MEUBEL NUcafé kan STAD DES LEVENS kol Agenda voor Haarlem Dr. Van Dijk voor jonge boeren over planologische ontwikkeling De leerling van Doctor Marciolo Garage DEN HOUT Kort en bondig WIN ZO'N PRACHTIGE r RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE Minister Klompé over de Ambonezenzorg Plan-Madagascar ontmoet weinig belangstelling Federatie protesteert bij ministerie woningtextiel een ongekend grote sortering modelkame Den Haag wil meer grond voor industrialisatie Maar bij Ged. Staten vindt men geen gewillig oor Expositie in Den Haag leidt tot opstelwedstrijd „Tandrooiers in België" aan de kaak gesteld Bungalowdorp voor oorlogsinvaliden Kamerleden naar Suriname Examens Kerkelijk Nieuws Groningen vraagt zijn Bierepoort terug Maak deze limerick af! v. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER Juistheid van uitslag van bloedproef betwijfeld DAMPO I DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 De rijksconsulent voor grond- en pacht zaken te Haarlem, dr. ir. L. J. van Dijk, heeft woensdag tijdens de jaarvergadering van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuin dersorganisatie, in gebouw „Cultura" te Haarlem gehouden, gesproken over „De planologische ontwikkeling van onze pro vincie". Nadat dr. Van Dijk uitvoerig de bevolkingstoename in het westen van ons land had geschetst en was ingegaan op de oorzaken van de bevolkingsconcentratie, zei hij, dat de groei van de wereldsteden met daartegenover het wegkwijnen van andere steden en van het platteland wel haast niet is tegen te gaan. „Iets te stellen tegenover de zuigkracht, die uitgaat van het westen des lands, zal zeer veel in spanning vergen", aldus de inleider. Spr. gewaagde van het ruimtegebrek, waardoor steden aan elkaar dreigen te groeien, met alle nadelige gevolgen van dien, speciaal voor de landbouw. Tot 1980 zal in het westen 30 a 40 duizend ha agrarische grond voor andere doeleinden in gebruik moeten worden genomen, onge veer een oppervlakte gelijk aan de Noord oostpolder. Tot deze gronden behoren kwalitatieve tuinbouwgebieden en hoog waardige bloembollengronden. In het res terende platteland zal de stedelijke bevol king gelegenheid voor verpozing moeten worden geboden. Het gevaar is daarom niet denkbeeldig, dat, terwille van de ont spanning, grote oppervlakten landbouw grond worden bestemd tot park op de wijze zoals het Amsterdamse bos is aan gelegd. „Al is het proces van opeenhoping van mensen in stedelijke centra in het westen moeilijk tegen te gaan, het zal nodig zijn doelbewust tegenkrachten te ontwikkelen", aldus dr. Van Dijk, die het daarom noodzakelijk oordeelde, dat in de overige gebieden van ons land ruime be staansmogelijkheden worden geschapen. Sprekende over de spreiding van de in dustrie in het landelijk gebied, zei de in leider, dat de gedachten uitgaan naar een beperkte spreiding van industriële centra ten plattelande. In een agrarisch dorp im mers wordt het evenwicht verbroken, door vestiging van industrie-arbeiders tussen de boerenbevolking. Over de spreiding van de bevolking lopen de meningen uiteen. In Noordholland overheerst de gedachte, dat heen en weer reizen van de arbeiders zoveel mogelijk overbodig moet worden gemaakt door huizen te bouwen in de industriecentra. Men wil de dorpen niet laten verstedelijken door er op grote schaal industrie-arbeiders te doen wonen. Nadat spreker aandacht had geschonken aan de bouw van landarbeiderswoningen en de ADVERTENTIE snelheid resp. 105 en 117 km. Verbruik 1 op 17 4 Portieren. Gemakkelijk parkeren. Prijzen resp. 4190.— en 5580.