Panda en de oïie*maöoaat U M/Ok A Zacht weer met enige regen Teek ió ket zo Duits financieel dagblad prijst openhartigheid der Nederlanders Topl in 1 Parijs verwacht goede afloop van UNO-debat over Algerije „Duitsland gaat lichtvaardig op Franse wensen in" Radio geeft woensdag Kans op een formele veroordeling gering Wereldnieuws Mensapen „De geheimzinnigheid van Brussel Rusland voert produktie van graan sterk op Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland EBU-tekort in januari Indonesische goud- en deviezenreserves beneden wettelijk minimum Oorzaak van vliegramp in Normandië Roemeense kiezers gingen in optocht ter stembus x Geheimzinnige patiënt in Moskou nog onbekend Proefalarm bleef in vele plaatsen uit In Den Bosch vloog stuk van een sirene door de lucht k2 DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 Het Dusseldorpse „Handelsblatt" schrijft maandag in een hoofdartikel over de ge meenschappelijke macht onder meer, dat een aantal vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven zich met on diplomatieke openhartigheid hebben uit gelaten over de daarin schuilende gevaren van het protectionisme, waar het West- duitse bedrijfsleven slechts'onderdrukt te gen geprotesteerd heeft, „Het is", aldus het blad, „een waarschuwing, die niet kan worden misverstaan: Nederland doet niet mee wanneer de gemeenschappelijke markt een protectionistisch orgaan zou worden, wanneer miljarden in het Franse en Bel gische kolonialisme gestoken zouden wor den en wanneer de landbouw van de ge meenschappelijke markt zou worden uit gesloten. Men moet zich terecht afvragen of een Europese organisatie voor Neder land aantrekkelijk is, wanneer het enige voordeel dat deze voor dat land kan op leveren, wordt opgeofferd, vanwege het ach- en weegeklaag van de protectionisten in landbouwkringen". Het valt te betreuren dat er tot op heden van officiële Duitse zijde nog geen bezwa ren zijn ingebracht tegen de eisen die anderen stellen inzake de vraagstukken, waarbij wij ten nauwste zijn betrokken, aldus het blad. Colette Blackmoore, medewerkster van United Press meldt, dat de Russische re gering, niettegenstaande een record-graan oogst in 1956, vaart zet achter zijn cam pagne om de graan-productie der „maag delijke landen" op te voeren. De Sovjet- Unie is van plan om opnieuw 4 tot 4.2 mil joen hectare land in Siberië in de jaren 1957 en 1958 onder de ploeg te brengen, volgens de verklaringen van Wladimir Matskewitsj, de Russische minister van Landbouw. Dit zal de volgende fase zijn van de reusachtige „nieuw-land campagne", die in 1954 werd aangevangen en waardoor al een 35 miljoen hectare aan het totaal van het bebouwde land in Sovjet-Rusland zijn toe gevoegd. Enige tijd geleden deelden de Rus sen al mede, dat de graan-opbrengst in 1956 van de collectieve en staatsbedrijven een hoeveelheid van 55 miljoen metrische tonnen had bereikt, vergeleken met onge veer 36 miljoen voor ieder daaraan voor afgaand jaar van de laatste tijd. De totale opbrengst van Rusland wordt op 120 mil joen metrische tonnen geschat. Buitenlandse landbouw-specialisten ge loven, dat de voornaamste oorzaak van de overvloedige oogst in 1956 was het uit stekende groeiseizoen in de Sovjet-Unie, in het bijzonder op het nieuwe land. Andere factoren, die er toe meewerkten, waren de grotere oppervlakte zaailand en meer aan trekkelijkheden voor de boeren in de vorm van hogere betaling door de regering van het geproduceerde en hogere lonen. Het tegenwoordige inkomen van de collectieve bedrijven is bijna 50 percent hoger dan in 1953 en 1954. Ook de melk- en vleesproduktie is de laatste jaren toegenomen, wat ongetwijfeld een gevolg is van de grotere hoeveelheden graan en veevoeder. Matskewitsj heeft ge zegd, dat de totale oogst in 1957 vermoede lijk even groot zal zijn als in 1956. Dat zou dan een gevolg zijn van het vier-jaren rotatie-systeem, waarbij ieder jaar een deel van het land braak ligt. ADVERTENTIE VeCu Grote Houtstraat 96 Haarlem HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.23 De ontbijtclub. 