ZE VEN DA GEN HAARLEM Amateurgidsen willen hun land onvergetelijk maken BBTBBA: gratis geleide voor buitenlanders Lezen en laten lezen George Brassens wint de Prix de Teister bant LASSIE HAVERMOUT voor Haarlem HOUTVESTER Van mensen en dingen onder de Damiaatjes manchester DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand van Heemstede Bloemendaal Gemeentelijke onderwijzers en het raadslidmaatschap Gymnastiekuitvoering VERENIGDE JEUGD KWART EEUW SIGAREN RADIO-ACTIEF „Hans en Grietje" Lezing voor NVV over spreiding van welvaart Het concours om de Prix de Teisterbant 1957 heeft woensdagavond in de sociëteit aan de Grote Markt in Haarlem een enorme belangstelling getrokken. In het artikel dat wij van de heer Ben Levi zonder wiens medewerking een dergelijk concours niet denkbaar is in „Erbij" van afgelopen zaterdag publiceerden, wer den de deelnemers reeds aan het publiek ^voorgesteld". Terwille van de duidelijk heid zeggen wij nog even wat dit concours precies inhield. Nadat het eerste concours om de Prix de Teisterbant in 1955 zo'n groot succes is gebleken het ging toen om de vraag welke chansonnière door Haarlem als uit verkoren werd beschouwd en het resultaat was, dat de winnaressen Patachou en Ni cole Louvier op uitnodiging van de socië teit daarna in Haarlem te gast zijn ge weest heeft Ben Levi, die een deskun dige is op het gebied van het chanson, een lijstje opgesteld van chansonniers, die op het ogenblik in Frankrijk de toon aan geven. Hij had vijftien namen en daarmee stapte hij naar enkele Parijse experts en hun vroeg hij om volkomen zeker te zijn welke van hen nü het meest repre sentatief zijn voor het karakter van het hedendaagse chanson. Zij wezen aan: Jac ques Brei, Gilbert Bécaud, Franqois De guelt, Marcel Mouloudji, George Brassens en Charles Trenet. De overigen, die op het lijstje voorkwamen en volgens deze jury niet onmiddellijk in aanmerking kwamen, waren Salvador (omdat hij zich nu enigs zins op het terrein van de Rock 'n Roll beweegt), Amont, Ferré, Montand (omdat hij de laatste tijd weinig nieuws heeft ge bracht), Chevalier (om dezelfde reden), Ri- pa, Lemarque, Golmann en Claveau. De zes, die overbleven, heeft Ben Levi bezocht of telefonisch gesproken, hen op de hoogte brengend met het bestaan en de bedoe lingen van de Prix de Teisterbant en ge vraagd aan welke chansons zij voor dit concours de voorkeur gaven. Het program ma van woensdagavond bevatte aldus van Brei „Sur la place", „II nous faut regarder" en „Quand on n'a que l'amour"; van Bé caud „Alors raconte", „Le marchand de ballons" en „Le grand magasin"; van Fran cois Deguelt „Dimanche matin" (geïnspi reerd op een Bretons volksliedje), „Jona than" en „Poème d'amour"; van Moulou dji „La complainte des infidèles", „Les enfants de l'Automne" (dat vorig jaar werd bekroond als het beste kinderliedje) en „Si tu t'imagines"; van Trenet „La petite musique", „La java du diable" en „Du soir au lendemain"; van Brassens „La mauvaise reputation" (waarmee hij ieder programma begint vanwege het auto biografisch karakter ervan), „Le fossoyeur" en „Le testament" (waarmee hij ieder pro gramma eindigt). Er werden 109 stembil jetten ingevuld nadat deze achttien chan sons in series van zes met een pauze van vijf minuten tussentijds per grammofoon ten gehore waren gebracht. De stemming geschiedde door het geven van een cijfer van 1 tot 10. Hierbij werd op aanwijzing van Ben Levi alleen de kwaliteit van ieder chanson als chanson beoordeeld zonder