TECHNISCHE EVOLUTIE OOK OP GEBIED DER BEDRIJFSAUTO'S INTERNATIONAL A. OUDEJANS SS°bi91' 7 HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. Zware lasten op wegvervoer een gevaar voor Nederlandse economie TRUCKS BORG WARD Nog geen straalmotoren, maar wel plastic carrosserieën en automatische koppeling nu ook voor kleine bestelwagens STAND 34 RAI Krachtig! Betrouwbaar! 5 Derde pontverbinding over het IJ officieel geopend Verbied links afslaan op drukke rijkswegen R.A.I.-VOORZITTER Tentoonstellingsruimte van 20C0 vierkante meter Havenverkeer in Amsterdam weer drukker „Holnis" vlotgesleept DE CONSUL E700... GEERT H OOGEVEEN 'S AUTOMOBIELBEDRIJF Vraag een proefrit met de nieuwe VAUXHALL '57 Dealer voor Haarlem en omstreken Een nieuwe 5-tons Diesel A utomobielbedrijf Heeremans en van Leuven R.A.I. STAND 15 DINSDAG 5 FEBRUARI 195 7 ALS DONDERDAGMIDDAG de nieuwe burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, °de zevenendertigste RAI-tentoonstelling opent, staat het voor dit doel veel te klein geworden gebouw aan de Ferdinand Bolstraat voor de vijfde keer vol met uitsluitend vrachtauto's, bestelwagens, „combi's", autobussen, luxueuze toeringcars, spe ciale voertuigen zoals brandweer- en reinigings auto s, rijdende winkels en ambulances, opleggers en aanhangwagens. Niet minder dan tweehon derd exposanten geven er acte de présence en het internationale karakter van deze tentoon stelling wordt geaccentueerd door de deelneming van leveranciers uit elf landen. Bovendien zijn er ruim honderd exposanten met auto-onder delen en -toebehoren, garage-uitrustingen en der gelijke. Te oordelen naar het aantal inzendingen en de totale standoppervlakte is deze zevenen dertigste R.A.I. de grootste in haart soort. Zo'n bedrijfsautotentoonstelling geeft de bezoeker door haar grote verscheidenheid niet direct een overzichtelijk beeld van de evolutie op dit gebied. Toch tekent deze zich bij een aandachtige beschouwing wel degelijk af. Aan een bedrijfsauto heeft men altijd eisen gesteld ten aanzien van laadvermogen, laadruimte, trekkracht, so liditeit en betrouwbaarheid en voor een deel'ook aan het uiterlijk. Tegenwoordig kijkt men ook naar het comfort voor het bedienend personeel, het brandstofver bruik en vooral ook naar een gemakke lijke en „foolproof'-bediening, doordat men niet meer die scherpe personeels- selectie als vroeger kan toepassen en het steeds toenemend verkeer de taak van de bestuurder niet eenvoudiger maakt. Uiterlijk is de vrachtauto in 1957 niet veel veranderd, wel zijn de draagvermo gens verhoogd. Het gewicht van het chas sis is de laatste jaren veelal hoger gewor den, met het gevolg dat men nu een be perking van het eigen gewicht gaat na streven door het gebruik van andere ma terialen (aluminium en plastic). Er blijkt steeds meer belangstelling te komen voor de frontstuuropstelling, ook voor vracht auto's. Men kent, evenals bij de autobus- chassis, bij enkele merken de onder de vloer geplaatste motor, waardoor zeer merkwaardige uitvoeringen voor het ver voer van lang materiaal ontstaan. De Ne derlandse industrie levert zoals op de R.A.I. te zien is, opleggers met verschuif baar asstel, om het draagvermogen te kunnen aanpassen aan de wisselende lading. Ook de wetgeving is van invloed op de constructie van de zwaardere bedrijfs auto's en autobussen. De Nederlandse verkeerswetgeving kent de 2.20 m maximumbreedte voor B-wegen, met het gevolg dat alle populaire Ameri-- kaanse „trucks", die 2.24 m over de ach terwielen meten, smaller gemaakt moeten worden. De krachtbron Wij zijn nog niet zover dat er door kern energie aangedreven auto's rondrijden. Wel worden er door de autoindustrie al een paar jaar proeven genomen met straalmotoren, maar in het R.A.I.