Alarmsysteem beschermt tempel der kunst tegen ongenode gasten Huldiging K. J. Preusterink Snelle groei van leerlingental stelt school voor problemen Enige belangrijke vernieuwingen en verbeteringen worden aangebracht Eerste directiekeet voor randweg Marionettentheater van Salzburg naar ons land SPRENGER doet het anders! DE BEURS ■van gisteren Amsterdamse Beurs Reorganisatieplan Frans Halsmuseum ANTIEKE MEUBELEN Volgende week: Haarlemse koopman aangehouden Verdacht van ontduiking van belasting Bejaarde man door gas bedwelmd Jeugdige wielrijdster op Rijksstraatweg aangereden Aanrijding op dc Kleverlaan te Bl oem endaal Ouderavond Jan Gijzenschool Rechts ingehaald in Haarlemmermeer Antwoord op vragen van Tweede Kaïnerlid Dronkenschap voorgewend om in cel te overnachten Bloemenshow in Keulen 27 maart in Heemstede Invaliden genoten van gevarieerde feestavond Niettwt in het kort UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT Het restauratie- en reorganisatieplan voor het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt in een gestaag tempo uitgevoerd. Deze wintermaanden worden of zijn reeds enige belangrijke werkzaamheden uitgevoerd en de belangrijkste daarvan is wel de aanleg van het alarmsysteem. Het Frans Halsmuseum is het eerste museum in ons land, dat een dergelijke alarminstallatie heeft ingevoerd. Door de verdwijning van enige belangrijke stukken in de laatste jaren bestond hiertoe wel voldoende noodzaak. ADVERTENTIE Restaureren - Verkoop - Inkoop. Oude Ma honie ronde tafels ook uittrekbaar, stoelen, fauteuils, kleine meubelen. Meubelen, welke beschadigd zijn en u niet wilt laten restau reren kopen wij van u. - Antiek-Inrichting „DE HERTEKOP", Groot Heiligland 64, Gasthulsvest 45. - A. M. MIJDDE, Tel. 12223 De installatie, waarvoor de gemeenteraad verleden jaar een krediet verleende, is sinds een tweetal maanden in werking. Een zo groot mogelijke veiligheid wordt er door gegarandeerd. Het alarmsysteem is alleen 's nachts in werking en waarschuwt onmiddellijk als ongewenste „kunstmin naars" zich toegang tot het gebouw zon den verschaffen. Als de installatie 's avonds in werking wordt gesteld, is elke deur en ieder raam op „scherp" gezet. Hiertoe moeten de deuren en ramen goed zijn gesloten, want bij de minste speling reageert het alarmsysteem reeds. Alle ra men cn deuren zijn voorzien van een pin, die bij opening van deur of raam ver springt, waardoor dc alarmbel luidt. De nachtwaker kan bepalen in welk gedeelte van het museum het eventuele onraad schuilt; het gebouw is hiertoe verdeeld in rayons, die in de kamer van de nachtwa ker ieder hun arlarmlamp hebben. Op het dak van het museum staan twee claxons ongesteld, die eventueel ook in werking kunnen worden gebracht. De nachtwaker is snachts éénmaal ge schrokken, toen de installatie om onge veer half vier „onraad" seinde. De nacht waker spoedde zich naar het gedeelte van liet gebouw, waar volgens 't alarmsysteem het onraad zou zijn. Maar wat de man zag, geen inbreker die zich toegang tot het gc- ïiouw wilde verschaffen. De nachtwaker ondernam een speurtocht en vermoedde, dat de installatie door een defect in wer king was getreden. Uiteindelijk ontdekte de man het „onraad": Een van de deuren was niet afdoende dicht gedaan en een rukwind je had de deur op een kleine kier geplaatst, waarop hot alarmsysteem on middellijk had gereageerd Als ongewenste personen zich 's avonds zouden insluiten, zouden zij overigens 's nachts niets kunnen ondernemen, want ook de binnendeuren ADVERTENTIE Naar wij vernemen Zal de volgende week aan de Leidsevaarl in Haarlem de eerste directiekeet worden geplaatst voer fle aanleg van de westelijke randweg. Een bespreking tussen de bedrijfsleiding van de Amsterdamse aannemingsmaat schappij Hillen en Roosen en de directie Wégen van Rijkswaterstaat heeft er toe geleid, dat over