Plus-Form Boot tachtig jaar SPINWIEL JONGE Spaarndam wil huizen, ongeacht bouwplan van Haarlemmerliede De reis naar Bombola 1 rAxi I 18000 Brief aan B. en W. ten aanzien van structuur- en ontwikkelingsplan Te mager? Vergadering zvijkcomité Spaarndam Onderzoek naar „trek" van doodshoofdvlinders Landbouwjongeren hielden traditioneel „winterfeest" K.R.O.-revue in het Concertgebouw Kranige redding Redder onderscheiden Pianistenserie in het Concertgebouw Faillissementen VEELBELOVEND JEUGDTONEEL Vraaggesprek voor de Volksuniversiteit Burgerlijke Stand van Haarlem BENNEBROEK Kwart eeuw werkzaam als makelaar en taxateur Aanrijding op Iepenlaan te Bloemendaal WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het wijkcomité van Spaarndam, dat dinsdagavond in de hulpsecretarie te Spaarndam onder voorzitterschap van de jjper Stapel bijeenkwam, heeft besloten een brief aan Burgemeester cn Wethouders van Haarlem te richten,waarin het comité de instemming betuigt met het tot standge- iiomcn rapport van het Nederlands Econo misch Instituut met betrekking; tot het structuur- en ontwikkelingsplan Spaarn dam «n waarbij het comité de hoop uit spreekt, dat er in Spaarndam woningen rullen worden gebouwd, zonder rekening- te houden met eventueel te bouwen wonin gen in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het initiatief tot deze brief werd ge nomen door de heer Meyers, die begon met vast te stellen, dat er in Spaarndam in de laatste dertig jaar slechtséén woning bijgekomen is. Er waren in die periode na melijk veertien woningen verkregen door nieuwbouw of splitsing, maar in dezelfde tijd werden er dertien aan de bewoning onttrokken. Het rapport van het Neder lands Economisch Instituut stelt vast, dat de bevolkingsopbouw van Spaarndam in sterke mate ongunstig afwijkt van die van Haarlem of de rest van Nederland. Met het oog hierop stelt het rapport de behoefte aan woningen in Spaarndam in de komende vijftien jaar op zeventig, waar dan nog achttien bijkomen, wegens onbewoonbaar verklaring. In het aangrenzende gebied van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude worden echter volgens het zelfde rapport zestien woningen teveel ge bouwd. Deze zestien woningen wil het rap port van de behoefte van Spaarndam af trekken, zodat er slechts 72 gebouwd zou den behoeven te worden. De heer Meyers was van mening, dat deze opvatting onjuist was: hierdoor komen de jongeren op vijf kilometer afstand van het centrum buiten de gemeente te wonen, waarbij dan nog komt, dat er geen open baar middel van vervoer is tussen Haar lemmerliede cn Spaarndam. Spreker be toogde nog, dat kleigrond nodig is voor agrarische doeleinden en dat Haarlemmer liede nu op kleigrond wil gaan bouwen, terwijl in Spaarndam bouwgrond beschik baar is. Vervolgens kwam de heer Meyers tot zijn reeds genoemd voorstel. De voorzitter de heer Stapel, deelde mee, dat tijdens een gesprek, dat hij onlangs met een hoofdingenieur van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken van Haar lem had gehad, naar voren gekomen was, dat het in de bedoeling lag in Spaarn dam vijftig huizen neer te zetten. Boven dien wees de heer Stapel er op, dat bij eventuele toekomstige annexaties het aan grenzende stukje gebied van Haarlemmer - ADVERTENTIE Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaantrekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebben geen weerstand. De Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht verteerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ja zelfs 20 pond is geen uitzondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een gevoel, zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaam Begin nog vandaag met Plus-Form, f 6.80, SUPER - VOEDING De Nederlandse Entomologische Vereni ging, die zich ondermeer bezighoudt met de studie van de „vlindertrek",, heeft haar onderzoek inzake de trek van de doods hoofdvlinder in 1956 afgesloten. Hierin zijn verscheidene gegevens