Golden Fiction STAD DES LEVENS Winkelierster verdacht sigaren cadeau te hebben gedaan De leerling van Doctor Marciolo Geldboete van f 100.- opgelegd Onder ons gezegd... Kort en bondig Politierechter belastingzaken Examen Huldiging N. H. Creemers Firma Van der Putten bouwt 88 huizen Joegoslavisch ensemble naar ons land English Reformed Church in Amsterdam 350 jaar Monumentale bank voor de gemeente Amsterdam Nederlandse kustvaarder in gevaarlijke positie Hongaren op Nederlandse schepen naar Australië Wordt u gekweld rON5VERVOLGVERHAAL^ DOOR JOSEPH L. E1NANDER J Kerkelijk Nieuws Amerika's vloot vaart in 1970 met kernreactors Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 Wegens overtreding van artikel 43 der tabakswet (het bieden van een gift aan klanten) heeft de politierechter voor be lastingzaken te Haarlem maandagmiddag een sigarenwinkelierster uit Haarlem- Noord veroordeeld tot de minimum boete van honderd gulden, subsidiair twintig da gen hechtenis. Als getuigen werden twee ambtenaren van de rijksbelasting gehoord, die mede deelden van sigarenwinkeliers uit Haar lem klachten te hebben ontvangen, dat de winkelierster sigaren cadeau zou geven bij aankoop van een doosje of een kistje sigaren. Dit is volgens de tabakswet ver boden. De ambtenaren trokken op 4 augustus op controle uit. Zij zagen dat een bejaarde heer de winkel binnenging, een doosje sigaren kocht en een sigaar extra ontving. Hij betaalde met een briefje van tien gulden en ontving acht gulden zestig terug. Volgens de controleurs kostte het doosje sigaren een gulden veertig en zij waren van mening, dat de sigaar ten ge schenke was aangeboden. Toen zij dit aan de bejaarde klant vroegen, antwoordde deze hetgeen de winkelierster hem had voorgezegd, dat hij de sigaar kort te voren betaald had. Voor de politierechter verklaarde de klant, dat hij wekelijks bij de winkelier ster kwam om oud brood voor zijn ko nijnen te halen. Dat deed hij ook op 4 augustus. Het duurde nogal lang voor de vrouw terug kwam met brood en daar de man last van zijn voeten had legde hij ne gentien cent op de toonbank en ging naar huis. Later is hij volgens zijn verkla ring teruggekeerd om een doosje sigaren te halen en toen heeft hij de betaalde si gaar in ontvangst genomen. „Het is vol gens de wet toch niet verboden vooruit te betalen", merkte hij nog op. De verdachte ontkende zich aan het schenken van sigaren te hebben schuldig gemaakt. Dat betekent immers het wegge ven van de winst, want zoveel wordt er niet aan verdiend. Zij vermoedt, dat colle ga's geklaagd hebben, omdat haar winkel reeds om zes uur open gaat, waardoor zij in de ochtenduren veel verkoopt. De rijksadvocaat zeide, dat de ambtena ren de feiten geconstateerd hebben en hun conclusies getrokken naar aanleiding van klachten. Het geven van een geschenk wordt bestreden door de verdachte en de getuige. Het verhaal van dit tweetal acht te spreker onaannemelijk. Het is in de dé- tailhandel ongebruikelijk, dat men geld AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen rechten (vrije studierich ting): mevrouw E. C. M. WittenbergStolle, Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie b): R. A. M. van Zantwijk. Haarlem. Doctoraalexamen sociale aardrijkskunde: K. W. v. d. Veen, Overveen. Doctoraalexamen psychologie: G. H. Nevenzeel, Amsterdam. DELFT: Kandidaatsexamen werktuigkun dig ingenieur: R. Gerritzen, Heemtsede; V. W. Kersten, Uccle (Brussell; W. B. Kloos, Den