Werk van prof. Esser en H. G. Hoekstra bekroond Belastingambtenaren protesteren tegen salarisstatus HOE WERKT DE BEURS? PREFERENTE AANDELEN Amsterdamse Beurs DE BEURS Flatgebouw op Valkenburgerplein van gisteren 9 PRIJZEN KUNSTENAARSVERZET Arts benadeelde fiscus voor 150 mille ANTIEKE MEUBELEN Vier Britse studenten uit Hongarije thuisgekomen Beperkt zelfbestuur in de Franse koloniën in Afrika Dertien republieken met een „eigen" regering Nasser nog niet naar de Sovjet-Unie LISSE Vergadering „Volksonderwijs" BENNEBROEK HAARLEMMERMEER Klaprooscollecte bracht meer op dan vorig jaar IANDVOORT Haarlemse afgevaardigde: „Ambtenaren moeten in één front tegen regering" Deel van bergingsvloot verlaat Suezkanaal Hans Kaart als gast bij Nederlandse Opera HILLEGOM Joannes jongensschool vanmorgen ingewijd UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I)C Stichting Kunstenaarsverzet 1942 1945, die ieder jaar prijzen van duizend gulden toekent aan een letterkundige en een beeldende kunstenaar, heeft voor 1956 deze prijzen toegekend aan professor V. P. S. Esser deze keer voor de penning kunst en voor de jeugdlitteratuur aan de auteur Han G. Hoekstra. De officiële prijsuitreiking zal plaatshebben op zater dag 11 februari om half vier in de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam waar een rede zal worden gehouden door dr. L. Ncher. De jury beeldende kunst bestond uit de heren prof. F. A. Carasso, prof. .T. Gre- goire, dr. Ii. L. C. Jaffe en J. J. Voskuil. De jury voor letterkunde werd gevormd door mevrouw Henriëtte van Eyk, mejuf frouw Wim Hora Adema, mejuffrouw J. r. Wolff en de heer D. L. Daalder. Prof. Esser werd in 1914 in Baarn ge boren. Nadat hij de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam had be zocht studeerde hij verder onder leiding van prof. J. Bronner. Hij woonde en werk te enige tijd in Joegoslavië en reisde door de Balkan en Italië. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij benoemd tot opvolger van prof. Bronner aan de Rijksacademie in Amsterdam. Hij is onder meer de ma ker van het monument voor de gevallenen in Ede. Ook een dergelijk monument in Hilversum is een schepping van hem. Zijn werk is vertegenwoordigd in het Stedelijk Museum van Amsterdam en in de ver zameling van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. In 1956 werd hem de „Kunstprijs voor de sport" toegekend ter waarde van tweeduizend gulden voor zijn beeldhouwwerk de „Honkbalspeler". Deze prijs werd beschik baar gesteld door het Prins Bernhard- fonds. Als nagedachtenis aan de in het Rembrandtjaar 1956 in Nederland gehou den herdenkingstentoonstellingen zijn in Psychiatrisch rapport acht hem niet toerekeningsvatbaar De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft twintigduizend gulden boete, subsidiair drie weken hechtenis ge- eist tegen de Nijmeegse medicus L., die er volgens de dagvaarding van verdacht wordt in drie jaar bijna honderdzestienduizend gulden te weinig te hebben ingevuld op zijn aangiftebiljet voor de inkomstenbe lasting. Een psychiater charge, prof. dr. D. Wiersma, was tot de conclusie gekomen, dat de arts verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht. Angst voor de toekomst kan hem hebben ingegeven de belasting te „drukken". Als hij een vrij heidsstraf zou moeten ondergaan of hij een voorwaardelijke vrijheidsstraf zou krijgen, zou hem voortaan de nodige rust ontbreken om zijn wetenschappelijk werk voort te zetten. De getuige-deskundigen a décharge, prof. dr. J. J. Prik en de psycholoog dr. K. J. van der Loo, kwamen tot de conclusie, dat het ten laste gelegde deze medicus niet kan worden aangerekend. Hij is iemand, die zich opsluit in zijn wetenschappelijk werk en daarbuiten volkomen „Weltfremd" tegenover de dingen staat," aldus hun mening. De verdediger betoogde dat de arts zich als het ware onder curatele gesteld had van een