verwerkt van be woners uit Haarlem en omgeving, die in ons land melding maakten van het vinden van deze vlinder. Onder andere kwamen berichten binnen uit Zandvoort, Haarlem en Vijfhuizen. Ook in andere gedeelten van het land werd veel medewerking van krantenlezers ondervonden. Naar thans is komen vast te staan, is 1956 een record-jaar geweest wat betreft de vondsten van de doodshoofdvlinder. Dit grote insect de vleugelspanning be draagt niet minder dan 140 mm over wintert namelijk niet in ons land. Het hoort thuis in Centraal Afrika, vanwaar de vlinders in kleine aantallen naar het noorden vliegen. De vrouwtjes leggen in ons land eieren (de voedselplant is voor namelijk het aardappelloof) waaruit de rupsen komen, die zich verpoppen en in september de vlinders voortbrengen. Van 1940 af zijn in ons land gevonden vlinders geregistreerd. In de periode 1940- 1955 bedroeg het jaargemiddelde veertien stuks, met als topjaren 1945 met 37 en 1950 met 51 vlinders. In 1956 werden alle records echter geslagen omdat toen niet minder dan 300 vlinders werden gevonden. Dit komt slechts enkele keren per eeuw voor; uit de litteratuur is 1897 als een der gelijk topjaar bekend. Bijna alle vlinders werden gevangen in september cn oktober; de meeste op 10 september (22), 12 september (18), 13 sep tember (23), terwijl de aantallen daarna minder werden: 15 september 17. 19 sep tember 10, 22 september 7 en tenslotte nog slechts enkele. Bovendien werden zes rup sen en twee poppen gevonden. Nederland schijnt echter niet alleen te staan bij de waarneming van dit zeldzame verschijnsel. Er kwamen namelijk over eenkomstige berichten uit West-Duitsland, Engeland en Schotland. Bovendien kwa men er vliegende vlinders neer op ver schillende schepen in de Noordzee en op het lichtschip Noord-Hinder. Een ander record in 1956 betreft do vroegste waarneming van de doodshoofd vlinders. Er werden er namelijk reeds eind april gevonden, hetgeen nog nooit is voor gekomen. Ook deze vlinders moeten uit het buitenland zijn overgevlogen, daar overwintering in de grond is uitgesloten tengevolge van de temperatuur. Omtx-ent de oorzaak van deze plotselinge toeneming tast men in het duister, daar niets bekend is over de omstandigheden in Centraal Afrika, waar de doodshoofdvlinder thuis hoort. liede bij Haarlem (en Spaarndam) zou ko men. De heer Meyers meende echter, dat men in regeringskringen tegen verdere annexaties is en hij vond het veiliger, met mogelijke annexaties maar geen rekening te houden. Hierna kon het wijkcomité ak koord gaan met het verzenden van de voor gestelde brief. Vloer gymnastiekzaal De heer Stapel sprak ook nog over de nieuwe vloer, die enige tijd geleden in de gymnastiekzaal van de openbare school was gelegd en waardoor het voor bezoekers van bijeenkomsten aldaar, noodzakelijk was hun schoenen uit te trekken. Hij noemde dit een primitieve geschiedenis en betreurde het dat er van te voren geen overleg met het wijkcomité was gepleegd over deze aan gelegenheid. Ook ten aanzien van het re peteren van het fanfarekors „Crescendo" gaf dit in bedoelde lokaal moeilijkheden. De heer Meyers was eveneens over het ge brek aan overleg teleurgesteld. „De toestand is hier nu eenmaal anders dan in Haarlem, waar lokalen genoeg zijn om te vergaderen. In Spaarndam is men altijd op dit lokaal aangewezen" meende hij. Men wilde hierover nog eens met de Haarlemse wethouder gaan spreken, waar bij de heer Nooy echter hoopte, dat men de vloer daarna niet zou gaan afbreken De andere punten van de agenda werden zonder discussie afgewerkt, waarbij alle leden zich beschikbaar stelden voor her benoeming en ook de voorzitter, ondervoor zitter en secretaresse werden'herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Nooy aandacht voor de slechte toestand van het weggedeelte bij het stoomgemaal tot aan de nieuwe rijweg. Tenslotte werd besloten een brief te rich ten aan B. en W. waarin gevraagd wordt het door de Haarlemse