dat in aanmerking mocht worden genomen, dat de chansonnier in enkele gevallen zelf de muziek maakte of de tekst dichtte. De uitslag luidde: 1. Brassens met 2770 punten, 2. Trenet met 2534 punten, 3. Brei met 2438 punten, 4. Mouloudji met 2354 punten, 5. Bécaud met 2321 punten en als laatste Deguelt met 2255 punten. In dit concours werd tevens een zoge naamde chanson-pool gehouden. Na de eer ste serie kon men een prognose doen op de drie best geclassificeerde chansonniers. Deze pool werd gewonnen door de dames M. de Vries, C. K. K. de Jong en mr. A. Hellema. Zij kregen na loting respectieve lijk een langspeelplaat met liedjes van Jacques Brei, een langspeelplaat met de laatste tien liedjes van Brassens en een langspeelplaat met liedjes van Trenet. ADVERTENTIE Auto nam bocht te scherp en reed jongen aan Een jeugdige fietser is woensdagmorgen op de Van Endelaan ter hoogte van de St. Josephkerk te Hillcgom door een auto met oplegger aangereden en tegen het weg dek gesmakt. De bestuurder van de auto had de bocht te scherp genomen en was daardoor op het rijwielpad gekomen. De jongeman liep een hoofdwond op; zijn fiets werd beschadigd. Haarlem, 6 februari 1957 ONDERTROUWD, 6 februari: W. Boeren dans en J. A. Fijnheer; J. W. Huiberts en J. Coule; H. J. Timmerman en M. Visser; J. P. Haamans en E. M. Th. Harren; L. van den Berg en P. J. de Haart: H. W. de Kleijn en M. G. Huyboom; C. W. Hommel en J. G. W. Braspenning; W. C. Brandwijk en K. I. Pieck; W. J. van der Putten en A. R. M. Apeldoorn; W. J. M. Peters en C. M. Win kel; J. Lucas en E. Beenhakker; W. F. Alse- ma en Chr. van Driest; J. A. L. Zandvliet en M. K. A. van der Raad; J. Schuiten en D. G. Veenstra; W. C. Wiedijk en J. M. H. Bank; W. Ockeloen en E. Homoet. GEHUWD, 6 februari: A. Jordaan en C. Zwemmer; M. van der Wiel en J. M. Haftög; Th. J. M. van Galen en P. R. Schemmekes; 0. Licht en W. H. Schenk; J. de Haan en E. 0. Bel; Th. W. J. van Leeuwen en P. van Geldorp; Chr. Boon en G. Bauer. BEVALLEN van een zoon, 5 februari: C. RomboutPieterman; C. A. M. Koorn--— Meijer; W. G. Pennock—Augustijn; 6 febr.: M. C. Koeckhoven—Bontje. BEVALLEN van e-^.i dochter, 4 februari: J- F. M. Merckens—Cats; 5. februari: B. Bergman—Van Leeuwen; 6 februari: D. W. WurpelSchaaij; G. van der Wiele Kramer. OVERLEDEN, 4 februari: J. J. Cokart, 76 ,j., Maarten van Heemskerkstraat; W. M. Hetem—Deppe, 78 j., Kampeiiaan; 5 februari: K. Paap. 60 j., Hazepaterslaan; W. Lubbers, 61 j-, Zuid Brouwersstraat; T. Smit—Schuf- fel, 56 j„ Oudaenstraat; 6 februari: B. E. Wamsteeker, 55 j., Hazepaterslaan. Dit concours heeft dus uitgemaakt, dat George Brassens als eerste kan worden uitgenodigd in Haarlem op te treden, het geen overigens wel algemeen werd ver wacht. Of Brassens zich tot een reis naar Haarlem zal laten bewegen betwijfelde Ben Levi, aangezien deze chansonnier er aller minst op gesteld is tegenwoordig te zijn bij een massale bijeenkomst ter ere van hem. Ben Levi had meer hoop op een positief antwoord van Charles Trenet. De kans, dat Deguelt in Haarlem zal willen optreden is zelfs zeer groot, daar hij bin nenkort voor een tournee ons land zal be zoeken. Hoewel de spanning tijdens dit tweede concours om de Prix de Teister bant zeker minder groot is geweest dan die tijdens het eerste concours, zal de aan dacht waarvan op deze avond door Haar lem voor het chanson werd blijk gegeven toch wel voldoende aanmoediging beteke nen voor een eventuele herhaling. ONDERTROUWD: G. L. Brandwijk en