Zelfstandigen uitgesloten van compensatie huurverhoging? HAAGSE SCHOOLPRENTEN ^Brieven aan de redactie Stortingsplicht voor huiseigenaren op Grootboek voor woningverbetering Een voorbeeld dat ook in Haarlem nagevolgd zou kunnen worden W"W 5 Alleen werknemers Doofstomme meubelmaker reed dronken in zijn auto Statenkring S.G.P. Den Haag protesteert Programma van het Nederlands Filminstituut Weense IJsrevue weer naar Den Haag Mgr. Bekkers in de St. Jan tot bisschop gewijd Examens WOENSDAG 13 FEBRUARI 19 5 7 De regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld de huren van de oude wonin gen ingaande 1 juli met 25 percent te verhogen. Bij de vorige verhogingen zijn steeds compensaties gegeven in de vorm van loonsverhoging en belastingverlaging. In de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet deelt de regering thans over de te verlenen compensatie slechts mee, dat zij zich kan ver enigen met. de beschouwingen van de Sociaal-Economische Raad. In zijn uitgebreid advies inzake de bestedingen heeft de S.E.R. slechts enkele woorden gewijd aan de compensatie voor de huurverhoging. De raad schrijft: „De daarmede gepaard gaande lastenverzwaring voor het arbeidersbudget dient volledig te worden gecompenseerd door een overeenkomstige loonsverhoging. Daarbij zal, naar wordt aangenomen, kun nen worden volstaan met een loonsverhoging van 2 percent". De S.E.R. acht het vooral aanemelijk, dat de uit deze loonsverhoging voortvloeiende stijging van de arbeids kosten opgevangen zal kunnen worden door de stijging van de arbeidsproduktiviteit, zodat uit dien hoofde geen prijsstijging behoeft op te treden. Het valt op, dat in dit advies alleen wordt gesproken over het arbeidersbudget. De huurverhoging zal echter ook de lasten van de zelfstandigen verzwaren. Zullen deze geen compensatie ontvangen? Hier over kon men ons aan het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid niets mededelen. Inmiddels heeft de minister van Financiën op 7 februari in de Tweede Kamer verklaard, dat hij voor de nood zaak van belastingverhoging staat. Wij mogen dus aannemen, dat de bevolkings groepen, welke niet tot de werknemers be horen, geen compensatie voor de huurver hoging zullen ontvangen. Het belangrijkste punt is wel de instel ling van een grootboek voor woningverbe tering. Deze maatregel is in een apart wetsontwerp vervat. De huiseigenaren zullen de helft van de huurverhoging moe ten storten ter inschrijving in dit groot boek. Publiekrechtelijke lichamen (staat, provincies en gemeenten) zijn van deze verplichting vrijgesteld. Personen, die een eigen huis bewonen, behoeven evenmin iets te storten. De stortingsplicht geldt ook niet voor bedrijfspanden. Deze plicht rust uitsluitend op de verhuurder van een wo ning. Als woning wordt beschouwd: „ge bouwd onroerend goed, dat een zelfstan dige woning vormt, alsmede ander ge bouwd onroerend goed, niet zijnde een winkelwoning en waarvan meer dan 60 percent van het totale vloeroppervlak be hoort tot een niet zelfstandige woning". Uit een en ander volgt, dat niet stortings- plichtig is de huiseigenaar, die slechts een deel van een zelfstandige woning heeft verhuurd en het andere deel gebruikt voor zelfbewoning. Stortingsplicht Het bedrag dat gestort moet worden, zal gelijk zijn aan het halve verschil tussen de huurprijs op 30 juni 1957 en de nieu we huurprijs. Voor de bepaling van dit verschil worden verhogingen van de huur prijs, welke toegekend mochten zijn voor woningverbetering, verbouwingen, enz., niet medegerekend. Onder „huurprijs" ver staat het ontwerp de wettelijke huurprijs. Eventuele zwarte huren blijven dus buiten aanmerking. Wel kan de wettelijke huur prijs lager liggen dan die, welke uit de normen van de huurwet zou moeten vol gen. Zo'n lagere huurprijs is echter alleen