OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER 1 Tunesiër Slim pareert Franse opmerkingen over Algerije Afro-Aziatische landen gaan sancties tegen Israel eisen cfdMORRISj&fcfeS/ Steekspel in UNO-commissie Intelligent betoog bedreigt Franse zaak méér dan Syrische donderrede Rusland zette olielevering aan Israel stop „wegens agressie J. J. VAN KOOTEN Stuurman Cohen Rusland wil ontwapenings gesprek tussen ministers Staatssecretaris Verkeer en Waterstaat Mr. B. W. Biesheuvel aangezocht Enige regen GEEF JE VROUW EEN TRA? DE KLOMPENCENTRALE Hussein installeert bestuur van Djambi Djakarta weer gepasseerd Prijsverlaging ZUNDAPP Inkoop Goud en Diamant Boodschap van Boelganin aan dr. Adenauer Madrileense politie trad op tegen betogende studenten Twintig personen zijn in arrest gesteld Spaanse eretitel voor prins Bernhard T abaksautomatenverbod Limonadesiroop 9 cent duurder liet woord is aan Starheid? 71e JAARGANG No 180 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 28 kantoor Haaxlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T T I II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IhhJ fSjT V* 1 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I 1 f J I J J 1 1 IT 1 f J J I J f 1 Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Uit de resten van het oude station Delftse Poort verrijst het. nieuwe Rot terdamse Centraal Station. De houw gaat nu in snel tempo. Men ziet op de foto de voorzijde van het nieuwe station. NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft voorgesteld de volgende maand de vijfmogendhedenbesprekingen over ont wapening door de ministers van Buiten landse Zaken in Londen te doen hervatten. De Russische UNO-afgevaardigde heeft het Britse denkbeeld om de UNO-subcom- missie voor de ontwapening op 11 maart in Lont"en bijeen te laten komen, aanvaard, doch om „praktische resultaten" te berei ken, stelt de Russische regering voor, de bijeenkomst te doen houden door de minis ters van Buitenlandse Zaken, bij voorkeur met deelneming van de chefs van de gene rale staven, alsook van deskundigen voor economische en financiële kwesties. In diplomatieke kringen te Londen acht men het niet waarschijnlijk, dat Groot- Brittannië zal instemmen met een minis tersconferentie omdat er in dit stadium niet veel kans op succes zou zijn. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR- HAARLEM TEL 13439 FERD. BOtSTR. 48 A DAM - TEL 17162 Noorse sokken - kousen - truien De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft mr. B. W. Biesheuvel, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, aangezocht voor de functie van staatssecretaris van zijn departement, ter behartiging van de zaken die het interna tionale wegvervoer en de internationale scheepvaart betreffen. Mr. Biesheuvel heeft dit verzoek in be raad gehouden en hoopt voor het einde van deze week een beslissing te nemen. Mr. Biesheuvel is een boerenzoon uit de Houtrakpolder, gemeente Haarlemmerlie- de, waar hij op 5 april 1920 geboren werd. Hij volgde de gymnasiale afdeling van het Christelijk Lyceum te Haarlem en deed in 1940 eindexamen. Daarna studeerde hij aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en deed in september 1945 zijn doctoraal exa men bij de juridische faculteit. Van 1945 tot 1947 was mr. Biesheuvel verbonden aan het ministerie van Landbouw als se cretaris van de voedselcommissaris te Alk maar. Van 1947 tot 1 januari 1952 was hij secretaris van de afdeling Buitenland van de Stichting voor de Landbouw. Op 1 ja- nuair 1952 werd hij algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond (C.B.T.B.). Voorts is mr. Biesheuvel lid van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en lid van de Stichting van de Arbeid. Bij de laatste verkiezingen werd mr. Biesheuvel voor de Anti-Revolu tionaire Partij tot lid van de Tweede Ka mer gekozen. xocxxxxxxjojxxjooooocoocoooaroooocicxxoccccocoorxvx-xxxxxx» VERWACHTING, medegedeeld door 8 l het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op- g gemaakt om 11.15 uur: 8 Vrij veel bewolking met enige j regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor tijd van het jaar. Volledige weerrapporten op pagina twee 8 ICCCCCXXX/O^A uo-M».i«om<u,u <OO^«-Cjcaa_O^XJC* DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S NEW YORK (U.P.) De groep van 27 Afro-Aziatische landen in de UNO zal de volkerenorganisatie verzoeken sancties tegen Israel te nemen, omdat dit land weigert de Gaza-strip en het gebied langs de Golf van Akaba te ontruimen. De ver tegenwoordiger van Jordanië, Abdel Mo ment Rifai zeide, dat een ontwerp-resolutie betreffende economische en militaire sanc ties „onmiddellijk" zou worden ingediend. Naast economische en militaire sancties zouden nog andere maatregelen worden overwogen. Hij doelde hier kennelijk op het reeds eerder gedane Arabische verzoek, Israel uit de UNO te stoten. In de Egyptische pers zijn reeds felle ar tikelen verschenen, waarin de UNO wordt verzocht maatregelen te treffen tegen Israel. Het onafhankelijke dagblad „Al Akhbar" schreef naar aanleiding van het Israëlische memorandum in antwoord op het verslag van Hammarskjoeld: „Het is duidelijk dat Israel geen respect heeft voor de wereld organisatie, sinds het tracht de leden-staten bepaalde voorwaarden te dicteren." Het eveneens onafhankelijke blad „Al Ahram" zeide, dat de verklaring van Eisen hower betreffende Israel's terugtrekking „een spel met woorden" was, dat zeer dicht bij „het spelen met vuur" kwam. „Wij weten dat een enkel teken van Eisenhower deze giftige parasiet (Israel) in zijn hol zou doen terugkruipen." „Eisen hower laat zich in met misdadige imperia listen, die nationalisten vermoorden," zo werd daar aan toegevoegd. De Sovjet-Unie heeft de olieleveranties aan Israel stopgezet vanwege de „agressie ve actie" van dit land jegens Egypte, zo heeft radio-Moskou medegedeeld. De Sovjet-Unie heeft een officiële nota dienaangaande gisteren op het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken te Jeru zalem overhandigd. Nadat wordt verklaard, dat de contrac ten wegens de agressie jegens Egypte niet kunnen worden uitgevoerd, gaat de nota verder: „De Sovjetregering herinnert er aan op 31 oktober 1956 te hebben gewaar schuwd, dat alle consequenties van de agressieve actie tegen Egypte voor de vol ledige verantwoordelijkheid komen der re geringen, die de weg der schending van de vrede en veiligheid, de weg der agressie insloegen." Nederlands standpunt DEN HAAG (A.N.P.) De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Tweede Ka mer de tekst verstrekt van de rede, die de Nederlandse gedelegeerde bij de UNO heeft uitgesproken toen op 19 januari de reso lutie tot terugtrekking van de Israëlische troepen van het schiereiland Sinaï in de Assemblée werd behandeld. De minister verstrekte deze tekst naar aanleiding van vragen, die het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart over deze kwestie had gesteld. In deze rede gaf de Nederlandse gedelegeerde Schürmann ern stige bedenkingen te kennen tegen de re solutie, die een terugtrekken van Israel be veelt en tegen de tweede resolutie, waarin de legering van de UNO-politie aan beide zijden van de bestandslijn tussen Israel en Egypte gelast wordt. In een paragraaf van de eerste resolutie stond, dat Israel in ge breke is gebleven aan die resoluties gevolg te geven. Dit achtte hij enigszins mislei dend, daar het de indruk wekt, dat Israel in het geheel niet aan deze resoluties heeft voldaan, terwijl het in feite toch zijn troepen heeft teruggetrokken uit het groot ste deel van het door Israel bezette gebied. Voorts drong de heer Schürmann er on der meer op aan, dat de UNO, indien haar strijdmacht wordt uitgezonden naar dit ge bied, daadwerkelijk de leiding moet nemen in een situatie, waarin het duidelijk de plich is van de UNO om haar gezag te doen gelden. „Dan zou de basis zijn gelegd voor een regeling van de vraagstukken, welke reeds zolang de vrede hebben verstoord", zei hij. De Nederlandse regering is er van over tuigd, dat de verantwoordelijkheid van de UNO bij de legering van troepen langs de bestandslijn niet ophoudt. Het zou niet minder dan een ramp zijn, zowel voor de UNO, als voor de volkeren van het Nabije Oosten, indien de UNO de taak, die zij op zich heeft genomen, niet zou voltooien. Die taak bestaat niet alleen uit het berei ken van een staakt-het-vuren en de te rugtrekking der troepen, maar ook uit het voldoen aan hun internationale verplich tingen. De twee problemen, welke in dit verband het meest dringend om een oplos sing vragen, zijn de vrije doorvaart door de straat van Tiran en de Golf van Akaba en het handhaven van de vrede in de strook van Gaza. ADVERTENTIE alle soorten, alle maten v.a. 1.60 p. trede. BRAADPANNEN van ƒ8.50 voor ƒ3.50. Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 DJAKARTA (U.P.) Luitenant-kolonel Achmed Hussein, hoofd van de Banteng- raad in Midden-Sumatra, zal vandaag een regering voor de provincie Djambi instal leren, tegen de zin van de centrale rege ring in Djakarta. Deze handeling van Hus sein is een nieuwe slag voor de regering van premier Ali Sastroamidjojo. Politieke waarnemers voorspellen dat deze regering het geen week meer zal kunnen bolwerken. Minister van Binnenlandse Zaken Su- narjo had verklaard, dat de regering van plan was over de toekomst van het regent schap Djambi te beslissen als onderdeel van de oplossing voor het gehele probleem Sumatra. Inmiddels worden in Djakarta de stem men luider die eisen dat Sukarno een be roep op de voormalige vice-president Hat- ta zal doen in de regering terug te keren. Het dagblad „Pedoman" zegt dat Sukarno zich met Hatta dient te verenigen om een „nieuw concept" voor een nieuwe regering uit te geven. In Djakarta hebben intussen enige offi cieren van de landmacht bekend gemaakt, dat zij besloten hebben het plan van de chef-staf van de landmacht, generaal-ma- joor Nasution, tot instelling van een zo genaamd „Sumatra-commando", om de legercrisis in Sumatra op te lossen, te verwerpen. Tot dit commando zou op de conferentie in Palembang zijn besloten. Anderzijds verklaarde echter de derde waarnemend chef-staf, kolonel Dahlan Djambek vrijdag, het vertrouwen te koes teren, dat een regeling van het militaire aspect van het vraagstuk-Sumatra niet te lang op zich zal laten wachten. Naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta vernam, zal de waarnemend pro cureur-generaal Zainal Abidin optreden als openbare aanklager in de zaak tegen de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani. Deze laatste wordt ervan be schuldigd de deviezenbepalingen te heb ben overtreden door het onwettig uitvoe ren van buitenlandse valuta, toen hij vorig jaar deel uitmaakte van het gezelschap, dat met president Stikarno een bezoek aan de Verenigde Staten bracht. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 BELLA, 200 cc, nu 1750.—. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM NEW YORK (UP-AFP-Reuter) Op de vierde dag van het debat over Algerije in de politieke commissie van de UNO heeft de afgevaardigde van Tunesië, Mongi Slim verklaard, dat de Franse argumenten, dat Algerije een deel van Frankrijk is en dat de UNO niet competent is deze kwestie te behandelen, door de gebeurtenissen in Tunesië en Marokko zijn gelogenstraft. „Frankrijk voerde in 1952, 1953 en 1954 met betrekking tot Tunesië dezelfde argu menten aan", zo zei hij. „Franse historici hebben afdoende bewezen, dat Algerije vóór 1830 een zelfstandige staat was met een eigen regering. Mogelij!: een zwakke regering", zo voegde hij daaraan toe, „maar in elk geval een regering." Toen Algerije onafhankelijk was verstrekte het Frankrijk en andere landen leningen, zo zeide hij. Het heeft nooit zijn soevereiniteit aan Frank rijk overgedragen en er is nooit een volks stemming gehouden over eenwording met Frankrijk. Aan de hand van onderwijsstatistieken en de samenstelling van de Algerijnse con stituerende vergadering meende hij te kunnen aantonen, dat de Algerijnen als tweederangs burgers worden behandeld. Hij zeide, dat de Franse aanspraak op zeg genschap in dit Noordafrikaanse gebied herhaalde malen door de UNO was ver worpen. „Het is in dit verband voldoende de zaak Hongarije te noemen", zo zeide hij. „De UNO acht zich competent tot be handeling van deze zaak, alhoewel de landen