Verschil OVER DE POOL NAAR TOKIO PER „GLOBAL-EXPRESS" DE KLOKKENWINKEL Met één tussenlanding VW n q DANK ZIJ NIEUWE TECHNISCHE HULPMIDDELEN De geschiedenis sinds Willem Barentsz Indonesische schoolbezoek wordt snel groter „Wat heb jij toch boom?" vroegen de winterkraaien aan de grote beuk, die altijd zo vriendelijk staat te ruisen. „Je bent helemaal niet vrolijk en vriende lijk vandaag. Dat begrijpen we niet goed. Je staat zo gezellig vlak voor de ramen van dat huis waar al die vrolijke kinderen wonen. Je ziet wat ze spelen, door de ramen heen lees je mee in hun boek, je viert hun feesten mee. Wat wil je nog meer?" „Och", zei de boom, dat is het juist. Ik sta nu al de hele dag over die fees ten van ze na te denken. Weet je wat het ls? Om de beurt zijn alle mensen en kinderen in dat huis jarig. Eén dag in het jaar kijkt iedereen alleen naai de jarige. Hij mag alles zeggen, hij ziet er prachtig uit, op zo'n zondags, en bo vendien is iedereen nog vriendelijk te gen hem. Alle mensen, van de kleinste tot Sinterklaas toe vieren hun verjaar dag. Maar wie zal er ooit aan denken dat ik ook één keer in het jaar jarig ben? Niemand!" „Jarig? Wanneer ben jij dan jarig, beuk?" krasten de winterkraaien nieuwsgierig. De beuk schudde treurig zijn pruike- bol: „Dat weet ik niet. En dat is het hem juist. Als ik het zélf wist zou ik het al fijn vinden. Je kunt je verjaardag ook helemaal alleen vieren en vriende lijk zijn tegen jezelf. Maar nu? Och, wat ls het toch jammer dat niemand het weet". De kraaien hielden erg veel van de beuk en daarom staken ze hun snavels bij elkaar. Gerrit, die eigenlijk niet bij ze hoorde, omdat hij in het huis bij de kinderen woonde en tam was, had nog het meeste medelijden. „Weet je wat?" riep hij, „ik zal het eens gaan onderzoeken in het huis!" Hij vloog door het raampje dat altijd voor hem openstond naar binnen en ging op zoek naar Loeloe de poes en Alec de hond. Ze keken slaperig op toen hij ze eindelijk in hun mand in de gang vond. „Zeg", begon hij, „weten jullie mis schien wanneer de beuk jarig is?" „De beuk?" mauwde Loeloe uit do hoogte, „wil de beuk nu ook al jarig zijn? Binnenkort gaan we de muizen ook nog cadeautjes brengen!" „Stil nou", riep Gerrit, „de beuk is toch geen muis. Hij is bijna zo aardig als een dier". „Hij lijkt me te veel op een mens", m .uwde Loeloe en ze kneep haar katte- ogen al weer dicht. „Maar", zei ze nog voor ze insliep, „wanneer hij geboren is weet ik ook niet. Ik vind het al moei lijk om het van me zelf te onthouden. Als de mensen me op mijn verjaardag geen strik ombonden, zou ik het mis schien zelf vergeten". Alec krabde met zijn poot achter zijn oor. „De beuk", bromde hij, „maar de beuk is al zo oud als de wereld. Toen ik voor het eerst in dit huis kwam was de beuk er al". „O", zei Loeloe en ze deed opeens haar vinnige ogen weer open, „begon de wereld dan toen jij geboren werd?" „Nee", baste Alec, die altijd lang moest nadenken voor hij iets begreep: „nee, zó is het niet. Ik bedoel maar dat de beuk al heel héél oud moet zijn. „Daar schiet ik niet veel mee op", kraste Gerrit en hij ging er maar weer op uit. En net als alle vogels doen als ze raad moeten hebben, deed Gerrit: hij ging naar de wijze uil. „Weet u wanneer de beuk voor het huis vol kinderen jarig is?" vroeg hij beleefd. „Hoe zou ik?" riep de uil uit de hoog te, „vraag het aan de wind. D i e heeft hem als een zaadje naar de tuin