O DEZE MAAND AL MEER VOGELGEZANG DAN IN HET MIDDEN VAN DE ZOMER BEDRIJFSAUTOMOBIELEN ^Brieven aan de redactie Van dag tot dag [err ^'Praatóteel Olifanten bestraffen brutale studenten L L o A K I i y o Gee 11 dag te vroeg Ons 37e 'D TENTOONSTELLING 7 t/m 1 6 FEBRUARI u ni000-l7.00uurenl930-22.30uur Wallenberg zou na juli 1947 nog gezien zijn Zweden zou drie Russische diplomaten uitwijzen Euratoom zal Amerika ten voorbeeld strekken Poolse delegatie naar de Verenigde Staten &p de j|k,geven direct verlichting i^sil'en zijn smakelijk! ;W, m j Wethouder schreef raadslid een anonieme brief Kerkelijk Nieuws In de Verenigde Staten zijn verleden jaar 59 nieuwe atoomreactors in aanbouw ge weest of in gebruik genomen. Dertig daar van waren bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, de andere 29 voor de produktie van kernenergie voor industriële doelein den. Men kan dus gevoeglijk zeggen dat de bedragen, die men daarginds in de bopw van reactors investeert, reeds nu voor de helft dienen tot financiering van energie opwekking ten behoeve van de industrie. En wat voor bedragen! Het „Atomic In dustrial Forum" heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat de Amerikaanse investerin gen op het gebied van de kernenergie in de vier jaar van 1955 tot en met 1958 kun nen worden geschat op 300 miljoen dollar, of ongeveer 1.150 miljoen gulden. De helft daarvan, of 575 miljoen gulden komt voor rekening van universiteiten, technische hogescholen en andere wetenschappelijke instellingen; de andere helft wordt door industriële ondernemingen uitgegeven als practische belegging in een bron van ener gie, die de betrokken bedrijven onafhanke lijk zal maken van steenkolen en petro leum. Als de nu in aanbouw zijnde reactors voor industriële energie-opwekking, die geheel met particulier kapitaal en zonder regeringssteun worden gefinancierd, straks voltooid zijn, zullen de onderhavige indu strieën hun energie-capaciteit met 1,4 mil joen kilowatt hebben uitgebreid. Als men deze cijfers leest en ze vergelijkt met wat er tot dusver in West-Europa op het gebied van de kernenergie is gepres teerd, kan men niet anders dan tot de con clusie komen, dat „Euratom", dg Europese gemeenschap voor kernenergie, geen dag te vroeg tot stand wordt gebracht. Geen enkel West-Europees land zou op het ogenblik in staat zijn, openbare of particuliere in vesteringen te verrichten, die ons wereld deel zijn enorme achterstand bij Amerika ook maar in de bescheidenste mate zouden kunnen laten inhalen. Ook vergeleken bij de Sovjet-Unie, waar men de miljoenen roebels nu eenmaal vrij gemakkelijk uit de staatskas tovert, is West-Europa in dit op zicht een „onderontwikkeld gebied" ge worden. Er kan, op grond van nationale belangen, nóg zo veel verzet zijn tegen de economi sche integratie van West-Europa, tegen de drang der omstandigheden, geboren uit het aanbreken van het „atoomtijdperk", zal het machteloos zijn. Wij hebben eenvoudig geen andere keus meer dan met energie - en met kernenergie - samen te werken! ADVERTENTIE o Mi ROME (Reuter, U.P.) Franco Tranda- filo, een medewerker van het te Rome verschijnende blad „II Tempo", heeft be kendgemaakt, dat hij in april 1950 in een Moskouse gevangenis cel 172 heeft gedeeld met een zekere Henri Tomsen, wiens an tecedenten volledig overeenstemden met die van de Zweedse diplomaat Raoul Wal lenberg, die volgens de Sovjet-regering op 17 juli 1947 in gevangenschap te Moskou zou zijn overleden. Tomsen had gezegd, dat hij in de tweede wereldoorlog te Boedapest Zweedse nationaliteitspapieren had uitge reikt aan mensen, die aan rasvervolging door de Duitsers bloot stonden. Hij had ook Russische burgers geholpen. Na-de be vrijding van Boedapest werd hij door de Russen gearresteerd. Hij had weten te ont snappen, maar na een week hadden de Russen hem weer gevangen genomen. Zij wilden hem laten bekennen, dat hij voor de Duitsers had gespioneerd. „Er was iets vreemds in het gedrag van Tomsen", aldus Trandifilo. „Toen