administrateur. Deze betaalde alle crediteuren, zorgde voor de betaling van de omzetbelasting en verstrekte het geld, dat de arts voor zijn levensonderhoud nodig had. Pleiter vroeg vrijspraak op grond van de conclusie vai. prof. Prik. Zelfs een voor waardelijke vrijheidsstraf zou volgens hem aan de sociale functie van verdachte een einde maken. De arts moet nog 150.000 achterstallige belasting betalen. Documentaire over Nederlandse zeesleepvaart Carillon Films te Voorburg is thans bezig met de productie van een film over de Ne derlandse zeesleepvaart. Het wordt een documentaire kleurenfilm, bestemd voor gewone bioscoopvertoning in binnen- en buitenland. Ted de Wit voert de productie en de regie; het scenario is van hemzelf en Jules Hartog. Er zijn onder andere opna men gemaakt van de berging van het Duit se vrachtschip „Helga Bollen", dat midden op de Atlantische Oceaan door de beman ning was verlaten en, terwijl het in zinken de toestand verkeerde, door de Nederland se zeeslepers veilig op de Azoren werd ge bracht. De film zal een vertoningsduur hebben van ongeveer twintig minuten en vermoe delijk tegen het eind van dit jaar voor ver toning gereed zijn. ADVERTENTIE Restaureren - Verkoop Inkoop. Oude Ma honie ronde tafels ook uittrekbaar, stoelen, fauteuils, kleine meubelen. Meubelen, welke beschadigd zijn en u niet wilt laten restau reren kopen wij van u. - Antiek-inrichting ..DE HERTEKOP", Groot Heiligland 64, Gasthuisvest 45. - A. M. MUDDE, Tel. 12223 H.A.T. SPEELT „DIRECTEUR FANNY". De r.-k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" heeft voor haar tweede voorstelling in dit seizoen een ernstig stuk gekozen. Het is „Directeur Fanny", toneel spel in drie bedrijven door Rosita Peters; pseudoniem van Will van der Berg. Het zal woensdag 27 februari onder regie van de heer J. J. Schelvis in het Minerva Theater worden opgevoerd. ..FILMMANIAKKEN" BIJ „ONDER ONS" De toneelvereniging „Onder Ons" te Heemstede-Bennebroek geeft zaterdag 9 februari in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip een opvoering van „Filmma niakken", klucht in drie bedrijven door Henk Bakker. Deze voorstelling zal met een bal worden besloten. Zaterdag 23 fe bruari zal het stuk worden opgevoerd in zaal „Oud Berg en Dal" te Bennebroek; zaterdag 2 maart gevolgd door een voor stelling in het Sportpark-restaurant voor de buurtvereniging „De Cruquius". Met deze klucht zal ook nog een instuifavond worden verzorgd voor de Hervormde Jeugdraad te Heemstede, in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. De datum hiervan zal nog nader bekend worden gemaakt. De regie is in handen van de heer S. Salomons. opdracht van de regering naar prof. Essers ontwerp vijfentwintig penningen in brons gegoten, waarvoor hem de nu genoemde prijs werd toegekend. Han G. Hoekstra werd in 1906 in Den Haag geboren. Na korte tijd onderwijzer te zijn geweest, was hij van 1929 tot 1933 in Den Haag werkzaam als journalist. Hij was tevens enige tijd chef-redacteur van de uitgeverij A. G. J. Strengholt. Van 1940 tot 1942 was hij redacteur van het litte raire tijdschrift „Criterium". Sedert 1945 is hij als redacteur verbonden aan „Het Parool" in Amsterdam. Naast zijn gewone poëzie - gebundeld in „De zandloper", waarin opgenomen „Dubbelspoor" (1933), „Het ongerijmde leven" (1940), „Panopti cum" (1946), „Amosa" (1946) en „De dor stige dichter" (1939) - schreef hij verzen voor de jeugd, welke werden gebundeld in „Het verloren schaap" (1947) en „De ijs muts van prins Karei (1948). OXFORD (Reuter/U.P.). - De student Roger Cooper, die met drie collega's een tijdlang in Hongarije gevangen is gehou den, is het recht ontzegd tot het midden van maart te Oxford college te lopen. Van de zijde van de universiteit is meegedeeld, dat Cooper enige tijd geleden reeds in zeer krachtige bewoordingen is gewezen op de noodzaak voor hem de