Floris V en Willem Iï op proef in nissen van de Pandpoort opgesteld JSC ill Intrekking van Teylers legaat was inderdaad rechtsgeldig Actiecomité verzamelde reeds 175 handtekeningen voor adres Opstelling maquette omstreeks Pasen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Amateurtoneel „De grote race" Modellen van gips in de nissen Haarlemse rechtbank maakt einde aan legende Windbukskogeltje in oog Haarlemmer aangehouden en ingesloten Hildebrandmonument Zeepkistenrace dit jaar niet op Bloemendaalseweg KERMIS OP PARKLAAN In Haarlem slechts vermakelijkhedennadat in 1916 kermis door raad werd afgeschaft P. J. Kapteyn spreekt op 7 maart over Israel Johnny Jordaan voor maagoperatie opgenomen Nieuwe leiding op „Lindenheuvel" UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorbijgangers die vanmorgen over de Grote Markt naar de Kondgstraat zijn ge wandeld of gereden, heben zich een eerste indruk kunnen vormen van de toekomstige stenen bewoners van de twee lege nissen naast die Pandpoort in het Haarlemse Stad huis, Floris de Vijflde en Willem de Tweede. Menigeen zal wel vergeten zijn, dat de Haarlemse raad. in februari 1955 ruim zes duizend gulden beschikbaar stelde voor het maken van. twee beelden, die de ge noemde graven uiit het Hollandse huis zou den voorstellen. Deze versiering, waartoe de opdracht wend verstrekt aan de beeld houwer Marl Andniessen, yormt een onder deel van de restauratie van het Stadhuis en zullen juist door de zinrijke keuze een verrijking daarvan betekenen. Willem II, uit de geschiedenisboekjes bekend als ,,Rooms-kon<ing", stichtte het jachtslot, dat de oudste kern van het Haarlemsse Stad huis vormt en verleende Haarlem in 1245 stadsrechten,. Floris V heeft recht op de dankbaarheid der Haarlemmers, omdat hij de grond schonk voor het Dominicaner- klooster, dat thans de stadsleeszaal en bi bliotheek en de raadzaal herbergt. Ook zou Floris V enige tijd in Haarlem hebben geresideerd. Vanmorgen werden bij wijze van proef de twee gipsen modellen in. de nissen ge plaatst om het effect daarvan te beoor delen, alvorens Mari Andriessen de beel den uit steen gaat hakken. Dit zal wel enige maanden vergen. De steensoort dient trou wens nog gekozen te worden. Beide beel den zijn ruim een meter hoog en geven de historische figuren in harnassen gekleed weer, waarbij de gehelmde Floris V (links) een wait krijgshaftiger indruk maakt dan Willem II, die blootshoofds blijft. Wellicht zal men opmerken, dat beide graven het harnas nimmer gekend hebben, omdat dit pas in de middeleeuwen in zwang raakte. De beeldhouwer kon. echter moeilijk figu ren in romaanse wapenrusting in deze go tische nissen plaatsen. Tevwille van de eenheid van stijl koos hij deze oplossing, welke trouwens ook in vroeger eeuwen ge bruikelijk was. Het enige houvast, dat de kunstenaar voor zijn ontwerp had, waren trouwens de schilderijen van de graven uit het Hollandse huis, zoals deze zich in het Stadhuis bevinden. Ook deze dateren uit later tijd en geven de heren in harnas sen weer. De proefopstelling trok natuurlijk heel wat bekijks. Niet alleen was Mari Andries sen erbij tegenwoordig, maar ook de ge meentesecretaris mr. H. E. Phaff, die het initiatief tot deze verfraaiing nam, de ar chitect van Openbare Werken ir. H. A. „Met de opvoering van „De grote race", toneelspel van Dorothy en Campbell Christie, heeft de toneelvereniging „Vriendenkring" zich woensdagavond in gebouw Sint Bavo alleszins onderscheiden. Het is geen gemakkelijk stuk. Onder de oppervlakkige society-toon, die het vooral het begin tot een weinig intrigerende