N. J. Booij; D. van der Helm en G. E. Wein berg; J. C. Goedemans en G. A. Th. Zant- voort; K. L. Rikkers en M. Th. van der Prijt; C. A. M. Warmerdam en C. A. M. van Gel deren; B. J. van Rijsbergen en M. A. G. Leu ven; J. Boorsma en H. J. A. IJtsma; R. van der Veer en J. Krabbe. GETROUWD: W. A. van Wonderen en G. Bonkenburg; Th. F. Notten en H. G. M. van Leeuwen; J. Kops en L. J. Rijnbende; D. J. Janssen en L. C. M. van der Meer. GEBOREN: Elisabeth Helene Maria, d. v. B. M. Warmerdam en M. M. van Rossum; Wilhelmus Ignatius Petrus, z. v. P. J. Stok man en M. J. Smit; Maria Johanna Magda- lena Josepha, d. v. L. P. F. Kramer en M. P. van der Plas. OVERLEDEN: J. H. Reikoert, 73 j.; mevr. M. GoedeJongewaard, 67 j.; mevrouw J. G. KrooneGeeven, 80 jaar. BEVALLENMJ. A. A. de Bie Leuveling TjeenkRambonnet, d.; W. D. van Driel Grocneveld, d., A. van der PlasDe Vries, z. ONDERTROUWD: M. A. Smith en E. Schevel. OVERLEDEN: J. van Beien, 82 j.; Wed. J. C. van Tunen—Buffing. 93 jaar. Vele leden van de Tweede Kamer hebben er bezwaar tegen, dat onderwijzend per soneel dat in dienst is van de gemeente, volgens een desbetreffend wetsontwerp lid van de gemeenteraad kan worden. Zij menen, dat daarmee een inbreuk wordt gemaakt aan het beginsel waaraan het ge meenterecht ten grondslag ligt. Het ophef fen van het onderscheid tussen gemeente lijk onderwijzend personeel en andere do centen, aldus deze leden, schept een r&euw onderscheid, namelijk tussen onderwijzers aan gemeentescholen en ander gemeente- personeel. Sommige leden vragen zich af of het niet onlogisch moet worden geacht, dat voor de onderwijzers, die nu tot de ge meenteraad kunnen worden toegelaten, ook de mogelijkheid wordt geopend wethouder te worden, omdat voor andere categorieën, die voor verkiezing tot raadslid in aanmer king komen, het wethouderschap blijft uit gesloten. ADVERTENTIE Hef beste ontbijt in de kortste tijd! geen gekook meer geen aangekoekte pannen Zaterdagavond geeft de Gymnastiekver eniging „Vijfhuizen" in het gymnastiekge- bouw aan de Spieringweg haar jaarlijkse uitvoering. Zoals gewoonlijk berust de lei ding van de turndemonstraties hij de heer W. G. Kruithof uit Haarlem. EEN JEUGDBOND, die zich minder om de onderlinge omgang harer leden bekommert, maar destemeer om de omgang van haar leden individueel met buitenlanders, is de BBTBBA, de „Bond ter Behartiging van de toeristische belangen van buitenlandse auto mobilisten", ook bekend als de Amateurgidsenbond. Een omvangrijke organisatie is het niet: 200 leden over het gehele land, waarvan zes in Haarlem, twee leden en vier intro ducés. Nu gaat het hier niet in de eerste plaats om het aantal, al is de Haarlemse „consul" Johan de Vries, (Dickmansstraat 21, Overveen) wèl verlangend naar wat meer mankracht in Haarlem, juist nu er toch weer zoiets als een bollenseizoen zal gaan komen. Met zes man komt men niet zo gauw op het idee om lezingen te gaan organiseren buiten het seizoen, zoals in andere steden wèl wordt gedaanom de leden de gegevens en indrukken te ver strekken, waar zij bij hun taak buitenlanders een plezier mee kunnen doen. De omvang van het vreemdelingenverkeer in deze omgeving rechtvaardigt toch zeker een heel wat groter aantal amateurgidsen. Zowel jongens als meisjes bedrijven deze liefhebberij, en niet als een hobby van de laatste tijd, maar overeen komstig een etiquette en een ideaal, dat al sinds 1928 be staat. Dat was het jaartal, waarin voor het eerst grote menigten buitenlanders over