-gebouw zal men slechts voertuigen met normale motoren aantreffen, die als brandstof ben zine, dieselolie of „liqüid petroleum gas" (een mengsel van propaangas en een wei nig butaan) gebruiken. De verhoging van de benzineprijs zal ondanks het feit dat de motor rijtuigenbelasting voor auto's die niet op benzine rijden, tot 220 pet. is verhoogd een grotere toepassing van dieselolie en L.P.G. ten gevolge hebben. Op de R.A.I. zijn ettelijke ombouwinstallaties te zien, waarmee men een benzinemotor op L.P.G. kan laten draaien. Bij de zware bedrijfsauto's is de diesel motor nagenoeg alleenheerser. Mede door het grote aantal lichte bestelwagens rijdt echter slechts een tiende deel van het Ne derlandse bedrijfsautopark niet op ben zine. De toepassing van de dieselmotor breidt zich steeds meer uit, ook voor per sonenwagens. In Amsterdam rijden tien tallen taxi's die met een dieselmotor zijn uitgerust. Luchtvering Een nieuwtje, dat echter nog niet op de R.A.I. te zien zal zijn, is de luchtvering, die werkt met dikke rubber luchtzakken. Het is mogelijk de druk in deze „airbags" te variëren'en daardoor de vering aan te passen aan de zwaarte van de lading. Dit veersysteem betekent minder onderhoud, groter comfort voor de inzittenden van de wagen en een langere levensduur van chassis en carrosserie. In Amerika passen 25 fabrikanten van opleggers en aanhang wagens deze vering reeds toe en een groot automobielconcern gaat daar binnenkort eveneens toe over. Automatische koppeling De automatisering van de koppeling en/ of versnellingsbak bij personenauto's wint steeds meer veld. Dat doet de vraag rij zen: Doen de bedrijfsauto's niet mee? De Amerikanen hebben hierop de laatste ja ren reeds bevestigend geantwoord: ook op hun zwaardere trucks kan men de laatste tijd een automatische transmissie krijgen. In Engeland en ook in de produkten van de Nederlandse industrie ziet men bij de autobussen (onder andere bij de Haarlem se stadsbussen) het koppelingspedaal ver dwijnen. Een Brits merk, op de R.A.I. te zien, heeft nu ook de moed gehad, op zijn kleine bestelauto's van 500 kg een automa tische koppeling aan te brengen; een Frans merk deed op zijn kwart-tonner hetzelfde. Plastic carrosserie Op de Londense bedrijfsaulotcntoonstel- ling werd reeds overtuigend getoond dat kunsthars zeer goed bruikbaar is bij de carrossericbouw. Op de R.A.I. zijn nu ook enkele interessante inzendingen te zien die het gebruik van plastic betreffen. Er staat onder meer een gesloten vrachtwagen, die een fabriek in Amsterdam voor haar eigen gebruik gebouwd heeft in samenwerking met een plasticbedrijf in Vlaardingen en een carrosseriebouwer in Wolvega. De plastic carrosserie is lichter dan wanneer zij van aluminium gemaakt zou zijn. De kleur is in het plastic gemengd en maakt een laklaag overbodig. Het materiaal heeft een hoog warmte-isolerend vermogen en is dus ideaal voor het transport van le vensmiddelen. Men kan het ook doorzich tig maken, bijvoorbeeld voor het dak, zo dat het in de laadruimte niet donker is. Comfort In dit opzicht is van de autobussen meer goeds te vertellen dan van de vracht- en bestelauto's. Bij de vracht wagens blijft er ten aanzien van de „huis vesting" van de chauffeur nog wel wat te wensen ten aanzien van de zit- en rugkus sens en de mogelijkheid om de zitplaats zelf of de rug te verstellen. Interessant is op de R.A.I.