discipline van zijn „college" te gehoorzamen en voldoende tijd aan zijn studie te besteden. In het parlement zijn vier vragen inge diend over de studenten, op wier gedrag in Hongarije critiek in Groot-Brittannië is geoefend. In deze vragen wordt de re gering verzocht mee te delen hoeveel hun Hongaars avontuur Groot-Brittannië heeft gekost. De vier studenten ondervinden meer spot dan medeleven. De pers is verbolgen over het feit, dat het viertal zijn ervaringen tegen klinkende munt aan de pers heeft aangeboden. De spotprenten beelden de jongelui af met baarden, of wel als zuige lingen. De algemene tendens is, hun on derneming als kinderspel af te schilderen. De „Daily Express" laat een Russische militair aan zijn meerdere rapporteren: we hebben documenten op hen gevonden, die bewijzen, dat ze hier kwamen om red dingsbrigade te spelen voor studenten die gepakt werden toen ze reddingsbrigade speelden voor studenten De vrouwelijke student, Judith Cripps, heeft naar verluidt bevriezingsverschijn selen aan beide voeten ten gevolge van het verblijf in een koude cel. Kranig Bij hun terugkeer zwaaiden de drie man nelijke studenten alle lof toe aan Judith Cripps, de kleindochter van de overleden Britse staatsman Sir Stafford Cripps, we gens haar kranige houding, zo meldt onze correspondent. De geheime politie en de bewakers hadden het vooral op haar ge munt. Het voedsel was afschuwelijk. Judith ging in hongerstaking, met het resultaat dat zij na vijf dagen op haar verzoek eieren en kaas kreeg. Tijdens haar protest staking moest zij het met water stellen. Op een dag viel zij flauw. De studenten werden vijf of zes maal ge durende de twee weken verhoord. Er werd geen geweld gebruikt. Wel waren ze ge tuige van het wegslepen van een mishan delde gevangene. Een verrassing waren de pakketten die de Britse legatie aan ieder van hen stuurde. De jongens weigerden echter de gezonden scheerapparaten te ge bruiken omdat ze gezworen hadden hun baard te laten staan, totdat de Russen Hon garije zouden hebben verlaten. Ook de re volutionaire Hongaarse studenten zouden dat doen. De Britse studenten hebben geen bekentenis afgelegd, maar bij hun vertrek tekenden zij een, voor hen onbegrijpelijk, in het Hongaars opgesteld document. Zij ontkennen met klem, dat ze zich aan spio nage hebben schuldig gemaakt. Het doel van hun omweg over Hongarije ze waren op weg van Joegoslavië naar huis was contact op te nemen met Hongaarse stu denten, die ze in Boedapest hadden leren kennen, toen ze penicilline naar Hongarije brachten. V eerlieden De eveneens vrijgelaten Noorse en Ame rikaanse student vertelden bij aankomst in Oostenrijk, dat zij Hongaarse vluchtelingen over het Neusiedlermeer hadden gezet. De Amerikaan bleef aanvankelijk aan de Oos tenrijkse kant, terwijl de Noor zich in een boot naar de Hongaarse oever liet drijven. Op de dag van hun aanhouding was het touw gebroken waarmee de Amerikaan de boot met vluchtelingen placht terug te trekken. De Amerikaan ging daarna ook met de boot mee om te helpen peddelen. Juist toen zij met een boot vol vluchtelin gen koers wilden zetten naar de Oosten rijkse oever, greep de Hongaarse grens politie in. De debatten in de Assemblée Nationale te Parijs over de Franse gebiedsdelen in Afrika, die vijf dagen hebben geduurd, en bij wijle zo'n hachelijke wending aanna men, dat premier Mollet met de vertrou wenskwestie moest dreigen, zijn met een compromis besloten, waarmee alle pax'tijen, op de communisten na, zich hebben ver enigd. Met 304 tegen 267 stemmen is in het Palais Bourbon besloten in de Franse ge biedsdelen in West en Equatoriaal Afrika dertien republieken te stichten, die een bescheiden mate van binnenlands zelfbe stuur verkrijgen, maar deel blijven uitma ken van de Franse Unie. De landen, wie dit nieuwe statuut wordt toegekend, zijn: Se