BRYLCREEM Eerste miljoen in radio-actie voor poliobestrijding bijeen Belastingvrij reserveren voor bedrijven bepleit Rijksbijdrage voor aanleg weg Heussensstraat-Zijlweg OPERATIE „GOED ZO TWEEDE KAMER Klacht over het grote aantal ambtenaren Teleurstelling over uitblijven toegangswegen Velsertunnel De negen Muzen Subsidie voor een studie over Calvijn Vragen in de Tweede Kamer over ontslagen bij Ned. Opera Examens voor mooi, gezond haar Gedragingen van Haagse firma worden onderzocht Landen Luchtmacht zegden een deel van hun orders of) Kort nieuws DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 99 (Speciale berichtgeving) LUISTEREND Nederland - er zijn zo ongeveer een miljoen toestelbezitters - stemt hedenavond weer af op Hilversum II, voor de operatie „Goed-zo" van de N.C.R.V., de door Johan Bodegraven geleide nationale radio-actie, die in de eerste plaats is ingezet ten bate van het Nationaal fonds tot bestrijding van de kinderverlamming en waar van ook enkele andere instellingen, te weten de Johannastichting te Arnhem, Barti- meus te Zeist en EJjfatha te Voorburg, profiteren. Tien weken, waarvan er nog drie op de hulp aan de Hongaarse vluchtelingen (opbrengst tweehonderdduizend gulden) waren afgestemd, is deze actie thans in de ether. Buiten dit bedrag - dat Johan Bodegraven, bedelaar nummer één, voor de microfoon „even bijeenbracht" - is thans het eerste miljoen voor de daarvoor in aanmerking komende stichtingen bijeen! Hedenavond, wij lopen de radio daarop enige uren vooruit, zal Johan Bodegraven dit luisterend Nederland kunnen mededelen. Een resultaat, dat in zeven weken werd bereikt en dat respect afdwingt. Een miljoen - dit is in principe overeengekomen - waarvan de poliobestrijding het leeuwendeel krijgt. Eén miljoen, maar het worden er misschien wel twee.... want volgens Bodegeraven „is men goed op gang". Nog veertien keer rijdt de zonnetrein, waaraan deze actie is gekoppeld en die tal van prachtige prijzen, waaronder een auto in zijn lading meevoert, door ons land. Nu hedenavond hel eerste miljoen bijeen is slechts een en kele radio-actie over trof dit resultaat - hebben wij eens con tact gezocht met de man, die dit miljoen, het is niet zijn eerste, bij elkaar praatte: Johan Bodegraven. Is het mogelijk, zo wil den wij weten, dat al die tienduizenden in zendingen („Spreekt u gerust van honderd duizenden!") aan een nauwkeurig onder zoek worden onder worpen? Johan Bo degraven - wij trof fen hem in de N.C.R. V.-studio aan tussen duizenden „goed- idee-brieven" - is een slagvaardig man, die gevoel heeft voor hu mor. Zoeken doet hij zijn populariteit niet. Radio en televisie brachten hem in de gehoorkring en het gezichtsveld van dui zenden. De taxi-chauffeurs in Hilversum, in Am sterdam en Gronin gen, in Middelburg en Maastricht, begroeten hem met een „Dag meneer Bodegraven". Op straat, in het res taurant, in de winkel, in trein en tram is dit niet anders. Veilig, zo liet hij zich tegenover ons uit, is hij alleen in zijn woning, doch ook daar weet men hem - gemiddeld dertig telefoontjes per dag - te vinden. In zijn woning, waar hij in de voor een radioman zo spaarzaam toegemeten tijd, kan opgaan in de vreugde om zijn kinderen - een meisje van acht en twee jongens van twaalf en vijftien as sisteert hij vaak zijn vrouw in de huis houding, met vaten wassen. Deze huis houdelijke plicht vervult hij met enthou siasme, want het is voor „Goed zo". Voor iedere keer namelijk, dat hij de vaat in januari voor zijn rekening nam, zegde een luisteraar hem een gulden voor de actie toe. Het beste idee Door deze actie heeft Bodegraven al van