aangelegenheid lijkt te maken, gaat een maximum aan spanning schuil, dat men moet laten voelen op gevaar af anders het contact met de zaal te verliezen. Pas tegen het eind van het tweede bedrijf richt het zich direct op de uitwerking van het ge stelde conflict, krijgt dat conflict een con creet aanzien en ontladen zich alle span ningen, die de dramatis personae al die tijd de baas wisten te blijven. Dan spoedt het drama zich snel naar het einde. De explosie zal heviger zijn naarmate zij met meer ingehouden kracht is voorbereid. Zo ongeveer als men vulkanisch geweld hoort aankomen uit een voortdurend onder gronds grommen en rommelen. De hoofdpersoon uit het stuk, zekere Gerald Coates, vermoordt bij de aanvang van het spel zijn vrouw. Hij meent, tenmin ste dat hij de veroorzaker is van haar dood, maar het politie-onderzoek leert dat zij een natuurlijke dood is gestorven. Zij was dronken en bedreigde hem. In de wor steling, die volgde, verweerde Coates zich hardhandig. Zijn vrouw viel, verwondde zich en stierf. Hij brengt haar weg uit zijn woning en ensceneert een beroving. De politie krijgt nu tot taak uit te zoeken of daarvan werkelijk sprake is. Natuurlijk geraakt zij op het juiste spoor en wordt de toedracht onthuld. Maar dat duurt lang genoeg om ons gelegenheid te geven de „moordenaar" een warm hart toe te dragen en zijn motieven om de „misdaad" te ver bergen, te aanvaarden. D; hij het niet kan klaren tegen de gewiekstheid van de inspecteur voelt men aankomen. Naarma te zijn ontmaskering zich duidelijker af tekent groeit ons verlangen om hem te redden. Zijn bekentenis komt tenslotte als een bevrijding. Het zal goed met hem af lopen, alleen al om wat hij heeft moeten doormaken. En dat is nu precies wat wij hebben doodgemaakt. Een knap geschreven stuk dus, dat on der de zorgzame regie van Henk Bakker door „Vriendenkring" karaktervol is ver tolkt. Ik wil graag de nadruk leggen op dat karaktervol. Het duidt precies aan waarin de verdiensten van de opvoering gelegen zijn. Men maakte er zich ni"t af met type ringen. Er zaten sterke gemoedsbewegin gen achter de handeling, innerlijke nood druft en angst, medelijden en warmhartig heid. Vooral Paul Haanstra in de hoofdrol wist ze uit te drukken, maar ook Willy Witte-Lefèbre als de vrouw, die hem lief heeft met een mooie clause op het eind van het tweede bedrijf. Coby Valk-Bakker was nog te weinig mondain voor de tragi sche figuur van de verlopen Baps en dat was er mede oorzaak van dat de opvoering een zwak en gerekt begin had. Herman Souvercin speelde een sympathieke vriend en Fons Jansen maakte van de fatterige Buns Darling een meesterlijk stukje lan- derigl- id. Een tikje te huiselijk deed mij Toos de Koning-de Eoer als Pinky aan, al blijft deze figuur niet zonder tweespalt, omdat zij hartelijkheid en frivoliteit in zich verenigt. De inspecteur was een kolf je naar de hand van Jaap Plas, die zich in zulke rollen altijd door zijn flegma en spitse zin weet te onderscheiden. Een voor beeld van hoe men van een bijrol een mooi stukje toneel kan maken, leert Jef Schous met sergeant Gibson. De butler van Jef Voogt was in stijl, zij het nog wat tam. P. W. Frame Breuning, de architect voor de stadhuis- restauratie de heer C. W. Royaards, de di recteur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard, en de met de dagelijkse lei ding van deze werkzaamheden in het Stadhuis belaste heer P. Jongens van Openbare Werken. Floris V (met helm) en Willem. II van nabij gezien. Men moet er rekening mee houden, dat de stenen beelden straks grijzer van kleur zullen