3.00 Nieuws. 8.13 De ontbijtclub. 3.50 V. d. vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.45 Platen. 11.30 Gevar.progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammond trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Platen. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel en klein koor. 17.25 Platen. 17.50 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Act. 18.30 RVU. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 So cialisme redplank of strohalm, toespraak. 19.25 VARA-Varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Herodiade, opera. I. a. pauze (±21.40): Het is wetenschappe lijk bewezen, caus. 23.15 Nieuws. 23.30 Lichte rnuz. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws en SO^-ber. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.30 Platen. 9.35 Idem. 10.30 Morgendienst. II.00 Platen. 11.20 „Het volmaakte wasmid del", hoorsp. 12.05 Instr. Trio. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Clavecimbelrecital. 12.53 Platen en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Pla ten. 15.33 Strijkkw. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Lichte muz. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Org.- en Verenigingsleven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radiofilharm.ork. en solist. 21.15 Weg cn werk der Kerkhervormers, caus. 21.35 Gees telijke liederen. 22.05 Reisbeschrijving. 22.15 Salonork 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO en VARA) 17.00—17.30 V. d. jeugd. 20.00 Mensen, din gen.... nu! 20.10 Filmrep. 20.30 Blijspel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Pianospel. 12.30 Weer- ber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Voordr. 17.45 Platen. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Cello en piano. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Christ'l, operette (20.40—20.55 Platen). 21.42 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. „Wanneer wij goed ingelicht zijn, zo gaat het artikel verder, dan is men in kringen van de Franse afvaardiging kennelijk ver baasd over de luchthartigheid - om niet te zeggen lichtvaardigheid - waarmee de Duitse onderhandelaars zich hebben neer gelegd bij de Franse verlangens. Het is zeer wel mogelijk dat de Duitse toeschie telijkheid de Franse onderhandelaars on aangenaam zou treffen, hetzij dat men in Parijs zou willen bogen op werkelijke resultaten bij de onderhandelingen, dan wel, dat men uitsluitend uit een oogpunt van tactiek zo hoog heeft opgegeven van zijn belangen bij de gemeenschappelijke markt, en helemaal niet om ze te bereiken". „Men begrijpe ons goed. Ook wij zouden niet graag zien dat het streven naar een groots opgezet Europees doel door eisen van belanghebbenden tot mislukking ge doemd zouden worden. Wanneer echter de politiek, zoals in dit geval, zich met hoog gestemde argumentaties meent te kunnen afmaken van de rechtmatige levensbelan gen van het bedrijfsleven, wanneer er helemaal geen acht wordt geslagen op de ervaringen van het bedrijfsleven in de internationale samenwerking, ja, wanneer de betrokken ministeries niet eens in vol doende mate worden gekend in de vraag stukken, die hun speciale terrein raken, dan kan men terecht beducht zijn voor hetgeen er in de geheimzinnigheid, die het Brusselse beraad omgeeft, bekokstoofd wordt. Er is moed voor nodig openlijk te zeggen waar het op staat. En zou die moed