—. Minister Klompé meent, dat vele Ambo nezen nog wel geruime tijd in Nederland zullen verblijven. Dat tot nu toe slechts weinigen naar Indonesië konden terugke ren is te wijten aan gebrek aan medewer king van de Indonesische regering. Hier door is het niet mogelijk, verdere plannen op te stellen tot repatriëring van hen, die dat' willen. Afgewacht dient te worden of en wanneer Djakarta de gelegenheid daar toe opnieuw openstelt. Dit zegt de minister in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Maatschappelijk Werk. In Suriname zouden er voor de Ambonezen vrijwel geen mogelijkheden zijn, in het arbeidsproces te worden ingeschakeld. De bezwaren tegen emigratie van Ambonezen naar Nederlands Nieuw Guinea gelden nog steeds. Madagascar-project Het Franse ministerie van overzeese rijksdelen heeft onder bepaalde voorwaar den geen bezwaar tegen vestiging op Madagascar van vijftig tot honderd Ambo- nese „proefgezinnen", maar geen der hoofdbesturen van de Ambonese belangen verenigingen heeft zich nog uitgesproken voor emigratie naar dit eiland. Zonder de vrijwillige medewerking van de Ambone zen valt aan verwezenlijking uiteraard niet te denken. Daarom laat de minister het plan - waarmee zeer grote bedragen gemoeid zijn - thans buiten beschouwing. De woonoorden De bewoners van het woonoord Westka- pelle zijn leden van de Zuidmolukse Natio nale Partij, welks hoofdbestuur enkele weken geleden heeft verklaard dat het voortaan het Nederlandse gezag zal eer biedigen en alles zal doen om het normale leven in de woonoorden te herstellen. De pogingen in die richting zijn tot nu toe echter niet geslaagd. De minister heeft de hoop echter niet opgegeven, dat er met veel geduld, gepaard met een beslist op treden tegen de ordeverstoorders, men er ten slotte in zal slagen, deze Ambonezen tot inkeer te brengen. De minister erkent, dat de huisvesting in verscheidene woonoorden, waaronder ook „Lunetten", niet voldoet aan redelijke eisen. Zij vertrouwt echter dat in 1957 een belangrijke verbetering kan intreden door nieuwe woonoorden en verbetering van bestaande. Bijeenkomst Internationale Talen-sociëteit te Hillegom De Internationale Talen-sociëteit, die onlangs te 's-Gravenhage is ingesteld om buitenlanders, die in Nederland verblijven, de gelegenheid te bieden met elkaar van gedachten te wisselen over niet-politieke onderwerpen, houdt bijeenkomsten op 5 februari in Hillegom in „Treslong", waar mevrouw Youssef het gesprek zal in leiden in het Frans en Engels over haar geboorteland Egypte en op 7 februari in en Haag in „Normandië", waar de heer Regan, Amerikaans functionaris bij een oliemaatschappij, een inleiding zal houden over „industrial purchasing". Voorts worden de veel-talige gesprekken gehouden in Naaldwijk in restaurant „To renburg" op vrijdag 8 februari en in Rot terdam in het Groothandelsgebouw op maandag 11 februari, waar de gezant van Portugal, dr. Cortesao, zal spreken. landelijke bestemming van een bepaald ge bied, sprak hij over de conflicten tussen landbouw en natuurbescherming. Een voortdurend overleg op dit punt achtte spreker gewenst. Tenslotte sprak de in leider over de samenstelling van uitbrei dingsplannen. Aan de hand van kaarten gaf dr. Van Dijk een toelichting op enige provinciale planologische ontwerpen. In een andere zaal van gebouw „Cultura" hield de Bond van Christelijke platte landsvrouwen en -meisjes een huishoude lijke vergadering, 's Middags werd een gemeenschappelijke bijeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer Jan Aantjes, wees op de voortschrijdende mechanisatie en op de bedreiging van de land- en tuinbouw. De jeugdorganisatie zal opnieuw positie moeten kiezen en haar spoor in de nieuwe tijd moeten zoeken, aldus spreker. De heer A. Ingwersen, architect-publicist te Am sterdam, sprak over „Moderne jeugd en toch christelijk", waarbij hij zei, dat de christen-jongeren de nieuwe mogelijk heden, die de techniek biedt, niet mogen afwijzen. Naar sprekers mening leeft de tegenwoordige