Schokkende gevolgen van kosmische zweef tochten Goed werken goed wonen goed levert DE SNELST GROEIENDE STAD VAN ONS LAND Kostuummuseum Voorbereiding aan een nieuwe wijk door samenwerkende architecten Tien jaar geleden sloeg een reusachtige meteoriet -K -K omvangrijke gaten in de Siberische grond .Donderstenen" zeiden de mensen Amsterdam als doorvoerhaven door Vlaardingen overvleugeld Rare schaats Op de Waterweg raakt men nooit uitgekeken, ook en vooral niet als in de vallende schemering het spel van licht en donker begint. Het Delta hotel tekent zich dan af als een silhouet, maar weldra zal het stralen als een baken voor de sche pen, dat zij Vlaardingen passeren. Aan de bijna „Amerikaanse" groei van deze stad is onderstaan de reportage, waarin de vruchten van een ge sprek met de burgemees ter 3. Heusdens zijn ver werkt, gewijd. gemeester Heusdens bekijkt dit probleem in groter verband. Er is reeds nauwe sa menwerking met de aangrenzende gemeen ten Maassluis en Maasland, bovendien heeft een groep van tien gemeenten (waar toe ook Dordrecht behoort) een gemeen schappelijke commissie gevormd teneinde op basis der bouwcapaciteit zo spoedig mogelijk tot een reële opvoering van het aantal woningen te komen. Deze commissie wordt voorgezeten door de Vlaardingse wethouder voor stadsuitbreiding, de heer T. de Bruijn, die ook buiten zijn stad be kendheid heeft verkregen door zijn uitne mende planvormingen en grote werk kracht. In nog groter verband zoeken, op initiatief van Rotterdam, zevenentwintig gemeenten in het waterweggebied naar nieuwe bestuursvormen om de ruimte vraagstukken op te lossen. Vlaardingen zelf heeft intussen ook in het buiten land de aandacht getrokken met het project voor een nieuwe westwijk en een plan voor de sanering van de oude binnen stad. In een stad moet het ook goed leven zijn. In dit opzicht profiteert Vlaardingen van de belangstelling van wereldconcerns als BPM en Caltex, die aan de overkant van de Waterweg hun grote raffinaderijen in het tot de gemeente Rotterdam behoren de Pernis hebben. Voor de employé's van deze en andere, in Vlaardingen geïnteres seerde bedrijven zijn scholen, gelegenhe den tot ontspanning en dergelijke nodig. Zo leidde samenwerking tussen overheid en particuliere ondernemers tot de bouw van het beroemde Kolpa-bad, de unieke zweminrichting waar onze Olympische ploeg trainde, de ultramoderne Stadsge hoorzaal en het Delta-hotel aan en ge deeltelijk in de Waterweg met het altijd boeiende uitzicht op de langsvarende sche pen, met op de achtergrond de tanks en de schoorstenen van Pernis. INDIEN WIJ vergeelde kronieken mogen geloven, is Vlaar dingen wel eens „de oudste, de rykste, de wijste en de stoutste der Hollandse steden" genoemd. Het is moeilijk na te gaan in hoeverre deze superlatieven met de waarheid hebben gestrookt en het doet er ook weinig toe, Belangrijker is, dat de Vlaardin- gers van thans hun trotse traditie eer aandoen. Want deze meer dan zeven eeuwen oude stad heeft vooral sinds de tweede we reldoorlog een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Rijk door zijn ligging aan Europa's drukst bevaren water en recht tegenover de grootste olie-industrie, wijs bestuurd door een voortvarende overheid, die stoute plannen weet te verwezen lijken, is Vlaardingen onze snelst groeiende stad. VLAARDINGEN heeft de wind mee gehad. Want niet alleen trok het door zijn gunstige ligging de aandacht van grote in dustrieën, het had ook de ruimte