drie weken de aanleg van het eerste gedeelte van de westelijke rand weg, tussen de Wagenweg en de Zijl weg in Haarlem, ter hand zal worden genomen. Uiteraard dient begonnen te worden met he egalistie van het terrein, waarna de zandaanvoer kan beginnen. Tot 1 juli zal nog sléchts gewerkt kun nen worden aan hel fragment tussen de Wagenweg cn- de Slangenkruicllaan, daar na wordt ook begonnen aan het gedeelte lussen Slangenkruidlaan en dc Vlaamso- weg. Omtrent het werk aan het stuk tus sen Vlaamseweg en Zijhveg bestaat, han gende de onteigeningsprocedure, nog geen enkele zekerheid. Het eerste kunstwerk, dat gebouwd zal worden is de keermuur aan de Lorentz- kade als voorbereiding van de vergraving van de Houtvaart in westelijke richting. Voorts zal het nodig zijn, dat een tijde lijke wegomlegging bij de oprit van de trambaan wordt gemaakt, maar die is voorlopig nog niet aan de orde. De uitvoe ring van clit bijzonder omvangrijke en ingewikkelde werk zal langer dan een jaar vergen. zijn op het systeem aangesloten. Met de aanschaf van de installatie was een groot bedrag gemoeid; het aantal wakers kon er door tot één worden teruggebracht. De aanleg van het alarmsysteem is ove rigens niet het enige onderdeel van het reorganisatieplan, dat aan hot einde van de winter zijn beslag zal hebben gekregen. Momenteel wordt volop gewerkt aan de restauratie van de renaissancezaal, die op nieuw zal worden bepleisterd. In het pla fond van deze zaal worden voorts nieuwe balken aangebracht. Achter de renaissance zaal zal een depot worden gebouwd, waarin stoelen en schilderijen zullen wor den opgeslagen. De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, hoopt dat dit gebouwtje binnen enkele maanden gereed zal zijn. Nieuwe vitrines De zuidelijke gang ook wel bekend als de „Halsen-gang" omdat hier enige werken van Hals hebben gehangen zal binnen korte tijd een geheel nieuw aan zicht geven. De muren van deze gang- worden geschilderd. Een belangrijke ver nieuwing zal zijn het aanbrengen van vi trines, waarin zilverwerk, penningen en Costeriana zullen worden ten toon gesteld. Deze winter zullen vier vitrines gereed komen, die in de muren zullen worden in gebouwd. Volgend jaar zullen nog vijf vitrines gereed komen. Reeds is in de ra men van deze gang gebrandschilderd glas aangebracht. Dc directeur van het museum streeft er naar het gebrandschilderde glas niet op een hoop te laten en het moer te ver spreiden door het functioneel toe te pas sen. Wal dit betreft zijn reeds enige goede resultaten geboekt. Door het toepassen van het. gebrandschilderd glas in de diverse ra men wordt ontegenzeggelijk meer sfeer geschapen. In de noordelijke kabinetten wordt thans antraciet-kleurig zeil op de vloeren gelegd. Het ligt in de bedoeling in het ge hele gebouw zeil aan te brengen en ver wacht wordt, dat hiermee volgend jaar zal zijn gereed gekomen. In de zuidelijke ka binetten worden zes zwarte krukken ge plaatst, waarop de bezoekers op hun tocht langs de schilderwerken, de beelden en de curiosa enkele ogenblikken kunnen uit rusten, voordat zij hun weg door deze schatkamer dei- kunst vervolgen. Ook in de achttiende en negentiende- eeuwse kamers is een vernieuwing aange bracht. De zonnegordijnen zijn in deze ka mers vervangen door zogenaamde wolk gordijnen. die zeer mooi zijn cn in deze kamers goed tot hun recht komen. De restaurateur Han Bolle is maandag begonnen met de restauratie van enige werken van Frans Hals. waarop de regen ten van het oudc-mannenhuis staan afge beeld. Deze stukken dateren uit 1646. De- restauratie zal een lange tijd in beslag ne men. Langzaam vordert het reorganisatieplan voor het Frans Halsmuseum, waarmee nog enkele jaren gemoeid zullen zijn. Op het programma van de verbetevingswerk- zaamheden staan nog de zogenaamde apotheek en de zolder. Voorts bestaat het plan het huidige