alleen bestaan in Nederland, waar. zowel om economische als om politieke belangen, het inwerking treden van de Europese sa- nenwerking een gebiedende eis is?", aldus jesluit het Handelsblatt. Prof. S. Korteweg Prof. S. Korteweg, hoogleraar in de economie aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, heeft de benoeming aanvaard tot voorzitter van het industrieschap oost- Groningen. Prof. Korteweg zei in een on derhoud met het ANP van mening te zijn dat het werk van de industrieschappen met kracht moet worden voortgezet. De industrialisatie is nog maar nauwelijks op gang, zeide hij en gang moet er in ge houden worden. In noord- en oost-Neder land blijft de industrialisatie achter, maai de bevordering er van is van landsbelang omdat de consentratie in het westen aller lei problemen schept. Dividend Woning-M aat schap pij De N.V.-Woningmaatschappij te Amster dam bericht, dat op de eerstvolgende ver gadering van aandeelhouders een dividend voorgesteld zal worden van 1V2 pet (7pct). De aandelen zijn incourant ter beurze te Amsterdam genoteerd. Looneisen of Curacao De werknemersraad van de CPIM (Cu- racaoge petroleum industrie maatschappij) heeft zich tot de directie gewend met het verzoek aan de arbeiders een algemene loonsverhoging van 10 toe te kennen „ter verruiming van de levensstandaard". De directie van de maatschappij heeft haar standpunt nog niet kenbaar gemaakt. Geconsigneerde gelden Het ministerie van Financiën deelt mede dat de rente welke wordt vergoed voor in de consignatiekas gestorte gelden, welke krachtens art. 8 van de consignatiewet rentedragend zijn, voor het jaar 1957 is bepaald op 1 percent. Onder in consig natiekas gestorte gelden vallen ondermeer onbeheerde nalatenschappen, resterende faillissementsgelden en dergelijke (ANP) Kunst west fabriek Met de bouw van een nieuwe kunstmest- fabriek te Sasolburg in de Oranje Vrijstaat is een aanvang gemaakt. De fabriek, waar van de bouwkosten geraamd worden op 20 miljoen gulden, zal in 1959 in volle pro duktie zijn. Jaarlijks zal de nieuwe fa briek 200.000 ton superfosfaat vervaar digen. Staking geëindigd De staking, die 21.000 arbeiders in de autofabriek van Ford te Dagenham in Engeland een week werkloos heeft ge maakt, is maandag afgelast. Vandaag is het werk hervat. Nieuwe ambassadeur der V.S. in Indonesië Tot ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Indonesië is benoemd John M. Alli son, voormalig ambassadeur in Japan. John Allison is een vroeger assistent van de on der-minister voor zaken betreffende het Verre Oosten. Hugh C. Cumming jr., de huidige ambassadeur in Djakarta, zal el ders worden benoemd. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in de maand januari 1957 een tekort van 15.724.400.(4.138.000. dollar) heeft gelaten. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer 11.795.200.— (3.104.000 dollar) in goud of dollars betalen, terwijl een bedrag ad f 3.929.200 (1.034.000 dollar) op het door Nederland aan de E.B.U. verleende kre diet in mindering zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet een bedrag van f 6.251.000 (1.645.000 dollar) in mindering worden gebracht, dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Enge land, Noorwegen en IJsland gesloten con- solidatie-overeenkomsten in goud of dol lars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovenstaande verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. f 407.675.400 (107.283.000 dollar) bedragen. Dekkingspercentage thans voor drie maanden vastgesteld op vijftien De Indonesische goud- en deviezenre serves zijn maandag weer beneden het wettelijk voorgeschreven minimum van twintig percent van het in omloop zijnde geld en andere verplichtingen gekomen. Het percentage