alles moeten doen: het tellen van de stre pen in zijn das, van de knopen aan zijn kostuum, van de kopjes in zijn woning en van het meten van de centimeters van zijn schoenveters. En daar staat dan weer een zeker bedrag van dubbeltjes, kwartjes of guldens tegenover. Het zijn allemaal op gaven - en nog duizenden andere die via de Goed-ideeën-post wekelijks bij de N.C.R.V. binnenkomen. Komen al deze suggesties rechtstreeks bij de studio binnen, voor de resultaten van de operatie „Goed zo" is het 'werk terrein verlegd naar het Bureau Nauta, gevestigd in de onmiddellijke nabijheid van deze studio. Dit bureau draagt ge makshalve de naam van de man, die de ADVERTENTIE per literfles f 8.05 (exclusie! statiegeld) MfüHWiilü De Nederlandse organisatie voor Zuivcr- wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. Uichesius Smits, lector in de leerstellige godgeleerdheid aan het theologicum der paters Capucijnen in Udenhout, een sub sidie verleend voor de uitgave van deel öén en deel twee van zijn studie „St. Augustinus in het werk van Jean Calvin", öeze studie bestaat uit drie delen, name lijk „Studie van de litteraire critiek", „Re gister van verwijzingen naar Augustinus" en „Studie van de leerstellige critiek". Het eerste deel komt dezer dagen van de pers en het tweede zal omstreeks Pasen ver schijnen. Het derde deel is nog in voor bereiding. Het werk is niet alleen voor biblio theken bestemd, maar evenzeer voor par ticulieren. Het tweede deel kan een goed hulpmiddel zijn bij het gc-bruik van Cal- vijns werken. Jo'aon Bodegraven aan de afwas telkens één gulden voor „Goed zo". N.C.R.V. en daarmede de stichtingen, waar voor de actie is bedoeld, wel aan het beste idee Hielpde gehele opzet en uitwerking van de operatie, waarop thans wekelijks tienduizenden hun krachten beproeven: het maken van een slagzin of een tweeregelig rijmpje. Naar aanleiding van een ontwerp van de heer F. A. Nauta trok „architect" Gerard Hoek het bouwschema op. Aan Bodegraven werd de uitvoering in handen gelegd. Een groep fabrikanten wist men te interesseren voor de uitgifte van het in ons land huis-aan-huis verspreide boekje, waarin de spelregels waren opgenomen. Eerste resultaat: er kwam 350.000 op tafel, waarvan vrijwel de gehele actie kan worden bestreden. Dankzij deze financiële opzet en het feit dat de actie bij luisterend Nederland een goede weerklank vond, ziet het er na tien weken „draaien" naar uit, dat straks van het eindbedrag maar slechts zeven percent aan kosten moet worden afgetrokken. Een bijzonder laag percentage, indien men zich realiseert, dat men van overheidswege pas dan toestemming tot het houden van een dergelijke actie geeft, indien tenminste zestig percent ten goede komt aan het voor ogen gestelde doel. Thans wordt dit zeker negentig percent. Veel gemaakte fouten Het ligt voor de hand, dat de ware lawine van inzendingen extra maatregelen vraagt. Welnu die zijn ook genomen. Be halve een permanente staf van vijftien personen, die met een korte middagpauze onafgebroken in de weer is, heeft men de beschikking over tien tot vijftien Utrechtse werkstudenten, die het werk om zes uur overnemen en dan doorgaan tot half twaalf. En hoe gaat de controle nu in haar werk? Een vaste ploeg doet niets anders dan voorsorteren. XXXOOCOOOOCOOCCOCOCOC<>Wr/X»OOOC<y>DOCCO^OCOOCODCOCCOOC ,Goed zo" komt donderdagavond 21 h 'i februari op het televisiescherm. In deze door de NCRV verzorgde uitzending zal J g Johan Bodegraven onder meer een uit- 8 8 voerig beeld geven van de talrijke -. 8 reacties die op deze actie, ook in stoffe- lijke vorm., binnen kwamen. 