gebouw uit te breiden met een zaal. „De bedoeling van onze plannen is het museum een nog fraaier aanzien te geven", zei de heer Baard over de onder handen zijnde en nog uit te voeren werk zaamheden. „Zoveel mogelijk wordt ge tracht de harmonie van het geheel niet te verbreken. Integendeel: de vernieuwingen en verbeteringen zullen juist meer sfeer in de kunsttempel scheppen en een be zoek aan het museum nog aantrekkelijker maken". Op last van de Haarlemse officier van Justitie is de 45-jarige koopman C. M. uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht wordt het ryk voor een zeer groot bedrag te hebben benadeeld door het doen van on juiste opgaven voor dc inkomsten- en ver mogensbelasting. De aangehouden koopman was tevens betrokken bij de financiering van een kan toor te Velsen, dat zich bezighield met de aankoop financiering van automobielen en waar onlangs een omvangrijke zwendel aan het. licht gekomen is. De Haarlemse koopman zou aan dit bureau grote sommen hebben geleend, tegen de abnormaal hoge rente van één percent per week. Deze rente zou in de boeken van de ver dachte niet op dc vereiste wijze zijn ver antwoord. Voorarrest op grond van het berekenen van woekerrente is niet mogelijk, maar op grond van de verdenking van belasting ontduiking is de man ingesloten. De fiscale recherche te Amsterdam heeft de zaak verder in onderzoek. Dinsdagochtend om kwart over zes rook een bewoonster van een huis aan de Luzac- straat in Haarlem een sterke gaslucht. Zij toog onmiddellijk op onderzoek uit cn be merkte tot haar grote Schrik, dat haar echt genoot bewusteloos aan de tafel in de huis kamer zat. De man, een 58-jarige los werk man, had 's nachts gewerkt en toen hij vroeg in de morgen thuiskwam, wilde hij een kop je thee zetten. Toen hij water wilde warm maken, is de gasslang vermoedelijk losge schoten. De geneeskundige dienst heeft de man met zuurstof weer tot bewustzijn ge bracht, waarna hij ter observatie in het St. Elisabeths gasthuis is opgenomen. Een vijftienjarige wielrijdster is dinsdag om kwart voor tien op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarn-erijkstra: t in Haarlem door een bestelauto aangereden. Het meisje reed on de Rijksstraatweg in noordelijke richting en wilde linksaf de Spaarnerijk- sti-aat inrijden. Zij lette niet voldoende op het verkeer en merkte te laat een bestel auto op, die in dezelfde richting reed. De auto kon haar niet meer ontwijken. Met een hoofdwonde en vermoedelijk een hersen schudding is het meisje in de Mariastichting opgenomen. Telefoonnummer van het Energiebedrijf Heden, woensdagavond, worden werkzaam heden verricht aan de telefoonaansluitingen van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Harmenj&nsweg te Haarlem. In geval van storing in de gas- of elektriciteitsvoorziening kan men indien het nummer 11946 geen gehoor geeft hte nummer 10997 opbellen. Dinsdagavond hebben de personeels leden van de afdeling ..Huistelefoon" van de Haarlemse P.T.T. ten huize van één ran hen in de Staringstraat te Haarlem, hun chef, de heer K. J. Preusterink, gehuldigd, vanwege het feit, dat deze op 5 februari op zeer kordate wijze een kind uit het water van de Brouwersvaart heeft gehaald. De heer Preusterink is daarbij, met voorbijzien van zijn betrekkelijk hoge leeftijd - G3 jaar - in het water ge sp fongen en is erin geslaagd het kind - een negenjarig jongetje - veilig aan de wal te brengen. Zijn personeels leden wilden hem daarvoor huldigen en hadden een feestavond voorbereid, waarop de heer H. W. de Vos met een toepasselijke toespraak een door de heer De Hertog vervaardigde oorkonde overhandigde. (Zie foto). De heer D. Bos droeg op geestige wijze een door hem zelf gemaakte „Ode aan de red der" voor, waarna de heer Preusterink de aanwezigen hartelijk dankte voor de spontane huldiging. De rest van de Hedenmorgen