^Srieven aan cis redactie Bouwvolume voor 1957 toegekend aan Noordhollandse gemeenten Mr. G. W. v. Dokkum (Voorburg) volgt 1 september mr. M. A. Stufkens op Onderzoek naar omvang fraude duurt voort DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Haarlem kan 1324 huizen bouwenVelseti 311 Bedrijfsleider O.C.I.O. maandag overleden helpt snel tegen: MAAGSTOORNISSEN DARMSTOORNISSEN ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Burgerlijke Stand van Haarlem G. J. van der Linden nam afscheid bij P.T.T. Collier van hoge waarde gevonden in rommelkast Nog twee openbare voorstellingen van operette Rij-instructeur verloor zijn zelfbeheersing Griffier Staten van Noordholland Bij Nutsspaarbank in januari 2,5 miljoen gulden ingelegd Subsidie van 150 voor Heemsteedse bejaarden Bazaar in SionskerL Een voorstelling voor de kinderen Sparreboom omgezaagd in wandelbos Groenendaal UIT STAD EN STREEK Politiek forum in Vijfhuizen NEW YORK Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten van Noordholland thans het bouwvolume verdeeld over de gemeenten in deze provincie. Het gaat deze keer niet om drie-jaarlijkse richtcontingenten, zoals tot nu toe gebruikelijk was, maar om con tingenten voor één jaar. Bovendien heb ben deze contingenten een geheel andere betekenis dan de bouwvolumetoewijzing in voorafgaande jaren. Toen ging het vaak om maximale toewijzingen, waarvan de overschrijding slechts in zeer degelijk ge motiveerde gevallen als regel door mi gratie-overschotten mogelijk was. Nu vormt het richtcontingent eerder een dwingende programma-aanwijzing voor de gemeenten omtrent het aantal wo ningen, dat zij in elk geval per jaar dienen te produceren. Het is dan ook gebaseerd op de bestaande woningtekorten per ge meente en de te verwachten bevolkings aanwas. De richtcontingenten geven dus tevens een aanwijzing omtrent het aantal woningen, dat in 1957 gebouwd zal moeten worden om zowel de achterstand in te lo pen als de stijgende woningbehoefte bij te houden. Toekenning van deze richtcontin genten betekent voorts, dat de gemeenten in elk geval verzekerd kunnen zijn van de rijksbijdragen voor woningwetwonin gen of premiewoningen voor de in de toe wijzing genoemde aantallen. Het is voor de gemeentebesturen echter zeer goed mo gelijk daar boven uit te gaan. Tenslotte is het opvallend, dat de toegekende aantal len voor dit jaar veelal nog liggen boven de aantallen welke voor de periode 1954 tot en met 1956 in totaal werden toege wezen. Naar wy vernemen is de bedrijfsleider van de Organisch Chemische Industrie Os- sendrecht (O.C.I.O.), de heer W. Th. A. Ga- kes, maandagmiddag in het Algemeen Bur gergasthuis te Bergen op Zoom overleden. De heer Gakes, die ernstig gewond werd en een nitraatvergiftiging opliep bij de ex plosie en de brand, welke in de avond van vrijdag 18 januari de O.C.I.O. teisterden, was uit Haarlem afkomstig, waar hij be hoorde tot de staf van de chemische in dustrie Rids, waarvan de O.C.I.O. een doch teronderneming is. De heer Gakes is 47 jaar geworden en laat een vrouw en drie kinderen achter. De ramp bij de O.C.I.O. heeft dus twee doden geëist, daar een arbeider, die zich op het ogenblik van de explosie in de des tillatietoren bevond, ter plaatse verbrand de. De heer Gakes is bezweken aan de ge volgen van de nitraatvergiftiging, waar tegen zelfs een langdurige zuurstofbehan deling niet heeft mogen baten. ADVERTENTIE Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt (oprispingen, branderigheid maagzuur) (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Haarlem, 4 februari 1957 ONDERTROUWD, 4 febr.: L. R. Brugge- man en A. C. van Meel; R. Wereldsma en R. Faber. BEVALLEN van een zoon, 1 februari: M. A, RaarGoes; 2 februari: M. NijboerBol huis; 3 februari: W. M. E. S. van der Linde —Van Leersum; E. C. BoschVan Schie; R. L. KleinendorstBleijswijk; R. Drogtrop Smit; L. M. W. Jansen—Seelomeijer; M. G. KaersenhoutDe Fuijk; 4 februari: I. de Smit—Van der Vliet; W. S. M. Vulperhorst —De Heer, 2 zoons. BEVALLEN van een dochter, 31 januari: J. H. Rührup—Van Reeden; 2 februari: E. de VosAngevare; J. C. M. van Henten Van der Leen; 3 februari: C. Th. Riemens— Kwast; Th. Brok—De Hilster; J. W. M. Ver- meijs—Paap; P. Wijers—Vijsma; M. Schoo— De Jong; J. HogeveenHes. OVERLEDEN, 1 februari: J. C. E. Becking, 14 j„ Florastraat; A. Kalff, 85 j., Wagenweg; F. Koops, 62 j.. Prinsen Bolwerk; A. M. WarmerdamBrans, 99 j., Kamperlaan; 2 februari: E. van der ZwaanPersijn, 7* Deckerstraat; 3 februari: C. J. KivitPor tier, 70 j., Jac. van Looystraat; H. C. de Jong. 64 j., Kamperlaan. Haarlem kan in 1957 1324 woningen bouwen (over de vorige driejaarlijkse pe riode bedroeg het bouwvolume ruim twee duizend woningen), Bennebroek twintig, Beverwijk honderdvijftig, Bloemendaal 103 (in de vorige driejaarlijkse periode on geveer honderd), Haarlemmerliede dertig, Haarlemmermeer 148, Heemstede 185 (in de vorige periode van drie jaar ongeveer honderdtien), Vclsen 311 en Zandvoort 79. Intussen zullen de gemeenten moeite ge noeg hebben om de toegewezen volumes inderdaad te realiseren. Ten aanzien van de besteding van het bouwvolume is Haarlem wel reeds een flink eind op streek met de woningwetwo ningen, maar in de premiesector heerst enige onzekerheid en aarzeling bij de in stitutionele beleggers. In de woningwet sector moeten zestig van de 320 woningen in Delftwijk-Noord tot het bouwvolume voor 1957 worden gerekend. Daar komen nog bij de 120 woningen in Delftwijk- Zuid, voor St. Jozef, zestig gemeentewo ningen aan en bij de Stephensonstraat, 25 ééngezinswoningen in Delftwijk-Noord en 110 woningen voor „St. Bavo" (noord) eveneens in Delftwijk. Gerekend kan voorts worden met het begin van de wo ningbouw in Parkwijk omstreeks augustus. Het ziet er naar uit, dat een plan van 158 étagewoningen in drie woonlagen van de Amsterdamse architect P. Zanstra als eerste aan de beurt zal komen om gerea liseerd te worden, op de voet gevolgd door de tweehonderd eengezinswoningen van het Haarlemse architecten collectief Van Harreveld c.s. met bijbehorende 48 wonin gen voor bejaarden. In de premiesector zal waarschijnlijk in maart door de Nemavo begonnen worden met 232 middenstandswoningen in sys teembouw in Sinnevelt, terwijl Hogerve- ka plannen heeft voor ongeveer 234 wo ningen in het noordwestelijk deel van Sinnevelt. In totaal betreft dit dus reeds 1247 in voorbereiding of in uitvoering, terwijl aan te nemen valt, dat dit aantal verhoogd zal worden met kleinere inci dentele projecten, zodat een totaal van ruim dertienhonderd woningen voor Haar lem niet onbereikbaar geacht moet worden. Het ziet er naar uit, dat de omvang van de fraude by een Haarlems reclame bureau, waarvan wy in ons blad van gis teren reeds gewag maakten, de twintig duizend gulden zal benaderen, zo verna men wij. Alleen reeds in de vorige week zou de betrokken firma voor enige duizen den guldens benadeeld zijn. Het accoun tantsonderzoek om de omvang van de mal versaties vast te stellen is in volle gang. Zoals wij hebben gemeld bevinden zich twee personeelsleden in arrest. Een van hen is een inspecteur, de andere een kan toorbediende welke belast was met de agentenadministratie, dus geen boekhou der zoals ons aanvankelijk was meege deeld. Deze kantoorbediende wordt er ook van beticht kleine bedragen, welke hem waren ter hand gesteld 'door agenten ten behoeve van de aanbieding van een hul deblijk aan de directie van het reclame bureau bij de aanstaande opening van een nieuw kantoorgebouw, eveneens ten eigen bate te hebben gebruikt. Aangenomen wordt, dat de malversaties reeds maanden hebben geduurd. Pas de vorige week vrijdag heeft men de ver valsingen ontdekt. Wegens pensionering heeft de heer G. J. v. d. Linden maandag na bijna veertig jaar werkzaam te zijn geweest bij de PTT in Haarlem, afscheid genomen van zijn werk. De directeur van het postkantoor te Haarlem, de heer J. W. van Schaik, dankte de heer Van der Linden voor het vele dat hij steeds