8 8 M >C<XXX3K)ODOOOO<X>OCOOCOXXX>XXZXXX<X»C>OOOCOOCOOCOOOCOOOO<X Heeft men aan de „spelregels" vol daan, dan verdwijnt de inzending naar een andere groep, welke zich volgens bepaalde gedragsregels een oordeel vormt over de vrije slagzin. Hoewel het eindoordeel niet in handen van deze groep berust - daarvoor is de jury let men bij deze voorselectie terdege op originaliteit. Zo behoeft men bijvoorbeeld de zin „Laat ons met vereende krachten, het leed van kinderen verzach ten" niet meer in te zenden. Wekelijks keert deze zin in veelvouden van honderd terug. Niet denken, maar doen. Laten wij geven, opdat zij gelukkig leven. Geef uw munt voor hun kruis en dergelijke zijn eveneens van die zinnetjes, welke men regelmatig aantreft. Nog één tip: inspireer toch vooral uw slagzin niet op een juist die week met de eerste prijs bekroonde inzending, zoals dat naar men ons vertelde bijvoorbeeld het geval was met de zin „Maak een gouden randje om een donkere wolk". In honder den inzendingen trof men toen ineens het woord goud, zilver of diamant aan. Tal van variaties kwamen ook binnen naar aan leiding van de laatst bekroonde slagzin: „Blijf voor dit doel niet buitenspel staan". Velen zochten het toen weer in de sport. De beoordeling Ondanks het feit, dat men in Hilversum reeds routine gekregen heeft bij de voor selectie - vier man controleren ongeveer tienduizend inzendingen per uur - houdt dit niet in, dat men mechanisch te werk gaat. Iedere slagzin of ieder rijmpje komt onder de ogen van de voorsorteerders en wordt op zijn waarde getoetst. Een spelregel, waartegen voortdurend wordt gezondigd, is het niet tijdig binnen zijn (dinsdagochtend met de eerste post) van de inzending. Wat daarna binnenkomt - het zijn er iedere week nog altijd onge veer vijftigduizend - wordt onherroepelijk van deelneming uitgesloten. Legio is ook het aantal inzendingen, dat slechts met vijftig inplaats van met zevenenvijftig cent is gefrankeerd. Ook hier geldt: van deel neming uitgesloten! Zodra de voorselectie heeft plaats gehad - dinsdagavond is men hiermee gereed - komt de jury in actie, die hiervoor de woensdag heeft gereserveerd. In deze jury, die staat onder leiding van mr. E. Straat, hebben mevrouw J. v. d. Kraan-De Gooyer, de heer Peter van Campen en de journa list Henk Janszen zitting. Uit de haar per week voorgelegde vierduizend voorgesor teerde inzendingen zoekt zij de zestig prijs winnaars, waaronder de tien hoofdprijzen uit. Haar uitspraak, waarin tevoren nie mand van de N.C.R.V. wordt gekend, is onherroepelijk. Aan Bodegraven, die iedere donderdag middag enkele uren in retraite gaat om zich op de uitzending voor te bereiden, wordt het tenslotte overgelaten om met Goos Kamphuis 's avonds de zaak te „versieren". Vermoedelijk zal dit het laatste jaar zijn, dat hij via de radio een overigens goed bedoelde aanval doet op de portemonnaie van de luisteraars en de intelligentie van de deelnemers aan het „mastklimmen". Met ingang van het nieuwe seizoen zal hij Dirk Verèl opvolgen als regisseur van de hoor spelkern. Volgens een speciaal systeem gaan wekelijks honderdduizenden inzendin gen door de handen van de voorsorteerders. Het Tweede Kamerlid de heer B. J. Ver hoeven (K.V.P.) heeft naar aanleiding van de ontslag a bij de Nederlandse Opera aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk onder meer gevraagd of de minister het ter zake ge voerde beleid van bestuur en directie van de Nederlandse Opera uit sociaal oogpunt en uit dat van algemene bedrijfsvoering juist acht, of de minister niet van mening is, dat van de zijde van de Nederlandse Opera juister ware