-tentoonstelling de inzending van een Duitse automobielfabrikant, die een geluiddempende bekleding voor de ca bine van de vrachtautochauffeur heeft ge construeerd. Het is mogelijk gebleken door isolatiemateriaal het geruis in de stalen cabine sterk te verminderen, waardoor de bestuurder zich in een wetenschappelijk vastgestelde „behaaglijkheidszone" be vindt. Veel aandacht wordt besteed aan het comfort van touringcar-passagiers, waar van men op de R.A.I. verrassende staaltjes kan zien. Opleggers, aanhangers Er worden ook vele in Nederland ge construeerde opleggers en aanhangers ge toond en men moet insider zijn om te zien op welke ingenieuze wijze de constructies zijn afgestemd op de wegenverkeers- en rijkskeuringsvoorschriften. De tandem-as, getuige het grote aantal inzendingen op de R.A.I.wordt steeds meer in ons land toe gepast. Speciale voertuigen Wat de speciale voertuigen betreft kan worden geconstateerd dat de technische ontwikkeling zich kenmerkt door de toe passing van hydraulisch overgebrachte kracht. De vroeger algemeen gebruikte mechanische aandrijvingen en overbren gingen beginnen meer en meer terrein te verliezen en worden vervangen door con structies met oliepompen en oliemotox'en. Op de tentoonstelling is als bijzondere nieuwigheid te zien een op een normaal automobielchassis geplaatste bovenbouw van een opnemende veegmachine, waarbij de aandrijving over de gehele linie langs hydraulische weg geschiedt. Tevens wordt geëxposeei-d een volledige hydi'aulisch functionerende en van alle veiligheden voorziene volautomatische brandweer ladder. Tot slot nog een enkel woord over de banden. Sedert de vorige bedrijfsauto tentoonstelling is er een nieuw materiaal ontwikkeld voor banden, een soort nylon, dat door een chemische bewerking een enorme sterkte kreeg. Er kunnen karkas sen voor banden van worden verwaardigd, die honderdduizenden kilometers mee gaan. Op de R.A.I. zijn thans ook voor trucks binnenbandloze buitenbanden te zien. Zo toont deze zevenendertigste R.A.I.- tentoonstelling voor iedereen die iets met bedrijfsauto's te maken heeft, veel belang wekkends. Hoogleraren. Benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs teg even in de psychiatrie, dr. mr. P. A. H. Baan, thans buitengewoon hoog leraar aan de rijksunivei'siteit te Utrecht. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in de algemene littei-atuurwetenschap dr. J. G. Bomhoff. thans leraar aan het Amsterdams Lyceum. De nieuwste Mercury, de „Convertible Cruiser", zal op 30 mei als gangmaker fungeren in de jaarlijkse autorace over achthonderd kilometer op de renbaan van Indianapolis. De „Pace Car", die een motor van 290 paarde- kracht heeft, zal met een snelheid van 160 kilometer per uur de vliegende start leiden. Mevrouw M. L. van Wijck-Dyckhoff, echtgenote van de Amsterdamse wethouder voor de bedrijven, heeft maandag op de steiger in de Oude Houthaven, in het ver lengde van de Houtmankade in Amster dam-West, de dei'de weg in de hoofdstad voor het verkeer naar Amsterdam benoor den het IJ geopend. Door deze derde IJ- pontverbinding, waarbij drie vaartuigen worden ingezet, wordt de overzetcapaci- teit op het IJ aanzienlijk vergroot en is een directe verbinding tussen Amsterdam- Noord en het zich sterk uitbreidende wes ten met haven-, industrie- en woningcom plexen verkregen. Een groot deel van het verkeer tussen noord en zuid kan thans via deze nieuwe oeververbinding buiten de stadskern om wox-den geleid. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE rtrrrrrrrrrtrrrrrfret-t-rt rrwrrv K.N.A.C. adviseert: Op de rijksstraatweg door Wassenaar dient aldus de K.N.A.C., bij alle kruisingen links afslaan verboden te worden. Ver keersongevallen gedurende de afgelo pen jaren en met name weer het ongeluk op 26 januari, waarbij twee mensen het leven verloren, hebben aangetoond dat de risico's van het links afslaan ontoelaatbaar groot zijn, ook voor degenen die zich daar bij geheel volgens de voorschriften gedra- den. Het zou in het algemeen de veiligheid zeer ten goede komen. De K.N.A.C. acht ook in het algemeen op de drukke rijkswegen een verbod tot links afslaan noodzakelijk. Het steeds toe nemende verkeer eist, dat het links af slaan, op de drukke rijkswegen kruising- vrij kan geschieden. Behalve een algemene richtlijn, waarbij links afslaan op drukke rijkswegen onmo gelijk wordt gemaakt, zal een plan nodig zijn om in volgorde van urgentie afdoende voorzieningen te treffen op punten, waar nu nog afslaand verkeer zich door het an dere verkeer moet boren. In een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. een dergelijk plan be pleit. BRANDSTOF EN GEWICHT VAN DE VRACHTAUTO'S VRACHTAUTO'S INGEDEELD NAAR GEWICHTSKLASSEN PERCENTUELE VER HOUDING IN DE GE- WICHTSKLASSEN V/. 42°/o TT 20% V/, l d 3000- boven 5000 Hg 5000 Kg De 37ste R.A.I.-expositie is dit jaar een bedrijfsauto-tentoonstelling, minder spec taculair dus dan een show van personen automobielen, maar van groot belang voor het Nederlandse wegvervoer. In het be drijf smaterieel zijn uitzonderlijk hoge be- di-agen geïnvesteerd: naar schatting heeft het huidige bedrijfsautopark in ons land (bestel- en vrachtwagens, autobussen, aan hangwagens, opleggers en speciale voer- tuigen) ongeveer een en een kwart mil jard gulden gekost. Het grote belang van het wegvervoer voor de Nedeidandse eco nomie is op een persconferentie onder streept door de heer Egon F. Eriksson, al gemeen voorzitter van de R.A.I. Met grote nadi'uk zei hij dat vrachtkosten, die te hoog worden opgevoerd als gevolg van de bijzondere lasten, die op het wegvervoer drukken, een belemmering voimen voor een gezonde economische ontwikkeling van ons land. Hieraan is volgens de heer Eriks son door de overheid niet genoeg aandacht besteed. Het meest ingx'ijpende gevolg van te dure vrachtkosten bij het vervoer over de weg is in eerste instantie niet, dat deze verhogingen al of niet in de prijzen inge calculeerd worden, maar dat het gehele economische leven nadelig beïnvloed wordt. Met betrekking tot de bijzondere lasten, die op het wegverkeer drukken, mei'kte de R.A.I.-voorzitter op, dat bijvoorbeeld het invoerrecht op bedi-ijfsautomobielen niet minder dan 24 perc nt bedraagt van de invoerwaarde, x-esultex-ende in ruim 15 per cent van de verkooppi-ijs. Het merendeel der transportmiddelen voor andere ver- voerstechnieken is daai'entegen veel lager belast bij invoer. Een invoerrecht van 12 percent zou, in verhouding tot deze an dere vervoersmiddelen, aldus de me ning van het R.A.I.-bestuur redelijker zijn. Met betx-ekking tot de benzineprijs aan de pomp kan gezegd worden, dat ruim vijftig percent daaxwan als bijzonder in voerrecht moet worden betaald. Op de dieselolie di'ukken wel geen bij zondere invoerrechten, doch de motorrij tuigenbelasting voor voertuigen, die deze brandstof gebruiken, bedraagt 220 percent van het tarief dat voor benzinewagens geldt. De bijzondere lasten, die op het wegver voer drukken, maken gemiddeld 15 per cent uit van de totale vrachtprijs. De vrachtauto verzorgt het leeuwedeel van het