wij de adressen van onze families uitwisselden, vroeg hij ons alleen het Zweedse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee te delen, dat hij gevangen zat. Het ministerie zal de rest doen", zo had Tomsen gezegd, voor dat hij naar elders werd overgebracht. Trandafilo had, toen hij in oktober 1950 naar Italië werd gerepatrieerd, De Zweed se legatie te Rome en de familie van Wal lenberg van zijn ontmoeting in de Ljoeb- jlanka-gevangenis in kennis gesteld. Een vroegere Duitse krijgsgevangene Ernst Wallenstein, die ruim een jaar gele den uit Rusland terugkeerd, beweert dat hij tot november 1947 nog contact gehad had met Wallenberg door op de muren van de Moskouse Leffortoskaya-gevange- nis te kloppen. In sommige kringen blijkt een merk waardige opvatting te heersen ten aanzien van het probleem der geneeskundige hulp, als men dat tenminste een probleem mag noemen. De meeste mensen maken er geen probleem van. Als zij ziek zijn, roepen zij hun dokter en, wanneer zulks noodzakelijk lijkt, bovendien een specialist. Het probleem ontstaat pas, wanneer men zozeer met lichaam en ziel een bepaalde levensbeschouwing is toegedaan, dat men bij lichamelijke aandoeningen niet kan vol staan met het roepen van een dokter, doch daarbij de voorwaarde gaat stellen dat deze dokter afkomstig is uit en zijn scholing genoot in een omgeving, die als centrum en brandpunt van de levensbeschouwing- in-quest.ie bekend staat. Dit komt namelijk voor. Een van onze Eerste-Kamerleden, de heer J. Brandenburg, is al geruime tijd ernstig ziek. Aangezien de heer Branden burg het communisme is toegedaan, zijn twee Russische professoren aan zijn sponde verschenen. Is het mogelijk, dat een be paalde ziekte door communistische ogen heel anders bekeken wordt dan door kapi talistische en dat de communistische levensbeschouwing betere geneesmiddelen doet ontdekken dan de imperialistische? Doch dan nog is het een merkwaardig ver schijnsel, dat een Nederlands Kamerlid door Russische geleerden wordt omringd, terwijl onze medische wetenschap inter nationaal zo'n uitstekende faam bezit. Nog merkwaardiger echter is het in dit verband, dat de levensbeschouwelijk-me- disch geschoolde professoren van Russische herkomst blijkbaar niet bekwaam genoeg worden geacht om hoge lijders in de Sovjet-Unie te behandelen. Want dan moet er een Duitse professor uit het veelversmade kapitalistisch-geïnfecteerde West-Duitsland naar Moskou komen, om met zijn povere medische kennis en zijn westelijk-ontaard instrumententasje de strijd tegen de dood aan te binden, terwijl Russische medici terzijde staan. Hoe is dit allemaal te rijmen? Wanneer de heer Brandenburg zijn ziekte te boven komt - wat we hem gaarne toe wensen - zal hij ongetwijfeld nog vaster overtuigd zijn van de communistische idealen. Doch zou het voor hem dan niet eenvoudiger zijn, ergens in de buurt van Moskou zijn carrière voort te zetten, opdat de Russische doktoren hem gemakkelijker kunnen bereiken? Want een zo uitgebreid verspreidingsgebied van patiënten in een zo dunne bezetting moet op den duur toch zowel voor de geneesheren als voor de patiënten zelf onoverkomelijke bezwaren meebrengen. (Van een bijzondere medewerker) OVERAL in de natuur is het voorjaar reeds te bespeuren. De vochtige warme winden en A februarizonnetje tijdens de opklaringen doen plant en dier herleven. Het is nu al meer, dan een week zeld zaam zacht weer voor de tijd van het jaar. Dit is wel in tegenstelling tot verleden jaar, toen de winter in al zijn strengheid heerste. De afgelopen wintermaanden zijn mild geweest, op enige lichte vorstperioden na. Tijdens de vorst van midden januari verschenen in het duin voor het eerst grote troepen kramsvogels, die zich te goed deden aan de nog overgebleven duin doornbessen. Als regel komen deze winter- gasten reeds met de najaarstrek onze stre ken bevolken. Hoewel de winter niet zo streng was, apprecieerden de zangvogels wel de voer- tafels bij de huizen. Merels, spreeuwen, vinken en