omstreeks acht uur wilde een bewoner van de Kleverlaan te Bloe- mendaal zich per fiets van zijn woning af in de richting Haarlem begeven, toen uit Bloemendaal een scooter naderde. Beiden merkten elkaar te laat op waardoor een aanrijding ontstond. Met wonden aan hoofd en handen zijn zij naar het Marine Hospitaal le Overveen overgebracht; de fietser had ook een hersenschudding. Zij konden later naar hun woning worden vervoerd. De politie verzoekt getuigen zich te mel den aan het bureau te Overveen. De oudercommissie van de Jan Gijzen school in Haarlem-Noord heeft maandag in de aula van de Wethouder Westervèld- school aan de Overlonstraat een goed be zochte ouderavond gehouden. Na het wel komstwoord van de voorzitter der ouder- commissie, de heer Gronert, mocht de heer Langeveld, een van de leerkrachten als ge schenk van de ouders een compleet stel voetbalshirts en -broekjes voor liet school elftal in ontvangst nemen. A DVF.73RENTTE Op vragen van het lid van de Tweede Kamer mr. J. W. Burger (Arbeid) over het vonnis van do rechtbank te Haarlem ter zake van het rechts inhalen door een automobilist heeft de minister van Justi tie geantwoord, dat tegen de bestuurder van de auto, welke rechts gepasseerd werd, geen strafvervolging is ingesteld. De minister beschrijft de verkeerssi tuatie aldus: op de Rijksweg nr. 4 in Haarlemmermeer werd een auto (a) ach tereenvolgens door twee andere auto's (b en cl op de voorgeschreven wijze, dus links, gepasseerd. Toen de voorste van deze auto's (b) zich nog op de linkerzijde (de inhaalstrook) van de rijbaan bevond de bestuurder mocht uiteraard na het passeren van a niet abrupt naar rechts gaan, omdat hij dan a zou hebben „ge sneden" en bovendien slipgevaar zou heb ben geriskeerd ging de bestuurder van c scherp voor a langs naar rechts, pas seerde vervolgens, met een snelheid van circa 140 km per uur, b aan de rechter zijde en week daarna onmiddellijk weer naar links, waarbij hij vaart minderde, zo dat de bestuurder van b krachtig moest af remmen teneinde een ongeval te voorko men. Opgemerkt zij ,dat uit het ingestelde onderzoek niet is gebleken, dat de be stuurder van b na het passeren van a lan ger op het linkergedeelte van de rijbaan is gebleven dan in overeenstemming was met de voorzichtigheid, welke in het snelver keer betaamt. Het zal na deze beschrijving duidelijk zijn aldus de minister dat, en waar om, alleen de bestuurder van c strafrech telijk is vervolgd. In de afgelopen nacht trof een politie agent in de Kleine Houtstraat in Haarlem een man aan, die op et eerste gezicht on der invloed van sterke drank scheen te verkeren. Zwalkend, nauwelijks in staat om op zijn benen te'blijven, strompelde hij van de ene kant van de straat naar de an dere. Op het politiebureau verklaarde hij dertig glazen bier te hebben gedronken. Uit een onderzoek bleek echter, dat de man zijn dronkenschap slechts had voorgewend om de nacht in de cel te kunnen doorbrengen. De politie heeft de man onderdak geweigerd en hem de deur gewezen. De Oberbürgermeister van de stad Keu len zal woensdag 20 februari 's middags om twaalf uur de tweede Bloemlust-ten- toonstelling openen. Deze wordt dit jaar niet in Lissê gehouden, maar in de Messe- stad Keulen, als voorspel van de grote „Bundesgartenschau", die dit jaar aldaar wordt georganiseerd. Reeds aanstaande vrijdag zullen dc bloemen naar Duitsland worden verzonden. De tuinarchitect van „Keukenhof", de heer J. van der Lee, heeft in een van de Messehallen een grootse show van tulpen, hyacinten, tulipa's en andere produkten van het bloembollenvak ontworpen. De uitvoering is opgedragen aan de architec ten Buurman en Van der Hengst. De ope ning van de tentoonstelling zal ondermeer worden bijgewoond door jhr. mr. O. F. A. H. van Nispén tot Pannerden, voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, de heer Th R. de Vroomen, namens het hoofdbestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren en pro fessor dr. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek. De bloemententoonstelling blijft tot en met zondag 24 februari geopend. De penn i ng meester esse, mevrouw Van Buren, kreeg veel lof toegezwaaid voor de wijze waarop zij onder vaak moeilijke om standigheden het schoolfonds heeft beheerd. Als nieuwe leden van de oudercommissie werden bij acclamatie gekozen mevrouw Roede en de heren Van Ausem en Fortger.s. De heren Wit, Hoogendoorn en Sijpestein werden als leden van de kascontrole-com missie gekozen. Het hool'cl van de school, de heer Geurts, deelde mede dat de Jan Gijzenschool op het ogenblik ongeveer vierhonderd leerlingen telt. In hel eerste jaar van haar bestaan, nu vier jaar geleden, bedroeg liet aantal leerlingen nog maar tachtig. Deze snelle groei stelt de school voor bijna onoplosbare problemen wat de huisvesting betreft. Het drieklassige „filiaal" aan de CloVisstraat herbergt reeds honderd en twintig leerlin gen. Met een zekere bezorgdheid ziet de lieer Geurts dan ook het nieuwe schooljaar tegemoet. Er zullen dan tal van ouders te leurgesteld moeten worden, omdat bij de ingang van de school het bordje „vol" hangt Het laat zich aanzien, dat het nieuwe gym nastieklokaal van de Jan Gijzenschool nog wel even op zich zal laten wachten. De te kening en het raadsbesluit zijn er wel maar de bouwvergunning uit Den Haag nog niet. Het staat wel vast dat de Jan Gijzenschool de eerstvolgende school in Haarlem is, die voor een gymnastieklokaal in aanmerking komt. Ook het gemis van een kleuterschool is zeer voelbaar, aldus de heer Geurts. Aan het verkeer sex am endat op 12 maart wordt gehouden, zullen dit keer veertig leerlingen van de Jan Gijzenschool deelnemen. Tot nu toe slaagden alle deelnemers van deze school en de heer Geurts had goede hoop, dat het ook deze keer het geval zal zijn. Dokter A. J. van Leusen uit Velsen hield eenlezing over „Een eigen wereld van geluk". Spreker zeide, dat een gezond ge zinsleven belangrijk is voor de maatschap pij en voor het persoonlijk leven van het individu. De kracht van een land en van een volk zijn afhankelijk van een goed gezinsleven. Iedere dictatuur zal dan ook allereerst vat trachten te krijgen op het gezinsleven om het te ontkrachten. Be slissend voor het levensgeluk van de mens en voor de vorming van het kind is dc sfeer,die in het gezin heerst. Niet angst voor hetgeen de kinderen kan overkomen, maar het vertrouwen moet de basis zijn van de opvoedkunde. Voorzichtigheid bij het straffen is geboden, daar straf iets van de persoofllijkheid van het kind doodt. Liefde en vertrouwen zijn dc sterkste pij lers van een vruchtdragende opvoeding, aldus dokter Van Leusen. avond werd op gezellige wijze doorge bracht, waarbij het echtpaar Preuste rink tevens nog een muzikale hulde werd gebracht. Woensdag 27 maart geeft het Salzbur- ger Marionettentheater in het Minerva- theater twee voorstellingen. Men herin nert zich, dat dit marionettentheater in oktober en november van het vorig jaar een tournee door ons land heeft gemaakt. Het succes was van dien aard, dat het theater van half maart tot half april op nieuw een tournee door ons land zal maken. Het staat onder leiding van professor Hermann Aicher. Het gezelschap bestaat uit acht medewerkenden, onder wie de echtgenote en twee dochters van profes sor Aicher. Woensdag 27 maart wordt in het Minervatheater 's middags een voor stelling gegeven voor de scholen van Mo zart's „Die Zauberl'löte". De uitvoering werd in 1952 tijdens het Salzburgs mu ziekfestival op de band vastgelegd. Het orkest is de Wiener Philharmoniker onder leiding van Rudolf Moralt. 