jeugd niet zo oppervlakkig als veelal wordt gedacht. Hij achtte het onzinnig, zich ongerust te maken over de jeugd. In vergelijking tot enkele tientallen jaren geleden vertoont de jeugd thans meer openheid en eerlijkheid, hetgeen spreker winstpunten noemde. Nadat de boerenjongeren de bondsliede ren hadden gezongen, traden de „Dia- belli's" op met een bont muziekprogram ma. Na samenzang en het bekende radio spel „Trek aan de bel", sloot ds. Joh. Bronsgeest, Nederlands Hervormd predi kant te Haarlem met een opwekkend woord de jaarvergadering. Ontslagen Nederlandse Opera De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft zich met een protestbrief, gericht aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en aan B. en W. van Amsterdam, gekeerd tegen de ontslagaanvrage, die de directie van de Nederlandse Opera bij het Gewestelijk Arbeidsbureau tegen twaalf solisten heeft ingediend, waarover wij reeds enkele keren berichtten. Volgens de federatie geschiedde dit on der meer onder de volgende omstandighe den: Toen de directie in de bespreking van 1 juni 1956 stelde, dat de opera een „teveel" aan solisten had. heeft de federatie naar voren gebracht, dat bij eventuele ontsla gen in ieder geval een pensioenregeling moest worden getroffen, benevens een ont slagregeling. Met betrekking tot deze laat ste werd gesteld, dat de ontslagtermijn langer zou dienen te zijn, naarmate de verbintenis met de Nederlandse Opera langer had geduurd. Met deze gedachte kon de directie zich toen verenigen. Op 4 juni heeft de federatie de directie van de Nederlandse Opera ten overvloede schriftelijk dringend verzocht, om in ge val van ontslag aan een „niet gering aan tal"-solisten besprekingen te opénëh over de consequenties daarvan. Op deze brief werd nimmer antwoord ontvangen. „Met verontwaardiging", betoogt de fe deratie voorts, dat de directie de ontslag aanvragen indiende, „terwijl zij met ons aan de onder-handelingstafel zat". Men be sluit de brief met een verzoek aan de over heid om te bemiddelen, op voorwaarde dat de aanvragen eerst worden ingetrokken, waarna de kwestie zou moeten worden verwezen „naar de plaats waar zij thuis hoort: aan de onderhandelingstafel van de directie en onze federatie". ADVERTENTIE Geopend.8-iï.3oeni4-i8uur.Dinsd.toti3U Tijdens de begrotingsdebatten in de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van de Wederopbouw medegedeeld, dat B. en W. geregeld contact hebben met Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, tenein de in het tekort aan industrieterreinen te kunnen voorzien. Gebleken is echter, dat dit college niet welwillend staat tegenover de plannen van het gemeentebestuur, meer terreinen voor industrie beschikbaar te stellen. „Men vindt, dat Den Haag maar niet moet industrialiseren", aldus de wet houder, die mededeelde dat desondanks wellicht nog dit jaar een plan aan de raad zal worden voorgelegd om tuinbouwgron- den te bestemmen tot industrieterrein. De reinigingsdienst, het electriciteitsbedrijf en de Haagse Tramweg Maatschappij hebben in de toekomst terrein nodig. Maar, zo zei de wethouder, het zal nog wel ruim drie jaar duren voordat met de uitvoering van het plan begonnen kan worden. „De tuin ders kunnen dus nog geruime tijd gerust zijn". De wethouder deelde het standpunt van enige raadsleden, dat slechts in uiter ste noodzaak ten koste van de tuinbouw grond voor industrie beschikbaar moet worden gesteld. De tentoonstelling „Van jaar tot jaar, van boek tot boek" in het Gemeente museum Arnhem, georganiseerd en inge richt door het Nederlands Letterkundig Museum in Den Iiaag, wordt 17 februari des middags om vijf uur gesloten. Het be zoek aan de tentoonstelling en vooral ook de belangstelling van de zijde van mid delbare en daarmee gelijk te stellen scho len zijn