mussen bezochten trouw de voerplaatsen. Elke dag geeft dit weer een gezellige drukte van af en aan vliegen en elkaar, verdringen. Als deze druktemakers hun eerste honger gestild hebben, komen bescheidener vogels aan bod.. Hef rood borstje en de heggemus zoeken dan de kruimeltjes op: zij schijnen echt aangewe zen te zijn op fijn voedsel. Ook 's morgens vroeg in de schemer, als de andere vogels nog slapen, brengen zij als eerste al een bezoek aan de voederplaats. De pindaslin gers en de vetbollen, die speciaal voor het mezenvolkje zijn opgehangen, mogen zich ook in een levendige belangstelling ver heugen. De koolmezen zijn de brutaalste en voelen zich de heersers in dit luilekker land. Als de koolmezen even afwezig zijn, maken de pimpelmezen daar gauw gebruik van om wat vet of een pinda te bemachti gen. Ook komt er wel een zwartkopmeesje op bezoek, die dadelijk te herkennen ft aan zijn bruine, weinig opvallende kleur. Deze glanskop. zoals hij genoemd wordt ter onderscheiding van z'n neefje de mal kop. is een schuw, bescheiden vogeltje, dat zich direct door de pimpels en de koolme zen laat wegjagen. De staartmeesjes doen enige keren per dag op hun ronde onze voerplaats aan. Deze koddige meesjes bezochten vroeger onze vetbollen nooit. Maar verleden jaar tijdens de hevige koude hebben zij die ontdekt. Hun gewoonte getrouw komen ze steeds in een troepje, dat in dit geval uit acht vogels bestaat. Elkaar toeroepend ko men zij aanvliegen van boom tot boom. Zit er juist een koolmees op het vet, dan wachten ze netjes hun beurt af. Duurt het te lang, dan komen zij bij hem op de bol zitten. De staartmeesjes trekken zich er niets van aan of de koolmees zich al groot, en dik maakt door veren, vleugels en staart uit te zetten. Zij laten zich niet door hem intimideren. Dan vliegt de kool mees weg en meteen vallen er nog twee, drie. vier staartmezen op het vet, zodat er van de bol niets anders meer te zien is dan alleen maar bruin witte lijfjes, ter wijl naar alle kanten de lange witgerande staarten uitsteken een koddig gezicht, zo'n stekelbol. Tegen eind januari splitste de troep zich in tweeën. Er scheidden zich namelijk twee staartmezen af, waarschijn lijk de ouders van de mezenfamilie, nadat zij het hele najaar en de winter in gezins verband gebleven waren. Dit was als een symptoom van de naderende lente. MADRID (Reuter). Twee studenten zijn vrijdag in Madrid gewond bij bot singen tussen studenten en de politie. Der tig studenten werden voor een verhoor meegenomen. ADVERTENTIE STOCKHOLM (R- 'er) Het Zweedse liberale blad „Vestmanlandslaens Tidning" meldR dat drie functionarissen van de Sovjet-ambassade naar Moskou zijn ver trokken, nadat zij door de Zweedse rege ring tot „ongewenste personen" waren verklaard. Hun vertrek zou verband hou den met de arrestatie van de Turk Zarta- ryan. Deze staat op het ogenblik in Stock holm terecht wegens spionage voor de Sovjet-Unie, aldus dit bericht. Het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar op het bericht willen leveren. De koolmezen en de pimpels laten nu de hele dag al hun zang horen. Als de zon schijnt klinkt het van alle kanten, al is het nog niet zo uitbundig als straks in maart. De lijsters behoren ook tot de eerste zan gers in het voorjaar. Vorige week was het nog slechts een enkele zanglijster, die wat schuchtere tonen ten gehore bracht, maar sinds zaterdag en zondag zingen ze overal. Het gefluit van de merel, hoewel nog zacht, is ook al te horen. Terwijl de merels de gehele winter bij ons blijven, trekt de zanglijster zich in zuidelijker delen van Europa terug. Zij zijn nu dezer dagen uit Frankrijk teruggekeerd. Ook de eerste kieviten zijn zondag op hun broedterrein gearriveerd, waar het mannetje weer dui kelt en zijn welluidende roep laat klinken over het herlevende landschap. De spreeu wen. die ons de hele winter opgevrolijkt hebben met hun gekwetter, hebben zich in een week tijd in hun bruiloftspak gesto ken. De snavel, die in de winter zwart is, heeft