VELPON STAD DES LEVENS r&vS0HL,GVE1RHAAL Volksverzekering voor weduwen en wezen SNELPON Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo Als U keelpijn hebt... S.E.R. adviseert: Totale kosten worden op ruim honderd miljoen per jaar geraamd Korf en bondig 4 Algemene premie van 1 percent voorgesteld KREOFLAVON Bij Huizen gevonden lijk geïdentificeerd Ambtenaar liet zich omkopen Zuigelingensterfte beneden 2 percent gedaald Zeventien mensen ziek na het eten van worst Drie jeugdige ontsnapte gevangenen snel gepakt Vluchtelingen-aanpassing aan Nederlandse situaties Faillissementen Secretaris van Heino in bewaring gesteld Oud-valsemunter verdacht van huwelijkszwendelarij GARAGE DEN HOUT Bollenkweker stond terecht wegens mishandeling y DOOR JOSEPH L. E1NANDER Endocil Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 In aansluiting op het advies inzake een herziening van de invaliditeitsverzekering heeft de Sociaal-Economische Raad thans ook een advies aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid uitgebracht inzake een herziening van de weduwen- en wezenverzekering, welke herziening, vergeleken bij de oude wet, als nieuw element inhoudt, dat zij het gehele volk zal dienen te omvatten. De behoefte daaraan acht de S.E.R. aanwezig, daar in zeer veel gevallen door het overlijden van de echtgenoot het inkomen geheel of grotendeels wegvalt en meestal uit publiekrechtelijke of privaatrechtelijke weduwenvoorzieningen voor deze inkom stenvermindering geen redelijke compensatie wordt verkregen. De S.E.R. is van mening, dat zulk een verzekering zekere beperkingen moet stellen aan de uitkerin gen, zodat zij het karakter van een bodemvoorziening krijgt, welke beoogt behoeftigheid te voorkomen en daarnaast nog ruimte laat voor andere regelingen en voor eigen zorg. Op grond hiervan acht de S.E.R. het noodzakelijk, dat de uitkeringen nauw ver band houden met de kosten van hetminimale levensonderhoud. De raad adviseert een viertal uitkeringen in het leven te roepen: te weten een- uniforme uitkering voor weduwen zonder kinderen; een uniforme uitkering voor weduwen, die kinderen te verzorgen hebben; voorts uitkeringen voor ten hoogste twee halfwezen en ten vierde uitkeringen voor elke volle wees. De kosten voor deze verzekering wor den door de S.E.R. geraamd op f 100 a f 125 miljoen per jaar. Daar het in begin sel naar het oordeel van de raad aanbeve ling verdient de weduwen- en wezenver zekering hetzelfde karakter te geven als de algemene ouderdomsverzekering, zodat het een „volksverzekering" wordt, moet tot premieheffing worden overgegaan. Ge dacht wordt aan een premie van ongeveer 1 percent van het premieplichtig inkomen. Ook ongehuwden zullen premie dienen te betalen. De ongehuwde man, die later als nog gaat trouwen, betaalt dus vóór zijn huwelijk reeds premie voor een uitkering aan zijn mogelijkerwijs toekomstige we duwe. De blijvend ongehuwde vrouw be taalt eveneens. Wettelijke bepalingen voor een aanpassing van deze verzekering aan particuliere voorzieningen acht de S.E.R. niet nodig. Het aantal weduwen beneden de 65-jari- ge leeftijd bedraagt thans Ongeveer 125.000. Door de bevolkingstoeneming zal dit aan tal een stijging vertonen in de loop der ko mende jaren, maar deze zal percentueel als gevolg Van de afneming van de sterfte van de mannen tussen 20 en 64 jaar ge ringer zijn dan de percentuele stijging van de beroepsbevolking. Het probleem van de weduwenvoorziening zal uit dien hoofde dan ook geleidelijk relatief in betekenis afnemen. Het aantal inwonende minderjarige (stief)kinderen ten laste van weduwen be draagt waarschijnlijk 110.000 tot 115.000. Het- aantal volle wezen tenslotte, dat jaarlijks ontstaat, bedraagt 600 a 700. Het totale aantal uitkeringsgerechtigden zal waarschijnlijk niet groter zijn dan 3000. Weduwen met kinderen Weduwen met kinderen, voor wie recht op wezenuitkering bestaat, dienen volgens het S.E.R.