Tweeledige Russische aanval op het plan-Eisenhower WYBERT BEDRIJFSAUTOMOBIELEN Aantal Ambonezen in ons land neemt snel toe Poging diplomatiek initiatief te herwinnen, meent Londen <"P raatótoel Meerderheid in O.E.E.S. voor vrijhandelsgebied in Europa ^Hoe is het ontstaan?^ Nu koning Saoed terugreist Plan voor non-interventie en alarm over toeneming van bases der V.S. Egyptische stemmen: „goed alternatief" Sjepilovs voorstellen EERSTE KAMER „In de toekomst is de kans op een ernstig minderheidsprobleem niet denkbeeldig' Ton Kuyl speelt Anthonie Fokker Verzet tegen het Britse plan om de landbouw buiten de zone te houden WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 3 Sjepilov Volgende week begint het UNO-debat over N.-Guinea Vier Arabische landen beraadslagen in Cairo Indonesië Herschikking van kabinet onder Sukarno's leiding Tweede aardbeving in de Engelse Midlands EK Ambonese leiders geïnterneerd TENTOONSTELLING 7 4/m 1 6 FEBRUARI India wil geen militaire hulp van de Sovjet-Unie Op de Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met ONTFUTSELEN 7 MOSKOU, NEW YORK (Reuter, UP, AFP) De Sovjet-Unie heeft dinsdag van verschillende kanten een aanval gedaan op Eisenhowers plan voor het Nabije Oosten: ten eerste door de nota aan de westelijke Grote Drie, waarin non-interventie en we derzijdse economische hulp aan het Nabije Oosten worden voorgesteld, zoals dinsdag werd bericht. Gelijktijdig hield de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov een rede van dezelfde strekking in de Opperste Sovjet en werd de Algemene Vergadering van de UNO verzocht haar aandacht te schenken aan het plan-Eisen hower „en andere agressieve acties door de V.S.". Werd de nota in Washington reeds uitgelegd als een poging het Amerikaanse plan in diskrediet te brengen bij de be trokken landen, het verzoek in de UNO was als zodanig wel zeer evident. Het effect ervan werd spoedig duide lijk in Cairo, waar men waarnemers hoor de verklaren, dat „de neutrale Arabische landen het nieuwe Sovjet-voorstel met warmte zullen begroeten". Men zegt reeds openlijk in Cairo dat het Sovjet-voorstel een gelijke plaats op de agenda zal innemen, wanneer de Arabi sche landen bijeen komen om koning Saoeds rapport over zijn Amerikaans be zoek en het plan-Eisenhower te horen. Het plan van Sjepilov ziet men als een welkom alternatief voor de leer van Eisenhower. Men beschouwt de Russische verklaring als een poging het Bagdad-pact te liquide ren en de Amerikaanse basis uit Turkije en Saoedi-Arabië te doen verdwijnen. En in Cairo wil men niets liever. Sjepilov zei in de Opperste Sovjet dat zijn regering aan Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten verzocht heeft mee te doen aan een verklaring welke de vol gende punten omvat: 1. Een belofte de vrede in het Nabije Oosten te handhaven. 2. Een belofte van niet-inmenging in za ken van het Nabije Oosten. 3. Een afspraak geen militaire blokken in dat gebied op te richten. 4. Ontmanteling van alle militaire bases en terugtrekking van alle troepen uit het Nabije en Midden-Oosten. 5. Een belofte een embargo op wapen zendingen naar het Nabije Oosten te stellen. 6. Verlening van economische hulp aan landen van het Nabije Oosten. Sjepilov zeide, dat zijn regering van me ning is dat een gemeenschappelijke in spanning van de grote mogendheden en van de tegenwoordige leden van de Vei ligheidsraad een gedegen en duurzame vrede in het Nabije Oosten kan waarbor gen. De gehele verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige internationale spanning op de schouders van het Westen leggend, zeide de minister te zelfder tijd dat Rus land bereid is over alle bestaande proble men met het Westen te onderhandelen. Hij zeide het eens te zijn met de jongste boodschap van