en kon dus gronden beschik baar stellen. Maar hiermee alleen is de opmerkelijke groei van deze stad nog niet verklaard. Deze was slechts mogelijk, doordat de Vlaardingers geen kans voorbij lieten gaan om bedrijven aan te trekken, woningen te bouwen en de stad uit te breiden, en daarbij vèr vooruit zagen. De stad, die tien jaar geleden veertig duizend zielen telde, heeft thans meer dan zestigduizend inwoners en zal over vijfentwintig jaar aan honderdvijftig dui zend mensen onderdak bieden. Symbolisch voor Vlaardingens groei is wel het stadhuis op het eeuwenoude pittoreske Marktplein in het midden waar van de uit 1583 daterende kerk staat. Het stadhuis werd ge bouwd in 1650 (nadat het vorige tijdens de tachtigjarige oorlog was verwoest) en toont aan de marktzijde de bekende zeventien de eeuwse gevel. Alleen de raadszaal en de hal waarin men de blazoenen van elf rederijkerskamers kan bewonderen zijn intact gebleven. Daarachter verrees in de afgelopen jaren een nieuw gemeentehuis, fraai en modern ingericht, met gebrand schilderde ramen en als muurversiering op de binnenplaats een vliegende schotel, door Venus en Mars geflankeerd. De blazoe nen van rederijkerskamers en een vliegende schotel in het deels zeventiende eeuwse, deels twintigste eeuwse stadhuis, als sym bolen van een roemruchte historie en een vooruitziende blik, zijn typerend voor het beeld, dat Vlaardingen de bezoeker biedt. Staande op de Oude Maasdijk, die dwars door de stad loopt, kijkt men neer op het oorspronkelijke Vlaardingen: kleine huis jes aan nauwe straatjes, beheerst door de Oude Kerk, waar eeuwenlang is gebeden voor de behouden terugkeer van de vis sersvloot. Maar aan alle kanten van dit centrum verrijzen nu nieuwe woonwijken, hoge flatgebouwen, moderne fabrieken en andere bouwwerken: het nieuwe Vlaardingen, dat tot een har monisch geheel met het oude vergroeien moet. „Het moet hier geen chaos worden!" zegt mr. J. Heusdens, die sinds 1947 burgemeester van Vlaardingen is en aan wiens dy namische leiding de stad veel te danken heeft. „Om harmonie Ie bereiken heeft het gemeentebestuur de plicht het ruimtepro bleem in de hand te krijgen en in de hand te houden. Een stad moet aan drie voorwaarden voldoen: men moet er goed kunnen werken, goed kunnen wonen en goed kunnen leven. Alle ste den gaan tegenwoordig hoe langer hoe meer op elkaar gelijken, maar Vlaardingen wil een eigen karakter, een eigen cachet houden!" Dat het in Vlaardingen goed werken is, blijkt uit de snelle groei der bevolking. De vroegere vissersplaats is thans een industrieel centrum, waarin de nog steeds belangrijke visserij volkomen wordt overvleugeld door ruim tweehonderd fabrieken en andere bedrijven. De Unilever vestigde er naast haar grote zeepfabriek één van haar drie research-laboratoria (de beide andere zijn in Amerika en Engeland te vinden). De nieuwe Matex (plantaardige en eetbare oliën en vetten) en de Cincinnati (werktuigen en machines) behoren tot de modernste en best geoutilleerde bedrijven van ons land. Het havenbedrijf VlaardingenOost (Vulcaanhaven) waar vorig jaar van de zevenentwintig miljoen ton massagoederen, die in het gehele Wa terweggebied werden overgeslagen, een achtste deel werd ver werkt is Europa's grootste particuliere haven en beschikt over de grootste laadbruggen van dit werelddeel. Goed wonenook in Vlaardingen heerst woningnood, hoe wel er sinds de oorlog ruim zesduizend woningen gereed zijn gekomen. Er zijn er nu nog