rechtsgeldig, indien zij na het tijdstip van elke huurverhoging door verhuurder en huurder wordt overeengekomen. De stortingsplicht heeft alleen betrek king op woningen, die vóór 27 december 1940 tot stand zijn gekomen. De huurver hoging geldt echter ook voor enige groe pen van woningen, die na 1940 tot stand zijn gekomen, doch waarvan de huren lig gen op het peil van de huidige huurprij zen van vóóroorlogse woningen. Formulieren De woningen zullen op de daarvoor be stemde formulieren moeten worden aan gemeld bij de directeur van het grootboek. De aanmeldingsplicht rust op: de verhuur der van een woning, de koper van een ver huurde woning, de eigenaar van een niet- ADVERTENT1E Alleen NIVEA bevat EucerV het voedingsmiddel voor de huid Het gerechtshof te Amsterdam heeft de doofstomme meubelmaker H. van de P. uit Utrecht, wegens het besturen van zijn auto na het drinken van zes glazen bier, over eenkomstig de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk, een boete van f 40 subsidiair acht dagen hechtenis, en intrekking van zijn rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. De rechtbank te Utrecht had de meubel maker in eerste instantie veroordeeld tot een week onvoorwaardelijk en intrekking van zijn rijbevoegdheid voor een half jaar Op 3 september vorig jaar was Van de P. met een vriend, na bier te hebben ge dronken, in Utrecht in zijn auto gestapt en direct daarna tegen een benzinepomp ge reden. De politie vond de man met zijn hoofd slapende op het stuur. Schriftelijk is de doofstomme toen gehoord. Hij wei gerde zich aan een bloedproef te onderwer pen omdat hij meende van slechts zes gla zen bier niet dronken te kunnen zijn. verhuurde woning zodra die woning wordt verhuurd of overeenkomstig de woonruim- tewet wordt gevorderd, en op de koper en verkoper van een woning, terzake waar van gelden op het grootboek zijn inge schreven, ook als die woning niet meer verhuurd wordt. De periode, waarover de stortingsplicht zich uitstrekt, zal op 1 juli 1957 beginnen en op 1 januari 1966 eindigen. Jaarlijks stelt de directeur van het grootboek het voor elke woning te storten bedrag vast. Stortingsplichtig is degene, die op 1 ja nuari van elk jaar verhuurder van de wo ning is. Voor het tweede halfjaar van 1957 is stortingsplichtig degene, die op 1 juli 1957 verhuurder is. Tegen de beschikking van de directeur kunnen bezwaren wor den ingebracht bij de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. De in het grootboek ingeschreven gel den dragen een rente van 3 percent 's jaars. De rente wordt bijgeschreven in het grootboek. T erugbetaling Als een eigenaar na 1 juli 1957 verbete ringen aan zijn woning heeft aangebracht, kan hij op een formulier een verzoek in dienen tot uitbetaling van zijn in het grootboek geblokkeerde gelden tot het be drag van de gemaakte kosten. De uitbeta ling kan slechts geschieden, indien het ver zoek vergezeld gaat van een opgave van de aangebrachte verbeteringen, van het tijdstip, waarop die verbeteringen zijn vol tooid, en van de kosten dier verbeterin gen. Deze opgave moet goedgekeurd zijn door burgemeester en wethouders van de gemeente, waarin de woning is gelegen. Weigeren burgemeester en wethouders de opgave goed te keuren, dan kan de eigen aar in beroep gaan bij Gedeputeerde Sta ten. De opgave mag uitsluitend betrekking hebben op verbeteringen. Onderhoudskos ten geven geen recht op uitbetaling. On der verbeteringen verstaat het wetsont werp: „alle technische voorzieningen, waardoor het woongerief geacht kan wor den te zijn gestegen". Men zou verwachten, dat de eigenaar, die door woningverbetering het belang van de volkshuisvesting heeft gediend, prompt de gemaakte kosten uit zijn ge blokkeerd tegoed terug krijgt. Maar volgens het wetsontwerp zal hiermede geen haast hoeven te worden