president Eisenhower aan president Boelganin, waarin de eerste ver klaarde, dat het belangrijkste probleem, waarvoor de wereld zich gesteld ziet is het wederzijds vertrouwen onder de grote mo gendheden te herstellen, speciaal met de Russen. De minister laakte de bewering dat het onmogelijk zou zijn normale betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Rusland te vestigen. „Wij willen geen bases" In de Sovjet-nota's over het Nabije-Oos- ten, die maandag aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te Moskou werden overhandigd, wordt onder meer verklaard, dat de Sovjet-Unie geen concessies of voorrechten in dat gebied tracht te ver krijgen. De Sovjet-Unie heeft geen bases in het Nabije Oosten en w i 1 er ook geen hebben. Zij wil in de eerste plaats vrede in dit ge bied, dat dicht bij haar eigen grenzen ligt, aldus de nota's. De Sovjet-Unie wenst voorts onafhanke lijkheid en economische en culturele ont wikkeling van de landen van het Nabije- Oosten. President Eisenhowers perschef, James Hagerty, heeft dinsdag de nieuwe voorstel- (Van onze correspondent in New York) Het laat zich aanzien dat het debat over het conflict inzake Nieuw Guinea onge veer 18 februari in de Algemene Vergade ring van de UNO zal beginnen. Beide par tijen - Nederland èn Indonesië - zijn druk in de weer om bij de leden van de UNO steun te vinden voor hun standpunt. Zo op het eerste gezicht zou men wel licht menen dat Indonesië, gezien de moei lijkheden met de opstandige provincies in een niet al te gelukkige positie geraakt was. Men zou kunnen redeneren: indien de regering te Djakarta al moeite heeft om haar gezag te handhaven in Sumatra, wat wil zij dan nog beginnen met zulk een afgelegen èn cultureel afwijkend gebied als Nieuw Guinea? De Indonesiërs schijnen echter van de politieke nood een diplomatieke deugd te willen maken en betogen - tegenover wie het geloven wil - dat zij juist nu steun nodig hebben in hun strijd om Nieuw Guinea. Waarom? Het Indonesische antwoord luidt: onte vredenheid in ons land werkt het commu nisme in de hand. En die ontevredenheid - die schijnbaar stijgende is - zou men thans het best kunnen verminderen door AMMAN, Jordanië (UP) Koning Hoes sein van Jordanië is uitgenodigd voor het bijwonen van een Arabische conferentie op 23 februari in Cairo, aldus is dinsdag uit gezaghebbende bron vernomen. De uitnodiging werd overhandigd door de Saoedi-Arabische zaakgelastigde. De leiders van Egypte, Syrië, Jordanië en Sa oedi-Arabië zullen aan deze conferentie deelnemen. len van de Sovjet-Unie aangaande het Na- bije-Oosten een duidelijke manoeuvre ge noemd om Eisenhowei-s program voor dit gebied in diskrediet te brengen of geheel en al te verhinderen. Hij zei dit na een onderhoud met de president. De ambtenaren die het Russische voorstel voor samenwerking der Grote Vier bij de opstelling van een program voor econo mische hulp aan het Nabije-Oosten bestu deren, zijn veelal van mening, dat de nieu we Russische voorstellen niet tot onderhan delingen zuilen leiden. De Sovjet-Unie heeft dinsdagavond ver zocht om een debat in de Algemene Verga dering van de UNO over het plan Eisenho wer voor het Nabije-Oosten en over andere „agressieve" acties door de Verenigde Sta ten. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov heeft dit voorstel gedaan in een brief aan de voorzitter van de Assemblee, prins Wan Waithayakon van Thailand. Hij schreef dat de V.S. „nieuwe stappen gedaan hadden, die de verhoudin gen tussen landen verslechterd hebben en de dreiging van een nieuwe oorlog hebben vergroot". In het Sovjet-memorandum staat voorts dat „de leidende kringen van de Verenigde Staten voorbereidingen hebben getroffen om een oorlog met kernwapens te ontketenen, het verbod op kernwapens hebben verworpen en begonnen zijn een plan uit te voeren om op het gebied van andere landen speciale militaire eenheden te legeren die met kernwapens zijn uitge rust." „Dergelijke eenheden met kernwapens zullen gestationeerd worden in West-Euro pa, Turkije, Iran, Japan en op Okinawa. Het is duidelijk dat zulke daden het ge vaar van een nieuwe oorlog vergroten. Al dergelijke plannen zijn bedoeld als een schild waarop de harde tegenstoot moet af schampen, in het geval dat de agressieve kringen in de Verenigde Staten een oorlog met kernwapens zouden ontketenen. Dit brengt de veiligheid van de landen, waar zulke eenheden tot het opvangen van de tegenstoot gestationeerd zijn, in ernstig gevaar Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Turkije, Iran, Japan en vele andere landen", aldus schreef Koeznetsov. Inmiddels is bekend gemaakt dat de ad viescommissie van de Algemene Vergade ring hedenavond bijeen zal komen om te beslissen of het Russische verzoek op de agenda van de lopende zittingsperiode moet worden geplaatst. Over de Amerikaanse bases zei Koeznet sov, dat van februari 1956 af „al is gecon stateerd, dat het aantal militaire bases in het buitenland zouden worden uitgebreid. In het bijzonder werd gemeld, dat een nieu we Amerikaanse basis in Brazilië zal wor den gevestigd, een basis voor straalvliegtui gen in Pakistan, een nieuwe militaire basis in Taiwan (op Formosa) en verscheidene nieuwe luchtmacht-bases in West-Duits- land. Van onze correspondent in Londen) De rede van Sjepilov in de Opperste Sovjet en de nota's betreffende het Nabije Oosten,! welke hij aan het adres der. Weste lijke Grote Drie gericht heeft waarover elders in dit blad uitvoerig wordt be richt vormen de eerste poging van Sov jet-zijde om het diplomatieke initiatief weer in handen te krijgen, waarbij, zoals meestal, kalmering en dreiging elkaar af wisselen. Het plan schijnt volgens diplo matieke waarnemers hier eerder te zijn bedoeld om sympathie in Azië te winnen, dan als basis voor onderhandelingen. Het is echter niet uitgesloten dat het de Russen ernst is met het denkbeeld van neutrali sering van de Arabische staten en Israel, hoewel de onverbloemde Russische steun voor Egypte ook dit twijfelachtig maakt. Een zachtere toon ten opzichte van West- Duitsland is kennelijk bedoeld om de Duitse hereniging te bevorderen. Opmerke lijk acht men het hier dat Gomulka en Tito in het geheel geen bemoedigend woord van Sjepilov kregen te horen. (UP) In Londen verklaarden diplo matieke waarnemers te menen, dat Sjepi lovs rede meer bestemd was voor gebruik binnenslands dan voor het buitenland. De DJAKARTA (U.P.) De coalitie-par tijen in 't kabinet van premier Ali Sastro- amidjojo hebben dinsdag besloten het lot van het kabinet in handen van president Sukarno te leggen. Imron Rosjadi, woordvoerder van de conferentie der vijf coalitie-partijen, deei- de mede, dat alle partijen er mee hebben ingestemd de herschikking van het kabi net te voltooien, maar dat de aard er van van Sukarno zal afhangen. Rosjadi, lid van de Nahdatul Ulama (orthodox islamietische partij), zeide dat binnen enkele dagen een delegatie van tien man naar de president zou gaan om het politieke lot van Indonesië in Sukarno's handen te leggen. Volgens welingelichte zegslieden beslo ten de partijen géén crisis teweeg te bren gen door het kabinet te laten vallen, om dat zij vreesden, dat daardoor het ge vreesde vacuum zou ontstaan en de geza menlijke chefs van staven de gelegenheid zouden aangrijpen om de teugels van de regering over te nemen. Politieke waarnemers uitten de ver wachting, dat bij de herschikking van het kabinet ook Ali Sastroamidjojo zal heen gaan, maar dat dezelfde coalitie-partijen in het kabinet vertegenwoordigd zullen blij ven met andere ministers op de