veertienhonderd in uitvoering. Bur- EEN ANDER PROJECT, dat de aan dacht trekt en ook reeds in uitvoering is, betreft de „city" een nieuwe binnen stad. Vlaardingen is als een der weinige Gezicht van de Oude Maasdijk op de oude binnenstad, waar y. i r 1600 percelen plaats moeten maken voor een nieuwe „city". IjIC V6YÜ6Y pG&lHCl O Vlaardingens energieke burgemeester, de 4G-jarige mr, Heusdens, aan zijn schrijftafel in het nieuwe gedeelte van het stadhuis. J. Een oude molen hebben de Vlaardingers laten staan naast een rij moderne flats, waar men langs rijdt op de nieuwe autoweg tussen Den Haag en Schiedam. VLAARDINGENS trots wordt de nieuwe Westwijk, een stadsgedeelte voor vijfen twintigduizend inwoners. Vorig jaar be gon men met de bouw van deze wijk, die men gerust een nieuwe stad kan noemen, want zij zal ongeveer evenveel inwoners kunnen bergen als bijvoorbeeld Vlissingen thans heeft. In Maart kunnen de eerste woningen worden betrokken en over vier jaar zal de wijk met zevenenvijftig hon derd woningen, honderdtwintig winkels, vier kerken, vijftien scholen, een zieken huis met driehonderdvijftig bedden, een spoorwegstation, een rioolgemaal, twee honderd kleine bedrijfsruimten, alsmede sportterreinen, geheel zijn bewoond. Het bijzondere van dit Westwijk-plan is, dat het niet in grote lijnen, zoals bij stads uitbreiding totnogtoe gebruikelijk is, maar tot in details werd geprojecteerd. Nadat twee stedebouwkundigen een plan-in- hoofdzaak hadden vervaardigd, werden twee groepen van architecten ingescha keld voor het maken van een plan-in-on- derdelen, tegen een vaste vergoeding, doch zonder de toezegging, dat zij bij de bouw zouden worden betrokken. Het plan-in-hoofdzaak bestaat uit een centrum, waar de grote bijzondere gebou wen, een park en een plein met winkels komen. Rond dit plein zijn vier buurten geprojecteerd met eigen voorzieningen, zo als winkels, scholen en een kerk. De beide groepen van architecten (de één samenge steld uit ervaren bouwmeesters buiten Vlaardingen, de andere uit jonge stadge noten) kregen elk twee buurten te ontwer pen. Zij kregen daarbij de volle vrijheid hun inzichten te ontplooien. De vier gede tailleerde plannen werden tenslotte geza menlijk besproken en het (naamloze) eind resultaat was een groot succes. De West wijk zal in een harmonisch geheel „elck wat wils" bieden. Er komen hoge flats van tien tot veertien woonlagen, kleinere flats van vier verdiepingen, één per gezin, maisonettcblokken met zes lagen, maar ook ééngezins-arbeiderswoningen, rijen „betere" huizen en zelfs villa's. Om het tempo op te voeren denkt men ook aan het Franse systeem van geïndustrialiseer de woningbouw. Er zijn plannen om nog dit jaar een fabriek in Vlaardingen te bouwen, waar woningen in onderdelen aan de lopende band vervaardigd worden. Als de Westwijk is voltooid, bestaat er ten noorden van Rijksweg 20 nog ruim schoots gelegenheid nieuwe plannen tot ontwikkeling te brengen, zodat Vlaardin gen binnen de gemeentegrenzen zal kun nen uitgroeien tot een stad van honderd vijftigduizend inwoners. Het Kostuummuseum, dat ondergebracht zal worden in het door de gemeente Den Haag aangekochte pand Lange Vijverberg 14, zal omstreeks begin juni van dit jaar worden geopend. De heropening van de bedenverdieping van het Museum Bredius aan de Prinsegracht kan omstreeks half februari tegemoet worden gezien. Er is naar gestreefd de vroegere sfeer van dit museum te verbeteren. De eerste verdie ping is nog in gebruik voor de kostuum collectie en zal zodra deze naar de Lange Vijverberg zal zijn overgebracht geschikt worden gemaakt voor het houden van lezingen en kleine tentoonstellingen. 