Dolder; T. Schippers, Maassluis. Kan didaatsexamen vliegtuigbouwkundig inge nieur: R. D. S. Hardjoprakoso, Delft. Kandi daatsexamen metaalkundig ingenieur: R. A. Kortmulder, Heemstede. Kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur: S. R. Adipoera, Delft; J. Benedict, Enschedé; T. Q. Benne- broek, 's-Gravenhage: T. Boersma, 's-Gra- venhage; P. B. van der Esch, Baarn; F. J. Frederikse, Alkmaar; A. C. M. Gieles, 's Gra- venhage; P. Hanhart, Delft; L. T. M. ten Have, Silvolde; E. Isaacson, Delft; J. A. van Kampen, Rotterdam: G. van der Koogh. Bo- venkarspel; L. C. van Kooten, Haarlem; J. E. V. Krim, Rotterdam; Liem Tiang Gwan, Delft; F. R. den Outer. Rotterdam; A. Poot, Wieringermeer; L. H. Slotboom, Heemstede; S. Soekandar, Delft; Sukarno, Rijswijk; E. Suraatmadja, Delft; A. C. Tuinenburg, Delft; F. A. Veld. Delft; IJ. Vollers, Amsterdam; J. van Wijk, Alphen aan de Rijn; L. E. Ze- gers, Kerkrade. Ingenieursexamen elektro technisch ingenieur: A. F. Baljet, 's Graven hage; L. H. G. M. Bauwens, Weert; D. B. Bus, Heemstede; L. T. L. Caris, Horn; J. Claus, 's Gravenhage; L. R. H. Düykers, Dieren; H. B. Farensbach, Delft; G. Hendriks, Hellen- doorn; W. Herstel, Eindhoven; E. J. Hoef- geest, Bentveld: J. van der Hout, Baarn: J. Knossen, Groningen; C. Krijgsman, Amster dam; E. J. Nijenhuis. 's Gravenhage; J. Reij- merink, 's Graveland; J. Rodenburg, Delft; F. Schouten, Delft; J. G. H. Wattimena, Arn hem; H. I-I. Weisz, 's-Gravenhage. Imge- nieursexamen scheikundig ingenieur: J. W. Aeijelts Averink, Boekelo; W. J. van Asselt (met lof). IJsselmuiden; J. H. Bcnedictus, Delft: J. Eenshuistra, Rauwerd; W. van Gel der, Delft: W. H. de Graaf, Rotterdam; J. C. Hoogeveen. Eindhoven; S. M. Joustra, Am sterdam; M. J. Kleinjan, Rotterdam; J. T. Knegtel (met lof), Oegstgeest: C. Kooij, Geldrop; G. H. Kroes, Nijmegen: J. A. C. Kroesen, 's Gravenhage; A. J. Kruidenier, Rotterdam: W. L. Landa, Rotterdam; B. G. Linsen, 's Gravenhage; H. J. Maat, Enschedé; H. D. Mak, Schiedam: M. R. Marcan, Naar- den; G. C. ter Morshuizen, 's Gravenhage: S. Mostert, Rotterdam; A. H. de Rooij. Delft; J. J. de Ruiter, Rotterdam; T. G. W. Stijn- tjes, Lonneker; W. F. van der Waard, Rot terdam. LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: mevr. E. A. RamaerBoumeester. Den Haag; L. P. v. d. Sande, Bloemendaal; H. Dorpema. Den Haag; J. C. Banz, Zutphen. Kandidaatsexa men Engelse taal- en letterkunde: mejuf frouw M. F. Boersma, Leiden (cum laude). NIJMEGEN: Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift getiteld „De liturgische beweging onder de Neder landse Hervormden in oecumenisch perspec tief" pater J. F. Lescrauwaet te Stein. Doc toraalexamen psychologie: mejuffrouw P. L. Hemelaer, Hulst. UTRECHT: Doctoraalexamen diergenees kunde: J. R. S. Vermeulen, Huissen; J. Sla ger, Sneek; R. Gorsira, Utrecht. Doctoraal examen Spaanse taal- en letterkunde: M. v. Brandwijk, Rotterdam. Doctoraalexamen ge neeskunde: J. Kremers, Enschedé: B. A. de Planque. Gouda; mejuffrouw M. C. Ponten. Zwolle: J. M. Spit, Geldermalsem; C. L. Ver maas, Vecnendaal; F. E. V. van Hootemgem, Sluis (Z.). Kandidaatsexamen rechten: mejuffrouw F. C. Dietiker, Utrecht; N. de Vries, Maarssen. Doctoraalexamen Neder landse letteren: G. van Mourik, Zeist; Doc toraalexamen geschiedenis: G. W. Grooten huis, Utrecht. Semi-arts examen: A. Bos, Utrecht; H. J. Jager. Utrecht; H. Levy, Vars- seveld; E. E. van Win, Den