voor het bedrijf heeft verricht en prees zijn plichtsbetrachting. Tot slot overhandigde spreker de scheidende amb tenaar de oorkonde van het staatsbedrijf. De heer B.Heimig, chef van de afdeling expeditie van het postgebouw aan de Bal juwslaan, sprak in waarderende bewoor dingen zijn dank uit voor de prettige sa menwerking, die hij altijd van de heer v. d. Linden heeft ondervonden. De heer P. Koomen overhandigde de scheidende ambtenaar namens het jubileumfonds een geschenk onder couvert. Mevrouw Van der Linden ontving een bloemstuk. De heer J. H. van der Kop, chef van de afdeling pakketpost, betuigde de scheidende func tionaris zijn dank voor het feit, dat hij nooit vergeefs een beroep op hem heeft gedaan. Hulp in de huishouding tot geldboete veroordeeld Een achttienjarige hulp in de huishouding uit de bollenstreek, die in december van het vorig jaar werkzaam was bij een familie in Heemstede, vertelde aan de politierechter in Haarlem, voor wie zij zich wegens diefstal van een platina collier met briljantjes te ver antwoorden had, niet geweten te hebben, dat de collier zo'n hoge waarde had. Zij moest een zolderkamer opruimen en in een kast met veel rommel vond zij een sieraad. Het meisje vermoedde, dat het gevondene weinig waarde had, anders zou het niet tussen de rommel gestopt zijn. Daarom heeft het meisje de collier meegenomen. Het plan was het ge. vondene aan haar moeder te geven, maar hiertoe is het niet gekomen, want de politie vond het verdwenen collier in een kast in de woning. De politierechter deelde mee. dat de me vrouw uit Heemstede de collier verstopt had. De waarde bedroeg duizend tot vijftienhon derd gulen. De officier van Justitie merkte op, dat het meisje vermoedelijk niet geweten heeft, dat de collier een hoge waarde had. Dat mag echter niet betekenen, dat het maar iets kan wegnemen, wat het vindt. Zijn eis luidde een geldboete van vijftig gulden, subsidiair vijf tien dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Het vonnis was een geldboete van veertig gulden, subsi diair twaalf dagen en een voorwaardelijke straf van veertien dagen. Behalve twee besloten voorstellingen geeft de Hoofdstad Operette deze week ook nog twee openbare voorstellingen van „Die lustige Witwe" in de Haarlemse stads schouwburg en wel op zondag 10 februari, 's middags en 's avonds. Het is bij de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Stei- ner, een traditie geworden, dat het ensem ble eenzelfde werk een jaar achtereen speelt, omdat de grote belangstelling in alle delen des lands daartoe aanleiding geeft. Het gezelschap kon „Die lustige Witwe" van Franz Lehar, waarvan het sinds 1 september reeds bijna honderdvijf tig voorstellingen heeft gegeven, voor de tweede helft van het seizoen prolongeren. In de hoofdrollen treden ook nu op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Mizzi van der Lans, Leo Cordes-Dermota, Jan Henderson en Rose Parrish. Voorts werken mede: Her man Valsner, Walter Fein, Henk Lakeman, Peter Nieuwenhuizen, Ad Heerings en vele anderen. De muzikale leiding berust bij Wilhelm Rettich, de regie is van Otto Aurich. Dit zal in Haarlem de laatste ge legenheid zijn „Die lustige Witwe" te zien. Na een aanrijding op de hoek van Wil- helminastraat en de Raaks te Haarlem op 8 december van het vorig jaar schold een rij-instructeur uit Haarlem de bestuurder van een andere auto uit en bovendien ver nielde hij een ruit van de auto. Proces verbaal werd opgemaakt en maandag moest hij voor de politierechter te Haar lem verschijnen. De rij-instructeur liet verstek gaan; twee getuigen uit Rotterdam vertelden de gang van zaken. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op, dat de rij-instructeur ge toond heeft zelfbeheersing te missen en gebrek aan beschaving. Hij eiste een geld boete van honderd gulden, subsidiair der tig dagen hechtenis. De politierechter ver oordeelde de instructeur dienovereen komstig. De Provinciale Staten van Noordholland hebben in de heden te Haarlem gehouden vergadering besloten met ingang van 1 september 1957 op de meeste eervolle wijze ontslag te verlenen aan mr. M. A. Stufkens als griffier der Staten van Noordholland, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de provincie bewezen. Tot griffier is daarna benoemd mr. G. W. van Dokkum, hoofdadministra teur A ter provinciale griffie van Zuid-Holland. Hij verwierf 46 stemmen. Num mer twee van de voordracht, dr. D. van der Wel, administrateur C ter provinciale griffie van Noordholland, kreeg 27 stemmen. Aan de benoeming ging een korte besloten vergadering vooraf. De nieuwe griffier, die woonachtig is te Voorburg, bekleedt op het ogenblik de hoogste rang ter griffie van Zuid-Holland en is chef van de tweede afdeling, die on der meer provinciale financiën, volksge zondheid en personeelszaken omvat. Mr. G. W. van Dokkum is op 14 septem ber 1906 te Utrecht geboren, waar hij ge studeerd heeft in de rechten. In 1929 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Vreeswijk; na aldaar twee jaar gewerkt te hebben was hij vijfenhalf jaar verbonden aan de provinciale griffie van Utrecht. Hij werkte achtereenvolgens op drie afdelingen en doorliep diverse rangen. Ook was hij secretaris van de commissie voor de uitbreidingsplannen. In september 1937 trad mr. Van Dokkum in dienst van de provincie Zuid-Holland als plaatsvervangend chef van de derde af deling (gemeentefinanciën). In Maart 1942 werd hij benoemd tot chef der tweede af deling (provinciale financiën, onderwijs, armwezen, volksgezondheid en personeels zaken) en sedert 1948 is hij plaatsvervan gend griffier der staten van Zuid-Holland. Behalve zijn eigenlijke werkkring be kleedt mr. Van Dokkum vele nevenfunc ties. Hij is secretaris van het. interprovin ciaal overleg inzake personeelsaangelegen heden, als vertegenwoordiger der provin cie adviserend lid der rijkscommissie van overleg en van enkele subcommissies, se cretaris der commissie voor georganiseerd overleg en der dienstcommissies voor de griffie van Zuid-Holland, penningmeester der Stichting Landverbetering Zuid-Hol land, adviserend lid der commissie van toezicht op de voor- en nazorg voor gees teszieken in Zuid-Holland, adviserend lid der provinciale commissie voor de volks gezondheid en enkele subcommissies en lid van de studiekring inzake personeel- beheer van het Instituut voor Bestuurswe tenschappen. Ook heeft mr. Van Dokkum zijn verdien sten op maatschappelijk terrein. Hij is twaalf jaar lid van de kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Den Haag; de laatste vier jaar neemt hij het secretariaat waar. In Voorburg is hij gedurende zes De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in de afgelopen maand f 2.543.210 en de terugbetalingen f 1.967.454, zodat het spaarsaldo f 575.756 bedroeg. De inleggingen overschreden in de afge lopen maand voor het eerst in de geschie denis van de Nutsspaarbank een bedrag van tweeeneenhalf miljoen gulden. Het inleggerstegoed steeg tot een totaal bedrag van f 47.137.408. In januari werden 1019 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het totaal aantal inleggers steeg tot 81.337. Het aantal spoarbusjes in omloop vermeer derde met 231 tot een totaal van ,12.117. (Verkort weergegeven Weelde. We lezen dagelijks, dat we in het komende jaar aan bestedingsbeperking moeten gaan doen. De arbeiders zullen al lereerst 2% minder moeten gaan besteden en daarna zullen we het aan het einde van het jaar nog eens proberen met 4°/o. Onze landsfinanciën verkeren in nood, de schat kist is leeg en wij moeten nu met zijn allen er voor zorgen, dat de schatkist weer vol komt. Zuinig aan dus, „we hebben nou en kele jaren van hoogconjunctuur achter de rug; we gaan nou wat romen", zegt de mi nister. We moeten offers gaan brengen. Ik ben typograaf, handzetter, kom aan de 83.