ge- In de winkel van Baas Tingel hoor je de hele dag geklingel Weet je, dat zijn al de klokken, die maar tikken, zonder mokken. Ze hangen alle aan de muur De een goedkoop, de ander duur, De een is groen, de ander rood, De ene klein, de ander groot. Ze tikken daar maar aan de muur Dag na dag en uur na uur. Ze zijn alle erg tevreden Zover ik weet, tot op heden. blazen en hem vlak voor dat huis neer gelegd. Dat was dus eigenlijk zijn ver jaardag". Gerrit ging als de wind naar de wind. Maar die schudde zijn hoofd. „Denk je dat ik nog weet hoe en wanneer ik alle beukezaadjes heb weggeblazen?" vroeg hij. „Och, wind", zei Gerrit, „de beuk is zo treurig omdat hij nooit jarig is". „Maar dat is toch heel eenvoudig", lachte de wind, „dan zeggen we gewoon dat hij morgen jarig is. Dat spreken we af". Gerrit vond het een prachtig plan en ging het meteen aan iedereen vertellen. .Morgen is de beuk jarig, morgen is de beuk jarig!" Iedereen deed mee. De wolken zorg den voor een dikke, dikke mist. Alles werd opeens heel geheimzinnig. Je hoorde de vogels alleen nog maar fluis teren. Maar het mooiste werk deed de vorst. Niemand merkte er iets van. Al leen dat het koud was natuurlijk. Een hele nacht ging zo voorbij. En toen, te gen de morgen, zette de wind op en blies alle mist uit de tuin weg. O, en toen.... toen had je de jarige beuk eens moeten zien. Van onder tot boven schitterde hij van zilver en wit. En alle kleinere boompjes en struiken om hem heen waren ook versierd. Ja, zelfs de grond. En dat allemaal ter ere van de jarige beuk. De eerste mensen die langs kwamen bleven vol bewondering voor hem staan en knikten vriendelijk naar hem. En de kinderen uit het huis, waren niet weg te slaan bij het raam toen ze ontdekten hoé mooi hun beuk was. „Hij is vast wel jarig", zei het klein ste meisje, „we moeten voor hem zin gen!" Dat was het heerlijkste ogenblik van de dag, toen ze met z'n allen achter de ruit voor hem stonden te zingen van „lang zal hij leven!" En ze zongen het zó hard, dat de beuk het door de dichte ramen heen duidelijk horen kon. Mies Boiihuys Marijke de Boer a^--s Begin bij de hoofdletters en probeer door het volgen van de lijnen de twee spreekwoorden te vinden, die er in iierborgen staan. Daar komt het grote orgel aan, hoor het weer brommen en draaien en kijk eens hoe mooi die poppen erop met een gouden stokje zwaaien. Als het eraan komt dan zijn wij er ook, we rennen gewoon uit de huizen, we leggen ons oor op de orgelkast, daarbinnen hoor je het ruisen. We kennen het orgel allemaal goed: elke pop, alle krullen en zuilen, de muziekjes waar je om lachen moet en ook die om haast van te huilen. Ons draaiorgel komt hier al jaar en dag, maar wij worden het orgel niet moe. De hele straat zingt de wijsjes na van de oudjes tot de kleintjes aan toe. Het mooiste van 't orgel zit bovenop: een aapje dat zwaait met zijn handjes. Als het xiit is haalt hij de centjes op bij al zijn vaste klantjes. Mies Bouhuys Voor de microfoon oxa°0tt&0000iyXXXK>00OCCKXX<<XKlttJ00<XXX>XXX/XyXKX>2O000'J0'^XXXX?XXXr>yXXXX?