gehandeld, indien de met de federatie lopende onderhandelin gen betreffende de rechtspositie van de solisten der Nederlandse Opera, onder wie de betrokkenen, zouden zijn afgesloten al vorens tot ontslag werd besloten, en of de minister niet van oordeel is, dat onge acht het feit, dat de beslissing van het Ge westelijk Arbeidsbureau, dat naar waar schijnlijkheid zich uitsluitend zal bepalen tot een uitspraak over al dan niet te verle nen ontslag in het algemeen de rechts positie van kunstenaars als deze om een regeling vraagt. LEIDEN: Kandidaatsexamen F wis en na tuurkunde: J. Wolters, Den Haag. Doctoraal examen scheikunde: E. Th. Mulder, Den Haag; J. van Thuyl, Leiden. Doctoraalexa men geologie: N. B. H. Stevens, Den Haag. ADVERTENTIE OMDAT Brylcreem waardevolle hnarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar en hoofdhuid fris en gezond houdt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haarverzorging waarborgt. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming maakt droog haar weer vitaal. Beecham (Nederland) N.V. Jocq. Mot A. V. Amsterdam (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de begroting van Financiën in de Tweede Kamer is gisteren weer bijna algemeen gepleit voor een grotere efficiency van het ambtenaren apparaat. De heer Janssen (K.V.P.) betoogde, dat de overheid in dit. opzicht achterblijft bij het bedrijfsleven. De heer Van de We tering (C.H.U.) klaagde over het enorme aantal ambtenaren, dat aan het departe ment van Financiën is verbonden, name lijk meer dan 21.000. Daarentegen drong de heer Engel- bertink (K.V.P.) aan op meer landmeters in het belang van de herverkaveling, want er is, ook volgens de heren Ritmeester (V.V.D.), Van Eysden (A.R.) en P e - schar (P.v.d.A.) geen enkele rijksdienst, die zo'n grote achterstand heeft als het kadaster. De heer Smallenbroek (A.R.) bepleitte de aanstelling van meer ambtenaren bij de belastingdienst, omdat de aanslagen te laat komen. Hij noemde het onrechtvaardig, dat er een geheime circulaire was uitgegaan naar de belasting inspecteurs volgens welke nauwkeurige aanslagen moeten worden opgelegd aan ondernemei-s en beoefenaren van vrije be roepen, maar globale aanslagen aan andere belastingplichtigen. ■Over de geringe besluitvaardigheid van de regering bij het treffen van maatregelen voor de bestedingsbeperking sprak de heer Janssen (K.V.P.). Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) waarschuwde, met een herinne ring aan minister Lieftinck, dat de popu lariteit van een minister van Financiën af hankelijk is van de impopulaire maatrege len, die hij durft te nemen. Met de plannen voor de aanleg van het gedeelte HeussensstraatZijlweg, als on derdeel van de westelijke randweg van Haarlem, zijn Gedeputeerde Staten van Noordholland een stap verder doordat de minister van Verkeer en Waterstaat heeft meegedeeld, dat hjj bij zijn ambtgenoot van Financiën een voorstel zal verdedigen mee te werken, dat het rijk voor een derde deel, tot een maximum van 2.600.000, zal bij dragen in de kosten van de aanleg. Ook is de minister in de toekomst bereid mee te werken een rijksbijdrage te verlenen voor het gedeelte van de westelijke randweg van de Zandvoortselaan tot aan de grens van Zuid-Holland. Zoals bekend is, zal het gedeelte ZijlwegWagenweg binnenkort aangelegd worden onder leiding van de Rijkswaterstaat. De mededeling over de bijdrage van het rijk werd woensdagmiddag gedaan in de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland bij de behandeling van de begroting 1957 van het Wegenfonds. Ver scheidene leden brachten de trage gang van zaken ter