diverse posten. De Engelse „Midlands" zijn dinsdagavond bijna op slag van twaalven weer door een aardbeving getroffen. Deze tweede aardbe ving volgde binnen 32 uur op de eerste, die de ergste wordt genoemd, die zich in dit gebied in bijna 200 jaar heeft voorge daan. De aardbeving is gevoeld in tien graafschappen van Wales tot de Noordzee. In de stad Derby moest een straat worden afgezet wegens instortingsgevaar. Er zijn ih deze stad meer dan honderd gebouwen beschadigd. waarnemers menen dat het Russische volk in groeiend verzet leeft tegen de koude oorlog. Ondanks de schade, veroorzaakt door Hongarije, zou de Sovjet-Unie nog steeds vastbesloten zijn de „politiek van vreed zame coëxistentie", voort te zetten. Hier voor gaven diplomaten te Londen de vol gende redenen: 1. Slechts door de vermindering van een spanning tussen Oost en West kan de Rus sische regering aan de machtige militaris tische groep in het Kremlin duidelijk ma ken dat het legerbudget kan worden be perkt, waardoor meer consumptiegoederen kunnen worden geproduceerd en meer in dustrieën naar de vreedzame sector om zwaaien. 2. De Sovjet-economie wordt steeds meer bezwaard door de gestegen verlangens van de satellieten, Polen, China, West-Duits- land en Hongarije. Hierdoor moet de in dustrie binnen enige jaren de ommezwaai gaan maken om in staat te blijven voor deze landen te produceren. 3. De reizen van de Sovjetleiders in Azië hebben hun de overtuiging bijgebracht, dat de Sovjet-diplomatie gebaseerd op de co- existentie daar zeer veel medewerking krijgt. Deze landen zijn nationalistisch en willen in vrede opbouwen. Een officieel Frans commentaar op de Russische nota inzake het Nabije Oosten was nog niet te krijgen, zo meldt UP uit Parijs. Een woordvoerder van Quay d'Or- say merkte op, dat Frankrijk niet meent, dat het Nabije Oosten een zaak is, waar mee alleen Westelijke mogendheden be moeienis zouden hebben. Deze zegsman gaf als zijn indruk, dat de nota een van de uitvloeisels is van het Russische streven, het isolement te ver breken, waarin de Sovjet-Unie door de interventie in Hongarije is geraakt Op last van de minister van Justitie zijn vandaag, op grond van het Vreemdelingen reglement, zes hoofdbestuursleden van de Ambonezenparty P.R.M.S., bij wie de lei der, de heer Siwalette, in het Huis van Bewaring te Scheveningen geïnterneerd. De heer Siwalette vertoefde in het kamp Uit huizen, de andere vijf in het kamp „Oude Zeug". De rijkspolitie heeft hen vandaar naar Scheveningen gebracht. Uit het kamp Westkapelle zijn vijf Am bonezen, leden van de P.R.M.S., door de rijkspolitie naar „De Kruisberg" te Doetin- chem gebracht en daar geïnterneerd. Allen zijn vanmorgen voor de keuze ge steld, een verklaring te tekenen dat zij zich voortaan aan de Nederlandse wet zouden houden of geïnterneerd te worden. Zij ko zen de internering. De hoofdbestuursleden van de P.R.M.S. zijn begin oktober vorig jaar ook al geïn terneerd en eind november vrijgelaten. Naar het oordeel van de minister hebben zij zich sinds hun vrijlating niet gehouden aan hun toen afgelegde verklaring, dat zij de Nederlandse wet zouden respecteren. Ongeveer zes weken geleden zijn reeds zes leden van het kampbestuur van West kapelle geïnterneerd. Sindsdien hebben de bewoners van het kamp de namen van kampbestuursleden geheimgehouden. De vijf mannen, die vanmorgen geïnterneerd zijn, worden door de justitie als raddraaiers beschouwd. ADVERTENTIE M Geopend: werWagen10.0Q-17.00 uur en 1930-2230 uur Zaterdag 16 februari. 