Haag; M. H. J. G. Niël, Maastricht. Artsexamen: G. Kuiper, Amersfoort; P. C. M. van Velthoven, Den Bosch. Tandartsexamen: H. B. Russel, Weert; H. L. Hilarides, Enkhuizen; W. van Ach, Dordrecht. vooruit betaalt. Na herinnerd te hebben aan de klachten van sigarenwinkeliers merkte de rijksadvocaat op, dat de mede delingen van de getuige hem wantrouwen schenken. Een behoorlijke straf is volgens spreker op zijn plaats en hij wilde die ge steld zien op een boete van tweehonderd gulden. De officier van justitie, mr. L. H. Feitsma, eiste als vervangende hechtenis- straf één maand. De politierechter, mr. J. H. Petersen, merkte op, dat bij een steekproef geble ken is, dat een sigaar aangeboden is. Ge tuige heeft een verhaal gedaan, om de ver dachte ter wille te zijn. Er is meer waarde te hechten aan de mededelingen van de controleurs en daarom legde spreker een geldboete van honderd gulden, subsidiair twintig dagen hechtenis op. Fles met jenever laten vallen Een stuurman van een kustvaarder, af komstig uit Noordwijk, werd door de po litierechter overeenkomstig de eis van de rijksadvocaat (aangevuld door de officier van justitie) veroordeeld tot een boete van vijftig gulden, subsidiair tien dagen hech tenis wegens overtreding van een bepaling tijdens visitatie in IJmuiden. Hij had een fles jenever opzettelijk op de grond laten vallen, waardoor de inhoud weggevloeid is en de controleur niet in de gelegenheid is geweest de hoeveelheid en de sterkte op te nemen. Op 25 juni was de kustvaarder aangeko men en de kapitein, de stuurman en een matroos liepen op de Halkade in IJmui den, toen een assistent der belastingen na derde om het drietal te visiteren. De kapi tein en de stuurman waren in het bezit van een fles met buitenlandse jenever, waarvoor vermoedelijk geen accijnzen be taald waren. De drank mag alleen aan boord worden gedronken, als er geen Ne derlandse rechten zijn betaald. De kapi tein liet de fles vallen, welk voorbeeld de stuurman volgde. Tegen beiden is pro ces-verbaal opgemaakt, maar de kapitein heeft gebruik gemaakt van een schikking en vijftig gulden betaald. De stuurman heeft dit niet gedaan en daarom had hij zich te Haarlem voor de politierechter te verantwoorden. De rijksadvocaat deelde mee geen ho gere boete te willen eisen dan de kapitein betaald heeft. De stuurman werd overeen komstig de eis veroordeeld tot vijftig gul den boete. Geen belastingkaart getoond In de zomermaanden is voor de presi dent van de Haarlemse rechtbank een kort geding behandeld, aanhangig gemaakt door de toenmalige adjunct-directeur van de Linnaeushof te Bennebroek. Uit de be handeling der zaak is toen gebleken, dat de adjunct-directeur met een auto van het bedrijf naar Amsterdam was gegaan, wel ke auto later weggehaald is. In de wagen lagen geen belastingpapieren en bij con trole kon de adjunct-directeur geen kaart voor de wegenbelasting tonen. Maandag moest hij zich voor de politierechter te Haarlem verantwoorden, die hem over eenkomstig de eis veroordeelde tot een geldboete van vijf gulden, subsidiair een dag hechtenis; daarbij werd overwogen, dat de belasting wel betaald was. Eigenaren van motoren, die geen belas ting hadden betaald, werden veroordeeld tot tien gulden boete, subsidiar twee da gen hechtenis en automobilisten tot twin tig gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis. Veertig jaar in overheidsdienst Ter gelegenheid van het feit, dat de heer N. H. Creemers, wonende Schaepmanlaan 8 te Santpoort-Station, hoofdinspecteur bij het PEN te Bloemendaal, op 2 februari veertig jaar in overheidsdienst was, is hij zaterdagmorgen door de directie van ge noemd bedrijf ontvangen en gefeliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Daarna is hij door de staf van het PEN gehuldigd en werd hij toegesproken door ir. J. M. Lange- baard en de heer G. E. Noordhof. 