van dien aard, dat de idee gerezen is een prijsvraag in de vorm van een op stel uit te schrijven voor leerlingen van bovenvermelde inrichtingen van onder wijs. De jury kan aan het adres van de directie van het Gemeentemuseum Arn hem tot 3 maart 1957 inzendingen inwach ten. Het onderwerp is vrij gelaten. Het moet evenwel verband houden met de tentoonstelling zelf of met iets wat er ge toond wordt. De lengte van het opstel zal njet meer dan ongeveer 750 woorden groot mogen zijn. Als prijzen worden boeken ter beschikking gesteld. Ook de Belgische rechter is zich gaan bezig houden met de „tandrooikundige" praktijken van bepaalde Nederlanders, die hun klanten nu in België zoeken, nadat di verse vonnissen hun dit in Nederland on mogelijk gemaakt hebben. Belgen, die vroe ger regelmatig in volgeladen autobussen 's morgens naar Rotterdam kwamen, dan tandeloos werden gemaakt en 's avonds met een nieuw gebit huiswaarts keerden, kunnen nu in hun eigen land terecht. Maar ook de Belgische politie heeft thans ingegrepen met het gevolg, dat vijf be kende Rotterdammers door de corrcctio- nale rechtbank te Brugge bij verstek tot 500.boete zijn veroordeeld. Wegens on wettige uitoefening der tandheelkunde in de Belgische provincie West-Vlaanderen. Op 15 februari zal de minister van De fensie, ir. C. Staf, in Doorn de eerste steen leggen van een bungalowdorp, dat bestemd is voor ernstige oorlogsgewonden. In deze bungalows zullen in het bijzonder zij, die tengevolge van rugverwondingen gedeel telijk verlamd zijn, een onderkomen vin den. De inrichting van deze huisjes wordt geheel aan de leefwijze van deze invaliden aangepast. Daar zij zich in rolstoelen voort bewegen, hebben deze verblijven geen drempels, zijn er geen scherpe hoeken en zijn de lichtschakelaars laag aangebracht. Daar verscheidene van deze invaliden over een auto met handbediening beschik ken, is bij iedere bungalow een garage ge bouwd, die van huis uit in de rolstoel ge makkelijk is te bereiken. Het dorp zal 'be staan uit 14 bungalows voor gehuwden en een hoofdgebouw dat plaats zal bieden aan 17 alleenstaande invaliden. Bij het hoofd gebouw komt een werkplaats, waar de ge handicapten een hun passend beroep kun nen uitoefenen. Bovendien is er een af deling voor het verplegend personeel. De kosten, inclusief de inrichting van het hoofdgebouw en de werkplaats, worden op 1.5 miljoen gulden geraamd. De jaarlijks terugkomende lasten worden op 250.000 begroot. De minister van Defensie heeft inmiddels reeds 600.000 bijgedragen in de bouwkosten. De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers gaat een loterij houden, waarvan de opbrengst zal dienen ter dek king van de bouwkosten van het bungalow dorp. De Nederlandse parlementaire delegatie, die van 15 maart tot 10 april een bezoek zal brengen aan Suriname, bestaat uit de Tweede Kamerleden Van Sleen (P.v.d.A.), Van Lienden (P.v.d.A.). Willems (P.v.d.A.) Romme (K.V.P.), De Kort (K.V.P.), De Graaf (K.V.P.), Van Meel (K.V.P.), Fok- kema (A.R.), Fortanier-De Wit (V.V.D.), Berkhouwer (V.V.D.), Van de Wetering (C.H.U.), en de eerste Kamerleden De Dreu (P.v.d.A.), in 't Veld (P.v.d.A.), Tjalma (A.R.), Reyers (C.H.U.), en Kraay- 'vanger (K.V.P.). De griffier van de tweede kamer, mr. F. A. Schepel vergezelt de delegatie. AMSTERDAM (Gemeente Uuniversiteit) Bevorderd' tot arts:, mejuffrouw J. E. Baren- dregt en de heren J. C. Stork, J. A. Bangert, B. J. M. Lochtenberg, J. Macrander, H. F. Langendonk, A. P. F. Smith en H. H. van Vliet, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: mejuffrouw L. Duyzcnd en de heer A. C. van Vugt, beiden te Amsterdam. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen economie: L. Lammers, Amsterdam. DELFT: Geslaagd voor het kandidaats examen voor scheikundig ingenieur: C. J. Breukink (met lof), O verve-en, en D. Wein- garten, Haarlem. Geslaagd voor het inge nieursexamen voor mijningenieur: H. M. Brinkhorst, Naarden. Lodo wist in ieder geval, dat hij met één ding moest beginnen; die tulp moest in een bloempot geplant worden, anders zou hij verwelken. En dan ivas het met de doctor gedaan. Hij vulde een pot met aarde uit de tuin; toen nam hij voorzichtig de tulpeplant en zette die in de aarde. Ziezo, dat was gebeurdmaar wat nu verder? Lodo wist het niet. Die nacht, lag hij urenlang slapeloos te denken 67-68 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden J. Schip per te Ede. Bedankt voor Veenendaal (5de pred.pl.) H. Talsma te 's Gravenhage. Gercf Kerken Beroepen te Medemblik J. D. te Winkel, kand. te Voorthuizen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Schouwerzijl M. van Veelen, kand. te Rotterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenissë H. van Gilst te Dirksland. In de tuin van het Rijksmuseum te Am sterdam staat al vele jaren een historisch monument afkomstig uit de stad Groningen. In Groningen is een actie begonnen om dit monument, de oude Herepoort terug te krij gen en het een waardige plaats te geven in de stad Groningen. De oude Herepoort werd in 1621 ingebouwd in de vesting gordel van Groningen. Tot na afloop van de Frans-Duitse oorlog bleef de Herepoort ongeschonden, ze was de belangrijkste toe gang tot de stad. Bij de „ontmanteling" van de §tad, toen de vestinggordel en poorten werden afgebroken, bleef alleen de Here poort bewaard. Het monumentale bouw werk werd voor het nageslacht bewaard en overgebracht naar Amsterdam. In 1933 kwam de Herepoort in de belangstelling der Groningers te staan, toen op initiatief van wijlen de heer A. Brugmans een actie op touw werd gezet om de poort terug te krijgen. Er kwam evenwel onenigheid over de plaats, waar de Herepoort zou moeten staan. Het actiecomité wenste haar op de historische plaats, namelijk het Hereplein en het gemeentebestuur vond deze plaats ongeschikt. Het comité werd tenslotte op geheven en het ingezamelde geld werd ge bruikt voor de restauratie van de toegangs poort voor het Prinsenhof. Thans is deze zaak andermaal aangevat door de redactie van een Gronings dagblad in enkele arti kelen. Plet effect'was groot. Uit alle krin gen van de bevolking kwamen de reacties binnen De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, betuigde desgevraagd zijn Hoge Raad. Ter voorziening in de va cature van een raadsheersplaats in de Hoge Raad heeft#de Tweede Kamer als no. 1 op de voordracht geplaatst prof. mr. Ch. J. j. M. Petit, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rooms-kat'nolieke universiteit te Nijmegen. Alle 88 uitgebrachte stemmen waren voor prof. Petit. In Delft. Voor het rijkswegenbouw- laboratorium,. op het ogenblik gevestigd in Den Haag, zal een nieuw gebouw verrijzen in Delft. Aanvankelijk bestond het voor nemen voor dit laboratorium een nieuw ge bouw te doen verrijzen in Den Haag, doch de daarvoor beschikbare grond was naar het oordeel van de daarbij betrokken instanties te excentrisch gelegen. Tegen ambtenaren. Plonderd gulden boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand heeft de politierechter te Amsterdam opgelegd aan een 21-iarige timmerman, die twe» ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht met slagen, schoppen cn steenworpen van het terrein van zijn werk gever op het Prinseneiland te Amsterdam had verdreven. De ambtenaren kwamen daar om een onderzoek in te stellen in verband met de Hinderwet. Anonieme brief. Een gemeenteraadslid van Schoonhoven, de heer W. C. van Iperen (V.V.D.). heeft dezer dagen een anonieme brief ontvangen met aantijgingen over de wijze waarop hij het raadslidmaatschap ver vult. Een schriftkundige heeft