negal, Soedan, Mauritianië, Niger, Opper- Volta, Guinea, Ivoorkust, Dahomey, Gabon, Midden-Congo, Tsaad, Oebangi-Tsjari en Madagascar. Met uitzondering van Madagascar, waar kort na de oorlog een opstandige bewe ging gewelddadig werd onderdrukt, heeft Frankrijk in geen van deze overzeese ge biedsdelen de laatste tientallen jaren met grote moeilijkheden te kampen gehad. In plaats van, zoals in Indo-China en Noord- Afrika, te wachten tot de nationalistische emancipatie aan de deur klopt, opent Frankrijk de deur zelf, zij het dan ook op een kiertje. Deze dertien landen krijgen een soort parlement waaruit een regeringsraad wordt samengesteld. De Franse gouverneur zal echter drie van de acht leden aanwij zen. De Franse hoge vertegenwoordiger houdt als voorzitter van deze ministerraad de voornaamste touwtjes in handen, maar zijn administratieve bevoegdheden zal hij goeddeels moeten overdragen aan inheem se vertegenwoordigers. De nieuwe decreten zijn voorbereid en opgesteld door de vooruitstrevende minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, Deferre, en de „zwarte" onder-minister Houphouet- Boigny, een der voornaamste politieke lei ders van de kamerfractie, waarmee de Centrale en Westafrikaanse gebiedsdelen in het Franse parlement vertegenwoordigd zijn. MOSKOU (AFP) Te Moskou is dins dag van gezaghebbende Egyptische zijde vernomen, dat de Egyptische president, luitenant-kolonel Nasser, Moskou niet, zo als in bepaalde berichten was gemeld, 9 februari zal bezoeken. „Wij hopen, dat de president in staat zal zijn de Sovjet-Unie zo spoedig mogelijk te bezoeken, maar een datum is nog niet vastgesteld en er is ook geen sprake van een bezoek op zo korte termijn", aldus wordt nog van dezelfde zijde vernomen. Op de ledenvergadering van de afdeling Lisse van de vereniging voor Volksonder wijs, dinsdagavond in „De Taveerne" ge houden, heeft de heer M. Karsemeyer, tweede voorzitter van de federatie Zuid- IJolland van „Volksonderwijs", een propa gandistisch woord gesproken waarbij hij de betekenis van het onderwijs in het maatschappelijk bestel schetste. Mede met het oog op de snel toenemende mechanisa tie, is het nodig, dat men zich wapent met kennis. Spr. brak een lans voor de open bare school, die de kinderen opvoedt in de christelijke en maatschappelijke waarden. De vereniging „Volksonderwijs" staat pal voor de belangen van het openbaar onder wijs. Thans telt deze vereniging 158.000 le den. Spreker meende, dat de openbare school de beste mogelijkheden biedt voor de vorming van kinderen van alle gezind ten. Na deze inleiding bracht het toneelgezel schap „De goudsbloem" uit Gouda het blijspel „Per luchtpost" op de planken. De tonelisten oogstten met hun spel veel suc ces. Door ziekte van de voorzitter, de heer Hulsebos, stond de vergadering onder lei ding van mevrouw Grimme. Concert „Kunst na Arbeid" Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Bennebroek geeft donderdag 's avonds te acht uur in de kerk van de stichting „Vo gelenzang" een concert, dat onder leiding zal staan van de onlangs benoemde diri gent, de heer L. ter Braake. In de pauze zal de organist van de stichting, de heer Glas bergen, enige soli op het orgel spelen. In verband met de acties voor Hongarije is thans pas de totale opbrengst bekend gemaakt van de Klaprooscollecte, die in de Haarlemmermeer is gehouden. Er blijkt aanzienlijk meer te zijn inge zameld dan in 1955. De collecte bracht in 1956 namelijk 1.456.36 op tegen 1.119.42 in het jaar daarvoor. De bijdragen van de verscheidene dor pen en buurtschappen waren: Aalsmeer- derdijk 85.95, Abbenes-de Kaag 129.50, Badhoevedorp 5.Hoofddorp 493.84, Nieuw Vennep 100.Rijk 119.26, Vijf huizen 231.28, Zwanenburg-Halfweg 250.53. Lezing over Israel De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid belegt vanavond in „Ons ge bouw" aan de Brugstraat een vergadering. Mevrouw H. Belinfante-Goudeket zal spre