zijn, dan de witte gipsmodellen en dus beter bij de verweerde muur zullen passen. Mari Andriessen kijkt hoe de gipsmodellen 't in de nissen „doen" (links). De gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff, kijkt de ande re kant uit. In het midden ziet men de architect van de Stad huisrestauratie, de heer C. W. Royaards, op de rug. Kort geleden hebben wij bericht, dat de Haarlemse rechtbank de eis van de Am sterdamse lampekappenfabrikant Lode- wijk Christiaan Wegerif tegen de direc teuren van de Teyler-stichting te Haarlem, met een legaat van 100.000 gulden in obli gaties „Vriesland" van Pieter Tcyler van der Hulst aan zijn nicht Catharina Olt- hoff tot inzet, heeft afgewezen. Thans zijn wij in de gelegenheid de be langrijkste overwegingen, welke de Haar lemse rechtbank tot deze uitspraak heb ben geleid, te publiceren. Voorop staat, dat door deze uitspraak een einde wordt gemaakt aan de legende, dat de intrekking van dit legaat, steeds door de zogenaamde erfgenamen van Ca tharina Olthoff betwist, niet rechtsgeldig zou zijn. Aan de hand van de door de rechtskundige raadsman van de directeu ren van de Teyler-stichting overlegde stukken, stelt de Haarlemse rechtbank niet alleen, dat Pieter Teyler het omstre den legaat zelf heeft ingetrokken, maar ook dat dit feit aan zijn nicht Catharina Olthoff bekend moet zijn geweest. Zij heeft immers na het overlijden van Pieter Tcyler wel een vordering ingesteld tot af gifte van twee andere legaten, maar vor derde niet de „obligaties Vriesland" op. Bovendien moesten Catharina Olthoff en na haar komende rechthebbenden op de nalatenschap voldoen aan de voorwaarde, dat zij binnen zes weken na het overlijden van de erflater of nadat het legaat te harer kennis zou zijn gekomen, zouden verklaren van alle andere eventueel be staande rechten op de nalatenschap af stand te doen. Het komt de rechtbank uitermate onwaarschijnlijk voor, dat de eiser en zijn rechtsvoorgangers niet met deze bepaling of met het bestaan van het testament op de hoogte zouden zijn ge weest, nu hierover in de loop der jaren tal van procedures zijn gevoerd en er blijkens de op een van de door eiser overgelegde stukken voorkomende stempels zelfs een „Olthoffsche Erbschafstvereinigung fiir Deutschland und Holland" schijnt te zijn Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft een dertienjarige jongen in Haar lem-Zuid een twaalfjarig vriendje een windbukskogeltje in het oog geschoten, tengevolge waarvan het slachtoffer in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Op verzoek van enige jongens op straat, schoot de dertienjarige windbukseigenaar die zich achter het geopende venster van zijn ouderlijke woning bevond, met zijn windbuks pluimpjes af. Toen hij geen pluimpjes meer had, nam hij een kogel tje, dat hij zonder te richten afschoot, waarbij het kogeltje het oog van de twaalfjarige Wessel H. trof. De politie heeft de restanten van de windbuks in beslaggenomen, nadat de woedende vader van de jeugdige schutter het „speelgoed" al vernield had. opgericht! Temeer acht de rechtbank dit onwaarschijnlijk, omdat de heer Wegerif in 1929 reeds zijn zogenaamde rechten heeft gecedeerd aan de Duitser Onno Wi- ard Olthoff, hetgeen zijn bewering, dat hij pas op 21 oktober 1953 door Olthoff van het bestaan van het legaat in kennis werd gesteld, wel uitermate onwaarschijnlijk maakt. Ook de eis, dat de directeuren van de Teyler-stichting rekening en verantwoor ding moeten afleggen over het beheer van het legaat, wordt door de rechtbank af gewezen, omdat zij met de gedaagden van mening is, dat