van het Oostelijk blok refereerden aan de artikels 2 tot 7 tegen buitenlandse inmenging. Over inmenging „Het is de plicht van de UNO de werke lijke oorzaken van het conflict bloot te leggen en een bevredigende oplossing aan te bevelen". „Mijn delegatie gelooft niet, dat buitenlandse inmenging heeft geleid tot de rebellie. De strijd was reeds aan de gang, vóórdat m^-xisme en communisme opkwamen, vóórdat het tegenwoordige be wind in Egypte aan de macht kwam, vóór dat Tunesië onafhankelijk werd", aldus Mongi Slim. „Dergelijke argumenten kapitalisti sche ophitsing werden eveneens gehoord bij de behandeling van de opstand in Hon garije. De Algemene Vergadering handelde juist, door weinig aandacht te besteden aan dergelijke betogen". A.F.P. meldde over dezelfde rede: „Het betoog van Slim was buitengewoon gema tigd en het was doorspekt met betuigingen van hulde aan Frankrijk, zijn traditie van vrijheid, zijn edelmoedigheid en de rol, die het in de geschiedenis heeft gespeeld. „Ik ben er niet op uit de tegenstellin gen te verscherpen, integendeel, ik wil bijdragen aan het vinden van een oplos sing. Voor Frankrijk is het, uit binnen lands-politieke overwegingen, niet moge lijk te erkennen, dat de Algerijnen recht op onafhankelijkheid hebben. Daarom moet de UNO dit voor Frankrijk doen en ook voor de Algerijnse opstandelingen zou het dan mogelijk worden in te stem men met een staken van het vuren en het openen van besprekingen. Door een oplos- sing in deze geest te bevorderen meent Tunesië, dat het Frankrijk kan helpen uit het slop te komen, waarin het in Algerije is geraakt", aldus de Tunesische verte genwoordiger. De Franse delegatie achtti de toespraak van de Tunesische afgevaardigde gevaar lijker voor het Franse standpunt, dan de in veel sterkere termen geuite redevoerin gen van de vertegenwoordigers van Syrië en Marokko. Andere sprekers Voorts is het woord gevoerd door de af gevaardigde van Libië, Suleiman Gerbi, van Cuba, Nunez Portuondo, en van Saoedi-Arabië, Aouney Dejany. Zowel de eerste als de laatste richtten felle aanval len op Frankrijk, maar de Cubaan verweet de Arabieren, dat zij met twee maten me- ambassadeur in Bonn, Smirnov, die don derdag is teruggekeerd, heeft aan bonds kanselier Adenauer een boodschap van premier Boelganin overhandigd, zo heeft Adenauer vandaag op een persconferentie in Bonn bekend gemaakt. In diplomatieke kringen wordt aangenomen, dat Adenauer spoedig besprekingen zal beginnen met Smirnov ten vervolge op hun gesprek van 22 december, waarover Smirnov verslag zou hebben uitgebracht. Hij zou met nieu we instructies zijn teruggekomen. De besprekingen zullen betrekking heb ben op uitbreiding van de handel tusseti beide landen, en de repatriëring van Duit se burgers en krijgsgevangenen uit de Sov jet-Unie. De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Haas, komt dit weekeinde naar Bonn en de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Weifz, vertrekt op 20 fe bruari naar de Sovjet-Unie om te onder handelen over de vrijlating van Duitsers, die zich daar nog bevinden. ten, door de Russische onderdrukking in Hongarije te laten gaan en thans Frankrijk aan te vallen, ofschoon dit land zich in een ge' eel andere positie bevindt. Achttien van de 25 in de politieke com missie vertegenwoordigde Afrikaanse en Aziatische landen hebben een resolutie ingediend, waarin Frankrijk verzocht wordt „gehoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk om zijn recht tot zelf beschikking uit te oefenen". Een aantal vertegenwoordigingen van Latijns-Ameri kaanse en Westeuropese landen werkt aan een resolutie, waarin wordt voorgesteld het Algerijnse vraagstuk tot nader order van de agenda te voeren. Voorts hebben de delegaties van Japan, de Philippijnen, Thailand, Laos, Cambodja, Ethiopië en Li beria, bei-aadslaagd over het indienen van een resolutie, welke het midden zou hou den tussen de twee bovengenoemde, maar zij hebben hierover geen overeenstemming kunnen bereiken. MADRID (Reuter/U.P.) De Madri leense politie is gisteravond met brand slangen en een tank opgetreden tegen betogende studenten op