99J Het uiteenwaaien- de, nalichtende spoor van een vuurbol na de explosie. ER BESTAAN van die vreemde „on- verstand-definities". Een ervan is deze: „Atomen dat zijn van die kleine dinge tjes die ze in bommen stoppen om ze beier te laten ploffen". Een andere gaat over meteoren. „Meteoren zijn grote stukken steen, die uit de hemel vallen en in Sibe rië terechtkomen". Het rare is, dat er bij alle onzinnigheid nog iets inzit ook: Siberië is al twee keer in de jongste tijd het toneel geweest van een enorme meteoor-inslag eerst in 1908, toen in de buurt van Pod- kammenai Tunguska een neerkomende hemelsteen een gebied met een straal van vijftig kilometer totaal verwoestte, daarna nog eens in 1947, op 12 februari. Tien jaar geleden dus. Waarmee dan ge zegd wil zijn dat met die „donderstenen" (zo zijn ze wel genoemd) nog lang niet afgelopen hoeft te zijn en dat morgen om maar eens iets opwekkends te noemen zo'n ramp het gebied tussen Haarlem en Alkmaar zou kunnen treffen. Dan ge beurt hier, wat op 12 februari 1947 in het dorpje Novopolrovka gebeurde: het leek of de zon verschoot. Er joeg een flitsende lichtbol langs de hemel, het ding schoot vonken, liet een gekleurd spoor aan de hemel na dat geruime tijd bleef hangen en verdween ten slotte met een enorme explosie, waarbij het gaten in de grond sloeg waarin hele huizen zouden kunnen verdwijnen (en het ook wel gedaan zou den hebben, als daar huizen hadden ge staan). „Alweer Siberië!" zeiden de mensen. Het lijkt ook wel wat vreemd. Maar Siberië is een grote lap grond: de afstand van Be- resov naar Wladiwostok is ongeveer even groot als die van Amsterdam naar Mon treal en de kans dat er twee keer in vijftig jaar een meteoriet van dat formaat in de Nederlandse bodem slaat is dus aan zienlijk kleiner dan dat zoiets in Siberië gebeurt. Toch kent ook Nederland zijn ingesla gen meteorieten. De oudstbekende dateert van 1650 en kwam in de buurt van Dor drecht in de aardbodem. In 1840 zag een Brabantse arbeider bij Uden een meteoor steen op enkele meters van zich af in de grond slaan, in Ellemeet op Schouwen boorde zich in augustus 1925 „een gouden ei met een gouden pijl" een halve meter diep in de klei en op 21 mei 1939 werd er weer in Brabant, bij Someren. een ruim vier kilo zware meteoriet gevonden, een ijzeren. Eigenlijk is het verwonderlijk dat we nooit iets horen over ernstige ongelukken, veroorzaakt door inslaande meteorieten, want er komt zo nogal wat op de aarde terecht. Elke dag wordt onze planeet on geveer vijfduizend kilo zwaarder doordat er voortdurend heelalgruis in kleinere of grotere brokken op neerregent. Maar wat persoonlijke ongelukken betreft, is er met zekerheid eigenlijk maar één geval bekend uit Japan, waar een kind in 1927 een lichte hoofdwond opliep toen het werd getroffen door een meteorietje van nog geen gram. Toen zijn er de loop der tijden kanjers van meteorieten op de aarde terechtgeko men. Beroemd is de krater in Arizona, maar groter is die van Chubb, in Canada, die echter pas in 1950 als zodanig is her- (Vervolg van pagina 4) gemeenten reeds bezig met de sanering van de oude kern. Het plan omvat onge veer zestienhonderd percelen, waarvan er nu duizend aangekocht en honderd ge sloopt zijn. Reeds zijn vijfenveertig win kels en honderd woningen