bedroeg maandag 19.86, tegen 20.76 een week geleden. De Indonesische monetaire raad, waarin zitting hebben de ministers van Financiën en van Economische Zaken, alsmede de gouverneur van de bank Indonesia, maakte maandag bekend, dat het minimum per centage thans voor een periode van drie maanden, eindigend ultimo april aanstaan de, op vijftien percent is gesteld. Financiële deskundigen noemden terug lopen van de export en het toenemen van het bedrag aan bankbiljetten in omloop, in het bijzonder na de eisen om geld van het opstandige Sumatra, de hoofdoorzaken van de tegenwoordige alarmerende financiële situatie. (Voor de koersen verwijzen wij de lezer naar pagina 13) SATNT-LO (U.P.) Officieren van de Amerikaanse luchtmacht veronderstellen, dat een lekke olieleiding de indirecte oor zaak is geweest van de botsing tussen twee KB-29 tank-vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht, zaterdag bij Saint-Lo. Een van de vliegtuigen verbouwde B-29 bommenwerpers, met benzinetanks aan boord, die andere toestellen tijdens de vlucht van benzine voorzien zou een lekke olieleiding bij een der motoren hebben gehad. Het tweede vliegtuig „ging achterom" teneinde de eerste piloot te kun nen vertellen, waar het lek was, en om te bekijken of het ernstig was. Tijdens deze manoeuvre raakte het tweede vliegtuig de staart van het eerste. De ladingen van beide vliegtuigen ont ploften daarop. Veertien leden van de bemanningen werden bij deze vliegramp gedood, en vijf gewonden overleefden de botsing. (Van onze correspondent in Parijs) Via de pers en uitzendingen van radio en televisie wordt het Franse publiek nu van kwartier tot kwartier op de hoogte gehou den van de diplomatieke ontwikkeling in verband met Algerije, waarvan het dossier maandagmiddag in New York voor de UNO door Christian Pineau is geopend. De rede van Pineau, die gisteren ongeveer twee uur aan het woord was en vandaag nog zo'n zelfde tijd zal spreken, bevatte een heldere analyse van het Algerijnse probleem, waarover men buiten Frankrijk over het algemeen nog zo slecht en onvol ledig is ingelicht. Een gedetailleerde ver gelijking tussen de levensstandaarden van Algerije cn van Egypte, waarvan de hui dige regering zich zo graag opwerpt als de voornaamste aanklager van Frankrijk en zijn kolonialisme, heeft de officiële stelling van de regering in Parijs, dat hij zich hier door zekere leermeesters nooit de les zal laten lezen, ongetwijfeld op suggestieve wijze geïllustreerd. Pineau heeft ook dui delijk uitgelegd waarom hij voor de politieke commissie van de UNO wèl het Algerijnse dossier wilde openen, maar zal blijven weigeren aan enig bevel van deze zijde te gehoorzamen. Men heeft het recht te worden geïnformeerd, zo besloot de Franse minister het eerste deel van zijn exposé, dat uit 150 gedrukte vellen bestaat, en voor de rest moet gij op uw beurt ver trouwen hebben in onze oprechte bedoe lingen teneinde de vrede en rust in Alge rije weer zo spoedig mogelijk te herstellen. Pineau's woorden zouden volgens de mees- WENEN (Reuter) Roemenië heeft zondag zijn tweede na-oorlogse „Grote na tionale vergadering" (parlement) gekozen. Volgens radio-Boekarest heeft 98 percent der kiezers ongeveer elf miljoen zijn stem uitgebracht. Voor de 437 zetels wa ren 437 kandidaten van het volksdemocra- tische front, aangewezen door arbeiders organisaties onder leiding van de commu nistische partij. De kandidaten zijn lid van de communistische partij, behalve enkelen, die vroeger betrekkingen hebben gehad met andere partijen, die gevangen gezeten hebben en nu in eer zijn hersteld. Volgens radio-Boekarest gingen de kiezers in op tocht naar de stembureaus, begeleid door muziekkorpsen. In vele plaatsen werd voor de stembureaus