's Avonds geeft het marionettentheater een uitvoering van „Die Fledermaus" van Johann Strauss, eveneens met opnamen van dc Wiener Philharmoniker. Aan deze uitvoering werkten tevens mee de Wiener Staats- oper cn het daartoe behorende koor. Het geheel staat onder leiding van Clemens Krauss., Het Salzburger Marionetten theater Werkt met een groot toneel. I De leden van de afdeling Haarlem en I omstreken van de Algemene Nederlandse In- validenbond hebben dinsdagavond veel I plezier beleefd aan het gevarieerde pro gramma. dal een aantal artiesten hen heeft voorgeschoteld. Na een kort openingswoord van de voor zitter van de Afdeling Haarlem, dr. J. P. W. A. van Braam Houckgeest, waarin hij een ieder welkom heette, trad een muzieken- semble van het Haarlems Voetlicht op. Zij brachten een potpourri van Engelse en Ne derlandse liedjes ten gehore. De „Spaarne- spatters" ontketenden hilariteit met een sketch, waarin de draak werd gestoken met de keuring van militaire reeruten. „De ..Greenhorns", die enige cowboylied jes zongen, werden door de aanwezigen beloond met een hartelijk applaus. Vele particulieren hadden hun auto be schikbaar gesteld v oor de invaliden, die dank zij deze spontane geste, in staat wa ren de jaarlijkse feestavond bij te wonen. Onder de vele aanwezigen de zaal was geheel bezet bevonden zich onder andere de voorzitter van de landelijke afdeling, mr. R. Drossaart Bentfört en de secretaris, de heer A. J. van der Knaap. Voorots wa ren enige mensen van het Rode Kruis ter eventuele assistentie aanwezig. ADVERTENTIE Voor de hetere brandpolissen. bedrijfsstilstand- en andere polis sen. ingesteld op de belangen van het bedrijfsleven: YVilhelminastraat 15 - tel. 1-3-8-6-8 Gevestigd sedert 1919. Lid N.V.A. ADVERTENTIE Haarlem, 12 februari 1957 ONDERTROUWD. 12 februari: J. H. Buurman en M. Groenendaal: L. L. Nio en L. J. Vader; G. Langeveld en H. G. Rethans; IT. van Uitert en R. de Vries. BEVALLEN van een zoon. 9 februari: J. ReurinkAsmawie: P. G. JansenLens, 2 zoons; 11 februari: C. M. van WortVan Kampen; A. M. VreekenIking; 12 februari: M. Chr. van NieuwenhuijzeGaljaard. BEVALLEN van een dochter, 11 februari: G. J. StuartDe Jong; A. WaaleBreedveld; 12 februari: G. KappenTroost. OVERLEDEN. 9 februari: E. A. Greeuw Donckerwolcke, 66 j„ Reitzstraat; 11 febr.: G. van Eerde, 79 j„ Gedempte Raamgracht; C. G. van der Voort, 53 j., Oosterstraat. Leonidas. Bij de gymnastiek wedstrij den in het Sander Instituut in Haarlem, ge organiseerd door de Nederlandse Katholieke Gymnastiekbond, district west II, veroverde Leonidas in de afdeling dames na een felle strijd de tweede plaats. Ook de meisjes heb ben zich dapper geweerd en sleepten even eens de tweede prijs in de wacht. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde zal donderdag 14 februari in het Krelagehuis te Haarlem een vergadering houden, waarop de heer P. Feenstra zal spreken over: „Hoe kan uw tuin er in het voorjaar en de zomer uitzien en wat moet u thans doen om van uw tuin het meeste ple zier te hebben". Geslaagd. De heren P. Bakker en G. J. Brouwer „E.H.B.O.-instructeurs van „Snel- verband" te Haarlem, zijn in Utrecht ge slaagd voor het diploma: eerste hulp in oor logstijd. Lezing. Woensdag 27 februari houdt de E.H.B.O.-vereniging „Snelverband" (afdeling Haarlem! in het Wijkgebouw van de- Her vormde Gemeente aan de Ged. Oude Gracht no. 104, een lezing. Arts Tj. G. Franken zal spreken over het onderwerp: „Chirurgie in 1660". Gecompliceerde beenbreuk. Op de Schipholweg ter hoogte van de Ringvaart in Haarlem-oost is dinsdag een 29-jarige vrouw door een personenauto aangereden. De vrouw werd tegen het wegdek gesmakt: met een gecompliceerde beenbreuk is zij in de Mariastichting opgenomen. De vrouw was uit een bus gestapt en wilde achter de bus om de rijweg oversteken, waarbij zij onvol doende op het verkeer hcel't gelet. Strandwachtdiploma toegekend Het bestuur van de Koninklijke Neder landse bond tot het redden van drenkelin