verondersteld, dat de brief geschreven is door een der elf overige raadsleden. In de raad heeft de heer Van Iperen nu voorgesteld een raadscom missie te benoemen om de zaak te onder zoeken. Deze commissie is ondanks de stel ling van de burgemeester dat deze zaak niet in de raad thuishoort, gisteren door de raad ingesteld.0 Cocaïne. De rechtbank te 's-Graven hage heeft een 29-jarige apothekers-assistent veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, omdat hij in maart tot oktober 1956 totaal 50 gram cocaïne en 2 gram morfine had gestolen. Deze verdovende middelen had hij aan ëen Duitser verkocht. Staking voorbij. De staking van het personeel van de'o'-emische fabriek te Gro ningen is opgeheven. Na overleg met de erkende vakorganisaties heeft de directie besloten de benoeming van de twee bazen, waarover moeilijkheden gerezen waren, als- volle instemming met een eventuele terug- nog in beraad te nemen. In overleg met de keer van de Herepoort naar Groningen. Maar hij was van oordgel, dat de poort niet op het Hereplein geplaatst kan worden. Het best zou de poort gebruikt kunnen worden als museumstuk met behoud van haar functie. De poort zou het best als toe gangspoort tot het museumcomplex, dat aan het Martmikerkhof gebouwd zal wor den. kunnen dienen. ADVERTENTIE Nescafé geeft U de kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* Doe als volgt: Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittig, geurig en fijn, moet t van Nescafé zijn Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een blik Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- ietters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300. Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 14 febr. 1957. Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a.s. bericht. Geef s.?.p. de naam van Uw winkelier op. Junior bus f 1.43 - Nominal f 2.55 Familie bus 9.20 Coffcïnevrij Normaal f 2.30 Familie bus 10.45 Nescafé is bet gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan is ontworpen. IA Er moesten gebouwen worden gesloopt en huizen neergehaald, de steden moesten hun schoonheid en hun woonfunctie offeren aan het verkeer. Gigantische buitenwegen werden aangelegd, die om de steden heenliepen en de grootste verkeersdrukte uit het centrum hielden. Dat hielp evendoch men kon niet een hele stad voor auto's verbieden en zij kwamen toch weer met krioelende menigten naar de steden, zij ston den rij aan rij langs de straten en op de grachten, zij versperden het leven en verstikten de lucht binnen de muren van de woonplaatsen der mensen. Er was geen oplossing. Ieder jaar braken de automobielfabrieken grotere hoe veelheden glanzende wagens uit; steeds minder ruimte in de beschaafde wereld kan worden geserveerd voor speelterreinen, recreatie-oorden, parken en plantsoenen. Natuurreservaten worden doorsneden met brede auto wegen, de brede hoofdwegen krijgen zijwegen, de auto verovert alles en iedereen. Met het stijgen der aantallen motorvoertuigen op de wereld stijgen de dodencijfers het is als een om zich heen grijpende ziekte, een dodelijke besmetting, waar aan niemand kan ontsnappen. Er is geen geneesmiddel, want de kwaal is onstuitbaar doordat zij dagelijks ster ker wordt. Zij wordt met mankracht versterkt in de staalfabrieken, in de werkplaatsen der motorenleveran ciers, in de montage-afdelingen van de autobedrijven. De bacteriën der ziekte worden door de mensen zelf gemaakt, in een versnellende haast, met steeds meer ijver en technisch vernuft. In de ziekenhuizen vechten de doktoren en verpleeg sters tegen de dood. De dood door geweld, die op de wegen en in de straten toeslaat met de kracht van hard staal, met de snelheid van recordbrekers en de mee dogenloosheid van zielloze monsters. Zij vechten vaak tevergeefs, zij