gedanst. „Het was geen verkiezing", aldus de radio. „Het was een geestdriftige betoging voor de volksdemo cratie." (AFP/UP) Gheorghioe Dej, eerste secretaris van de partij, is volgens radio- Boekarest herkozen met 99 percent dei- stemmen in zijn kiesdistrict, evenals pre mier Chivoe Stoica en Petroe Groza, voor zitter van het presidium der Nationale Vergadering. De Nationale Vergadering heeft een. wet aangenomen strekkende tot oprichting van een „burgerwacht", die officieel tot taak krijgt het staatsbezit te beschermen, maar waarnemers wijzen er op dat de commu nistische leiders in Roemenië hypernerveus zijn sedert de Hongaarse opstand. De eco nomische situatie is niet bepaald gunstig. Een zeer actieve oceaandepressie trok de afgelopen vierentwintig uur van het zeegebied ten westen van Portugal naar de Faröcr. Ze veroorzaakte een zeer zware storm in Ierland en Schotland. Onder in vloed van de depressie nam de bewolking in ons land weer toe met hier en daar Stockholm enige lichte regen. Oslo Bij de noordwestpunt van Spanje werd Kopenhagen vanmorgen een nieuwe storing waargeno- Aberdeen men, die in noordoostelijke richting koerst. Dublin Deze storing zal in ons land veel bewol- Londen king en enige regen veroorzaken. De aan- Brussel voer van zachte lucht duurt voor, zodat in parjjs het temperatuurverloop nog weinig ver- Bordeaux WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) regen regen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt andering komt. 6 februari Zon op 8.14 uur, onder 17.39 uur. Maan op 10.12 uur, onder 0.03 uur. 8 febr. 14 febr. 21 febr. Maanstanden eerste kwartier volle maan laatste kwartier half bew. Grenoble mist Nice half bew. Berlijn nevel Frankfort mist München mist Zürich mist Genève mist Locarno mist Wenen mist Innsbruck onbewolkt Mallorca wind richting a O neerslag in mm. zw 3 2 z 5 z 4 0,4 zzw 6 4 zw 4 2 zzw 9 1 zzw 10 0 zzo 8 0 ozo 9 0 windst. -2 0 n 10 1 z 3 0 windst. -2 0 windst. -2 0 w -2 0 windst. 0 0 zzo -3 1 zzo 0 0,2 windst. -2 Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 februari Hoog water: 6.55 en 19.08 uur. Laag water: 2.31 en 14.51 uur. Woensdag 6 februari Hoog water: 7.30 en 19.47 uur. Laag water: 3.03 en 15.24 uur. zwaar bew. nw geheel bew. z lichte regen zzw geheel bew. z geheel bew. z lichte regen zzw lichte regen z licht bew. z half bew. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven nait oew. zzw Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzw 39. Na zijn gast honderdduizend ducaten afhandig gemaakt te hebben, liet Joris Goedbloedhem op hartelijke wijze uit. De olieveld-opkop er bleek nog bijzonder er kentelijk te zijn voor de overeenkomst, die hij zojuist had aangegaan en putte zich uit in tevredenheidsbetuigingen. „Dat was heel prettig, Goedbloed, ouwe jongen!" sprak hij. „Een mooi veldje! Een aardige zaak! Ik begin zo vlug mogelijk met bo ren en ik hoop, dat je er geen spijt van krijgt!" „Neen, neen - maak u geen zorgen, goede vriend!", betuigde Joris ge ruststellend. „Ik roep, met mijn klassieke leermeesters: pecunia non oleo - bedoe lende, dat wij niet hechten aan het aardse slijk! Zaken doen is slechts een aardig heidje voor me Misschien was het maar prettig voor hem, dat hij er zo over dacht - want terwijl hij zijn gast uitge leide deed, verschafte de begerige Graaf Isen Grim zich wederrechtelijk toegang tot de verlaten kamer en strekte daar de graaiende handen uit naar de stapels bank biljetten, die het ouderwetse brandkastje vulden. „Goedbloed al dat gelden ik niets! Dat is gemeen!", siste de vervallen edelman. „Dat maakt me kwaad! Ik ga er iets aan doen! Ik zal deze zaak recht zet ten!" Het is duidelijk, dat hij zich onbe spied waande bij zijn duister bedrijf. Maar