Arabische wereld zal plan van Eisenhower na uitleg steunen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Verboden gebied aan Hongaars- Joegoslavische grens Nederland niet ontevreden, maar evenmin voldaan Verwachtingen van koning Saoed: Communisme is een gevaar voor mohammedaanse landen Lutherse dominees genieten vrijheid Dag van compromissen in Brussel over de gemeenschappelijke markt Éérst garanties en dan ontruiming MORRIS>L it Compromis „Aramco steunde het verzet in Algerije" Verklaring in Senaats commissies van de V.S. Enige regen Wilton Fijenoord ontslaat 240 lassers Antwoord der directie op langzaam-aan-actie GAAT U VERHUIZEN? Spaak blijft optimistisch over de Euromarkt Ondertekening verwacht op 10 maart in Rome' Israels standpunt: 1 Iet woord is aan Ontploffing in Amerikaanse mijn: 37 doden Nederlander onder trein in Djakarta Stand giro 999 Voor Veilig Verkeer 71e JAARGANG No 177 DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 25 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ff WASHINGTON (U.P. en Reuter) Ko ning: Saoed van Saoedi-Arabi'i heeft maan dag: te kennen gegeven, dat de Arabische wereld het plan-Eisenhower inzake het Midden-Oosten zal -n vaarden, nadat de volle betekenis daarvan aan andere leiders in dat gebied zal zijn uiteengezet. Hij verklaarde van gevoelen te zijn, dat het plan om Amerikaanse wapens indien nodig te gebruiken om communistische pe netratie in het Midden-Oosten tegen te gaan, voor de andere Arabische leiders aanvaardbaar zal zijn „indien de punten, die ik hier naar voren heb gebracht aan hen worden uiteengezet, zoals men te genover mij gedaan heeft". De vorst verklaarde, dat hij zal trachten het Arabische misverstand uit de weg te ruimen en de hem tijdens zijn conferen ties mei, Eisenhower gegeven opheldering aan de andere leiders zal doorgeven. Koning Saoed zeide dit alles tijdens een inter iew met Marguerite Higgings van de New York Herald "Yibune. Zijn raadsman en tolk jamal Bey Al-Hoesaini, bevestig de later al deze verklaringen. De koning had vóór zijn vertrek naar de Verenigde Staten een conferentie in Cairo bijgewoond van leiders van Egypte, Syrië en Jordanië, die hem verzochten uit te vinden wat de Amerikaanse president met zijn plan voor het Midden-Oosten voor had. Optimisme De koning gaf te kennen, dat hij in de toekomst goede betrekkingen verwacht tussen de Verenigde Staten en de Arabi sche wereld indien de Verenigde Staten verdedigers van de vrijheid en d_ zelfbe schikking blijven. Koning Saoed verklaarde voorts, dat de Arabische landen een grootscheepse com munistische penetratie van het Midden- Oosten niet zullen toestaan, omdat het ge bied diep godsdienstig is. Al-Hoesaini voegde hier evenwel aan toe, dat de koning het aanknopen van be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Saoedi-Arabië in de toekomst niet hele- WASHINGTON (Reuter) Hamilton Fish, een voormalig republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft op een ge meenschappelijke bijeenkomst van de commissies voor de strijdkrachten en de buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat, belegd ter bespreking van Eisenhowers voorstel om het doordringen van het communisme in het Midden-Oos ten tegen te gaan, verklaard dat de in Sa oedi-Arabië werkende „Arabian American Oil Company" („Aramco") aanzienlijke fi nanciële steun aan de Algerijnse opstande lingen heeft verleend. Volgens Hamilton Fish is dit gebleken uit stukken, welke werden gevonden op de vijf Algerijnse rebellenleiders, die in ok tober j.l. werden gearresteerd, nadat hun vliegtuig, waarmede zij uit Marokko naar Egypte waren vertrokken, door Franse ja gers gedwongen was te dalen. Hamilton Fish verklaarde, dat „thans be kend is, dat de Fransen in de Sahara, 640 kilometer ten zuiden van Algiers, een reus achtig veld van oliebronnen hebben ont dekt en het schijnt, dat de Aramco dacht veel betere zaken met de Arabieren, dan met de Fransen te kunnen doen". Hamilton Fish, die zich tegen Eisenho wers plan voor bet Midden-Oosten uit sprak, deed een dringend beroep op het congres een onderzoek in te stellen naai de „olie- en dollardiplomatiek van de