorzitter van de vereniging, de heer Pirovano, een gelegenheid om weer eens een al heel oude wens te uiten: een eigen speelveld. Daarvoor ben ik, zo zegt hij, met vele clubgenoten al heel lang be zig. Nog kort geleden hebben wij onze zaak bepleit bij de wethouder voor sport zaken, de heer D. J. A. Geluk, die veel be grip toonde voor onze moeilijkheden en toezegde onze belangen te bepleiten in het college van Burgemeester en Wethouders. Voorzitter Pirovano is trots op zijn EHS. Het is één grote familie zegt hij, die niet minder dan vijftien voetbalelftallen op de been brengt, vier honkbalteams en twee softbalploegen. Een enorme schare onder steunende leden leeft regelmatig" met de prestaties en het wel en wee van de club mee en heeft er bovendien voor gezorgd dat de financiële basis zeer gezond is. Daarover vooral is men in EHS juist daarom zo verheugd omdat, wanneer de wens in vervulling zal gaan, de leden zelf voor de bouw van het kleedhuis zullen zorgen. Arbei ders en deskundigen zijn er genoeg in EHS en de penning meester kan aan de financiële eisen van een dergelijke onderneming volledig vo. doen. Naast het sportterrein Noord Akendam zijn twee velden geprojecteerd waar EIIS het oog op heeft en indien de club daar over de beschikking zou krijgen, wel, dan is EHS uit de nood en kan de club haar vleugels wijder uitslaan. De jubilerende club hoort thuis in Haarlem-Noord. Zij speelde aanvankelijk op Woestduin in Vogelenzang en daarna ruim 25 jaar aan de Vergierdeweg in Haarlem. Vervolgens nog even bij Onze Gezellen v,n verhuisde na de oorlog naai de Cruquiusweg in Heemstede. Sinds 1950 speelt EHS op het gemeentelijk Sport terrein aan de Verspronckweg. Maar een vereniging van een dergelijke allure kan nu eenmaal niet buiten een eigen ter rein en zou, wanneer de plannen inder daad vaste vorm krijgen, weer in de oude vertrouwde omgeving, waar tenslotte vrij wel alle leden hun domicilie hebben, terugkeren. Het is EHS niet altijd voor de wind ge gaan. Zeker niet. In 1929 bijvoorbeeld scheelde het niet veel of de club had op gehouden te bestaan. Na een glansperiode in de HVB en de KNVB telde de vereni ging toen nog slechts negentien leden en tijdens een vergadering werd toen slechts met de meerderheid van één stem besloten de club niet op te heffen. De mannen die toen hun schouders on der het vele moeilijke werk zetten, hebben eer van hun werk gekregen. Twee jaar la ter waren er al weer tien elftallen in de HVB en vier jaar verder in 1935 dus speelde EHS weer in de competitie van de KNVB. Het eerste team bleek al spoedig te sterk voor de vierde klasse, maar al werd het dan diverse malen kampioen van de afdeling, pas in het seizoen 1952-1953 volgde promotie naaar de derde klasse. Een jaar later echter degradeerde EHS weer naar de vierde klasse, waarna het steeds stuivertje wisselen bleef. Er volgde weer promotie en sinds het seizoen 1955/ '956 speelt de thans jubilerende vereniging met wisselend succes in de derde klasse. Jammer alleen dat EHS er thans in haar jubileumjaar niet al te best voor staat in die derde klasse. Bij EHS, aldus voorzitter Pirovano, geldt nog altijd een krachtig streven: de Haarlemse jeugd een prettige ontspanning te bezorgen. En dat kan als wij er in sla gen de goede geest in de vereniging te behouden enals wij een eigen