-advies een uitkering te ontvan gen van f 1800 per jaar benevens een we- duwenuitkering voor één of twee kinde ren, gelijk aan de huidige kinderbijslagen voor het eerste en tweede kind krachtens de Kinderbijslagwet. De wezenuitkering wordt echter verminderd met de kinder bijslag. Hebben de kinderen, als hun moeder 65 jaar wordt, de leeftijdsgrenzen, genoemd in de Kinderbijslagwet, nog niet bereikt, dan worden de wezenuitkeringen op de normale voet voortgezet, en krijgt de we duwe. zolang een wezenuitkering wordt toegekend, tevens een uitkering van f 600 boven de f 1200 per jaar. Bij hertrouwen van een weduwe uit deze categorie bluft het recht op uitkering f 1800 bestaan to' één-jaar na het sluiten van het huwelijk. Het recht op wezenuit kering blijft echter onverminderd voort duren. Bij een en ander heeft de raad overwo gen, dat een algemene kinderbijslagverze kering van het derde kind af in voorbe reiding is. Op weduwenuitkering bestaat geen aan spraak, indien de echtgenoot op het tijd stip van het sluiten van het huwelijk 65 jaar of ~uder was en dus reeds viel onder de ouderdomsverzekering. Met betrekking tot de wezenuitkering kan nog ongemerkt worden, dat deze dus zullen worden verstrekt ingevolge de leef tijdsgroepen van de Kinderbijslagverzeke- ring voor kinderen beneden 16 jaar en voor kinderen van 16 tot en met 26 jaar. die als volledige dagtaak algemeen vormend of vakonderwijs ontvangen of die invalide zijn. Deze uitkeringen bedragen voor het eer- ADVERTENTIE voorkomt en geneest Geen snoepje, maar help ste kind f 14,75 per maand en voor het tweede kind f 16.60 per maand. Weduwen zonder kinderen Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip van het overlijden van haar echt genoot de „aanpassingsleeftijd" van 50 jaar nog niet hebben bereikt, dienen vol gens het S.E.R.-advies, een tijdelijke uit kering van f 1200 per jaar te ontvangen gedurende twee jaar. Deze „aanpassingsleeftijd" is de grens, waarboven de weduwe, volgens de inzich ten van de S.E.R., moeilijk meer in het produktieproces kan worden opgenomen. Voor vrouwen, die op het tijdstip dat het recht op een tijdelijke uitkering begint, 26 jaar of jonger zijn, dient de duur van de uitkering zes maanden te bedragen. Deze uitkeringsduur zou met telkens één maand te verlengen zijn voor elk jaar, dat de leef tijd van de betrokken weduwe op genoemd tijdstip hoger is dan 26 jaar, met een maxi mum uitkeringsduur van twee jaar. Bij hertrouwen wordt de aanvankelijk Vast gestelde duur van de uitkering niet ver minderd, teneinde het leven in concubinaat niet te bevorderen. Weduwen zonder kinderen, die op het tijdstip vèn het overlijden van haal- echt genoot 50 jaar of ouder zijn, dienen de uitkering van f 1200 te ontvangen tot het bereiken van de 65-jarige-leeftijd. Bij hertrouwen houdt bij deze categorie weduwen de uitkering een jaar na het sluiten van het huwelijk op. Voor volle wezen, die niet de kinderbij slagleeftijdsgrenzen hebben overschreden, wordt een uitkering tussen f 400 en f 600 per jaar toegekend. Gedacht wordt aan een uitkering van f 400 voor kinderen tot 10 jaar en van f 600 voor kinderen van 10 jaar en ouder. Aan weduwen, die op het tijdstip dat het recht op uitkering begint, invalide zijn, dient naar het oordeel van de S.E.R. een uitkering te worden verstrekt, zolang de in validiteit voortduurt. Indien een dergelij ke weduwe hertrouwt, eindigt de uitkering een jaar na het sluiten van het huwelijk. Een deel van de S.E.R. acht deze bijzon dere voorziening voor invalide weduwen echter in strijd met de opzet van het ad vies. Geen inkomensgrens De weduwen- en wezenvoorziening, al dus de S.E.R. in haar advies, dient zich niet alleen uit te strekken tot de weduwen van degenen, die arbeid in dienstbetrekking verrichtten, doch ook tot de weduwen van degenen, die op andere wijze een inkomen verwierven. Een inkomensgrens wordt verder onge wenst geacht op dezelfde gronden als waarvoor een dergelijke grens voor de al gemene ouderdomsverzekering is afgewe zen. De S.E.R. is voorts van mening, dat bij deze bodemvoorziening de uitkeringen parallel dienen te lopen met. de wijzigin gen in de algemene welvaart, op dezelfde wijze als bij de ouderdomsverzekering ge schiedt. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft een gevangenis straf van één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, geëist tegen een 39-jarige ambtenaar uit Den Haag, die er van was beschuldigd f 1500 te hebben gestolen, zich te hebben laten omkopen en valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. In september moest de ambtenaar een aanvrage voor een ouderdomsuitkering controleren van een 66-jarige vrouw. Hij liet zich voor f30 en een pakje sigaretten omkopen om op het aanvraagformulier in te vullen dat zij ongeveer f600 bezat in plaats van f 6500. Na het bezoek van de ambtenaar miste de vrouw f 1500. Zij ver telde dit haar vroegere werkgever, die hierover met de ambtenaar sprak. Dezelf de avond na het gesprek bracht de ambte naar f 1000 terug. Hij beweerde dat hij het geld gevonden had in een map die tijdens zijn bezoek aan de vrouw op tafel had gelegen. Voorts tekende hij een schuldbe kentenis van f 500, omdat hij, naar hij be weerde, bang was dat er aangifte zou wor den gedaan, dat hij zich had laten om kopen. De verdediger vroeg een clemente straf, omdat de ambtenaar, die reeds geschorst is, ontslagen zal worden. De rechtbank zal op 26 februari uit spraak doen. Volgens de bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op dit ogenblik beschik bare voorlopige cijfers over het afgelopen jaar blijkt voor de sterfte van kinderen be neden jaar een ongekend laag peil van 18 9 per 1000 levendgeborenen te zijn be reikt. In 1870 stierven van elke 1Ó00 le vendgeborenen in het eerste levensjaar 211 kinderen (ruim 20 percent), in 1900 155 (15 percent) en in 1925 58 (6 percent). In 1956 zijn .van elke 1000 levendgeboren kinderen 19 (nog geen 2 percent) vóór het bereiken van het eerste levensjaar over leden. Het zwaartepunt bij de zuigelingensterf te ligt tegenwoordig bij de sterfte in de eerste levensweek. In 1956 stierven van de 100 overleden zuigelingen 60 in de eerste levensweek, waarvan de helft op de eer-- ste levensdag. Teneinde zuigelingensterfte verder omlaag te brengen wordt dan ook de aandacht meer en meer geconcentreerd op de zorg voor moeder en kind geduren de de periode voor, tijdens en direct na de geboorte. Vlees bevatte paratyfusbacillen Zeventien mensen uit Hardcnberg en omgeving zijn ziek geworden na het eten van worst, bereid uit het vlees van een aan huis geslacht varken. Zeven hunner moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. Zij zullen echter binnenkort naar huis terug kunnen gaan. In de worst zijn paratyfusbacillen ge vonden van een soort, die vrij vaak bij ratten en muizen voorkomt. De worst en andere van het geslachte Varken afkom stige vleesprodukten zijn in beslag geno men en voor onderzoek naar het Rijks instituut Voor de Volksgezondheid te Utrecht gestuurd. Het staat volgens de Veeaitsenijkundige Dienst te Zwolle nog niet vast of het varken, waarvan het vlees was goedgekeurd, bacillendrager was of dat bacillen bij of na de slachting in het vlees zijn gekomen. Binnen een half uur nadat maandag de ontvluchting van drie jeugdige gevangenen uit de als kamp ingerichte strafgevangenis voor jeugdige delinquenten ..Nieuw Vosse- meer" te Vught was gemeld, werden zij door de politie aangetroffen bij het Donge- lens Kanaal onder Cromvoirt. De drie lieten zich echter niet direct vangen; 2e sprongen gekleed in het kanaal. Dat gaf hun echter niet veel, want voor ze aan de andere kant op de oever hadden kunnen klimmen stond ook daar een agent ze op te wachten. Het drietal is naar het politie bureau te Vught overgebracht. Een werkgroep uit de in 1949 opgerichte Nederlandse Commissie tot Bestudering van het Europese Vluchtelingenvraagstuk (voorzitter