Aramco". „Belachelijk" Een woordvoerder van de Aramco heeft maandag te New York verklaard, dat zijn maatschappij er „niet over denkt te pro beren in Algerije olievelden te exploiteren". Franse regeringsfunctionarissen ver klaarden maandag in Parijs geen commen taar te kunnen geven op de uitlating van Hamilton Fish. Zij zeiden geen kennis te dragen van de inhoud der stukken, waar over Hamilton Fish had gesproken. Er is van Franse zijde een strikt stilzwij gen bewaard over de inhoud der documen ten, waarop in oktober bij dc arrestatie der vijf Algerijnse opstandelingenleiders de hand werd gelegd. XGCCCCOCCCCCCOC&~KXXXttOOCX 'xxxxy3occcccoccoocor*~rccc<yr)rr> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in tempera- Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S maal uitsloot. Toen hem een dergelijke vraag werd gesteld hief hij zijn handen op en zeide: „De toekomst is niet in onze handen". Voorts maakte de vorst het duidelijk, dat hij hoopt op militaire zowel als economi sche bijstand van de Verenigde Staten, waaronder straalvliegtuigen en andere mi litaire uitrustingen ter waarde van onge veer 250 miljoen dollar. Koninr Saoed zeide, dat ook Egypte en Syrië goede betrekkingen met de Verenig de Staten wensen „als de weg daartoe openstaat". Hij voegde eraan toe, dat Egyp te Russische wapens kocht, omdat het wa pens voor zijn defensie nodig had en niet in staat was deze elders te krijgen. Eerder op de dag wero een verklaring op gezag van de koning uitgegeven, waarin verklaard werd dat „er g^ede reden is om te hopen" dat zijn besprekingen met de Amerikaanse regeringsleiders „zullen bij dragen tot de stabiliteit en harmonie" in het Midden-Oosten. Medisch onderzoek In de middag begaf de koning zich naar het Wak-r Reed ziekenhuis om daar zijn driejarig zoontje, prins Masjoer, op te ha len. De commandant van het ziekenhuis- complr begroette hem aan de ingang en overhandigde hem een volledige diagnose en een rapport van de behandeling, die het prinsje heeft ondergaan. De koning heeft ook zelf enige tijd in een Amerikaans ziekenhuis vertoefd voor een onderzoek van zijn ogen. Hij is ge deeltelijk blind aan een oog, en ook met het andere kan hij niet normaal zien. Koning Saoed De directie van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft 240 lassers ontslagen. Dit is een uitvloeisel van het conflict dat en kele weken geleden uitbrak en waarbij de lassers eisen stelden inzake de loonregeling. Dit conflict duurde slechts kort, maar na dat de lassers weer aan het werk waren gegaan, begonnen zij een langzaamaan- actie. Deze heeft gisteren geleid tot het be sluit van de directie, hen te ontslaan. ADVERTENTIE Loop geen risico, maar laat u goed verhuizen Vraag ons eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 BOEDAPEST (Reuter-AFP) Radio- Boedapest heeft een decreet omgeroepen, volgens hetwelk de Hongaarse gebieden langs de Joegoslavische grens tot verboden gebied zijn verklaard. Zonder speciaal ver lof van de polilie kan men dit gebied niet betreden. Maandag hebben 34 Hongaren asiel gevraagd in Oostenrijk. Volgens radio-Boedapest zijn de colleges aan de universiteit van Boedapest, die sedert 23 oktober niet meer waren gegeven, maandag zonder incidenten hervat. Tachtig percent van de ingeschreven studenten zou de colleges hebben bijgewoond. Volgens de radio heeft acht percent het land verlaten. (Van een bijzondere medewerker) BRUSSEL, dinsdag Nederlandse per fectionistische aard, die regeling van grote zaken tot op detailpunten met zich brengt, blijkt zeer wel verenigbaar met het ver mogen een ingewikkelde materie als een geheel te beschouwen. Want breedheid van visie en doorzicht mag men de Nederlandse onderhandelaars niet, ontzeggen. Of was het de aloude koopmansgeest, die ons con cessies deed doen op het ene punt mits daartegenover genoegdoening werd ver kregen op een ander? Hoe dan ook. de ver wijten en ook wel zelfverwijten die Nederland een week geleden in het zelfde kasteel Hertoginnedal tot oppositie hadden gebracht, waren gisteren daar niet meet te horen. Het was. in het beslissende sta dium van de Euromarktconferentie, een tactiek va geven en