gemaakt. De Kroon zal namelijk bij Algemene Maatregel van Bestuur het tijdstip van uitbetaling moeten vaststellen. Hier voor kunnen ook verschillende tijd stippen worden aangewezen naar ge lang van het tijdvak, waarin de verbe teringen zijn voltooid. Volgens de Me morie van Toelichting is deze laatste mogelijkheid opengehouden om te voor komen, dat grote bedragen ineens zou den moeten worden uitgekeerd, hetgeen monetair bezwaarlijk zou kunnen zijn. Ook de bepaling van het tijdstip, waar op de geblokkeerde gelden uiteindelijk zullen worden terugbetaald, is overgela ten aan de Kroon. Teneinde zo nodig mo netair ongewenste gevolgen van deze uit betaling te vermijden wenst de regering zich het recht voor te behouden om deze gelden bij gedeelten op achtereenvolgen de tijdstippen uit te betalen. Om dezelfde reden opent het wetsontwerp tevens de mogelijkheid tot uitbetaling met verhan delbare en rentegevende schuldbewijzen ten laste van de Staat. Bij verkoop van de woning gaat het recht op uitbetaling over op de nieuwe eigenaar. De bedragen, welke voor de des betreffende woning in het grootboek zijn ingeschreven, zullen dus van invloed kun nen zijn op de verkoopprijs. Ter wille van belanghebbenden is daarom in het wets ontwerp voorgeschreven, dat de directeur aan een ieder kosteloos inzage moet geven van de in het grootboek vervatte gegevens. Verbeteringen Volgens het „Besluit bijzondere huur prijzen 1954" kan de huurprijs van een ge bouwd onroerend goed wegens aange brachte verbeteringen gedurende 13 jaren verhoogd worden met 10 percent 's jaars van de verbeteringskosten. In de Memorie van Toelichting van het Wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet is thans de vraag opgeworpen, of het wel redelijk en verantwoord is om deze regeling, welke het de verhuurder mogelijk maakt de kosten van verbeteringen ge heel op de huurder te verhalen, ongewij zigd te handhaven bij de invoering van de nieuwe huurverhoging. Naar de mening van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ligt hier een probleem, dat hij nader onder ogen zal zien. De regering laat ons slechts gissen naar de kosten der voorgestelde blokkerings maatregelen. In de Memorie van Toelich ting staat, dat een summier onderzoek naar de opgaven van de verbeteringen vol doende is. Zou dit ondex-zoek door de cen trale overheid moeten worden verricht, dan is wegens het grote aantal gevallen toch een uitgebx-eid apparaat vereist; dit onderzoek wordt daarom aan de gemeen tebesturen opgedragen. In hoeverre en op welke wijze daarvoor door de gemeente gemaakte kosten door het rijk worden ver goed, zal bij Algemene Maatregel van Be stuur worden geregeld. Het wetsontwerp bedeelt de directeur van het grootboek met een enorme taak. Het spreekt vanzelf, dat de directeur al het hieraan verbonden werk niet alleen zal kunnen afdoen. De regering zwijgt evenwel over het aantal nieuwe ambtena ren, die de dix-ecteur zal moeten assiste ren. Hoeveel dit allemaal gaat kosten, laat zich slechts raden. Mr. C. A. baron Bentinck I-Iet bestuur van de statenkring 's Gra- venhage der Staatkundig Gereformeerde Partij heeft dezer dagen in een bijeen komst in de Jei-uzalemkapel te Den Haag een vergadering gehouden, waai'in beslo ten werd aan de bux-gemeester van Den Haag een schrijven te richten, waarin af keuring wordt uitgesproken over het feit, dat hij zijn benoeming heeft aanvaard. In dit schrijven aan mx\ H. A. M. T. Kolfschoten zegt het bestuur dat het on juist is wanneer deze benoeming van ka tholieke zijde als een „overwinning" wordt vooi-gesteld. Zij is slechts „het geschenk van twee gereformeerde stemmen,' en daarvoor zal bovendien wel een tegen waarde bedongen zijn", aldus de brief. Voorts acht het bestuur het „in ethisch en cultureel opzicht" afkeurenswaardig, dat