onze grenzen kwamen en om de hier gehouden Olympi sche Spelen bij te wonen. Tal van jongeren verzamelden nummerborden en maakten daar een hele studie van. En daarbij ontging het een aan tal jongelui niet, dat vele buitenlanders dankbaar wa ren voor de kleinste aanwij zing in een moeilijke situatie. Zij boden zich als gidsen aan onder het beding, dat de gasten hun er niets voor zou den geven. Vooral dat laatste is belangrijk. Het vakantie gevoel verdwijnt bij vele toe risten op slag als zij iemand in hun midden hebben, van wie zij weten dat hij geld verwacht, maar niet hoeveel. Als dat gevoel van het begin af wordt uitgesloten, dan kunnen zich die ongedwon gen en plezierige gesprekken ontwikkelen, die iedere ama teur-gids zich herinnert, wan neer hij zijn albums door bladert. Sinds de oprichting van hun bond, in 1933 hebben de ama teurgidsen in Nederland meer dan honderdduizend vreem delingen wegwijs gemaakt, rondgeleid, uitleg gegeven, en in vele andere opzichten ge holpen. De ANVV, de ANWB en de KNAC hebben veel lof voor dit werk en zouden gaar ne zien, dat meer jonge men sen deze hulpvaardigheid op leverden. Terecht schrijft hun clubblad, dat het van kleine, op zichzelf onbelangrijke voor vallen af kan hangen of een buitenlands toerist nog eens terugkomt of niet. EEN INSTITUUT als de BBTBBA schijnt nog steeds een unicum in de wereld ie zijn. „Een keer heb ik een Portoricaan gesproken, die zei dat er in dat land ook ama teurgidsen waren, maar ik heb daar nooit bevestiging van gevonden", zei Johan de Vries. „Het verrast veel bui tenlanders, dat er zo iets be staat en niet alleen buiten landers: onze goeie, eigen Haarlemse politie heeft ons eens meegenomen omdat wij „ongevraagd diensten aanbo den aan vreemdelingen". Maar van dat artikel in de verorde ning hadden wij nu juist ont heffing gekregen en dat was kennelijk niet gelijkmatig in alle geledingen van de poli tie doorgedrongen". De jongelui krijgen (tegen een waarborgsom) legitimatie bewijzen van hun bond, die zij-weer moeten inleveren in dien zij uittreden. Het contact is meestal vrij gemakkelijk ge legd. De amateur-gidsen wach ten bij station en bij parkeer plaatsen en zo de toeristen zich al niet onwillekeurig tot hen wenden om een infor matie vragen zij zélf of zij hen van dienst kunnen zijn. Het verwerpen van fooien en iedere vorm van beloning wordt ook zo duidelijk en zo gauw mogelijk bekend ge maakt. „En natuurlijk zijn er dan ook toeristen, die het lie ver in hun eentje uitzoeken. Maar dan moet je het niet op geven natuurlijk, want er zijn er genoeg die graag je hulp aanvaarden. En wat wij dan vooral proberen is de aan dacht van deze gasten te vesti- >x>oco(^vr<-ororioo-)ot>Bcoco-^o-yocx>-<x:'-^ao^ Ö3CODOOOOOCOOOOCXX>OOOMC<X>OOCCCCOCCCCCa vestigen op allerlei dingen buiten de grote trekpleisters om, die ook heel representa tief zijn voor ons land. Zo heb ik eens een paar Amerikanen meegenomen naar Purmerend op een dag, dat er veemarkt was. En er zijn méér dingen, die met enige toelichting bij zonder in de smaak vallen", zei Johan de Vries. „Neem bijvoorbeeld de sluizen van IJmuiden, dat willen vooral de Zwitsers altijd graag zien. Die zijn ook het meest onder de indruk van het feit dat we voor een groot deel onder de zeespiegel wonen. Het woord „polder" staat wel in de dic tionaires, maar vele buiten landers weten niet, dat het in hun taal voorkomt". Wij vroegen hem of hij en zijn bond-genoten ook be paalde gemeenschappelijke indrukken van de