remen geworden: waarin de Nederlanders zich niet minder bedreven toonden dan de anderen. Lag wellicht toch een zeven dagen lange, per fectionistische voorbereiding op de beslis sende onderhandelingen daaraan ten grondslag? Zeker heeft ook het onder houd van de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken. Spaak, jongstleden zater dag in Der Haag met verscheidene Neder landse ministers, ertoe bijgedragen, de sfeer te verhelderen. Buitentarief In de kwestie van het buitentarief, dat de te vormen gemeenschap zal hanteren, blijft voor Nederland nog een akkoord te wensen in de chemische sector Frankrijk en West-Duitsland vinden het Benelux- tarief te laag en willen het gemeenschap pelijke tarief dus hoger ^tellen. Maar voor Nederland is deze zaak er voornamelijk een van het invoeren van grondstoffen voor onze belangrijke chemische industrie. Nederland houd. dus vast aan de eis dat hij verhoging der tarieven, de duurder wer kende chemische industrie dc mogelijkheid van een uitweg moet vinden in enkele waterdichte" uitzonderingsbepalingen. Dit is een van de punten, waarover de perma nente delegaties bij de Brusselse confe rentie zich deze week het hoofd zullen breken. Deze gehele industriële materie wordt, van Nederlandse zijde, zo krijgt men de indruk, voorzichtig gehanteerd, waar het vorige week gepubliceerde mani fest uit het zakenleven niet vreemd aan zal zijn. Landbouw Frankrijks verlangen, geboren uit de be staande verhoudingen tussen de landen op landbouwgebied, op een regime van mi nimumprijzen te steunen, heeft zijn voor Nederland aanvaardbare vorm gevonden in de formulering, dat de toepassing van minimi ïprijzen geen achteruitgang mag betekenen in de handel en evenmin uit breiding van de handel in de weg mag staan. Het systeem der minimumprijzen mag bovendien de natuurlijke preferentie tussen de landen niet in de weg staan. Een gegroeide of groeiende ontwikkeling mag er niet door worden belemmerd. Wat nog een open vraag blijft, is het tijdstip, waar op het systeem der minimumprijzen, on verenigbaar als het is met de gedachte aan een gemeenschappelijke markt, wordt doorbroken. Men realiseert zich dat dat zal kunnen, zodra de te vormen raad van mi nisters daarover niet meer met eenparig heid mag beslissen maar met een gekwali ficeerde meerderheid. Tot deze kern te ruggebracht rest de vraag, wanneer de unanimiteitsregel kan worden afgeschaft; na de eerste fase van de overgangsperio de, waarin de gemeenschappelijke markt tot stand zal komen? óf na de tweede fase. In principe gaat het dus om de tijdsduur; na vier ^f na acht jaar. Frankrijk wil acht, Nederland vier, maar desnoods acht, in dien het buitentarief intussen tot onze ge noegdoening is aangepast. Ziedaar een an der punt dat op lager niveau door de des kundigen kan worden besproken. T rans port De regeling, als men het zo noemen mag. die voor de integratie van het Europese verkeer is getroffen, vindt ook aan Neder landse kant instemming. De uitwerking van deze zaak laat men over aan het uit voerend o, gaan van de gemeenschap, de Europese commissie, op grono van „Euro pese beginselen", waarbij discriminatie uit gesloten wordt. Dit, met de verrassende re geling voor de Assemblée, die niet Euro pa's vierde Assemblée wordt, en de kwes tie van de weging der stemmen in de raad van ministers, mitsgaders de bijdra ge van elk land voor de begroting van de gemeenschap en het re-adaptatiefonds, (voor Nederland respectievelijk negen per cent en zeven percent), waren, alles te zamen genomen, punten, die gisteren tij dens een zware vergaderdag de meeste aandacht trokken. De resultaten waren zo danig, dat men van Nederlandse kant, ge vraagd naar de verdere vooruitzichten, zonder aarzelen het woord „optimistisch" in de mond nam, wat er dus op duidt, dat er nog iets te verwachten valt en dat men op dit ogenblik nog niet voldaan is of schoon niet ontevreden. Overzeese gebiedsdelen De kwestie van de associatie van de overzeese gebiedsdelen bij de te vormen gemeenschappelijke markt is aan het slot van de vergadering kort ter sprake ge weest, zonder inmenging van Nederland, dat deze zaak, zoals zij nu ligt, als