hoe kon hij ook vermoeden, dat Panda in de kast zat opgesloten en door het sleu telgat zijn bewegingen met grote aandacht volgde? te Franse correspondenten in New York een gunstige indruk op verscheidene dele gaties hebben gemaakt en vooral de Ame rikanen schijnen Frankrijk vrij openlijk te steunen bij deze zware strijd op het diplo matieke front. De kans op een formele veroordeling van Frankrijk, die door tweederden van het aantal stemmen zal moeten worden ge steund, wordt nog maar gering geacht. Dat er na de debatten aan het adres van Frank rijk wel zekere aanbevelingen zullen wor den opgesteld, is daarentegen waarschijn lijk. Niettemin blijven de krachtsverhou dingen in de UNO met de sterke blokken der Sovjets cn der Bandoeng-staten voor een „blank" volk altijd bijzonder ongunstig. Het voornaamste resultaat waarop Pineau mag hopen is dan ook, dat de Westerse landen zich nu eens eensgezind om Frank rijk zullen scharen. Sinds maandag schijnt op dit punt wel wat te zijn verbeterd. In Parijs is het kwik van de politieke ther mometer weer enkele graden gestegen. MOSKOU (Reuter) De Keulse bloed- specialist, prof. Schuiten die naar Moskou is ontboden om een vooraanstaand Sovjet leider te onderzoeken, heeft maandag ver klaard dat zijn onbekendgebleven patiënt niet Kaganovitsj is. De man heeft geen snor, zoals Kaganovitsj, en heeft slechts weinig, grijzend haar. Men heeft hem bloedtransfusies toegediend, maar zijn ziekte heeft niet te maken met kernstra ling. Prof. Schuiten verwacht donderdag naar West-Duitsland terug te keren. Men had hem gezegd dat de naam van de pa tiënt om „politieke redenen" niet kon worden onthuld. De patiënt wordt voorts door een tiental Russische specialisten bij gestaan. Radio-Moskou heeft omgeroepen dat pre mier Boelganin, president Vorosjilov, Kroesjtsjev, Kaganovitsj, Mikojan en Ma- lenkov zich onder de elfduizend personen bevonden, die maandag in Moskou een conferentie bijwoonden van bouwvakarbei ders. Volgens geruchten zou de zieke vice- premier Pervoekkin of maarschalk Vas- silevski zijn. Onlangs heeft de minister van Binnen landse Zaken de gemeentebesturen ge vraagd. op de eerste maandag van de maand de alarmsirenes van de Bescherming Be volking te proberen. Dat is gisteren dan ook in vele plaatsen gebeurd, maar in talrijke steden en dorpen is op het voor deze proefneming vastgestelde tijdstip van twaalf uur tot kwart over twaalf het sinistere geloei uitgebleven. De reden daarvan is, dat nog niet overal de tech nische installaties en aansluitingen gereed zijn. Dat is onder meer het geval in Haar lem. waar totaal vierentwintig sirenes in verschillende stadsgedeelten wel geplaatst, maar nog niet alle aangesloten zijn. Dat gebeurt echter binnenkort en zeer waar schijnlijk zullen de Haarlemmers op de eerste maandag in maart de geluidspres taties van het vierentwintigtal kunnen horen. Ook ir Amsterdam, Den Haag en Utrecht bleef het sirenegeloei gisteren achterwege, eveneens om technische redenen. In 's-Hertogenbosch werd het nut van het proefalarm bewezen doordat daar van een sirene, die op het dak van de Nuts- school staat, de 25 kilogram wegende giet ijzeren kap met een enorme klap afbrak, toen de sirene op volle toeren draaide. D^ kap werd in de tuin van een naburig huis geslingerd zonder onheil aan te richten. Er vieren enige onderdelen van de sirene op de speelplaats van de school, maar geen van de daar spelende kinderen werd ge raakt. Verstekeling aan boord van Duitse vrachtvaarder Aan boord van het Duitse motorschip „Ursula Rickmers" van de rederij Rick- mers Linie te Hamburg, dat uit Hongkong in Rotterdam aankwam, bevond zich een verstekeling. Het was een 25-jarige inwoner van Bre menburg. een voorstad van Bremen. Hij