ken over het onderwerp: „Israël". Dit is de situatietekening van het flatgebouw, dat door de Overveense architect K. J. Aanstoot is ontworpen en dat een plaats zal krijgen op het Valkenburger- plein te Heemstede. In ons blad van donderdag hebben wij reeds uitvoerig over dit project geschreven. Rechts ziet men het gedeelte van het gebouw, dat langs de ValkenbrLrgerlaan komt te liggen en dat drie woonlagen krijgt. Door middel van het oxterdekte terras, dat het middendeel van het project vormt is het lagere gedeelte van het gebouw verbonden met het hogere gebouw links, dat uit zes woonlagen bestaat en 21 meter hoog wordt. Duidelijk zijn op deze tekening de terrdssen langs het gebouio te zien. De hoge flat bereikt men door achter het andere gedeelte om te rijden, of direct via de Torenlaan links. De schoon heidscommissie heeft het project reeds goedgekeurd en thans hebben ook B. en W. van Heemstede zich met het plan akkoord verklaard. Op een vandaag in Utrecht gehouden buitengewone algemene vergadering van de Bond van Personeel bij 's Rijks Belas tingen hebben de leden van deze bond hun grote ontevredenheid geuit over de salaris- status van de belastingambtenaren. Het initiatief tot deze vergadering was genomen door de afdelingen Haarlem, Amsterdam en Zutfen. De afgevaardigde van de afdeling Haar lem, de heer R. Fruitema, uitte ernstige critiek op het hoofdbestuur, de ambtenaren- centrale en het ambtenarencentrurn, waar van, volgens de heer Fruitema, niets uit gaat. Er heerst, aldus de spreker, grote ontevredenheid onder de leden over het gebrek aan stuwkracht en het zal, volgens hem, de grootste moeite kosten om de leden bij elkaar te houden. Scherpe critiek uitte de heer Fruitema ook op het georganiseerd overleg dat, vol gens hem, met een waas van geheimzinnig heid is omgeven. Hij vroeg zich af, of het georganiseerd overleg nog wel zin heeft. De regering, aldus de spreker, profiteert van de verdeeldheid onder de ambtenaren en van overleg in de ware zin van het woord is geen sprake. De ambtenaren die nen, volgens de heer Fruitema, tegen de regering één front te maken. De afgevaardigde van de afdeling Am sterdam, de heer D. Holman, noemde de achterstelling van de belastingambtenaren zeer groot. Een achterstelling die zich, vol gens de heer Holman, demonstreert tussen de belastingambtenaren en de andere loon- trekkenden, tussen de rijksambtenaren en de andere ambtenaren en tussen de amb tenaren van het departement van Finan ciën en die van de overige departementen. De ambtenaren van Financiën, aldus de spreker, worden tekort gedaan. Zij ont vangen niet hun rechtmatig aandeel van het volksinkomen en daarom voelen zij zich als uitgestotenen. De heer Holman noemde de geest die op het departement van Financiën heerst, meer dan droevig. Op het departement, aldus de spreker, kan van een stelselmatige onderwaardering worden gesproken. Hij noemde het zeer moeilijk voor de ambtenaren om ook maar de kleinst mogelijke promotie te bereiken. Hij noemde het tenslotte kenmerkend voor het beleid van de regering alleen de voor stellen van het hoger personeel over te nemen en niet die van de lagere ambtena ren. Er wordt op die manier, zei de spre ker tenslotte, een kloof geschapen tussen deze twee ambtenarengroeperingen. Cairo (Reuter) Het Nederlandse ber gingsvaartuig „Poolzee" maakt sinds maandag geen deel meer uit van de ber- gingsvloot van de UNO in het Suezkanaal. Volgens in Caïro ontvangen berichten heeft generaal Wheeler, de leider van de bergingsoperaties, maandag verklaard, dat het een gx-ote dag was, omdat een deel van de bei'gingsvloot voor de vrijmaking van het kanaal thans naar huis gezonden kon worden, nadat het grootste deel van de taak was vervuld. Maandag is de Joegoslavische dxijvende bok „Veli Juse", met een hefvermogen van 35Ü ton, in Port Said aangekomen om be hulpzaam te zijn bij het