dit legaat ingetrokken was, zodat zij daar ook nimmer beheer over hebben kunnen voeren. Bovendien heeft de eiser niet duidelijk gemaakt over welke tijd deze rekening en verantwoording zou den moeten lopen. Tenslotte wijst de rechtbank er, in na volging van vroegere uitspraken op, dat Pieter Teyler van der Hulst voor altoos zijn nalatenschap voor ideële doeleinden afzonderde, onder bepaling van de wijze waarop dat vermogen zou worden beheerd en gebruikt en dat hij het saldo van de nalatenschap heeft vereeuwigd en besten digd tot een zelfstandig, blijvend centrum. Wij herinneren er nog aan, dat de heer Wegerif duizend gulden aan proceskosten moet betalen. Verdacht van vele diefstallen en berovingen De Haarlemse politie heeft een achttien jarige jongeman uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht wordt verscheidene in- braakjes en berovingen te hebben gepleegd, waarbij onder meer f 130 uit een Haarlem se woning werd gestolen. Na aan de tand te zijn gevoeld bekende de Haarlemmer zich te hebben schuldig gemaakt aan de beroving van een onder de invloed van sterke drank verkerende man in de nacht van 18 op 19 januari in de Schagchelstraat te Haarlem, bij welke gelegenheid een portefeuille met vijftien gulden werd gestolen. Het onderzoek naar de aanklacht van het slachtoffer werd destijds bemoeilijkt wegens het vage sig nalement, dat kon worden opgegeven. Bovendien bekende de jongeman, een diefstal van veertien gulden te hebben ge pleegd ten nadele van een 26-jarige haven arbeider, alsmede een diefstal van vijf gulden uit een woning aan de Lange Poel laan te Haarlem samen met een zeven tienjarige los-arbeider. Samen met een achttienjarige steigerbouwer zou de Haar lemmer een kist mandarijnen op de groen temarkt hebben gestolen. Tenslotte be kende hij uit een patronaatsgebouw in de Koningstraat te Haarlem enige kleinere voorwerpen, waaronder een shawl en een zaklantaarn, te hebben weggenomen. De politie heeft de man ingesloten. Nadat het hoofd van de bouwkundige afdeling van Openbare Werken, ir. H. A. Breuning en de architect voor de Stad huisrestauratie, de heer C. W. Royaards, de proefopstelling van de beelden in de nissen van de Pandpoort hadden bekeken, hebben zij een belangrijke conferentie ge had over een andere beeldengroep, welke Haarlem in de toekomst zal sieren, het Hildebrandmonument. Deze bespreking had plaats met de beeldhouwer, professor J. Bronner, die enige aanwijzingen gaf omtrent de door de technische hoofd ambtenaar van Openbare Werken P. J. Bestenbreur ontworpen maquette. Men in thans zover gevorderd, dat naar dit ontwerp een maquette kan worden gemaakt, waarbij ook de gipsmodellen van het Hildebrandmonument zullen worden gebruikt. De proefopstelling in de doorkijk van de Haarlemmerhout is omstreeks Pa sen te verwachten. De maquette zal zodanig worden gecon strueerd, dat er verschillende opstellings mogelijkheden zullen zijn. Oranjevereniging vergaderde in „Roozendaal" te Overveen Woensdagavond vergaderde het bestuur van de Oranjevereniging te Overveen in café-restauramt „Roozendaal". Tot secre taris werd in de plaats van de heer F. de Jong bij acclamatie gekozen de heer W. J. van der Werff, werkzaam als sous-chef van de afdeling Algemene Zaken op het raad huis in Overveen. Er werd onder meer besloten de zeep kistenrace op Koninginnedag (dinsdag 30 april) dit jaar niet op de Bloemendaalse weg te houden. Voorgesteld werd hiervoor de Cearalaan te kiezen, mits daar natuur lijk geen bezwaren tegen bestaan en de goedkeuring van het gemeentebestuur hiervoor verkregen wordt. Het