mr. Kolfschoten, die als voormalig mi nister van Justitie een jaar lang „zuive ringsminister" op het gebied van Binnen landse Zaken is geweest, na de „affaire- Schokking" opvolger van burgemeester Schokking is willen worden. Het Nedei'lands Filminstituut heeft zijn programma voor 1957 gereed. De leergan gen over het ambacht van de filmkunste naar worden ook dit jaar voortgezet en in belangrijke mate uitgebreid. De Academische filmstudieweek, die dit jaar voor de vierde maal te Utrecht zal worden gehouden, zal tot algemeen thema hebben: „De relaties van de film tot de werkelijkheid". Nedeidandse en buiten landse deskundigen zullen in een tiental vooi'drachlen diverse facetten van dit the ma nader uitwei'ken. In de loop van dit voox-jaar worden in Groningen, samen met de Gx-oninger stu dentenvereniging „Vindicat atque polit", vier filmstudieavonden georganiseerd. Over een te Nijmegen te houden symposion over „Film als taal" worden nog bespre kingen gevoerd. Voorts wordt medewerking vex-leend aan de „Filmweek in Den Haag" met een congx-esdag en een scenario-prijsvraag voor de schooljeugd. Filmvoorlichting en -instructie woi'dt ook gegeven met behulp van de x-eizende tentoonstelling „De film in beeld". In het „Boskamp" op de Leusderheide heeft de commandant van de vierde divisie, generaal majoor P. Gips, dins dagochtend de proef afgelegd tot het verkrijgen van het rijbewijs voor tanks. Op de bovenste foto zien we hem in de tank in gesprek met zijn examina tor, ritmeester Teding van Berkhout; op de onderste foto de Centurion met de generaal-majoor aan het stuur tijdens de rit over de Leusderheide. Van 20 februari tot en met 17 maart geeft de Weense IJsrevue op de Haagse HOKIJ- baan een nieuw progx-amma onder de titel „Melodie der liefde". De x-egie van deze revue, waarin zoals gewoonlijk vele schaatskampioenen optreden, is van Wili Petter. Het is al weer enige jaren geleden dat in het Stedelijk Museum te Amsterdam Engelse schoolplaten, ontworpen door be kende hedendaagse kunstenaars, geëxpo seerd werden. De opvoedende bedoeling van die prenten was een geheel andere dan de traditionele, was een zuiver esthetische. Betrekkelijk kort na deze tentoonstelling bleek ons dat ook de gemeente Den Haag een ander uiterlijk van de wanden van schoollokalen wenste te stimuleren door het beschikbaarstellen van schoolprenten. ontworpen door Haagse kunstenaars. Dit was mij het eerst bekende gebaar van overheidswege om te voorzien in een al vele jaren lang gevoelde behoefte. Hoe belangrijk het kan zijn een kind te om geven met kunst van eigen tijd heb ik persoonlijk mogen ondervinden. Want zegt het inderdaad niet iets, dat men een schil derij van de bekende Italiaanse schilder Severini herkent, twintig jaar nadat men het voor het eerst zag op een tentoon stelling van futui-isten en kubisten in het Stedelijk Museum, waar men op zijn acht ste jaar mee naar toegenomen was? Nog herinner ik mij een kubistisch opgevatte kop, getekend door het jochie van die leef tijd, welke tekening jarenlang bij een in zake kunst vooruitstrevend buurman aan de wand mocht prijken. Een kind kan soms verbluffend gemakkelijk bepaalde moderne kunstuitingen adopteren, zoals ik pas nog in Haarlem mocht constatei'en aan het werk van een niet zoveel oudere jon gen, die bij Galerie „Espace" kind aan huis schijnt te zijn. We behoeven ons niet voor te stellen dat. een kind nu ook artiest wordt. Het is een bekend feit dat dit ple zierige kindertekenen bij het passeren van een zekere leeftijd vaak verloren gaat. En wanneer de jonge mens zich bewust mocht woi'den als schilder of beeldhouwer het leven te willen doorgaan, behoeft eigen werk zelfs niet eens te lijken op het vroe ger genotene en bedrevene. Belangrijk is dat men heeft lei'en openstaan om al het mogelijk goede te