gen, heeft aan de heren J. E. J. Blankwater en P. van der Mlje, respectievelijk lid en oud-voorzitter van de Zandvoortse red dingsbrigade, als officials de bevoegdheid „examinator-strandwacht diploma C" toege kend. AMSTERDAM De zeer flauwe stemming van Wallstrect en vooral de min of meer pessimistische uitlatingen omtrent dc vooruitzichten voor 1957, zoals die althans hier en daar in Amerika te beluisteren zijn, hebben niet nagelaten een druk te leggen op het Dam rak, waar dinsdagmiddag de aandelen markt over de gehele linie in mineur was. Internationale fondsen gingen voorop in de zwakke houding en Kon. Olie verloor circa twee gulden op een koers die zich bewoog tussen f 153,10 en f 153,50. De han del was in vrijwel alle hoeken onbelang rijk, ook in Philips waar de aandelen vier punten lager noteerden. Unilever opende zeer zwak op 33615 en herstelde tot 33815. A.K.U. bewoog zich juist boven de twee maal pari koers. Een lichtpunt in de markt was de Vaste Stemming voor de Staatsfondsen. Als on derdeel van de amortisatiebepalingen van de staffellening 1947 wordt, zoals bekend, dagelijks van hoger hand 2 ton aange kocht. De staffels hebben dan ook de lei ding in de zeer vaste tendentie van 'dc Staatsfondsen. Daar komt bij dat, gezien de onzekere situatie op de aandelenmarkt, de aandacht van beleggers de laatste da gen naar de obligatiemarkt uitgaat, waar een rendement geboden wordt van 415 a 5 pet. Zodoende waren ook de andere staatsleningen vast gestemd. Scheepvaartaandelen nauwelijks prijs houdend, cultures weken nauwelijks van het vorige peil af. Vandaag is het prospec tus verscheen van de tweede spoorweg lening der N.S. Vandaar dat de eerste le ning terugkeerde naar pari. Claims Arn hemse Scheepsbouw circa f 130. De markt sloot zonder veranderingen van betekenis. Prolongatie 3;* pet. (A.N.P.). NKW YORK De koersen van individuele fondsen zak ten gisteren weer op de beurs van New York en de omzet verminderde. Openbare nutsbedrijven, die tot voor kort sterk ston den, namen deel aan de daling met verlie zen, die bij Peoples Gas tot vier dollar gin gen. Het gemiddelde voor openbare nuts bedrijven daalde 0,86 punten (l,22"/o). In dustriële fondsen zakten 2.62 punten (0,57%), maar spoorwegen daalden slechts 0.05 punten (0,03%). De handel liep terug tot 2.550.000, van 2.740.000 aandelen op maandag. De schommelingen van industriële fond sen beliepen 6.80 dollar tussen het hoopste en het dieptepunt, maar zij sloten 1,75 dol lar hoger dan het minimum van de dag. Spoorwegen bewogen zich grotendeels op een hoger niveau, maar sloten enigszins lager. Vele aandelen liepen in de loop van de dag iets op. Het totaal aantal verhan delde fondsen bedroeg 1.154, waarvan er 652 daalden, 259 stegen en 244 onveranderd bleven. Volgens beurskringen is de technische positie van de markt nog steeds zwak en sommige deskundigen verwachten een voortgezette daling to'. een niveau van on geveer 440, hoewel zij het beursverloop van gisteren bemoedigend vonden. (UP). Slolkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3>5 Neder 1.'47 87 Vs 81 Es 3% Nedl. 1962/64 92 92 li A. K. U 200 li 199 Calvé Delft 28815 28815 Van Gelder Zonen 195 193 K. N. Hoogovens 287 286 Nederl. Ford 311 311 N. Kabelfabriek. 274 273 gew.Philips Gloeil. 244 li 24415 préf.Philips Gloeil. 14615 14615 Unilever 33715 335 Wilton Fijenoord 21915 2.19 Dordtschc Petrol. 767 766 Konkl. Petroleum 133,10 f 152,50 A'dam Rubber 7715 78 IToll. Amcr. Lijn 174 172 N. Scheepv. Unie 167H 166li Phs. v. Ommeren 276 276 H. V. A 94 92 Verg. Deli Mijen 99 9815 Amsterd. Bank 219 219 Ned. Handel Mij 16615 16515 Rotterd. Bank 17915 17915 Twentsche Bank 184 184 Anaconda Copper 6415 6415 Bethlehem Steel 16615 169 U. S. Steel 53% 59 General Motors. 39/« 3915 Shell Union 74% 73 E 33 3215

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7