GROOT CARNAVAL NEUROTONIC Na diepgaand overleg handhaven B. en W. hun beslissing Onderwijs in vliegtuigbouw komt in nieuwe banen Chr. Bond van overheidspersoneel viert tienjarig bestaan Bijna één miljoen gevraagd voor straatvernieuwing Heemstede wil godsdienstonderwijs op openbare scholen subsidiëren Kermis op Parklaan Twee solisten bij het N. Ph. O. SLEUTEL WEG? Badings over zijn opera „Orestes" Radio Moors Geen fietsers op deel van de Vondelweg Tweede lening verwacht Nederlandse Spoorwegen STRAALJAGER VOOR HAARLEMSE M.T.S. Gemalen slakjes ii-f^ri^fpzzzr' POTTER'S LINIA Geloof en Wetenschap „Die lustige Witwe" Koningin beschermvrouwe van het De Ruyter-comité Burgerlijke Stand van Haarlem Eén maand AOW gevraagd voor de vluchtelingen uw ZENUWEN niet verdovend maar genezend Financiering van stilleven voor Frans Halsmuseum Examens Heemsteeds burgemeester reikt prijzen uit UIT STAD EN STREEK DE SLEUTELSPECIALIST Alles te weten is niet altijd goed VIJFHUIZEN ZATERDAG 9 FEBRUARI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHÈ COURANT Vanmorgen heeft op het Haarlemse stad huis een belangrijke bespreking plaats ge had over de plaats van de kermis naar aanleiding van de door de bewoners van de Parklaan gevoerde actie. Behalve het volledige college van Burgemeester en Wethouders en een aantal ambtenaren van gemeentesecretarie en politie waren ook afgevaardigden van het centrumcomité „Koninginnedag", het comité voor Natio nale Feesten en de directeur van Haarlems Bloei aanwezig. Inzonderheid heeft men de mogelijkheid onder oog gezien de kermis elders te hou den met name op de Grote Markt en op de Dreef. Tegen beide plaatsen bleken ook grote bezwaren te bestaan. In de onmiddellijke nabijheid van de Dreef bevinden zich zie kenhuizen en kraaminrichtingen, terwijl het velen tegen de borst zal stuiten, dat een kermis in de onmiddellijke nabijheid van het verzetsmonument zal worden ge- ADVERTENTIE houden. Bovendien is er op het Schelpen pad geen ruimte voor de grote vermake lijkheden. Deze zouden op het Vlooienveld geplaatst moeten worden, waartegen ook grote bezwaren bestaan. Het terrein is te drassig, terwijl ook onnoemelijke schade zou worden aangericht aan de plantsoen- aanleg ter plaatse. Het schijnt, dat met name van de zijde van Haarlems Bloei praktische bezwaren zijn gerezen tegen de Grote Markt. Trou wens ook het centrumcomité Koninginne dag zou dan voor een aantal evenementen, zoals aubade en zeepkistenrace, een andere plaats moeten zoeken. Omtrent het belang van de kermis waren de meningen verdeeld, maar men kan aan nemen, dat men er begrip voor heeft ge toond, dat de kermis niet alleen beschouwd moet worden als een bron van inkomsten ter financiering van andere feestelijkheden, maar ook als een volksvermaak voor dui zenden. Bij het ter perse gaan van ons blad ver namen wjj, dat B. en W. aan de organise rende comité's hebben meegedeeld, dat het college zijn beslissing om dit .jaar de kermis bij wijze van proef op de Parklaan te hou den, handhaaft ADVERTENTIE B. cn W. van Haarlem hebben besloten, dat het gedeelte van de hoofdrijbaan van de Vondelweg, tussen Vondelweg 74 en de Jan Luykenstraat, in beide richtingen ge sloten te verklaren voor rijwielen, bespan nen wagens, handwagons, alsmede rij- en trekdieren. Het college heeft daarbij over wogen, dat het verkeer op de Vondelweg de laatste tijd in sterke mate is toegeno men. Wegens de breedte van de hoofdrij baan van de weg is het gewenst een ge deelte van de baan uitsluitend te bestem men voor motorrijtuigen. Het overige ver keer kan zonder bezwaar gebruik maken van de langs de westzijde van de Vondel weg aanwezige ventweg. Naar het ANP verneemt is binnenkort de uitgifte te verwachten van een tweede 4 3/4 percent 25-jarige obligatielening groot f 25 miljoen, ten laste van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. De uitgiftekoers zal wederom 98 percent bedragen. De af- lossingsvoorwaarden der lening zijn gelijk aan die welke