verschild lende nationaliteiten hadden vergaard. Het eerste wat hij daarop zei, was, dat je de mensen nooit naar hun land aard kunt generaliseren. Het kan gebeuren, dat men een zeer flegmatische Fransman ontmoet, of een opgewonden Brit en een verlegen, terug houdende Duitser. „Maar wèl valt mensen van dezelfde na tionaliteit altijd hetzelfde op", aldus onze zegsman. „Neem bijvoorbeeld de Duitsers, die zullen zich altijd opnieuw verbazen over de grote ra men hier. Van de Fransen merk ik, dat zij vrijwel zon der uitzondering om het Frans Halsmuseum naar Haarlem komen en daar grote aandacht aan wijden. Zij weten over het algemeen ook het meest van de werken af. Ik heb er eens een paar gehad, die voor enkele schil derijen een half uur bleven zitten. En ik vergezelde ook een paar Amerikanen, die nog even van de laatste vijf minuten voor de sluiting pro fiteerden om het museum te bezoeken". Met Fransen heeft hij ook wel beleefd dat zij plezier hadden over uitver koopleuzen omdat daar her haaldelijk het woordje NU in voorkwam, voorzien van een heleboel uitroeptekens. Soms is Johan de Vries een hele dag weg en reist hij het halve land af met zijn gasten en het gebeurt ook wel dat zijn diensten maar een half uurtje worden gevraagd. De bond heeft reeds vrije toe gangsbewijzen voor haar le den kunnen verkrijgen voor bezoeken aan de Keukenhof, waarheen zich de voorjaars- stroom van vreemdelingen in deze omgeving richt en men is doende dergelijke toe gangsbewijzen ook voor an dere vaakbezochte instel lingen te krijgen. „WE DOEN dit werk zelf meestal om onze talen te ver beteren", vertelde de Haar lemse consul van de bond ons, „althans met dat motief be ginnen we er meestal aan. Maar je merkt gauw, dat er nog veel meer voor te zeggen valt. Er zit zoveel verrassing en afwisseling in omdat je steeds in een andere kring komt". „Bovendien is het dè manier om je eigen land te leren ken nen", voegde hij er lachend aan toe. De stichting „Haarlems Bloei" houdt zich behalve met allerlei andere activiteiten ook bezig met het onderzoeken naar de gastvrijheid in de Spaarnestad. Hoe nu, zullen vele lezers vra gen, bestaat er dan twijfel over de gastvrijheid van de Haarlemmers? Misschien zijn deze lezers wel een beetje ver ontwaardigd over deze opge worpen twijfel en denken zij aan de vele vreemdelingen en andere bezoekers, die in voor jaar en zomer naar het cen trum van de bollenstreek trekken en de bekoring onder gaan van de stad, die zich zelf niet ten om-echte Bloemenstad noemt. Deze lezers zij hier meege deeld, dat het Haarlems Bloei juist om deze grote bezoekers stroom gaat. Wie kent niet de charmante bloemenmeisjes, waarmee de Haarlemse toeris tenstichting deze bezoekers in de stad van Vleeshal, Sint Ba- vo en Frans Halsmuseum ont vangt? Wie kent ook niet de onvermoeide informatrices van het verkeershuis van dezelfde stichting op het Stationsplein, die in het voorjaar en in de zomer duizenden vreemdelin gen te hulp komen bij het be palen van hun keus op het ge bied van de vele bezienswaar dig heden, die hen hier wach ten? Maar er is meer. Ook op het gebied van het onderbren gen van Haarlems gasten, offi ciële en onofficiële, is Haar lems Bloei actief. Steeds weer herinnert de stichting aan de onvoldoende hotelaccommodatie in Zuid- Kennemerland. Het laatst ge beurde dit nog in het jaarver slag van de stichting, waarin werd aangedrongen op de bouw van een groot eerste- klasse hotel in Haarlem en waarbij gesteld werd, dat een dergelijk