ïyyXC&X*XXX> XICOOO-XXXXXXIOOOOOOOOOOOOUOCIOOOOOOOOOOOCXXXXXÏOOOOOOOOOOOOOOCXIOOOOOOOJOCXXXXXXXXXXIOOOOO DEZER dagen heeft een mutatie plaats gehad in de bezetting van de hoogste post welke de Franse omroep kent: die van directeur-generaal. De heer Wladimir Porché, die tot een hogere bestuursfunctie in de Vierde Republiek werd geroepen, is opgevolgd door de heer Gabriel Delaunay, die de kwaliteiten van letterkundige en romanschrijver, bestuursambtenaar hij was laatstelijk préfect van Le Béarn in het zuidwesten van Frankrijk en actief verzetsstrijder in zich verenigt. Evenals zijn voorganger is dus ook de nieuwe X directeur-generaal van de R.T.F. een man met een voor treffelijke staat van dienst en een grote eruditie, die kan bo gen op academische vorming hij deed op zijn vijfentwintigste jaar zijn kandi daatsexamen in de letteren en verkreeg vervolgens leraarsbevoegdheden in ge schiedenis en aardrijkskunde, welke vak ken hij tien jaar onderwees aan het Mon- taignelyceum van Bordeaux. In die stad organiseerde hij een uitgestrekt verzetsnet, waarvan hij commandant werd, tegen de Duitse bezetters. Gabriel Delaunay, van wie juist een tweede roman in druk verscheen „La nuit sans aube" (Nacht zonder dageraad), waarin een verzetstragedie met de terecht stelling van een collaborateur als uitgangs punt wordt behandeld neemt van de heer Wladimir Porché een omroeporgani satie over, welke tot de beste van de we reld moet worden gerekend. Porché heeft de R.T.F. letterlijk uit de door de Duit sers achtergelaten ruïnes moeten opbou wen. Van de zevenentwintig' zenders op de lange- en middengolf, welke Frankrijk in 1939 met een totaal antennevermogen van 2.028 kilowatt bezat, waren er in 1944 nog maar vijf met een totale sterkte van 196 kilowatt over. Thans is het zenderpari; van de Franse omroep groter en sterker dan voor de oorlog, waarbij nog de in tech nisch en artistiek opzicht indrukwékkende ontwikkeling van de Franse televisie ge voegd dient te worden. De heer Porché heeft echter vooral zijn sporen verdiend op het terrein van de verhoging van het programmapeil. Hij voerde gedurfd pro grammabeleid zowel in het muzikale als het litteraire domein. De studio's van de Franse omroep werden tot een bolwerk van allen, die betrokken zijn bij de heden daagse kunst, zowel wat de scheppende als de uitvoerende kunstenaars aangaat. On derhevig aan de scherpe concurrentie van de particuliere, commerciële zenders bui ten Frankrijk is de heer Porché er deson danks in geslaagd de R.T.F. te maken tot het middelpunt van een internationale programma-uitwisseling, waarbij de Fran se omroep vooral een eerste plaats in neemt in de Eurovisie. Een dergelijke taak kon slechts met suc ces worden ondernemen door een man met brede visie en ruim inzicht in zaken van cultuur en beleid. Onwillekeurig dringt een vergelijking met de Nederlandse om roepverenigingen zich op. Drie van de .Grote vier" hebben de voorkeur gegeven aan mannen met een voornamelijk econo mische, boekhoudkundige vorming om da gelijks leiding aan het omroepbedrijf le geven, een vierde koos een jurist, die er in het verleden blijk van heeft gegeven even zeer een financiële knobbel te bezitten en alleen de V.P.R.O. heeft een directeur aan het hoofd, bij wie de nadruk op zijn geeste lijke vorming valt. Men moet ons goed begrijpen: wij willen niets afdoen aan de kwaliteiten van deze functionarissen, maar wij vragen ons toch af of uit deze keuze niet een zekere nega tieve houding blijkt bij de omroepbestu- ren jegens de eigenlijke taak en roeping van radio en televisie. In een land als Frankrijk worden bekende schrijvers en componisten aangetrokken om de uitzen dingen gestalte te geven het hoofd van de muziekafdeling is bijvoorbeeld de com ponist Barraud, maar