weer een gele kleur gekregen en over de veren komt de mooie blauwgroene staalglans te liggen. Tevens wordt hun lied veel gevarieerder en welluidender'. Men herkent er onder meer het'leuke' trillertje" in. dat aan het gejodel van een wulp doet denken. Hoewel de merels nog maar schuchter zingen, wórden er tussen hen al hevige territoriumgevechten geleverd. Het kan ge beuren, dat twee of drie mannetjesmerels zo verwoed vechtend over de grond rollen, dat de veren in het rond vliegen. Het rood borstje heeft zijn winters getjekker ver vangen door een mooi gevarieerd gezang, dat bij zacht Weer de gehele dag te ho ren is. Verder zijn heggemus, vink en boomklever hun gezang begonnen en ook de grote lijster, die al in december bij zacht weer zong. Zijn lied is een vrij korte strofe, die steeds herhaald wordt en op grote afstand hoorbaar is. Zo kan men dus thans, al is het pas begin februari, reeds een heel vogelkoor beluisteren. Het doet vreemd aan, dat er nu meer vogelgezang is dan in het mid den van de zomer, temeer daar onze vogel- Een glanskopmees. bevolking thans nog gering is. In de loop van de lente immers komt die bevolking op voile sterkte door de terugkomst van de zomervogels uit het zuiden. Maar in jub en augustus is het koor al verstomd. Het broedseizoen is dan afgelopen. Niet alleen de vogels maar ook de plan ten herleven. De krokussen en sneeuw klokjes bloeien al en in het duin zagen wij de elzen reeds in volle bloei staan. De lente heeft haar intrede gedaan, al kunnen er nog wel gure dagen komen. (Van onze correspondent in Washington) Het driemanschap van de zes landen, die bezig zijn de Euratoom op te richten, hebben, zeer bemoedigd door hun besprekingen, Washington verlaten. Het driemanschap confereerde met president Eisenhower en minister Dulles en voerde besprekingen met de Amerikaanse commissie voor kern energie. De Europeanen stellen zich ten doel in 1963 drie miljoen kilowatt elek triciteit te produceren uit kernenergie. Deze hoeveelheid zou in vijf jaar moeten worden opgevoerd tot vijftien miljoen kilowatt. Zolang Euratoom nog niet be staat, kan Washington geen definitieve toe zeggingen doen, doch de Amerikaanse re gering moedigt dit plan ten zeerste aan en dat geeft reden te veronderstellen, dat aan dit project geen ernstige belemmerin gen in de weg zullen worden gelegd. De Verenigde Staten hebben voorlopig min der behoefte aan kernenergie dan West- Europa, waar de normale energie duurder wox*dt. In de toekomst zal Amerika echter eveneens kernenergie behoeven en het is ook in het belang der Amerikanen, dat Europa met het pionierswerk begint. Een gemengde commissie die Amerikaanse en Europese instanties hebben ingesteld ter verdere bestudering der technische pro blemen, werkt in het gemeenschappelijk belang van Euratoom en Amerika. De goede gezindheid van de V.S. is van het grootste belang, want Euratoom zal jaar lijks ongeveer achttien ton verrijkt ura nium uit Amerika nodig hebben. (Reuter/ANP U.P.). - Tegenover verslag gevers verklaarden de „drie wijzen" te geloven dat het Euratoomverdrag nog deze maand of in maart zal worden getekend en in de zomermaanden zal worden be krachtigd. Rekening houdend met de be hoefte en de aanwezige mogelijkheden menen zij eerst te moeten streven naar een stabilisatie van de invoer van kolen en olie in het begin van de jaren zestig. De regering van de Verenigde Staten heeft informeel voorgesteld Amerikaanse specialisten op het gebied van kernenergie beschikbaar te stellen om de Europese energie situatie te bestuderen en Euratoom te helpen bij het uitvoeren van het plan op grote schaal kernreactors te bouwen. Wanneer Euratoom een feit zal zijn, zal het de technische en industriële hulpmid delen van Europa mobiliseren. Politiek zal men dan in staat zijn de activiteit ten aan zien van de kernenergie te beveiligen. Vandaag zullen de „drie wijzen" in Penn sylvania een reactor in aanbouw bezichti gen van het type dat mogelijk voor Eura toom zal worden aangeschaft. Ook