veld krijgen. Zaterdagmiddag aanstaande van drie tot vijf uur wordt het jubileumfeest van EHS gevierd met een receptie in restaurant Brinkman op het Houtplein in Haarlem, 's Avonds wordt in het Concertgebouw een feestavond gegeven, waarvoor alle EHS'ers zijn uitgenodigd. Gedeputeerde Staten. Hij hoopte, dat een wet over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten (commissie-Oud) spoedig tot stand zal komen en dat muziekkorpsen een subsidie zullen ontvangen. De heer Groen besprak het woningvraagstuk en zeide, dat er vele klachten worden ver nomen van kleine gemeenten over te ge ringe toewijzing van bouwvolume. Ook hoopte hij, dat de woningbouw niet te veel belemmerd wordt door onderzoeken en administratieve maatregelen. De heer Gortzak (Comm.) was van mening, dat er veel kapitaal naar het bui tenland gaat door deelneming in buiten landse leningen en door aankoop van ma teriaal voor de defensie. Daaraan moet een beperking komen, aldus spreker, waardoor de provincie in staat zal zijn geld op lange termijn te lenen en activiteiten kan ont wikkelen. De regering dient er voor te zorgen, dat er geen improductieve werken uitgevoerd worden en dat het verstrekken van kapitaal aan het buitenland aan ban den wordt gelegd. Woord ontnomen Vervolgens hield de heer Gortzak een beschouwing over de internationale toe stand. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin in d' provincie Noordholland, dr. M. J. P r i n s e n, verzocht de heer Gortzak zich te beperken tot de verklaring der fracties; anders zou hij zich verplicht voe len hem het woord te ontnemen. De heer Gortzak zeide van mening te zijn de achtergrond van de feiten van Hon garije te moeten bespreken door aandacht te besteden aan de internationale toestand. Nadat hij hierover verder ging, ontnam de voorzitter de spreker het woord en hij stelde de heer Schippers (K.V.P.) in de gelegenheid algemene beschouwingen te houden. Wegenaanleg aanbesteed Ten raadhuize te Zandvoort is maan dagmiddag aanbesteed de aanleg van we gen en rioleringen voor de bouw van tachtig woningen aan de Van Lennepweg aldaar. Er waren veertien inschrijvers. De begroting was vastgesteld op f 82.476. De laagste inschrijver was firma H. Keevel, Amsterdam, voor f 53.353. Hoogste in schrijver was firma J. Riemersma, Am sterdam, voor f 125.000. Nieuwe drukkerij in gebruik genomen Maandag is de nieuwe drukkerij van de Gebroeders Koning te Hooddorp officieel in gebruik gesteld. Het pand bestaat uit een ruime, lichte hal voor de technische afdeling en een administratiegebouw, beide gelijkvloers. De ontwerper, de heer A. J. de Koning, heeft aan de moderne opvat tingen in de bouwkunst een functio nele vormgeving, veel licht en heldere kleuren ten volle reclrt doen wederva-, ren. De inwerking zijnde machines en een kleine tentoonstelling gaven de génodig- den een levendige indruk van het bedrijf. Vertegenwoordigers van officiële instan ties en zakelijke relaties gaven van hun belangstelling blijk. Namens het gemeen tebestuur waren de wethouders J. A. Oud- heusden en C. van Beem aanwezig. De afdeling Lisse van de „Jonge Kerk" heeft maandagavond in „Het baken" aan dacht geschonken aan de synodale oproep van de Nederlands Hervormde Kerk aan gaande de vraagstukken betreffende Nieuw Guinea. Nadat ds. C. Jongeboer