hotel, ook al door de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam, waar ook gebrek aan hotelaccommodatie heerst, zeker een voldoende bezet tingsgraad zal kunnen berei ken. Ook al om aan het gebrek aan mogelijkheden voor onder dak enigszins tegemoet te ko men is Haarlems Bloei thans bezig met het samenstellen en ordenen van adressen van die particulieren, die bij overgrote drukte ingeschakeld kunnen en willen worden bij het ver strekken van nachtlogies aan toeristen. Hierbij wordt als eis gesteld, dat de betrokken adressën telefonisch zijn aan gesloten en dat op de beschik- baargestelde kamers stromend water aanwezig is. Zij, die alsnog Haarlems gastvrijheid willen waarmaken en dit doende, in het kaart systeem willen worden opgeno men kunnen zich bij het ver keershuis op het Stationsplein opgeven tot het einde van de maand februari. Na 1 maart kunnen zij het gevraagde be wijs van gastvrijheid niet meer geven en worden geen adres sen meer door Haarlems Bloei aangenomen. Men kan zich echter wèl het gehele jaar laten inschrijven op de lijst voor verlofgangers of vakantiegangers voor lan gere tijd. Laten wij hopen, dat Haar lems Bloei zoveel adressen moet inschrijven, dat elke mo gelijke twijfel over de hospi taliteit van inwoners van de stad van de Haarlemmerolie weggenomen zal worden. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Dermout, De juwelen haarkam; Cooper. De strubbelin gen van Albert Woods; Gorfki. Fo- ma Gordejew; Kokko, Jouni: Ljes- kof, De lady Macbeth uit Mtsensk; Sharp, Julia en de liefde; Katz, Per Hills schwevster Fall; Elliott. Trial by fire; O'Connor, The oracle; Maurois. Les roses de septembre; Breedveld, Meneer Severeynen; Cronin, Opstandig ideaal; Kirst, God slaapt in Masuren; Levin. Kus mij en sterf; Nicolai, Isabella, vrouw op kaapvaart; Sayers. Soe- sah op de soos; Kastner, Zeltbucn von Tumilad; Lewis. World so wi de; O'Connor. The last hurrah; Mallet-Joris. Les mensonges. Populair wetenschappelijke boe kon: Marcel. De Koran; De Koran (leeszaal); Herfst, Dagopeningen; Vercruysse. Wegwijzer voor de studie in de sociale wetenschap pen; He.vboer-Barbas, Een nieuwe visie op de jeugd uit vroeger eeuwen; Geologische geschiedenis van Nederland; Lastpost, Het gro te spelenboek; Voorhuyzen en Jungschleger, Het wonderland van papier; Sopers, Schepen die ver dwijnen; van der Jagt, Vakleer voor koperslagers en pijpenbewer- kers; Joesten. Onassis zegevierde op zeven zeeën; van Nieuwenhui- zen, Credo van de waterman (ge dichten): Vergilius. Georgica (Ned vertaling): Kunstgeschiedenis der Nederlanden van het einde van de zestiende eeuw tot onze tijd in Zuid-Nederland, dl. 3: Kondo. Su zuki Harunobu; Loomis, Drawing the head and hands; Bovini, San Vitale in Ravenna; Smit, De diri gent en zijn koor; Nolthenius. Beethoven vanuit zijn muziek: Ita liaanse Rivièra (gids A.N.W.B.); Junius Ingerman, Dreigend dreu nen de tam-tams: Aafjes. Logboek voor „Dolle Dinsdag": Goneim. De verdwenen pyramide; de Castro, De wereldkaart van de honger: Al gemene geschiedenis der Neder landen. dl. 9 (leeszaal); Jaarstatis tiek Haarlem, statistiek van de jeugdbaldadigheid, 1955: Couperus. Verzamelde werken, dl. 5: Ray, Niet meer moe zijn: Hoogwerf. Bijbels vertelboek, dl. 2, Nieuwe Testament; Schulte Nordholt. Het volk dat in duisternis wandelt, de geschiedenis van de negers in Amerika; Arnold, Het spel van uw kind; Löwenthal und Haussen. Wir werden durch Atome leben; Beard. Groeiend inzicht; Huizinga, Vade