een moeilijk verteerbaar brok beschouwt. De volgende conferentie, over een week of twee, zal ons leren in hoeverre ook op dit punt resultaten te verwachten zijn van de politiek van het compromis, die gisteren niet ondoeltreffend werd gehanteerd. BRUSSEL (ANP) De ministers van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden hebben op het kasteel Her toginnedal te Brussel hun tweede bespre king gehouden over de gemeenschappelijke markt, die maandag werd onderbroken teneinde ministers en gedelegeerden in de gelegenheid te stellen de nog hangende problemen nader te bestuderen. De onder handelingen gingen voornamelijk over de buitentarieven, het transportprobleem en het landbouwvraagstuk. „Wij hopen het verdrag van de Europese markt op 10 maart in Rome te kunnen ondertekenen", zo verklaarde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul- Henri Spaak na afloop van de besprekin gen te Brussel. Spaak, die bijzonder in zijn nopjes leek over het verloop der onder handelingen, zei verder te verwachten dat de conferentie van eerste ministers, die waarschijnlijk op 19 februari in Parijs zal worden gehouden, een oplossing zal bren gen voor het probleem van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de Europese markt. Er waren midden-december 860 doktoren een gelijk aantal verpleegsters en ander medisch personeel gevlucht. Alleen al uit Boedapest waren 300 dokters vertrokken In oktober waren er echter 13.900 artsen De Hongaarse politie heeft acht Boeda- pesters gearresteerd, die in december een vuurgevecht met de politie hebben ge leverd. De mannen zullen op beschuldiging van deelneming aan een beweging tot om verwerping van de volksdemocratie terecht staan. Afbraak Volgens welingelichte bron zou Hon gaarse militie op het marktplein van Keszthely bij het Balatorimeer een groot standbeeld met de inscriptie „Voor hen die in oktober zijn omgekomen en in de toe komst nog zullen omkomen" omver gehaald en verwijderd hebben. Pieeds nu treft de regering voorbereidende maatregelen om mogelijke demonstraties op 15 maart, de herdenkingsdag voor de nationale opstand van 1848, te voorkomen. Verzet In de regeringspers verschijnen steeds meer aanvallen op ex-premier Nagy. Vol gens het blad „Nepszabadsag" gaat de ar beidersraad van een fabriek voor techni sche gereedschappen te Esztergom „door met het openlijk belasteren van partij en regering." Deze arbeidersraad heeft zich verzet tegen oprichting van een partijafde ling in de fabriek en zijn voorzitter heeft gedreigd met een nieuwe staking, aldus het blad. De Hongaarse minister voor de Plannen, Arpad Kiss, heeft volgens „Nepszabadsag" verklaard, dat een ernstige inflatie dreigt doordat de salarissen, die op het ogenblik dikwijls 25 tot 30 percent hoger zijn dan vóór de gebeurtenissen in oktober, niet in de juiste verhouding staan tot de prestaties van de arbeiders. Zelfs met de belangrijke Russische economische hulp kan de natio nale economie niet hersteld worden, aldus de minister. Her stel Volgens dr. Lundquist, de Amerikaanse secretaris van de Lutherse wereldunie, die onlangs een bezoek aan Boedapest heeft gebracht, kunnen de protestantse predi kanten in Hongarije op het ogenblik vrij en in het openbaar preken en godsdienst onderwijs geven. Versch'eidene predikan ten die de laatste jaren waren vervolgd, worden niet meer belemmerd. Hongaarse theologische afvaardigingen kunnen deel nemen aan internationale kerkelijke bij eenkomsten in het buitenland. Hij zei een geheel andere sfeer te hebben aangetroffen dan drie jaar geleden. De mensen lijken „een nieuwe levenswijze" te hebben gevonden. Kerken die tijdens de opstand waren beschadigd, zijn met staats geld hersteld. Van de 500 predikanten die in 1948 uit hun ambt waren ontzet, zijn er 63 gerehabiliteerd. De Cubaanse UNO-afgevaardigde heeft de bijzondere UNO-commissie voor Hon garije verzocht, zo spoedig mogelijk rap port uit te brengen aan de UNO-Assem- blée teneinde de beweerde „deportatie" te verhinderen van 40.000 Hongaren naar China. NEW YORK. (U.P.) De Israëlische gedelegeerde bij de UNO, Abba Eban, heeft maandag twee uur en een kwartier met