dr. W. Verkade te Arnhem), heeft dezer dagen een studie afgesloten, die in 1952 werd begonnen en die gericht was op de vraag hoe de verschillende soorten vluchtelingen van voor- en na de tweede wereldoorlog zich aan de Nederlandse toe standen hebben aangepast. In deze studie wordt geconcludeerd, dat vluchtelingen in Nederland vrij snel in het economische leven worden opgenomen en dat er over het geheel genomen geen sprake is geweest van een ernstige declas- sering. Veeleer valt voor hen, die enige jaren in ons land zijn, reeds enige maat schappelijke stijging waar te nemen. Wel komt de commissie tot de conclusie dat onder de vluchtelingen, die na de twee de wereldoorlog in Nederland zijn opgeno men, aanvankelijk een veel sterker verloop is geweest dan onder de vroegere vluchte lingen. De commissie schrijft de hoofdoor zaak van dit verschijnsel toe aan de psy chische onrust, die aan vluchtelingen, die onder de invloed van sterke politieke span ningen in andere landen een toevlucht zoeken, eigen is. Daarom wordt gesteld dal het aantal arbeidsplaatsen, die men blij vend ter beschikking van vluchtelingen- groepen wil stellen, niet bepalend kan zijn voor het aantal dat kan worden toege laten. De resultaten van dit onderzoek sterken de commissie in haar mening, dat de mo rele verplichting tegenover de Hongaren zelf en tegenover het door deze massa vlucht in moeilijkheden gebrachte Oosten rijk, Nederland gebiedt het uiterste te doen om een billijk z .ndeel in de hulpverlening op zich te nemen voorzover het geen al te grote risico's met zich brengt. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van C. S. Schcllevis, metse laar-aannemer, wonende te Beverwijk, Van Breenstraat 18. Rechter-commissaris mr. N: Reeling Brouwer. Curator mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. Bree- straat 95a. Nu moest Lodo dan de toverdrank gaan proberen. O, hij hoopte maar dat liij hel nu goed gedaan had! Daar stond de tulp in da bloempot. Lodo goot wat van de drank in de pot; toen wachtte hij af en hield van spanning de adem in. En toen Ja, toen maakte Lodo een sprong van schrik... want wat zag hij gebeuren? De bloem van de tulpeplünt veranderde opeens in.het hoofd van doctor Marciolo maar héél in 't klein. En dat hoofd keek nijdig en brulde: „Stommeling... je hebt het wéér verkeerd gedaan!!!" 77-78 De gemeentesecretaris van Heino, die, zoals bericht is, verdacht wordt van het plegen van malversaties, is in verzekerde bewaring gesteld. Gisteravond is hij in Iicino teruggekeerd, nadat hij sedert vo rige week vrijdag was weggeweest. Hij is voor de officier van justitie te Zwolle go- leid. DIRECTIEWISSELING BIJ HET ROTTERDAMS TOONKUNSTKOOR Yvon Baarspul heeft wegens drukke werkzaamheden zijn functie als dirigent van het Toonkunstkoor in Rotterdam neei gelegd. De uitvoeringen van de Mat- that s Passion zullen nog onder zijn leiding staan. Tot opvolger van de heer Baarspul is benoemd George Stam, directeur van het Toonkunst Conservatorium in Rotter dam. ADVERTENTIE Hilversumse zou voor ruim een halve ton zijn opgelicht De beruchte Haagse onderwereldfiguur en ex-valsemunter Joop K. is vorige week in Hilversum gearresteerd, op verdenking van oplichting ten nadele van de Hilver- sumse vrouw L. die het slachtoffer zegt te zijn geworden van een geraffineerde huwe lijkszwendelarij. K. zou haar in november van het vorige jaar hebben getrouwd, uit sluitend met de bedoeling zich meester te maken van haar kapitaal en van haar be zittingen. De Hilversumse is thans vol komen geruïneerd. K. zou zowel haar geld als dat van haar jonge dochtertje te zamen meer dan een halve ton opge soupeerd hebben in Monte Carlo. Ook zou K. een Haagse vrouw hebben opgelicht, nadat hij beloofd had met haar te zullen trouwen. K. was in 1952 de hoofdfiguur in de zo geruchtmakende valse dollar-affaire. Te zamen met enkele andere onderwereld- figuren had hij een wijdvertakte inter nationale handel opgezet in