in Nederland zien wij geen figuren met kunstzinnige kwali teiten in de topleiding van onze omroep verenigingen. Deze situatie hangt natuur lijk samen met de vrijwel unanieme dis kwalificatie welke in brede lagen van de bevolking ten aanzien van de kunst en haar beoefenaren bestaat. J. H. Bart man Speciaal aanbevolen: De eerste uitvoe ring in Engeland van Wolf-Ferrari's opera in drie bedrijven „De list van de weduwe" (La Vedova Scaltra), na'ar een blijspel van Carlo Goldoni, zal op zondag 10 februari door het Derde programma van de B.B.C. (464 meter) worden uitgezonden. Op 12 februari volgt een herhaling. Zondagmid dag om vier uur zendt hel Derde program ma „Dona Rosita Ia Soltera" (Dona Rosita, de oude vrijster), een stuk van de Spaanse dramaturg en dichter Frederico Garcia Lorca uit, dat vrijdagavond 15 februari herhaald zal worden. Hilversum I geeft woensdagavond 13 februari een microfoon- bewerking van het beroemde stuk va i Herman Heijermans „Eva Bonheur", 9 FEBRUARI 19 57 Op de kaart boven dit artikel vindt men de nieuwe Poolroute van Kopen hagen naar Tokio aangegeven. Omdat de Engelse schrijfwijze der daarop voorkomende namen wel voor niemand moeilijkheden zal opleveren, hebben wij deze onvertaald gelaten. De Noordpool vormt ongeveer het middelpunt. De zeer suggestieve foto daaronder toont het landschap in het Poolgebied, uit de cabine van een DC-JC gezien. OP 24 februari zal over de wereldbol weer een nieuwe luchtlijn worden getrok ken. Dan opent de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS haar directe „Glo- baI-Express"-dienst van Kopenhagen over de Noordpool naar Tokio, een route, die ruim vyfenvyftighondcrd kilometer korter zal zijn dan de normale weg via het Mid den-Oosten, zodat de duur van de reis naar Japan met bijna een etmaal wordt be kort. De DC-7C, het eerste passagierstoe stel, dat non-stop-vluchten over welke oceaan dan ook kan maken, zal de ruim twaalfduizend kilometer lange afstand tussen Kopenhagen en Tokio in dertig uur met slechts een kort oponthoud bij An chorage in Alaska afleggen. De dienst zal beginnen met een uitvoering van twee vluchten per week. Voor deze reizen worden speciale kom passen en kaarten gebruikt. Om te begin nen het „Polar-Path-Gyro"-kompas, dat als een speelgoedtol draait en zich ,in plaats van naar de magnetische, naar de geografische Noordpool richt. Daar de magnetische Noordpool van de aarde zich zestienhonderd kilometer ten zuiden van de geografische bevindt, wijzen gewone kompassen recht naar het zuiden of wor den dol. Het „KoIlsman-Sky"-kompas maakt navigatie op de zon of de sterren mogelijk, wanneer deze hemellichamen tij dens de poolnacht of door wolken onzicht baar zijn. Het werkt door middel van ge reflecteerd, gepolariseerd licht. Verder zijn er bijzondere poolkaarten, die de naviga tie over de pool vereenvoudigen. Daar alle meridianen op de aarde de denkbeel dige noord-zuid lijnen die de tijdzones markeren samenkomen op de pool. zou een gezagvoerder, afgaande op een normale kaart, telkens van richting moeten veran deren. daar zijn machine snel van de ene meridiaan naar de andere vliegt. DANK ZIJ deze nieuwe technische hulp middelen zal nu een vaste route over de pool worden gevlogen, zo recht als een ver keersweg. Daarmee is een nieuwe mijl paal bereikt in de geschiedenis der pool reizen. Pogingen om een kortere weg naar het Verre Oosten te vinden dateren al