genieten, opgevoed is (Verkort weergegeven) Muntillusie Dezer dagen werd door de radio medegedeeld, dat de verplichte loongrens van de ziekteverzekering was verhoogd van f 6000 tot f 6900 met het oog op de toegenomen welvaart. Ik zou mij voor kunnen stellen, dat velen hebben ge dacht: „Ik wou, dat ik daarvan ook iets mei'kte". Ondanks deze steeds toenemende welvaart n.l. is er een vrij algemene onte vredenheid. Hoe kan deze verklaard wor den, als de welvaart al maar toeneemt? Alleen daardoor, dat deze toeneming schijn is en met werkelijkheid voor verreweg de meeste mensen niets te maken heeft. Men moest n.l. niet spreken van toenemende welvaart, doch van doorgaande geldont waarding, waardoor de prijzen steeds meer stijgen. Deze geldontwaarding is reeds zó ver gevox-dei'd, dat men voor hetzelfde goed of dezelfde dienst ruim driemaal zoveel guldens moet neertellen als vóór de oor log. Soms is het iets mindex-, vaak echter meer. Wie dan ook als loon of salaris min der dan driemaal zoveel guldens ontvangt als vóór 1940 is in welvaart achteruit gegaan, ook al krijgt hij b.v. tweemaal zo veel. De gepensioneei-de, die di-iemaal zo veel zou ontvangen, zou evenveel ont vangen als waarop hij vóór de oorlog recht had. De huurder daax-entegen geeft, als hij di-iemaal zoveel huur zou betalen als vóór de oorlog hetzelfde als waarvoor hij vóór de oorlog het huis huurde. Men wordt met het geld gemakkelijk door de schijn bedrogen. Na de eerste wereldooi'log waren alle Duitsers miljonair, doch zij leefden in de bittei-ste armoede. Welvaart ligt niet in de hoeveelheid pa- piex-tjes, die men ontvangt, doch in de goe deren en diensten, die men er mee kopen kan en zelfs moeten dat dan nog goedêren en diensten van dezelfde kwaliteit zijn en van gelijke levensduux\ De levensduur der nu gekochte goedex-en is echter vaak sterk verminderd. Op één punt heerst er in Nederland zelfs de bitterste ax-moede, n.l. ten opzichte van behoorlijke woonruimte. Iets dergelijks heeft Nedexdand nimmer gekend. Het is met de welvaart in Nederland lang niet in orde, ook al hebben bepaalde groepen het door b.v. zwarte lonen of op andere wijze beter en soms zelfs veel beter dan vroeger. Dit percentage is tegenover het geheel klein. Het zou juister zijn niet meer te spreken van toenemende welvaart, doch van toenemende geldontwaarding of doorgaande inflatie. E. Verkeer. U schx'ijft dagelijks het aantal doden in uw blad door verkeersongeluk ken. Nu is het zondagsrijverbod opgeheven, daarbij voor de voetgangers dus nog meer gevaar op de weg. Eerstdaags zullen de auto's uit de verschillende landen weer komen, vanwege de reclame voor het vreemdelingenverkeer, dus wordt het le vensgevaarlijk. Een mensenleven is bij de overheid niet meer in tel; waarom met mei pas de oversteekplaatsen en direct de nieuwe wet daax-op niet toegepast? Met de drukke zondagen branden maar zelden de gewone verkeerslichten, wel de flikker lichten, maar vele autox-ijders denken ex- niet 'over voor voetgangers te stoppen, om hen te laten passeren. Men moet maar eens kijken bij Koningstx-aat en Grote Hout- stx-aat en vooral op de Grote Markt. X. Vcrkecrsonderwijs. Naar aanleiding van de vele vex-keersongevallen op en nabij de Rijksstraatweg vraag ik mij af of de kin deren op school wel voldoend aanschouwe lijk onderwijs in het verkeer krijgen, waar door zij op de hoogte komen van de geva- x-en van het verkeer. Een jaar geleden is in uw blad een artikel opgenomen over een maquette, die twee politiemannen in hun vrije tijd gemaakt hebben. De maquette trok de bewondering van velen. Wordt zij echter wel gebruikt? De maquette is uiter mate geschikt voor verkeerslessen op alle Haarlemse scholen. De Haarlemse politie mannen, die het initiatief tot het maken hebben genomen en op de hoogte zijn van de