10.00-18.00 uw (Van onze Kamerverslaggever) In de Eerste Kamer is gisteren bij de behandeling van de begroting voor Maat schappelijk Werk gesproken over de moeilijkheden met de Ambonezen in het kamp Westkapelle. De heer Van Hulst (C.H.U.) vroeg, hoe minister mej. Klompé oor deelt over de suggestie, de weerspannige Ambonezen uit Westkapelle te verspreiden over de overige kampen. Mevrouw Verwey-Jonker (P.v.d.A.) merkte op dat er thans 17.000 Ambonezen in ons land zijn en dat hun aantal snel toeneemt. In de toekomst kan dit een ernstig minderheidsprobleem worden als men bedenkt, dat de ruim vier miljoen Franse Canadezen stammen van oorspronkelijk 60.000 Fransen in Canada. Als de Ambonezen in ons volk moeten worden opgenomen, dan is het verkeerd hen langdurig afgezonderd in kampen te houden. Hulde bracht de heer De Vos van Steenwijk aan minister Klompé voor hetgeen zij heeft gedaan voor de Hongaar se vluchtelingen. Mevrouw V e r w e y Jonker (P.v.d.A.) noemde het een voor beeld zonder weerga, dat van de 2850 Hon gaarse vluchtelingen in ons land nu nog maar 350 wachten op tewerkstelling en definitieve huisvesting. In negen weken is dat tot stand gebracht. Er werd van verschillende zijden op ge wezen, dat de uitgaven van het departe ment voor subsidies in 1956 in verscheide ne gevallen ver beneden de raming zijn gebleven, waarna voor 1957 toch weer de zelfde hoge bedragen zijn geraamd. Nu al lerlei nuttige werken in deze tijd van be stedingsbeperking moeten worden afge remd, vroeg de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) Qf alle subsidiebe dragen op de begroting wel verantwoord zijn. Nadat de heer Sc h uurmans (K.V.P.) een pleidooi had gehouden voor voldoende subsidie aan katholieke organisaties, die niet mogen worden achtergesteld bij de protestantse verenigingen, waarschuwde mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.), dat niet alleen zuinigheid, maar nu ook de „zuiligheid" de wijsheid bedriegt. Zij zei, dat meer dan ooit in deze tijd samenwer king nodig is. Vele subsidies zijn voorba rig verleend omdat het maatschappelijk werk nog zo weinig gefundeerd is. In het kader van de bestedingsbeperking zal op dit departement wel twee of drie miljoen gulden bespaard kunnen worden, meende zij. Mevrouw Schouwenaar-Franssen (V.V. D.) vond het gehele departement van Maatschappelijk Werk overbodig. Samen voeging met het departement van Sociale Zaken zou veel beter zijn. Daarentegen vond de heer Van Hulst (C.H.U.) het departement beslist nodig. Hij hoopte dat het in de lopende kabinetsperiode zijn be staansrecht zou bewijzen. Des avonds kreeg de Eerste Kamer als gevolg van te late indiening weer een wetsontwerp te behandelen, dat met haas tige spoed moest worden afgedaan. Het betrof voorzieningen in verband met het op 15 februari vervallen van het Organi- satiebesluit Voedselvoorziening 1941. Fel was de critiek van prof. De Grooth (V.V.D.). Omdat het wetsontwerp te laat is ingediend, moet het er maar weer wor den doorgejaagd, zei hij. Daarmee degra deert de regering de Eerste Kamer tot een machine voor het registreren van wetten, want tijd voor behoorlijk onderzoek heeft NIEUW DELHI (Reuter). De Russische minister van Defensie maarschalk Zjoekov, heeft India tijdens zijn bezoek militaire hulp aangeboden, die India echter heeft afgewezen, zo is in diplomatieke kringen te Nieuw Delhi gezegd. Naar verluidt zou premier Nehroe tegen Zjoekov hebben gezegd, dat India geen militaire hulp van enig land wenst maar wel militaire uitrusting wil kopen, uit welke bron ook, als dit India goed uit komt. Het wordt mogelijk geacht, dat een Indiase militaire missie naar de Sovjet- Unie gaat, maar men verwacht niet, dat er een belangrijke wijziging zal komen in de keuze van leveranciers van materiaal voor de Indiase defensie, dat hoofdzakelijk uit Groot-Brittannië wordt betrokken. De politieke commentator van het rege ringsgezinde blad „Hindustan Times" schijft, dat Nehroe, na zijn besprekingen met maarschalk Zjoekov beseft moet heb ben, dat voorzover