het voornaamste plein van Madrid. De politie verjoeg de betogers. Er zijn twintig personen gearres teerd. Een student zou gewond zijn. Het aantal passagiers van de openbare ver voersdiensten was de helft minder dan gewoonlijk geweest. De politie heeft te voren tweemaal studenten uiteengedreven, toen deze van de universiteit de stad in wilden marcheren onder het roepen van „Wij wensen vrijheid" en „Verlaag de kosten van levensonderhoud". De oproep tot een boycot van de open bare vervoersmiddelen, die twee dagen zou moeten duren, is gedaan in clandes tiene blaadjes. Een man werd gearres teerd, toen hij betogende studenten toe sprak. Verscheidene personen zouden zijn aangehouden wegens het verspreiden van de stakingsoproep. Volgens de politie is in een woning een clandestiene radiozender in beslag genomen. Een man werd gear resteerd. In gezaghebbende kringen wordt ge zegd, dat de plannen voor de boycot in Barcelona zijn beraamd en dat linkse en rechtse groeperingen aan de actie deel nemen. De burgemeester van Madrid, graaf De Mayalde, heeft in een radiotoe spraak de bevolking tot kalmte gemaand en beloofd, dat de vervoerstarieven niet zullen worden verhoogd, voordat deze door verbeteringen in de dienst zijn ge rechtvaardigd. De koninklijke Spaanse Talensociëteit (Real Academica Espanola) heeft met al gemene stemmen besloten Prins Bernhard te kiezen tot erelid van deze sociëteit. Op deze wijze wenst men de prins te eren voor het werk dat hij via het Nederlandse Instituut voor Spaanse studieën (Instituto de Estudios Hispanicos) op het gebied van de Spaanse taal verricht heeft. (U.P.). Voorstel tot intrekking in Haarlem Zoals aangekondigd is, zal in de woens dag te houden vergadering van de gemeen teraad van Haarlem een voorstel van B. en W. aan de orde komen, waardoor de moge lijkheid geschapen zal worden automaten te plaatsen voor de verkoop van sigaret ten. B. en W. stellen voor de artikelen 223 en 224 van de algemene politieverorde ning, waarin onder het hoofdstuk „Open bare gezondheid en reinheid" de verkoop van sigaretten door middel van automaten wordt verboden, te schrappen. Deze bepaling is bijna vijfentwintig jaar geleden gemaakt en had tot doel de ge zondheid van kinderen te beschermen. In hun toelichting merken B. en W. op, dat in de politieverordening geen rekening is en kan worden gehouden met economi sche en financiële belangen. Deze materie dient door middel van de Winkelsluitings wet 1951 geregeld te worden. Hieruit volgt dat de beantwoording der vraag of al dan niet tot opheffing van het automatenver- bod kan worden overgegaan, bekeken moet worden los van de economische en financiële belangen der tabaksdetaillisten. Het is B. en W. gebleken, dat uit een oog punt van bescheiTning van de gezondheid van kinderen aan handhaving van de ar tikelen 223 en 224 van de politieverorde ning weinig belang gehecht moet worden. Om de consumentenbelangen te beharti gen en het belang van het vx-eemdeiingen verkeer te bevorderen hechten B. en W belang aan de intrekking van het tabaks- automatenverbod. In december 1956 is de beschikking prijs- stop limonade en mineraalwater 1956 af gekondigd, die onder meer de prijzen van limonadesiropen terugbracht tot het peil van 1 november 1956. Wegens de na 1 januari 1957 gestegen prijzen van suiker en andere grondstoffen is in de Staats courant een wijziging van deze beschikking gepubliceerd, als gevolg waarvan de prijs van limonadesiroop met ingang van van daag met 9 cent per liter boven het peil van 1 november 1956 mag worden ver hoogd. S. van de Weyer: Wie zich boos maakt, is al half over wonnen. De minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat de Neder landse regering bezv/aar heeft tegen het houden van een parlementair debat over de plannen tot vorming van een Europese gemeenschap voor kernenergie en een Ge meenschappelijke Markt, voordat de onder handelingen daarover zijn afgesloten en de verdragen zijn geparafeerd. De wens om een dergelijk debat te laten plaatshebben was uitgesproken door het Tweede-Kamer lid de heer Schmal. Men weet dat het paraferen van verdra gen