gevax-en van de weg, zullen ongetwijfeld bereid zijn medewerking te verlenen. ABONNé (De maquette is vorig jaar geplaatst in de school aan de Schoterstraat en leerlin gen van een aantal scholen hebben les ge kregen bij de maquette. Gebleken is, dat er belangstelling voor bestond en dat zij van groot nut is voor het onderwijs. Sedex-t de zomervakantie wordt er geen gebruik van de maquette gemaakt wegens gebrek aan ruimte. Er wox-dt naar plaatsen in Haax-lem-Noord, centrum en oost gezocht, waar de maquette tijdelijk opgesteld kan wox-den. Volgens de gemeentelijke inspec teur voor het ondex-wijs, de heer E. J. Lo- dewijks, is het moeilijk de beschikking te ki-ijgen over ruimte in scholen. Binnenkort komen nieuwe gebouwen en lokalen ge reed en vex-wacht wordt, dat er dan gele genheid zal bestaan de maquette op divei-- se punten van de stad te plaatsen ten be hoeve van het onderwijs. Voox-ts herinne ren wij er aan, dat de gemeenteraad van Haax-lem kort geleden besloten heeft een krediet beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van magnetische verkeers borden waaruit blijkt, dat het gemeente- bestuxu- aandacht besteedt aan het ver- keersonderwijs. Red.) Kermis. Tot mijn verbazing en verdriet las ik het besluit van de Haarlemse Burge meester en Wethouders om op de Nationale feestdagen de voox-geriomen kermis aan de Parklaan toch te laten doorgaan, zulks na overleg met de feestcommissie. Het gaat hier niet om echt pleziex-. Hier voor zouden de Parklaanbewoners stellig wel een offer over hebben, daar ben ik van overtuigd. Plet gaat hier om grove geld-uit-de-zak-klopperij waarbij de be schaving verx-e te zoeken is. Ik voor mij vind het beschamend voor een volk om op deze wijze kermis te vieren. Zeepkistenraces en andex-e gezellige wed- stx-ijden behoeven niet van de baan daar zullen de Parklaanbewoners ook wel geen bezwaar legen hebben. Deze dingen zijn niet onmogelijk zonder die helle-muziek van tegenwoordig. Van harte hoop ik, dat de bestuurders van Haax-lem alsnog op hun besluit terug zullen komen om daai'mee in de ogen van zeer veel beschaafde mensen de eer van hun stad te redden. Immers een deel van de ingezetenen te laten lijden om een ander deel een beslist minderwaardig genot te bereiden zoiets doet men toch in Haax-lem niet! Mej. J. MISSET Bouwvak I. Gaarne het volgende naar aanleiding van het schrijven van H. B. on der het motto: „Woningnood" in uw blad van 9 dezer. „Schrijver spreekt over twee groepen personen die er wel wat aan kunnen doen, dat de productiviteit in de woningbouw zou kunnen worden verhoogd, n.l. aannemex-s en bouwvakarbeidex-s. En als een oplossing ziet schrijver dan het overwerken van de bouwvakarbeiders. Dat schrijver echter totaal onbekend is in het bouwbedrijf is mij wel heel duide lijk. Weet hij dat in de laatste weken tien tallen metselaars in den lande (ook b.v. in Amsterdam) zonder werk lopen. Waarom moeten nu de ax-beiders overux-en maken en hiermede een respectabel aantal man uren per week winnen? Om de werkloos heid onder onze collega's nog gx-oter te ma ken. Bovendien heeft de arbeider lang ge vochten voor een 48-ux-ige ax-beidsweek en ook de hardwerkende bouwvakax-beider, die meestal onder veelal slechtere omstan digheden, dan andere takken van bedrij ven, zijn werkzaamheden moet verrichten, wil gaarne een welverdiende rust in zijn gezin genieten. Deze slechtex-e omstandig heden zijn b.v. de weex-sgesteldheid; zijn maal moet een bouwvakarbeider vaak in een koude en tochtige keet nuttigen. Voor wat betx-eft de sociale verhoudingen staat een bouwvararbeider ten opzichte van an dex-e groepen van ax-beiders nog steeds achtex-. Zeker H. B. wordt door ons wel overge werkt. Bij sommige wex-kzaamheden kan dat vaak niet andex-s. Voor de meeste bouwvakarbeiders liggen voorts hun werk