vrijmaken van de haven. De tenor Hans Kaart en de Schotse so praan Cai'oline Raitt zullen hun medewer king verlenen aan de voorstellingen van de Nederlandse Opera op zondag 24 maart in Amsterdam, 25 maax-t in Rotterdam en 31 maart, wederom in Amsterdam, zo deelt de directie van de Nederlandse Opera mede. Hans Kaart vervult de rol van Ca- nio in „Paljas", Caroline Raitt zingt de rol van Santuz A in „Cavalleria Rusticana". Onder grote belangstelling heeft heden morgen de plechtige opening en inwijding plaats gehad van de St. Joannes jongens school van de Martinusparochie te Hille- gom. Onder de vele aanwezigen bevonden zich onder meer het voltallige college van burgemeester en wethouders, de rijks inspecteur van de inspectie .Leiden, de 'lieer J. Machielse, de pastoors Van Houten en Theissen, alsmede onderwijzers van de plaatselijke scholen. Pastoor Van Houten bracht de burge meester dank voor de medewerking, die het bestuur tijdens de bouw heeft onder vonden. „Het ontwerp van de architect Barnhoorn dwingt bewondering af", aldus spreker. De pastoor was vol lof over de waardevolle adviezen, die dokter Cramer, de voormalige schoolarts, bij de inrichting van de lokalen heeft gegeven. Na de inleiding van pastoor Van Houten had de inwijding plaats, waarna een rondgang door het gebouw werd gemaakt. De burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannei'den, prees de voort varendheid van het schoolbestuur. De rijks inspecteur Machielse toonde zich erover verheugd, dat het oude schoolgebouw, dat niet meer aan de eisen van de tijd be antwoordde, verdwenen is. Spreker prees de ini-ichting van de lokalen, maar was van mening, dat de hal te somber was. Enige leden van het onderwijzend perso neel voei-den tot slot het woord, waarna de heer Olvers, het hoofd van de school, een kort dankwoord sprak. Nieuws in het kort Benoemd. De minister van Binnen landse Zaken heeft een commissie tot her ziening van de handleiding voor de opx-uim- en reddingsdienst ingesteld en tot lid is on der andere benoemd ir. J. J. Fuijkschot, ad junct-directeur van Openbare Werken te Haarlem. Bal masqué. Het cox'ps van leerlingen en oud-leerlingen van de M.T.S. in Haarlem zal zatex-dag 16 februari in de kroonzaal, de muziekzaal en de voorzaal van café-restau rant Brinkmann te Haarlem een groot bal- masqué houden met verscheidene attracties. Medewerking zal worden verleend door enige dansorkesten, waaronder „The Harlem Society". Hand tussen drukpers. Dinsdagavond omstreeks negen uur is een 35-jarige plaat drukker uit Haarlem tijdens zijn werk bij de n.v. grafische inrichting Joh. Enschedé en Zn. met zijn rechterhand tussen een drukpers gekomen. De man is met een ernstig ge wonde hand naar de Maxiastichting ge bracht. Perstafel in brand. Een kleermaker op de Zijlweg te Haarlem had dinsdagavond vergeten zijn bout uit te doen. Vanmorgen werd hij wakker door een bx-andlucht. De perstafel bleek in brand te staan. De kleer maker wist het vuurtje echter met enige emmers water te blussen, zonder dat de brandweer er aan te pas behoefde te komen. De schade bedroeg ongeveer vijfhonderd gulden. Noodgebouw IVO-sehool geopend. Naar wij vernemen is dezer dagen het noodgebouw van de IVO-school aan de Korte Parkweg te Bloemendaal met enige feestelijkheid door het bestuur in gebruik gesteld. Wij komen thans tot de verklaring van de ondei'scheidene soorten van aandelen zoals zij in de loop der jaren in de px-ak- tijk zijn ontstaan. Na de gewone aandelen, die wij eerder bespi-aken, de preferente aandelen. Deze gaan, wat de dividendbetaling betreft, vóór de gewone aandelen en zij hebben wat de uitkering bij eventuele liquidatie betreft, meestal ook voorrang. Het percen tage van het dividend dezer aandelen is statutair vastgelegd en zij worden dan ook met naam en toenaam genoemd, bijvoor beeld: 6°/o preferente aandelen Machine fabriek