ligt in de bedoeling van het bestuur 's avonds een fakkeloptocht te houden. De volgende be stuursvergadering van de Oranjevereni ging, tijdens welke de plannen nader be sproken zullen worden, zal op woensdag 6 maart worden gehouden. De bewoners van de Parklaan te Haar lem zijn verontwaardigd. De rust van hun laan dreigt twee keer per jaar verstoord te worden door de kermis, die de laatste jaren in de Nassaulaan werd gehouden. Ook vrezen zij de achteruitgang van de hele bmirt, als het plantsoen in het midden van de Parklaan zal verdwijnen om plaats te maken voor een betegeld middenstuk, waar twee keer per jaar de kermis zal worden gehouden en dat verder als par keerterrein of rolschaatsbaan dienst zal doen. Al deze bezwaren hebben vorm gevon den in twee brieven aan B. en W. van Haarlem, één van een opgericht actie comité van de bewoners en het andere van vijf schoolhoofden, eveneens uit het Park- laankwartier. Wij hebben beide bezwaar schriften gepubliceerd en ook verder de nodige aandacht aan deze kwestie besteed. Gisteren hielden de bezwaarden een bij eenkomst voor de pers, waarin zij hun klachten nogmaals formuleerden en tevens meedeelden, wat reeds bereikt was. Tijdens deze bijeenkomst werd naar vo ren gebracht, dat naar de mening van de bewoners van de Parklaan een kermis, die zich reeds ontwikkeld heeft tot een soort Lunapark, niet meer in de binnen stad thuishoort en zeker niet in een buurt als het Parklaankwartier, waar twee hof jes, twee rusthuizen en vijf onderwijs instellingen, waarvan één voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen. Het adres, dat de bewoners hebben opgesteld heeft reeds 175 handtekeningen verworven. Van de na bij gelegen Parklaan hebben alle bewoners het adres ondertekend, behalve twee, die over een poort beschikken, welke tijdens de kermisweek als fietsenstalling dienst zou kunnen doen. In het Ripperdapark heeft één bewoner niet getekend en in de Ripperdastraat hebben drie bewoners het adres van hun handtekening onthouden. Argumenten ten gunste van het aan leggen van een parkeerplaats of rolschaats baan, worden door de bewoners bestreden, omdat zij van mening zijn, dat er aan dergelijke zaken in de Parklaan geen be hoefte bestaat: auto's parkeren er nu reeds vrijwel niet en op het Phoenixterrein is al een kinderspeelplaats. Daar tegenover stel den zij scherp de nadelen, die zij van een verdwijnen van het plantsoen vrezen. Of zoals één der bewoners zich uitdrukte: „Dan is de Parklaan goed voor alles en bestaat zelfs de mogelijkheid, dat er bin nenkort markt wordt gehouden." Er is gesteld, dat de kermis voorlopig bij wijze van proef zou worden gehouden, maar, zo vroeg één der andere belang hebbenden, „Zal de gemeente daarna het plantsoen weer in orde laten brengen?" Hij berekende dat dit ongeveer drie a vier gulden per vierkante meter zou gr.an kos ten en kwam op grond van deze calculatie zelf tot de overtuiging, dat de gemeente daar wel niet aan zou beginnen. Enige twijfel, die aan de rechtvaardiging van het adres van de vijf schoolhoofden werd opgeworpen, werd door de aanwezige vertegenwoordigers van de onderwijsinstel lingen fel bestreden. „Wij hebben niet één week last van de kermis, maar drie" meenden zij. Ook de opmerking, dat de kinderen zelf zo'n kermis toch wel erg prettig zouden vinden, vond bij de school hoofden geen gehoor. „Als hun aandacht van de lessen wordt afgeleid en zij wegens dit gebrek aan concentratie worden ge straft, zal hun plezier aan de kermis ook wel verdwijnen." De adressanten menen, dat het nog niet vaststaat, dat de kermis er