— per week, hou over als alle so ciale lasten er af zijn 70— met een huis gezin van 6 personen, waarvan twee stu- dei-ende kinderen. Verkwistend zijn we geloof ik niet, op afbetaling hebben we niets. We zijn zo verkwistend dat mijn vrouw geen wasmachine heeft, noch een bruikbare stofzuiger, de radio doet het ge lukkig niet meer, een mantel heeft mijn vrouw na de oorlog nog niet gehad, ik zelf één in 1947, zo'n groen regenjasje (leger- jas). Wat een weelde, wat een hoogcon junctuur. Men houde er echter rekening mee, dat de kruik zo lang te water gaat tot ze breekt. EEN TYPOGRAAF Het verkeer. Met veel waardering las ik de brief aan de redactie waarin zo duide lijk de buitensporige haast en het ontzet tende lawaai van het hedendaagse verkeer uitkomen. Niet alleen wordt er met het leven gespeeld maar in de tweede plaats wórdt ook de gezondheid aangetast. De psychiaters beweren allen, dat harde ge luiden zeer schadelijk voor 't zenuwgestel zijn vooral voor kinderen en oude men sen. En de zenuwinrichtingen voor kinderen getuigen hiervan. J. A. HEIJDEMAN Voetbaltoto. Naar aanleiding van het besluit van de KNVB zou ik die duizenden die dit genoegen om in de pool mede te spelen in den vervolge moeten missen als zijnde geen werkend lid van bovenge noemde bond, willen voorstellen om, zo lang dit besluit van kracht blijft, geen van de KNVB-wedstrijden meer als toeschou wer te bezoeken. Wij kunnen dan dit vrij gekomen entreegeld voor andere liefheb berij gebruiken. P. C. SLIEKER Henri Arends. In Haarlems Dagblad van 29 januari komt een ingezonden stukje voor over de verklaring van de heer Henri Arends, de nieuwbenoemde dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Als gepensioneerde musicus met een or kest-ervaring van meer dan vijftig jaar, wilde ik hieromtrent gaarne op een en an der de aandacht vestigen. Niet alleen de dirigenten Verhey en Adam, maar ook de muziekrecensenten krijgen met de verkla ring, die de heer Arends heeft gegeven, een veeg uit de pan. Want getuigden de cri- tieken meestal niet van lof? Zie het ver slag in de krant van 30 januari van de heer Jos de Klerk, waarin het orkest een reu- zenpluim op de hoed krijgt. C. W. RIJNDERS. Maandag is in Haarlem een rij dende leeskliniek voor kinderen met leesmoeïlijkheden in gebruik gesteld. Terwijl de onderwijzeres, mevrouw A. E. Loedeman-Bosschaart, iets aan een van de kinderen veklaart, kijkt de wethouder van ondemvijs, de heer D. J. A. Geluk, belangstellend naar het werk van een der leerlingen. Mr. G. W. van Dokkum, de nieuwe griffier der Staten van Noordholland. jaar voorzitter van de oudercommissie dei- lagere school, drie jaar voorzitter van de Voorburgse ouderraad van het openbaar lager onderwijs, drie jaar lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs en vele jaren vice-voorzitter van de Neu trale Kleuterschoolvereniging en sedert enkele jaren bestuurslid van de Stichting Bejaardencentrum te Voorburg. Een verzoek van de afdeling Heemstede- Bennebroek van de Algemene Bond van Ouden van Dagen om gemeentelijke subsi die, heeft het college van B. en W. van Heemstede bewogen de raad een bijdrage van f 150 voor deze bond voor te stellen. Het voornemen van de bond om zelf so ciëteitsmiddagen te gaan verzorgen menen B. en W. ernstig te moeten ontraden, om dat het naar de mening van het college niet mogelijk is goedkoper te exploite ren, dan de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers thans doet. Het voornemen van de bond om haar le den een wat gezelliger oude dag te bezor gen en daartoe leden, die iets voor knutse len voelen enigszins tegemoet te treden, kan de instemming van B. en W. verwer ven en om dit streven te steunen stellen zij de raad vopr. f 150 als subsidie tq verlenen. Hedenavond en morgen woensdag wordt in de kapel van de Sionskerk aan de Ek sterstraat in Oud-Scholen een bazaar ge houden ten bate van de bouw van een nieuwe Gereformeerde kerk in Delftwijk. Er zal een groot aantal luxe en huishoude lijke artikelen te koop worden aangeboden en er zal een verloting worden gehouden waarvoor vele fraaie prijzen, waaronder een zeer luxueus