zaamheden meestal ver van hun woon plaats (het kan immers niet anders) en moeten zij, na hun werktijd, nog enkele ui-en reizen. Voor wat betreft het „hoge loon" waarover u schijft. Wist u dat het basisloon van een metselaar, tot welke groep ik behoor, 1.30 per uur bedraagt en dus zeker t. o. van andex-e groepen van arbeiders aan de lage kant is. Alleen als men z.g. prestaties verricht kan men meer vex-dienen. Met het zo „hoge loon" in het bouwbe drijf loopt het wel los en een langex-e ax-- beidsweek maken zou slechts de klok ach- teruitzetten zijn. Voor verhoging der px-oduktie in het be lang van de gehele Nederlandse'bevolking zijn wij bouwvakarbeiders direct te vinden, doch zolang er nog tientallen bouwvakar beiders zonder werk lopen is overwerk niet de oplossing,, doch mankeert er iets aan de organisatie in het gehele Nederlandse bouwapparaat." M. C. B., metselaax-, Heemstede Bouwvak II. Met verontwaardiging heb ik het stukje gelezen van de heer Hi B. over de woningnood en het overwerken van bouwvakarbeiders. Ik ben zelf bouw vakker en verdien het geweldige loon van 77 gulden en heb 2 kindex-en. Wij staan de hele dag in weer en wind en dan ben je blij om 5 uur naar huis te kunnen gaan. Er zijn wel bouwvakkers die met honderd gulden naar huis gaan maar die zijn iedex-e avond bekaf. P. v. d. V. Bouwvak III. Naar aanleiding van de brief van inzender H. B. een paar opmer kingen, ter overweging: We hebben in Nederland een wettelijke 48 uur werkweek (waarmee speciaal in 't bouwbedrijf de hand wordt gelicht). 's Middags een half uur inhalen is on mogelijk, daar in 't bouwvak in de meeste gevallen slechts een half uur per dag rust is toegestaan. Van alle bedrijven waar handenarbeid wordt verricht zijn de lonen der bouwvak arbeiders het laagst. Het tempo in de woningbouw ligt zo hoog, dat langer dan 8 uur werken nadelig voor de gezondheid is. TIMMERMAN zonder vooroordelen, geleerd heeft vrij te mogen kiezen. Ook de heer G. Kamphuis, hoofd van de afdeling Kunstzaken van de gemeente Den Haag, vex-lelt van zijn persoonlijk ervaren inzake hetgeen hem vooi-geschoteld werd in zijn jeugd. De heer Kamphuis schreef een inleiding tot de tentoonstelling van Haagse Schoolprenten, die tot 1 maart in de Vrije Academie voor Beeldende Kun sten aan de Hoefkade te Den Haag gehou den woi'dt en vertelt daarin dat bij het denken aan bepaalde gebeurtenissen uit de vaderlandse geschiedenis hem nog vaak de enigszins romantische platen voor de geest komen, waax-op die episoden waren afge beeld. Wat hij van die platen denkt, schreef hij er niet bij, maar ik vraag me af of hij ze achteraf niet allemaal even saai vond als ondex-getekende. Ik wil daar bij erkennen dat de gemeenlijke nuchter heid van die schoolplaten weinig kwaad kon stichten. De landschappen, van Wen ckebach naar ik meen, waren tx-ouwens zeer verantwoord te noemen. Maar hoeveel plezieriger kan een school eruit zien met de sterkerkleux-ige prenten, die nu het oude en wat verwaarloosde ge bouw van die Vrije Academie opfleuren. In Den Haag heeft de inspecteur van het ondex-wijs, dr. D. G. G. van Ringelestein, sinds 1932 al werk gedaan voor de school- versiering en dit in 1947 voortgezet met de bekende Haagse schilder Jan van Heel, die ook tekenleraar is. Als buitengewone leden maken zij deel uit van de gemeentelijke commissie voor de kunstopdrachten, waar door het mogelijk werd ook aan de school- versiering meer aandacht te besteden. De schoolprenten werden opgedragen aan een aantal, meest jongere, Haagse kunstenaars. Van elke px-ent worden ten hoogste twintig afdx-ukken vervaardigd. Bij het inrichten van nieuwe scholen worden ze op aanvrage verstrekt. Dit staat in de inleiding van de heer Kamphuis te lezen. Ik vraag me af of in deze door enige schilders uit Haarlem en omgeving niet iets