de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld, geconfereerd over de ontruiming van Egyptisch gebied door de Israëlische troepen. Abba Eban heeft Ham marskjoeld daarbij officieel in kennis ge steld van het besluit van zijn regering, om de grensstrook van Gaza en de kust van de golf van Akaba pas te ontsluiten, wanneer Israel daarvoor in ruil internationale ga ranties krijgt betreffende vrije vaart door de Golf van Akaba. De Israëlische Ambassadeur en Ham marskjoeld zullen deze week nog hun be sprekingen over dit onderwerp voortzet ten. Maandag werd in Israëlische politieke kringen gesproken over de mogelijkheid van het instellen van een door de UNO en Israel gezamenlijk te voeren bestuur over de strook van Gaza, waarbij in de eerste plaats aandacht zou worden ge schonken aan de economische behoeften van dit gebied, en gepoogd zou worden, geheel buiten Egypte om, een oplossing te vinden voor het vraagstuk der Palestijnse vluchtelingen. Het officiële Egyptische blad „Al Gom- hoeria" heeft maandag verklaard, dat er voor Israel geen reden bestaat gehoor te geven aan de oproep van de Algemene Vergadering tot onmiddellijke ontruiming van Egypte, omdat de UNO „niets gedaan heeft om Israel te dwingen". De grote mogendheden zijn verplicht, al dus het blad", dit verwende kind op zijn plaats te zetten, of anders Egypte toe te riaan zelf de zaak te regelen". De bladen „Al Akhbar" en „Al Ahram" verwierpen maandag het denkbeeld om UN O-troepen in het gebied van de Golf van Akaba te stationeren. CAIRO (Reuter). Een juridische advi seur van de UNO, de Griek Stavropoulos, en de Egyptische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Faattah Hassan, hebben maandag te Cairo een akkoord ge parafeerd over de status van het politie- leger van de UNO in Egypte. De tekst zal naar New York worden ge zonden ter ondertekening door de secre taris-generaal van de UNO, Hammarsk joeld. en de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Fawzi. Het akkoord regelt de rechtspraak over de soldaten van de UNO en houdt vrij stellingen in van douanebepalingen. ADVERTENTIE .BARIEUOR.ÉSULHAARLEM - IR 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 7171A2 WINTFRSPORTKIEDIMG Joseph von Eötvös: Wy kunnen leven zonder vreugde, maar niet zonder hoop. BISHOP (Virginia), (Reuter) In een steeenkoolmijn te Bishop in de Amerikaan se staat Virginia heeft zich maandag op acht kilometer diepte een ontploffing voor gedaan, waarbij 37 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Door de ontploffing bleef een lift vast zitten zodat de reddings ploegen gedwongen waren van een andere ingang, vier kilometer verder, gebruik te maken om te pogen de getroffen verdieping te bereiken. (Van onze correspondent in Djakarta) Op het station Tjikini te Djakarta is de heer L Lambrechtse uit Semarang, em ployé van de firma Geo Wehry, onder een trein gemaakt en omgekomen. Het slacht offer was uit Rotterdam afkomstig, 45 jaar oud en laat een vrouw en kind achter. Sinds de vorige publikatie op 30 januari heeft het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk opnieuw ruim t 100.000.— aan giften ontvangen. De stand van giro 999 bedraagt thans 4.731.983.35. Het Verbond voor Veilig Verkeer is voornemens het landgoed „De Cloese" bij Lochem te kopen om er een voorlichtingscentrum op verkeersgebied te vestigen. In het gebouw komen zalen voor cursussen, lezingen en dergelijke, op het ruim dertien hectare grote terrein kan men bepaalde verkeerssituaties nabootsen. De aankoop van „De Cloese" hangt af van het welslagen der grote nationale jubileumactie voor veilig verkeer, die het verbond zal gaan voeren. De zes ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren bij hun besprekingen over het verdrag voor de Gemeenschappelijke Markt aanzienlijke vorderingen gemaakt. Er zijn over en weer belangrijke concessies gedaan en daardoor heeft men op vele punten een compromis kunnen bereiken. Men mag hieruit afleiden, dat minister Luns geen diplomatieke frase heeft ge bruikt toen hij jongstleden zaterdag ver klaarde dat de Nederlands-Belgische con ferentie van die dag openhartig en nuttig was geweest, zakelijk goed was