's Mid dags recipieerde de jubilaris van drie tot vijf uur in café-restaurant „Roozendaal" te Over-veen, waar hij namens de jubileum commissie werd gecomplimenteerd door de heer F. C. Hage. B. en W. van Haarlem hebben aan het aannemingsbedrijf van de firma Van der Putten de bouw van zestig étagewoningen, naar een ontwerp van architect G. A. M. Loogman, in drie blokken op een terrein aan de Stephensonstraat. tussen de Max wellstraat en de Munterslaan in Haarlem zuidwest opgedragen. Namens het kantoor Haarlem van de Bouwkas der Nederlandse Gemeenten n.v. is naar een ontwerp van architect J. Rog geveen te Heilo aan deze aannemingsfirma de bouw van achtentwintig eengezinswo ningen aan de Herculesstraat en andere in het kader van het plan „Duinwijk" in IJmuiden opdracht gegeven. Het Joegoslavisch kamermuziekgezel schap „Les solistes de Zagreb" onder lei ding van Antonio Janigro, die tevens cel list is, komt begin van deze maand naar. ons land en zal dinsdag 12 februari een concert in Diligentia in Den Haag geven. Verder concerteert dit ensemble nog in Emmen, Leiden, Utrecht, Arnhem, Eind hoven en Tilburg. Dit gezelschap bestaat uit zeven violisten, drie altviolisten, twee cellisten. Verder werkt mee de cellist An tonio Janigro als dirigent en solist. Na het bezoek aan ons land vertrekken „Les so listes de Zagreb" weer voor concerten naar Frankrijk, België en Italië. In tegenwoordigheid van de Britse am bassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, en de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, is zondagmorgen in de kerk op het Begijnhof te Amsterdam een her denkingsdienst gehouden ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de „English Reformed Church" (Church of Scotland) te Amsterdam. De dienst werd geleid door de tegenwoordige predikant van de Reformed Church, ds. James Keillor. De inleidende schriftgedeelten werden gelezen door de minister van Staat prof. mr. P. S. Gerbrandy en prof. G. D. Hen derson uit Aberdeen. Verscheidene verte genwoordigers van Nederlandse en buiten landse protestantse kerken, alsmede de rectores magnifici van de gemeentelijke en vrije universiteit te Amsterdam woonden deze dienst bij. Heden, maandag, is het precies 350 jaar geleden, dat de kansel werd geplaatst in de toen reeds enkele eeuwen oude kapel van het Begijnklooster op het Begijnhof te Am sterdam, die voortaan zou dienen als plaats van samenkomst voor de ten behoeve van de omvangrijke Engelse kolonie met toe stemming van de stedelijke overheid ge stichte „English Reformed Church". Op zondag 5 februari 1607 werd de eerste dienst in deze kerk geleid door ds. John Pagett. Deze had, daartoe door de in de Anglikaanse Kerk heersende gewetens dwang genoopt, zijn vaderland verlaten en zich in de vrije Nederlanden gevestigd. In 1605 aanvaardde hij de Nederlandse ge loofsbelijdenis en werd veldprediker ADVERTENTIE toch maar liever Een gulden genieting voor 80 cent Ja, de muis dronk... en toen kreeg Lodo opeens een halve stuip van de schrik. Want toen hij vol verwachting