ingericht poppenhuis, be schikbaar zijn gesteld. Ook bestaat de ge legenheid zijn geluk te beproeven bij ver scheidene attracties, zoals een rad van avontuur, werpspelen en sjoelen. Voor de kinderen zijm er woensdagmiddag poppen kastvoorstellingen. Ook is voor hen een grabbelton opgesteld. De bazaar is heden avond geopend van zeven tot elf uur en woensdag van twee tot vijf uur en des avonds van zeven tot elf uur. Rotterdams kindertoneel met „Hans en Grietje Zoals reeds aangekondigd, zal het Rot terdamse Kindertoneel woensdagmiddag in de Haarlemse Stadsschouwburg een op voering geven van het eeuwenoude sprookje I „Hans en Grietje". Dit sprookje staat pas korte tijd op het repertoire, want de grote moeilijkheid is geweest om voor de titel rollen de geschikte figuren te vinden. An neke Elro, die het gezelschap leidt, heeft zich bij haar keuze laten leiden door de afbeeldingen, die bij de kinderen uit de prentenboeken bekend zijn. Zij is er in geslaagd de gelijkende typen te vinden. Een verzekeringsbemiddelaar uit 't Gooi was op 17 december met zijn zoon per auto van Den Haag naar Haarlem gereden. In het wandelbos Groenendaal te Heemstede werd gepauzeerd, waar jongens bezig wa ren takken te verzamelen voor kerstver siering. De man zag een sparreboom staan en had er belangstelling voor. In Den Haag- had hij een zaagje gekocht om te knutse len en daarmee begon hij te zagen. De po litie kwam tot de ontdekking, dat de be middelaar een boom omgezaagd had en maakte proces-verbaal op. Maandag stond hij voor de politierechter te Haarlem te recht en meegedeeld werd, dat een zeldza me boom was omgehakt. De waarde be droeg veertig gulden, Wegens diefstal veroordeelde de politie rechter de verzekeringsbemiddelaar tot een geldboete van veertig gulden, subsi diair twaalf dagen hechtenis. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, 5 februari: Aanvoer 259 vette var kens. Notering in centen per kg levend ge wicht: lichte 170175, slagersvarkens 180 184, zeugen 152158. Handel lui. Enkele prima boven notering, bovendien 5 nuchtere klaveren, geen notering. Het sprookje Hans en Grietje" wordt woensdagmiddag in de Haarlemse Stadsschouwburg door het Rotterdams kindertoneel op de planken gebracht. Anneke Elro speelt zelf de moeder van Hans en Grietje, terwijl bekende leden van het gezelschap de andere rollen ver tolken. Het Rotterdams Kindertoneel be staat binnenkort vijftien jaai\ Dan zal het kunnen terugzien op een periode van grote activiteit, waarvan kinderen in het hele land hebben kunnen genieten. Andere sprookjes, die het gezelschap op het reper toire heeft, zijn: Sneeuwwitje, Doornroosje, Assepoester, Repelsteeltje, Roodkapje, Klein Duimpje en verder nog Panda en Pietje Bell. Nieuws in het kort Feestavond Expogé. De conferencier Kees Stet, de Westfriese „boer uit Ierswoud" zal met vier medewerkers optreden tijdens een bijeenkomst, die de Haarlemse afdeling van de Nederlandse vereniging van oud- politieke gevangenen uit de bezettingstijd zaterdag in café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem zal houden. De netto-opbrengst van deze avond is bestemd voor het werk van het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem. Aanbesteding. Professor ir. H. T. Zwiers te Haarlem en architect G. J. Veld kamp te Santpoort hebben de bouw van een knatoorgebouw en twee fabrieken aan de Kabelweg te Sloterdijk, voor rekening van G. L. Loos en Co's gas en zuurstoffabrieken n.v. te Amsterdam, bij ondex-handse over eenkomst opgedragen aan de Aanneming- Maatschappij „De Kondor" n.v. te Amster dam. Geen voorrang verleend. Op de krui sing van de Bronsteeweg en de Lanckhorst- laan te Heemstede is maandagmiddag om streeks kwart voor één een motorrijder tegen een zandauto gebotst, die geen voorrang verleende. De motorrijder kwam te vallen en kreeg schaafwonden aan het linkerbeen. De motorfiets werd ernstig beschadigd. Beëdigd. Mr. M. Stokvis is vanmorgen beëdigd als plaatsvervangend kantonrechter te