een in leidend woord had gesproken, gaf de voor zitter, de heer P. Roelse, een uitvoerige toelichting op deze oproep. Spr. schetste de positie van de kerk in dit rijksdeel. Bij de gedachtenwisseling werd het bezwaar naar voren gebracht, dat de oproep niet in de classicale vergadering is behandeld. Voorlichting over emigratie Het bestuur van de afdeling Bloembol lenstreek van de Christelijke Emigratie centrale belegt donderdag 14 februari in „De Witte Zwaan" te Lisse een voorlich tingsavond over emigratie. De heer T. Polst, die in Canada belast is met de zorg voor de Nederlandse immigranten, zal een inleiding over zijn werkzaamheden houden WASHINGTON (AFP/U.P) —Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft officieel bekendgemaakt, dat het op 25 janurai de employé van de Rus sische ambassade in Washington, Vassili Molev gelast heeft het land te verlaten omdat hij betrokken was in een spionage- zaak, die onlangs in New York is ontdekt Molev is op 28 .januari uit de Verenigde Staten vertrokken. Officieel werd ver klaard dat alle Russen tegen wie verden king was gerezen na de arrestatie van de drie spionnen, de Verenigde Staten thans verlaten hebben. Prinses Beatrix heeft maandag geheel onofficieel een bezoek van drieënhalf uur gebracht aan de werf van de firma De Vries Lentsch te Amsterdam. Met de directie heeft zij gesproken over het voor haar in aanbouw zijnde jacht „De Groene Draeck". De prinses gaf zelf enkele aanwij zingen bij het in ogenschouw nemen van de bouwwerkzaamheden. Abbekerk, 3 te Amsterdam. Abbedijk, pass. 4 Balboa n. Cristobal. Aegis, 4 te Antwerpen. Alderamin, 4 v. Chalna n. Rangoon. Almkerk, 4 te Bremen. Annenkerk, 4 v. Manilla n. Hongkong. Arnedijk, 4 te Antwerpen. Amstelpark, 3 1000 m. w. Boma n. Kaapstad. Averdijk, 4 te Havana verw. Aalsum, 3 400 m. n.o. Balbao n. San Francisco. Albireo, 3 te Bremen. Alioth, 3 200 m. w. Lissabon n. Rio de Janeiro Alnati, 4 te Santos. Appingedijk, 4 ten anker bij Baltimore. Artemis, 3 v. IJmuiden n. Trinidad. Ariadne, 4 te Limni verw. Amstelveen, 7 te Rastanura verw. Alioth. pass. 4 Madeira n. Rio de Janeiro. Almdijk, 4 v. Houston n. Havana. Arendskerk, 5 te Lor. Marques. Argos, 4 v. Gdynia n. Amsterdam. Arkeldijk. 5 te Halifax. Astrid Naess, 4 v. Amsterdam n. Perzische Golf Ardeas, 4 te Amsterdam n. Hamburg. Alblasserdijk, 4 v. Rotterdam te Antwerpen. Batjan, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Batum, 2 te water. Bussum, 2 te Amsterdam. Baarn, 4 v. Cristobal n. Buena Ventui'a. Bcnnekom, pass. 4 Wight n. Vlaardingcn. Breda, 2 v. Cristobal n. Willemstad. Breda, 4 te Curacao. BeninkuSt, 4 100 m. w. Lissabon n. Dakar. Bcnnekom, 5 te Rotterdam verw. Crania, 3 140 m. n.w. Fort Aleza n. Curagao. Charis, 3 v. Puerto Plata n. Caracol. Callex Delft. 4 te Rotterdam verw. Caltex Leiden, 4 v. Venetië n. Sidon. Ceronia, 5 te Santos. Cistula, 4 v. Houston n. Rotterdam. Cradle of Liberty, pass. 4 Kp. De Goede Hoop n. Philadelphia. Caltex Delft, 4 te Rotterdam. Cirrus (weerschip), 4 v. Rdam n. Atl. Oceaan. Delfshaven, 4 v. Dakar n. Durban. Dorestad, 3 v. Colombo n. Mcna Al Ahmadl. Delfland, 3 v. Bahia n. Montevideo. Diemerdijk, 4 te Bermuda. Doris, 4 te Jacmel. Daphnis, 4 v. New Orleans n. Curagao. Eemland. 