toekeek, wat er zou gebeuren, zag hij, dat de muis plotseling begon te veranderen. De pootjes krompen in, de oogjes verdwenen en het lijfje werd lang uitgerekt; en zo lag daar opeens een rode tulp! Lodo sloeg zijn handen aan zijn hoofd. Wat moest hij nu beginnen? De toverdrank was helemaal verkeerd uitgevallen! Nu, vier jaar na de watersnood, heeft de vereniging van burgemeesters en secreta rissen op Schouwen-Duiveland aan de jonge beeldhouwer Onkenhout opdracht gegeven een monumentale bank te ver vaardigen, die op het Nieuwe Weterings- ci.cuit in Amsterdam geplaatst zal worden uit dankbaarheid voor de vele hulp, die Amsterdam na de ramp aan Schouwen- Duiveland bood. De bijna vier meter lange bank zal getooid zijn met de achttien wa pens van de gemeenten op het eiland en zal geplaatst worden op een verhoging van steen, die dienst gedaan heeft aan de dijk- voeten van de zeewering van Schouwen- Duiveland. De beide bankleuningen wor den gevormd door de leeuw uit het. Zeeuw se wapen en een dolfijnachtige vis. Laatst genoemde leuning is lager dan de leeuw, waarmee symbolisch de overwinning van Zeeland op het water wordt uitgebeeld. Het geheel wordt van Beiers graniet en zal nog vóór de zomer officieel door de be volking van Schouwen-Duiveland aan de inwoners van Amsterdam worden overge dragen. Michel Swenden" hij Aberavon op kust van Wales gestrand De 342 ton metende Nederlandse kust vaarder „Michel Swenden", die sinds za terdag bij Aberavon (Wales) aan de grond zit, bevindt zich in een gevaarlijke positie. Twee sleepboten hebben vier keer ver geefs getracht het vaartuig vlot te trekken. Het schip, waarvan het roer en de schroef zijn vernield, zit vijftien meter van een golfbreker. Er staat een hoge zee. De tien leden van de bemanning hebben besloten aan boord te blijven. (Reuter). Een groep van 150 Hongaarse vluchtelin gen zal op dinsdag 12 februari aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" naar Australië vertrekken, waar deze mensen als immigranten zullen worden ontvangen. Onder auspiciën van de inter gouvernementele commissie voor Europese migratie (ICEM) komen de vluchtelingen uit Oostenrijk naar Nederland om van de trein over te stappen op de boot. Zoals destijds is gemeld heeft de Neder landse regering de ICEM met het oog op de transportmoeilijkheden plaatsruimte op emigrantenschepen aangeboden voor in totaal ongeveer 1100 Hongaren die naar Australië of Nieuw Zeeland gaan. De groep van 150, die op 12 februari vertrekt is de eerste. De overige zullen in de loop van de komende vier tot vijf maanden vertrekken. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40 en 8.88. V lp „Goed," brieste Hunter. „Dan moet je even goed luis- teren. Marx Company is failliet. Marx Company is zo goed als failliet, om juist te zijn. Ze stonden op het punt een fabriek als een hele stad te bouwen in Pem- mican. De grond was al gekocht. En nu willen ze die grond kwijt. Als het bekend wordt, zijn er honderden liefhebbers. Dat kan al over een uur zijn! Ik heb de eerste keus. Voor Galotti. Hij wil daar. dat wil zeg gen hij wilde daar. „Juist. En aangezien de heer Galotti geen belangstel ling meer heeft voor de aangelegenheid, waarmee u bezig bent, kan ik verder niets doen. Het spijt me, me neer Hunter." Watkins hoorde hoe aan de andere kant de hoorn op het toestel werd gegooid. Hij zuchtte op nieuw. Watkins was in meer dan een opzicht een ideale privé- secretaris. Hij was