Reineveld. Zij hebben dan prefe rentie voor 6°/o dividend. Het spreekt vanzelf dat men deze vorm heeft uitgevonden om de aandelen voor bepaalde beleggers aantrekkelijker te ma ken dan de gewone. Het karakter van deze aandelen heeft echter twee kanten: in tij den van spoed is het dividend beperkt tot het overeengekomen percentage, in tijden van tegenspoed wordt ook veelal het pre ferente dividend zelfs niet vei'diend. Aan- deelhoudex-s zijn dus in hun rechten be perkt, terwijl zich toch de risico's van het bedrijf als aandeelhouder mee-dragen. Men zou dan eerder de voorkeur aan obli gaties kunnen geven. In de praktijk treft men dan ook deze vorm van preferente aandelen het minst aan. Naast de gewone preferente aandelen die nog weer kunxien worden onderver deeld in eerste, tweede, enz. al naar ge lang van hun rechten deden dan ook de cumulatief-preferente aandelen hun in- ti'ede. Deze behouden hun recht op het ovex-eengekomen dividend, ook al kan een vennootschap over een of meer jaren dit dividend niet betalen. Het aandeel wordt dan inclusief het opgelopen dividend ver- handeld en de vennootschap mag bij beter gaande zaken geen dividend op de gewone aandelen betalen, alvorens zij het cumula tieve dividend geheel of gedeeltelijk (sta tutair bepaald of bij overeenkomst ge vogeld) heeft ingehaald. Hier heeft men dus meer zekerheid dan bij de gewone preferente aandelen. Een vooi-beeld van een cumulatief-prefei-ent aandeel met een hoog opgelopen dividend zijn de 4% cum. pref. aandelen Ned. Amerikaanse Fitting- fabriek, die sinds de oprichting (eind 1947) nog geen dividend uitkeerde, zodat in de koers dezer aandelen, die ca 80n/o bedraagt, niet minder dan 36n/o achterstallig cumula tief dividend begrepen is. Nu lijkt dit er ger dan het is, omdat preferente kapitalen over het algemeen veel kleiner zijn dan de gewone kapitalen, zodat het achterstallig dividend dikwijls betrekkelijk gauw kan worden ingehaald. De Fitlingfabriek bijv. heeft een preferent kapitaal van f 1 mil joen en een gewoon kapitaal van f 14 mil joen. Het achterstallig dividend bedraagt dus slechts f 360.000. Vaak ook wordt door een reox-ganisatie van het kapitaal een re geling getroffen voor achterstallig prefe rent dividend. Daar ook bij de cumulatief preferente aandelen het dividend nog bepex-kt is, creëerde men nog een derde soort, die nauwer bij de gang van zaken betrokken is, namelijk de (cumulatief) preferente winstdelende aandelen. Behalve het in de statuten vastgelegde primaire dividend hebben zij recht op een zeker percentage van de overwinst. Zo kan men bijvoor beeld bepalen dat de winstdelende prefe rente aandelen 1/10e percent ontvangen van elk percent dat op de gewone aan- Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3% Nederl/47 87 Vs 86% 3 °/o Nedl. 1962/64 91% 91% A. K .U 199% 198 Calvé Delft 292 292 Van Gelder Zonen 197 197 K. N. Hoogovens 275% 275 Nederl. Ford 312 312 N. Kabel fabriek. 274 272 gew. Philips Gloeil. 250 248% pref. Philips Gloeil. 145 145 Unilever 339% 336% Wilton Fijenoord 220 220 Doi'dlsche Petrol. 784% 774 Konkl. Petroleum 156,90 154.30 A'dam Rubber 77% 78% Holl. Araer. Lijn 174 173 N. Scheepv. Unie 167% 167% Phs. v. Ommeren 280 280 IT. V. A 95% 96 Verg. Deli Mijen 101% 102 Amsterd. Bank 220% 221 Ned. Handel Mij 168% 168 Rotterd. Bank 185% 186 Twentsche Bank 187 186 Anaconda Copper 67l8/ie 66% Bethlehem Steel 180 177 U. S. Steel 63% 62% General Motors 40% 40% Shell Union 77% 77 35 34% delen boven een zeker percentage wordt uitgekeerd. Veelal is ook hier een grens naar boven gesteld, zodat ook bij deze soort aandelen het dividend beperkt blijft. De mindere of meerdere aantrekkelijkheid der verschillende soorten preferente aan delen vindt uitdrukking in de koersen, wat bij het onderwerp koersvorming ter sprake komt. Wanneer geeft een vennootschap prefe rente aandelen uit? Dit is het