verlopen en „het begrip tussen beide landen zowel als de noodzakelijkheid om te beseffen, dat onze belangen veelal parallel lopen, heeft verdiept." Het kan moeilijk worden ontkend, dat de hindernissen, waarop het vorige overleg op Val Duchesse is gestuit, althans voor een deel zijn voortgekomen uit het feit, dat de heer Spaak bij de onderhandelingen een dualistische positie inneemt: hij is Belgisch minister van Buitenlandse Zaken, maar hij is ook voorzitter van de „conferentie van regeringsdelegaties", die in de afgelopen maanden de verdragen voor Euratom en Euromarkt heeft uitgewerkt. Spaak is dus partij en staat tegelijk boven de partijen; een situatie, die voor hemzelf ongetwijfeld grote moeilijkheden meebrengt, maar die voor zijn Benelux-partners het onderhan delen ook niet gemakkelijker maakt. Van Nederlandse kant is zaterdag in Den Haag dan ook op dit probleem gewezen. Dat men - na en misschien ook wel dankzij dit verhelderende Haagse gesprek - gisteren flink is opgeschoten en verschei dene onderdelen van het verdrag heeft kunnen afwerken, betekent echter nog helemaal niet, dat de Gemeenschappelijke Markt nu in kruiken en kannen is. Het betekent evenmin dat Spaak's „hoop" op ondertekening van het verdrag op 10 maart a.s. méér is dan alleen hoop. Want tussen de conferenti van gisteren en die datum van 10 maart liggen vijf weken, waarin een der allermoeilijkste problemen van de Euromarkt, de kwestie van de inschakeling der overzeese gebieden, nog zal moeten worden opgelost. Gisteren waren de ministers het er, wat dit vraagstuk betreft, alleen maar over eens, dat zij het er niet over eens waren en het er moeilijk over eens zouden kun nen worden. Er zal nu eerst door de rege ringsdelegaties en daarna op het aller hoogste niveau, namelijk dat van de minis ter-presidenten, over worden onderhan deld. Maar de niveau-verschillen alléén zullen de oplossing van het probleem niet vergemakkelijken; want de kern daarvan blijft ongewijzigd en wij geloven niet dat, om alleen maar bij de Nederlanders te blij ven, dr. Drees te dien aanzien soepeler zal blijken te zijn dan mr. Luns. Het betreft hier immers geen kwestie van persoonlijk heden maar een van regeringsbeleid, geen kwestie van onderhandelingstaktiek, maar van nauwkeurig tegen elkaar afwegen der nationale economische mogelijkheden. Van Duitse zijde is de veronderstelling geopperd, dat de Franse regering uiteinde lijk wel bereid zal zijn, water in haar wijn te doen en dat zij het reeds als een groot succes zou beschouwen, althans een deel van haar eisen inzake de overzeese gebie den aanvaard te krijgen. Dit moge waar zijn, maar onze bezorgdheid omtrent het welslagen van de goede zaak wordt daar niet minder door; want premier Mollet heeft het Franse parlement op dit punt een zo straffe houding beloofd, dat soepel heid zijnerzijds in Europese kring gemak kelijk zou kunnen leidet. tot versterking van de parlementaire oppositie. En bij de ratificatie van het verdrag komt het ten slotte niet op de regeringen maar op de parlementen aan. Het zou de nekslag voor de Europese samenwerking betekenen als het verdrag voor de Gemeenschappelijke Markt eenzelfde lot beschoren zou zijn als dat voor de Europese Defensie-Gemeen schap: eerst te worden ondertekend door de ministers, om daarna te worden verwor pen door de (Franse) parlementariërs. Wat er tot dusver op Val Duchesse van het verdrag is afgewerkt, draagt, zoals gezegd, alle kenmerken van een compro mis. Dit was onvermijdelijk, omdat ver schillende partijen liever een groot deel van de Europese zaak dan een klein deel van hun nationale belangen opofferden. Het schijnt nu eenmaal niet anders te kunnen. Onder deze omstandigheden zal men inzake de overzeese gebieden ook wel een compromis kunnen bereiken. Maar dit moet een compromis zijn, dat èn voor de Franse regering èn voor het Franse parle ment aanvaardbaar is, en dat Frankrijks partners niettemin moeten kunnen accep teren om meer positieve redenen dan louter uit vrees voor de Assemblée Nationale. Het lijkt ons een puzzel, die men niet gemak kelijk in vijf weken zal oplossen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1