het de Indiase lucht macht betreft, deze op zekere dag op Ame rikaanse of Russische leest geschoeid en uitgerust moet worden, omdat alleen deze twee landen over een luchtmacht voor een moderne oorlog beschikken. de Kamer niet gehad. „De kinderlijke mo tieven, die worden aangevoerd voor de te late indiening, zijn een belediging voor het gezond verstand van de Kamerleden", al dus prof. De Grooth. Bij deze critiek sloot mr. In 't Veld (P.v.d.A.) zich aan. Staatssecretaris Schmelzer zette uiteen, dat er bij de zaak dringende haast is. Alles is geregeld om de afkondiging van het. wetsontwerp nog op 14 februari te doen geschieden. De langdurige kabinets formatie is de belangrijkste oorzaak van de vertraging. Prof. De Grooth was niet overtuigd en diende een voorstel in om de behandeling van het wetsontwerp te schorsen opdat het alsnog behoorlijk kan worden onder zocht. Daartegen hadden de heren Kraayvanger (K.V.P.) en In 't Veld (P.v.d.A.) echter bezwaar, hoewel zij het volkomen eens waren met de cri tiek van prof. De Grooth. Het moment kan komen, zei de heer Kraayvanger, dat de Kamer zegt: „Nu is het genoeg". Maar niet nu, na het betoog van de staatssecretaris, die moeilijkheden vreest als het wetsont werp niet tijdig wordt aangenomen. Over het voorstel om de behandeling te schorsen zou heden worden gestemd. Praatjes En het leven gaat toch maar dóórzeggen de mensen dan. Zij trek ken daar een wijsgerig gezicht bij, een beetje niet-begrijpend en een tikje wee moedig. En de ander zegt: tja, zo is het nou eenmaalen die z'n gezicht heeft dan ook een diep en berustend trek je. - Zo gaat het dan, en iedereen zegt het en niemand weet precies wat hij daar nu zelf mee bedoelt. Want het leven gaat nu eenmaal door. Daar is het het leven voor en wat zoudt u nu eigenlijk willen? Dat- het leven niet doorgaat? Hoe stelt u zich dat dan voor? Juist in tijden van crisis en gevaar zeg gen de mensen (u ook en zelfs ik) dingen waar de lommerd geen cent op geeft. Wij zéggen maar wat, zonder een antwoord te verwachten en als wij toch een antwoord krijgen, dan is het niet de moeite waard er naar te luisteren. Het is niet erg. Het is zinloos maar het is niet schadelijk. Wij zeggen immers ook „goeie morgen" zonder aan goed of aan morgen te denken en wij zeggen „hoe maakt u het?" en wij zouden heel verbaasd zijn, wanneer de ander zei: „dat gaat u geen blixum aan". Maar zelfs wanneer u zoudt antwoorden: „heel slecht", dan zou de ander niet zeg gen: „maar kerel, hoe komt dat nou? Ga nu eens rustig zitten en vertel mij nu eris waaróm het je slecht gaat en in welk op zicht, dan zullen wij es kijken, wat wij samen daaraan kunnen doen". Ach nee, meneer, de ander zou het niet eens hóren. En als. hij het horen zou, zou hij op z'n hoogst zeggen: „da's jammer, kerel, kop op, alles sal reg kom" en dan zou hij haastig verdwijnen. Thuis zou hij tegen zijn vrouw zeggen: „Die Van Dam wordt ook een rare; ik zeg gewoon tegen hem „hoe maak je het" en hij antwoordt „slecht", óók een aanstellertje, wat?" In de winkels is het weerpraatje uit de mode geraakt. Tegenwoordig is het: „Hadt u soms nog iets vergeten gehad?" of „zou het zo wel gaan, mevroj?" - Als u zoudt antwoorden: „maar ik had toch nog niets vergeten, juffroj" of „nee, zo zal het niet gaan", dan zou niemand begrijpen waar u het over had. Maar u en ik behoeven om onze loze- praatjes-makerij niet bezorgd of beschaamd te zijn. Het geschiedt op hoger plan óók. En met heel wat schadelijker gevolgen. Elias ADVERTENTIE Opnamen beginnen 25 februari De acteur Ton Kuijl zal de jonge An thonie Fokker spelen in de film „De Vlie gende Hollander", waarvan de opnamen 25 februari onder regie van Gerard Rutten in de Cinetone Studio in Duivendrecht zullen beginnen. Onder leiding van de tekenaar