van eeuwen her, in feite sinds Columbus naar Cathay trachtte te varen door in westelijke richting de Atlantische Oceaan over te ste ken. Namen van ondernemende en moe dige mannen komen, in de vierhonderd jaar die erop volgden, op de lyst voor: Willem Barentsz, Cabot, Henry Hudson, William Parry, Martin Frogisher, Jens Munk, Roald Amundsen bij voorbeeld. Te vens poogde men de Noordpool te berei ken later ook door de lucht. De eerste die dit probeerde was de Zweedse lucht- vaartdeskundige S. A. Andree, die in 1897 een (overigens mislukte) poging ondernam om de pool in een ballon te bereiken. Der tig jaar geleden vlogen de Noor Roald Amundsen en de Amerikaan Lincoln Ells worth in het luchtschip „Norge" over de pool van het ene continent naar het andere De navigator tijdens deze vlucht van Spits bergen in Noorwegen naar Teller in Alaska was Hjalmar Riiser-Larsen, die later een van de leidende figuren geworden is van de genoemde luchtvaartmaatschappij, die bij de ontwikkeling van het luchtverkeer over de pool een grote rol heeft ge speeld. In 1952 vlogen de eerste twee DC- 6B-machines van de Douglas-fabrieken in Californië via Groenland naar Scandina vië, twee jaar later werd de eerste lucht lijn passagiers over de pool geopend: een route van ruim negenduizend kilometer, welke Los Angeles met Kopenhagen ver bindt. Hierdoor bespaart men een af stand van by na tweeduizend kilometer of 5 uur vliegen. De route werd onmiddellijk een succes. Men begon met twee vluchten per week, doch binnen anderhalf jaar werd de dienst in een dagelijkse gewijzigd. De komst van de snelle DC-7C Global- Express in de afgelopen zomer reduceerde de toch reeds korte reistijd over de pool tot slechts negentien uur. Op 15 november 1956 vestigde één dezer vliegtuigen een nieuw record voor commerciële toestellen: het vloog non-stop van Californië naar Stockholm, een afstand van by na tiendui zend kilometer in een tijdsbestek van 21 uur en 41 minuten. Nu zullen dus deze luchtreuzen over de pool naar Japan vliegen. Met een directe verbinding naar Europa, slechts onderbro ken door één tussenlanding, zal Tokio thans reeds een van 's werelds belang rijkste kruispunten in het luchtverkeer de dichtstbyzynde toegangspoort tot Azië worden. SCHUMANN WAS BIJ MULLENS In „Erbij" van zaterdag 2 februari pu bliceerden wij een artikel over de hoge schoolrijder Otto Schumann, waarin de schrijver onder meer zei, dat diens naam van Ringling tot Strassburger en van Bar- num tot Bouglione met eerbied wordt uit gesproken. Ter aanvulling wordt ons mee gedeeld, dat Schuman van 1945 tot 1933 verbonden was aan het circus Mullens, waarmee deze onderneming slechts wil zeggen, dat het respect voor Schumann ook bij haar groot is. In het Indonesische schoolbezoek is een grote vooruitgang te bespeuren. In 1956 steeg het aantal kinderen, dat de lagere scholen bezoekt, met vierendertigduizend. Er werden bovendien 268 nieuwe scholen geopend, waardoor het totaal aantal lagere scholen in het hele land op 31.109 kwam. Het aantal onderwijzers op deze scholen werd vermeerderd met 131.712, dat is 18.096 meer dan het voorgaande jaar. Te vens vergeleken met 1955 werden in 1956 bijna negentienduizend scholieren inge schreven voor middelbaar onderwijs, ter wijl het aantal jongelui, dat zich liet in schrijven voor technische scholen vermeer derde met ruim 8500.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13