3 te Amsterdam. Eos, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Algiers. Esso Rotterdam, 4 v. New York n. Avondale. Elizabeth B, 4 120 m. n.w. Curagao n. Trinidad. Eurybates, 4 te Amsterdam. Eenhoorn. 4 v. Antwerpen n. Paras. Esso Nederland. 4 v. Philadelphia n. Aruba. Etrema, 5 te Bahia. Felipes, 5 te Singapore. Groote Beer, pass. 4 Wight n. Rotterdam. Gaasterland, 3 v. Bahia n. Las Palmas. Ganymedes, 4 te Champerico. Groote Beer, 5 te Rotterdam verw. Gaasterkerk, 5 te Antwerpen verw. Gaasterkefk, 5 te Antwerpen. Gabonkust, 4 v. Freetown n. Landsend. Guineekust, 4 v. Dakar n. Le Havre. Hersilia, 4 te Paramaribo v. Port of Spain. Hera, 3 te Georgetown. Heelsum, 3 te New Orleans n. Savannah. Hestia. 3 le Amsterdam. Hispania, 3 te Sastro Urdiales. Hilversum. 3 420 m. n.o. St. Helena n. Landsend. Ilos, 3 te Amsterdam. Japara KRL. 4 v. Surabaja n. Singapore. Kellia. 3 150 m. n.w. Finisterre n. Stockholm. Khasiella, 4 v. Larnaka te Beyrout. Kieldrecht, 4 te Madras. Karimata, 2 te Hollandia. ICalydon, 3 225 m. n.n.w. Pto. Rico n. P. Cardon. Kenia, 4 280 m. z.w. Cocos eil. n. Geelong. Korovina, 4 120 m. z.o. Brisbane n. Lyttleton. Kabylia, 4 te Pta. Cardon. Kalydon, 5 te Pta. Cardon. Kellia, pass. 4 Ouwessant n. Stockholm. Korenia. 4 v. Port de Bouc n. Curagao. Laertes. 4 v. Belawan n. Kaapstad. Lindekerk, 5 te Bahrein. Lekhaven. 4 te Buenos Aires. Liberty Bell. 3 650 m. n.n.w. Monapassage naar Pta. Cardon. Loenerkerk, 5 te Bombay verw. v. Rotterdam. Maashaven pass. 4 Ouessant n. Antwerpen. Mapia, 5 te Balikpapan. Metula, 5 te Pulu Bukom. Muiderkerk, 4 te Le Havre. Mataram, 4 te Surabaja. Meres N, 3 90 m. z. Kaap Santa n. Vitoria. Merwede, 4 te Burutu v. Lagos. Mentor, 3 360 m. z.w. Fayal n. Port of Spain. Musi, 2 te Paiembang v. Pangkalpinang. Maas, 3 v. Amsterdam n. West-Indië. Noordzee, 3 240 m. w.z.w. Balboa n. Yokohama. Noordam, 4 te Rotterdam verw. Notos, pass. 3 Ouessant n. Malaga. Nieuw Amsterdam, 4 v. La Guaira n. Curagao. Oldekerk, pass. 3 Kaapstad n. Las Palmas. Osiris, 3 600 m. n.o. Barbados n. Londen. Ootmarsum, 4 v. Jacksonville n. Amsterdam. Ouwerkerk, 4 v. Kaapstad n. Fremantle. Oranjefontein, 5 te Amsterdam. Parkhaven, 3 90 m. o. Rio Grande n. Antwerpen. Polydorus, 4 te Birkenhead n. Liverpool. P. G. Thullin, 3 575 m. o.n.o. Zanzibar n. Kaapst. Prins Casimir, 4 te Launion v. Punta Arenas. Prins Johan Willem Friso, 3 v. Haifa n. Antw. Prins Alexander, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Prins Willem III, verm. 6 v. Le Havre n. R'dam, Peperkust, 2 te Amsterdam v. Duinkerken. Prins Willem IV, 5 te Duinkerken. Rijnkerk, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Raki, 4 te Hamburg verw. Rotula,- 3 v., S.tanlo.w n. Curagao. Rijnland, 3 70 m. n.o. Albrolhos n. Las Palmas, Rondo, 3 130 m. n.o. Gibraltar n. Napels. Rondo, 5 te Napels. Sawega, 2 v. Amsterdam n. Indonesië. Stad Maassluis, 2 v. Amsterdam n. Melilla. Schie, pass. 4 Finisterre n. Hamburg. Stad Vlaardingen, pass. 4 Lizardhead n. H. Roads, Straat Torres, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Sirrah, 4 te Wellington. Stad Haarlem, 4 te Narvik. Sarpedon, 4 te Amsterdam v. Paramaribo. Slamat, 5 te New Orleans verw v. Savannah. Sibajak, 4 v. Sydney n. Melbourne. Sibajak, 6 te Melbourne verw. Solon, 4 te Ciudad Trujillo. Sunetta, 5 te Suva verw. v. Port Moresby. Stentor, 31 v. Mobile n. Houston. Sarpedon, 