gereed of in aanbouw. Een unicum in deze nieuwe „city" wordt een tweehonderdvijftig meter lang en negen meter breed viaduct. Er moet namelijk een hoogteverschil van vijf meter worden overwonnen tussen de Hoogstraat (de oude Maasdijk) en de Ge dempte Biersloot, waar een centrumplein met beneden winkels en boven woningen ontworpen is. Hel viaduct, waaronder een winkelgalerij is ontworpen, daalt met een grote lus af naar de hoofdverbinding met Rotterdam, zodat Vlaardingen-centrum hier een waardige entrée zal krijgen. Aan de oever van de Waterweg zal even eens worden gebouwd. Er is daar elf hec taren grond opgespoten bij het Delta-ho tel, dat eenzaam uit de vlakte naast de steiger van de veerpont naar Pernis op rijst. Hier vindt men de enige plek aan de Waterweg, waar nog woningbouw is toege staan. De Vlaardingers zullen daar gebruik van maken, want waar moet het mooier wonen zijn dan met het uitzicht op de drukste scheepsroute van het continent? De gedachten gaan uit naar een groot plein en een Maasboulevard met flatgebouwen. Thans wordt de laatste hand aan dit plan gelegd. ALS MEN in het Waterweggebied over „bouwen" spreekt, wordt niet alleen aan huizen en fabrieken, maar ook aan ha vens en tunnels gedacht. Naast de oude vissershoven beschikt Vlaardingen over de aan het einde van de vorige eeuw gegra ven Koningin Wilhelminahaven, die thans voor binnenschepen en de kustvaart wordt gebruikt, benevens over particuliere ha vens (waarvan de Vulcaanhaven de be langrijkste is) voor de grote vaart. Met deze accommodatie heeft Vlaardingen zich reeds opgewerkt tol Nederlands derde ha venstad, terwijl het in het doorvoerverkeer met West-Europa zelfs Amsterdam heeft overvleugeld en dus de tweede Rijnhaven van ons land is geworden. Er zijn nu plan nen voor een nieuwe zeehaven tussen Vlaardingen en Maassluis, maar de minis ter heeft hierover nog geen beslissing ge nomen. Tunnels zijn geprojecteerd zowel aan de oostelijke als aan de westelijke zijde dei- gemeente. De eerste zal een schakel vor men in de als onderdeel van het Delta plan ontworpen Beneluxweg, die Amster dam via Bergen-op-Zoom met Brussel moet verbinden. „Daarvoor moeten we nu al ruimte vrij houden, een kwestie van pas sen en meten!" zeide burgemeester Heus dens in ons gesprek. Wellicht komt daar naast nog een spoorwegtunnel. Het twee- Langs een der nieuwe verkeerswegen in het gebied aan de Waterweg staat een flatgebouw van tien verdiepingen, waar driehonderd bejaarden hun oude dag kun nen slijten in het genot van modern com fort. Het gebouw is gedeeltelijk rusthuis en bevat ook een kraaminrichting... de tunnelplan houdt verband met de ont worpen ringspoorbaan Rotterdam-Schie dam-Vlaardingen-(tunncl)-Pernis-Rotter- dam. Er is nog veel meer te vertellen van Vlaardingen: over het tien verdiepingen hoge flatgebouw voor bejaarden, de ultra moderne ambachtsschool, het nieuwe sta tion-oost, het nieuwe politiebureau maar voorlopig zullen wij het hierbij moe ten laten. Wat ons hel meest trof in Vlaar dingen is de sfeer, de geest die er heerst en die deze stormachtige ontwikkeling moge lijk heeft gemaakt. „Breed denken!" luidt het devies van burgemeester Heusdens „Niet lokaal, maar in Waterweg-verband". Dit brede denken op lange termijn en de durf tot stoutmoedige initiatieven zijn wel de voornaamste geheimen van Neder lands snelst groeiende stad. Het ultramoderne station Vlaardingen- Oost, dat een jaar geleden werd geopend, nadat de tunnel onder