komt en mocht het zover komen, dan overwegen zij als demonstratie de vlag halfstok te hangen tijdens de kermisweek. „Rock en roll" Over het begrip volksvermakelijkheden werd ook nog gesproken. De kermis wordt langzamerhand een vermaak van de „rock en rollers" vonden de adressanten. Boven dien meenden zij te weten, dat de kermis in 1916 door de gemeenteraad was afge schaft en zouden zij misschien op dit punt een actie kunnen beginnen. Wij hebben er de oude raadsverslagen nog eens op nageslagen, waarbij inderdaad bleek, dat de kermis door de gemeente raad op 15 januari 1916 is afgeschaft. Het betreffende voorstel werd zonder discussie in stemming gebracht, waarna het met 22 tegen 9 stemmen werd aangenomen. Op 2 juni 1920 was er in aansluiting aan dit besluit een motie Reinalda-Wolzak, die zich kantte tegen de plaatsing van een stoomcaroussel en die met 18 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Na de bevrijding werd de kwestie in 1947 nog weer eens aangesneden, door een motie-Spek, waarbij B. en W. verzocht werden de strekking van het besluit van 1916 te handhaven, omdat de complexen kermisvermakelijkheden steeds meer het karakter van een kermis kregen. B. en W. verklaarden deze motie over bodig, maar hadden er geen bezwaar tegen als zij werd aangenomen. Bij die gelegen heid zei de toenmalige wethouder mr. S. i van der Wall: „Ook wij wensen de kermis als een op gezette tijden terugkerende op zich zelf staande feestviering niet terug". De motie-Spek werd echter verworpen met 26 tegen 5 stemmen, waarna de algemene opvatting heerste, dat er in Haarlem geen kermis werd gehouden, maar slechts ker misvermakelijkheden. Hierbij is het tot dusverre gebleven, totdat nu deze kwestie naar aanleiding van de bezwaren van de Parklaanbewoners opnieuw naar voren wordt gebracht. A ndere mening De bezwaarden zijn van oordeel, dat het in 1951 door de gemeente aangekochte ter rein aan de Verspronckweg het meest ge schikt is voor het houden van een kermis. Hier staat echter de mening van de ker misexploitanten lijnrecht tegenover. „Daar zouden wij nooit gaan staan, zelfs niet als het voor niets kan" was hun mening. Bo vendien zou het terrein eerst in orde ge maakt moeten worden, hetgeen ruim an derhalve ton zou moeten gaan kosten. De exploitanten achten dit terrein te zeer uit het centrum. Wat de ligging betreft, zou den zij de Nassaulaan prefereren boven de Parklaan, omdat deze laatste ook enigszins uit het centrum zou liggen. Aanstaande zaterdag zal nogmaals een bespreking over deze kwestie plaats heb ben tussen vertegenwoordigers van het centrumcomité Koninginnedag en het co mité Nationale Feesten en B. en W. Zoals bekend dienen de opbrengsten van de ker mis voor een groot deel om de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag, die door het centrumcomité ieder jaar wordt ge organiseerd, mogelijk te maken, zodat op grond hiervan in ieder geval ergens in Haarlem kermis zal moeten worden ge houden. Een andere oplossing, dan plaatsing op de Parklaan wordt ten zeerste bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de pachtcon- tracten tussen de exploitanten en de or ganiserende comité's reeds getekend zijn. Buurtvereniging „Overveen" Aan de leden van de buurtvereniging „Overveen", die thans reeds 240 leden telt, zal een circulaire worden verzonden, waar in van de verdere plannen van deze vereni ging mededeling wordt gedaan. De functies van het definitieve bestuur zijn thans als volgt verdeeld: K. J. Aanstoot, voorzitter; A. Jacobson, vice-voorzitter; J. A. Boskamp jr., secretaris; C. J. Reinalda, waarnemend