te doen zou zijn. De oplage kan tenslotte meer dan twintig stuks per prent zijn, wanneer men een wijze van vervaardiging kiest, die dit toe laat. Grotere formaten dan die der Haagse schoolpx-enten lijken me wenselijk. Even tuele gegadigden voor het maken van een ontwerp zouden voorts niet zo naar het kind moeten toebuigen als in Den Haag wel geschiedde. Want ondanks goede be doelingen kan in die neerbuigendheid een gedwongenheid schuilen, die het x-esultaat onwaarachtig doet zijn. Het werk moet het vooral ook op afstand doen. Een niet on fraaie in grijze lijnen gehouden tekening, gelijk ik zag, wordt vermoedelijk voorbij gelopen. De Haagse Schoolprenten zijn bedoeld ten dienste te staan bij de zuiver kunst zinnige vorming van de jeugd. Het lijkt me mogelijk ook nieuwe platen op artistiek verantwoord peil te ontwerpen, die mede voldoen aan de didactische bedoelingen, die de oude ons bekende platen hebben. De uitvoering van dergelijke platen zal echter wat meer kosten met zich meebren gen. Men zal moeten zoeken naar voor dit doel geschikte kunstenaars, die zich voor de x-ealisatie van de hun gestelde opdrach ten meer moeite zullen moeten getroosten dan wanneer men vrijelijk in het atelier kan maken waar men zin in heeft. De ver wezenlijking van dit idee kan, gezien de voor dit doel beperktere hoeveelheid ge schikte kunstenaars, ook moeilijk in één gemeente plaats hebben. Geschikt voor een dergelijke opgave leken me in Den Haag Berserik, die bijvoorbeeld zekere hand werkslieden zou kunnen verbeelden, L. van der Bundt, die een illustratie van de Mid- zomernachtdroom .maakte, Citx-oen, die een aanlokkelijk bosgezicht tekende, R. Draayer, die met zijn „Aanlegsteigex-" be wijst een typisch Hollands x-ivierlandschap te kunnen geven en nog enige andere figu ren, die dieren tekenden. Bob Buys ADVERTENTIE De Anti-Roos Haarcrême i Grote pot f 1.65 - tube f 1.20 Onder zeer grote belangstelling is gis teren in de kathedx-ale basiliek van St. Jan te 's Hertogenbosch de bisschopswij ding geschied van mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van de bisschop van 's Hertogenbosch. Bij de vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders bevonden zich de consecrator mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's Hex-togenbosch, de mcde-con- secrators mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem en mgi\ Jos. Baeten, bisschop van Breda. Voorts de andere bisschoppen van Nederland en de coadjutor van het bis dom Roermond mgx\ J. Hansen, de pause lijke nuntius-internuntius mgr. P. Giobbe en de missie-bisschoppen mgr. C. Kramer, mgr. M. Brans en mgr. dr. J. Olav Smit. In de zijbeuken van de kathedraal stonden vijftien televisie-ontvangtoestel len, waardoor velexx de handelingen in het priesterkoor konden volgen. UTRECHT: Semi-ax'ts examen: mejuffrouw H. J. A. Collette, Zeist; M. A. J. M. Nevejan, Sas van Gent. Arts-exanien: J. F. Erdmann, Gouda; G. Fabex-. Utx-echt; P. E. Hermans, Amersfoox-t; P. J. Samelberg, Heerlen; C. B. Sillevis Smit, Den Haag. Dierenarts-examen: H. van Swaay. Den Haag; J. F. de Haas, Haarlem; P. Werkhorst, Meppel; mejuf frouw G. M. Kommer, Alkmaar; W. J. Schmidt, Gi-oningen; Kandidaatsexamen ge schiedenis: mejuffrouw A. Soons, Utrecht. Kandidaatsexamen tandheelkunde: J. Roden burg. Ovex-schie. De heer I. C. Goedheer te De Bilt is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, getiteld: „Optical properties and in vivo orientation of photosynthetic pigments". DELFT: De heer C. J. Bx-eukink te Over- veen slaagde met lof voor het kandidaats examen scheikundig ingenieur. GRONINGEN: Doctoraalexamen Neder lands: mejuffrouw L. Th. Leijenaar, Gronin gen. Kandidaatsexamen economische weten schappen: R. L. G. Bicker—Caarten, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9