de spoorlijn (links) gereed ivas gekomen. Tegenover het station zullen fluts met tien en zes woonlagen verrijzen. Boven de spoorlijn steken de twee laadbruggen van het reusachtige havenbedrijf uit. kend. Zij is gevuld mei een meertje, dat al lang door piloten was opgemerkt door zijn cirkelronde vorm, waarmee het afweek van allerlei andere watertjes in de buurt. Maar pas zeven jaar geleden bracht het onderzoek aan het licht, dat men hier hoogstwaarschijnlijk te doen had met het litteken van de grootste meteoor-inslag aller tijden. Siberië heeft dus in geen enkel opzicht een monopolie. Ook Australië heeft zijn reuzenmeleoor gehad, verder is de heilige steen der Islamieten te Mekka vermoede lijk eveneens een meteoriet. De keizer van Jehangire in India heeft in 1620 twee sa bels, een mes en een dolk laten smeden uit een daar neergekomen stuk meteoor ijzer, Zuid-Afrika heeft bij Grootfontein zijn Hoba-West meteoor liggen (zestigdui zend kilo) en ook New York laat er trots een zien van zestig ton! Die laatste is eigenlijk van de Eskimo's: de ontdekkings reiziger Peary heeft hem indertijd uit het hoge noorden weggehaald en sindsdien ligt deze ijzermeteoriet te kijk in het Hayden- planetarium. Als men de doosnede van een ijzermete oriet voorzichtg polijst, komen er merk waardige tekeningen te voorschijn: een netwerk van donkere rechte lijnen op een lichtere ondergrond. Deze kristalstructuren naar hun ontdekker, een Oostenrijkse onderzoeker, de figuren van Widmanstat- ten genoemd komen in aards ijzer niet voor. Zij moeten zijn gevormd toen het ijzer onder hoge druk langzaam afkoelde. Èn een dergelijke toestand kan men alleen verwachten in het inwendige van een pla neet! Een argument te meer voor de theo rie dat de reuzenmeteorieten. die de aarde van tijd tot tijd hebben getroffen, brok stukken van die vergane planeet tussen Mars en Jupiter zijn. Hun (duizenden) broertjes en zusjes lopen als „planetoïden" rond de zon, maar soms wordt er een door de nabijheid van de massale Jupiter uit zijn oorspronkelijke baan getrokken en rijdt daarna zo'n rare schaats dat hij zelfs in de aantrekkingssfeer van de aarde kan belanden, met alle schokkende gevolgen. Gerton van Wageningcn ALS MOSKOU EENS GEEN SNEEUW ZOU RUIMEN.... Moskou zou elke winter begraven liggen onder een sneeuwdek van tientallen me ters, als er niet een leger van tienduizend vrouwen, duizend man sneeuwruimei's en 1500 vrachtwagens waren, die na elke sneeuwval de straten schoonvegen. Indien men alle sneeuw van een normale (Rus sische) winter zou laten liggen zouden de meeste gebouwen in de hoofdstad, op de enkele wolkenkrabbers en torens en ver gulde koepels van het Kremlin na, geheel bedolven zijn onder een dikke laag sneeuw. Zes miljoen Moskovieten zouden dan van december tot maart onder een steeds dik ker wordende deken van sneeuw van de buitenwereld worden afgesloten. De stad heeft elk jaar veertig maal een sneeuwval te verduren. Meestal valt er meer dan tien centimeter, soms vijftig tot zeventig centi meter. Zodra de eerste sneeuw is gevallen gaan de tienduizend vrouwen en meisjes de straten van Moskou op, gekleed in dikke gewatteerde jasjes, hoge laarzen en grijze hoofdshawls en met houten of aluminium schoppen. De vrouwen krijgen slechts hon derd roebels per maand voor het sneeuw ruimen plus nog twee of driehonderd roe bels per maand voor het ruimen van trot toirs en winkeletalages.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 16