gelden voor de lening welke in januari werd uitgegeven. Willem van Duinrijck i674 stortte des ochtends steeds wat gemalen slakjes In zyn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpijn zonder weerga placht hij op te merken... wy in de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Linia by ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadelijk de pynlyke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA in handige platte doos. jes by alle Apoth. en Drogisten 55 cent. Catarrh PastilZl dan Potter1 -'IrZnl.PaSlUleS' met de snelle Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM De Hoofdstad-operette heeft vrijdag avond de leden van „Geloof en Weten schap", die in de Stadsschouwburg geen plaats onbezet hadden gelaten, een paar uren van opgewekte pretentieloze amu sementskunst geschonken met de opvoe ring van de welbekende operette „Die lustige Witwe" van Franz Lehar. Deze weduwe, die met haar miljoenen sinds het begin van deze eeuw de imaginaire staat Pontevedrino reeds ontelbare keren van de financiële ondergang heeft gered, blijkt van haar veelzijdige charmes nog geen en kele verloren te hebben, zeker niet als zij, zoals gisteravond, gepersonifieerd wordt door de charmante Mizzi van der Lans, wier voortreffelijke vocale kwaliteiten Lehar's bekoorlijke melodieën alle recht deden wedervaren. Dat kan ook gezegd worden van de overige zangsolisten Rosy Parrish, Jan Handerson en Leo Cordes Dermota, die ook als acteurs uitstekende typeringen gaven. Er is weer uitbundig gelachen om de flinke dosis kluchtigheid in woord en gebaar, die door Otto Aurich en vooral door Fritz Stciner door dit zang spel heen gestrooid wordt. De decors waren eenvoudig, maar daar door viel des te meer in decoratief opzicht het accent op de fraaie kostuums. Zo kre gen oog cn oor het volle pond, ook door de pittige begeleiding van het orkest, gedi rigeerd door Willem Rettich. Men kan zich daarvan morgen in de Stadsschouwburg alsnog gaan overtuigen. De Koningin heeft het beschermvrouw schap aanvaard van het nationaal comité De Ruyter-Herdenking 1957. Prins Bern- hard is bereid gevonden het voorzitter schap van het ere-comité op zich te nemen. Zeer vele autoriteiten hebben op uitnodi ging van het nationaal comité zitting geno men in het ere-comité; onder andere de ministers dr. W. Drees, mr. J. M. L. Th. Cals, ir. C. Staf en mr. J. Algera. ADV F.RT F.NT IF DE EERSTE COOP, ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u*. ZIJLWEG 63-TELEFOON 15J41 <2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie f 1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Haarlem. 8 februari 1957 GEHUWD, 8 februari: M. Schoenmaker en W. G. Dam. BEVALLEN van een zoon. 5 februari: J. Th. HorstmanHoenderdos; 8 februari: J. E. M. L. M. Hoog—Leempoels. BEVALLEN vat) een docht sir. 7 februari: R. Janzweert—Korsman; C. W. La Grouw Tromp; A. M. OuwerkerkWestrus; 8 februari: J. Hofstra—Groenewoud; Chr. A. G. ZwartDijkzeul. OVERLEDEN, 6 februari: P. de Gooijer, 84 jaar, Jacobslraat; A. DorlandtSikkink, 85 jaar, Schalkwijkcrweg; 7 februari: P. A. van der Meer, 59 jaar, Lombokstraat; S. A. Hoes, 74 jaar, Ölieslagerslaan; L. A. M. Schoorl, 10 d„ Karei Doormanlaan: A. M. van de Reep—Hofstó, 89 jaar, Zuidpolder straat; E. van de WerkenSchouten, 86 j., Floresstraat. Een truck met oplegger heeft, na heel wat gemanoeuvreer, vrijdagmiddag een straaljager van het type Thunderjet het terrein van de Middelbaar Technische School in het Haarlemse Kleverpark op gereden. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de diverse onderdelen van het vliegtuig op te takelen, waarna deze elementen op speciaal voor dit doel ver vaardigde opleggers door een schare be drijvige lechnici-in-spe het gebouw wer den binnengereden. In de klasselokalen zal deze door de Koninklijke Luchtmacht voor onbepaalde tijd in bruikleen afge stane straaljager een inspirerend studie object voor de aanstaande vliegtuigdes kundigen vormen. Deze kleine gebeurtenis was een uiter lijk teken van de toenemende belangstel ling welke de overheid aan de dag legt voor de luchtvaart en de basisopleiding van deskundigen. De laatste jaren is die interesse echter voornamelijk getoond in een uitbreiding van installaties en mate rialen ten koste van vele miljoenen voor het hoger vliegtuigbouwkundige on derwijs in Delft, terwijl het middelbaar onderwijs, en met name de MTS in Haar lem, waar de enige middelbare opleiding tot dit vak is gevestigd, er maar bekaaid is afgekomen. Intussen duidt niet alleen de aankomst van de Thunderjet op een verandering ten goede. Comniissie Op verzoek immers van de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, ir. A. G. van der Hoek, heeft de directeur van de Haarlemse MTS een commissie in het leven geroepen, waarin behalve vele leraren, af gevaardigden van de KLM, deskundigen van de Koninklijke Luchtmacht en de in dustrie zitting hebben. Deze commissie, die een dezer dagen is samengesteld en van daag voor het eerst vergadert, stelt zich ten doel, een onderzoek in te stellen naar de mogelijke verbeteringen in het vlieg tuigbouwkundig onderwijs. Daarover zal rapport aan de regering worden uitge bracht. Het bestuur van de MTS ziet dit rapport, dat omstreeks april of mei zal verschijnen, met grote belangstelling tege moet, daar dit rapport tevens verhelderend kan werken met betrekking lot de bouw plannen voor een nieuwe MTS, waarin een op de hoogte van haar tijd staande vlieg tuigbouwkundige afdeling haar eigen plaats zal innemen. In het tegenwoordige gebouw heeft men met een nijpend ruimte gebrek te kampen. De vraag naar afge studeerde technici wordt groter, naarmate de luchtvaart en de daarmee samenhan gende industrie in betekenis toenemen. Reeds heeft men overwogen aan de Schip- holweg een noodgebouw te plaatsen, waai de vliegtuigbouwkundige afdeling zou kun nen worden gevestigd. De Koninklijke Nederlandse Luchtmacht heeft dus met het oog op het belang van een goed vliegtuigbouwkundig onderwijs de Haarlemse MTS een tot dusverre steeds door haar gebruikt type straaljager, een Thunderjet, in bruikleen afgestaan. Dit kostbare geschenk dat, afgezien van de motoren en kanonnen, volledig is uitge rust. met haar pneumatisch, hydraulisch en elektrisch systeem, zal zeker lange tijd een aanschouwelijk en begerenswaardig studieobject voor de jeugdige vliegtuig bouwkundigen vormen. Het toestel zal die nen voor de demonstratie van de vernuf tige en uiterst compact samengedrongen constructie. Voorts zal men de gecompli ceerde berekening van de uitwendige bouw en gewichtsverdeling met betrekking tot prestaties, stabiliteit, wendbaarheid en be sturing, bestuderen. De Thunderjet heeft in 1946 voor het eerst als prototype in Amerika gevlogen. Als bij elk militair vliegtuig zijn steeds nieuwere typen geconstrueerd. Omstreeks 1951 werd het (ype E. aan de Nederlandse luchtmacht overgedragen. Hier te lande geraakte men al heel'gauw met dit toestel vertrouwd, niet alleen door de gerucht makende vluchten, maar ook helaas door de vele ongelukken. Vooral dank zij het intensieve onder zoek, dat de in 1950 opgerichte weten schappelijke afdeling van de luchtmacht in nauwe samenwerking met het Nationaal Luchtvaartlaboratorium heeft ingesteld, konden vele gebreken van het toestel wor den aangewezen. De ernst van deze ge breken werd in Amerika echter onvol doende onderkend en beseft. Dit bleek uit een verklaring, die het toenmalige hoofd van die afdeling aflegde, nadat hij een bezoek aan Amerika had gebracht. Deze straaljager, die bijna anderhalf miljoen gulden kost, werd weldra vervan gen door de nog kostbaardere en meer ge perfectioneerde Thunderstreak, welke werd ontworpen met het oog op de defensie van West-Europa. ADVERTENTIE 23 FEBRUARI in „TRESLONG" - Hillegom Vraagt inlicht. Tel. 02520 - 5347 De voorzitter van de afdeling Haai-lem van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de heer R. N. Buser, opende de feestelijke bijeenkomst die