sprake, o.a. de heren Schippei-s (K.V.P.), Mensink (Arbeid) en mr. Proper (Comm.). Gedeputeerde P. Blaauwboer ver klaarde dat de kans groot is, dat de Pro vinciale Staten nog dit jaar een voorstel zullen ontvangen, om over te gaan tot de aanleg van het gedeelte Heussensstraat- Zijlweg. De provincie heeft de kosten ge raamd op 7.600.000, waarvan het rijk een derde en de provincie twee derde deel zul len bijdragen. Wegen naar de tunnel Verscheidene leden spraken er hun te leurstelling over uit, dat als de tunnel te Velsen binnenkort ingebruik genomen is, de toegangs- en afvoerwegen nog niet ge reed zijn, met welke mening Gedeputeerde Staten het eens waren. Mede namens andere leden diende de heer B. de Vries (Arbeid) de volgende motie in: „De Provinciale Staten hebben mededelingen gehoord, waaruit blijkt, dat de Rijkswaterstaat in gebreke blijft beslis singen te nemen omtrent het uitvoeren van noodzakelijke werken, onder andere be treffende de wegen, welke moeten aanslui ten op de Velsertunnel en die, welke aan sluiting moeten bieden op de wegen naar het noordelijk deel der provincie; over die mededelingen zijn de Staten ten zeerste ontstemt en verontrust en daarom verzoe ken zij Gedeputeerde Staten met klem er opnieuw bij de minister van Verkeer en Waterstaat aan te dringen, dat de Rijks- Waterstaat in Noordholland op korte ter mijn het nodige zal ter hand nemen en uitvoeren, opdat de grote daaraan verbon den belangen van de provincie niet langer geschaad worden." De Commissaris der Koningin, dr. M. J. P r i n s e n, deelde mee, dat Gedeputeerde Staten de motie overnemen, waarna zij aanvaard werd. Enkele leden waren er niet tevreden mee dat het niet zo vlot gaat met de aanleg van rijkswegen in de provincie, waardoor de provincie verplicht is wegen aan te leggen. Er bestaan verscheidene provinciale wegen, die beheerd en onderhouden dienen te worden door het rijk, waarbij als voorbeel den genoemd werden de Schipholweg en de weg HeemstedeAalsmeerHilversum. Coen- en Hemtunnels In antwoord op een opmerking van de heer Thomassen (Arbeid) deelde gede puteerde Blaauwboer mee, dat ook Gedeputeerde Staten van mening zijn, dat zo spoedig mogelijk begonnen moet worden aan de bouw van de Coen- en Hemtunnels onder het Noordzeekanaal. Nu de investeringsaftrek wordt afge schaft zal de opbrengst van de Vennoot schapsbelasting toenemen. Dat vond mr. Van Leeuwen (V.V.D.) het geschikte mo ment om nu een belastingvrije reservering toe te staan, welke binnen een zekere periode zou moeten worden gebruikt voor afschrijving op nieuwe bedrijfsmiddelen. Van verschillende kanten werd bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde liquiditeits garantie van vijftien miljoen gulden voor de Herstelbank, ter bevordering van de stichting van nieuwe bedrijven, waardoor de spanning op de arbeidsmarkt toeneemt. Op die manier wordt met overheidsgeld een economische crisis bevorderd. Vandaag zal minister Hofstra antwoor den. Dr. Lucas naar ziekenhuis Vorige week is het Kamerlid dr. Lucas (K.V.P.) bij het vervullen van een spreek beurt van het spreekgestoelte gevallen, waarna hij klaagde over pijn in zijn rug. Gistermiddag in de Tweede Kamer werd deze pijn zo hevig, dat hij het bewustzijn verloor. De enige medicus onder de Ka merleden, dr. J. H. Lamberts van de P.v.d.A., verleende de eerste hulp, waarna dr. Lucas naar een ziekenhuis werd over gebracht. Vermoedelijk heeft hij een ge broken rib. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGEIIIKS VOOR STEM EN KEEL Rokers, laat Uw nachtrust niet door hoest verstoren. Gebruik Wybert, het beproefde middel tegen hoestprik- kel en rokershoest. De Landmacht en de Luchtmacht heb ben een deel van de leveringscontracten, die waren gesloten met een Haagse firma geannuleerd naar aanleiding van een on derzoek, dat sinds mei van het vorig jaar door de Koninklijke Marechaussee is inge steld en dat nog steeds wordt voortgezet. De firma leverde in de afgelopen vijf jaren materiaal voor auto's en tanks aan land en luchtmacht, dat niet zou voldoen aan de in de contracten overeengekomen karakterisering „fabrieksnieuw". Bij steek proeven bleek dat het - in Nederland over gespoten - materiaal afkomstig was uit buitenlandse dumpvoorraden. De directeur van de firma heeft inmiddels zijn functie neergelegd. De legervoorlichtingsdienst tekent bij dit ANP-bericht aan, dat een deel van de pos ten van een aantal contracten is geannu leerd omdat de leveringstermijn te ver is overschreden. De waarde van deze posten is ongeveer één miljoen gulden. Er is volgens deze dienst geen sprake van, dat de Haagse firma uit dumps af komstige goederen aan de strijdkrachten heeft verkocht als „fabrieksnieuw". Het was namelijk bekend, aldus de L.V.D., dat deze goederen uit dumps afkomstig waren. Dit betekent niet. dat het tweedehands goederen waren, daar dumps zeer veel artikelen bevatten, die nooit zijn gebruikt doch die van een type zijn dat buiten ge bruik is gesteld. Voor Nederlandse doel einden waren deze artikelen nog uitste kend bruikbaar. Op de vraag, waarnaar de Koninklijke Marechaussee dan een onderzoek instelt, kon de Legervoorlichtingsdienst nog geen antwoord geven, aangezien het ondei-zoek nog niet is afgelopen. De L.V.D. beperkte zich ertoe, mede te delen, dat een onder zoek wordt ingesteld „naar de gedragingen van de firma". Naar het ANP verneemt zou het hier een kwestie over de kwaliteit van de gelever de goederen betreffen. Niet meer linksaf. Op de rijksstraat weg door Wassenaar zal binnenkort alle links afslaan in de omgeving van het viaduct worden verboden, zo heeft de KNAC ver nomen. VeT'keer dat linksaf wil slaan, moet dan gebruik maken van de weg, die over het viaduct loopt. Voor het afbuigende verkeer betekent dit een omweg van 1200 meter, maar aan een gevaarlijke situaties wordt een eind gemaakt. Uitsluitend door het linksaf- slaan en de daarbij behorende manoeuvre van het voorsorteren zijn vorig jaar in de directe omgeving van het viaduct 32 onge lukken gebeurd. Expositie. Van zaterdag 9 februari tot en met zondag 3 maart zal in de zalen van „Arti et Amicitiae" in Amsterdam een Groepententoonstelling worden ge houden van werken vervaardigd door zes schilders, een graficus en twee beeldhou wers, leden van Arti. De exposanten zijn: H. J. J. Dannenburg, Cees Bolding, H. F. Boot, W. J. v. d. Kerke, Geerard van Ler- ven. Theresia v. d. Plant, Jos. Rovers, Hein Stork en Lou Strik. De opening der tentoonstelling geschiedt om drie uur des middags. Expositie. De gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, mr. R. H. Pos, zal op 9 februari in „Kunst van onze tijd", Galerie Loujetszky in Den Haag, een expo sitie openen van werken van de Surinaam se schilder Erwin de Vries. De tentoon stelling wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Stichting voor Cultu rele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen. Expositie Op 21 februari wordt in het Gemeentemuseum in Den Haag een schil derijententoonstelling geopend onder de titel „Palet van een industrie". Deze expo sitie zal tot en met 24 maart geopend zijn. De geëxposeerde schilderijen zijn alle ver vaardigd in opdracht van tot de Koninklijke Shell groep behorende maatschappijen. Voor het