secretaris; A. P. W. van den Ham. penning meester en mevrouw M. C. Fahrenfort- Meuffels en de heer A. Schipper, leden. De buurtvereniging stelt zich in de eerste plaats ten doel als schakel te dienen tussen het gemeentebestuur en de bevolking bij alles wat de gemeenschapszin bevor-dert. Teneinde dit saamhorigheidsgevoel te sti muleren heeft het bestuur het plan opge vat jaarlijks een zevental contactavonden te houden, waar lezingen voor fotoliefheb bers, voor muziekminnenden en over di verse onderwerpen zullen worden gehou den. De eerste van deze lezingen heeft don derdagavond 7 maart plaats. De heer P. J. Kapteyn uit Bentveld, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van de Pro vinciale Staten van Noordholland en van de gemeenteraad van Bloemendaal voor de Partij van de Arbeid zal daarbij over zijn ervaringen in Israël spreken. De heer Kapteyn heeft op verzoek van de UNO een bezoek aan dit land gebracht teneinde de problemen van het Midden- Oosten te bestuderen. Johnny Jordaan uit Zandvoort heeft zich vanmiddag voor het ondergaan van een maagoperatie naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem begeven. Hij gevoelde zich de laatste dagen niet gezond, hoewel hij tot gisteren toe zijn normale werk zaamheden heeft voortgezet. Een medisch onderzoek wees uit, dat de zanger een maagoperatie moest ondergaan. Daartoe is hij thans in het Haarlemse ziekenhuis op genomen. Het vertrek van ds. R. van de Mast naar Delft wegens zijn benoeming tot studen tendecaan aldaar, deed het bestuur van „Lindenheuvel" te Bloemendaal in zijn laatste vergadering besluiten de leiding van dit centrum, die tijdelijk in handen was van mevrouw Van der Braak, in han den te leggen van ds. en mevrouw Sickesz- Snijders. Aangezien ds. J. C. Sickesz tot begin juli nog als predikant aan het Haag se Diaconessenhuis „Bronovo" verbonden is, zal het echtpaar Sickesz pas daarna op Lindenheuvel in functie treden. Nietttos in het kort Kienavond uitgesteld. De kienavond, die ten bate van het bouwfonds van de Ne derlands Hervormde Gemeente zaterdag 9 februari in Vijfhuizen zou worden gehouden, is een week uitgesteld in verband met de uitvoering van de gymnastiekvereniging „Vijfhuizen", die op deze datum plaats heeft. De kienavond zal nu zaterdag 16 februari worden gehouden. Botsing. Op de Hoofdstraat in Hille- gom heeft zich gisteren een botsing voorge daan tussen twee personenauto's, die beiden in de richting Haarlem reden. Een van de wagens moest plotseling remmen, waardoor de achteropkomende wagen een aanrijding niet kon voorkomen. Beide auto's werden beschadigd. Uit een onderzoek bleek, dat de bestuurder van de achteropkomende wa gen niet in het bezit was van een rijbewijs. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, zal aanstaande vrijdagmiddag geen spreekuur houden. Ds. Van Wijngaarden vertrekt naar Hoofddorp Ds. D. C. van Wijngaarden, predikant bij de Hervormde gemeente te IJmuiden, heeft het beroep naar de Hervormde ge meente te Hoofddorp aangenomen. Hij volgt ds. J. C. Salverda op, die enkele maanden geleden is overleden. AMSTERDAM Het voornaamste onderwerp van ge sprek ter beurze was woensdag het her nieuwde aanbod in Nederlandse staats fondsen, die over de gehele linie verder inzakten. De affaire was zowel in staats- fondsenhoek als op de aandelenmarkt zeer stil en koersfluctuaties van betekenis de den zich niet voor. Het zeer zwakke ver loop van Wallsfreeet had uiteraard in de eerste plaats grote uitwerking op de inter nationale fondsen. Toch bleek de stem ming hier nogal mee te vallen