geval wanneer zij geen obli gatielening kan of wil aangaan, om ba- lanstechnische of andere redenen, moeilijk gewone aandelen kan plaatsen of door deze uitgifte de dividenduitkering beper ken wil. De cumulatief preferente winst delende aandelen zijn op onze beurs in de meerderheid. Van onze grote concerns is de Unilever het sterkst in preferente aan delen, waaraan de wordingsgeschiedenis echter niet vreemd is. Daartentegen kent de Koninklijke geen enkel soort preferente aandelen. Ook AKU kent geen prefs, Phi lips heeft een bedrag 6% cum. pref. aan delen uitstaan. Over prioriteitsaandelen, oprichtersaan delen en de zogenaamde lappen een vol gend maal. AMSTERDAM In tegenstelling tot maandag toen de vaste stemming van de staatsfondsenmarkt het belangrijkste aspect vormde van de ge hele beurs, viel nu een lichte reactie waar te nemen, waardoor de staatsfondsen aan de zwakke kant waren maar merendeels boven het niveau van vorige week vx-ijdag. De gehele beurs was bijzonder kalm ge stemd, vooral ook doordat de vraag voor staatsfondsen weer aanmerkelijk was ge slonken. Daax-entegen trok de Philipshoek weer meer belangstelling dan gisteren. Al daar kon een vaste stemming worden waargenomen zowel voor de aandelen als voor de converteerbare obligaties. Aande len bereikten zelfs de koers van 250 en de obligaties, die maandag 110 7/8 deden, lie pen dinsdag op tot 112 percent, overeenko mend met een claimprijs van circa f30. Veel affaire viel overigens ook in de Philipshoek niet te bespeuren hoewel de Philipswaarden naar verhouding de groot ste omzetten hebben zoals wel blijkt uit de officieel gex-egistx-eerde cijfers. Overigens was de markt mei-endeels om laag gericht in overeenstemming met het engeanimeex-de verloop van Wall Streef Gx-oot waren de koersverliezen echter niet en Kon. Olie bleef vrijwel op het vorige niveau. Voor cultuurwaarden bestaat niet de geringste animo. Scheepvaart opende zwak, vooral voor KNSM, maar toonde la ter een herstel. Dinsdag was de inschrij ving Rotterdamse Scheepshvpotheekbank waarvan de claims voor het laatst verhan deld werden. Tevens werden geïntrodu ceerd de 3Vz pet. obligaties 1956 gemeente lening Amsterdam. Adviesprijs 90 pet. De nieuwste spoorweglening werd vernomen op 101% a 102 pet. Prolongatie 3pet. (ANP) NEW YORK Sinds 8 juni 1956 hebben de aandelen het niet zo zwaar te verduren gehad als gisteren, toen waarschuwingen betreffende een mogelijk latere depressie als gevolg van de huidige inflatoire factoren een dieptepunt veroorzaakten, waarop de ge zamenlijke waarde der genoteerde fondsen met drie miljard dollar daalde; een derge lijke daling was sinds 10 oktober 1955 niet meer bereikt. Een licht herstel tegen het einde verminderde dit verlies slechts in geringe mate. Staal, vliegtuigen, metalen en andere onlangs nog sterke fondsen leden het zwaarst onder een verkoopgolf, die een le vendige handel veroorzaakte en de omzet deed stijgen tot 2.610.000 aandelen, de grootste omzet in twee weken en 860.000 hoger dan die van maandag. Er was een reeks pessimistische berich ten over de gang van zaken in het bedrijfs leven en vooral de waarschuwing van oud-president Hoover had grote invloed op de beurs. De oud-president waarschuw de evenals de minister van Financiën, George Humphrey, vorige week dat er tekenen te vinden zijn van een aanstaande depressie. Van de 1.176 verhandelde fondsen slo ten er 830 lager, slechts 148 hoger en 198 bleven onveranderd. Er werden 83 nieuwe laagtepunten en slechts drie nieuwe hoog tepunten bereikt. Het Dow Jones-gemid- delde voor spoorwegen daalde met 2,03 tot 146,26 (een dieptepunt sinds oktober 1955); dat voor industrie met 7,23 tot 469,96 en dat voor openbare nutsbedrijven met 0,55 tot 70,87. Staalwaarden moesten twee tot drie dollar prijsgeven; olies een tot vier dollar (U.P.).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7