goederenvervoer. Over de tweede helft van 1954 en de eerste helft van 1955 werd totaal 101,75 miljoen ton vervoerd, waarvan de spoorwegen 16,7 percent voor hun rekening namen, de binnenvaart 25,8 percent en de vrachtauto's 57,5 percent. Het laadvermogen van het vrachtwagen park (inclusief aanhangwagens en opleg gers) steeg van 1 augustus 1948 tot 1 augustus 1955 van 213.000 ton tot 339.000 ton. Voor de beide Ford-paviljoens op het Scheldeplein te Amsterdam werden drie honderd ton materiaal aangevoerd om een verwax-mde en verlichte tentoonstellings ruimte van ruim tweeduizend vierkante meter op een kale zandvlakte te doen ver rijzen, waar Ford op het ogenblik per sonenauto's model 1957 tentoonstelt. De directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen, de heer H. M. W. Westerlaken, heeft deze expositie geopend met een toespraak over de huidige verkeersonveiligheid. De enige remedie daai'tegen was volgens hem een verandering in de mentaliteit van de weggebruikers. In de invoering van maxi mum snelheden voor auto's en bromfietsers en van oversteekplaatsen voor voetgangers zag hij geen heil, zolang de instelling van de mens in het verkeer niet verandert. In de maand januari 1957 zijn in de hoofdstedelijke haven binnengekomen 590 schepen (v.j. januari 490) met totaal 1.325.755 brt. Vertrokken zijn 620 schepen (v.j. januari 490) met totaal 1.329.702 brt. Het Duitse schip „Holnis" dat sinds eind vorige week ter hoogte van Schouwen- Duiveland aan de grond heeft gezeten is gistermiddag omstreeks half vijf vlotge sleept. Er waren de afgelopen dagen al enige pogingen gedaan het vaartuig vlot te brengen, maar die waren alle mislukt. gloednieuw van bumper tot bumper! Langer lager breder dan ooit. Eer» nieuwe uiterst comfortabele 5/6 persoons wagen! Grote gebogen ruiten voor en achter voor panoramisch uitzicht, ongelooflijk vast op de weg, ook bij nat weer! Verbluffend snell Uitgerust met de nieuwe zuinige 59 rem pk 4-cyl. kopklepmotor. Nu ook leverbaar met Overdrjve nog zuiniger dus! Vraag om een proefrit en oordeel zelf! SHOWROOM en VERKOOP; Zijlweg 26 - Telefoon 17296 F=0F?0 geeft cle tmtën san! WERKPLAATS, MAGAZIJN en KANTOOR: Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270-15998 Nog zuiniger Nog meer allure En wat 'n comfort 4 deuren, 5 ruime zitplaatsen. WYVERNr 4 cil„ 48 pk VELOX 6 cil„ 68 pk CRESTA 6 cil_ 68 Pk Official dealer voor PONTIAC - VAUXHALL - BEDFORD AUTOMOBIELBEDRIJF Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 17S88 Bezoekt de G.M.-show in de Apollohal Amsterdam van 7 t.m. 16 februari 1957 Haarlem - Telefoon 15921 - 21912 Lange Herenvest 14 Hoog rendement en... Diesel zuinigheid De Bedford serie, met de nieuwe modellen T. A., gaat van 500 kg tot 10 ton -UJ\ I I II I Product van GENERAL MOTORS De nieuwe modellen zijn te bezichtigen op de a.s. R A.l.-TENTOONSTELLING van 7 t.m. 16 febr. 1957 te Amsterdam. NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM - TEL. 17588 De vrachtwagen, waar U op aan kunt: sterk, robuust, solide. De krachtige Borg- ward-motor trekt de wagen uit elke situatie weg. Het grote draagvermogen en het degelijke chassis garanderen een veilig vrachtvervoer. 1.75 ton-vrachtwagen voor èlk bedrijf! 4 cyl. 4 tact-motor Snelheid: 90 km/u Brandstofverbruik: 12,5/100 km. Draagvermogen: 1750 kg. Ook te leveren met Diesel-motor. DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN: Cï AI?&r£IT MITBSÏFFIC Bloemendaalseweg 5 - 7 rl,SU f Bloemendaal - Tel. 22276

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9