zullen zij een bezoek brengen aan het laborato rium te Oak-Ridge. De Belgische minister van Buitenland se Zaken Paul-Henri Spaak, heeft gisteren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles gesproken over wijziging in de Belgische- Amerikaanse overeenkomst voor hulpver lening op het gebied van kernenergie, in dien België lid wordt van Euratoom. WARSCHAU (Reuter/UP/AFP) Het Poolse persbureau PAP meldt, dat weldra een Poolse delegatie naar de Verenigde Staten zal vertrekken om de mogelijkhe den van uitbreiding der Pools-Ameri- kaanse economische betrekkingen te be spreken. Volgens PAP heeft Polen het denkbeeld van zulk een reis al vorig jaar geopperd. De Amerikaanse regering zou pas gisteren hebben laten weten dat de Poolse delegatie welkom zou zijn in Washington. UNO-vertegenwoordigers van Japan en Polen hebben in New York een gemeen schappelijke verklaring getekend waarbij de staat van oorlog tussen beide landen beëindigd wordt en de normale betrek kingen tussen de twee landen worden her steld. Polen en Japan zijn overeengeko men. ambassadeurs uit te wisselen. Zij zul len zich onthouden van inmenging in el- kaars binnenlandse aangelegenheden, alle geschillen op vreedzame wijze regelen en voorts afzien van alle aanspraken die voortvloeien uit de oorlog. Tenslotte zullen zij onderhandelen over handels- en scheep vaartverdragen. Vleierij Vleierij is slecht. Maar het is een goed kope manier, om bij uw superieuren in de gratie te komen. Als uw chef bank directeur is, prijs hem om de nauwkeurig heid waarmee hij optelt en aftrekt of de snelheid waarmee hij vermenigvuldigt. Is uw baas boer, bewonder zijn handig mel ken; is hij ingenieur, prijs zijn keurige bruggen; en is hij minister, vertel hem hoe u zijn wetsontwerpen en redevoeringen bewondert: „Dat hebt u de Kamer gisteren toch maar weer even fijn gezegd, Excel lentie". Ik heb me dikwijls afgevraagd, terwijl ik mijn superieuren zo trachtte te lijmen: „Maar merkt hij het dan niet? Voelt hij niet, dat ik dat zeg om hem plezier te doen?" Nee, dat merkten ze nooit, en ze staken het compliment vriendelijk op. Blijkbaar dachten ze heus, dat ze konden optellen, kaas maken, kool planten, brugspanten neerleggen, recht spreken, schilderen of wat ik ze ook om zei te bewonderen. Nu ik ouder geworden ben en zelf jonge vlerken om me heen ontdek, die op de een of andere manier van mijn goede wil kun nen profiteren, begin ik. te merken, dat plotseling de wereld vriendelijker op me reageert. Ik hoor valse stemmen klinken, die mij prijzen om mijn handigheid in het bloemen schikken of het tekenen van karikaturen. In ogenblikken van normale menselijke reactie weet ik, dat ik hoegenaamd geen ervaring noch talent heb tot het steken van bloemen in vazen of het op schrift brengen van gezichtelijke zwakheden. Op zulk een ogenblik van geestelijk spiegel beeld zou ik dus de vleierij moeten her kennen, zoals een oude valse-munter de nagemaakte briefjes van honderd toch critisch zou moeten bekijken. Maar nee, met het stijgen der jaren neem ik de plot selinge vriendelijke vleierij der jongeren met absolute oprechtheid aan. Zelfs een ogenblik van achterdocht wordt terstond geblust met de kalmerende zelfgenoeg zaamheid: „Ja, ik doe de dingen eigenlijk ook erg goed. De jongen heeft groot gelijk". En daarmee is het antwoord gegeven om mijn eigen verbaasde vraag van twintig jaar geleden: Nee, ze merken het niet. Ze merken het nooit. En in een oogopslag weet ik, dat dit de straf is voor mijn eigen bedrog in het ver leden: ik op mijn beurt geloof alle valse vleierij. Ik op mijn beurt denk vriendelij ker over jongelieden die mij in mijn ge zicht prijzen. Met andere woorden: de valse munt komt weer in onze handen terug. En we geven er even echte waar voor als we er indertijd voor gekregen hebben. Toon mij de man die recht, door zee gaat, links noch rechts ziend, onaanraak baar voor vleierij. Zeg tegen hem: „Ik bewonder u om uw onomkoopbaar heid". En ge kunt van hem gedaan krij