proberen te redden en worden verslagen. Dezelfde fabriek die hun in staat stelt de slachtoffers van ongelukken snel te bereiken in hun auto's, heeft het zwaard geleverd waarmee het leven wordt afgensneden. De stadsbesturen, de landsregeringen weten ook de oplossing niet. Enerzijds roepen zij met schreeuwende reclameplaten vreemdelingen naar hun stad of hun land, omdat zij commerciële voordelen zien in een zo ruim mogelijke toerdstenstroomAnderzijds missen zij de ruimte om de talloze bussen en auto's, die de mensen brengen waarom zij geroepen hebben, veilig te laten rijden. Zij zinnen op middelen om tenminste verlichting te brengen in de noodtoestand en zij brengen stoplichten en oversteekplaatsen aan. Zij breken straten door en dempen grachten. Maar met iedere meter die zij winnen komen er tien auto's bij. Er is geen oplossing. De toekomst van de beschaafde wereld ziet er somber uit. De mens verliest in snel tempo zijn ruimte en zijn rust, zijn veiligheid en zijn comfort. Terwijl hij steeds sneller wil gaan, moet hij noodgedwongen steeds meer obstakels overwinnen op zijn weg. Hij rijdt op buiten wegen boven de honderd kilometer per uur, om sneller in de stad te zijn, doch in de stad moet hij stapvoets verder wegens de overvloed van verkeer. en hij moet zijn wagen parkeren op een plek, die steeds verder van zijn doel gelegen is. Hij verliest steeds meer tijd, omdat hij zo'n haast heeft. Susan Richardson is thuisgekomen. Dokter Malloway heeft haar in zijn auto gebracht, nadat George en Elsie in het ziekenhuis waren gearriveerd. Geen van vieren sprak een woord onderweg. Susan zat tussen haar vader en moeder in bleek en mager, een schaduw van wat zij eens geweest was. Elsie streelde haar voortdurend zachtjes over het hoofd. Zij had grote moeite, haar tranen in te houden, als zij dacht aan de beproevingen die het kind te wachten stonden: nooit meer te kunnen lopen, niet meer te kunnen spelen en ravotten met de andere kinderen, naar school te moeten worden gebracht en weer te moeten worden afgehaald als een baby. Susan, aie zo vol levenslust en energie was geweest. George zat somber voor zich uit te staren. Hij was de laatste weken een verbitterd man geworden. Zijn medelijden met Su san en zijn woede tegen het meedogenloze noodlot meng den zich dooreen. Hij had met zijn vuisten willen vech ten tegen alles, wat zijn huiselijk geluk bedreigde doch dit was oruraakbaar. Het spotte en treiterde, zonder een eerlijk man de kans te geven zich met al zijn krach ten te verweren. O, hij zou alles voor Susan over hebben. Hij zou haar mee uitnemen en thuis gezelschap houden. Hij zou alles doen om haar leven te verlichten. Doch hij wist, dat al zijn medelijden en zorgen haar niet zouden kunnen helpen. Zij zou zich nog des te hulpelozer voelen, naar mate iedereen zijn best zou doen haar te helpen. De kin deren op school zouden haar medelijdend aankijken en zich beijveren haar van dienst te zijn.... zij zouden niet meer met haar kibbelen en zij zouden elkander aan sporen Susan te ontzien. En Susan zou zich steeds meer ongesloten voelen in het kringetje van haar ongeluk; zij zou opgroeien als een eenzaam mens, ondanks alle liefde die haar omringde. Die liefde zelf zou de muur vormen, waarmede zij voorgoed werd afgesloten van het leven.. Toen ze thuis waren en Susan met grote ogen van blijde verrassing de prachtige nieuwe spullen bekeek, die haar ouders voor haar hadden gekocht een droom van een jurk, drie dikke leesboeken en een sierlijk pols horloge, dat de vervulling van een lang-gekoesterde wens betekende, zonderden Gorge en dokter Mallowoy zich af in de kleine zijkamer, die de weidse naam van biblio theek droeg. Elsie bracht hun thee. George keek naar haar bleek gezicht, toen zij de kamer uitging. „Het is voor haar