gemeenteraad aan genomen voorstel tot aanleggen van uit wijkplaatsen op de dijk naar Haarlem ten spoedigste uit te voeren en waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat de uitvoering van dit raadsbesluit niet tengevolge van de be stedingsbeperkingen in de ijskast komt. Ongeveer twaalfhonderd jonge boeren en boerenmeisjes van de Jongerenorganisatie der Hollandse Maatschappij van Landbouw hebben dinsdagmiddag en -avond in café restaurant „Treslong" te Hillegom hun jaarlijkse (wel wat late) winterfeest gehou den. Uit alle delen van Noord- en Zuid- Holland waren de jongeren bijeengekomen om de onderlinge banden te verstevigen en elkander iets te laten zien van de activitei ten, waarmede men zijn vrije tijd vult. Het programma bestond uit zang, muziek, to neel en folkloristische dansen. De voorzitter, de heer M. Verheul, wees in zijn openingswoord op de noodzaak, dat de plattelandsjongeren ruime aandacht aan hun vorming schenken. De heer H. J. Roerink, voorzitter van de landelijke Plat telandsjongeren Gemeenschap Nederland, zette in een uitvoerige inleiding de beteke nis 'van deze landelijke organisatie uiteen. De.PJGN.is een federatie van provinciale organisaties van plattelandsjongeren: de taak is ondermeer het organiseren van wedstrijden beleggen van studiedagen, het stimuleren van sociaal-cultureel vor mingswerk op het platteland en het leggen van internationale contacten. Ongeveer zes tienduizend jongeren zijn bij deze organi satie aangesloten. Het ontspanningsprogramma werd gro tendeels verzorgd door leden uit het zui delijk gedeelte van het werkgebied der organisatie. Meisjes van de afdeling Hoek- sche Waard lieten accordeon- en gitaarspel horen en zongen graaggehoorde schlagers, waarna twee meisjes enige pianowerken speelden. Leden van de afdeling Voorne brachten het toneelspel „Het meisje met het leeuwenjong", een spel van het land in drie bedrijven, ten tonele. Dit stuk, ge schreven door Hans Nesna, liet alle moei lijkheden zien, die maar op een boerderij kunnen voorkomen, maar uiteindelijk zijn de onweerswolken afgedreven en is ieder op de boerenhoeve gelukkig, niet het minst de trouwlustigen. Een aantal werkstukken viel te bezichti gen, die het resultaat vormden van een provinciale wedstrijd in handenarbeid. Voorts was een fotowedstrijd georgani seerd. Bijzonder fraaie kunstzinnige voort brengsels waren te zien. Vooral op het ge bied van de huisvlijt waren enige opmer kelijke resultaten bereikt. Tot de Prtip- winnaars behoorde de heer L. van Reeuwijk uit Hoofddorp, die een eerste prijs won in de fotowedstrijd. 's Avonds voerden leden van de folklo ristische dansgroep „Twente" een program ma van boerendansen op, terwijl in de voorzaal een zang-, sketch- en muziek- Het is nu reeds het derde of vierde ach tereenvolgende jaar, dat het verzorgen der K.R.O.-omroeptoerneé's wordt toever trouwd aan Gerard Waldens revue-gezel schap. Dit ensemble is er tot op heden steeds in geslaagd een beschaafd amuse mentsprogramma te bieden, dat tevens een fleurig kijkspel werd. De hierin optredende artiesten zijn ook voor het merendeel goede bekenden van dit publiek geworden. De K.R.O.-leden zijn woensdagavond in het bijna tot de laatste plaats bezette Con certgebouw van Haarlem opnieuw getuige geweest van de manier, waarop vooral Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda zich de kunst hebben eigen gemaakt een volle zaal tot enthousiasme te brengen. Zij doen dit op de bij dergelijke revue's gebruikelijke wijze, door in een aantal kolderschetsjes enige dwaze mannetjes en vrouwtjes te laten rondlopen, welke ca priolen dan met een dansje en een vrolijk lied worden afgewisseld. Eén der aardig ste scènes werd gespeeld door Gerard Walden en Nol Kievits als de twee „cellis ten". Tot de oude bekenden behoorden ook Harry Woodson - die zich thans met een meer bescheiden positie tevreden moest stellen - en het danspaar Frances en Capy. Nieuw waren Mitzy Tieland en Jan de Cler, waarbij, wij voor de vokale verrich tingen van eerstgenoemde slechts weinig bewondering konden opbrengen. Daaren tegen kan het optreden van Jan de Cler voor dit ensemble zonder enig voorbehoud een aanwinst worden genoemd. Hij bracht telkens even de sfeer van het cabaret. De show was ook weer allerminst veronacht zaamd. Elk tafereel werd van een bijzon der fraai en dikwijls origineel décor voor zien. Het K.R.O. revue-orkest, onder lei ding van André van Wattingen heeft zich met virtuositeit van zijn muzikale taak gekweten. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is de twee-jarige Joop Freyters ter hoogte van de Patriarchstraat te Haarlem bij het spe len in het water van de Zomervaart ge vallen. De aan de Zomervaart wonende 77- jarige heer A. van Trommelen sprong on danks zijn hoge leeftijd het kind na, zon der zich de tijd te gunnen zich van zijn kleren te ontdoen. Hij slaagde erin het drenkelingetje op het droge te brengen, waarna hij op eigen gelegenheid naar zijn woning kon gaan. Het jongetje is voor onderzoek in het Grote Gasthuis opgenomen. In verschillende steden zal de K.L.M. een tentoonstelling inrichten van hoe den uit de zevenenzestig op het K.L.M. luchtnet aangesloten landen. Dinsdag eerste expositie lieten stewardessen van onze grootste luchtvaartmaatschappij op Schiphol een gedeelte van de collectie zien voor het vertrek naar New York, waar de wordt gehouden. Te zijnen huize heeft de burgemeester" van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, dinsdagavond de medaille van het Carne gie Heidenfonds uitgereikt aan de heer Th. Bartels, wonende aan het Spaarne no. 1. Deze medaille wordt de heer Bartels ver leend op grond van zijn moedig gedrag, betoond bij het redden van een zevenjarig jongetje uit het water van het Spaarne. Op 18 mei 1956 was dit jongetje bij hes spelen te water geraakt en dank zij het snel handelen van de heer Bartels, die een geoefend zwemmer is, kon het jongetje van die verdrinkingsdood worden gered. Op het programma van het Concertge bouw in Haarlem staat voor deze en de twee volgende maanden weer een popu laire pianistenserie op het programma. Vrijdag 22 februari speelt Willem Andries- sen werk van Chopln. De Hongaarse pia nist Robert Weisz speelt op donderdag 7 maart werken onder meer van Mendels sohn, Brahms en Schumann. George van Renesse sluit de serie op donderdag 4 april met een programma gewijd aan Schubert. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard A. Schreu- ders, winkelier in galanterieën, Lange Anna- straat 37, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet en curator: mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur, Kruisweg no. 63 te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven 't faillissement van: C. J. de Heer, fabrieks arbeider, Eschdoomlaan 76, Zaandam. Rech ter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer en curator: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto, advocate en procureur te Wor- merveer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het fail lissement van: P. C. Klugt, echtgenote van L. W. Wiener, Marnix van St. Aldegonde- straat 2, Zandvoort. Rechter-commissaris: mr. H J. M. Cokart en curator: mr. H. J. Pot, advocaat en procureur, Ged. Oude Gracht 92 te Haarlem; en dat van: n.v. Handelsmaat schappij „Klein Heiligland", Klein Heilig land 88, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits en curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur, Nieuwe Gracht 51 te Haarlem. Tunnelcomité. In Wormerveer is op initiatief van de Zaanse V.V.V. een „tunnel comité" opgericht dat met alle wettelijke middelen voor de spoedige bouw van een autotunnel naar de Zaanstreek zal ijveren. Er zijn kunstenaars wier leeftijd wij ge neigd zijn lager te schatten dan deze in werkelijkheid is. Dat is dan een compli ment aan hun werk, dat er zo jeugdig is blijven uitzien. Het is een compliment dat men onder meer