gen, ivat u maar wilt. Herman Fortuin (Verkort weergegeven) Huurverhoging. Betreffende het wets ontwerp huurverhoging van 25 pet per 1 juli 1957: In maart 1939 huurden wij een woning boven de Jan Gi.jzenkade in Haar lem-Noord, en wel voor de prijs van negen entwintig gulden per maand. Dit was een nieuwe woning, die heeft gekost vijfen veertig honderd gulden. Nu zijn wij acht tien jaar verder; de woning is altijd netjes bewoond. Nu is in die tijd diezelfde wo ning opgeslagen tot eenenveertig gulden per maand. Als het wetsontwerp wordt aangenomen moeten wij betalen: eenen- vijftigNgulden en vijfentwintig cent. Als men een nieuwe auto. motor of bromfiets koopt en men heeft er een jaar op gereden en wil hem weer verkopen, dan zegt men: hij is gebruikt, dus de helft minder waard. Bij een woning is dit juist het tegenover gestelde. Daar moet men, na achttien jaar, tweeëntwintig gulden 25 cent meer voor betalen. Eenmaal in die achttien jaar is de woning van buiten geschilderd en eenmaal is de schutting bij gevaar van omvallen vastgezet. Alles wat nog inwendig is ge beurd hebben wij zelf betaald. Natuurlijk kan dit voorbeeld met duizenden gevallen aangevuld worden. EEN GEPENSIONEERDE (Naschrift: De vergelijking gaat niet op. Er is wel een woningnood, doch geen tekort aan auto's. De onvoldoende voorraad drijft de prijs op volgens de logische wet van verhouding tussen vraag en aanbod. Overigens is een auto vandaag aan de dag ook heel wat duurder dan voor de oorlog. De verminderde waarde van de gulden, de gestegen produktie- en reparatiekosten en het. tekort aan huizen zijn factoren die on vermijdelijk tot een verhoging van de huurprijs leiden. Dat in incidentele geval len een onbillijke situatie ontstaat, is zeer begrijpelijk. Doch er is nu eenmaal met al gemene regelingen nooit een volkomen „waterdichte" oplossing mogelijk. Red.) Woningnood. Er wordt de laatste jaren veel gesproken en geschreven over de wo ningnood. Schrijven en spreken verandert echter weinig aan de bestaande toestand. Er zijn twee groepen personen die er wel iets aan zouden kunnen veranderen, n.l. de aannemers en de bouwvakarbeiders. In deze wintermaanden wordt 's mor gens veelal later begonnen, wat 's middags gemakkelijk ingehaald zou kunnen wor den. Al zou iedere middag maar een half uur worden ingehaald dan zou dit uitgere kend op alle bouwvakarbeiders toch een respectabel aantal manuren uitmaken. Ook 's zaterdags zou tot één uur doorge werkt kunnen worden inplaats van tot twaalf uur. De lonen in het bouwbedrijf zijn hoog. Wordt £r, wat in ieder bedrijf toch wel eens voorkomt, wel eens overgewerkt? H. B. Wonen. Een minister krijgt het recht in naam van de meerderheid van ons volk de woningbouw zodanige beperkingen op te leggen, dat zij niet - en als het zo door gaat nóóit! - in staat zal zijn de woning nood, die hier terecht een nationale ramp is, op te heffen. Het doortastende plan van twee burge meesters in Noord-Kennemerland is in feite niet anders dan een noodkreet, een vurige bede om hulp uit naam van die zelfde meerderheid van ons volk. Is deze tegenstrijdigheid niet vreemd? Wijst zij niet op een hiaat in de aanpak van dit probleem? Zou het niet democratischer zijn de men sen, die dit wél nodig hebben, zélf te laten beslissen wat ze liever willen: vijf jaar of langer wachten op een huisje met een tuintje, of misschien anderhalf jaar op woonruimte in een flat. Slechts hun be antwoording van deze vraag rechtvaardigt een beslissing inzake de wijze van bouwen. Wat stedebouwkundig enz. enz. wel of niet verantwoord is, kan altijd nog wel bekeken worden! Nü gaat het allereerst om DE DAAD!!! Tot slot: HULDE aan het „plan hoog bouw", niet om de hoogbouw zelf, maar om de vaste wil die er uit spreekt van de nood een deugd te maken! EEN LEZERES. Prijzen. Volgens berichten zou de minis ter van Maatschappelijk Werk een onder zoek laten instellen naar de recente prijs verhogingen van de tarieven van de rust huizen. Het is te hopen dat dit onderzoek