mecum voor puzzelaars, 2 dln. (leeszaal); Bouman, Anton Philips; van Oss en van Oss, Warenkennis en technologie, dl. 2: Piccard, Bo ven de wolken, onder de golven; Rilke, Brieven aan en over schrij vers uit de lage landen: Prins, Het geschonden aangezicht (ge dichten); de Gruyter, Het schou wend oog: Hannema. Meesterwer ken uit de verzameling D. G. van Beuningcn (niet uitleenbaar); Luns, Boetseren voor beginners; Mende. Das Buch von der Kamera: Krause, Richard Strauss; Paap. Eduard van Beinum vijfentwintig jaar dirigent van het Concertge bouworkest: Bernatzik, In het rijk der Bidjogo, de geheimzinnige eilanden in West-Afrika; Höpner, 1000 Tips für Jugoslawien; Alge mene geschiedenis der Nederlan den, dl. 9 (leeszaal); Wingfield, Een Tommy in de lage landen; de Goede, 't Is allemaal Adams kroost; De invloeden van de ontwikkeling van het IJmondgebied op de ge meente Haarlem; 100-jarig bestaan van de vereniging „Weten en wer ken", 1856-1956. Gedurende vijfentwintig jaar verkoopt de heer J. A. Beumer sigaren, sigaretten en pruimtabak in zijn knusse oud-Hollands ingerichte winkeltje aan de Kennemer- straat in Haarlem-Noord. In intieme kring heeft hij dins dag dit feit herdacht. Vele klanten hadden een uurtje vrij genomen en kwamen even bij de heer Beumer aan lopen om hem te bedanken voor de prettige wijze, waar op hij hen gedurende al die jaren hun rokertje heeft ver schaft. De heer Beumer kent vele klanten zo goed, dat hij voor uit weet, wat zij zullen be stellen. 's Morgens vroeg heeft hij het meestal het drukst. Haastige bezoekers op weg naar werk of kan toor, komen even snel bin nenlopen en hebben vaak zo weinig tijd, dat de heer Beu mer hen dan hun pakje siga retten van achter de toon bank toewerpt. Aan de Nieuwe Groen markt 2 is vanmiddag om drie uur de derde zaak van H. J. Maertens n.v. geopend. Men vindt er een modern in gerichte showroom voor tele visie, autoradio, radio-ont vangtoestellen en afspeel apparatuur, werkplaatsen en een speciale ruimte waar auto's van radio kunnen worden voorzien. Sprookjes-gezelschap van Anneke Elro in Stadsschouwburg Het sprookjes-gezelschap van Anneke Elro gaf woensdagmiddag in de Stads schouwburg acte de présence met een be werking van „Hans en Grietje". Dat lijkt zo op het oog een eenvoudige onderneming: het gegeven bevat voldoende dramatische spanningen, om in een vaardige constructie een dankbaar speelstuk te kunnen opleve ren. De interesse van het auditorium staat daarbij al vast. Maar zo simpel bleek het toch niet, tenminste niet voor de onbekende auteur, die zich ditmaal aan een bewer king had gewaagd. Hij achtte de stof blijk baar te mager om zich tot de figuren en situaties uit het sprookje te beperken. Dus wrocht hij er een nieuw personage in, de kabouter Sprietje, en bestierde hij de gang van zaken dusdanig, dat deze kabouter in de ontwikkeling der gebeurtenissen en de ontknoping een belangrijke, zo niet de be langrijkste rol speelde. Dat er daarmee van het sprookje in originele versie niet veel overbleef, is wel duidelijk. Men kan zich daarbij neerleggen, wanneer de dra matische vormgeving zo'n radicale ingreep noodzakelijk maakt. Maar dat is allerminst het geval. Een gebrek aan fantasie en het onvermogen tot een redelijke toneelconcep tie te komen, moeten tot deze onderwaar dering van de dramatische kracht van het sprookje hebben geleid. Nu kwam het ver minkt uit een viertal bedrijven te voor schijn. Een langdurige inleiding stelde het motorisch moment