vrij dagavond in gebouw „St. Bavo" gegeven werd, met het lezen van dezelfde teksten, waarmee respectievelijk vijfentwintig en tien jaar geleden de Christelijke Bond van Belastingambtenaren en de Chr. Bond van Overheidspersoneel waren opgericht: na melijk Exodus 14; de verzen 1015 en Exodus 33; de verzen 1117. Na het uitspreken van een kort gebed en het gezamenlijk zingen van Psalm 103 1, begroette de heer Buser de leden van het hoofdbestuur en de vertegenwoordigers van zusterorganisaties. Hierna richtte hij zich tot de heer K. Henstra, die sedert de oprichting van de afdeling onafgebx-oken de functie van secretaris heeft vervuld. Ook tijdens de bezetting is de jubilaris actief ondergronds werkzaam geweest om de afdeling in stand te houden, waarvoor spreker hem dank en hulde bracht. De voorzitter bood de jubilaris namens de af deling een fraai reiswekkertje aan, welk' geschenk door een bloemenhulde voor mevrouw Henstx-a werd vergezeld Later voegde de bondsvoorzitter hier nog een boekwerk aan toe. De heer Henstra sprak hierna een kort dankwoord voor deze sympathieke gestie. De bondsvoorzitter, de heer P. Kapinga, zei, dat er alle aanleiding bestond dit ju bileum op een feestelijke wijze te vieren. Want vijfentwintig jaar geleden hebben de christelijke belastingambtenaren als pio niers de strijd aangebonden tegen socialis me en neutraliteit, waarbij zij werden ge steund door de kracht van het geloof. Spreker zette hierna de overwegingen nog eens uiteen, die destijds tot de fusie van de vier kleine ox-ganisaties hebben ge leid, om vervolgens te concluderen dat deze fusie in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Er is geen sprake van enige tegenstelling tussen ambtenaren en werklieden, zodat zij eendrachtig kunnen samenwerken aan de sociale positieverbe tering van het overheidspersoneel. Tenslotte wekte spreker allen, die het Evangelie belijden, op, trouw te blijven aan de beginselen. Hij sprak de verwach ting uit, dat de bond straks in mei bij de grote vex-gadering in Rotterdam, het veer tigduizendste lid zal hebben ingeschreven. Na de pauze werd nog een korte geluk wens uitgesproken door de heer P. Spek uit Hilvei-sum, die vijfentwintig jaar gele den de afdeling Haarlem van de Chr. Bond van Belastingambtenaren heeft opgericht. Aan het einde werd deze feestelijke bijeen komst op de gebruikelijke wijze door de heer Buser gesloten en zong men nog geza menlijk de verzen 1 en 4 van gezang 93. Het was een avond van ambtenaren on der elkaar, want het feestprogramma werd verzorgd door het cabaretgezelschap „De Pompadours" uit Bloemendaal, dat is sa mengesteld uit employé's van het P.W.N. Onder de titel „Muggen ziften" brachten zij een origineel programma van schetsjes, muziek en zang ten tonele. Het nationaal comité HulpvexTening Hongaarse Volk doet een beroep op de genen, die krachtens de Algemene Ouder domswet per 1 januari een pensioen krij gen, maar dit door hun financiële positie niet van node hebben. Hun wordt ge vraagd één maand van dit pensioen pf te staan voor de Hongaarse vluchtelingen. Met het oog op de aanleg van nieuwe rioleringen in de Verspronckweg, het Santpoorterplein, de Santpoorterstraat, Molenstraat, Engelszstraat, Kleverlaan en Amslerdaxnstraat en het asfalteren van de Amsterdamstraat vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van f 974.200. Behalve de Amsterdamstraat zullen ook de andere genoemde straten geasfalteerd worden. Hiervoor is op het ogenblik nog geen bedrag uitgetrokken. Behalve een bedrag van f 208.200 voor het vernieuwen en vei'leggen van buizen, leidingen en kabels, zal het totaalbedrag aldus verdeeld worden: f 308.400 voor het aanleggen van nieuwe rioleringen in Kle- veiiaan, Molijnsti-aat en Engelszstraat, f 97.700 voor dezelfde werkzaamheden in Kleverparkweg en hel Santpoorterplein en f 191.000 voor de Verspronckweg en de Santpooi-tex-stx-aat. De riolering in de Amstei'damstraat zal f 104.700 gaan kosten cn de kosten van het asfalteren en