eerst werd een tentoonstelling van deze aard gehouden door de Shell Pe troleum Company Ltd te Londen, in 1955. De schilderij-verzameling werd daarna ge- exposeerd in Zwitserland, Frankrijk, Bel gië en Zuid-Afrika. De opdrachtgeefster stelde talentvolle, veelal jonge schilders in de gelegenheid een bezoek te brengen aan haar bedrijven en hun visie op een der vele facetten van de olie-industrie in een schilderij weer te geven. De kunstenaars werden daarbij vrij gelaten in stijl en keuze van onderwerp. Kunst uit Uruguay. De gezant van Uru- guy heeft dinsdagavond in het Gemeente museum in Den Haag een tentoonstel ling geopend van werken van kunstenaars uit Uruguay. De tentoonstelling van deze werken werd van 21 december tot 21 ja nuari gehouden in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Muziek In Nijmegen is in samenwer king met het gemeentebestuur de vereni ging „Het Nijmeegse Stadsconcert" opge richt, waarvan het. doel zal zijn het muziek leven in stad en land tot meer activiteit te voeren. Men meent dat het Gelders Orkest alleen hiertoe niet in staat is. Het plan is voorlopig andere regionale orkesten als het Brabants Orkest en het Limburgs Sym fonie-orkest, en voorts het Radio Philhar- monisch Orkest en het Residentie-Orkest te verzoeken in Nijmegen te concerteren. 73 houtsneden. In het prentenkabinet van het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt 26 februari een expositie gehouden van houtsneden van de Israëlische schil der-graficus Jacob Steinhardt. De consul van Israel, de heer R. G. Ginthon, heeft deze 73 houtsneden omvattende tentoon stelling vrijdagmiddag in tegenwoordig heid van de kunstenaar en zijn echtge note geopend. Vereniging „Jeanne d' Are" In Parijs is onder voorzitterschap van generaal Wey- gand de vereniging „Jeanne d' Are" opge richt, die Frankrijk wil laten terugkeren tot zijn „christelijke roeping". Vice-voor zitters zijn generaal Giraud, prof. Rivière, Léon Berard van de Academie Frangaise en André Frossard. De vereniging wil „de nationale, sociale en economische vraag stukken op geestelijk, patriottisch en ge zinsniveau" brengen. Zij wil strijden tegen „de leugen, tegen ideologiën, die voor de menselijke waardigheid vernietigend zijn en tegen de ongodsdienstigheid". „Cosi fan tutte" De stichting „Opera Piccola Amsterdam" zal op dinsdagavond 12 februari in het Van Nispenhuis in Am sterdam een voorstelling geven van Mozarts komische opera „Cosi fan tutte". Mede werkenden zijn de sopranen Nelly Schulze, Aukje Roggen, Nicole Sinoo, de tenor Henk Meyer en de baritons Rom Kalma en Otto Ottens. De begeleiding is in handen van Jac. J. Schulze Rijksprentenkabinet Van 7 februari tot 14 april zullen de aanwinsten van het Rijksprentenkabinet. over het jaar 1956 worden tentoongesteld in het Rijksmu seum in Amsterdam. De belangrijkste gra vure, die werd aangekocht, is een prent voorstellend Christus aan het kruis met Maria en Johannes ter weerszijden, om streeks 1455 uitgevoerd door de alleen als monogrammist bekende meester E. S. Deze prent is onlangs in Engeland ontdekt en kon ondermeer dankzij steun van de ver eniging „Rembrandit" worden verkregen. Festival in Prades Het achtste festi val van Prades, dat gehouden zal worden van 16 juli tot 1 augustus, omvat twaalf kamermuziekconcerten, gewijd aan Bach, Beethoven en Brahms. Behalve Pablo Ca sals zullen onder meer Alfred Cortot, Jehu- di Menuhin, Wilhelm Kempff, Arthur Gru- miaux, de Bach Ariagroep uit New York, het Vegh-kwartet hun medewerking ver lenen. Pablo Casals zal op alle concerten spelen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9