valse biljetten van honderd dollar, die gedrukt werden in Parijs. Het complot werd in samenwerking met de Franse Sureté opgerold. Joop K. werd op 22 januari 1953 door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar. Dat was toen zijn 21ste vonnis. ADVERTENTIE M.f.. K J7, sne/sff ADVERTENTIE RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE resp. 4190.en 3580. Door zeer lage afschrijving en laag brand stofverbruik het summum van economie. Tegen een twintigjarige bollenkweker uit Anna Paulowna die wegens mishande ling terecht stond, is voor de Alkmaarse rechtbank een maand gevangenisstraf ge- eist. Hij had een zestigjarige arbeider, die in beschonken toestand op het werk was gekomen, op enigszins hardhandige wijze uit een bollenschuur gezel, waarbij de oude man kwam te vallen en bloedend aan het hoofd werd verwond. Niemand had meer naar de man omgekeken en pas de volgende morgen werd hij aangetroffen. Een dokter oordeelde opname in een zie kenhuis noodzakelijk. Enkele dagen later overleed de man. Geenszins was komen vast te staan, dat de dood een gevolg was van de hardhandige uitzetting uit de bol lenschuur. Een geneesheer-deskundige had geconstateerd, dat de daarbij opgelopen verwondingen van geringe betekenis wa ren. De verdediger concludeerde tot vrij spraak subsidiair ontslag van rechtsver*- volging. Uitspraak 26 februari. Jl?.A -.TWJEfS^Sai Het stoffelijk overschot, dat op 25 janu ari op de heide bij Huizen werd gevon den, is thans geïdentificeerd. Het slacht offer Is de 32-jarige Hans Schreuder, die ontvlucht was uit de Sint Willebrordus IQ Natuurlijk waren die automobilisten vaak onschul- 7 dig aan de tragedie. De regels van de weg stelden hun in het gelijk, het slachtoffer had een verkeerde ma noeuvre gemaakt of was in een moment van onoplettend heid het bestaan van verkeer cn gevaar vergeten. Doch al het gelijk ter wereld kon niet de schrijnende indruk wegwissen, dat zij met hun eigen auto, met hun eigen bumper of koplamp, voortbewogen door hun eigen voet op het gaspedaal, een leven hadden afgesneden en een mens hadden gedood, die zijn recht van te leven had ver beurd door één enkele misstap, één enkel moment van onoplettendheid. Zij zagen hoe hun wagen nauwelijks beschadigd was dóór de botsing met het lichaam. Natuurlijk niet. De fa brikanten zorgden dat hun auto's rondom zo min moge lijk kwetsbaar waren. Zij konden wel kwetsen en dode lijk kwetsen, doch gekwetst worden was tot een mini male mogelijkheid teruggebracht. Was dat wel eerlijk? De mannen en vrouwen in de huiskamers, die deze gedachten en herinneringen kregen, stelden zich mis schien niet ailert die laatste vraag. Zij waren mannen en vrouwen van hun technische tijd, van de tijd die eigen machtig een antwoord scheen te hebben gegeven op het probleem van de rechten der mensen op de weg. Doch zij voelden dat hier een vraagstuk zich aandiende, dat van het grootste belang was voor het geluk der mens heid als geheel. Zij keken naar hun eigen kinderen. Eu zij noteerden het adres van dokter Malloway. In andere huiskamers keken een vader en moeder met van pijn vertrokken gezichten elkander aan. Zwijgend troostten zij elkander opnieuw, nu de wonde werd open gereten en de herinnering aan het vreselijke moment werd opgehaald. Het moment, waarop hun kind was weg- Slichting te Helloo, waar hij was opgeno- gerukt uit zijn vrolijk en onbezorgd bestaanjuist om men aangezien hij ter beschikking van de dat het al te onbezorgd en al te vrolijk was geweest, tegering was gesteld. Onbezorgdheid en vrolijkheid worden in de moderne Hij is met messteken om het leven ge- sleden door benzinedamp en flitsende voertuigen uitge bracht en beroofd van ongeveer f 1000. roeid. De kinderen dienen getrainde, serieuze wegge- Vastgesteld is, dat hij na zijn ontvluch- bruikers te zijn, willen zij de gevaren leren kennen en ting veelal verbleef in de omgeving van de vermijden. Zoals Susan Richardson op die