resultaat moge hebben, want een deel van de „vergeten groepen" is hierdoor wel erg gedupeerd geworden! Voor vele bejaarden is de verwachting dat bij de invoering van de A.O.W. hun inkomen iets ruimer zou woren, wel wreed verstoord geworden, im mers voor veel bejaarden wordt deze ver hoging van hun inkomen voor een deel, en voor anderen zelfs geheel teniet gedaan door de verhoogde pensionprijs van de rust huizen. Ook hier in Haarlem is aan een reeks van deze inrichtingen toestemming ver leend hun prijzen ingaande 1 januari '57 te verhogen, niettegenstaande de minister een prijsstabilisatie heeft afgekondigd. EEN RUSTHUISBEWONER Kermis op Parklaan. Het is met verbijs tering, dat ik in uw blad heb gelezen, dat de pachtcontracten voor een te houden kermis op de Parklaan reeds zijn getekend. Als men een kermis zou willen oprichten in de buurt van een dierentuin, zou onge veer de gehele gemeente zeer terecht hier over zijn afschuw uitspreken. Men kan le vende schepsels zoiets niet aandoen. B. en W. beseffen blijkbaar niet. dat op dit deel van de Parklaan ook mensen wonen. Blijkbaar behoort in Haarlem een kermis tot de ernstige levensbehoeften. B. en W. blijken er tenminste niet buiten te kunnen. Welnu, indien zij dit niet kunnen, wij allen wel en dan vind ik, dat zij de kei-mis moeten oprichten in de lanen, waar zij zelf wonen. Of laten B. en W. en de leden van de beide comité's tijdens de kermisweek eens elke dag tot 's avonds laat bij ons op de Parklaan op bezoek komen. Wij zullen hen graag ontvangen. Dat wi.' een kermis hier niet zonder meer willen ondergaan spreekt vanzelf en B. en W. kunnen dit vermoedelijk wel begrijpen. Mevrouw J. v. T.A. (een Parklaanbewoonster). ADVERTENTIE Imp. J. H. van d«i Bosch 4 Co - Postbus 80S4 - Amsterdam Een anonieme brief met beledigende in houd, die een Schoonhovens raadslid on langs heeft ontvangen, is geschreven door een der wethouders. Dit heeft een com missie verklaard, die door de raad werd ingesteld nadat het raadslid te kennen had gegeven dat'hij een mederaadslid van het schrijven van de brief verdacht. De wet houder heeft in een bijeenkomst ten stad- huize zijn verontschuldigingen aangeboden aan het raadslid, die verklaarde daarmee het incident als geëindigd te willen be schouwen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kedichem C. A. Schenk te Scheemda. Geref. Kerken Beroepen te Hasselt (O.) E. Haverkamp, kandidaat te Grootegast. Geref. Gemeenten Tweetal te Nieuwerkerk-Oosterland J. B. Bel te Krabbendijke en A. F. Honkkop te Goes, van wie eerstgenoemde is be roepen. Beroepen te Sioux Center (U.S.A.) A. Vergunst te Corsica, die bedankte voor Sheboygan (U.S.A.) en voor Wisconsin (U.S.A.). Broepen te Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendijke. ADVERTENTIE Toen Sarrasani de eerste maal door Zuid- Amerika reisde, dreigde een menigte brutale studenten zijn voorstelling tot een fiasco te maken. Zij eisten dat alle reeds verkochte plaatsen voor hen gereserveerd zouden wor den. zónder betaling. De politie kon niet tussenbeide komen want de studenten van Rio de Janeiro waren toen oppermachtig. Terwijl die avond het publiek binnenstroom de verscheen een joelende massa van 5 a 6 duizend studenten, die het circus aan alle kanten binnendrongen. Sarrasani stond bijna machteloos. Maar bij de achteringang der stallen stonden de vechtersbazen met hun triomfgejoel plotseling voor een twintigtal olifanten. De dieren, altijd aan rust gewend, begonnen in paniek te trompetteren en met de slurven te slaan. Zij trokken de stangen waaraan zij geketend waren, de grond uit en stormden vooruit Dit is een van de boeiende geschiedenissen, welke u kunt lezen in het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een rijk en afwisselend verhaal met talloze penteke ningen. vele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boekwerk ko pen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld voor al duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5