is ter beschikking van de Rotterdamse vreemdelingendienst gesteld, die hem weer aan boord van het schip zal zetten als dit de haven van Rotterdam weer zal verlaten, Plan. Israel heeft het eerste stadium van een plan voltooid om goederen uit Europa naar Oost-Afrika te verzenden zonder gebruikmaking van het Suez- kanaal. De goederen gaan over land van Haifa naar de haven van Eilath aan de golf van Akaba. Overstroming. De overstromingen in de Amerikaanse staten Georgia, Missis sippi, Alabama, Kentucky en Virginië hebben vijftien mensenlevens geëist. Er zijn 15.000 mensen dakloos gewor den en de schade wordt geschat op 75.000.000 dollar. Vlot. Een Fransman, een Deen en een Brit hebben zes dagen op een vlot op de door stormen hoog opgezweepte Mid dellandse Zee rondgedreven, nadat hun jacht voor de kust van Noord-Afrika was gezonken De mannen hebben ge leefd op zout water. Zij zijn zondag opgepikt door een Italiaans schip. Goudmijntje. Een verlaten goudmijn in Centraal-Frankrijk, die thans weer in exploitatie is gebracht, brengt dagelijks voor ruim 5.000 gulden goud op. Een ploeg van 10 man delft dit goud gedu rende 8 uur per dag uit de 200 meter diepe mijn. Óp 15 februari zal echter een continue-dienst beginnen. Goudveldje. De goudvelden, die onlangs in de woestijn in het oosten van Egypte zijn gevonden, zullen volgens de Egyp tische minister van Nijverheid, Aziz Sidky, voldoende opleveren om onge veer de helft van de ongeveer 4.8 mil jard gulden bedragende kosten van de bouw van de dam van Assoean te fi nancieren. Minister Sidky maakte dit bekend na een bezoek, dat hij aan de Egyptische mijngebieden heeft ge bracht. Steun. Het bestuur van de grote Ameri kaanse vakbond AFL CIO heeft zater dag in Miami-Beach (Florida) een ver klaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat hef vakverbond het programma van president Eisenhower voor het Midden oosten steunt, mits de regering krach tig stelling neemt tegen het. „kolonialis me". De Amerikaanse regering zou de zaak van de vrede en de vriiheid een grote dienst bewijzen als zij de Franse regering kon overhalen aan het Alge rijnse volk nationale zelfstandigheid te geven, aldus het bestuur. Druk. De „politieke conferentie van Kasjmir" heeft een memorandum naar de UNO gezonden, waarin ondermeer vermeld wordt, dat in het door India bezette Kasjmir 10.000 personen gevan gen genomen zijn omdat zij een plebis ciet hebben geëist. Ongeveer 100.000 soldaten van India, en duizenden „vredesbrigades". reservisten en andere hulpkrachten, zouden druk uitoefenen op het volk van Kasjmir. Terug. In Aden is bekend gemaakt, dat Jemenitische troepen zich uit het dorp Hadhija, enkele kilometers van de grens tussen Jemen en Aden, hebben teruggetrokken. Hadhija was een van de twee dorpen ten zuiden van Beihan, die drie weken geleden door Jemeniti. sche strijdkrachten werden bezet. Uit het andere dorp, Sawdanija, zijn zij nog niet verdreven. Hulp. India zal in de volgende 12 maan den 60.000.^00 dollar aan technische .hulp. van de. Verenigde Staten ontvan gen, zo is in New Delhi .vernomen. Hoe.- wel het juiste bedrag niet bekend is veronderstelt men, dat de hulp gegeven zal worden in de vorm van staalfabrie ken en de diensten van technici. Aders. In de Verenigde Staten vervaardigt men thans aorta's (de grote lichaams slagader) van nylon, waardoor men met succes de gevolgen van aderverkalking kan tegengaan. Menselijke aders waar men hiervoor gebruik van maakte, kunnen slechts met moeite bewaard worden. Terechtgesteld. Twee Tsjechen zijn maan dagmiddag te Praag op beschuldiging van spionage voor Groot-Brittannië te rechtgesteld. Het was de eerste keer se dert hePvoorjaar van 1955 dat in Tsje- cho-Slowaki.ie door een Tsjechisch