aan de Amsterdamse Joffers vaak kan geven. Dat het nieuws van het bereiken door de Haarlemse schil der H. F. Boot van zijn tachtigste ver jaardag zaterdag aanstaande me niet zo zeer verraste, moet men echter niet als een minder compli menteuze opmerking aan zijn adres begrij pen. Boots invloed is van zoveel belang ge weest op schilders, die allang bekendheid verworven hebben, dat we te vaak aan zijn bestaan vóór die anderen herin nerd worden. En ook was Boots uitzonder lijke persoonlijkheid er de oorzaak van dat hij bij zijn leven al meer of minder le gende werd voor vele collega's en kunst- minnenden, die ook wel eens plegen te praten over wat er in sommige keukens van de schilderkunst te zien valt. Dat Boots schilderkunstige op vattingen van een voorbije tijd zijn, zou ik niét durven beweren. Het in dezelfde zin impressionistische werk van Kees Verwey bewijst wel anders. Toch komt Boots werk voor een belangrijk deel ons als dat van een oudere figuur voor. Boot heeft nu een maal een voorkeur voor oude dingen en een wat grijze, ik moet wel zeggen ook stoffige sfeer, die maakt dat zijn werk her innert aan oude, zij het dierbare zaken, waarvan men moeilijk afstand kan doen en die men wel op zolder bewaart. Dit geldt meer het onderwerp dan de wijze van schilderen, die vaak de klaarheid in wijze programma werd verzorgd door het Haar- I van uitdrukken had, die maakt dat een lems Amateur Theatercentrum onder lei- schilder als hij met zijn werk zo veel in- ding van de heer Wim Joosten. 1 vloed kon uitoefenen. 99 99 ADVERTENTIE de ware Vaderlandse klare Moderne litteratuur Dinsdagavond 12 februari zullen de schrijver Harry Mulisch en de dichter Paul Rodenko voor de Volksuniversiteit, waarin opgenomen de Haarlemse Kunst gemeenschap, in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum spreken over moderne litteratuur Harry Mulisch leest voor uit eigen werk nadat hij is ingeleid door Paul Rodenko. Daarna zullen beiden over het voorgelezene een vraaggesprek houden. Na de pauze zal gelegenheid be staan naar aanleiding daarvan een alge mene discussie te houden. Op donderdag 21 februari wordt voor de V.U. in het Rembrandttheater een vertoning gegeven van René Clair's „Le silence d'or". De hoofdrol in deze film wordt gespeeld door Maurice Chevalier. In het voorprogramma wordt „Crin blanc" vertoond, een filmpje over de jacht op een wild wit paard. De filmvoorstelling draagt een besloten ka rakter. Haarlem, 5 februari 1957 GEHUWD, 5 februari: P. Lengkeek en E. Th. de Zwart. BEVALLEN van een zoon, 4 februari: E. BeilschmidtSchoute; D. MetzBakker; C. H. BoerrigterStoop; 5 februari: W. Zijl straGroenveld. BEVALLEN van een dochter, 2 februari: E. E. FriedheimStein; M. BoogaardKoes- veld; 4 februari: A. A. BosKoning; J. Voer manWeber; C. G. GrootBarnhoorn; A. HangjasSchipper; 5 februari: J. E. Stro belVan Waateringe; A. H. Rademaker Klok; J. M. SweijenLubbers. OVERLEDEN. 2 februari: M. H. Balk. 58 jaar, Pepijnstraat; 3 februari: G. van Dam, 64 j„ Kamperlaan; M. van Loon. 85 jaar, Spruitenboschstraat; 4 februari: J. Metze- laar, 91 j., Westerstrata; A. H. ReiberDek ker, 81 j.. Badhuisstraat; M. H. de Kort Geeven, 76 jaar, Hagestraat. OVERLEDEN: M. H. Dekker, wed. van J. F. v. d. Maesen, v., 83 j.; M. Kalis, ongeh., v„ 85 jaar. De schilder H. F. Boot, werkend in zijn atelier aan het Klein Heiligland te Haarlem. Naast het Amsterdamse impressionisme, dat met Breitners werk begon en nog leeft in dat der Amsterdamse Joffers, bestaat er naar mijn gevoel een Haarlems impressio nisme, dat, anders dan in Amsterdam, nog doorgaat in het werk van jongere figuren. Het lijkt met Van Looy te zijn begonnen. Het vindt in Verwey zijn beste vertegen woordiger. Otto B. de Kats werk paste zich er in. Dat van Damave, Funke en verschei dene schilderijen van anderen ademen een overeenkomstige geest, een geest waarmee Boot heel wat te maken heeft gehad, die door hem voor een belangrijk deel bepaald werd, naar