het bijkomende straatwerk in dezelfde sti-aat komen op f 64.200. In de toelichting, die aan het betreffen de i'aadsvoorstel is toegevoegd, woi'dt ge zegd, dat het wegdek in de Amsterdam straat in zeer slechte staat verkeert en dringend vernieuwing vereist. Met het oog op het karakter van deze drukke winkel straat achten B. en W. asfaltering gewenst. Alvorens daartoeechter kan woi-den overgegaan, is het noodzakelijk dat de rio- Burgemeester en Wethouders van Heem stede willen het godsdienstonderwijs op de openbare scholen in hun gemeente gaan subsidiëren. Hiervoor vragen zij de raad een krediet van in totaal 4160, hetgecix neerkomt op een vergoeding van vijf gul den per werkelyk gegeven les voor de lagere scholen en de Bronsteesc.hool voor u.l.o. Hieraan willen B. en W. de voorwaarde verbinden, dat een les be zocht wordt door tenminste vijftien leer lingen. De tijdsduur van de lessen is vast gesteld op 45 minuten, dezelfde tijd, die voor een lesuur in de andere vakken is uitgetrokken, waarbij in aanmerking ge nomen wordt, dat het rooster in enkele gevallen veertig minuten aangeeft. In Heemstede wordt godsdienstonder wijs gegeven door de Nederlands Hei-- vormde gemeente in de vierde, vijfde en zesde klassen van de Crayenester- en Voox-wegschool en in de eerste en tweede klassen der Bronsteeschool, waarbij res pectievelijk vijf, vier en vier lesuren per week worden gegeven, die door respectie velijk 94. 75 cn 20 percent der leerlingen worden gevolgd. In de vierde, vijfde en zesde klasse van de Dreefschool wordt het godsdienst onderwijs verzorgd door do Nederlandse Protestantenbond, waarbij de lessen door 159 van de 160 leerlingen worden gevolgd B. en W. menen uit de voorgaande cij fers te moeten concluderen, dat het gods- dienstondex-wijs, zoals het aan de open bare scholen wordt gegeven, in een we zenlijke behoefte voorziet, waarbij tevens wordt overwogen, dat het voor de geeste lijke vorming van de schooljeugd van groot belang is. Op grond hiervan is het college van mening, dat aan het verlenen van financiële steun voor dit doel een al gemeen belang ten grondslag ligt. Het raadsvoorstel voor subsidie van het godsdienstondex'wijs is gedaan naar aan leiding van schi-iftelijke verzoeken om financiële steun van de centx-ale kerke- x-aad der Hervormde gemeente en van het bestuur van de afdeling HeemstedeBen- nebroek van de Nedex-landse Protestan tenbond, die tevens verwezen naar soort gelijke getroffen regelingen in de gemeen ten Zandvoort en Rheden. lering wordt vernieuwd, aangezien de hui dige riolering oud is en niet in het centi-ale rioleringsstelsel past. Bovendien ligt de huidige riolering zo hoog, dat de aan te brengen wegfundering daarop zou komen te rusten, hetgeen ontoelaatbaar is. De zelfde argumentering geldt ten aanzien van de riolering van de andere straten, waax-bij vooropgesteld is, dat deze riole ring geschiedt met het oog op voorgeno- ADVERTENTIE wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden In vex-band met de aankoop van een stilleven van de zeventiende-eeuwse Haar lemse schilder Willem Claesz Heda door de gemeente Haarleirx ter plaatsing in het Frans Halsmuseum van het stilleven publiceerden wij in ons blad van vrijdag een afbeelding schrijven B. en W. aan de raad onder meer het volgende: „Gelet op de noodzaak de investei'ingen zoveel moge lijk te beperken hebben wij ons gewend tot de Vereniging Rembrandt met het ver- zoek de gemeente bij de financiering van deze aankoop behulpzaam te willen zijn. Daar het bezit van dit schilderij niet slechts een zaak van plaatselijk doch ook van nationaal belang genoemd mag worden is het bestuur van deze vereniging bereid gevonden de gemeente een renteloze geld lening van 25.000 te verstrekken, welke lening in driejaaiTijkse termijnen, te be ginnen in 1958, moet worden afgelost. Aan deze vereniging dient op deze plaats stel lig een woox-d van bijzondere dank voor deze geste te worden gebracht". Het schil derij kost 35 mille. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit). Bevorderd met lof tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen op pi-oefschrift getiteld: „Der Geburtenrückgang in Wien", de heer H. M. Jolles, geboren te Arnhem. Kandidaatsexamen economie: mejuffrouw A. H. Oudt, Wassenaar; mejuffrouw H. M. Wolvetang en de heren F. Hofmeistor. J. Dekker en J. J. A. Bakker (allen te Am sterdam). Het programma bestond uit ongeveer vijfentwintig nummers, die uiteraard niet alle geslaagd mogen worden genoemd, maar waarvan sommige tafereeltjes toch op een verrassend goede tekst waren ge baseerd. Zoals de originele beui-tzang in „De lichte en de zware muze" en de grap pige spot op de boogie-woogie-jeugd. In de vocale nummers waren de leden op hun best en doordat deze een belang rijk onderdeel van het programma vorm den kon deze „muggenzifterij" met genoe gen bekeken en beluisterd worden. Het publiek bleek het progi-amma op hoge prijs te stellen; men amuseerde zich uit stekend en was gul met bijval en applaus. Keuring van voortuinen De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal donderdag 21 febi-uari in een zaal van het verversings huis in Groenendaal de prijzen uitreiken, die werden toegekend in verband met de keuring van de voortuinen in Heemstede tijdens de zomer van 1956. De uitreiking zal plaats hebben na een openingswoord van de voorzitter van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde.De hoofdassistent van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst te Apeldoorn, de heer H. Stein, zal een in leiding houden over aanleg en onderhoud van voortuinen. Tot slot zullen enige kleu rendia's van bekroonde voortuinen in Heemstede worden vertoond. Zesde vrijdagavondconcert Het zesde vx-ijdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, ge geven in de Haax-lemse Concertzaal, stond onder leiding van Marinus Adam en ge noot de medewerking van twee Haarlem se solisten: de violist Jan Hesmex'g, con certmeester van het orkest en de organist Albert de Klerk. De Militaire Symfonie van Haydn diende als aanhef. Dit werk werd in 1794 gecomponeerd, in een tijd dus vol politieke spanningen, revolutie- geweld en militaire activiteit. Vergeleken bij hetgeen Beethoven later met zijn rumoerig successtuk „De slag bij Vittoria", en wat epigonen van mindere kwaliteit met hun muzikale veldslagen aan militair geweld met fusillades, kanon- nades en ander krijgsgeweld te pas brachten, lijkt Haydn's Militaire Symfonie een nauwelijks verstoorde idylle, waarin alles nog spel en aardigheid was, waardoor de wetten van het artistieke fatsoen niet te zeer mochten worden geremd. Een kor te episode daargelaten, die als doorwer king enige oorlogsstemming suggereert, bepaalt het „militaii-e" in het ovei'igens muzikaal geestige werk zich tot een on gewone aanvulling met slagwerk, dat een zekere populariteit dankte aan de Jani- zarenmuziek (de jazz van toen) waarmee Grébry en Mozart ook al eens gekoketteerd hadden. Wanneer Haydn enige jaren later werkelijk de kruitdamp rook, toen Napo leon zijn geliefd Wenen bezette, reageerde hij op die werkelijkheid naar zijn aange boren aard, met de innige melodie, die een gebed was voor het behoud van zijn keizer Franz, en die in het „Keizei'kwar- tet" verrukkelijk gevax-ieerd de diepte van .zijn trouwhartig gemoed laat peilen. Voor vele bezoekers van de N.Ph.O.- concerten zal het een veri-assing geweest zijn een concert voor ox-gel en klein orkest van Haydn te horen en deze prachtige concertante muziek te ervaren als een ar tistieke ontdekking. Trouwens op het ter rein van oi-gelmuziek met orkest is ons concertpubliek helaas niet vei'wend, on danks de zeldzame gelegenheid, die ons beroemde Cavaille Coll-orgel daartoe biedt. Zelfs de modex-ne ox-gelconcerten die voor Haarlem geschreven zijn en die in Am sterdam en elders in het land, ja zelfs in Wenen opgang maakten, kwamen hier, buiten de Haarlemse oi'geldagen niet aan bod, zodat zij vrijwel vreemd bleven aan de gei'egelde bezoekers van de N.Ph.O.