jong, niet ouder dan dertig, doch hij zag er nog jonger uit. Hij was trouw, doch tegelijk zeer zelfstandig en hij had een onfeilbare intuïtie, een eigen schap die hem in dienst van een zo onberekenbaar man als Galotti voortdurend uitstekend te pas kwam. Een minuut lang staarde Watkins op het schrijfbloc, waarop hij tijdens zijn gesprek met Hunter een paar losse woorden geschreven had. Het waren niet meer dan een paar gedachtenloos neergetekende lettergroepen, doch Watkins scheen er bizonder belangstelling voor te heb ben. Hij las: GROND - KANS - MORGEN NIET MEER. Hij sloot even de ogen en belde toen opnieuw het tele graafkantoor. Wat hij nu ging doen, had iets met zijn intuïtie te maken. Francesco Galotti kreeg de twee telegrammen vlak na elkaar, en de jongen die ze bracht lachte schaapachtig toen hij zo kort na zijn eerste bezoek opnieuw de tuin van mevrouw Galotti binnenliep. „Ze moeten u hebben," zei hij vrijmoedig. „Alstublieft." De tuin lag in een der buitenwijken van Caracas en Francesco Galotti voelde er zich alsof hij in de hemel was. Zij moeder zat tegenover hem onder schaduw van een kleurige tuinparasol, en haar magere, bruine handen waren voortdurend bezig met een peuterig borduurwerk je. Zij praatte met hem zonder op te kijken. „De grote Galotti wordt overstroomd door telegram men uit de grote wereld, terwijl hij vergetelheid zoekt in de kleine. Francesco, als je niet groot en dik geworden was, zou ik je over mijn knie leggen en je een pak slag geven, omdat je je in een nest gestoken hebt waaruit je nooit meer los komt." Hij lachte. „Het eerste telegram heeft niets met de grote wereld te maken, moeder," zei hij langzaam. „Het is een bood schap vol vreugde. De kleine is gered." „Dus je voorgevoel is uitgekomen. Je wist het immers, zei je? Wel, dat is niet iets om trots op te zijn, zoon. Wij mensen van het rustige, eenvoudige leven weten de dingen dikwijls vooruit. Ik wed dat je je voorgevoel in een ongestoorde, geluidloze nacht gekregen hebt. Dat overkomt mij dikwijls. Gisteren wist ik, dat je naar hier zou komen. En je was in twintig jaar niet thuis geweest." Dat laatste klonk niet verwijtend, doch als een uiting van medelijden. „De kleine Susan is gered," herhaalde Galotti stil voor zich uit. „Francesco Galotti heeft geen mensenleven op zijn geweten." „Dat heb je niet aan jezelf te danken," zei zijn moe der effen. „Je hebt je best genoeg gedaan om het arme kind om het leven te brengen. Ik moet zeggen dat ik me over je schaam, Francesco. Waarom moet je in een auto rijden? En waarom moet je er zo hard in rijden? Is je geluk daarmee gemoeid? Kijk naar Silvo, kijk naar Al- fierio, kijk naar al je jeugdvrienden hier. Ze werken op het land en ze leven rustig, zonder anderen te benadelen. Waarom moet jij door het leven gaan alsof je meer recht hebt dan anderen? Als je iemand ontmoet, zou je een pas opzij moeten gaan en je hoed afnemen, en zeggen: goedendag. Neen, jij loopt door, blind, doof, ongemanierd. En als ze niet voor jou opzijgaan, loop je ze omver. Je loopt zelfs zo hard dat ze niet meer opzij kunnen gaan. Dat is barbarisme, Francesco. Ik meende dat ik je anders had opgevoed." Hij zuchtte en zweeg. De zon scheen mild op het grove gras, dat pas geknipt was en geurde van de regen, die er in de vroege morgen met de plotselinge overvloed van een tropische bui op was losgebroken. Francesco Galotti zat met de twee te legramformulieren in de hand. Het tweede