Eppo Doeve is men thans in Dui vendrecht druk bezig met het bouwen van de decors. Noni Lichtveld zorgt voor. de kostuums in deze film, die een episode uit de jeugd van de vlieger-pionier tot onder werp heeft. Voor verdere rollen in de film zijn onder meer Lies Franken, Rob de Vries, Coen Flink, Cees Laseur en Guus Hermus gecontracteerd. (Van onze correspondent in Parijs) De president der Franse republiek, René Coty, heeft gistermorgen een eerste offi cieel bezoek gebracht aan Chateau de la Muette, de zetel van de Europese Organisa tie voor Economische Samenwerking, waar juist de Franse ministersconferentie was begonnen. Het Franse staatshoofd moest voor de korte plechtigheid de Franse bo dem vexdaten, want de internationale orga nisatie is op exterritoriaal gebied gevestigd. Nadat de president van de O.E.E.S.-minis- terraad, de Britse minister van Financiën Thorneycroft, de president had verwel komd, wenste Coty zijn gastheren succes met hun pogingen Europa uit zijn econo mische kluisters te vei-lossen. In hoeverre die taak de komende dagen kan worden vex-vuld, is een vraag waarover de menin gen nog verdeeld blijven. De Britten heb ben bij monde van hun minister van Han del, Sir David Eccles uiteengezet, waarom zij nu wat meer vaart willen zetten achter hun plannen van een vrije handelszone, die rond de toekomstige Europese eenheids- markt zou moeten worden geschapen. Groot-Brittannië wil echter de landbouw- produkten buiten de vrije zone houden. In het bijzonder landen als Denemarken, Ne derland, Italië, Zweden en Zwitsex-land richtten zich tegen de uitzonderingspositie die Groot-Bi-ittannië voor de landbouw wenst te reserveren. De ministers van lan den als Griekenland en Turkije, waarvan de economie nog altijd in een vrij kritiek stadium vex-keert, hebben de vraag opge worpen of zij hun medewerking aan een vrije zone zonder gevaren zouden kunnen verlenen. Voorlopig willen deze landen zich afzijdig houden. (UP) Een meerderheid heeft de Brit se voorstellen aanvaard om binnen korte tijd onderhandelingen te beginnen over een Europees vrijhandslgebied, met het voorbehoud dat zij erop staat dat ook land- bouwprodukten er bij worden betrokken. Namens de zes landen van „Klein Europa" (Frankrijk, Italië, .West-Duitsland en de Benelux) zegde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak, steun toe aan de Bi-itse plannen, die voorzien in de gelei delijke afschaffing van invoertarieven en douanetarieven, in een tijdbestek van tien tot vijftien jaar. Centimeters Ramadier, de Franse minister van Eco nomische Zaken, zei na afloop van de ver gadering ironisch: „Wij hebben een goede dag gehad. Wij zijn verscheidene centi meters vooruitgegaan". Spaak daax-entegen verklaarde te geloven dat de onderhande lingen over de Britse voorstellen zeer spoe dig zullen beginnen en dat vandaag beslist zal worden over de procedure der onder handelingen, die naar zijn mening zouden worden gevoex-d tussen de toekomstige or ganisatie voor Euromarkt of Euratoom, en de andere Europese landen. Het voorvoegsel ont- heeft talrijks, zeer verschillende betekenissen. Een enkele maal duidt het een nadering aan (ontbieden), meestal echter een ver wijdering (ontlopen, ontrukken) en van daar drukt het ook het tegenovergestel de uit van het woord waarmee het is verbonden (ontdekken, ontknopen, ont hullen). In sommige woorden drukt ont- het begin van een handeling uit (ont branden, ontgloeien, ontbijten, ontsla pen). In ontfutselen is de betekenis duide lijk. Ontfutselen is: door futselen iemand iets afhandig maken. Futselen kwam vroeger veelvuldig voor in de zin van: peuteren, in 't geniep bezig zijn. De middelnederlandse schrijver Maerlant kent al futselare voor: beuze-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5