hetgeen men aldus verklaarde dat het koersverlies van Wallstreet hier in feite reeds heeft plaats gevonden. Per saldo vielen de leidende internationale fondsen dus heel erg mee. Niettemin bewoog Kon. Olie zich tussen 154.20 gulden en 155.00, waarmee een ver lies van ongeveer 2 gulden werd geleden. Unilever en AKU waren zwak gestemd en zelfs Philips wist zich niet geheel te hand haven, ondanks het feit dat Londen we derom ais koper optrad. De converteerbare obligatielening Phi lips blijft in gesloten hoek verhandeld worden. Uiterlijk valt daar dus heel wei nig van te merken. Een adviesprijs werd vernomen van circa 112 percent. De jong ste spoorweglening was samen met de staatsfondsen iets in reactie. Woensdag werden voor het eerst ter beurze verhan deld de claims Arnhemsche Scheepsbouw waarvan de aandelen, die tot dusver in courant waren, eerdaags ter beurze zullen worden genoteerd. Er zijn zes claims nodig om in te schrijven op een stuk van 1.000 gulden Men vermoedde dat de prijs van de claim ongeveer 120 gulden zou worden hetgeen neerkomt op een koers voor de nieuwe aandelen van circa 182 procent tegen 205 percent voor de oude aandelen cum claim. Overigens is de markt van weinig betekenis; de scheepvaart onregel matig. Het verslag van de Amsterdamse Bank was ter beurze nog niet bekend. Ook certificaten Nederlandse Handel Maat schappij werden lager geadviseerd. Pro longatie 3pet. (A.N.P.) NEW YORK. Tegen het eind van de beurs van gisteren liepen de aandelen op, nadat een terugval aan het begin bij een lange reeks fondsen dalingen tot meer dan een dollar had ver oorzaakt. Zowel bij het herstel als bij de daling was er weinig activiteit. Er ont stond niet de verhoopte actieve kooplust, die zich vorig jaar vijf maal voordeed na dat even lage koersstanden waren bereikt. Ook het nieuws had geen invloed. De waarschuwing van president Eisenhower werd bekend, waarin deze met controle maatregelen dreigt indien de zakenwereld en de vakverenigingen zich geen beper kingen opleggen. Het beste herstel deed zich voor bij staal-, koper- en rubberwaarden en bij enkele individuele fondsen in de catego rieën auto's, chemie en vliegtuigen. Het Dow Jones industriegemiddelde sloot met 0,85 winst op 470,31, na bijna de ge hele dag een punt lager dan dinsdag te hebben gestaan. Spoorwegen, eveneens aanvankelijk een punt achter, sloten met een stijging van 0,12 op 146,33 en openbare nutsbedrijven met een stijging van 0,03 op 70.90. De omzet bedroeg 2.110.000 aandelen te gen 2.610.000 op dinsdag. U. S. Hoffman, Avco, General Motors en General Electric boekten de belangrijkste omzetten. Van de 1.161 verhandelde fondsen sloten er 468 hoger, 396 lager en 398 onveranderd. Er werden slechts twee nieuwe hoogte punten bereikt en 55 laagtepunten. (U.P.). Slotkoers Hed gisteren 13.45 3-334 9/o Nederl/47 86^ 86% 3 Nedl. 1962/64 91 'A 92 A. K .U 19834 19934 Calvé Delft 289 291 Van Gelder Zonen 197 195 K. N. Hoogovens 271 271 Nederl. Ford 312 310 N. Kabelfabriek. 26834 270 gew. Philips Gloeil. 249 250 pref.PhilipsGloeil. 143 143% Unilever 338 34134 Wilton Fijenoord 219% 220 Dordtsche Petrol. 775 780 Konkl. Petroleum f 154,50 155,60 A'dam Rubber 79 79 Holl. Amer. Lijn 174 175% N. Scheepv. Unie 168% 16934 Phs. v. Ommeren 27834 278 H. V. A 96 96 Verg. Deli Mijen 102 101 Amsterd. Bank 22034 22034 Ned. Handel Mij. 166 166 Rotterd. Bank 18134 18134 Twentsche Bank 187% 18734 Anaconda Copper 66% 67 Bethlehem Steel 177 178 U. S. Steel 62% 63 General Motors 40'/t8 40% Shell Union 77 77 34 34 34

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7