was nog on geopend. Hij had de ogen gesloten en voelde zich opge nomen in de rust en de vrede die hem omringden. Hij herinnerde zich zijn jeugd, in deze omgeving gesleten, en al die voorvallen waaraan deze herinnering was vast geklonken: de huiselijke feesten, de ruzies met zijn broers en neven, de uitstapjes met zijn vader en moeder, de ongevallen en ziekten in het gezin, de dood van zijn vader. Hij kon zich nog woordelijk de sobere woorden herinneren, waarmede zijn moeder destijds, na de be grafenis, haar echtgenoot en de vader van haar kinderen had herdacht in de kring van het gezin, toen de gasten waren vertrokken. „Een mens sterft nooit, tenzij men hem vergeet. Een dierbare dode is meer levend dan ooit op aarde mogelijk is, wanneer wij hem in ons hart een liefdevolle rust plaats gunnen. Vergeet hem niet, kinderen, doch spreek met hem en blijf hem liefhebben. Hij weet meer dan wij. Hij kan ons helpen en zijn middel is de liefde." Francesco had dat destijds maar half begrepen en nauwelijks geloofd. Hij moest zich thans met schaamte bekennen, dat hij zijn vader spoedig vergeten had. Wat had hij niet vergeten, sinds hij was opgenomen in bet jachtende leven van de States? Hij keek naar het onge opende telegram, waarvan hij wist dat het van zijn se cretaris afkomstig was. Waarom viel die jongen hem lastig? Het moest belangrijk zijn. Maar was er eigenlijk nog wel iets belangrijk, nu hij hier zat bij zijn moeder, op de grond van zijn geboorteland, in de sfeer van zijn vergeten jeugd? Hij zuchtte opnieuw, en zijn moeder keek op. „Waarom maak je het telegram niet open?" vroeg zij. „Ben je bang dat het je rust verstoren zal?" „Ja," zei hij. Als altijd had zijn moeder zijn gedachten geraden. Hij ritste het telegram open en las. Enige tijd zat hij roerloos. Dan schoof hij onrustig op zijn stoel heen en weer. „Het is van Watkins," zei hij nerveus. Hij...." „Hij heeft weer wat gevonden dat je kan bezighouden. Zaken! Ga je gang maar, Francesco Galotti. Ga maar als een vliegende dwaas terug naar New York om geld te verdienen. Dat was het toch wat je wilde vertellen, niet?" „Neen, dat was het niet," zei hij, plotseling heel rus tig. „Ik kan hier blijven voorlopig. Kijk eens moeder, dit telegram is iets heel wonderlijks. Watkins heeft me, tegen mijn uitdrukkelijke instructies in, over een zake lijke aangelegenheid getelegrafeerd. Het is eigenlijk niet eens zo'n belangrijke zaak." (Wordt vervolgd). Leiding van Showboat. Het bestuur van de V.A.R.A. heeft de heer J. Koopman aangewezen voor de samenstelling en de regie der nog in het lopende seizoen uit te zenden Showboatprogramma's. De heer Koopman heeft zijn taak inmiddels aanvaard en zal reeds de reg; - voeren van het op za terdag 9 februari uit te zenden programma. De heer Koopman is thans omroeper bij de V.A.R.A. Staatsexamen onderwijzer. Het staats examen voor onderwijzer volgens het nieu we programma zal. voor wat het schriftelijk betreft, in mei van dit jaar worden gehou den; voor wat mondeling betreft in juni en/ of juli, zo blijkt uit een mededeling in de staatscourant. Nieuwe hoogleraar. Dr. J. G. Bomhoff te Amsterdam is benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Leidse universiteit om onder wijs te geven in de algemene litteratuur wetenschap. Dr. Bomhoff is thans leraar Nederlands aan het Amsterdams Lyceum en docent aan het seminarium der Nederlands Hervormde Kerk te Driebergen. Prinses Marijke. Prinses Marijke