Haarlem. Botsing. Vanmorgen om kwart over tien ontstond een botsing tussen een per sonenauto en vrachtauto op de Zandvoortse- laan te Zandvoort ter hoogte van de inrit van de duinmanóge. Als gevolg hiervan werd de 41-jarige bestuurster van de personenauto, die van de Zandvoortselaan af de oprit wilde inrijden, uit haar wagen geslingerd. Zij liep lichte kwetsuren en een hersenschudding op en werd naar het Marinehospitaal te Bloe mendaal overgebracht. Haar auto werd zwaar beschadigd. De A.R. kiesvereniging „Vijfhuizen" zal op 8 februari in de Gereformeerde Kerk een vergadering houden. Onder andere wordt een politiek forum gehouden onder voorzitterschap van professor dr. mr. W. Rip. AMSTERDAM Nu de handel in claims Philips voorbij is miste het Damrak maandag de aan wezigheid van althans één afdeling, waar behoorlijke bedrijvigheid heerste. De ge hele markt was weer ongeanimeerd, waar toe de gedrukte stemming van Wallstreet op vrijdag het nodige bijdroeg. Maandag deden de converteerbare obligaties Philips hun intrede ter beurze, maar voorshands was daar weinig van te merken aangezien men er de voorkeur aan gaf de hoek ge sloten te houden. Al koers werd gead viseerd 111 tot 11 1%, hetgeen met de laat ste claimprijs overeenstemt. Aandelen Philips lagen iets beter op 247 en waren daarmee het enige internationale fonds dat vaster gestemd was. Zowel Kon. Olie als Unilever en AKU bleven namelijk be neden het vorige niveau. Sterk de aandacht trokken de hogere koergen op de staatsfondsenmarkt. De ler ning~.1956 liep op tot 91, de staffellening tot 88 en de •investeringscerüficaten tot 92. Men tastte in het duister waaraan deze betere stemming moest worden toege schreven en kon slechts constateren dat er lichte publieke vraag was die, gezien de schaarste aan materiaal, slechts tegen hogere koersen kon worden voldaan. Men spreekt over een mogelijke disconto-ver- hoging in Londen, maar vraagt zich af of daarmee hier de kapitaalnood wordt op geheven. Ook de obligaties Nederlandse Spoorwegen ontmoetten weer enige steun. Scheepvaartfondsen bleven goed op prijs vooral Maatschappij Nederland, maar Ko ninklijke Boot moest weer 2 punten prijs geven ingevolge de teleurstelling over het onveranderde dividend. Certificaten Hoog ovens liepen vier punten achteruit, waar bij men in het midden liet of dit een ge volg is van het bericht over plannen tot vestiging van een tweede hoogovenbedrijf. Cultures volkomen verlaten. De markt sloot zeer kalm. Prolongatie 3%°/o. (ANP). Er heerste maandag op de New Yorkse beurs een regelmatige activiteit, uitgezon derd de groep Openbare Nutsbedrijven en enkele individuele fondsen. Volgens het uit 65 fondsen samengestelde Dow Jones gemiddelde sloot de markt evenals die van vrijdag op 169.61; het industrie-gemiddel de daalde met 0,03 tot 477,19, dat van de spoorwegen met 0,18 tot 148.29; dat van de openbare nutsbedrijven liep met 0,11 op tot 71,42. De winst van deze laatstgenoem de groep is het gevolg van vele kleine stij gingen. waardoor een nieuw hoogtepunt sinds 26 maart 1931 bereikt werd. Laat in de markt ontwikkelde zich de vi-aag naar American Telephone, dat met 1% dollar opliep tot 177bij een stevige handel en dat daardoor de leiding nam in de industriegroep. Vooral bij koper was er een opvallend gebrek aan weerstand, dat deels verklaar baar was door de dalende prijzen voor het ruwe metaal, waardoor Kennecott Copper meer dan twee dollar verloor (U.P.). 3-3H Nederl/47 3°/» Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabrlek. gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A. Verg. Dell Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 923',« 199% 292 200 277 314 270 246 144% 339 219 783 hi 156,70 7814 175 16814 279 95 Vs 100% 220% 16914 187 186 68 179 63 40% 78 35 Heden 13.45 uur 87% 92'/is 19814 292 198 277 312 270 247 14414 338/4 220 786 156,50 78 173 16714 279% 95 100% 220 168 187 186 67% 180 64 40% 77% 35

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3