4 te Amsterdam n. Dordrecht. Statue of Liberty, 2 150 m. w.z.w. Lissabon naar Las Palmas. Singkep, 4 te Kaapstad verw. Stad Rotterdam 260 m.z.w. Cape Race n. Holland, Scherpendrecht, pass. 4 Kreta n. Cyprus. Stad Leiden, 3 v. Montevideo n. St. Vincent. Statue of Liberty, 4 v. Las Palmas n. Kaapstad. Ternate, 4 v. Belawan n. Singapore. Tero, 8 te Antwerpen verw. Tibia, pass. 4 eil. Comoro n. Mena Al Ahmadi. Tomini, 4 te Basrah. Triton, 4 te Turkseiland. Tankhaven II te Sungeigerong. Tjibantjet, 5 te Surabaja v. Makassar. Tabian, 4 te Penang n. Belawan. Telamon, 5 te La Guaira verw. Tiberius, 3 v. Laceiba n. Blackriver. Titus, 3 v. Charleston n. New York. Trajanus, 4 te Kingston. Tarakan, 4 v. Londen Tilbury n. Dakar. Tjisondari, 2 dw. Inhambane n. Lor Marques. Trajanus, 4 te Kingston n. Tela. Tawali, pas. 4 Kp. Vilano n. Las Palmas. Tegelberg, 4 v. Penang n. Mauritius. W. Alton Jones, pass. 4 Las Palmas n Mena Al Ahmadi. Waterman, 4 v. Las Palmas n. Walvisbaai. Westerdam, 5 te New York. Westland, 4 te Montevideo verw. Waal, 4 v. Palermo n. Lissabon. Willem Ruys. 5 te Colombo. Willemstad. 5 te Plymouth. Woensdrecht, 6 te Miri verw. Zuiderzee. 3 750 m. w.z.w. Scillys n. Hamburg. Zuiderkruis, 4 v. New York n. Halifax. KLEINE VAART Adine, 5 v. Rotterdam te Oporto verw. Audacia, verm. 4 v. Par na Rouaan. Atlas, 2 v. Piraeus n. Tel Aviv. Billiton, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Barendsz, 4 v. Goole te Gent. Bab T, 2 te Bayonne v. Rochefort. Caland, pass. 4 Vlissingen n. Gent. Deni, 4 v. Antwerpen te Kastrup. Draco, 3 v. La Pallice n. Amsterdam. Daniël, 4 te Aarhus v. Rouaan. Erebus, 4 v. Honfleur te Bremen verw. Eerns, 4 v. Ventspils te Antwerpen. Elizabeth Berger, 4 te Rotterdam n. Amsterdam. Ella, 4 v. IJmuiden n. Gothenburg. Elsa, 2 v. Delfzijl n. Goole. Gefle, 4 v. Rouaan te IJmuiden verw. Gaasterland, 4 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Henny T, 6 v. Oron te Liverpool verw. Hoogvliet, 5 v. Barrow te IJmuiden verw. Houtman, 4 v. Bilbao te Dordrecht. Hoop, 4 v. Wismar te Antwerpen verw. Joost, pass. 1 Kiel n. Stockholm. Kaap Falga, 2 te Londen v. Bordeaux. Kaap St. Vincent, 2 v. Vestervik n. Rotterdam. Leuvehaven, 4 v. Kopenhag. te Rotterdam verw. Markab, 4 v. Amsterdam te Aalborg verw. Midas, 3 dw. eil. Juist n. Hamburg. Matthew, 4 v. Sables d'Olonne te Preston verw. Muphrid N, verm. 4 v. Stettin n. Immingham. Menje, 4 te Amsterdam. Notos, 2 v. Rotterdam n. Alexandrië. Norlnda, 4 v. Pto. Limon n. Antwerpen. Ponza, 2 v. Grimsby n. Aberdeen. Roelf, 4 te Amsterdam n. Randers. Setlla Maris, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Spoorhaven, verm. 4 v. Safi n. Duinkerken. Tromp 4 v. Blyth te Hayle verw. Tilly, 1 v. Goole n. Honfleur. Vrouwepolder, 4 v. A'dam te Middlesbro verw. Westerdok, 3 v. Amsterdam te Londen verw. Westersingel, 4 v. Southampton te Nantes verw. Westpolder, 5 v. Rotterdam te Oporto verw. Wubbina, pass. 4 Brünsbuttel en Holtenau naar Korsoer. SLEEPVART Ebro, 3 te Maassluis v. Dartford. Gele Zee, 3 170 m. w.n.w. Port Said n. Port Said. Loire, 2 v. Hongkong n. Honolulu. Maas. 4 v. Hoek v. Holl. n. Dts. Holnis bij Schou- wen-Duiveland. Rode Zee, 2 330 m. z. Bahia n. Triëst. Zwarte Zee, 2 v. Gibraltar n. Azoren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 14