is maandag voor enkele dagen opgenomen in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Holwerd H. Brouwer te De Wilp (Gron.) te Meerkerk (toez.) G. J. Jansen te Daarle (O.) Benoemd tot ziekenhuispredikant te Doetinchem A. H. de Wit, a.s. emeritus predikant te Zoelmond. Beroepen te Kedichame C. A. Schenk te Scheemda. Bedankt voor Lopik J. Spelt te Dintel- oord. Geref. Kerken Beroepen te Creil (N.O.P.) B. Oosterhoff te Leimuiden te Bouchout (België) K. J. Schaafsma te Rotterdam-Delfshaven. Beroepen te Dussen J. D. te Winkel, kand. te Voorthuizen te Middelstum J. v. Tuinen te Schettens te Nieuwdorp B. Oosterhoff te Leimuiden te Rotter- dam-Zuidwijk H. Heule te Deventer te Zwolle (vac. H. A. Munnik) J. v. d. Zanden te Murmerwoude. Bedankt voor Leiderdorp (vac. H. Swee- pe) T. Spilker te Maassluis. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O, Beroepen te Oegstgeest-Valkenburg J. Faber te Deventer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen G. J. Buys te Papendrecht. Evang. Luth. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Baarn W. F. Schroder, emeritus pred. te Gouda, die deze benoeming ook aannam. WASHINGTON (Reuter) De stafchef van de Amerikaanse vloot, admiraal Ar- leigh Burke, heeft voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat te gen 1970 de Amerikaanse vloot vrijwel ge heel uit schepen met kernenergie-aandrij ving zal bestaan. Volgens het program voor dit jaar zal een begin gemaakt wor den met de bouw van het eerste vliegdek- schip met kernenergie-aandrijving van de vloot. In het komende jaar zal het huidige aantal schepen in actieve dienst, 980, ge handhaafd worden. De luchtmacht van de vloot omvat 9.700 vliegtuigen. De admiraal deelde voorts mee, dat men elk jaar een nieuw vliegdekschip op stapel wil zetten, tot de vloot over vijftien moderne grote vliegdekschepen beschikken zal. Er zijn reeds twee van dergelijke schepen in dienst. De Amerikaanse marine heeft aan twee maatschappijen contracten toegewe zen voor de bouw van nog drie atoomon derzeeboten. Volgens admiraal Burke hebben de Rus sen sedert de tweede wereldoorlog meer oorlogsschepen gebouwd dan alle andere landen bij elkaar. DINSDAG 5 FEBRUARI Minerva: „Summer Madness", 18 jaar, 8.15 uur. Studio: „Gevaarlijke ontmoetingen". 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michaël StrogofT, alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Car naval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 13 jaar, 8 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bengazi", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: KRO-revue: „Revue menu voor u", 8 uur. WOENSDAG 6 FEBRUARI Minerva: „Summer Madness", 18 jaar, 8.15 uur. Studio; „Gevaarlijke ontmoetingen", 13 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michaël Stro- goff", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bengazi", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Kindertoneel o.l.v. Anneke Elro met „Hans en Grietje". 2.30 uur. Coornhertlyceum: L. Postma geeft boetseercursus voor Volksuniversiteit. Frans Halsmuseum: H. P. Baard spreekt over: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. „Concertgebouw: Pauze-concert door Piet Kee, orgel. 1.2.30 uur. .Tansstraat 83: „De U.S.A. in de bijbel" door ds. C. P. de Ruiter. 8 uur. Concertgebouw: Emigratie voorlich tingsavond over Zuid-Afrika, iutgaande van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6