kille, zonnige Geldersekade te Amsterdam. Hij werd ver- ochtend onbezorgd en vrolijk naar school holde, zo hol- c'.acht van rijwiel- en bromfietsendiefstal- len kinderen in de armen van de dood. len. I ïn weer andere huiskamers kwamen mensen, die de voortgang van de techniek met de onrust van vrede lievende en menslievende burgers hadden aanschouwd, tot de conclusie dat dokter Malloway gezegd had wat zij sinds lang zo gaarne zouden hebben gehoord. En zij, en anderen, en duizenden deden vijf minuten lang niets, omdat zü dachten. Amerika zat vijf minuten roerloos en peinsde. Doch Amerika kan niet lang stilzittenen het kwam dan ook spoedig in beweging. Galotti draaide de knop van het televisietoestel om, nadat dokter Mallóway was uitgesproken. Hij keek on zeker naar de strakke gezichten van de mannen, die al die tijd in de halfduistere zaal naar het beeld hadden gekeken en naar de stem hadden geluisterd. Zij zsten roerloos. Max Hutchinson van Majority Motors. Clam Vandenberg van de Hardihood automobielfabrieken. Lemban Foot van de Junior Car. Happy Montagne van Indian Tramp Works. Grant Candon van de Telpher Automobiles. Mike Gunning van de Flying Tires. Ze waren er allemaalde grootheden der autoproductie, harde zakenlieden, onaandoenlijke heerser-s in het rijk der techniek. Galotti had een onmenselijke prestatie ge leverd door hen te verzamelen in hun maandelijkse be sprekingen in de kleine zaal van „Continental" om daar te luisteren naar dokter Malloway. En hij zou het waar schijnlijk niet voor elkaar hebben gekregen, wanneer al deze mensen niet brandend nieuwsgierig waren geweest maar het antwoord op de vraag, waarom enkele hunner, die bedrijven wilden stichten in de buurt van Pemmican, het aanbod van Galotti hadden gekregen van zulke onge looflijk goedkope terreinen, dat zij hun oren nauwelijks hadden kunnen geloven. Zij hadden het verschijnsel be sproken met hun collega's van andere concerns, terwijl hun vertrouwensmannen probeerden te ontdekken welke truc erachter zat. Nu wisten zij het. Zij zwegen en verroerden zich niet. Galotti zuchtte. Hij voelde dat hij iets zeggen moest. Hij kuchtte en begon: „Ik meende, mijne heren, dat u als fabrikanten 'vanHij werd in de rede gevallen door Lemban Foot, een zwaargebouwde, kleine man met lichtbruine ogen onder witte wenkbrauwen. Zijn ge zicht was donkerrood, wat een merkwaardig effect met de wenkbrauwen gaf. „Galotti,'" zei Lemban Foot, terwijl hij de handen met Taalgeleerde. Dr. H. J. E. Endcpols. oud- rector van het gymnasium te Maastricht, zal vrijdag tachtig jaar worden. Dr. Endepols. die na zijn promotie lot doctro in de Neder landse letteren te Leiden in 1903, tot 1942 leraar cn rector is geweest van het stedelijk gymnasium te Maastricht, heeft in Neder land cn België als taalgeleerde en dialect- kundige grote naam. Hij is lid geweest van verscheidene spellingscommissies voor Ne derland, is lid cn erelid van Nederlandse en Vlaamse taalgenootschappen en kreeg grote bekendheid door zijn jarenlange medewer king aan het woordenboek van Koenen, waarvan hij talrijke herdrukken heeft ver zorgd. Verscheidene wetenschappelijke pu- blikaties over Middeleeuwse geschriften verschenen van zijn hand, onder andere een vervolg op zijn proefschrift, dat handelde over „het decoratief en de opvoering van het Middelnederlandse drama". Privé-asiel. De Bussumse politie heeft bij een alleenwonende bejaarde vrouw al daar dertien honden, waarvan de meesten waren besmet met schurft, een eveneens aan schurft lijdende kat en een doos witte mui zen in beslag genomen. Men was bij de vrouw gaan kijken naar aanleiding van klachten van buren. De vrouw staat bekend als een dierenvriendin, en is vroeger be stuurslid geweest van de Dierenbescher ming. De politie heeft do dieren aan het Bussumse asyl afgegeven, in afwachting van een nadere beslissing over hun lót. ADVERTENTIE Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven cn defce rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met jfsl mi&$ hormooncrême van Organon-Oss per tube f2,90 een fors gebaar in de zijzakken van zijn colbert stak, „jc bent een idioot. Ik ben geen sentimentele dwaas, als je dat misschien denkt. Wie weet er nu niet, dat het ver keer steeds gevaarlijker wordt? Wil je ons misschien vragen om op te houden met het produceren van auto's? Ik stel je aansprakelijk voor de tijd, die ik hier van middag verloren heb." Hij ging zitten, nadat hij de kring zijner metgezellen had rondgekeken. Galotti knikte aarzelend. „Ik geloof dat u inderdaad gelijk hebt," zei hij. „Ik ben een idioot. Maar ik wilde u niet vragen of u met het produceren van auto's wilt ophouden. Ik weet immers, dat zoiets niet zou kunnen. Het enige wat ik wil, is dat er maatregelen genomen worden om de steeds toene mende stroom van auto's in goede, veilige banen te leiden. Als het op deze manier doorgaat, zal er een tijd stip komen waarop er geen auto meer bij kan. Ik dacht, dat deze overweging u zou. „Hoe veiliger de weg, hoe meer auto's," zei plotseling Grant Candon. Hij Was een goede vijftiger met hel blond, krullend haar, dat hem iets jongensachtigs gaf. „Natuurlijk. Daar kan je niets tegen inbrengen, Foot. Dat is logica. Trouwens, wie van ons geeft jaarlijks niet grote sommen uit voor de verkeersveiligheid? Wij zijn geen moordenaarsal lijkt het er wel eens op." I-iij lachte. „Ik bedoel, dat ik me ook wél eens met dit pro bleem heb beziggehouden. Zie je, ik heb wel eens ge dacht dat we onze auto's een boel veiliger zouden kun nen maken. Maar dan worden ze te duur. Als Galotti ons een plan zou kunnen leveren dat niet al te kostbaar en tegelijk afdoende is, zou ik zeggen: hoe eerder hoe beter." Hij wachtte even cn ging toen iets minder luid verder: „Drie jaar geleden is mijn zoon verongelukt. Hij reed op de weg naar Albany tegen een lichtmast. Ik zou dus in aanmerking komen voor de zending van een dollar aan dokter Malloway." Niemand zei een woord. Er kwam een kelner binnen met een telegramformulier voor Galotti. Deze vouwde het open en las: „Reactie is geweldig. Word overstroomd door geld, telegrammen en telefoontjes. Malloway." „Mijne heren," zei Galotti, „misschien interesseert het u, te horen dat dokter Malloway reeds nu een ontzag lijke reactie ondervindt op zijn televisie-oproep." (Wordt vervolgd). Zaterdag 16 februari, Stadsschouwburg. 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien". De voornaamste medewerkenden zijn: Jopie Koopman. Sigrid Koetse, Ko van Dijk, r-""'c 't Hoen, Ramses Shaffy en Henk RigtèrSi Zondag 17 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie herhaalt een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien". De decors werden ontwor pen door Harry Wich. WOENSDAG 13 FEBRUARI Minerva: „Gas-oil", 18 jaar, 9-.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Don't knock the rock". 14 jaar, 7 en 945 uur Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy „Ras senhaat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Dc Haagsche Comedie met „Drie koningenavond", 8 uur. Ned. Herv. Jeugd huis: Coi Kee over „Jezus als geneesmees ter", 8 uur. Coornhertlyceuin: L. Postma geeft voor Volksuniversiteit boetseercursus 8 uur. Frans Halsmuseum: H. P. Baard spreekt over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden" voor Volksuniversiteit, 8 u. DONDERDAG 14 FEBRUARI Minerva: Coos van Hoboken draagt voor uit Job voor Bijzonder Kerke werk Herv. Geni. Heemstede, S.'.Z uur. Frans Hals: „Bui ten loert de dood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lldo: „Dori't knock the rock", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 tiur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Rassenhaat", 14 j„ 2.30, 7 cn 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: D. J. Bruyn, 8 u. H.J.M.V.-gebouw: M. Dorr over „Waarom sexuelc hervorming?", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6