- concerten. Het éclatante succes, dat Albert de Klerk met zijn vertolking van Haydn's ranke muziek verwierf en het fijnzinnig genot, dat een dei'gelijk profaan gebruik van de middelen die orgel en oi'kest te bieden hebben, moge in de toekomst ge wicht in de schaal leggen bij het vaststel len van de wintei-programma's. Voor vele muziekminnaars is het orgel uitsluitend het instrument, dat ernst, religieuze be zinning en machtige, verheven gevoelens vertolkt. Dat het ook de geschiktheid be zit tot een intiem musicex-en,dat tot de sfeer van kamermuziek kan verinnigen en zulks met een enorme rijkdom aan tinten, heeft men deze avond blijkbaar als ver blijdende ontdekking waargenomen, ge zien de spontane reactie die er op volgde. Het kleine orkest begeleidde onder Adams waakzame leiding accuraat. Toch zouden de strijkei's zich nog nauwgezetter dienen aan te passen bij de gelijkzwevende stem ming van het orgel. Men moet niet ver geten, dat de stemming van het orgel, evenals die van de piano, op een compro mis berust, waai'aan men moet toegeven teneinde de kleinste conflicten te ver- mijden, die bij de gedx-agen toon van het orgel al heel gauw dreigen te ontstaan. Na de pauze trad Jan Hesmex-g op met het Derde Vioolconcex-t van Saint-Saëns. Het deed ons goed deze elegante en warmbe- zielde muziek weer eens te horen en te kunnen genieten van een gezonde virtuo siteit, die artistiek vex-antwooi'd is in een delicaat geconcipieerde partituur, welke op haar tijd harmonische vex-rassingen en orchestrate vondsten biedt. Jan Hesmerg bleek uitstekend gedispo- neei-d voor het werk. Zijn plastische inter pretatie van het aanvangsthema, dat hij sonoor liet klinken, was direct al zeer frappant. De rustige pastorale sfeer van de Siciliano, met de prachtige coda in flageoletten, werd volkomen bereikt. En in de finale liet de solist horen wat hij aan virtuositeit en zuiver muzikaal sentiment in de max-s heeft. Een ovationeel applaus loonde deze zeer beheerste vertolking. Tenslotte tracteerde Adam ons met het orkest op het geniale Scherzo van Dukas, „l'Apprenti sorcier". Hij gaf het, bij een schei-pe tekening, de gloed mee van het fantastisch verhaal waarop de componist het ontwierp. Geen wonder dan ook, dat het publiek gulhartig reageerde op deze briljante prestatie. ros. de Klerk Nieutüs in het kort Verbetering. Bij de vermelding van het jubileumconcert van „Die Haerlemsche Musyckcamer" schreven wij abusievelijk vx-ijdag 16 inplaats van zatex-dag 16 februax-i. Incident op Corsica. De heer Henk du Mée jr. zal woensdag 13 febi-uari in het wijkgebouw aan de Kamerling Ormesstraat te Haarlem voor de vereniging ter beharti ging van de belangen van de bewoners van Haarlem-zuid-west een lezing houden over „Incident op Corsica". De lezing zal met muzieK en geluidsefffecten worden ge ïllustreerd. Balmasqué en toneel. De toneelver eniging „De Kennemer Kunstkring" geeft zaterdag 23 februari een groot balmasqué in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. „The Broadway Players" zal de dansmuziek verzorgen. Dinsdag 26 maart geeft de toneel vereniging een opvoex-ing in de Stadsschouw burg van „De kleine apostel". ADVERTENTIE rt LANGE VEERSTRAAT 10 tt TEL. 11493 De componist, die de schepping van zijn geest, die men compositie noemt, in wer kelijke klank wil openbaren, is aangewe zen op een instrument of een ensemble van instrumenten. De menselijke stem behoort eveneens tot deze herscheppings middelen. Het lijkt, dat de kunstenaar vrij is de timbres voor zijn muziek te kiezen. Dit is slechts betrekkelijk het geval, want in wezen is hij gebonden aan de beperkt heid van de soorten instrumenten. Tal van componisten hebben zich gelukkig gevoeld in die gebondenheid. Bach, Handel, Vival di schreven hun meesterwerken voor een uiterst sobere bezetting. De romantische tijd vroeg om meer uitdrukkingsmogelijk heden en de orkesten breidden zich uit tot monsterachtig grote afmetingen. Daar was