ik meen. Ik moet ook beken nen dat Boots wederoptreden, na een tijd van stilte om zijn werk, mij de ontroering schonk van een ontmoeting na langere tijd met een goede bekende. Het bleek dat Bóóts werk aan de gemiddelde kwaliteit van iedere verenigingstentoonstelling iets, zo niet soms veel toevoegt. Bob Buys Zaterdag 16 februari zal de heer D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31 te Haarlem vijfentwintig jaar als beëdigd makelaar en taxateur werkzaam zijn. De heer Van Rijn is reeds 74 jaar, doch hij is dagelijk. nog zeer actief: van 's morgens tot 's avonds is hij op pad, waarbij hij nog volop gebruik maakt van zijn fiets. Voordat de heer Van Rijn op 49-jarigi leeftijd als makelaar werd beëdigd, exploi teerde hij een winkel in zuivelpi-odukten aan de Kleine Houtstraat. Langzamerhand groeide echter het verlangen „eens iets anders te doen", zoals de heer Van Rijn het uitdrukte. Bij huiseigenaren en huurders is de ju bilaris een geziene persoonlijkheid. Al ge ruime tijd vervult hij een be^tuursfuncti in de Haarlemse Vereniging van Huis eigenaren, waarvan hij momenteel vice voorzitter is. Vele huiseigenaren raadple gen de heer Van Rijn in huurkwesties ei dergelijke. De jubilaris heeft voorts zit ting in de gemeentelijke vorderingscom missie en de huurcommissie. Deze functies wijzen erop, dat de deskundige adviezen van de makelaar-taxateur ook door of ficiële instanties op prijs worden gesteld. De stichting Nieuw Jeugdtoneel - die voortaan om aan alle verwarring een ein de te maken als Toneelgroep Arena zal optreden - heeft maandag en dinsdag voor leerlingen van lagere scholen in de Stads schouwburg te Haarlem de eerste voor stellingen in ons land gegeven van „De reis naar Bombola". Dit kinderstuk is op een ingewikkelde manier tot stand gekomen. Het werd oor spronkelijk naar een idee van Dimitri Frenkel Frank geschreven door Jaap Hoogstra en in die vorm onder de titel „Als ik koning was" door de toneelgroep „Puck" opgevoerd. Het jeugdtoneel be schikt slechts over een zeer beperkt reper toire van stukken, waaraan ook enige esthetische vreugde is te beleven, die zon der ongezonde sensatiezucht de fantasie stimuleren. Joris Diels (thans als acteur en regisseur aan de Haagse Comedie verbon den) heeft daarom het bovengenoemde spel bewerkt om het aan zijn inzichten en aan de mogelijkheden van het nieuwe en semble te laten beantwoorden. In hoeverre deze gewijzigde versie een verbetering is, kan ik niet beoordelen, omdat ik destijds „Als ik koning was" niet heb gezien. Dat doet er trouwens niet zoveel toe: het thans bereikte resultaat stemt tot tevredenheid, zelfs tot enig enthousiasme. De moraal van de vertoonde geschiedenis wordt niet ge predikt, maar blijkt spelenderwijze uit de handeling. Teksten en situaties bevatten veel humor van een soort, waarvoor jonge kinderen vatbaar blijken te zijn. Dat is al heel veel waard. Bovendien wordt de jeugd vertrouwd gemaakt met de wezen lijke expressiemiddelen van het theater. Spanning en afwisseling zijn voldoende aanwezig. Het is alleen jammer, dat het slot een lichte anti-climax vormt, met name door de al te „volwassen" oplossing van het spel-in-het-spel-principe. Het thema van de poppen in het mario nettentheater, die 's nachts een eigen leven gaan leiden, is al zo oud als.het mario nettentheater. De aardige vondst is hier, dat zij meer willen zijn dan zij als rolfigu- ren betekenen en hun onvervulde ambi ties schielijk pogen te realiseren. De koning bevordert zichzelf tot keizer, PieiTot wil trouwen met de prinses, de matroos wordt schout-bij-dag-en-nacht, Harlekijn raads heer en Moe Pompoen dame-du-palais- voor-mijn-part. Als de schatkist leeg blijkt te zijn, wordt er een zeereis ondernomen naar het rijk van de neger Bombo, de ko ninklijke schoenpoetser, waar het goud voor het opscheppen moet liggen. Na aller lei avonturen krijgt Pierrot de prinses, niet tengevolge van de hem door Harlekijn in gegeven listen, maar