eenvoudig ondragelijk," zei hij, toen zij de deur achter zich gesloten had. „Dokter Malloway, zeg me nu eens ronduit: is er niets, helemaal niets dat ik nog doen kan? Is er geen enkele mogelijkheid meer die we nog kunnen proberen?" Zijn gezicht was vertrokken als van physdeke pijn en de toon van zijn stem verraadde, dat hij zichzelf reeds een antwoord gegeven had op zijn vraag. Dokter Malloway legde zijn hand op de arm van George Richardson. Zijn heldere ogen keken strak in die van George. „Mag ik het antwoord schuldig blijven?" zei hij. „Er is geen mens op de wereld, die de mogelijkheden van leven en dood kan doorzien tot op de bodem. Van leven en dood en alles wat daartussen is. Medisch gesproken is uw dochtertje gedoemd om haar leven lang invalide te blijven. Doch waarom zou ik proberen een profeet te zijn? Zij heeft een jong, krachtig lichaam een lichaam dat leven wil en van nature vecht om de beste levens- condities. De beschadigingen van haar ruggewervel zijn zo op het oog statisch doch het leven heeft vaak on vermoede krachten, die wonderen kunnen verrichten. Doch ik geloof dat er op dit ogenblik iets belangrijkere voor u is, meneer Richardson, dan de vraag of er wel licht een kans op verbetering in de toekomst is." (Wordt vervolgd). vakorganisaties zal over hun aanstelling een definitieve beslissing worden genomen. Kasteel wordt hotel. Het oude kasteel Wittem in Zuid-Limburg wordt hotel Het zal worden verbouwd en gerestaureerd in oude stijl. Industrieel ontkent dronken te zijn geweest Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft besloten in de zaak tegen de 42-jarige in dustrieel B. M. V. H. uit 's Gravenhage, die ervan wordt beschuldigd onder invloed van drank een auto te hebben bestuurd, nog twee getuige-deskundigen te horen. De directeur van het gerechtelijk natuur wetenschappelijk laboratorium, prof. dr. W. Froentjes en de scheikundige van dit laboratorium, drs. W. Verburgh, zullen op 15 maart worden geboord. De rechtbank had V. I-I. veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, maar de pro cureur-generaal bij het gerechtshof had veertien dagen geleden vrijspraak gere- quireerd. De bloedproef op V. H. had als resultaat opgeleverd 2,6 promille. Maai de verdachte heeft steeds ten stelligste ontkend dronken te zijn geweest. Voorts werden ter zitting verklaringen ten gunste van de industrieel afgelegd. z\LJ V ILl\ 1 ADVERTENTIE en pijnweg- wrijven met DONDERDAG 7 FEBRUARI Minerva: „Sous le ciel de Paris", lo jaar, 8.15 u. Studio: „Geaarlijke ontmoetingen", 18 j., 7 en 9.15 uur. Lido: Michaël Strogoff", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Car naval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 8 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bengazi", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 u. Jeugdkapel Sionskerk: Lezing met kleuren film door Simon de Waard voor Cultureel Comité „Over de brug", 8 uur. VRIJDAG 8 FEBRUARI Minerva: „Serenade", 14 jaar, 8.15 ur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Kaiser Walzer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Carnaval in Wien', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. C:nema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 2,4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Pioniers van het westen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Stadsschouwburg: Hoofdstadoperette uit Amsterdam met „Die lustige Witwe" voor Geloof en Wetenschap, 8 u. Concertgebouw: Paul Chr. van Westering bespreekt concert voor Volksuniversiteit, 7.30 uur. N.Ph.O- o.l.v. Marinus Adam, solist Jan Hesmerg, viool, 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van Spiritisten „Het Licht' met psy chometrie, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6