men vooi'lopig tevreden mee tot de ver bijsterende vooruitgang van de geluids techniek van de laatste dertig jaar de tal loze klankvariëteiten mogelijk maakte, die de moderne componisten bijna letterlijk de oren deed spitsen. Men ging zich af vragen of deze totnogtoe „ongehoorde" klanken toepassing konden vinden voor composities met waarlijk kunstzinnige in houd. Konden die radiofonische klanken een zelfde functie en een zelfde betekenis krijgen als de beproefde muziekinstru menten? De Nederlandse componist Henk Badings heeft met het schrijven van de radiofoni sche opera „Orestes" de mogelijkheid aan getoond van het inschakelen van de ver- worven elektronische klankenverscheiden heid in de beproefde klankprodukties door orkest, solo-vocalisten en koor. Het werk, dat bekroond werd met de Prijs van Italië, beleefde reeds een radio-uitvoering, die zeer de aandacht getrokken heeft. Voor de Heemsteedse Kunstkring heeft Henk Ba dings vrijdagavond in het Minerva-theater een uiteenzetting gegeven over het schep pingsproces, dat de opera deed ontstaan en na deze verhandeling het werk door middel van de geluidsband ten gehore ge- bx-acht. De tali-ijke aanwezigen werd een indruk gegeven hoe het in het laborato rium van de moderne geluids-alchemie was toegegaan om de klankeffecten te verkrij gen, die Badings voor de werking van „Orestes" nodig achtte. Wat de componist daarbij mededeelde, klonk als de vertelling van een heden daags techniek-sprookje, waarin de ene wonderbaarlijke gebeurtenis na de andere de toehoorders tot verbazing bracht. Henk Badings liet horen hoe een instrumentale klank voor ons oor de afstammingsrelatie met het klinkende insti-ument verliest, door de „inzet" weg te nemen. Slaginstru menten klinken wel, maar lieten zich niet hei-kennen. Hooi-ns en klarinetten werden uit hun toongebied gehaald door de klank een octaaf lager te brengen. De klank van de tam-tam werd in zijn verloop omge keerd met een zeldzaam verrassend effect. Een braaf zingende liedertafel werd in de klank getransfox-meerd tot een troep af grijselijk kwetterende Griekse wraakgo dinnen als een symbool van Orestes kwel lende psychische gestoordheid. Dat kwam tot stand door de combinatie van twee toonbandopnamen op een derde over te nemen. Huiveringwekkende geluiden in de opera waren opgewekt door de sinus- en de zaagtand-generatoren, twee namen ont leend aan de grafische voorstelling van het trillingsverloop. Nog veel meer bijzon derheden vertelde Henk Badings over al deze geluidsmengingen, over de montage van de bijzondere effecten in de „gewone" klank. En dit bracht ons in grote bewon dering voor hetgeen Badings na talloze experimenten had bereikt. Toch was het voor de indruk van de na de pauze ten gehore gebrachte opera jam mer, dat we met de geluidsmysteriën op de hoogte waren gebracht. Ik zag bijvoor beeld bij het benauwende „zingen" van de wraakgodinnen voortdurend het argeloze mannenkoor op de achtergrond en voor menig klankeffect vroeg ik mij af, hoe dat ook weer bereikt was. Dat ontnam uiter aard veel aan de werking van de opera en waarschijnlijk ook aan de indruk van eventuele toekomstige scheppingen in deze geest. Alles te weten is niet altijd goed. Maar afgescheiden hiervan kon men toch ook vaststellen, dat Badings met deze bijzondere geluidseffecten zijn opera een extx-a romantische inslag gegeven heeft. En bovendien heeft men in de mu ziek van „Orestes" ook de gx-ote componist kunnen herkennen, die het effect niet be hoeft om waarlijk verheven kunst te schenken. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Phiiips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Jaarvergadering „Witte Kruis" Maandagavond houdt de afdeling Vijf huizen van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" haar jaarvergadering in het wijkgebouw aan de Spieringweg. In vex-band met het bedanken van de heer Joh. C. Ghex-els zal een nieuw bestuux-slid worden gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3