inhoudt, dat die verdragen door de betrokken regeringen aanvaardbaar wor den geacht, maar dat ze pas bindend wor den na door de parlementen van de deel nemende landen te zijn geratificeerd. Als de ratificatie aan de orde komt, kan het parlement dus naar hartelust aan het debatteren gaan over elk onderdeel van de verdragen in kwestie, maar dan heeft de regering - zij het slechts in principe en onder voorbehoud van de parlementaire toestemming - reeds haar ja-woord tegen over de verdragspartner of -partners ge geven. Het is in de geschiedenis al vaak voor gekomen, dat een ontwerp-verdrag niet de voor ratificatie vereiste meerderheid in een parlement verkreeg en daardoor nooit een echt verdrag werd. Maar dat is altijd een heel nare zaak, die soms bijzonder onaan gename internationale repercussies kan hebben, vooral als het om een verdrag van enigszins spectaculaire aard gaat. Men denke slechts aan de van verslagenheid tot verontwaardiging lopende schaal van reac ties in de gehele Westelijke wereld, vol gend op de weigering van het Franse par lement om het verdrag voor de Europese Defensie-Gemeenschap te ratificeren hoe wel het initiatief tot het vormen van die gemeenschap uit de Franse regering zelf was voortgekomen. Het initiatief tot het vormen van de Europese Gemeenschappelijke Markt is grotendeels voortgekomen uit, althans tot praktisch leven gewekt door, de Neder landse regering. Nederland heeft daarmee een zekere morele verplichting op zich genomen en deze niet te honoreren zou voor ons land even beschamend zijn als de verwerping van de E.D.G. voor Frankrijk is geweest. Het gevaar van een parlementaire wei gering tot ratificatie moet dus onder alle omstandigheden worden vermeden en juist daarom zouden wij het zeer hebben toe gejuicht als de Tweede Kamer over de Brusselse verdragsteksten had kunnen de batteren vóórdat minister Luns deze na mens onze regering parafeert. Want dan zou de Nederlandse afvaardiging tijdens de slotfase der onderhandelingen alsnog reke ning hebben kunnen houden met bepaalde desiderata van het parlement, die wel een< als minimum-eisen voor ratificatie zouden kunnen worden beschouwd. Maar wat zegt minister Luns? Dat door een Kamerdebat vóór beëindiging der on derhandelingen „de regering in haar onder handelingsvrijheid zou kunnen worden be perkt, hetzij door haar eigen uitspraken, hetzij door de desiderata van de zijde van het parlement, waardoor een ongewenst element van starheid in de besprekingen zou worden geïntroduceerd." Met andere woorden: de regering wil tijdens de onder handelingen vrij zijn om geen rekening te houden met die desiderata (behalve voor zo ver die in haar besprekingen met de betrokken Kamercommissies tot uiting zijn gekomen), waardoor zij in Brussel onge twijfeld een - op zichzelf zeer wenselijke - soepele houding kan aannemen. Maar het onafwendbare gevolg hiervan is, dat de regering zelf een „ongewenst element van starheid" introduceert in het later volgende ratificatie-debat van ons parlement. Want dan zijn de verdragstek sten onherroepelijk vastgesteld en heeft de regering er zich in principe aan gebonden, zodat het dan voor de Kamer een kwestie wordt van aanvaarden of weigeren (met alle gevolgen van dien), waarbij de enige bewegingsvrijheid van het parlement nog slechts ligt in het weinig aanbevelenswaar dige systeem van het maken van „voor behouden". Bovendien heeft het onaangename feit zich nu eenmaal voorgedaan, dat één dei- betrokken regeringen, namelijk de Franse, zich wél tijdens een voorafgaand parle mentair debat heeft opengesteld voor de desiderata van du volksvertegenwoordiging en dat zij zich zelfs met handen en voeten aan die desiderata heeft gebonden. Zodat de ongewenste starheid in de onderhande lingen nu toch is geïntroduceerd, namelijk door de Franse delegatie, en de soepelheid der andere delegaties hiertegenover een nogal eenzijdige aangelegenheid wordt. Wij menen dan ook dat. juist onder deze omstandigheden, een Kamer-debat vóór de parafering der verdragen alleszins aan bevelenswaardig zou zijn geweest. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1