tri bunaal de doodstraf was uitgesproken. Illegaal. De Madrileense politie heeft een eind gemaakt aan de activiteit van een bureau dat de illegale emigratie van jonge Spaanse meisjes naar Engeland en Ierland behartigde. Gedurende een jaar hebben op deze manier meer dan honderd meisjes het land verlaten. Ondergronds. Maandag zijn twaalf mensen gewond door een ontploffing die zich in de drukke Brusselse winkelstraat Rue Neuve heeft voorgedaan. Werklieden, die bezig waren aan een ondergrondse verkeersweg voor de Wereldtentoon stelling in 1958, hadden, naar gebleken is, per ongeluk gasbuizen beschadigd. HADDEN we het de vorige maal over de uitstervende mensapen, opzettelijk hebben we daarbij verzuimd te vertellen, dat Schultz onlangs een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de gezondheid van de in het wild levende mensapen. Daaruit is gebleken, dat niet alleen de mens zich kan beklagen over zijn gebit, ivant ook de orang oetan heeft slechte tanden. Bij deze soort apen constateerde Schultz veelvuldig ontstekingen van het gebit en bij oudere die ren 60 percent abcessen van de tandkassen, Orang oetans leden daarnaast vaak aan gewrichtsontstekingen (11 per cent). Deze laatste ziekten kwamen ook bij gibbons veel vuldig voor, welke dieren bovendien zwaar aan worminfecties leden. Vergelijken we de uitstervende mens apen met de bijkans niet uit te roeien bavianen (die zich door de mens zelfs nau welijks laten verdrijven) dan moeten we niet alleen constateren dat de mensapen vaak door ziekten worden bezocht, maar dienen we daar tevens aan toe te voegen dat de bavianen niet vatbaar bleken te zijn voor parasieten. Het is dus geenszins onaannemelijk, dat de uitstervende mens apen de kiemen van de ondergang in zich dragen en dat de mens aan het verdwijnen van deze dieren wel een handje meehelpt, maar daarin toch niet het beslissende woord heeft gesproken. Ook in het verleden zijn vele duizenden diersoorten verdwenen, zonder dat de mens hierin de hand heeft gehad. Van de onge veer 250 verschillende olifantachtig en die eens op aarde hebben geleefd, bestaan thans nog twee soorten; van de kameel- achtigen die eveneens in talrijke soorten over de aarde waren verspreid, kennen we alleen nog de kameel en de dromedaris en twee lamasoorten in Zuid-Amerika. Het zelfde verschijnsel kan worden waargeno men bij paarden, neushoorns, zeekoeien en talrijke andere zoogdiergroepen, die wer kelijk niet door de mens zijn uitgeroeid. Uit onderzoekingen is gebleken dat ver scheidene voorhistorische diersoorten even eens in ernstige mate aan ziekten hebben geleden. De talloze overblijf selen van de holenbeer to nen veelvuldig karakteristieke ziekteverschijnselen in het been van de kaken (actino- mycose), welke worden ver oorzaakt. door op grassen levende schimmels. Daarnaast zijn talrijke andere ont stekingen aan het gebit en de kaken ge vonden, alsook tuberculose, nierstenen en Engelse ziekte, zodat het geenszins ge waagd is te veronderstellen dat de holen- beer tengevolge van te geringe rveerstand tegen allerlei ziekten het loodje heeft moe ten leggen. Aan de overblijfselen van andere uitge storven dieren heeft men eveneens talrijke ziekteverschijnselen kunnen waarnemen, voornamelijk ontstekingen van tanden en kiezen, van de gewrichten of van de been deren. Dit was o.m. het geval bij fossiele olifanten, maanhagedissen en verschillen de reuzenhagedissen. Uiteraard zijn deze ziekten niet de enige oorzaak, maar wel één van de oorzaken geweest die het ver dwijnen van bepaalde diersoorten hebben bewerkstelligd. En dan moeten we ook nog vertellen van het oude Chinese ivoor, dat van mammout- slagtanden afkomstig blijkt te zijn. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2