voortdurend uit. Het werd een rekken en trekken met liedjes en spelletjes, die dan wel fris en aardig zijn, maar waarmee van Hans en Grietje maar een heel eenzijdige karaktertekening werd gegeven. Ik kreeg ook uit het vervolg sterk het gevoel, dat alles werd gedaan om de jeugd op verantwoorde wijze bezig te hou den. Dat is nog niet hetzelfde als de jeugd een sprookje voor te spelen. Hier schortte het in de voorstelling op onverantwoorde wijze. Dat de leden van het gezelschap van Anneke Elro zich met grote vrijmoedig heid op de planken bewegen vond men gis termiddag op gelukkige wijze bevestigd. Ze slaagden er vaak in de zwakke passages met elan te overspelen en de bijval van het auditorium te verwerven. Anneke Elro en J. Eldering creëerden in routine-stijl het ouderpaar. Bap de Winter en Silvia v. Thiel waren de titelheld en heldin. De eerste speelde sterk op de zaal, daarmee met uiterlijke expressie een binding bewerk stelligend, die het tekort aan innerlijke spanning moest compenseren. Hans Bol land zorgde voor ëen brave kabouter en Willy Rotermundt gaf een voornamelijk domme gans van een heks het merkwaar dig aanschijn. P. W. Franse ADVERTENTIE 'n SCHUTTERSVELD. PRODUCT 't èeifo Van, 'tlwïè,! Voor de Bestuurdersbond Haarlem van het NVV heeft de directeur van het We tenschappelijk Bureau van deze vakbewe ging, de heer W. Hessel, woensdagavond in het wijkgebouw van de Nederlands Her vormde gemeente aan de Gedempte Oude gracht te Haarlem gesproken over het on derwerp: „Om de rechtvaardige verdeling van de nationale welvaart". De inleider gaf een uitvoerige sociaal-economische be schouwing waarbij hij in grote trekken onze economische geschiedenis schetste en de redenen der huidige bestedingsbeper king uiteen zette. Uitvoerig ging de heer Hessel in op het vraagstuk van de vergeten groepen, waartoe spreker wilde rekenen: de laagste loontrekkenden, de weduwen en wezen en de gehandicapten. Gestreefd dient te worden naar een redelijk mini mum inkomen voor iedereen, aldus de in leider. De beloning van de arbeid dient te worden bepaald door het economisch-mo- gelijk en het sociaal-wenselijke. Bij niet- produktieve groepen weduwen, gehan dicapten en dergelijke dient de behoefte uitgangspunt te zijn. Spreker schonk aandacht aan de bezits vorming en de prijsstabilsatiepolitiek van de regering. Naar zijn mening maken de verleden jaar doorgevoerde belastingver lagingen het noodzakelijk, dat de subsidies op melk en suiker thans worden afge schaft. De heer Hessel was van oordeel, dat de belastingen het „plafond" nog niet heb ben bereikt. Hierbij komt, dat de inko mens van de arbeiders nog niet in alle ge vallen in redelijke overeenstemming zijn met het behoefteniveau. „Uit het geheel van de sociaal-economi sche maatregelen dient een betere sprei ding van de welvaart tot stand te komen", aldus de heer Hessel, die van oordeel was, dat de bestedingsbeperking voor de arbei ders reeds lang opgaat. Tenslotte deelde hij mede, dat het NW dit jaar een rap port over de spreiding der welvaart zal doen uitkomen. Bij de discussie werd on dermeer aandacht geschonken aan het ver schil in beloning van lagere en hogere ambtenaren. Abri bij station Santpoort. Aan de Van Ewijckweg te Santpoort-station wordt thans bij de bushalte door de NZHVM 'n abri heeft gezet. Vooral voor de bezoekers van het Provinciaal Ziekenhuis, die met de bus rei zen, betekent dit een belangrijke verbetering.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13