als beloning voor zijn trouw en zijn eerlijkheid Mede dank zij de kostuums en decors van Hep van Delft was het eerste bedrijf zo sprookjesachtig als men maar wensen kon. Voortreffelijk werden hierin (en ook latei") enkele pantomimische scènes te pas ge- bi'acht, door Erik Vos ingestudeerd en door Joop van der Donk en Jan Korevaar (ko misch de eerste, gevoelig de tweede) uitge voerd als een demonstx-atie van levende taal, die aan duidelijkheid niets te wensen liet. Prima was ook het tweede bedrijf, zich afspelend in een bewegend zeilschip bij stoi-machtig weer op de oceaan, met als hoogtepunt de ontmoeting met een „zee- i'ovex-" in een motoi'boot. Ik weet niet, wie ik voor de goede plastiek moet prijzen, re gisseur Joris Diels of Erik Vos, maar het belangrijkste is dat aan deze in ons land zo vei'waarloosde factor zoveel aandacht werd besteed met een zo verheugend re sultaat. In het dei"de bedrijf zag men weer De ontmoeting met „de zeerover" in het tweede bedrijf van „De reis naar Bojnbola" door „Arena" onder regie van Joris Diels. ADVERTENTIE eens een variatie op het door Molière po pulair gemaakte thema der stokslagen, een traditioneel element uit de poppenkast trouwens, dat gerust wat steviger uitge werkt had mogen worden. De opvoering was zeer bevredigend. De beste spelers noemde ik reeds. Piet Eelvelt is een goede ki-acht voor kluchtige typerin gen: ditmaal onder-scheidde hij zich als een bonkige matx-oos. Ben Hulsman voldeed als de boven zijn stand majesteitelijk le vende figuur, zelfs in zijn gedroomd be staan beperkt door de mogelijkheden die de spullebaas hem heeft ingegeven. Charlie Nalbach is een unieke figuur voor het kin dertoneel, ditmaal optredend als een kod dige, parmantige negerpop. Het vrouwe lijke deel van de bezetting was het zwak ste, maar Mary Wagenaar was niettemin aanvaardbaar door lieftalligheid en Betty van Brussel door haar suggestie van de eerzucht van de hofdame. Bij dit alles mag tenslotte waardering voor de muzikale il lustratie door de gitarist Ab Bronkhorst niet ontbreken. David Koning Dinsdagmiddag, toen een file auto's bij de spoorbomen aan de Kleverlaan te Bloe mendaal stond te wachten, naderde uit de richting Bloemendaal over de Iepenlaan een bestelauto. De chauffeur kwam tot de ontdekking dat zijn wagen weigerde te remmen en dat het achterwiel was losge raakt. Hij had de keuze tegen een tegen ligger op te rijden óf de achtei-ste auto van de file te raken. Hij koos het ISatste. De bestuurder van de stilstaande auto gooide, toen hij een duw kreeg, zijn stuur om en reed de stoep op. Persoonlijke onge lukken deden zich hierbij niet voor. De bestelauto werd aan de voorkant, de per sonenauto aan de achterzijde beschadigd. Culturele cursussen voor leerkrachten een succes De cursussen in vrije expressie in woord en beeld en in beeldende expressie, die in de gemeente Bloemendaal gedurende der tien weken (tot eind maart) voor het onderwijzend personeel worden gehouden, kunnen een succes genoemd woi-den. Voor al voor de cursus in beeldende expressie bestaat zeer veel belangstelling. De kennis, die de leerkrachten bij deze cursussen op doen, zal later aan de schoolgaande jeugd kunnen worden uitgedragen. Korps luchtwachtdienst behoeft uitbreiding Het korps Luchtwachtdienst behoeft in Zandvoort, waar een behoorlijk groot en goed geoefend kox-ps noodzakelijk wordt geacht, dringend uitbreiding. De Zandvoox-tse „luchtwachters" hebben daarom een propaganda-ledenwerf-actie op touw gezet. Stichting „Touring Zand voort" verleende medewerking, door in de etalage van het bureau op het Raadhuis plein een fraaie tentoonstelling te verzor gen van vliegtuigmodellen en dergelijke. Bovendien ox-ganiseert men op dinsdag 12 februari in hotel Keur een interessante filmavond. Tevens zullen op deze avond alle mogelijke inlichtingen over activi teit en werkwijze van het korps worden uiteengezet. .v 'MvW/1'

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11